DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 284 Howlcrd acht en fwinti»sfe •TaarSSnsr 1526 DINSDAG 5 OCTOBER Buitenland i5if EnSmef besfaaf uit 2 Ma'dea. Deze Courant wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewrjsnuntmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENi Per regel /0.25, bij groofe confracfen rabal. Qroote letters oaar plaafsrnfmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en HandelsdrokkerQ f[h HERMs, COBTfiR (I ZOOR> Voordam C9. Oirecteur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. HooMredacteuri Tj. N. AD EM A. DE STAKING VAN DE ENGELSCHE i MIJNWERKERS. Ongeveer 9000 mijnwerkers hebben gister het werk hervat, waarvan 7000 in Notting hamshire em Derbyshire, waar de mijnwer- fcersverenigingen het advies hebben gegeven, de voorsfellen van de regeering te acceptee- ren. Volgens officieele opgaven waren gister hi de mijnen, welke steenkool leveren, in het totaal 171.419 mijnwerkers werkzaam. f DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE De militaire cormnissie van de voorberei- dende ontwapeningscommissie heeft hare be- raadslagingeti ten aanzien van de economi- sche en industreele ontwapeningsmogelijkhe- den, in enkele zittingen beeindigd. De com missie heeft een rapport samengesteld, waar in algemeene opmerkingen worden gemaakt metbc trekking tot die voor- en nadeelen welke toot en land, bij: zekere factoren, aan ontwa- pening verbonden kunnen zijn. O. a. wordt hierbij genoemd het bevolkingscijfer, het spoorwegnet, de geografische ligging, de verbinding met de zee, enz. DE OPPOSITIE IN RUSLAND. De oppositieleiders Zinowjew, Trotzki, Ra- dek, Pjatakow, Srailga en Sapranow hebben, in werewil van het besluit der communisti- sche partij nopens de ontoelaatbaarheid van disaissies over de partij, in een fabriek te Msokou een bijeenkomst gehouden tot het houden van besprekingen. De commuinistische arbeiders dezer fabriek veroordeelden echter in een resolutie het op- treden der oppositieleiders. Het comite te Moskou noodigde het cen tral comite uit, maatregelen te nemen tegen die leden van het centraal comite, die in strijd met het besluit der partij hadden gehandeld. Het bcricht, dat er te Moskou een nieuw ..canplot" der opositie zou zijn ontdekt, heeft te Riga grooten indruk gemaakt. Het be- richt van het uitstellen van het communisti- sche congres van 15 tot 25 dezer had reeds dben vermoeden, dat er in Rusland ernstige gebeurtenissen op hi waren, en men meent, dat men hier te doen heeft gehad met een manoeuvre, welke het mogelijk zou maken of de opposiheleiders te arresteeren voor de ope ning van het congres, of het hun in elk geval onmogelijk te maken nadeel te berokkenen door hen op een of andere manier buiten de wet te stellen. EEN NIEUWE MISDAAD DER FASCISTEN De Romeinsche correspondent van ,,1'Oeu- vre" meldt, dat de voorzitter van een bekende katholieke vereeniging te Mantua, Anselmo Cessi, terwijl hij de vorige week Zondags des avonds met vrouw en kinderen wandelde, in een hinderlaag is gevallen en door drie onbe- kenden is vermoord. Naar aanleiding van deze misdaad heeft de fascistische consul te Mantua de opheffing van alle katholieke dubs te Mantua gevraagd en van den burge- meester verkregen, aldus volgens de fascisti sche methode juist degenen trefend, die zich hebben te beklagen, zoo voegt de correspon dent van het Parijsche blad er aan toe. De vermoorde is volgens den correspondent ver- moedelijk als slachtoffer gevallen van de nieuwe tsjeka van het provinciate fascisme. Uit Lugano wordt nog aan de „Laily He rald" giemeld, dat deze moord te beschouwen is als een uitvloeisel van den strijd tusschen de fascisten en de katholieke organisaties te Mantua, welke reeds geleid heeft tot een in- menging van het Vaticaan. Cessi was voorzitter van de afdeeling Mantua van den katholieken onderwijzers- bond en een der leiders van