Tijdschriffen SCHIP GE5TRAND Men meldt van Terschelling: Zaterdagnacht strandde hier het Engelsche gtoomschip Alice, groot 800 ton, geladcn met steenkolen. De sleepbooten Noordvaar- der en Texel voeren onmiddellijk ter assisten- tie uit. Zaterdagmorgen omstreeks 3 uur kwam de Alice zonder.hulp vlot en vervolgde haar reis. De sleepbooten keer-den naar hun sta tion terug. CHRISTELIJKE VERZORGING VAN KRA-NKZINNIGEN. De Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland heeft Za- terdag'te Utrecht haar jaarvergadering g-e- houden. Volgens het daarin uitgebracht versiag van den penningmeester wordt de financieele toestand der vereeniging zeer bevredigend geacht. De heeren J. Bos Hz., J. C. Flieke, J. P. Thirry en jhr. H. A. Wittewaal van Stoetwe- gen werden als bestuursleden her'kozen, ter- iwijl als zoodanig gekozen werden in de plaats van de heeren L. de Vries Hz., dr. H. Frans- sen en J. H. de Waal Malefijt, die om ge- zondheidsredenen aftraden, de heeren B. Ok- ma, M. Fernihout, burgemeester van Kam- pen, en dr. V. H. Rutgers, oud-min-ister, en verder mr. J. L. Bouma, burgemeester van Hoogeveen, en de heer Warner. Voorts werden in deze vergadering ver- jchillende huishoudelijke zaken behandeld. ORE NSW IJ ZIGIN G VAN BREDA. Het anti-annexatie-comite uit de gemeen ten Giniken en Bavel, Princenhage en Tete- ringen heeft aan den minister van binnen- landsche zaken en landbouw een open brief gericht. waarin het o.m. zegt: Met bittere teleurstelling hebben wij kennis genomen van het ontwerp van wet voor een annexatie ten verzoeke van het gemeentebe- stuur van Breda ten koste van de aangren- zende gemeenten. De indiening op zich zelf van dit wetsontwerp heeft ons uit den aard der zaak zeer teleurgesteld, maar niet bitter gestemd. De bitterheid der teleurstelling wordt veroorzaakt door het feit, dat dit ont werp is uitgelokt of bevorderd met ondeugde- lijke middelen door verschillende organen der overheid. De R. K. Boerenbond en Tuinbouwvereeni- ging, gevestigd te Princenhage, protesteert ook tegen het wetsontwerp tot uitbreiding van de gemeente Breda, waardoor ruim 100 leden zijner afdeelingen bij Breda zullpn worden gevoegd. FELLE UITSLAANDE BRAND. Zaterdagmorgen, even over half twaalf, is te Rotterdam brand uitgebroken in de pa- pieropslagplaats van het Leger des Heils, afdeeling Liefdewerk oud papier. Deze opslagplaats is gevestigd in een van deze gebouwen, dat behoort bij het com plex perceelen, dat tezamen het voormalige tehuis voor ouden van dagen aan den Schie- damschen dijk vorint. Het Leger des Heils, heeft het gebouw van de gemeente in bruikleen. De opslagplaats ligt aan de achterzijde van het heel oude, grcote gebouw en heeft ingang aan de zij-de van de Baan. Aan dezen kant staat langs de straat een steenen muurtje. Door een poort komt men in een ruim tien meter diepen tuin, welke aan het einde begrensd wordt Jor.r het ge bouw, waarin de brand uitgebroken is Door een tweede poort komt men, onder het gebouw doorgaande op 'en rmme bin- nenplaats. Deze plaats wordt geheel omslo-- ten door gebouwen, welke alle tot het voor malige tehuis behooren. Het perceel aan den Oostkant staat aan den Schiedamschen dijk, dat aan de Zuid- zijde aan het Vasteland en dat aan den Noordkant aan een smal steegje, dat van den Schiedamschen dijk naar de Baan voert. In de opslagplaats lagen een zeer groote partij papier en een hoeveelheid houtwol op- geslagen. Vermoed wordt, dat de brand in het houtwol ontstaan is. Het twee verdiepingen hooge gebouw be- vat tal van kleine vertrekjes. De papierop- slagplaats nam zes a zeven van deze vertrek jes in beslag. Op,het oogenblik, dat de brand uitbrak waren, onder toezicht van enkele soldaten van het Leger des Heils vier of vijf dakloo- zen, die in het nachtasyl van het leger onder- dak gekregen hadden, bezig met het sortee- ren van het