Binnenland TijdschrSftew WBarktberichten Ingezonden stukken Bli verwaarloozing van aambeifii SesTaaf „vaar dat een operatie noodzakelijk wordt. f.a, kwaal niet voortwoekeren, doch be- handel de aambeien met Foster's Zalf. ZooweJ Mi inwentfige als bij uitwendige aambeien wrlicht deze zalf de jeuk en pijn. Duizende rnenschen danken hun herstel aan Fosters ^Foster's Zalf is alom verkrijgbaar a ■j j 75 per doos, 1 per tube. werd opgehouden voor den N. M. B., die daarvoor dan 30 cts. per 100 K G. zal uitbe heer Meereboer merkte op, dat voora'. to de maanden Nov. en Dec. het uitschot veel nadeel toebrengt aan den afzet van goede tool en wees op dergelijke maatregelen, reeds elders in toepassing gebracht. Een zeer breedvoerige discussie ontsiond naar aan lei- ding van lit voorstel, doch tamelijk algemeen blijkt men veel voor het beginsel te voelen, he* minderwaardige product van de veiling te weren. Zelfs werd de vraag gesteld, of nu nog niet het voorstel kon worden gedaan om aanvoer van zulk uitschot op de veilingen ge heel te verbieden. "Van bestuurszijde werd echter opgemerkt, dat we ons thans hebben te bepalen tot het voorgelegde voorstel. Wei werd er eenig bezwaar tegen gemaakt om het door het veilingsbestuur zoodanig ge kochte uitschot nog weer van de hand te doen voor veevoeder of mest, daar men vreest, bij stijgende prijzen hetzelfde product nog weer eens ter veiling te zullen krijgen. Door bestuursleden werd opgemerkt, dat kierop streng kan worden toegezierf, terwijl de leden meer en meer hiervan doordrongen moeten worden, dat het betrekkelijk geringe offer, dat gebracht wordt, ten goede zal ko- men aan den afzet 'van het betere product Tenslotte ging de' vergadering, met slechts 2 leden tegen, acccord met het voorgesieloe Bij de rondvraag werd te berde gebracht, dat aardappelen onderhands worden ver- koeht, waarvan niet bekend is, dat ze als pootgoed moesten dienen. Na eenig debat hierover, werd toegezegd, hierover te zullen spreken in de bestuursvergadering van den N. M. B. Mede werd nog de vraag gesteld of het niet gewenscht geacht moet worden tot de vereeniging Koophandel het verzoek te richten, dat door den handelaar beter toezicht wordt gehouden op goede behandeling der producten bij het verladen, vooral in kratten en zakken. Toegezegd werd hiercmtrent een voorstel te doen in de Vierbondsvergadering. Hierna ging de voorzitter tot sluiting- oyer, daarbij ccnstateerende, dat de vergadering, trots verschil van inzich,- een aangenaam verloop had gehad, waardoor de leiding hem niet moeilijk was gemaakt. Hij hoopte, dat de genomen besluiten tot gunstige resultaten mogen leiden en sloot met den wcnsch, dat voor de tuinbouwers spoedig verbetering m den toestand zal mogen komen. UIT NOORDSCHAftWOUDE. Bij de aanbesteding van vergrooting der paardenstalling en bijkomend werk voor den Noordermarktbond werden ingeleverd acht biljetten: P. Bot, Heerhugowaard 2244; W. Gilt- jes Broek op Langendijk 1935; K. Bruin. Oudkarspel 1929; C. Klinkert, Oudkarspel f 1837.50K. en T. van der Plas, Broek op Langendijk 1810; A. Zuidscharwoude, te Zuidscharwoude 1740; J. Heitsma, Noord- Scharwoude 1668; S. Kuitwaard, Broek op Langendijk 1573. Het werk is gegund aan den laagsten in- schrijver. De begrooting, opgemaakt door den heer Tauber, was 1914. Woensdag 13 dezer zal vanwege de banne alhier een stemming