de katholieke partij te Mantua. Volgens den correspondent van de „Daily Herald" overtuigden de aanvallers zich eerst, dat hij de man was, dien zij zochten en sloe- gen hem toen bewusteloos. Zijn vrouw en zijn kinderen kregen bevel zich stil te houden, doch toen zij om hulp riepen, trok een van de drie zijn revolver en schoot Cessi dood. DE TOESTAND TE HANNOVER. Sedert Zaterdagochtend zijn 31 nieuwe ty- phus-pahenten opgenomen en 35 ontslagen. Het aantal zieken bedraagt thans 1703, het aantal dooden 176. Volgens mededeeling van de Pruisische gezonaeheidscommissie is het water van de Ricklinger Wasserwerke thans geheej kiem- vrij en kan het weer, zonder dat koken nood- zakelijk is, gedronken worden. Het besmet- tingsgevaar door drinkwater bestaat dus te Hannover niet meer. ERNSTIG MIJNONGEVAL. In de nabijheid van Rockwood heeft in een mijn een explosie plaats gehad. Een groot aantal mijnwerkers zijn daardoor bedolven geraakt. Tengevolge van de groofe hoeveelhe- den gas, welke ontsnappen, hebben de red dingsbrigades de plaats des oiiheils nog niet kunnen bereiken, doch zij trof een muileze! dood en een man bewusteloos aan. Op het oogenblik, dat de ramp plaats greep, waren 65 mijnwerkers in de mijn werkzaam. DE TOESTAND IN DE HAMBURGSCHE HAVEN. Uit Hamburg wordt gemeld, dat de be- drijfsraden hebben besloten, dat de arbei ders tegen Dinsdag weer aan den arbeid moeteu gaan. Deze aangelegenheid is in een ptenaire vergadering van de Hamburgsche havenarbeiders in stemming gebracht. De stemming wees uit, dat de vereischte meerderheid voor de voortzetting der staking niet meer kon worden bereikt. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Berichten uit Kanton melden, dat afdeelin- gen van het leger van Tsjeng-Tsjioeng-ming zich gevoegd hebben bij afdeelingen bandie- ten en met succes Waitsjan, 130 K.M. ten Oosten van Kanton, hebben aangevallen. De benden marcheeren thans oaar een plaats, die op slechts 80 K.M. ten Oosten van Kanton is ge tegen. In Kanton zelf zijn slechts weinig troepem aanwezig, zoodat een regiment Kanton-troe- pen teruggeroepen moest worden. De Noordelijke troepen, die de bezetting vormen van de belegerde stad Woetsjangi, hebben op schepen gevuurd, die onder de Roodekruisvlag of onder witte vlag van Han- kau waren gekomen, om de vrouwen en kin- dkefen uit Woetsjang mee te nemen. Dit ge- schiedde, ofschoon het Noordelijk leger aan- vankelijk had toegestaan, dat de vrouwen en kinderen in veiligheid zouden worden ge bracht. Slachtoffers zijn intusschen niet te be- treuren. Volgens Japaosche berichten zouden Kan- tonneesche troepen 2 dezer bij Itsjang in Ki- angsi op de Jangtze op de Japansche stoom- schepen „Fengjoeang Marie" en „Joeehjang" hebben geschotem, waardoor een Chineesch passagier werd gewond. CHAMBERLAIN OVER MUSSOLINI EN DIENS POL1TIEK. Bij zijn terugkomst te Londen weigerde de Britsche minister van buitenlandsche zaken met zijn interviewers Italiaansche aangele- genhedert te bespreken, omdat dit, zooals hij zeide, ongepast zou zijn, doch. zoo voegde hij hierbij, „indien Signor Mussolini niet kon k- ven zoder alle andere landen fascistisch te maken, zou hij in mij een krachtig tegenstan- der van zijn politiek kunnen aantreffen, om dat zij voor Groot-Brittannie ongeschikt is. Doch voor Mussolini zelf heb ik zeer veel achting en bewondering. Hij is een man van groote karaktersterkte, van groote scherpzin- nigheid en van groote bekoring en eenvoud in den pejsoonlijken omgang, en hoe men zijn politiek ook moge beoordeelen, hij is een groot patriot". DE BESPREKINGEN TE LIVORNO EN PARIJS. Sir Austen Chamberlain, die Zondagavond te Londen terugkeerde, zeide, dat zijn onder- houd te Livorno met Mussolini in de eerste plaats een bijeenkomst was van vrienden, eerst in de tweede plaats van ministers van buitenlandsche zaken. Het was volkomen on- juist te veronderstelten dat de bijeenkomst