DE LANGE DE MORAAZ Credieten Deposito Effecten Binnenland Doozen Luxe Post L. FRANKENBERG Alkmaar. 'e6i Stadsroie&iws SCunst Bioscopen Buitenland STRIJD OM DE WEDDE VAN DEN BURGEMEESTER. B.j de behandeling vaa de gemeenfebegroo- tmg voor de gemeente Jisp verwierp, zoo yerneemt de Telg., de gemeemteraad de ver- noogde bedragen voor jaarwedden van bur-- gemeester en secretaris. De burgemeester, te- yens secretaris, beweerde aanspraak te heb ben op 2000 en 1500 salaris, in plaats van j 1500 en f 1100, omdat het zielental der gemeente is gestegen boven 750, in welk geval de Noord-Hollandsche salarisregeling de bedoelde verhooging toekent. Enkele raadsleden echter beweerden, dat het bevolkirigscijfer niet met den werkelijken stand van de bevolkingsregisters overeen komt. Reeds geruimen tijd werd hierover in deg emeente gesproken. De heer Nool decide mede, dat sommigen, die nit de gemeente vertrokken, slechts met moeite hun verhuis- biljetten konden krijgen. In weerwil van het protest van den voorzitter en diens mededee- hng, het besluit ter vernietiging te zullen vcordragen, besloot de raad met op e£n na algemeene stemmen een raadscommissie in te stelten voor onderzoek van de bevolkingsad- ministratie. De op de begrooting uitgetrokken ver- hoogde salarissen werden hierop tot de oude bedragen verminderd: Met spanning wordt nu in de gemeente Jisp de beslissing van Ged. Staten tegemoet gezien. DE TOESTAN'D VAN HET MIDDEN- ST ANDSCREDIETWE ZEN Het Hbl. heeft gemeld, dat pogingen wor- den aangewend om een aaneensluiting te krijgen van de neutrale, katholieke en chris- telijke middenstaodscredietbedrijven om het gespecialiseerde middenstandsbedrijf een kans tot ontplooiing te geven. Het blad acht het niet te ontkennen, dat een gezond geleid, gespecialiseerd credietwe- zen voor den middenstand, aan dezen laatste grootere voordeelen kan bieden dan de groo- te banken. Een der voornaamste daarvan is het nauwe contact dat tusschen midden- standsbanken ontstaat. De laatste kunnen door haar gespecialiseerde organisatie ge- makkelijk inlichtingen bekomen, terwijl zij omgekeerd in vele gevallen boekhoudkundige en andere adviezen kunnen geven: De middenstandsbanken moeten zich dan evenwel steeds op zuiver zakelijk standpunt plaatsen. Door de economische crisis en een te ruime credietverleening is ook de Alg Centra'e Middenstandscredietbank in moeilijkheden gekomen en heeft steun gezocht bij de Nederl. bank. Einde van het vorig jaar wilde deze bank de credietverleening niet verder voortzetten zonder garantie van de regeering. In de begrooting is, als toelichting op een desbetreffende P. M. post gemeld, dat het in December 1925 noodig bleek de Alg. Centr. Banaver. voor den Middenstand tijde- lijk een ruimer crediet te openen. De min. van Finanden heeft toen met de Nederl. Bank een regeling getroffen, vol- gens welke haar garantie is verleencl voor eventueele verliezen welke door die Bank on- verhoopt mochten warden geleden ter zake van een tijdelijk ten behoeve van de A. C B. te openen extra crediet van 10 millioen. Daar de Bank reeds een crediet van rutin 7 millioen verleende, werd als limiet voor het geheele te verleenen crediet 17.3 millioen gesteld. In de eerst 3 millioen verlies welke de Ned. Bank dienaangaande onverhoopt mocht leiden, dragen de Staat en de Ned Bank leder de helft, terwijl daarboven het verlies tot aan de gestelde credietgrens, tot een be- drag van J 10 millioen geheel door den Staat wordt gedragen. Men verwacht niet, dat de Ned. Bank hierdoor voor verliezen zal komen te staan of dat deze te eeniger tijd de grens van 3 millioen zouden over- jchrijden. De