papier. Zoodra men het vuur bemerkte, heeft men nog getracht den brand met emmers water te blusschen, maar al spoedig bleek, dat hier geen beginnen aan was en weldra moest men dan ook haastig een goed heenkomen zoeken. In het licht brandbare materiaal vond't vuur een gretig voedsel. De vlammen grepen dan ook bijzon- der snel om zich heen. De vloer van de tweede verdieping was bijna dadelijk doorge- Tirand en weinige minuten later sloegen de vlammen hier en daar al door het dak. De omstandigheid, dat het gebouw zoo oud is, zoodat al het houtwerk van het huis kurk- droog is, maakte, dat het vuur gemakke'ijk nog streker»uitbreiding kreeg. Een zware dikke grijs en zwarte rookko- lom steeg uit alle naden en scheuren op en dreef als een lange, sombere wolk West- waarts af. De binnenplaats stond spoedig zoo vol rook, dat het verblijven ter plaatse bijna onmogelijk werd. In het tuintje aan de Baanzijde werd het spoedig vrij donker, ten gevolge van den rook en de brandweerlieden werkten bij het licht van den rossen gloed van de felle vlammen. Achtereenvolgens verschenen diverse spui- ten, stoomer 2, de machinale ladder, stoo- mer 1, stoomer 3, de reddingsbrigade, de re- servewagen en een auto van den geneeskun- digen dienst. Hoewel zoo snel mogelijk een groot aantal stralen op het brandende gebouw gericht werden, kon in den aanvang althans, de brandweer tegen de vuurzee zoo goed als niets uitrichten. De talrijke stralen ten spijt, zag men den brand zich zichtbaar uitbreiden. De enorme rookmassa trok natuurlijk van vele zijden de aandacht. Van alle kanten kwam publiek opdagen. Naar men aan de N. R. Crt. mededeelt, waren in het brandende gebouw ook onderge- bracht een stempelinrichting voor werklco- zen en een schilderswerkplaats van de ge meente. De papieropsiagplaats was niet verzekerd. De gemeente heeft het geheele gebouw en complex voor 350.000 verzekerd. Inmiddels waren ook enkele drijvende stoombrandspuiten ontboden. De drie stoomers werkten in het geheel met 5 stralen. Zeven handbrandspuiten na- men voorts met in het geheel 11 stralen aan het blusschingswerk deel. Het aan de Baanzijde gelegen gebouw is geheel uitgebrand. Een stuk van het dak ontbreekt. De andere gebouwen hebben veel van rood en water te lijden gehad. Nader meldt de N. R. Crt.: De brand is omstreeks half-twaalf uitge broken en men heeft eerst getracht het vuur met eenige emmers water te blusschen. De brand breidde zich evenwel bijzonder snel uit. Hoe loffelijk het streven om zelf den brand meester te worden ook moge zijn, er is hier, mede tengevolge van de verwarring en de agitatie op dat oogenblik, een ernstige fout gemaakt. In plaats van dat men onmiddel lijk na het ontdekken van den brand de brandweer gewaarschuwd heeft, liet men dit na, maar probeerde men eerst nog, toen aan blusschen met emmers water niet te denken viel, met slangen van de eigen huisleiding het vuur onder de knie te krijgen. Pas toen dit cok niet lukte, is men er over gaan denken, de brandweer te gaan alar- meeren. Het gevolg was, dat de spuiten eerst heel laat ter plaatse waren, en dat de brand toen al een belangrijken omvang had. Indien bijtijds was gewaarschuwd, had heel waarschijnlijk de brand niet zulk een groote uitbreiding gekregen, als nu het ge- val is geweest. Om 2 uur was de brandweer het vuur meester. HET BEROEPSGEHEIM VAN DEN MEDICUS Voor de rechtbank te Maastricht heeft, naar het Utr. Dgbl. meldt, dezer dagen een civiele procedure gediend, waarbij mr. J. D. Onland te Heerlen, procureur van de eischen- de partij, als getuige iiet dagvaarden dr Ed. Hustinx te Heerlen, die de eischende partij als patient behandeld had. Dr. Hustinx gaf aan dezen oproep geen gehoor, waarop hij opnieuw werd gedag- vaard en, toen hij weer niet'verscheen bij de derde oproeping, door de politie gchaald en naar Maastricht gebracht werd. Vodr de