was vorbereid om een tegenwicht te vormen tegen de bijeenkomst van Briand en Strese- mann te Thoiry. De gedachte dat bij mij of Mussolini de gerigste naijver of achterdccht kon opkomen over een dergelijke bijeenkomst zoo zeide Chamberlain staat gelijk met het verkeerd begrijpen van de politiek van Groot-Brittannie en ide van Italie. Het ver- heugde hem, dat hij voor het verlaten van Geneve had vernomen, dat voor de bijeen komst van Thoiry schikkingen waren getrof- fen. In deze bijeenkomst zag Chamberlain een niewen stap op den weg naar de recon- structie van Europa en een hoogst bevredi- gend uitvloeisel van het verdrag van Locarno en de toetreding van Duitschland tot den volkenbond. Hij had met Mussolini vraag- stukken besproken, die Italie en Groot-Brit tannie raakten en tevens de groote punten iut de Europeesche politiek. Hij bemerkte zonder verwondering, doch tot zijn groote voldoening een gemeenschappelijkheid van in- zicht tusschen hem en Mussolini ten aanzien van de groote vraagstukken. De politiek van debeide landen is gericht op het bewaren van den vrede, de ontwikkeling van handel en nijverheid, die zoo noodig is ten behoeve va nhet economisch herstel der wereld. Bij zijn terugkeer had hij te Parijs een zeer vriendschappelijke bespreking met Bri and, metwien hij de bijeenkomstem te Livorno e nte Thoiry besprak. Er waren geen nieuwe overeenkomsten gesloten of ontworpen. Wat in beide gesprekken plaats had was een vo!- ledige en openhartige bespreking van de pro- blemen, waarbij alien belang hadden. HET PAN-EUROPA-CONGRES. Een belangrijk politiek vraagstuk werd op de Zondag gehouden openingszitting van het Pan Europeesch Congres te Weenen ter spra- ke gebracnt door den Hongaarschen oud-mi- nister Lucakcs, die er op wees, dat, hoewel de openbare meemng in Hongarije tegen den oorlog gekant was, nietteman bij het Verdrag van Trianon twee derden van het Hongaar- sche grondgebied aan zijn land is ontnomien, op grand van de overweging, dat het rnede schuldig zou zijn aan het uitbreken van den oorlog. Hij betoogde, daf het een eiseh van billijkheid is, te streven naar een herziening van de bij het Verdrag van Trianon vastge- stelde grenzen. Politis (Griekenland), (he het voorzitter- schap van dr. Seipel ovemam, haastte zich te verklaren, dat het bespreken van grens- kwesties ontoelaatbaar moest worden geacht. Een tweede voorval van politiek belang deed zich voor, toen medegedeeld werd, dat een bekend staatsman van een niet-vertegen- woordigd land op het congres het woord wil- de voeren. Het was Kerenski, die betoogde, dat het Europa van na den oorlog thans naar hetzelfde doel streeft, als Rusland na het omverwerpen van het oude regime in Maart 1917. De vrede van Brest-Litowsk was een voorlooper van dien van Versailles. Thans weet men, zoo zeide Kerenski, dat graaf Witte in 1896 juist gezien heeft, toen hij keizer Wilhelm voorstelde, dat een oorlog de opperheerschappij zou doen overgaan naar de overzeesche landen. Nadat ook een Amerikaen, Fred. H. het woord had gevperd, werd de openings zitting gesloten mft een verklaring van den voorzitter der Pan-Europa-Unie, graaf Cou- denhove Kalergi. Des avonds hield de voormalige Duitsche Rijkskanselier dr. Wirth een rede. Onder stormachtigen bijval bepleitte hij de verzoe- mng tusschen Duitschland en Frankrijk. Hetgeen vele vlijtige geslachten in die landen hebben opgebouwd, zoo zeide hij, mag niet in een oorlog worden vernield. Beide landten moeten streven naar een gezamenlijke oplos- sing van alle ecenomische en republikeinsche kwesties. EEN BRITSCH DRANKSCHIP ONTDEKT. De Amerikaansche kustwacht heeft den 2en October een groot Britsch visschersschip met een lading van 2000 kisten drank in be- slag genomen, op het oogenblik dat het zijn lading in de baai van New Jersey loste. Het schip zou de kustwacht hebben om zeild en 1000 kisten hebben ontladen voordat