heer W. C. Posthumus Meijjes, direc- )eur der „Algemeene Centrale", verzekerde aan het Hbl. dat de Raad van Toezicht der C. B. tot de getroffen regeling den stoot heeft gegeven. Aangezbien deze aannemelijk kon maken dat Het om geruststel^ng van crediteuren ging werkte de regeering mede onder voorwaarde everrwel, dat onder krachtige leiding een re- organisatie van het bedrijf der A. C. B. zou worden tot stand gebracht. Het crediety*dide dadelijk tot uitbetaling van alle crediteuren in staat. Het mocht slechts als Ihaaditeitsreserve worden aange wend en niet tot uitbreiding van zaken. De hoogste stand der disconto-rekening ligt in de eerste helft van dit jaar en bedroeg 8.65 millioen. Sindsdien is een teruggang tot nu gevolgd tot ongeveer 6.7 millioen. Door het crediet is men in staat gesteld de reorganisatie rustig voor te bereicten. Men houdt zich in eerste instantie bezig met ry- ductie van het onkostencijfer en verbetering der credietportefeuille. In het bij de balans over 1925 behoorende verslag werd reeds te kennen gegeven, dat er in de credietenportefeuille belangrijke risi- co's verborgen lagen en dat, op grond daar van, een kapitaal-reorganisatie onvermijdelijk zou blijken. Door de getroffen regeling wa- ren crediteuren evenwel absoluut veilig. De directie verzekerde, dat een gezond middenstandscredietbedrij f voor de groote banken geen concurrent is, dat het door zijn eenvoud rendabel kan zijn en dat het sociaal zeer nuttig is omdat het den kleinen bedrijfs- leider kan leeren behoorlijk zijn financieele resultaten: na te gaan en niet van de hand in den tand te leven. Men moet evenwel streven naar een bedrijf "dat op eigen kracht steunt al zal men voor- loopig de staatshulp niet kunnen ontberen. Ook deze deskundige bepteitte vereeniging van krachten. Hoe grooter het aantal en de diversiteit der clienten eener middenstands- bank wordt, hoe krachtiger do instelling zich zal kunnen ontplooien en hoe meer steun zij aan den geheelen middenstand zal kunnen yerstrekken. De reorganisatie is reeds gTootendeels tot stand gebracht en zal het kamende jaar een voile ookostenbesparing van 20 moeten trengeo. Het land is verdOeldi in 10 rayons die elk een centraal rayonkantoor hebben en Sflaarotnheen een aantal kleinere kantoren en agentschappen. De •dmiuistratie der Heine kantoren' wordt evoerd door de centraal rayon-kantoren. De over die cxedieten blij.ft bij: het hebben wlj steeds in circa 200 soorten Toor- radig. Moderne uitvoering. Lage prijzen. hoofdkantoor berusten. 'Dit systeem brengt vereenvoudiging van administratie en de controle is belangrijk verscherpt. De deposito's der Algemeene Centrale be dragen op het oogenblik circa 8 millioen en de credieten circa 18 millioen waaronder geen enkel bianco crediet. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten biedtn ter vaststelling aan de begrooting voor 1927 sluitend met een be- drag van 20,934.760. In hun toeilchting schrijven Ged. Staten: „Zooals blijkt bedraagt het batig slot der rekening over 1924 3.335.156, een zeer hoog bedrag, dat de gelegenheid zou bieden tot belastingverlaging over te gaan. „Na rijp beraad zijn wij evenwel tot de overtuiging gekomen, dat een dergelijke ver laging, die reeds in het volgende jaar door eene verhooging zou moeten gevolgd wor den, niet in het belang der provincie zou zijn. Dat dit saldo zoo hoog is, is immers een gevolg van abnormale omstandigheden. In de eerste plaats is daarin begrepen de bij- drage van het Hoogheemraadschap Noord- Hollandsch Noorderkwartier in de kosten van rente en aflossing der watersnoodlee- ning, die ten bate van den dienst 