KWATTAIV1 Pats KWAITA VOILE MELK REEPEN Binnenlawd SI'echts een merk kan aan de spits staan kerlingen, 292 beschikbaqr te stellen. De cursus wordt gedqrende October tot en met Ma-art gegeven en omvat naast de gewone korvakken ook het onderwijs in godsdienst, Duilsch, Engelsch en gymnastiek. De voorzitter deelde mede, dat het College dit verzoek had besproken. Wethou- der Apeldoorn wilde het verzoek inwilligeii onder voorwaarde dat minstcns 25 leerlin gen den cursus volgen. Wethouder Bogt- jman stelde zich op het standpunt, dat de Wet (ten dezen tot niets verplicht, zoodat hij met het oog op de gemeentefinancien, afwijzend .tegenover het voorstel stond. Spr. wilde het verzoekschrift bij de begrooting behandelen, onder bepaling, dat bij een gunstige beschik- fking de subsidie met ingang van 1 October |l926 werd verleend. Spr. vond het vervolg- fonderwijs wel nuttig, maar niet noodzakelijk eu wilde daarora de subsidieverleening laten afhangen van de financien. De heer Apeldoorn zeide, dat hij zich met het standpunt van den burgemeester niet kon vereenigen. Hij deelde mede, dat de cur sus reeds met 30 leerlingen was begonnen en hij uitte den wensch, dat die ook met 30 zou eindigen. Lager onderwijs behoorde z. i. tot de eerste levensbehoeften; men mocht daar niet tegen ingaan. Van den Franschen cursus aan de opcnbare school, hoewel hij daar al- tijd voor had gestemd, kon dit niet gezegd ■wordenevenmin van den cursus in fraaie ihandwerkcu, die toch ook door de gemeente wordt betaald. Dat destijds de vervolgcursus bij het R. K. onderwijs verviel, was geen ge- volg van gemis aan belangstelling, doch ge- schiedde, omdat de leidende leerkracht, de heer Klooster, de gemeente had verlaten. De heer Martin wees er op, dat het her- halingsonderwijs destijds niet was afgeschaft, doch dat bepaald was geworden, dat het her- steld zou wordeci, wanneer een voldoend aartal kerlingen zich daarvoor zou opgeven. De Voorzitter herinnerde eraan, dat B. en W. destijds hadden voorgesteld het vervolgonderwijs op te heffen, omdat dit niet meer ryoodzakeiijk was en er op de uitgaven besnoeid moest worden. Enkele leden hadden daartegen bezwaar, waarom besloten werd, een oproep te plaatsen, met het gevclg. dat de animo van dien aard was, dat de Raad zich verantwoond achtte het vervo'gonder- wijs, voor zoover 't het Openbaar Onderwijs betrof, op te heffen. In '23 ving de vervolg cursus bij het R. K. onderwijs met 12 lder- lingen aan en eindigde het met 10, zoodat het ook daar werd opgeheven. De heer D e Wit had met verbazing en groote ergernis kennis genomen van het afwijzende standpunt, door den heer Bogt man ingenomen. De wet verplicht tot niets. Mag dit een argument zijn voor den heer Bogtman, die v6or de Fransche cursus bij het Openbaar Onderwijs pleitte, waarvoor ook wij stemden, hoewel die geheel ten laste van de gemeente komt? De heer Bogtman beriep zich voorts op de gemeentefinancien. Deze zijn niet roos- kleurig, doch mag men daarom bezuinigen ten koste van de arbeidersjeugd?" Is de heer Bogtman, zoo vroeg spr., zich niet bewust, dat de maatschappelijke ontwik- keling aan de kennis van de toekomstige ar- beiders hoogere eischen stelt? Weet hij niet, dat het arbeiderskind in het onderwijs steeds te kort is gekomen? In Koedijk, Akersloot en Wafmenhuizen, zoo vervolgde spr., brengt men gaarne voor het vervolgonderwijs de ge- vraagde offers. Men stelt daar voor een cur sus den eisch, tot deelname van 10 tot 12 leerlingen. Dat wethouder Aoeldoorn hier als eisch een deelname van 25 leerlingen stelt, ver- wondert spr. Hij zou dit aantal gaarne la ger gesteld