rechtbank weigerde ds. Rustinx als getuige eenige mededeeling betreffende zijn patient te doen, niettegenstaande de patient, zijnde de eischende partij, zijn getuigenis wenschte en hem van zijn beroepsgeheim ontsloeg. Hierop vroeg de procureur der1 eischende partij gijzeling van den weigerachtigen getuige. De rechter-commissaris, mr. van Doornick, heeft thans de aangevraagde gijzeling gewei- gerd, waarbh hij o.m. overweegt, dat de wet aan den geneeskundige Onbeperkt recht toekent, al hetgeen, waarvan de wetenschap hem als zoodanig is toevertrouwd, geheun te houden, zelfs ook r.s de patient hem van zijn beroepsgeheim ontslaat. De procureur van de eischende partij is van dit vonnis in appel gegaan. ECHTSCHEIDINGEN IN DEN HUIZE HOHENZOLLERN. Het echtscheidingsproces van den tweeden zoon van den ex-keizer, prins Eitel Friedrich, is reeds het derde dat onder de telgen van Wilhelm von Hohenzollern voorkomt. Het is in de familie waarlijk nooit goed gegaan. Van Wilhelms zes zoons was d'e vierde, August Wilhelm, reeds geruimen tijd ge- scheiden. Diens vroegere vrouw, zelf ook een prinses von Hohenzollern, is thans gehuwd met een gepensionneerd kapitein van het Duitsche leger en woont te Munchen. Prins Joachim, de zesde zoon, is door zijn vrouw, prinses Marie von Anhalt, verlaten en heeft naderhand een eind aan zijn leven gemaakt. Prins Oscar, de vijfde zoon, heeft door een gril van het iot huwelijksgeluk geput uit de revolutie, die zijn familie van den troon ver- dreef. Toen hij nog heel jong was, ging hij een morganatisch huwelijk aan met gravin Ina Bassewitz, een hofdame van keizerin Augusta Victoria. Dat huwelijk werd niet officieel erkend onder het oude regime, en eerst na de revolutie werd de band tusschen beiden wettelijk bevestigd en „geregulari- seerd." KONiNKLIJK BEZOEK. Naar de Stand, verneemt, zal de Koningin Vrijdag a.s. in de hoofdstad komen tot het brengen van het voorgenomen bezcek aan de Fransche tentoonstelling. H. M. blijft dan 's nachts te Amsterdam in het Koninklijk Paleis op den Dam en zal Zaterdagmiddags het Koloniaal Instituut of ficieel coenen. Na afloop van de openings- plechtigheid zal H. M. een rijtoer door de hoofdstad maken. GEEN GRATIE. Op het verzoek om gratie door de Marke- losche boeren, die in Januari op Geldersch gebied een dijk hebben doorgestoken en door het hof te Arnhem tct 14 dagen gevangenis- straf zijn veroordeeld, heeft de Koningin af- wijzend beschikt. HAZARDSPEL, De politie te Leiden heeft aangehouden G B. en L. B., beiden afkomstig uit Amsterdam, wegens het gelegen heid geven tot hazardspel tijdens de 3-October-feesten te Leiden. Verder is een groot aantal personen aangehouden. die gedurende deze feesten verboden loterijen organiseerden. DE HOTELBELASTING. Het lid van hef dagelijksch bestuur van den Internationalen Hotelbesitzerverein de heer J. Sassen te's Gravenhage heeft vail het bestuur der 51e algemeene vergadering dier organisatie, welke te Boedapest wordt gehou- den, een telegram ontvangen, waarin gepro- testeerd wordt tegen het voornemen om hier te lande een hotelbeiasting van 10 pet in te voeren. VOLKSONDERWIJS. Te Amsterdam is Zaterdag de jaarliiksche algemeene vergadering van Volksonderwijs begonnen onder leiding van mr. Smeenge. Deze heette in het bijzonder welkom den ge- wezen voorzitter, den heer Zelvelder, en den heer Visser, afgevaardigde van het Nederl. Onderwijzersgenootschap. Besloten is, bijdragen te geven aan Set schoolfonds voor schipperskinderen, aan de Vereeniging voor schipperskinderen in Over- ijsel en Drente, aan de Vereeniging school fonds voor schipperskinderen Schuttevaer te Amsterdam; aan de Vereeniging voor schip perskinderen te Groningen en aan de Vereem ging voor schipperskinderen in Zuid-Hol- land. Aa de orde was vervolgens het voorstel, aan het hoofdbestuur op te dragen, alle mo- gelijke middelen aan