worden gehouden voor dc benoeming van een lid van het dagelijksch bestuur, wegens periodieke aftreding van den Tteer D. Wijnker en voor een hcofdingeland in de plaats van den heer G. Liefhibber, die benoemd werd tot lid van het dagelijksch be stuur OUDE NIEDORP. (September). G e b o r e n Thomas Petrus, z. van C. Bakker en J. Kwakman. Johanna Ma ria, d. van G. Kamper en G. Hoogeboom. Maria Christina,-d. van G. Ligthart en C. E. Slijkerman. Agatha, d. van D. van der Fluit en E. Beemsterboer. UIT URSEM. Gister werd wederom aangifte gedaan door iJe veehouders G. Koelemeij, W. Hoogewerf en J. Wijte van vermoedelijk bestaan van mond- tn klauwzeer onder hun vee. Naar wij vernemen is't aan den onder- wijzer N. J. M. Oud verleend ziekenverlof op advies van den geneesheer met 2 maanden Verlengd. In-verband hiermede zijn de aan- stellingen van het onderwijzend personeel met genoemden tijd verlengd. Voor het vervolgonderwijs aan de open- bare school hebben zich 15 leerlingen aange- meld. Dat dit-getal de he'.ft minder bedraagt dan verleden jaar, vindt zijn oorzaak gedeel- telijk in hetfeit dat aan de bijzondere school thans voor de eerste maal herhalingsonder- wijs wordt gegeven. Jaspers, r. k. arts, zich half October a.s. in deze gemeente vestigen. Met het oog op den minder gunstigen toestand te platten lande zijn door verschil- lende ingezetenen verzoekschriften ingediend om uitstel van de verplichte aansluiting aan de waterleiding. UIT ST. PANCRAS. Maandagmiddag 5 uur vergaderde de Pa ad dezer gemeente spoedeischend. Afwe- zig met kennisgeving de heer Lek. Weth. Duif betuigde hulde aan den voor zitter voor de juiste weergave der notulen, acht echter zoo uitgcbreide notulen niet noo dig, waarop de voorzitter opmerkte, dat dan deze notulen een tegenwicht vormen tegen- over de opmerking van den heer Lek in de yorige vergadering, al zoude hij soms wat beknopt zijn. Het eenige punt op de agenda is: Benoe ming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken, waarvoor B. en W. intusschen tijdelij'k aanwezen Mej. Wagenaar van N.- Scharwoude. De definitieve benoeming ech ter behoort door den Raad te geschieden. Aanleiding tot de tijdelijke aanstelling van Mej. Wagenaar is geweest een verzoek van Mej. Dalmeyer om van dit onderwijs te mo gen worden ontheven, doordat dit onder- *djs voor haar aansluit bij te geven extra les sen aan een achterlijlc kind. Me}. Wagenaar is in het bezit der akten Nuttige en fraaie handwerken; zal het onderwijs gaarne geven, heeft reeds te Bergen met best resul- taat practisch onderwijs gegeven, waarom B. en W. met vrijmoedigheid voorstellen, haar voor den geheelen cursus aan te sfel- len. Met algemeene stemmen aangenomen, waarna sluiting volgde. Maandagavond had in cafe Gerritsen een feestvergadering plaats van de zangver- eeniging „Looft den Heer", toegankelijk voor leden en genoodigden. Ongeveer 120 personen waren in de ge- zellig ingerichte zaal. Door den heer J. Kloosterboer werd een feestrede uitgesproken, waarna de jaarver- slagen van secretaris en penningmeester wer den uitgebracht. Alsnu werd door verschillende aanwe- zigen, ieder naar hun krachten, een reeks van voordrachten en zangstukjes ten beste gegeven. Ter afwisseling trad de vereeniging soms in haar geheel op, terwijl ook het Man- nenkoor een harer mooiste nummers liet hoo- ren, n.l. Ecce quo modo moritur. Het muzi- kale gedeelte was bij de heeren Dekker en Deutekom goed verzorgd. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De prijs van de melk is alhier gebracht van 12 cent op 13 cent per Liter. Alhier zullen pogingen worden aange- wend om een afdeeling op te richten van de Arbeiders Jeugd Centrale. De tuinbouwvereeniging „De Toe- komst" vergaderde Maandagavond ten lokaie van den heer Stoffers. Aanwezig wa ren met het bestuur een veertigtal personen. Mededeelingen door den voorzitter, den heer S. de Boer Kz. De 50 pCt. meer inlaadkosten voor vreem- de kooplieden is niet van kracht, hoewel dit wel in het contract voorkomt. Tegen het fooienstelsel zal vanwege de L. G. C. streng worden opgetreden. Het verzoek om de vergaderingen van „Koophandel te bezoeken, zal door den „Vier Bond" worden gedaan. Informatien naar gegevens voor een te or- ganiseeren machinecursus, deelen mede, dat te Oostwoud voor 56 leerlingen een derge- gelijke cursus werd gevolgd. De kosten wa ren naar draagkracht, n.l. f 7.50, f 10 en 15 per cursist. Te Wognum werd rijks- subsidie verstrekt. Hier is men aangewezen op z'n eigen draagkracht. 26 personen hebben zich opgegeven vol- gens de secretaris. Met de cursisten zal nog vergaderd worden. Voor de cursussen in bemestingsleer en tuinbouwboekhouden, heeft zich niemand op gegeven. De heer Jb. Kramer vroeg naar aanlei ding van de notulen of zich al tuinders had- den opgegeven, om een visschersjongen als volontair te plaatsen. De secretaris deelde mede, dat zich nog niemand had aangemeld. De voorzitter was van meening, dat er menschen genoeg in het midden zijn, die zoo'n jongen kunnen nemen. Het eerste jaar komt men voor vergoeding van rijkswege in aanmerking. De heer P. Zeeman stelde de vraag, of het niet beter zou zijn, dat die jongen in het fruitbedrijf werden opgeleid. Spr. weet niet, of het wel gewenscht is, de jongens in het tuinbouwbedrijf hier in ons „achterlijk" be- drijf, zeide spr. te plaatsen. De voorzitter kwam er met klem tegen op, dat de heer Zeeman het tuinbouwbedrijf hier „achterlijk" noemde. Langendijk staat aan den spits. Is ons bedrijf niet overal beroemd, zeide spreker? Punt 3 is het punt, dat de voorzitter in zijn openingswoord reeds inleidde. De vereeniging te Warmenhuizen heeft de stoute schoenen aangetrokken. Wij moeten aldus de voorzitter, altijd maar toezien, dat uitschot als monster voor onze winterkool de wereld ingaat. In 1923 js in Zuid-Scharwoude op voor stel van den heer P. Zeeman t&sloten, om jeclame te maken. Van die woorden zijn het daden geworden. De uitschot is echter geen reclame voor de winterkool. Het voorstel is om als de uitschot geen 60 cent kan opbrengen, deze door de veiling te la;:n vernietigen, tegen een vergoeding van 30 cent per 100 K.G. Het voorstel gaat uit van de L G. C., namens dien Vier Bond:. Na eenige dlscussie, waarbij o.m. ter sprake komt om iedere zending met certificaat te verzenden, werd het voorstel zonder stem ming onder applaus aangenomen. Punt 4 is een voorstel van het bestuur der „Toekomst" om precies hetzelfde met de bloemkool te doen. De prijs wordt hier be- paald op 80 cent en 10 cent per 100 K.G. Dit voorstel zal in de L. G. C. nog naar voren worden gebracht. Allen waren ook voor dit voorstel. Bij varia deelde 3e voorzitter mede, dat de heer W. Muller verhinderd was, deze vergadering