willen zien. Spr. oordeelde het standpunt, door den heer Bogtman ingeno men, dat van een dorpspoliticus op z'n smalst, dat zeker elders door geen enkel vrijzinnig man gedeeld zal worden. Dat hier de subsi die gevraagd wordt voor het R. K. onderwijs, zal toch zeker geen reden zijn voor den heer Bogtman om af te wijzen. Dit zou al te be- krompen zijn. Spr. vertrouwde er dan ook op, dat de Raad den heer Bogtman in zijn wet- houderlijke bekrompenheid alleen zou laten staan. De Voorzitter verzocht den heer De Wit deze passages in het belang van den goeden itoon. wtg te laten. De heer D e Wit betoogde verder, dat het hier het onderwijsbelang geldt van da kinderen, die door de maatschappelijke posi- tie van hun ouders reeds te vroeg deel moeten hebben aan den maatschappelijken arbeid. Hij wees er nog op, dat destijds met 10 tegen 1 stem voor het insitellen van de Fransche cursus aan de Openbare school werd beslo ten en eindigde met een beroep op den Raad, om voor dezen cursus de gevraagde gelden niet te weigeren. De heer Bogtman zeide, dat hij de Fransche cursus en de cursus in fraaie hand- werken altijd als nuttig en noodzakelijk had beschouwd, omdat die zijn ingesteld voor kinderen, die verder moeten leeren. Wie voor- stander van goed onderwijs is, werke mee aan het instellen van het 7de leerjaar. Dit (kan meer vructoten afwerpen dan het herha- lingsonderwijs, waarvan het leerplan de in- stemming niet heeft van vele deskundigen en dat de kinderen, omdat zij moeten herkouwen, wat zij op de school pas achter den rug had den, niet bevalt. Gezien de resultaten met dit onderwijs in de gemeente, en gezien het feit, dat we niet zoo dik in de financien zitten, oordeelde spr. dit onderwijs niet voldoende vruchtbaar om het te subsidieeren. De heer Apeldoorn zeide, een deel name van minstcns 25 leerlingen als eisch te hebben gesteld, omdat dit aantal ook gesteld is voor het doorgaan van den Franschen cur sus. De heer D e Wit betoogde, dat de heer Bogtman niet kon spreken over de resul- tatea van het R. K. Ver .olgonderwijs. Deze dwnde dat af te wachten. Spr. bleef erbij, dat de heer Bogtman geen zuiver standpunt in- nara. De heer Den Das was geen groot voorstander van vervolgonderwijs. Spr.'s par- tij is van meening, dat het 7de leerjaar moel worden ingevoerd. Wat hier met dit voorstel gebeurde, vend hij jammer. Voor het open baar vervolgonderwijs, hcewel de minimum- deelname op 10 gesteld was, was geen vol doende deelname, waardoor het van de baan geraakte. Bij de R.K. is het mogelijk om een cursus met 25 leerlingen te beginnen. Zij zijn toch ook burgers. Waarom probeerden zij niet, het Openbaar Onderwijs voor den ver volgcursus te helpen. Inplaaits van dit te doen, komen zij weer met iets separistisch Spr. vond dit jammer. Wanneer er behoefte aan vervolgonderwijs bestaat, dan moet men dit geven op den grondslag van het Open baar Onderwijs en de kinderen bij elkander voegen. Met teleurstelling ziet spr. ook hier weer het separisme optreden en op die gron- den kon spr. zich niet met het vo'orsitel ver eenigen. E>e heer Apeldoorn was van mee ning, dat de voorzitter, die den heer De Wit tot de orde riep, wait zijn instemming had, ook den heer Den Das met zijn verwijten aan de R. Kath. over separisme, tot de orde had moeten roepen. Z.i. vergat de leer Den Das, dat, wanneer er, ook bij het Openbaar Onderwijs, behoefte bestaat aan vervolgonderwijs, er niets tegen is, om ook daarvoor een cursus te steunen Spr. zou het hartelijk toejuichen, in het be lang van het onderwijs, wanneer het den heer Den Das gelukte, ook voor het Openbaar Onderwijs een cursus in