te wenden, die ertoe kun- nennen leiden, dat op de tegenwoordige een- en weemans-scholen voor gewoon lager on- derwijs het aantal leerkrachten voor rekening van het rijk bepaald worde op twee, zoodra het leerlingenaantal 33, en op drie, zoodra dit 73 bedraagt. Dit voorstel vond van verschillende kanten bestrijding. Uit de vergadering kwam aan- drang, dit voorstel in te trekken, en het hoofd bestuur op te dragen, dit voorstel in te trek ken, en het hoofdbestuur op te dragen, de ac- tie voort te zetten tot handhaving van art. 20 van de wet van 1920. Een der afdeelingen diende een motie in dien geest in en het hoofdbestuur trok zijn motie in, en de motie, uit de vergadering in- gediend, werd aangenomen. EEN INTERNATIONALE INBREKER. De Leidsche politie heeft zich eenige da gen geleden in verbinding gesteld met de po litie te Berlijn, teneinde inlichtingen in te winnen omtrent den te Ede gearresteerden en naar Leiden overgebrachten Duitscher R. M., die er van verdacht wordt, onder meer inge- broken te hebben in de afdeeling bouw- en woningtozicht in het stadhuis te Leiden Thans is uit Berlijn bericht ontvangen, dat men hier een bekenden internationalen inbre- ker gevat heeft. DE GEZANT TE WASHINGTON. Bij Kon. besluit is benoemd tot buitenge- woon gezant en gevolma'chtigd minister te Washington mr. J. H. van Royen, t'-ans in gelijke hoedanigheid te Rome. DE MAXIiMUMSNELHEID TE ASSEN. Zaterdag heeft de rechtbank te Assen, von nis gewezen tegen mr H. E. P. te Assen, aan wien was ten laste gelegd, dat hij met zijn motorrijtuig in de bebouwde kom der ge meente Assen (Groningers-traatweg) had ge- reden met een snelheid van 36 K.M., althans grooter dan 20 K.M. en deswege door den kantonrechter was veroordeeld tot f 15 subs. 15 dagen hechtenis. De rechtbank heeft in hooger beroep over- wogen dat zij, evenals de kantonrechter van oordeel is, dat verdachte het hem ten laste gelegde feit heeft begaan, doch zich niet kan vereenigingen met de beslissing van den kan tonrechter, dat het ten laste gelegde een strafbaar feit oplevert; dat de Motor- en Rijwielwet in art. 8 laats-te lid bepaalt, dat gemeenten bevoegd zijn voor wegen binnen de bebouwde kom een maximum snelheid o.a. voor motor- rijtuigen vast te stellen, onder de uitdrukke- lijke voorwaarde evenwel, dat de verorde- nin-g voorschriften be vat ter verzekering, dat de in acht te msnen maximum snelheid worden aangeduid door waarschuwingsbor- den van een door den met de uitvoering der Motor- en Rijwielwet belasten minister vast te stellen model; dat de bedoeling van die voorwaarde onmiskenbaar is, dat indien een gemeente van de haar verleende bevoegdheid gebruik maakt, zij tevens bij verordening voorschriften moet geven ter verzekering, dat die wegen of weggedeelten binnen de be bouwde kom, waar de vastg-estelde maximum snelheid moet worden inacht genomen, door waarschuwingsborden worden aangeduid: dat de algemeene politieverordening der gemeente Assen in art. 46 na voor alle open- bare wegen binnen de bebouwde kom een maximumsnelheid te hebben vastgesteld, nu wel bepaalt, dat op de toegangswegen tot de bebouwde kom op door B. en W. aan te wijzen plaatsen dergelijke borden zullen worden geplaatst, doch dat daarmede aan den eisch der wet niet is voldaan; dat tegen deze bepaling op zich zelve wel is waar niets is in te brengen, maar dat daarnaast in de verordening niet had mogen ontbreken een vaststelling van de begrenzing van de bebouwde kom en een opdracht aan B. en W. om door het plaatsen van waarschuwings borden die begrenzing aan te duiden; dat nu de verordening een dergelijke om- schrijving en opdracht niet be/at, zij niet aan den eisch der wet voldoet en overtreding van het verbod om binnen de bebouwde kom der gemeente met motorriituigen en rijwielen op den openbaren weg met een grooter snelheid dan 20 K.M. per uur te