bij te wonen. De heer P. Wonder vroeg, of het juist is, dat de Friesche wortelcn zwaarder gesor- teerd moeten zijn. De voorzitter antwoordde, dat reeds eer- der fer sprake is gebracht, of de Friesche peen ook niet onder controle van het H. C. B. kon staan, opdat deze onder een goed merk kan verhandeld worden. Uit de verdere besprekingen hiervoor ma ken wij op, dat hierin gewerkt zal worden. Op een vraag van den heer A. Kout werd medegedeeld, dat de aardappelsoort „Ener- gie" vrij goede resultaten heeft opgeleverd, bij degene, die reeds gerooid hebben. De voorzitter deelde mede, dat de kosten van verbouwing door de vereeniging vergoed zullen worden. De aardappelen mogen ech ter niet door de betrokken personen geveild worden De heer Zeeman deelde mede, dat voor den prijs f 13.45 is ingeschreven voor ammo- niak en chili-levering. Buitengewoon goed- koop zeide spreker. Spr. vroeg nog of het z.g. bonnenstelsel niet soepeier kon worden toegepast als men met de andere markten in gedrang mocht komen De voorzitter antwoordde, dat dit het vol gem! jaar gewijzigd kan worden. Spr. wekte de leden nog op te zorgen, dat de reuze bloemkool ook goed gesorteerd wordt in belang van een goede handel. r OPEPERMUNT D: secretaris, de heer C. de Boer Cz., deelde mede, dat Wi wagon steenkool voor de leden besteld is. Er kan nog besteld wor den Medegedeeld werd nog, dat 14 dagen na levering door den kunstmestadministrateur gedispeneerd zal worden. Hieina sluiting. UIT PETTEN (September). Ge bo rent Dieuwertje, doch ter van Ja cob Rijs en Trijntje Struijf. G e h u w d: Pieter Koopman en Trijntje Klinkhamer. Overleden: Geen. UIT OUDKARSPEL. In verband met de voordracht- en reciteer- wedstrijden welke door het nutsbestuur zijn aangekondigd zullen als juryleden optreden: Ds. J. J. van Meurs te Zuid-Scharwoude; Mevr. J. Deutekom-Berkhout te Noord-Schar- woude en P. van der Molen te Broek op Lan gendijk. Voor de wedstrijden zullen een twaalftal mdailles worden aangekocht, terwijl als pu blieksprijzen 4 kunsivoorwerpen beschikbaar worden gesteld. Als er nu maar een flinke deelname komt, staan ons zeer zeker in den komenden winter een paar mooie avenden te wachten. RIJWIELPAD LANGS DEN WEG VELSEN—ALKMAAR. Vanwege de wegen-commissie van den A N. W. B. wordt gemeld: Het mag als een feit van algemeene be- kendheid beschouwd worden, dat de toestand van den weg VelsenAlkmaar den laatstea tijd veel te wenschen overlaat. Onlangs nog heeft het Tweede Kamerlid de heer Boisse- vain, dienaangaande eenige vragen tot den Minister van Waterstaat gericht. Uit het antwoord, dat de Minister hierop heeft gege ven blijkt, dat deze onvoldoende toestand een gevolg is van het gebrek aan de noodige geldmiddelen, zoodat een afdoende verbete ring binnenkort niet is te verwachten. Bovendien is het langs dezen weg gele- gen rijwielpad door zijn te geringe breedte niet bij machte het rijwielverkeer in beide riehtingen op te nemen. Hierdoor moeten de wielrijders vaak uitwijken op den rijweg. wat. gezien het drukke verkeer, zeer gevaarlijk is Het mag dan ook een heele vooruitgang genoemd worden, dat men thans begonnen is op den Oostelijken berm van den weg 'n 2de rijwielpad aan te leggen. Waar het, in ver band met den onvoldoenden toestand van den weg, zeer in het belang van de veiligheid voor het verkeer zou zijn, indien dit pad over de voile