het leven te roepen Bij de R. Kath. is die cursus reeds aan den gang en deze zal ook doorgaan, als de Raad de gelden weigert, die op grond van de bil- lijkheid gegeven moeten worden. Spr. en de zijnen hebben in den Raad ook steeds het Openbaar Onderwijs hoog gehouden en daarom cok gestemd voor de cursussen in het Fransch en vcor de fraaie handwerken. Hij had gedacht, dat de Raad, wanneer een an- dere categorie iets vapr onderwijs vraagt op grond van billijkheia, ook tegenover die an deren, eenzelfde standpunt zouden innemen. De heer Z e i 1 e r had gedacht, dat B en W. het voorstel zouden hebben gedaan om het verzoek bij de begrooting te behandelen. Spr. wees er op, dat het openbaar vervolg onderwijs stop gezet was omdat de belang stelling niet groot genoeg was. De R. K. komen nu met een apart vervolg-' onderwijs, wat ook spr. met den heer den Das bejammert, al wil hij het niet zoo scherp zeggen als deze het deed. De heer den Das had niet de bedoe- ling te grieven. Het woord separisme bete.*- kende niets anders dan gescheiden. Als spr. den heer Apeldoorn daarmede een plezier deed, dan wilde hij het laatste woord wel ge bruiken. De heer Z e i 1 e r betoogde voorts, dat het gemeentebestuur in deze zoo onpartijdig mogelijk behoorde op te treden, waarom thans nagegaan moest worden of er in de ge meente ook een strooming is voor openbaar neutraal vervolgonderwijs en cf daarvoor een cursus reden van bestaan heeft. Liever zag hij dat het harmonisch in sa menwerking gebeurde, doch men heeft zich neer te leggen bij den bestaanden toestand Een punt in het adres heeft spr.'s instem ming niet. In het leerplan wordt ook gods dienst als een onderwijsvak genoemd. Spr. oordeelde, dat de gemeente dit niet kon subsi dieeren, aangezien de kerk daarvoor heeft te zorgen. Op dezen grond zou spr. tegen het adres tnoeten zijn, waartegen hij overigens geen bezwaar heeft, mits door B. en W. een onderzoek wcrdt ingesteld naar de wensche- lijkheid voor openbaar vervolgonderwijs en zoo ja, ook daarvoor een cursus in het leven wordt geroepen. De Voorzitter. Bedoeld u het hier niet te geven als er geen belangstelling voor neutraal vervolgonderwijs is. De heer Z e i 1 e rAls er geen belang stelling voor neutraal vervolgonderwijs is, mag men het hier toch in geen geval volhou- den. De heer B r u g m a n begreep de aan- vrage niet en verwonderde zich er over, dat die door den heer Apeldoorn zoo sterk onder- steund werd. Het onderwijs is bij de wet geregeld en ook het vervolgonderwijs, hoewel het Rijk niet subsidieerd. Wanneer, zoo zegt de wet, de bijzondere school een aanvrage voor vervolgonderwijs doet om daarvoor gelden disponibel te stel len, dan zijn B. en W. verplicht onmiddellijk te cverwegen of voor het openbaar onderwijs ook een cursus voor vervolgonderwijs in her leven moet worden geroepen. Blijkt dit het geval te zijn d#n behoeven wij verder niet te praten en zegt de wet, dat het bijzonder onderwijs recht heeft op vergoeding. Hier wordt de zaak echter omgekeerd Men begint over het bijzonder vervolgon derwijs en rept niet over het openbaar. De heer Apeldoorn had mceten weten, dat de subsidie voor bijzonder vervolgonderwijs af- hankelijk is van het openbaar onderwijs. De Voorzitter oordeelde deze be- wering niet juist. De heer Apeldoorn was van mee ning, dat hij getoond had, als wethouder oog te hebben voor het belang van de geheele ge meente, Spr. was echter geen burgemeester en men heeft kunnen verwachten, dat hij voor het openbaar onderwijs niet zooveel voelt ais voor het R. K. onderwijs. Wanneer de behoef te aan openbaar vervolgonderwijs blijkt, dan zal