rijden, derhalve geen strafbaar feit oplevert, dat derhalve, nu ook bij geen andere wet- telijke voorschriften tegen het ten laste ge legde en bewezen verklaarde is bedreigd, ap pellant en geappelleerde van alle rechtsver- volging behoort te worden ontslagen. Zij bevestigd dus het vonnis voor zooveel d-e bewezenverklaring betreff, maar vernie- ti-gt het voor het overige en rechtdoende, ontslaat verdachte van alle rechtsvervol- ging te dezer zake. MET EEN MES IN DEN RUG GESTOKEN. Voor de rechtbank te Assen heeft Zater dag terecht gestaan J. L., koopman te Nieuw Weerdinge, die zijn echtgenoote met een mes in den rug had gestoken waardoor zij ernstig gewond is. Het O. M. eischt 8 maanden gevangenis- straf. DE WEESINR1CHTING TE NEERBOSCH. Aan ds. Schrijve-r, directeur der Weesin- richting te Neerbosch. tevens predikant bij de gestichtsgemeentc De Weezenkapel Neer bosch, is, op zijn verzoek, daar hij zijn dienst- werk niet meer naar eisch kan verrichten, tegen 1 November eervol emerit^at verleend. De heer Schrijver houdt binnenkort ook op directeur van Neerbosch te zijn. HET UITSTEKEN' VAN DE VLAG OP VERIA ARDAGEN VAN HET KONINKLIJK HUIS. Naar ons ter oore komt, zegt de N. Rott. Crt., bestaat bij de regeering het aanvanlcelijk voornemen een algemeenen maatregel van be stur uit te lokken, waarbij de gemecntebestu- ren met de zorg worden belast, op verjaarda- gen van de leden van het Koninklijk Huis de vlag uit te steken Wij herinnereo er aan, zegt het blad, dat de gemeenteraad van Goor in Augustus be sloten heeft op den verjaardag van de Ko ningin niet te vlaggen. Hetzelfde geschiedde reeds eerder in enkele andere gemeenten, waar de meerderheid van den raad en de bur gemeester sociaal-democraten zijn. VEREENIGING VAN DOCENTEN VOOR EERSTE HULP BIJ ONGE- LUKKEN. Een twintigtal geneeskundigen uit ver schillende deelen van ens land, die ieder in de plaats hunner iuwoning les geven in eerste hulp bij ongelukken, hebben het initiatief ge nomen tot de oprichting van een „Nederland- sche Docentenvereeniging voor eerste hulp bij ongelukken". Door de oprichting van de „Internationale Vereeniging voor reddings- wezen en eerste hulp bij ongelukken" en door de voorgenomen uitgaaf van een internatio- naal tijdschrift op dit gebied (waartoe door het pas gehouden derde internationale con- gres te Amsterdam is-besloten) achten zij de tijd voor de oprichting van een nationale do centenvereeniging gekomen. Door onderling overleg zal niet alleen de zoo dringend noodige eenheid van het ender- wijs hier te lande bevorderd worden, maar zullen ook de vele vraagstukken, die, in het algemeen belang, tot oplossing gebracht moe- ten worden, beter en grendiger behandeld kunnen worden. De vele fouten, die aan net onderwijs in eerste hulp bij ongelukken k'.evrn, die bij ver schillende demenstraties en wedstrijden zoo duidelijk aan het licht komcn en vaak aan de gebrekkige opleiding van de' lesgevende art- sen te wijten zijn, zullen niet alleen door de cnderlinge besprekingen zeer beperkt kun nen worden, maar ook, door de voorlichiing aan de jor.gere collega's te geven, zal het on derwijs in de toekomst op een hooger peil ko men te staan, dan waarop dit zich nu be- vindt. Beter, dan alleen door plaatselijke bij- cenkomsten, zooals deze sinds geruimen tijd te Rotterdam, en sinds het afgeloopen cur- susjaar ook te Amsterdam plaats vinden, kan een Algemeen Nederlandsche Docenten-Ver- ecniging aan de verbetering van dat onder wijs arbeiden. VERBETERING VAN WEGEN. De besturen van de A.N.W.B., de K.N.A C., de K.N.M.V. en den B.B.N, hebben aan den minister van waterstaat een adres gezondeu, waarin zij schrijven„dat zij met groote te leurstelling hebben kennis genomen van de thans gepubliceerde staatsbegrooting voor 1927, omaat de daarin aangenomen verminde- ring van uitgaven op de waterstaatsbegroo- ting in strijd