de kustwacht verscheen. EEN NIEUW FRANSCH-DUITSCH INCIDENT. Een Fransch onderofficier van het 12e re giment aviateurs is in den nacht van 3 Octo ber door een Duitscher aangevallen, die hem een dolksteek toebracht. Zijn toestand is ernstig. Bizonderheden ontbreken. De moor- denaar is bekend. Het moet een koopman uit Neustadt en Duitsch reserve-officier zijn. IN EEN TUNNEL GESTIKT. Tengevolge van atmospherisehe invloeden heeft in de Rickentunnel bij St. Gallen een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Doordat de rookgassen zoo slecht wegtrok- ken, was het personeel van een goederentrein, welke gereed stond om uit de funnel te ver- trekken, niet in staat, daaruit te geraken. De trein bleef steken. De zuurstofapparaten moesten in werking worden gesteld, daar ook de reddingsbrigade door de gassen dreigde verdoofd te raken. Slechts een stoker kon worden gered. Negen treinbeambten zijn gestikt. CHINEESCHE BANDIETEN AAN HET WERK. Een door de Amerikaansche legatie uit Sjangsja ontvangen telegram meldt, dat er in Helwau in de provincie Hoenan drie Amerikaansche missionarissen door Chinee- shce bandieten zijn gevamgen genomen. Volgens een ander bericht zouden twee der gevangenen jonge vrouwen zijn. DE BERLIJNSCHE JUWEELENROOF. Naar de Berlijosche correspondent van de „N. Fr. Press#" meldt, is het bij aankomst van den juweelendief Spruch uit Breslau te Berlijn tot een waar schandaal gekomen. Reeds lang voor het uur van aankomst van den trein hadden zich vele fotografen op het perron opgesteld. Bovendien verzamelde zich op straat een groote massa volk, v.n.l. uit de misdadigerswereld. Niettegenstaande het re- gende bleef men geduldig wachten. Bij't bin- nenstoomen van den treih brak de menigte door het politiecordon heen en rende onder joelen en schreeuwen naar de coupe, waarin zich Spruch met zijn bewakers bevond. Het gedrang was zoo sterk en het ge- schreeuw van de massa zoo oorverdoovend, dat het hulpgeroep van de onder den voet geloopen vrouwen bijna niet gehoord werd. Het schandaal bereikte zijn boogtepunt, toen de misdadiger te midden van de agenten uit den trein kwam. Hij droeg ketenen om den hals, die door twee bewakers werdeo vastgehouden. Slechts met moeife kon het transport zich een weg banen door de men- schenmassa. Voortdurend trachtte Spruch zich om te draaien en zijn joelende vrienden toe te knikken. Op straat moesten de agenten met geweld ruimte maken om de wachtende gevangenenauto te kunnen bereiken, terwijl van alle Kanten kieken werden genomen. De verloofde van Charlotte Spruch (de zuster van den juweelendief) is eveneens in hechtenis genomen. De Berlijnsche politie verdenkt hem, niet te hebben verhinderd, dat zijn meisje de juweekn, die ze van haar broe- der had gekregen, voor zichzelf hield, in plaats van ze aan de politie ter hand te stel len. Men neemt integendeel aan, dat hij haar bij het verberg'On daarvan behulpzaain is ge- weesf. HET RHoNEDAL NOG STEEDS IN GEVAAR. De autoriteiten van Valais, die zeer bang zijn voor nieuwe aardsehuivingen van den Dent du Midi naar het Rhone-dal, hebben speciale afdeelingen gendarmerie naar het zwaarbezocht gebied van St. Maurice en La- vey gezonden. Dagelijks worden verder, zoo meldt de „Moming Post", waarnemingen uit de lucht verricht op den Cime de l'Est en den Dent du Midi, waarbij men tot zijn ontsteltenis heeft geconstateerd, dat de gletscherspleten (crevasses) hier en daar wijder worden, het geen niet veel goeds voorspelt. Speciale pos- ten, voorzien van telefcons en zoeklichten, zijn geinstalleerd op verschillende punten der berghellingen, ten einde de bewoners en de spoorwegarbeiders in het dal te waarschu- wen, wanneer er nieuw onheil op komst mocht zijn. De spoorlijn is nog steeds versperd. De be woners van het Rhone-dal levem in onafgebro- ken bezorgdheid, die niet zal ophoudeu aleer die herfstregens ten einde zijn. OVERSTROOMINGSRAMP