spr. de laatste zijn, die daar tegen zal stemmen. Van hem mag men niet vorderen, dat hij het initiatief neemt om na te gaan, of er behoefte is aan openbaar vervolgonderwijs Dit was de taak van den linkschen wethouder en van den burgemeester. Het geldt hier overigens een post, die niet wachten kan. Zoo'n cursus vangt nu eenmaal begin October aan. Spr. kan zich er wel mee vereenigen om het geld uit de nieuwe begroo ting te voteeren, al kan hij wel de verzekering geven, dat op de oude begrooting de gelden wel aanwezig zijn. De heer Brugman Maar de Wet geeft aan, dat B. en W. moeten onderzoeken of er dan behoefte is aan openbaar vervolgonder- wijs. De voorzitter: Dat is wel overwo- gen em zal ook wel gebeuren, maar tot nog toe was er geen tijd voor. E>e heer Den Das. Toen wij het open baar vervolgonderwijs afschaften, vervielen autpmatisch de kosten voor het vervolgonder- Mijnhardt's Laxeertablelten regelen zonder Kramp of Fijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. wijs van de katholieken. (De voorzitter Dat is niet juist. De zaak zit zoo; Als het openbaar vervolgonder wijs er is, dam heeft het bijzonder onderwijs daar ook recht op. Men kan het echter ook zelfstandig aan het bizonder toe&taan. De Raad is daartoe dan niet verplicht, maar heeft daarvoor wel het recht. De heer Brugman meende, dat het ver zoek tot de begrooting aangehouden had moe ten worden. De h-eer Apeldoorn betoogde, dat de aanvragers het recht hebben, hun verzoek in te diencn en dat een raadslid't onvervreemd- ba^r recht heeft, om de inwilliging daarvan te verdedigen. De voorzitter oordeelde hetgeen de heer Zeiler gesproken had. zcer duidelijk; z. i. lag, hetgeen deze had aangegeven, op den weg van B. en W. De heer Zeiler verklaarde, bezwaar te gen inwilliging van het verzoek te hebben, zoolang godsdienst als onderwijsvak op het leerplan voorkwani. De heer Apeldoorn had geen bezwaar godsdicost uit het leerplan te halen. Hierna werd met 7 tegen 3 stemmen, (die van de heeren Swaag, Brugman en Bogtman), het verzoek ingewilligd. Bij de rondvraag bepleitte de heer Den Das de.noodzakelijkheid om te trachfen, de reclameborden van de Bouwmaatschappij een esthetischer aanzien te geven. De voorzitter zeide, dat een verorde- ning, waarin dit geregeld wordt, reeds bij de Gezondheidscommissie om advies was." Do heer Zeiler zou gaarne zien, dat bij de Komlaan, met het oog op dsn overweg, in het belang vrm de veiligheid nog iets meer gekapt werd. Do voorzitter zou dit verzoek aan de betreffende eigenaren overbrengen. Gp een vraag van den heer Blank deelde de voorzitter mede, dat het hangen aan do autebusSca door jongens wordt tegenge- gaan eft dat reeds proces-verbaal was opge- maakt. De heer Blank vroeg of de Oostcrweg nu niet verbeterd moest worden. Wanneer straks den regentijd komt, dan wordt het daar door de ongelij'ke bestrating een plassenboci. De voorzitter zeide, dat de Oosterwec, als diet eenigszins kan, met de nieuwe be grooting bestraat zal worden. De weg is van den polder, doch door ons vernield. De pol der zal nieuwe steenen aankcopen en de ge meente zal voor het bestraten zorgen. De heer B a 11 u s vreesde, dat de gemeen- te-opzichter ook dit jaar de schouw in den Oudburgerpolder zou vergeten. De voorzitter verzekerde, dat dit niet het geval was. De schouw wordt 16 October gehouden. Er is dus nog alie tijd om de sloot om het Kerkhof op te knappen. Hierna ging de Raad in comite. Op de aanbesteding voor drie woonhuizen aan de St. Anthoniusstraat alhier voor reke- ning van den heer D. Grin te Haarlem, on der C. Bogtman Az. en T\ Stroomer zijn 'de voigende