is met het in de memorie van toelichting op de Wegenbelastingwet aange nomen zeer juiste beginsel, dat de opbrengst van de wegenbelasting in haar geheel moet worden aangewend voor versnelling van tem po van verbetering van ons wegennet en niet voor een gedeeltelijke vermindering van het rijkswaterstaatsbudget." Zii schrijven verder, .,dat bovendien, nog afgezien van deze ernstige principieele be- zwarend, daardoor't gevaar dreigt, dat, zelfs bij een vlugge behandeling van het ontwerp Wegenbelastingwet en een vlugge inwerking- treaing van die wet, tijdelijk de noodige mid delen zullen ontbreken om, zelfs op beschei- der. schaal, de meest dringende verbeteringen uit te voeren, waardcor aan sommige wegen, welke in een uitersten staat van verval ver- keeren, een schade dreigt te worden tcege- bracbt, welke slechts met buitengewoon groote kosten zal zijn te herstellen." Adressanten verzoeken het daarheen te lei den, dat alsnog een bedrag van ten minste 2 millioen gulden op de waterstaatsbegrooting worde uilgetrokkcn voor verbetering van de rijkswegen. welk bedrag eventueel later met het thans voor onderhoud van de riikswegen uitgetrokken bedrag ware te storten in het te stichten Wegenfonds.' KORTE BERICHTEN. De schoorsteenveger. die Vrijdagavon.i in de v. d. Poelstraat te Rotterdam van het dak van een huis gevallen is, is gisternacht in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan de gevolgen overleden. Zaterdagmiddag is de boerenwoning met karrenschuur van den varkensfokker De Leen tusschen Beekhoeve en Bui-tenveld afge- brand. De inboedel ging geheel verloren; en kele werktuigen zijn gered. Gister werd de heer R. P. van Calcar, in't Waar (Gron.) 100 jaar. Zaterdagmiddag is ter gelegenheid van het vijftigjarige bestaan der Kweekschool vcor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam een drukbezochte receptie gehou den in het gebouw der kweekschool aan de N Prinsengracht. De voorzitter van het feestcomite wenschte de gemeente Amsterdam geluk met het feest dr onder haar bestuur staande onderwijsin- richting, en hij las hierop een brief voor van de Koningin, berichtende, dat zij den direc teur der kweekschool, den heer C. L. van Ba- len, heeft benoemd tot officier in de Huisorde van Oranje, een onderscheiding hem bewezen als een bewijs van waardeering voor het on derwijs aan Prinses Juliana gegeven. Mr. P. J. Troelstra zal, naar Het Vo'.k meldt, op Dinsdagmiddag 19 dezer den eer- sten steen leggen voor het Troelstra-oord. Vrijdag is te Kesteren de wielrijder J. Schenkhof, uit Lienden, met de borst tegen den boom van een kar gereden. Een uur later is aan de bekomen verwondingen overleden. Vrijdag is de bejaarde boomkweeker F. van der Woerd, uit Opheusden, door het op hoi slaan van een paard te Kesteren van den wagen gevallen. Hij brak den nek en was oqgenblikkelijk dood. Heden vergadert in den Haag het Al gemeen Comite tot wijziging van het verdrag NederlandBelgie, dit in verband met de thans verschenen nieuwe memorie van ant- woord van den minister van buitenlandsche zaken. Gistermorgen is te Zutphen de feestelij- ke inwijding begonnen van de nieuwe tram- lijn ZutphenDevent?r, die in den loop van den dag te Deventer zou worden voltooid. Op de begraafplaats te Voorburg, is Zaterdagmiddag teraarde besteld het stoffe- lijk overschot van den in Luxemburg over leden gepens. luitenant-kolonel jhr. E. von Bose, secretaris der vereeniging Volksweer- baarheid. De raad der gemeente Tterigen heeft de zer dagen naar aanleiding van het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot iutbreiding der gemeente Breda met gedeelten der gemeenten PriHcenhage, Ginneken en Ba vel en Teteringen een motie aangenomen. In den Haag is in den ouderdom van 69 jaar overleden de gep. vice-admiraal Francois Charles Ernest Lucius Koster, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, in