DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. 235 Homrferd aclit en Iwinflgste Jaar^ansf 1926. Hbonnementsprljs bij vooruitbetaling per 3 maanflen f2.—fr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plfflSsrw^fe. Biieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. yJl Herms. Coster Zoon, VoorOani C9, TeL Administr. No. 3. Redactte No. S3. DONDERBAG 7 OCTOBER. BuiienSaBid Binnenland DTt ntinrmer oefraar tnr z otaaen. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. DE STAKING DER ENGELSChJE MIJNWERKERS. De jongste berichten der mijnddstricten versterken de aanwijzing dat het voorstel der regeering op de heden te houden gedelegeer- denconferentie zal worden verworpen. De Londensche bladen veronderstellen dat als dit negatieve resultaat wordt bereikt, zulks gelijk zal staan met het opgeven van elke poging om een nationale regeling te verkrijgen, daar de partijen over geen ander voorstel beschikken. De eigenaardiige toestand in de mijnge- bieden, waar de mijnwerkers dagelijks bij duizenden naar bun werk terugkeeren, terwijl de districten over het algemeen met een over- weldigende meerderheid de regeeringsvoor- sfellen verwerpen, wordt ten deele verklaard door het feit, dat alleen in Lancashire een geheime stemming heeft plaats gehad, terwijl de mannen, die den arbeid hervatten, van stemming waren buitengesloten De besluiten in de andere districten werden verkregen op gedelegeerden-conferenties of bij handopsteken in vergaderingen, die slechts schaarseh bezoeht waren. De mijnwerkersvertegenwoordigers in Zuid-Wales handhaven hun onbuigzame hou- ding door er bij den Mijnwerkersbond op aan te dringen geen compromis te sluiten en de arbeiders aan te sporen op de vodr de sta king geldende voorwaarden weer aan het werk te gaan. Caster hebben opnieuw 5000 mijnwerkers den arbeid hervat. (Volgens den draadloozen dienst zijn er fhans meer dan 193.000 man in de mijnen werkzaam. Dit cijfer houdt met het aantal veiligheidsploegen in de stilliggende mijnen in, en zij, die zich voor andere werkzaam- fieden in de mijnen bevinden). Na afloop van de bijeenkomst van het be- stuur van den Mijnwerkersbond heeft Cook, de secretaris, verkaard, dat het bestuur aan de gedelegeerden conference geen enkel advies t& geven met betrekking tot de' voorstellen der regeering. Hij voegde er aan toe, dat het resultaat van de stemming in de districten geheel aan de conferentie.zal worden voorgelegd, doch voor zoover men op het oogenblik weet, le- vert de stemming een verpletterende meerder heid voor verwerping der gereeringsvoorstel- lcn op. DE TOESTAND IN CHINA. De toestand op den Jangtse, voorzoover deze de Britsche belangen raakt, toont een duidelijke verbetering, en het is waarschijn lijk, dat in de toekomst het militair optreden tegenover Britsche koopvaarders binnen een uitgebreid gebied onder generaal Jangsens jurisdictie, zal worden gestaakt. In net ver- volg zal de gewoonte der Chineesche troepen om zonder betaling op rivierschepen te rei- zen, niet meer worden geduld; voortaan zul- len deze troepen niet meer aan boord van Britsche schepen worden toegelaten. Een bericht uit Kantcn meldt, dat Sjen, de minister van buitenlandsche zaken, in de na tionale regeering van Kanton, de consuls in Sjameen er van in kennis heeft gesteld dat zijn regeering thans definitief heeft besloten het verkeer tusschen Kanton en Hongkong te hervatten, in aansluiting op het voornemen de boycot te beeindigen. Volgens bericht van den correspondent van de „Manchester Guardian" te