inschrijvingen ingekomen: C. Noort f 12413, Reijsenbreij en Koele- wijn 12900, G. Beek 13450, Duinmeijer f 11250, J. Kloppenburg en Co. 10725; Chr. Prins 13800, C. v. d. Steen 11900. UIT HEILOO. Door de heeren J. van Gemeren, T. Koste- lijk en F. J. J. Sluijters is opgericht de naam- looze vennootschap tot exploitatie van Hotel- onderneming en Concertzaal exploitatie „Hei- loo Vooruit" alhier. Het Aandeelenkapitaal is 30.000 ver- deeld in 600 aandeelen van 50, waarvan 152 aandeelen geplaatst en volgestort. De bedoeling van directeur en commissa- rissen is verbouwing van het bestaande pand „De Onderneming^' aan den Rijksstraatweg. Aangekocht is een terrein met schuur aan de noordzijde van het bestaande pand en na ontwerp van de architect K. Veldkamp is hiervan een mooi pand geprojecteerd en bin- nen korten tijd de vergunning voor ver bouwing is reeds verkregen wordt met het eerste gedeelte van de verbouwing begonnen. Aan de noordzijde van het bestaande per- eeel worden gebouwd slaapkamers om de hotelonderneming te vergrooten en de ingang van de zaal komt aan den noordkant met den voorgevel naar het Oosten. Er is een ruime vestibule en daarnaast een bureau. De concertzaal is bijzonder groot en ruim geprojecteerd. In die zaal komt een tooneel van 7 bij 1014 meter, daarnaast kieedkamer, toiletten en rookkamer welke ka- mers grenzen aan eetzaal en keuken. Vanaf den Raadhuisweg krijgt men het aanzien op het restaurant, kleedkamers en bureau. De groote concertzaal'is ook ingericht voor kolfbaart en kegelbaan en de groote kelder- ruimte wordt benut voor centrale verwarming. Het bureau zal worden benut voor een in- formatiebureau voor de V. V. V. indien dit veriangen wordt geuit. Het geheele ontwerp maakt een uitsteken- den indruk, daar het geheele aanzien van het bestaande cafe ,,De "Onderneming"" wordt veranderd. Het wordt een groote onderneming welke getuigt van vooruit zien in de toekomst van Heiloo. Over den opzet zijn de meeningen verschil- lend doch we achten het een gelukkig ver- schijnsel dat er burgers gevonden worden die in een toekomst voor Heiloo gelooven. De concertzaal wordt 26.50 M. lang en 7H M. breed. De rekening en verantwoording van de Land- en Tuinbouwtentoonstelling (L.E.T.T.) sluit dit jaar met een voordeelig saldo van J 342.78. SCHOORL. (September). Geboren Alida Catharina Geertruida, d. van Jacobus Beemsterboer en Petrcnella Spaans. Jan Willem, z. van Jacobus Stolk en Gertrud Jeensma. Jannetje, d. van Pie- ter Simon Stenneberg en Maartje Stekelbos. Wilhelmine Regina, d. van Pieter Stoop en Maartje Vriend. Ondertrouwd1Jacobus Stolk en Gertrud Jeensma. Cornelis Oldenburg en Neeltje Oosterman. Getrouwd: Jacobus Stolk en Gertrud Jeensma. O e r 1 e'd e n Levenloos aangegeven kind van Cornelis Schotvanger en Margare- tha Martha Schut. Geertje Bijl, 78 jaar, weduwe van Pieter Kazenbroot. OTTO EERELMAN f- Men bericht uit Groningen aan de N. R. Courant: Het stoffelijk overschot van Otto Eerelman is gistermorgen onder groote bealngstelling in den familiiegrafkelder op de Zuiderbe- graafplaats bijgezet. Vo<5r het sterfhuis dat op eenige honderden meters van het kerkhof gelegen is had zich een groot aantal men- schen verzameld en aan den doodenakker werd de stoet door een niet minder groot aan tal vrienden en belangstellenden opgewacht. Aanwezig waren o.a. de burgemeester, de wethouders Catz, Rugge en Furda, met den secretaris; het oud-college van B. en W., on der wiens bestuur indertijd een straat naar Eerelman werd gedoopt, n.l. Jhr. Mr. E. Tjarda van Starkenborgh, oud-burgemees- ter, Jhr. Dr. D- R. de Marees van Swinderen