lengte van den weg van Velsen tot Alk maar kon worden doorgetrokken, heeft de Wegencommissie van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. de aandacht van den rijkswater- staat hierop gevesfigd met verzoek deze ver betering voor zoover zulks niet reeds is ge- schied, zooveel mogelijk te willen bevorderen UIT HENSBROEK. Floralia. Zondag heeft ook ons diorp in het teeken van het bloem en ten ttfbnstel len gestaan en ontegenzeggelijk met succes. Boven alle ver- wachting in het bijzonder door den laten da tum, is alles van een leien-dakje geloopen, al zal de jonge vereeniging reeds dit jaar veel leergeld betaald hebben, hetwelk met zulk een kraohtige organisatie een volgend1 jaar reeds weer meet woeker terug ontvangen kan worden. Na vele drukke voorbereidselen had Zaterdagmiddag de keuring van de in- gebrachte plannen plaats, waarvan de uit- slag was als volgt: le Groeps-prijzen (biiyienplanten)le pr. D. Wit, 2e pr. K. Schenk, 3e pr. Jb. v. d. Molen. 2e Groepsprijzen (buitenplanten)le prijs Jb. Heertjes, 2e pr. Wed C. Stapel, 3e pr. Jb. Edel. Personeele prijzen (binnenplanten). Pri mula: le pr. Joh. Helder, 2e pr. D. Schaak. Cufea: le pr. \y«I- Jar. Mol, 2e pr. C. Schaak. Fuchsia: le pr. wed. J. Stammes, 2e pr. L. Groot. Personeelejprijzen (buitenplanten), Dah lia's: le pr. C. Mantel, 2e pr. Jn. Naaste- pand. Geraniums: le pr. K. Rad, 2e pr. wed. A. v. Ltijen. Fuchsia: le pr. T. Schrooder, 2e prijs W. Boot. Kinderplantenmeisjes: le pr. M. Ko- ning Jbd., 2e pr. G. Weitman Jbd., 3e pr. L. Boot Wd. Bouquetten: le pr. G. M. R. die Haan, 2e pr. C. Wit. Jongens: le pr. P. v. Leijen Pzn., 2e pr. Jb. Hart Jbz., 3e pr. C. Bas Cz. Kamerplanten: le pr. D. Schrooder, 2e pr. D. Kok. Vooral die groote inziending bouquetten, 40 sfuks en de bloemenmanden maakten het den beoordeelaar, den heer Kram, van Benning- broek, niet gemakkelijk, maar op keuri- ge wijze heeft hij zich van z'n taak gekwe- ten, een taak, waar heusoh niet te licht over gedacht kan worden, gezien het groot aantal inzendingen. Des Zondags om 2 uur was de tentoonstel- ling voor het publiek toegankelijk, en gretig is er gebruik van gemaakt. 't Was tot aan het sluitingsuur (5 uur) overvol, te vol om van alles een goed overzicht te krijgen, waardoor in de eerste plaats naar voren is gekomen, dat men een volgend jaar er minstens nog een dag bij moet nemen. Een sjoelbak en een touwtjestrekkerij, waar door men verschillende artikelen kon winnen, verhoogden voor velen de aantrekkelijkheid en zorgden mee dat ook het financieele ge deelte van het feest kon slagen. Na 2 uur sluiting, waardoor alles in orde kon worden gebracht voor de prijs-uitreiking en de mede te houden zanguitvoering, te ge ven door onze pittige vereeniging „Zanglust" weree het geheeT zou opluisteren, werd om 7 uur de zaal wederom geopend en na een half uur kon de voorzitter, burgemeester Kooi- man, voor een stampvolle zaal het feest zijn verder verloop geven. Heel jammer is het te moeten vermelden dat een stel jongelui een groot gedeelte van den avond door kinde- achtig herrie-maken heeft bedorven. Zaak is het in deze zulke maatregelen te treffen dat het voor de laatste maal is geweest. De prijsuitreiking had in drie gedeelten plaats, waartusschen de zangvereeniging zich liet hooren en waarvan „Het Floralia- 1 ied" en „Daar liep een meisje", buitenge woon goed