Sjanghai is er op het oogenblik in het gebied van Kioekiang een slag tusschen generaal Soen Tsjoean- fang, den militairen gouvemeur van de pro vincies aan den benedenloop van den Jangtse, en de Kantonneezen gaande, welke zal beslisr sen, wie in de toekomst aan den benedenloop der rivier de baas zal zijn. Berichten van het front zeggen, dat de partijen ongeveer even sterk zijn. De emst van den slag wordt ge- kenmerkt door het feit, dat er in de ziekehui- ze nte Kioekiang reeds meer dan duizend ge- wonden zijn opgenomen. Gemeld wordt, dat Soen Tsjoean-fang het voorstel van Tsjang Kai-Sjek voor een wapenstilstand, die zou be- fusten op den afstand van het gebied van Hankau aan de Kantonneezen, heeft verwor pen. DE INCIDENTEN IN HET BEZETTE GEBIED. De rijkscommissaris voor de bezette gebie- den en de intergeallieerde Rijnlandcommis- sie hebben een gemeenschappelijk manifest gepubliceerd, waarin zij verklaren diep ge- troffen te zijn door de treurige gebeurtenis- sen, die zich in de laatste dagen in verschil- lende garnizoensteden in het bezette gebied coordeden. Beiden doen een beroep op de be- zonnenheid en het verantwoordelijkheidsge- voel zoowel op geallieerde als Duitsche zijde, om de atmosfeer te bezwaren, die door de nieuwe overeenkomsten, welke volgens de wenschen der beide volken tusschen de regee- ringen_ werden gesloten, is geschapen. De justitie zal al het hare doen om de waarheid vast te stellen. De autoriteiten zul- len alles in het werk stellen om aan deze gebeurtenissen een einde te maken en herha- ling te voorkomen. HET BEVEL VAN DE DUITSCHE RIJKSWEER. Het hoofd van het legerbestuur, generaal von Seeckt, heeft ontslag gevraagd. Rijksweerminister Gessler heeft president Hindenburg hiervan in kean.is gesteld. De ge neraal zag zich tot dezen stap genoodzaakt, aangezien hij geweten heeft, dat de oudste zoon van den ex-kroonprins, prins Friedrich Wilhelm, die io. het 9e Rijksweer-infanterie- regiment, het z.g. „traditieregiment", dienfc, in uniform aan de herfstmanoeuvres der Rij-ksweer zou deelnemen. Von Seeckt heeft dit tegenover Gessler ook niet verzwegen, waarop Gessler hem mede- deelde, dat hij niet in staat zou zijn, hem in het parlement of tegen de aanvallen in de pers te dekken. Omtrent het heengaan van generaal Von Seeckt meldt de Tel. nog het volgende: De vorige week verscheen in enkele bladen het bericht, dat de oudste zoon van den ex-krooni- prios de herfstmanoeuvres der Kijksweer had bijgewoond. Nog dienzelfden avend werd dit door Rijksweerminister Gessler tegengespro- ken. Dit dementi bleek evenwel onjuist te zijn. Het was door Gessler goedgekeurd, die eerst later vernam, dat inderdaad' de deelneming van den prins aan de manoeuvres door gene raal Von Seeckt was toegestaan. De verant- woordelijkheid van deze beslissing berustte derha-lve bij Von Seeckt, die, hoewel hij van haar politiek karakter volkomen op de hoog- te was, den minister van een en ander niet in kennis had gesteld. Toen Gessler vernam, hoe de vork in den steel zat, liet hij er in een onderhoud met Von Seeckt geen twijfel aan bestaan, dat hij een vcrdere samenwerking tusschen hen beiden niet langer mogelijk achtte. Gessler heeft onmiddellijik aan president Hindenburg, rapport uitgebracht. Het schijnt, dat een der andere rijksministers bemidde- lingspogingen in het werk stelt. Hindenburg heeft er evenwel geen twijfel aan laten be staan, dat hij bereid is, alle consequenties te aanvaraden en hij weigert een politiek con flict te ontketenen, dat ongetwijfeld zou uit- breken