en J. S. Kraus, cud-wethoudersverder de heeren D. Vries Lam, leider van het kunst- nijverheidsonderwijs van de G. M. tech school, H. H. Breuning, lector aan de uni- verstieit, voorzitter van het kunstlievend ge- nootschap Pictura en Jhr. O. B. van Vries- sen Trip, penningmeester van het genoot- schap, Dr. H P. Coster, conservator van het museum van oudheden, J. A. Muiick Hou- wer, oud-directeur van gemeentewerken, het bestuur van de vereeniging van oud-Groene- weezen, dat jaar op jaar een bewijs qjitving van Eerelman's milddadigheidszin. Op verzoek van de f ami lie werd aan het graf niet gesproken. De heer De Vries Lam legde uit naam van Pulchri Studio te's Gra venhage, cn de heer Breuning uit naam van Pictura een krans op het graf. Ook de veree niging van Oud-Groeneweezen had ha^en eerbied en vereering voor den kunstschilder doen blijker. door een krans. De heer A. Rost uit Haren dankte namens de familie voor het eerbetoon. SALARISSEN LAGER POST- PERSONEEL. Het voigende communique is verspreid: Onlangs heeft de minister van waterstaat een deutatie van vijf leden uit de postale commissie van overleg ontvangen, welke in- gevolge opdracht van die commissie bij Z.E. een salarisverbetering voor de bestellers en eenige andere lagere ambtenaren bepleitte. De deputaiie zeide, dat met name voor de bestellers het z.g. „gladstrijken van de plooi- en" met als een afgedane zaak kan worden beschouwd, zulks in verband met de in Ja- nuari j.l. door Z.E.'s ambtsvoorganger geda- ne mededeeling, dat een indertijd door hem in voorbereiding genomen rcorganisatie voor het besteilerscorps beter vruchten zou afwer pen, dan de toen gevraagde loonsverhooging. De minister gaf aan de deputatie te ken- nen, dat een herziening der salarissen over het loopende jaar als uitgesloten kan wor den beschouwd. Ten aanzien van hetgeen in de toekomst mogelijk zou zijn, verklaarde Z.E., dat een partieele herziening niet kan worden overwogen, en dat hij de vraag, of er voor het bestellercorps en voor eenige an dere lagere ambtenaren bij den post-, tele- graaf- en telefoondienst iets moet worden ge daan, eerst en alleen dan in behandeling zal kunnen nemen, wanneer de comm. van over- leg onomstootelijk kan aantoonen, dat een bepaalde categorie ten opzichte van andere onjuist is ingedeeld. De minister achtte het onwaarschijnlijk, dat de commissie daarin zou slagen, maar voor deze poging wiide hij wel zijn medweerking geven, zonder op het resultaat nu reeds vooruit te loopen. Z.E. achtte het wenschelijk, dat de commissie haar argumentatie kort en zakelijk op schrift stelt, en verklaarde zich niet ongenegen, na ontvangst en na bestudeering van een zooda- nige schriftelijke uiteenzetting nogmaals mondeling met een zij het wat kieinere deputatie uit de commissie van gedachten te wise! en. EEN ECHTELIJK DRAMA TE ROTTERDAM. Gister heeft te Rotterdam in hooger be roep terecht gestaan de bootwerker J. L. O. uit Rotterdam, gedetineerd, die door de rechtbank te Rotterdam, wegens doodslag gepleegd op zijn vrouw, is veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Verdachte, die in voort- durenden onmin leefde met zijn vrouw, zou deze bij een twist met een scneermes zooda- nig in den hals gesneden hebben, dat zij korten tijd daarna overleeZ Verdachte gaf toe, dat hij een scheermes in zijn zak gehad heeft en voorts dat hij naar. zijn vrouw ge- slagen heeft. Hij kon zich echter niet herin- neren, dat hij eerst het mes geopend zou heb ben. Later had hij gezien, dat hij bloed aan de handen had, en dat er ook bloed aan het mes was. Getuigen a charge werden thans niet ge- hoord, wel