1923 had moeten komen, doch eerst zoo laat werd ont- vangen, adt zij niet meer in de rekening over dat dienstjaar kon worden verantwoord, zoo- dat aan het jaar 1924 die bijdrage tweemaal ten goede kwam; in de tweede plaats is aan opcenten op de Rijksinkomstenbelasting, mede tengevolge van de verlaagde raming (als grondslag werd daarvoor genomen de raming der kohieren voor het dienstjaar 1923/1924 verminderd met 20 pCt.) aanzien- lijk meer ontvangen, dan geraamd is en in de derde plaats is de invloed der bezuinigingen, in het beheer der provinciate ziekenhuizen aangebracht, bezuinigingen, waarmede tij- dens de samenstelling der begrootingen van die instellingen nog geen rekening kon wor den gehouden, zeer groot geweest. Alleen gedeelten van het fn het j iae verschuldigde be- de aar 1927 door provincie uit dtezen hoo: drag. In verband met de tot dusverre gedane betalingen wordt voor 1927 op eene rijksbij drage gerekend van 328a431.08; de uit- keering van het Hoogheemraadschap zou moeten bedragen 511.509.90; daarop komt echter in mindering de helft van 328.431.08 f 164.215.54, zoodat het Hoogheemraad schap slechts betalen zal 347.294.36. 'Als inkomsten verkregen door het sluiten van een geldleening voor verschillende doelein den, is 2.927.500 geraamd: 250.000 is geraamd als uitgaven aan salarisen voor de ambtenaren en bedienden der provinciate griffie; 150.000 voor de ambtenaren van den provincialen waterstaat; 30.000 is uit getrokken voor verbetering van den grind- weg tusschen den Huigeradijk en Ursem, uit- makende een gedeelte van den grooten weg der 2e klasse tuschen Alkmaar en Hoorn. In aansluiting met de in 1926 uitgevoerde verbeteringen zal na voltpoiing der thans geraamde werken de weg over zijne volte lengte van eene stofvrije deklaag zijn voor- zien en de verharding van den Huigendijk tot den Hensbroekerweg een breedte van M. hebben verkregen. Voor onderhoud van den Zaanschen Com- municatieweg wordt 40.000 uitgetrokken ea voor verbetering van dien weg onder Heemskerk 59.000. In de toelichting lezen wij daarover: Nadat dit jaar het in de gemeente Wijk aan Zee en Duin gelegen gedeelte van den Zaanlandschen Communicatieweg verbreed is en van eene moderne beharding is voor- zien, is het gewenseht in aansluiting daar- aan ook de verbetering van het in de ge meente Heemskerk gelegen gedeelte van den weg ter han dte nemen. Door de bemidde- I'ing van het gemeentebestuur van Heemskerk kunnen de daarvoor benoodigde strooken grond kosteloos worden verkregen. Voor het geraamde bedrag van 59.000— zal een behcorlijk gefundeerden weg worden aange- legd met eene verhandingsbreedte van 4 M., waarop een door een tegen water bestand bindmiddel gebond6n deklaag zal worden aangebracht. De totalen kruinbreedte van den weg zal ook hier 10 M. bedragen. Voorts zijn in de genoemde som begrepen de kosten van eene in den weg aanwezige steenen brug door een betonriool, waardoor de toegang deze drie gunstige omstandigheden reeds en er zijn er meer te noemen hebben het batig slot met ruim 2,200,000 verhoogd. „Het behoeft geen nader betoog, dat op dergelijke meevallers in de toekomst niet meer in dte mate mag worden gerekend. Wei zal ook de dienst 1925 mede tengevolge van buitengewone omstandigheden nog een hoog saldo opleveren, doch reeds thans staat vast, dat dit belangrijk naar een zeer globate schatting ongeveer f 1,000,OCX) lager zal zijn dan dat van 1924. „Bovendien zal uw besluit tot bet aanleg- gen van kanalen, zoodra tot uitvoering daar van wordt overgegaan, hooge eischen aan de provinciate financien stellen en zal ook de aanleg van het net van primaire wegen in