imdien hij Von Seeckt zou handhaven. Hij heeft zich evenwel zijn definitieve beslis sing tot na den terugkeer van rijkskanselier Marx naar Berlijn voorbehotiden. pe beslis sing zal den president niet gemakkelijk vallen, want't betreft hier't ontslag van een officier, die zich m den donkersten tijd voor zijn va- der1and in de h'oogste mate verdienstelijik heeft gemaakt. DE OPPOSITIE IN RUSLAND. Uit Moskrfu wordt gemeld, dat de strijd om de macht in een nieuw stadium gekomen is. Trotsky heeft openlijk een aanval gedaan op de partij-prganisatie. Beide partijen drin- gen op drastische maatregelen aan. De ge beurtenissen schijnen naar een crisis te lei- den. SPIONNAGE-CENTRALE ONTDEKT. Te Leningrad is een groote Letlandsche spionnage-centrale ontdekt. De betreffende organisatie bestond uit omstreeks 50 leden en arbeidde reeds sinds 1921. Zij bedienden zich in de eerste plaats van de tusschenkomst der talloze smokkelaars aan de Russisch-Letland- sche grens. De spionnage werd van het grens- station Pokrowsk uit geleid. Tot dusver heb ben 49 personen bekend. VENIZELOS NIET WEER IN HET POLITIEKE LEVEN? Venizelos heeft verklaard, zich geheel uit het politieke leven te zullen terugtrekken. HET PAN-EURGPEESCH CONGRES TE WEENEN. Tijdens de slotzitting van het Pan-Euro- peesch Congres gaf de Fransche oud-minister van onderwijs uiting aan de noodzakelijkheid van de vorming van een Europeeschen wil. Hij verklaarde, dat Frankrijk met Duitsch- land tot overeenstemming wil komen. In zijn aniwoord deed de vertegenwoordi- ger der Duitsche jeugd een beroep op de Fransche republikeinsche jeugd. Daarna omhelsden de vertegenwoordigers der Duitsche en Fransche jeugd elkaar. Het congres nam ten slotte een resolutie aan, waarin de Volkenbond uitgenoodigd wordt een handels- en douane-conferentie bij- ee nte roepen, ten einde de beperking der douaue-tarieven en de belemmeringen der- economische gemeenschap door zekere groe- pen van staten te bespreken. Ten slotte wordt de Volkenbond uitgenoo digd door middel van zijn organen de spoe- dige bijeenroeping der internatfonale eccno- mische confcrentie te bewerken. ROOVER-OVERVALLEN IN CHINA. Volgens een telegram van den 5en hebben bandieteti, naar verluidt ten getale van 5000 man, op 4 October Toeng-an geplunderd. Onder de gevangen genomen personen be- vindt zich de Britsche zendeling Riding met zijn bedienden. HET VALSCHEMUNTERSPROCES IN HONGARIJF.. Het liof van cassatie (koninklijke curie) be- eindigde de lezing der dossiers inzake het valschemuntersproces. De procureur ver klaarde, dat de beschuldigden zich niet op pa- triottische motieven kunnen beroepen en eischte de verwerping van het cassatiever- zoek. ROODVO N KE PI DE. MIE TE HINDENBURG. Het normale aantal rookvonkpatienten is hier de laatste dagen zeer toegenomen. Het totaal aantal zieken bedraagt 30 en nog steeds breidt zich de ziekte uit. Het aantal dooder. bedraagt 11. De politie-autoriteiten hebben alle maatregelen genomen om de epidemie te sluiten. DREIGENDE AMBTENAARSSTAKING IN HONGARIJE. Het bestuur der organisatie van Oosten- rijksche Bondsambtenaren heeft na een zeer stormachtig yerloopen vergadering besloten, om, wanneer de regeering niet nog vandaag begint met de reeds bij herhaling toegezegde onderhandelingen over een salarisverhoo ging, tegen Zaterdagmiddag een algemeene ambtenaarsstaking te proclameeren. Aan de ze staking zouden alle ambtenaren deelne men, dus ook het personeel van post en tele- graaf. Alleen het personeel van de Oosten- rijksche bondsspoorwegen