gezongen werden. Na afloop van het geheel werd nog een verloting gehouden, waarvan de hoofdprijs, een bloemenbak, gewonnen werd door den heer Lokhorst van St. Pancras en de 2e pr., een salonlamp, door den vrachtrijder K. Ver- dwaald alhier. Vele prijzen en prijsjes volgden nog en toen daarna ook nog de door den heer P. Dekker Spanbroek, en J. Dommering (Hens- broek) geplaatste Dahlia's bij afslag werden geveild," kon menigeen met gevulde handen huiswaarts gaan. Maar alvorens dat ge- beurde, sloot de voorzitter met een kort woord van dank aan alien die hunne krachten had- den gegeven aan dit bloemenfeest. UIl WINKEL. Door de afdeeling Winkel van de vereeni ging tot bevordering van het vakonderwijs in Westfrieslard is on Maandagavond in te- genwoordigheid van't besttfur en den Bur gemeester de cursus vakteekenschool weder geopend. 20 leerlingen waren opgekomen, deels uit Winkel, deels uit de omliggende ge- meenten. NA HET SPOORWEGONGELUK BIJ DE VINK. Naar de Tel. verneemt, heetf de door de directie der Nederl. Spoorwegen ingestelde commissie tot onderzoek naar de oorzaken van het spoorwegongeluk bij De Vink eergis- teren haar rapport vastgesteld. De commis sie is, hoewel zij verschillende mogelijkheden onder de oogen heeft gezien, niet tot een defi nitieve conclusie gekomen ten aanzien van de oorzaak van het ongeluk. LOCOMOTIEF OMGEVALLEN. Gisterochtend is aan het einde van de Sportlaan in Den Haag een locomotief van een zandtreintje omgevallen. Vanwege gemeentewerken worden dahr werkzaamheden verricht in verband met het nieuwe stratenlpan. Een nieuwe lijn voor het vervoeren van zand was eergistercn gelegd en zou gisterochtend in gebruik worden ge nomen. De uitvoerder van het werk, de 41- jarige A., reed zelf de locomotief. Op een ge geven ccgenblik voelde hij, dat de rails weg- zakten en de machine naar een kant overhel- de. Hij had nog gelegenheid van del ocomotief te springen, zoodat hij er zonder verwondin- gen af is gekomen. De locomotief viel om en gleed van den dijk af. Werklieden snelden toe en sloten de stoomkraan af. De machine zou in den loop van den dag weer op de rails worden gezet. Belangrijke schade is niet ver- oorzaakt. DE DADERS GE ARRESTE'ERD Aneta meldt uit Soerabaja, dat de daders der bomaanslagen welke op 3 dezer op het terrein der jaarmarkt te Soerabaja werden gepleegd, gearresteerd zijn. Een hunner leg- de reeds een bekentenis af. VERDUISTERING. Uit Bandoeng wordt gemeld: De 2e-luitenant der militaire administratie J. L., die den 8en Sept. 1924 als zoodanig werd aangesteld, verduisterde een bedrag van 11.500. KORTE BERICHTEN. De pioegbaas Langereis, die Dinsdag bij Delft door een trein is overreden, is gis- termiddag in het ziekenhuis overleden. Hi] was gehuwd en had zeven kinderen. Te Borne liepen Dinsdagmiddag twee kinderen van 8 en 10 jaar achter een yracht- auto van de firma Ten Gate weg, waarna ze werden gegrepen door een auto. Beide kinde ren, vooral het meisje, zijn zeer ernstig ge wond. Maandag is te Utrecht een bijeenkomst gehouden, uitgeschreven door den Caitralen Bond van Nederlandsch post-, telegraaf- en telefoonpersoneel, voornamelijk ter bespre- king van het voorstel van den directeur-gene- raal inzake een nieuwe classificatie van alle hulppost- en telegraafkantoren in Nederland. Uit bijna alle provincies waren afgevaar- digden aanwezig. Noord-Holland in Woord en Beeld heeft een portret van mr. Th. Heemskerk, den nieuwbenoemden minister van Staat, alsme- de een artikel over dezen bewindsman. Leuke dierenfoto's volgen. Verder veel foto-nieuws, sportkieken op velerlei gebied enz. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Oct. '26. Langedijker Groentenveiling. Bloemkool le s. 19.10—/ 30.70; Bloemkool 2e s. 5.40 9.20 per 100 stuks; Wortelen 1.70 1.90; Roode Kool 0.90—/ 3.90; Gele Kool 13.50; Witte Kool (vroege) 0.80—/ 1.80; Uien 3.70—/ 4; DrieTin- gen 1.90; Nep 2.703.10; Slaboonen 1.10—/ 14.30; Bieten 1.60—/ 2.10; Rapen 1.50; Aardappelen: Graafjes 4.60 5.70; Blauwe 2.80; Drielingen 4.80; alles per 100 K.G. Aanvoer: 15300 stuks Bloemkool; 8000 K.G. Wortelen; 91000 K.G. Roode Kool; 34300 K.G. Gele Kool; 127000 K.G. Witte Kool; 6800 K.G. Uien; 300 K.G. Slabpo- men; 3800 K.G. Bieten; 1000 K.G. Rapen; 1450 K.G. Aardappelen. BOVENKARSPEL, 5 Oct. 1926. „De Tuinbouw." Heden besteedde men voor: Bl. Kool le s. 22f 32; Bloemkool 2e s. 9—/ 17.20; Bloemkool 3e s. 0.75— 3.50; Roode Kool 1.50—/ 3.70; Witte Kool 1—/ 1.30; Gele Kool 1.70—/ 2.20; Uien 1.301.55; Drielingen 0.90— 1.25; Nep 1.20—/ 1.40; Bieten 7— 8.60; Enkele Slaboonen 0.60—1.30; Dubbele Slaboonen 0.40—/ 1.40; Due 1.65; Blauwe aardappelen 1.75. NOORDSCH ARWOUDE, 5 Oct 1926. Schotsche muizen 3.704; Bl. Aardap pelen 2.40—/ 3.20; Spercieboonen 5.90 8.7C; Uien 1.903.60; Drielingen 2—f 2.30; Grove 3.30—/ 3 50; Gele Nep 2.10—/ 2.90; Peen 1.50—/ 1.90; Kroten 1.10—/ 2.20; Roode Kool 0 90— /3.50; Witte Kool /0.7Q—/1.20; Gele Kool 0.20—f 2.70; alles per 100 K.G.; Boswor- telen 2.704.30 per 100 bos; Bloemkool 0.40—/ 16.20; Bloemkool 2e s. 1.10 2.10 per 100 stuks. Aanvoer: 8400 K.G. Aardappelen; 300 K.G. Spercieboonen; 21200 K.G. Uien; 10200 K.G. Peen; 7200 K.G. Kroten; 43200 K.G. Roode Kool; 47000 K.G. Witte Kool; 28800 K G. Gele Kool; 1700 bos Bosworte- len; 1700 stuks Bloemkool. PURMEREND, 5 Oct. 1926. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om- streken". Aardappelen 1.06 per zak 25 K.G.Slaboonen 12.45 per zak 15 K.G.; Snijboonen 35.70 per 15 K.G.; Bloemkool 9.90—/ 18.50 per 100; Roode Kcol 2.403.70 per 100; Savoye Kool 2.90 per 100; Spruitkool 1.452.45 per 15 K.G.Sta 2 per 100 krop; Bieten 8 per 1000; Wortelen 4.60f 12.20 per 100 bos; Uien 0.61—/ 0.72 per 25 K.G. Appels: Present van Engeland 24 ct. per K.G.Peren: Gieser Wildeman 7.10 10.10 per 100 K.G.; Maagdenpeer 1516 ct. per K.G. WARMENHUIZEN, 5 Oct. 1926. Roode Kool le s. 1.10—/ 2.95; Roode Kool Uitschot 0.80—/ 1Witte Kool le s. 0.85—/ 0.95; Witte Kool 2e s. 0.80; Bl. Kool le s. 25.10; Bloemkool 2e s. 4.80; Nep 2.602.80; Drielingen 1.90— 2.70; Uien 3.20—/ 3JO; Peen 1.50— 1.70; Slaboonen 8.70. Aanvoer: 11800 K.G. Roode Kool; 22000 K.G. Witte Kool; 1275 K.G. Nep; 1550 K.G. Uien; 6400 K.G. Peen; 24 K.G. Sla boonen; 76 stuks Bloemkool. ZWAAG, 4 Oct. 1926. Veiling Bangert en Omstreken. Druiven 2838; Noten 1417; Uien 1.401.70; Spinazie 59; Spruiten 68; William 12 21Hardy 1213; Groene kool 3 4; Bl. Kool 9—/ 20; Roode Kool 1 6; Gele Kool 2.506; Wortelen 1.205; Komkommers 25; Toina- ten 10.60, B 11.90, C 5.90, CC 0.90. (Buiten veranlwoordelijkhtid van de Redae* tie. De opname in deze rubriek bewijst guns zins dot de redoetie er mede instemi!) HET BEDREIGDE KIND DER DRENTSCHE VENEN. De winter nadert met rassche schreden. Kachels