verband met de in de Prov. Staten uitgespro- ken wenschen, zeer waarschijnlijk hooger kosten vorderen dan het oorspronkelijk ge raamde bedrag van f 22,000,000. Nu de toe- vallige baten van den dienst 1924 daartoe de mogelijkheid openen, acbten Ged. Staten het daarom eene daad van goed financieel beleid, het bedrag ad f 1,000,000 waarmede de be- lastingheffing desnoods gedurende een jaar zou kunnen worden verlaagd, als extra-bij- drage in het Wegenfonds te storten. Ged. Staten geven mitsdien in overwe- ging daartoe over te gaan en de he'fing der opcenten, die nu reeds 3 jaar heeft gegoiden. te handbaven. De opbrengst der belastingen wordt als volgt geraamd: 20 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen 743,300. 20 opcenten ongebouwde eigendommen 147.720. 20 opcenten personeele belasting 1,555,580 gulden. 5 opcenten rijksinkomsten belasting f 1,491,135. 5 opcenten yermogensbelasting f 138,680. o opcenten vermogensoelasting f Totaal aan belastingen 4,076,415. 675.000 is geraamd als bijdragen van derden van rente en aflossing der leening ge- sloten voor het bestrijden der uitgaven door de provincie ged'aan met en als gevolg van den watersnood. In de toelichting wordt over dezen post ge- zegd: Volgens het reglement van bestuur van het Hoogheemraadschap Noord-Hol- lands Noorderkwartier is dat Hoogheem raadschap aan de provincie eene uitkeering verschul digd in de rente en aflossing der leeningen, welke deze laatste heeft aange- gaan ten einde voor de herstelling en verbe tering der zeeweringen van het Hoogheem raadschap de noodige voorschotten tot een maximum van 20.000.000 te kunnen verlee- Zij wordt echter verminderd met de helft der door het rijfc ten behoeve van de betaling der bovenbedoelde rente en aflossing verleen de bijdrage. De uitkeering bedraagt 45/100 naar den weg in de rich ting van den Hoo- gendijk belangrijk zal worden verruimd en verbeterd en die van de voor de uitvoering der verbeteringswerken noodzakelijke verleg- ging van electrische kabels en waterleiding- Buizen. (Wordt vervolgd.) VERDRONKEN. Gislcrmorgen is te Exloo in een onbewaakt oogenblik het 1 J4-jarig zoontje van den land- bouwer J. J. Woudberg te 2e Valthermcnd te water geraakt en verdronken. De landbouwer Wolbers te Terapel is, doordat zijn paard op hoi sloeg, in een wijk gevallen. Hij kreeg een kippenhok, dat hij vervoerde, over zich been, met het gevolg, dat hij zich niet meer kon redden en jammerlijk verdronk. Hij laat een jonge vrouw en twee kleine kinderen acbter, MAZELEN. Te Nw. Weerdinge breiden de mazeien zich uit en neemt de ziekte een ernstig karakter aan. Er komen reeds enkele sterfgevallen on der de kinderen voor. DE POSITIE DER BRIEVEN- BESTELLERS. Het Tweede Kamerlid L. L. H. de Visser heeft den minister van waterstaat de volgen de vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat zijn ambtsvoorganger op 9 Januari van dit jaar een delegatie uit den C.N.A.B., C.B.P.T.T., St. Petrus en Door Plicht tot Recht in audien- tie heeft onvangen, er bespreking van den noodtoestand, waarin de brievcnbestellers ver- keeren? 