zou aan de sta king niet meedoen. De vertegenwoordigers van twee ambtena- renorganisaties hebben reeds besloten de le den uit te noodigen Zaterdagmiddag in sta king te gaan. PRUISEN EN DE HO HE NZOLLE RNS. De Pruisische minister van Financien heeft aan de partijleiders mededeeling gedaan van de beginselen van een nieuwe ontwerp-over- eenkomst met het huis Hohenzollem. Het nieuwe ontwerp staat op de basis van het door de rijksregeering destijds aan den Rijks- dag voorgelegde ontwerp, doch het is daar- mede niet geheel identiek. Naar men zich herinnert zouden de Hohen- zollerns op grond van het vroegere compro mis in het- geheel 300.000 morgen land en 30 millioen Mark in contanten krijgen. Het compromis-wetsontwerp dat in den rijksdag door de houdin-g van de sociaal-democraten verijdeld werd, wilde den H oh en zo Herns slechts 200.000 morgen land en 6 a 7 mil lioen Mark krijgen. Het nieuwe ontwerp draagt nog slechts een voorloopig karakter, daar de besprekin- gen met den vertegenwoordiger van het huis Hohenzollern, von Berg, nog niet geheel ten einde zijn. In den Pruisischen Landdag zijn voorts in verband met dit nieuwe ontwerp reeds inter- fractioneele besprekingen gevoercj, waaruit gebleken moet zijn, dat de stemming ten gun- ste van aanvaarding itamelijk gunstig is. De democraten zouden reeds besloten hebben vodr te stemmen. Het centrum zal dit waar schijnlijk eveneens doen, als de sociaal-demo craten zich op zijn minst van stemming zul len onthouden. Van be rechterpartijen wordt aangenomen, dat zij het nieuwe ontwerp zul len aanvaarden. DE RABBIJNEN EN DE DRANKWET. Volgens de Parijsche editie van de „Chi- cago Tribune" zijn 600 rabbijnen te New- York opgeroepen om voor den rechter te ver- schijnen wegens overtreding van de drank- wet. Aan de Joodsche gemeenten is n.l. voor ritueele doeleinden een zekere hoeveelheid wijn toegewezen. De rabbijnen nu worden er van beschuldigd, een grooter aantal gemeen- teledea te hebben opgegeven dan in werke- lijkheid bestaat, om aldus grootere hoeveel- heden wijn te verkrijgen. HET FASCISME ENDE JAZZ BAND. Het Italiaansche fascistische blad „Impe- ro" heeft een campagne geopend ten gunste van de jazz-band. Het blad zegt dat de jazz- band de futuristische muziek is en dat het futurisme het kind is van het fascisme. Het fascisme moet dus de jazz-band steunen en over de wereld verspreiden. Iedere vorm van beschaving, zoo betoogt het blad, heeft zijn beeldende kunsten, zijn letterk-unde en zijn muziek. Het fascisme is een nieuwe vorm van beschaving en de jazz-band is haar muziek. BURGEMEESTER WEGENS v DGMHEID VRIJGESPROKEN. De bejaarde burgemeester en zijn vyend de gemeente-ontvanger van het Beiersche dorpje Arrach moesten dezer dagen voor de rechtbank te Regensburg terecht staan we gens verduisteringco en andere ernstige ver- grijpen, gewone en ambtelijk-e. Sinds jaren was er geen boekhouding. De ontvanger stak alle ontvangsten eenvoudig in zijn zak en be- taalde ook alle gemeenteschulden uit deze zonderlinge gemeentekas. Een na jaren einde- lijk ingesteld onderzoek bracht deze idylli- sche toestanden aan het licht. Burgemeester en ontvanger hadden zeer vaak hun prive-uitgaven uit de baten der ge- meente bestreden, iets wat beiden grif erken- den. Zij bewezen, dat zij in de practijk alles hadden gedaan om de gemeente iedere onnoo- dige uitgave te besparen. Zoo hadden zij her haaldelijk hout gezaagd voor de school, om de onkosten van een knecht uit te sparen. De burgemeester had uit dezelfde overweging lied dikwijls