eenige getuigen A dechagre. Deze legden verklaringen af omtrent de onaange- name verstandhouding tusschen het echtpaar. De vrouw treiterde verdachte door de ge tuigen geschetst als een goede man onop- houdelijk. De procureur-generaal, mr. Brants, zeide, dat de rechtbank te Rotterdam z. i. ten on- rechte de voorbedachte rade niet bewezen heeft verkiaard. Hij achtte hier, waar ver dachte rondgeloopen heeft met een scheermes in zijn zak beschouwd in verband met de overige omstandigheden zeer zeker voor bedachte rade aanwezig. Wat de strafmaat betreft, de rechtbank heeft, uit overweging dat men hier te doen heeft met een psychopaat, die waar de psychopatenwet nog niet in werking is ge- treden minder zwaar gestraft zal moeten worden dan een volkomen normaal mertsch, een gevangenisstraf van vier jaar heeft op- gelegd. Spr. kon zich hier qiet mee vereeni gen. Hij beschouwt verdachte als zeer ge- vaarlijk, vooral in verband met zijn Iteftijd. Op het oogenbiik is verdachte zijn sexueele driften en jaloezie absoluut niet meester. En juist in verband met verdachte's geestelijken toestand is het mogelijk, zoo niet waarschijn- lijk, dat over vier jaar, wanneer verdachte wederom met vrouwen in aanraking zou ko men, een zelfde feit zich zou afspelen. De strafmaat zal derhalve zoodanig moeten zijn, dat de kans hiervoor zeer gering wordt. Spr. concludeerde tot schuldigverkiaring van verdachte aan moord en zijn veroordee- ling fot 10 Jaar gevangenissfraf. Verdachte's raadsman, mr. Beerman, kwam in zijn pleidooi tot de conelusie, dat verdach te ontslageii zou moeten worden van rechts- vervolging wegens onioerekenbaarheid. Daarnaast betoogde pi. uitvoerig, dat noch moord, noch doodsiag hier bewezen is. Al leen mishandeiing, deu dood tengevolge lieb- bende, was hier vast te komen staan. Dit is echter niet ten laste gelegd. Voor geval van veroordeeling is, zoo meen de pi., een niet te zware straf voor dezen ver dachte, die nog nooit met de justitie in aan raking is geweest en die door zeer ongelukki- ge omstandigheden tot de daad is gekomen, op'haar plaats. Niets verzet er zich tegen, dezen man nog eens een kans te geven. Re- en dupliek volgden. De uitspraak werd vervolgens bepaald op 20 dezer. DE POSITIE VAN STENHUIS. Het bondsbestuur van den Algem. Nederi. meubelmakers- en behangersbond heeft in zijn laatste vergadering uitvoerig gediscus- sieerd over de slechte verhoudingen, welke zijns inziens in het Nederi. Verbond van Vakvereenigingen zijn ontstaan door het op- trden van den voorzitter, den heer Stenhuis. Dit optreden werd zoowel principeel als or- ganisatorisch ontoelaatbaar geacht. Aan de delegatie naar het congres van het N.V.V. werd opgedragen, absolute waarborgen te eischen voor een beeindiging van „de onrust en de agitatie, telkens door het individueele optreden van den heer Stenhuis in de moder- ne vakbeweging gewekt." ERNSTIG ONGELUK BIJ DE GIER- PONT TE TIEL. Zooals wij reeds gister onder onzc tele- grammen melddcn kwam gistermorgen tegen 10 uur ten auto, waarin twee dames en een heer, de gierpont te Tiel oprijden. Als ge- woonlijk was de andere zijde der pont afge- slotcn door een stalen ketting. De auto reed eerst niet ver genoeg door, waarop het veer- personeel last gaf, iets verder te rijden. Waarschijnliijk heeft de bestuurder toen vol- op gas gegeven. De auto reed door de ketting de Waal in, en de inzittenden zijn vcrdronken. Het nummer van den auto is M 20601. Nader meldt men: In den nieuwen, gesioten Citroen-auto, ver- ongelukt aan het veer te Tiel, tevonden zich de ongeveer 30Jarige heer F. A. Bekaar, leeraar te Wageningen, zijn