2. Is het den minister bekend, dat van deze audientie het hier volgende perscommunique in de dagbladen is verschenen: „De minister van waterstaat ontving hedeu in audientie de bestuurders van den G N. A. B., den C. B. T. T., Door Plicht tot Recht en St. Petrus. De delegatie steltie'voorop, dat de in de commissie van overleg geformuleerde voor- stellen, n.l. 1800 jaarioon voor de brieven- besteller en de andere verhooging ook voor de lagere ambtenaren van P. T. T. onverkort werden gehandhaafd. Zij heeft verder nader gewezen op den noodtoestand van dit perso- neel en bepleitte ten slotte voor hen, die 51 uur per week arbeid verrichten, een verhoo ging van 96 cent per week, welke verhooging, naar de delegatie aantoonde, valt binnen het kader van de thans tot stand gekomen herzie- ning van het B. B. 1925. De minister deelde in zijn antwoord mede, dat de regeering n'iet van meening is, dat het plooien-gladstrijken verhooging van het le- venspeil tot gevolg moet hebben, doch uitslui- tend bedoelde aanwijsbare fouten in het B. B, it| raande van dit standpunt, kan het la gere P. T. T.-personeel niet voor verhooging van salaris en uitkeering over 1925 in aan- merking komen. De regeering kan ook nief toegeven, dat het lagere P. T. T.-personeel in •vergelijking met arbeiders in het vrije bedrijf te laag wordt bevoldigd. De herziening van het B. B. is thans afge loopen. Voor 1925 kan de regeering niets meer doen. Bij een reorganisatie van het dienstvak der P. T. T., welke, naar de minister hoopt, bin- nenkort haar beslag zal krijgen, zullen voor het lagere personeel voorzieningen aan de orde komen, die, aldus de minister, meer be vrediging zullen wekken dan een verhooging van 96 cent per week op dit oogenblik"? 3. In hoeverre heeft de minister reeds maatregelen getroffen om de in het slot van gemeld perscommunique gedane ministerieele toezegging te verwezenlijken? 4. Wanneer denkt de minister, dat deze maatregelen in werking zullen treden, opdat door het bestellend personeel bij de P. T. T. nu eindelijk een verbetering van zijn levens- pesitie kan worden tegemoet gezien? KORTE BERICHTEN. Onder veel belangstelling is gistermor- gen op Westerveld in alien eenvoud de ver- assching geschied van het stoffeiijk overschot van oud-vice admiraal F. Ch. E. L. Koster. Zaterdagavond en Zondag is te Utrecht het tweede landelijk congres voor (militaire) dienstweigering gehouden. Te Terapelkanaal is Maandag de land bouwer Wolbers verdronken. DE 8-OCTOBER FEESTVIERING. Naar wij vernemen heeft de buurtvereeni- gmg Ritsevoort—Koorstraat besloten om vanaf morgenavond een „winkelweek" te or- ganiseeren. Verschillende attracties worden daarvoor voorbereid o.a. wordt een puzzle uitgege- ven en prijzen zijn beschikbaar gesteld. De heer Niemeijer laat het gewicht van een groote pompoen raden en geeft daarvoor een fruitmand cadeau. Alle winkels in deze beide straten zullen hun best doen zoo fraai mogelijke etalages te bieden. In verband met den enormen toeloop voor de avondfeesten in het Gulden Vlies en de Harmonie met als gevolg daarvan twee uit verkochte zalen, heeft het bestuur der 8 Octobervereeniging besloten nog een bioscoop- voorstelling te organiseeren in het Alk- maarsch Bioscooptheater, Langestraat. Daarbij zullen tevens variete-artisten optre den. KER'KCONCERT 8 OCTOBER. In een advertentie in dit nummer wordt be kend gemaakt, dat het gewijzigde program- ma van het kerkconcert op S October van he- den af verkrijgbaar is bij den boekhandel van den heer K. ter Burg, Langestraat, hoek Koorstraat. Het concert begint om half acht. ONGEVAL. Een wagen van den 1 eer B. uit de Linden- laan, beladen met puin, reed hedenmorgen bij het Weeshuis aan de Heilooer poort in een kuil van de straat, met het gevolg dat een voorwiel brak. De bestuurder tuimelde van den bok, doch bezeerde zich niet. Het puin verspreidde zich voor een groot deel over de straat. EEN MOOIE ETALAGE. De heer Lauwers, opticien, Payglop alhier, zorgt deze week voor een bijzondere attractie voor zijn zaak door tot en met Zaterdag een van zijn etalagekasten voor optische werk- plaats in te richten. Men zal daar een tweetal opticiens werk- zaam kunnen