in hoogsteigen persoon de kachels in de gemeentebureaux geplaatst en aangemaakt. „Noem mij den burgemeester van een andere plaats, die zoo iets doet!" riep de beklaagde burgervader met pathos uit. De officier van pustitie eischte tegen elk der beklaagden 13 maanden gevangenis- straf. De rechtbank kwam echter tot vrij- spraak. Dc beklaagden, zoo zei de president onder dnverend gelach van de publieke tribu ne, hebben dezen afloop van hun proces al leen te danken aan hun grenzelooze domheid, die veel verklaart en veel doet vergeven OVERVAL OP EEN JONG ECHTPAAR. In een luxe-hotel in de Bellevue Sit-rasse te Berlijn is een weergaloos brutale roofoverva! op een jong echtpaar gepleegd. De dader, de 20-jarige student Wittmann, is na een opwin- dende jacht door het hotelpersoneel gegrepen. Het echtpaar Czaika had bruiloft gevierd, had vervolgens een theater bezoeht en voor den nacht een kamer in het hotel gehuurd. De keliner der betreffende etage had juist de kamer van 't echtpaar verlaten, toen we- derom op de deur werd geklopt. Op het ge- roep „Binnen" versclieen in de deuropening een slanke jongeman. De indlringer trok een revolver, richtte die op den jongen echtgenoot en eischte diens portefeuille. In haar angst riep de jonge vrouw om hulp, waarop de misdadiger een schot op haar afvuurde, zonder haar evenwel te raken. Daarop wierp haar man zich op den roover en ontrukte hem de revolver. De ind ringer vluchtte de kamer uit, doch werd door den aangevallene, die eenige malen op htem vuurde, achtema gezet. Door het rumoer werd het hotelpersoneel gealarmeerd en een der kellners bracht den roover door een jiu- jitsu greep ten val. Eenige oogenblikken later was hij geboeid. Hij verklaarde uiit Oostenrijk afkomstig te zijn en zonder middelen van bestaan naar Berlijn te zijn gekomen. Ook gaf hij toe in het hotel een kamer te hebben gehuurd, met het vooropgezette doel een overval uit te voe- ren. HET EXPERIMENT VAN FORD. Wij hebben dezer dagen aan de „Times" het bericht ontleend, dat Henry Ford beslo ten heeft in zijn fabrieken een 40-urige werk week van vijf dagen in te voeren en dat het loon hetzelfde zou zijn als de arbeiders voor zes dagen zouden krijgen. Dit laatste schijnt intusschen niet als een paal boven water te staan. De correspondent van de „Daily Te legraph" te New York meldt namelijk, dat het niet heel duidelijk is of dit wel het geval zal zijn. Voorzoover men uit de aankondi- ging, die Ford daaromtrent gedaan heeft, kan opmaken, is het plan om de arbeiders eerst dan evenveel te betalen als zij in zes dagen ontvingen wanneer zij zulk een mate van grooter „efficiency" hebben bereikt dat de extra-vrije tijd er door wordt goedgemaakt. De officieele mededeeling luidt n.l. dat de arbeiders in overeenstemming met hun ver dienste dezelfde betaling zullen ontvangen als voor een voile werkweek van zes dagen. Ford heeft er zelf bij gezegd, dat er geen gevoelsoverwegin-gen in het spel zijn, maar dat zijn nieuwe bepaling gegrond is op naak te economische feiten. „Meer vrije tijd en pro- ductie onder hoogen druk leveren hun geld op," zeide Ford. De „Daily News" spreekt niet zeer eerbie- dig van ,,de nieuwe Ford-grap". Ford, zegt het blad is nooit een filanthroop geweest. Hij moge dan graag den vrijen tijd willen vergrooten, maar alleen als hij tegelijk de productie kan opvoeren. Intusschen schijnt, volgens de „Daily News" de noodzaak hem dit denkbeeld te hebben ingegeven. De Ford fabrieken gaan in den laatste tijd niet al te best. Ze werken thans (dus dat is voor