vrouw, en een 76-jarige dame, waarschijnlijk de moeder van een van beiden. De polite was dadelijk met reddingsmate- riaal ter plaatse, doch slaagde er eerst tegen halftwaalf in, den auto op het droge te krijgen. De verongelukten schijnen nog po- gingen te hebben aangewend, uit den wager te komen. De schijnbaar onbeschadigde auto is in be- slag genomen. De lijken zijn naar het St. Andrea-gesticht vervoerd. Het parket heeft ter plaatse een voorloopig onderzoek ingesteld. Verder wordt nog aan de N. R Ct. gemeld: Op het lijk van den heer Bekaar, die woonde in het Bowlespark te Wageningen, is gevonden een perskaart, door de N. V. Land- bouweourant De Zuidpost afgegeven aan den heer F. Bekaar. De auto had nog maar 3000 K.M. gere- den. Het rijbewijs was van Mei 1925. De carburateur is zwaar beschadigd. De auto is niet door den ketting gereden, maar de ketting is uit den haak gelicht, waar- mee zij aan de pont bevestigd was. Het onderzoek van den auto heeft de poli tic opgedragen aan den heer A. A. van den Bergh te Tiel. Bii het onderzoek van de rem- men waren aanwijzingen, dat (le stang van de voetrem een oude breuk had. Het lijk van den heer Bekaar werd nief achter stuurrad gevonden, maar bij de ach- terin zittende dames. De justitie heeft de lij ken nog niet vrijgegeven. REDE VAN DR. SCHOKKING. Dr. J. Schokking, voorzitter van het hoofd- bestuur der Christelijk-Historische Unie. heeft voor de afdeeling Leiden der Unie een rede gehouden over den politieken toestand van het oogenbiik. Aan het verslag daarvan in de Ned ontleenen wij het voigende ovei de door spr. opgeworpen vraag, of men weer tot de „dusgenaamde coalitie" moest geraken: De christ.-hist, zijn niet zoozeer voor een spoedig herstel. Zij hechten geen geloof aan de duurzaamheid van een gedwongen huwe- lijk; in geen geval Iigt het op onzen weg om in die richting te sturen. Maar daartegenover moeten we ook niet al te veel jubelen in dezen toestand. Over de wijze van politieke groepeering had spr. hieTaan nog het voigende laten voorafgaan Eenerzijds de groep, die de politieke groe peering wi! beheerscht zien door geestelijke factoren, anderzijds zij, die de onderschei- ding zoeken in het democratisch of' conser vatief zijn. Spreker wijst er daarbij op, dat dit geen volstrekte scheiding kan zijn. Indien men de geestelijke factoren tot criterium maakt, dan kunnen de andere factoren nog niet terzijde worden gesteld; maar ook om gekeerd, indien men de onderseheiding zoekt in reactionair en democratic, heeft men daar- mee met de geestelijke factoren niet afge- daan. Op de vraag, wat voor ons chr.-hist den voorrang heeft, kan het antwoord niet moeilijk zijn. Het christelijk beginsel is nici gebaat door een groot woord. We kunner, het eenmaal ingenomen standpunt hand- haven, maar daarbij vooral doorgediongen zijn van het waarom? KORTE BERICHTEN. De nieuwe landvoogd van Nederi. Oost- Indie zal elke maand vertegenwoordigers van de pers ontvangen. Gistermorgen ongeveer half-twaalf is op den Bussumer Grintweg, bij den overwgt van de Brinklaan te Bussum, een motorrij- der, volgens zij rijbewijs de 30-jarige H. Boenakker uit Hilversum, tegen een nitste- kende hangkast van een vrachtauto gereden. Ernstig gewond werd hij naar de Majella- \stichting te Bussum gebrachf. Dinsdagmiddag omstreeks half-viif heeft een vrachtauto op den hoek van een straat te Kerkrade het zes-jarige zoontje van den heer N. uit Chevremont overreden. Het ventje was onmiddellijk dood. De politic heeft den auto in beslag genomen De vracht auto moet langzaam hebben gereden.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7