zien aan verschillende werktui- gen en zoo de geheele behandeling van het brillenglas kunnen volgen. Aan belangstelling voor deze etalage zal let zeker niet ontbreken. GELDLEENING BIJ DE NUTS- SPAARBANK. Het Gemeentebestuur van Schagen heeft een geldleening groot 6500 gesloten met de Nutsspaarbank te Alkmaar. De gelden die- nen tot kapitaalsverstrekking aan het electri- citeitsbedrijf voor aansluiting van de Wijk Burghorn c.a. aan het electrisch net. TE WATER GELATEN. Door de scheepswerf en machinefabriek „'t Hondsbosch", directeur de heer H. J. Bos- man ite Alkmaar werd met gunstig gevolg te water gelaten een open staten dienstboot in de afmetingen van 12 M. lang, breed 2.75 M en hoi 1.45 M., verdeeld in drie compartimen- ten, n.l. motorruim, waarin is opgesteld een 30 P.K. ruwoliemotor en twee cockpits geheel met teakhout betimmerd. De boot is gebouwd voor Rotterdamsche rekening. DE FONTEIN OP HET NASSAUPLEIN. Bij gunstig weer zal a.s. Vrijdag de fontein op het Nassauplein spuiten des avonds van 78 uur. Voortaan zal dat elken Zon dag plaats hebben. ..PRINSES ASTRA" IN HET GULDEN VLIES. Woensdagmiddag om 3 uur zal het hier welbek'ende operette-gezelschap van den heec Bcelens uit den Helder de sprookjesrevue „Prinses Astra" opvoeren. De heer Boelens heeft, met behulp van eenige fantasie, van dit verhaaltje een sprook- jesvertooning in drie bedrijven weten te ma ken, die de kinderen aangenaam bezighoud't. De koning, de prinses, de kabouters, de booze heks, alien zijn hier tegenwoordig, en het is dus een sprookje in optima firma. De cos- tuumpjes der kinderen zijn geheel nieuw, de dansen mooi en de wijsjes aardig. Te meer, waar -iedcre bezoeker nog een aar dig cadeautje ontvangt, itwijfelen wij niet of een volte zaal zal deze voorstelling bijwonen. Men zie de advertentie in dit nummer. F AILISS E ME NTEN Gister is uitgesproken het faillissement van: De nalatenschap van F. Bouwens, ge- woond hebben de te Oudkarspel, overleden 29 Sept. 1926 Rechter-Comm.Mr. N. Muller. Curator: Mr. C. H. Bosmart. .Gedeponeerd zijn de eenige uitdeelingslijs. ten in de faillissementen van: 1. D. Ktaaren, tijdens de uitspraak van het faillissement landbouwer te Heer-Hu.o-o- waard, thans arbeider te Barsingerhorn- geen uitkeering. 2.Johannes Antonlus Barhorst, koopman te Middeneierland, gem. Texel; uitkeering 4.34 pet. 3. Hendrikus Gerhardus Beek,koopman in groenten te Hoorn; uitkeering 16 pet. LICHT OP! Hedenavcnd voor rijwielen en motorrijtui- gen te 6 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. VIOOL- EN PIANO-AVOND. Als we eens even nagaan hoe een veertig jaar geleden de muziek-beoefening in ons land was, en hoe ze nu is, dan is er een enor- me vooruitgang te constateeren. Als er toen eens een heel enkele maal een jong landge- noot voor't publiek kwam, dan kon men er zeker van zijn, dat hij zijn opleiding vo greet deel in het buitenland had ge voor een genoten. Langzamerhand is dat anders geworden en we kunnen wel zeggen, dat we nu het buitea- land niet meer noodig hebben, daar enze in- richtingen voor hooger muziekonderwijs leer- krachten bezitten die muzikale leerlingen een vcllcdige opleiding kunnen geven. Gisteravond zijn we daar weer eens aan herinnerd geworden. Mej. Jo Meeuwse, vib- liste, en mej. Jenny Hoekstra, pianiste, beiden stadgenooten, concerteerden in ,,'t Gulden Vlies" met een programma uit ensemble- en solostukken bestaande. Voor de pauze de klas- sieken Vivaldi en Brahms, elk met een sonate, en de groote romanticus Schumann, na de pauze de modernen, Debussy, Bloch met so lostukken en een Hollandsche moponiste van erkend muzikalen huize, mevr. Emmy