den nieuwen maatregel) ook maar 40 uur per week en leveren ongeveer 65 pCt. van haar capaciteit. Niet alleen de buitenlandsche markt van het fabrikaat is sterk ingekrom- pen; ook in het binnenland zelf heeft het af- betalingsstelsel mooier auto's binnen het be- reik van *len verbruiker gebracht, die boven- dien minder aanleiding geven tot vervelende grapjes dan het fabrikaat van Detroit. De heer Ford is bezig te beseffen dat hij een auto heeft geproduceerd, die hoewel zij eindeloozc kopij voor humoristische bladen, geen voor- deel oplevert voor zijn zaken. Als gevolg daarvan heeft hij zelf met een soort grap ge- antwoord. Bemerkend dat hij zijn arbeiders slechts 40 uur per week werk kan geven, heeft hij besloten die 40 uur op 5 dagen te concentreeren in plaats van ze over 6 dagen te verdeelen. Deze zuiver mechanische rege ling van werktijden krijgt den pompeuzen naam van „zes dagen loon voor vijf dagen werk." Het zal bdangwekkend zijn te zien, afdtis besluit het blad, of de Ainerikaansche natie den humor er van zal begrijpen Dit laatste geldt intuscshen alvast niet voor William Green, den voorzitter der Ame rican Federation of Labour, die verklaarde dat Ford's stap een moreel effect zal hebben op andere groote industrieenhij wilde echter niet zoo ver gaan te voorspellen, dat het zou leiden tot een algemeene vermindering der werktijden. De „Daily Herald" herinnert er aan, dat het denkbeeld van een 40-urige werkweek van 5 dagen niet van Ford afkomstig is. De bont- werkers te New York hebben er dit jaar twee maanden voor gestaakt en de werkweek van 5 dagen voor 8 maanden van het jaar verkre gen. Zij kregen bovendien nog loonsverhoo- ging, terwijl de arbeiders van Ford (de „Daily Herald" beroept zich hier op de le zing van de „Daily Telegraph") minder loon zullen krijgen tot zij zulk een mate van groo ter „efficiency" hebben bereikt dat de extra- vrije tijd er door wordt goedgemaakt. KGRTE BERICHTEN. De gemengde commissie van werkge- vers en arbeiders in de Belgische machine-In dustrie heeft aan de werklieden een loonsver- hoogjng toegestaan van vijf procent ingaan- de 15 Gctober. De arbeiders hebben een ver- hooging van tien procent geeischt. Woensdagmorgen is de vrouw van den landbouwer Luck te Coethen (Wohlsdorf) door een onbekend gebleven man doodge- schoten en va neenige honderden mark be- roofd. De dader is per fiets ontkomen. Dc Deenschc minister van -Landsverde- diging, Rasmussen, heeft gister het ontwa- peningsvoorstel bij het Landsting ingediend. Uit Buenos Ayres wordt gemeld, daf een revolutionnaire beweging onder leiding van generaal Prestes te Matto Grosso, op de grens van Bolivia, is uitgbroken. De re-' geering neemt krachtige maatregelen om de beweging te onderdrukken. Te Lulea in N. Zweden hebben hevige sneeuwstormen gewoed, zoodat het verkeer slechts met sleden kan worden onderhou- den. Gistermorgen bedroeg het aantal zick- tegevallen te Hannover 1655; dat der doo- den 168. Gemeld wordt dat roovers den beroem- den Indischen tempel Krisjna te Dwarka zijn binnengedrongen en de beelden van hun kost- bare edelgesteenten ter waarde van zeshon- derd duizend gulden hebben beroofd. EEN BEGRAFENIS IN' ZUID-AFRIKA. Het stoffelijk overschot van mej. Emily Hobhouse, die tijdens haar leven zoo krach- tig is opgekomen voor de vrouwen en kinde- ren, die gedurende den Boerenoorlog in de concentratiekampen waren geinterneerd en daar in grooten getale stierven, zal Woens- dag 27 dezer te Bloemfontein worden begra- ven aan den voet van het Vrouwenmonument, opgericht