en verwarmingsmstallaties wor den nagezien. Onderwijl vlammen de haarden lustig op en verdrijven de kilte van den herfst. Een schrille tegenstelling met de krotten. de loodsjes, de afdakken, ginds in de verarm- de veenstreken Daar giert de wind door de reten en scheu- ren der hokken, die nauwelijks den naam van noodwoningen verdienen. De tocht bolt het asphaltpapier, dat dienst doet als schrale bedekking van het zooge- naamde dak; de bewoners hurken samen op een paar kreupele stoelen met uitgerafelde mat of zitten op den leemen vloer. Overdag scharrelen de werkloozen rond en teren op den steun der reeds uitgeputte ge meente. Zij ontvluchten de rookerige, sombere hokken, zooals alleen het uitgestrekte Emmen er 600 heeft. En denk U daar het lot van zieken en zwakken, denk U daar het lot van de kwijnen- de jeugd, die of langzaam wegteert, of straks op onrustbarende wijze het leger aanvult van de non-valeurs in de maatschappij. De Regeering, de Provincie en vooral het Comite voor cultureelen, hygieniscben en economischen opbouw van Drenthe, waar de krachtige figuur van den Cotmnissaris der Koningin, terzijde gestaan door zijn aan Drenthe toegewijde Echtgenoote, de leiding heeft, zij alien werken samen tot het groo te doel: de genezing der zwaai* beproefde provincie. Deze opbouw vorderde kennis en bekwaam- heid, maar vooral tijd. Naast en nauw verbonden met genoemd provinciaal Qomite, onder beschermend toe zicht van den Commissaris der Koningin en den Inspecteur voor de Volksgezondheid voor de Hygiene van het Kind en de Tuberculoses bestrijding, hebben onderwijzerscorporaties en vereenigingen voor gezondheidskolonies van alle gezindten broederlijk de handen in- een geslagen tot redding van het kind en daardoor van het komende geslacht. Het Centraal Genootschap, de Katholieke en Christelijke vereenigingen hebben juist in den winter, wanneer de zwakke jeugd het meest steun noodig heeft, hun mooie huizen opengesteld voor het lijdende kind der venen. Voor het veenk nd vragen we Uw hulp, die hulp is tevens een mooi stuk cultureele, hygie- nische en later economische opbouw. Geeft alien en geeft veel! Er is veel noodig en door directe gaven worden nog grootere voor later overbodig. De onderwijzerscomite's verzamelden ieecb 15 mi lie, juist genoeg om te beginnen. Men bedenke, dat volgens onlangs verschc- nen publicaties zeker 3000 kinderen uit d;i: bedreigden Zuidoosthoek uitzending noodig hebben. We vragen nu eenige tonnen, om later mil- lioenen te besparen, die dan noodig zullen zijn voor armenzorg, bestrijding van werk- loosheid, tuberculose en andere ziekten. Niet alles is van de Overheid te wachten. Het particulier initiatief moet hier krachtig optreden en onmiddellijk afdoende hulp mo gelijk te maken. Namens de Landelijke Vereeniging, fusie van onderwijzerscorporaties en ver eenigingen voor gezondheidskolonies van alle gezindten, Th. M. Ketelaar, van het Centraal Genoot schap. Voorzitter; Ds. H. C. Hogerzeil, van de Christelijke Gezondheids- en Vacantie-kolonies in Ne derland, Vice-Voorzitter; Mr. A. J. M. Leesberg, van de Roomsch- Katholieke Vereenigine voor Kinderva- can tiekolonies en Herstel I in esoorden, Alkmaar. giro no. 44418, Penningm.; A. C. Bos, Egmcnd aan Zee. Secretaris. AAN DE SS>IT<> fAQH VA** BUOOTCN KARXW3E2T

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7