Heyl- Frenscl-Wegener met een sonate, waarin vooral het slot van het Andante dadelijk aansprak, benevens de tot een andere catego- rie behoorende Rus, Rimsky-Korsakow, wiens prachtige ,,Hymne au soleil" Kreisler voor vi- ool en llavier bewerkte. En dat veeleischende programma werd door beide jonge dames uit- gevoerd op een wijze, die aller bewondering had. Los en zwierig beweegf mej. Meeuwse de strijkstok over de snaren; met veel tempera ment speelt zij (sonate van mevr. Heyl, de Hymne) en daartegenover zeer gevoelig Zerknirschung" van Bloch. Ook in het vir tuose is zij thuis, het schitterstukje „Tam- bourin Chinois" vaa Kreisler, zooals mej. Meeuwse dat gaf, was er een uitmuntend be- wijs van. Doch ook het spel van mej. Hoek stra dient geprezen in „Papillons" van Schu mann, en de stukken van Debussy. Voorna- melijk „Bruyeres" was heel fijn van uitvoe ring, en ki het ensemblespel, alsook in de be- geleiding der solostukken was mej. Hoekstra opperbest. Na elk nummer werden bloemen gebracht; het publiek had eea aantal bereikt dat ons meeviel, zoodat de jonge musiciennes aangename herinneringen aan hun Alkmaar- schen muziekavond kunnen hebben. Dames, blijft lang bij elkaar, dan kunt ge samen nog veel moois brengen. A. K. RECTIFICATIE. Bij vergissing is de zin „Jongelui vulden de pauzen met het geven van piano- en mandoline-muziek, geplaatst onder de bespre king over het nieuwe muziektijdschrift „De Muziek". Het moet staan aan het einde van het verslag over de koorklassen van mej. Ma rie Verbeek. A. K BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: y Herman du Crocq en Maria Johanna Ma thilda Reijndefs. GEBOREN: Pietro, z. van Antonio Indri en Luigia Christofoli. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Flet meisje op de (rap. Deze spannende film met tal van prachtige opnamen werd gisteravond voor de eerste maal voor een talrijk publiek vertoond. De be- koorlijke Patsy Ruth Miller vervult in deze film de hoofdrol. Zij is in het verhaal lijden- de aan slaapwandelen en na diverse interes sante tafreelen komt zij ongelukkigerwijze in dezen toestand juist in het huis, waar de eige- naar vermoord wordt en zij wordt gezien op de trap en natuurlijk van den moord verdacht Haar onschuld komt echter aan 't licht en Patsy trouwt met den advocaat, die tante voor haar bestemd heeft. Naast Patsy Ruth Miller geven ook Free man Wood en Niles Welch goed spel. Zeer goed was het feest bij den echtgenoot- van Patsy's vriendin. Van het bijprogramma dienst naast het joumaal genoemd de Prismafilm: Schoon- heid en een komische twee-acter. De Rigi-filtD der N. R. V. werd ook weer vertoond. DE DOODSTRAF INGEVOERD. De Italiaansche ministerraad heeft het wetsontwerp aangenomen tot instelling der doodstraf voor aanslagen op den komng, den regent, de koningin, den kroonprins en het hoofd der regeering. Dergelijke misdaden zullen worden berecht door een speciale af- deeling van het hof van cassatie, fungeeren- de als hooggerechtshof. Het ontwenp zal bij het parlement worden ingediend zoodra dit zijn werkzaamheden hervat. 1 ill VERKOOP SeRAIL-JUWEELEN Een Reuterbericht uit Konstantinopel meldt Er bevinden zich hier op het oogenblik vertegenwoordigers van een groote Holland sche bankgroep, die met de Turksche regee ring onderhandelingen aanknoopen over den verkoop van de Serail-juweelen, die vroeger aan den overleden Sultan toebehoorden. Om de wederzijdsche concurrentie uit te schaeklen, zou zich tot dit doel onder Neder- landsche leiding een groot internationaal consortium van juweliers oevormd hebbea

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2