ter nagedachtenis van de gestorven vrouwen en kinderen. Mevr. M. T. Steyn is de voorzitster van het damescomite, dat deze begrafenis zal regelen. In den grooten op- tocht, bij deze gelegenheid te houden, zal een speciale plaats worden verleend aan „al!e Emily Hobhouses" (Afrikaner meisjes, die haar naam dragen) in Zuid-Afrika. j ONDERSCHEIDINGEN. Namens de Belgische regeering zijn de opvarenden van den motor-afhaalkotter van het Nederlandsche loodswezen te Vlissingen gehuldigd wegens het in Juli 1925 redden van de bemanning van een Belgisch' loods- vaartuig, toen dat vaartuig dreigde op den Westkapelschen zeedijq stuk te slaan. Het zilveren eerekruis 2de klasse is uitge- reikt aan schipper J. Meijer, en het verguld bronzen kruis aan de loodsen G. Pieters, J. Bakker, H. Roos en C. Rolandus, aan de kweekelingen C. Braam en E. Kuijper, aan de machinisten J. te Broekhorst en A. B. Roelse en aan den matroos-kok j. Uitermaker. EEN KLACHT TEGEN B. EN W. VAN WISCH. De heer J. WoRers, lid van den gemeente- raad van Wisch, heeft bij de justitie een klacht ingediend tegen B. en W. dier ge meente wegens beleediging en overtreding van art. 34 der gemeentewet. FLESSCHENTREKKERIJ? Dinsdag heeft een inspecteur van politie te Schoten met drie agenten een inval gedaan in een perceel aan de Cheribonstraat aldaar, bewoond door C. O. De vrouw van C. O., die alleen thuis was, weigerde de politie binnen te laten, zeggende, dat haar man haar verboden had, aan mannen toegang te verschaffen. De politie verschafte zich daar na zelf toegang en doorzocht het huis. Een mantel werd in beslag genomen. Dienzelfden middag had de politie reeds een inval gedaan in een perceel aan het Mei- doornplein, echter zonder resultaat. Deze huiszoekingen staan in verband met een nieuw geval van flesschentrekkerij te Schoten. De mantel was betrokken bij een firma te Haarlem. TYPHUS. Uit Breda meldt men: Hier zijn sedert gisteren weer twee nieuwe gevallen van typhus-bijgekomen. De cijfers luiden thans: Breda 48, Princen- hage 31, Teteringen 6, totaal 85 gevallen. VAN DE BLARICUMSCHE KERMIS. Ter gelegenheid van de kermis te Blaricum heeft de voorzitter van Stad en Lande van Gooiland een prijs uitgeloofd voor het mooi- ste meisje, onder voorwaarde, dat hij zelf als „jury" mocht fungeeren. Langer dan een uur heeft „de jury" de Blaricumsche schooner! bekeken en zij (hij) heeft ten slotte twee prij- zen uitgereikt aan twee blondines. Zes-en- twintig meisjes kwamen in aanmerking voor de „eindkeuring". BEZWAARDEN TE HAARLEM EN - OMSTREKEN. Dr. H. C. van den Brink te Zandvoort zal Vrijdagavond in het Brongebouw te Haar lem komen spreken over zijn schorsing en af- zetting. Aanvankelijk was het de bedoeling, om in de omgeving van Haarlem een kerkge- bouw te zoeken of te stichten, dat dan het vereenigingspunt zou zijn voor de bezwaar- den uit Haarlem en omgeving. Later is dit plan evenwel in zoover gewijzigd, dat Zand voort als afzonderlijke kerk zal blijven be staan. Als het op de Synode te Assen niet tot toenadering komt, is het voornemen om te Haarlem een kerk buiten Synodaal kerkver- band te stichten. Die zal dan evenwel tevens bedoeld zijn voor de geestverwanten ui-t Heemstede en Bloemendaal. Thans hebben reeds enkelen uit Haarlem en Heemstede zich van de Geref. Kerk laten schrappen om over te gaan naar de kerk van ds. Van den Brink te Zandvoort, zoolang te Haarlem nog geen kerk buiten synodaal verband is opgericht. Onder hen is ook een diaken.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1