IN ILLINOIS. Uit Springfield (Illinois) wordt gemeld, dat een ernstige overstrooming het midden- Westen van de Vereenigde Staten heeft geteis- terd, als gevolg van zes dijkdoorbraken, Dui- zenden gezinnen zijn hierdoor dakloos gewor- den, terwijl de spoorwegverbndingen verbro- ken zijn. Verscheidene plaatsen zijn gei'so- leerd. Het land is over een groote uitgestrekt- heid overstroomd, waarbij de oogsten ver nield werden. Persoonlijke ongelukken wor den niet gemeld. De materieele schade is ech ter zeer groot en loopt in de millioenen dol lars. Te Barestown (Illinois) is de toestand het meest critiek. Het geheele industriedistrict is daar door het water ontwricht. Patrouilles militairen doorkruisen de straten om de ver laten huizen te bewaken en zoodoende roof te voorkomen. Het water stijgt nog snel. Tal van hulp-expedities zijn reeds naar de geteisterde streken gemobiliseerd. DE INBRAAK IN HET DUITSCHE GEZANTSCHAP TE ROME. In het begin van Maart 1923 werd in het Duitsche gezantschap te Rome een inbraak gepleegd. Bij het betrappen der daders werd de gezantschapssecretaris gewond. Destijds heette het, dat de inbraak als een politiek misdrijf moest worden beschouwd en dat het de bedoeling zou geweest zijn de toenadering tusschen Duitschland en Italie tegen te wer- ken door het wegnemen van compromittee- rende stukken uit het gezantschap. Van de beide daders zou er een bekend hebben, dat hij had gehandeld in opdracht van een Itali- aan, die met een Fransch accent sprak en dat het geld voor de inbraak uit Nice gekomen was, zoodat Frankrijk er wel achter zou zit- ten. De Italiaansche politie nam het verder (zoo werd toenmaals nog gemeld) het Ouit- sche gezantschap kwalijk, dat het haar niet van de zaak in kennis had gesteld, ofschoon er al eenigen tijd .verdachte personen in de omgeving van het gezantschapsgebouw wa ren opgemerkt. Ruim drie en een half jaar na het gebeur- de komt thans een Italiaansche persoonlijk- heid, die door haar positie buitengewoon goed in staat is, de maatregelen der fascisti sche regeering gade te si a an, in de „Vor- warts" vertellen, hoe volgens haar de vork in den steel heeft gezeten. De aanval door Mussolini na den jongsten aanslag op hem op de uitgeweken Italianen gedaan, zou n.l. niet verband houden met dezen aanslag, maar met de bovenbedoelde inbraak. 'Zijn woede richt zich volgens den zegsman van het Duit sche soc.-dem. blad in het bijzonder tegen eenige zijner vroegere intiemste medewerkers, die in den loop van het jaar de grens hebben overschreden en die reeds begonnen zijn be- zwarende onthullingen tegen hem te publi- ceeren. Het zijn de vroegere perschef Cesare Rossi, zijn vroegere particuliere secretaris en stenograaf Benedetto Fasciolo en de oud- hoofdredacteur van het fascistische dagblad „I1 Nuovo Paese", Carlo Bazzi. Deze drie hebben een aantal origineele do- cumenten meegenomen, die voor Mussolini bezwarend zijn en met de publicatie waar van zij begonnen zijn in een te Brussel ver- schijnend tijdschrift „Quaderno del Nuoeo Paese" (tijdschrift van het nieuwe vader- land). In Juni verscheen het eerste numtner van dit tijdschrift, dat alien draconische maatregelen van Mussolini ten spijt, op groo te schaal in Italie verspreid werd en gewel- dig opzien baarde. Tijdens de Algemeene Vergadering van den Volkenbond te Geneve kregen alle gedelegeerden een exemplaar van dit nummer en tegelijk een aankondiging van den inhoud van de tweede aflevering. Musso lini moet, toen hij dit hoorde, zeer terneerge- slagen geweest zijn en onmiddellijk na den aanslag op zijn leven voer hij tegen Frankrijk uit en eischte de uitlevering der Italiaansche vluchtelingen. Onder de" te verwachten onthullingen is ei een, die betrekking heeft op de bovenvermelde inbraak in het Duitsche gezantschapsgebouw te Rome in Maart. 