die van Oranje-Nassau en van de Italiaansche Krconorde. Voorts droeg hij het eereteeken Klcin° Socnda-eilanden. Zaterdag is in het gebouw der school, in de Van Diemenstrait, het 50-jarige bestaan van_ de Industrieschool voor Meisjes in Den Haag herdacht. Sedert korten tijd bestaat er in ons land een „Federatie van Nederlandsche Toonkun- stenaarsvereenigingen, waarbij reeds vele cor- poraties zijn aangesloten. Deze oprichting heeft een nieuw tijdschrift, het maandblad „de Muziek" doen ontstaan. onder redactie van Willem Piiper, en Paul F. Sanders Het tijdschrift is officieel orgaan van de Federa- tie en heeft aan zich weten te verbinden een uitgebreide staf van medewerkers niet alleen uit ons land, doch ook uit het buitenland. Het vcorbericht in het ter kennismaking gezonden gedeelte van no. 1 zegt o.a. dat het zal zijn „een onafhankelijk muziektijdschrift met uit- voerige drtikelen over de muzikale stroomin- gen in binnen- en buitenland, van alle perio- den der muziekgeschiedenis, critische be- schouwingen over nieuwe uitgaven, aankon- digingen van nieuw verschenen werken", en nog veel meer. Illustratie's en muziekvoor- beelden zullen in den tekst worden opgeno- men, en „bizondere gebeurfenissen in het mu zikale leven zullen worden herdacht in extra nummers, die in den jaarabonnementsprijs zijn begrepen". De N.V. Seyffardt's boek- en muziekhandel geeft dit mooi uitgevoerde tijd schrift uit, de algemeene Muziek- en Instru- menthar.del Klcoster en Kiebert, alhier, neemt a^on^empnten aan. alwaar belangstel- lenden in dit nieuwe tijdschrift een „proeve van bewerking" kunnen verkrijgen. Jongelui vullen de pauzen met het geven van piano- en mandoline muziek. „Nova", Ellerman's Nieuw Magazine, b'ijft voortgaan met aandacht te vragen in de rij van tijdschriften. Het jongste nummer draagt op cien omslag een te<-kening in kleu- rendruk uit Moorenland van Hans Borre- bach. Deze teekenaar heeft ook eenige ver- halen in dit nummer geillustreerd, een ar- beid, waarmee ook o.a. W. Heskes, Rie Stof- fers e. a. zich verdienstelijk maakten. Aan den zeer afwisselenden inhoud hebben weer verschillende auteurs meegewerkt. Jo de Vos gaf „Jaap", het verhaal van een jon- gen, die, om zijn zieke zusj-e een zacht bed te verschaffen, een matras steel t en zich dan uit vrees voor ontdekking door een trein laat overrijden. Mr. C. P. van Rossem geeft het slot van zijn serie „Een reis naar het hierna- maals." Van Elise Wesselink-Rutgers een verhaal van „Gestrafte ijdelheid", een over- val, door een ouden heer verteld aan oude schoolvrienden. „De angst" is een verhaal uit Rusland van Romanow, waarin verteld wordt van de angst van een paar boeren, die de wacht hielden bij het huis van een kelfmoor- denaar. Hans Wachter schrijft weer over het karakter in verband met de sterren, dezen keer is de Dierenriem het onderwerp. Een drietal foto's van Cruys Voorbergh van het „N. Ned. Tooneel" toon-en hoe een goede gri- meering een totale metamorphose kan veroor- zaken. F. van Beestraten schrijft over oude schoonheid uit de Vorstenlanden. „Mintie", van Horace Annesley Vachell, is een verhaal van eigen-rechter-spelen in het Westen. In „Het stadslief" geeft -Pierre Vrijdal een mooie scliets van het leven en karakter der boeren op een afgelegen dorp, waar zelden vreemden komen. Jeanne Reyneke van Stuwe vervolgt weer hare rubriek „Het eeuwig vrouwelijke", waarin zij nu schrijft over fauteuils, hoeden, muziek, de mode, enz. Verder nog verschillende kleinere verhalen en de radio-, puzzle-, dam-, schaak- en brid- gerubrieken. De foto's van filmsterren geven dezen keer Harold Lloyd, Esther Ralston en Dorothea Wieck. Albert, ik zou d'er maar uit komen Ik weet niet wat hp: is, maar je hebt geen gesohikte bpenen voor pootje baJeu." ^London Opinion.)

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7