1923. De volgende lezing wordt van die inbraak gegeven Mussolini was te weten gekomen, dat er in. de brand'kast van de Duitsche ambassade een witte enveloppe lag met eenige documenten, die bij publicatie buitengewoon compromit- teerend voor bepaalde politieke personen in Italie konden zijn. Mussolini besloot derhalve zich van deze documenten meester te maken?' Met behulp van een ontrouwen beambte van het Duitsche gezantschap verschafte de po« litie van Rome zich valsche sleutels van de brandkast, den tuin en de dienstvertrekken van het gebouw. Maar de beambte speelde een dubbele rol, verried Mussolini en stelde den gezant, Freiherr von Neurath, van de zaak in kennis. i In den nacht van 3 op 4 Maart 1923 waar in de aanslag zou worden gepleegd, verbor- gen de gezant, zijn zoon en twee ambtenaren zich in den tuin van het gebouw, gewapend met revolvers. Na een poosje zagen zij twee mannen den tuin uitkomen, terwijl er drie op den uitkijk bleven staan. De twee mannen, die in het bezit van een plattegrond van het ge bouw waren, gingen op de brandkast toe, openden deze met den valschen sleutel en na- men de bewuste witte enveloppe uit, waarin op dat oogenblik echter onbeschreven vellen papier zaten! Toen zij zich wilden verwijde- ren, stootten zij op den gezant en diens met gezellen. Het bleek dat de inbrekers een ka pitein van de carabinieri en een commissarii van politie waren. De drie anderen, onderof- ficieren van de carabinieri, namen de vlucht, De Duitsche gezant liet de dieven eerst los nadat zij op grond van hun bekentenis een protocol hadden geteekend, dat later door een hooggeplaatst ambtenaar van het minis- terie van buitenlandsche zaken aan he boofd waarvan Mussolini stond gecontra signeerd»moest worden. In het Berlijnsche ministerie van buiten landsche zaken ligt een uitvoerig rapport van den gezant Vcn Neurath over dit zeldza- me avontuur. De drie bovenbedoelde medewerkers van Mussolini zijn thans op grond van het dezer dagen medegedeslde besluit vervallen ver- klaard van hun Italiaansch staatsburger- schap. DE OVERSTROOMINGEN IN BURMA'. Ernstige overstroomingen hebben Burma geteisterd en aan de spoorlijnen een schadc aangericht, welke op ca.. 120.000 pond 1.440.000) wordt geschat. Bijna het geheele spoorwegnet heeft door het water schade geleden en Rangoon was dagen lang geheel van het overige deel van Burma afgesneden. Het water steeg zoo snel, dat er zelfs geen tijd was de verschillende stations te waar- schuwen, zoodat vele treinen onderweg door het water werden overvallen. KORTE BERICHTEN. Naar uit New-York gemeld wordt, zul- len nadat reeds geruimen tijd de Royal Mail Steam Packet Co. den dienst New York Hamburg moest opgeven thans ook ds White Star-Line, de American Line en de Cunard Line de vaart op Hamburg staken. Te Essen heeft Zondagmiddag eer» groote brand gewoed in een houtzagerij. D« schade wordt geschat op 350.000 Mark. Spelende kinderen vonden in het prieel van een tuin te Hamburg een handgranaat, welke ontplofte. Vier kinderen kwamen daar door om het leven. De American Road Builder's Associa tion? heeft bekend gemaakt, dat in dc eerste acht maanden van 1926 ongeveer 13.250 personen in de V. S. bij automobiel- ongelukken gedood zijn. Zondagmiddag is te Constantinopel het eerste standbeeld in Turkije onthuld. He( stelt, zooals men weet, Moestafa Kemal Pacha in smoking voor. -— Te Gottiogen is men bezig de eerste „Deutsche Orgelbaufachschule" op te rich- ten, waartoe het initiatief is uitgegaan van de Duitsche orgefbouwmeesters, die tot nu toe meestal hun vak in Italie gingen leeren. In Tonbridge (Kent) is een vliegtuig brandend neergestort. Alle inzittenden, waar onder twee, vrouwen, waren terstond dood. Ten gevolge van een plofselinge sta king van het tooneelpersoneel, dat zich soli- dair verklaarde met het machinepersoneel. dat een salarisverhooging eischte, i9 te Brus RMAARSCHE CODRANT. 1

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1