Alkmaarsche Gourant Een speelbal der fortuin. Vrijdag 8 October Binneniand FEUILLETON. Hondsid Acfit en Twintigsii Jaargang, AANKLACHT tegen den burgemeester van kattendijke. De gemeenteraad van Kattendijke heeft met algemeene slemmen een motie van wan- trouwen tegen den burgemeester aangeno- men en besloten. bij de justitie een aanklacht tegen hem in te dienen wegens valschheid in mchriften gepleegd in de kohieren van de g'meente'njke lnkomstenbelasting. Verder keeft de atad den burgemeester beschuldigd, dat deze de gelden der geemente bij een an- dere bank heeft uitgezet dan bij die, door den raad aangewezen. Do gemeenteraad heeft geweigerd de be- grooting te behandelen. DE VISCHHAL TE IJMUIDEN. Woensdagmiddag heeft voor het kanton- cerecht te Haarlem terecht gestaan de visch- handelaar P. D. te IJmuiden, omdat hij als kooper in de vischhal te IJmuiden geweest was zonder de voorgeschreven kaar als visch- kooper te dragen. De gemachtigde van den verdachte be- toogde, dat de maatregel van den directeur van het rijksvisscherij en havenbedrijf geen rechtkracht had, omdat de rijksvischhal geen waterschapswerk is. De bepaling was name- lijk gegfond op de rijksvoorschriften inzake waterschapswerken. Deze meening werd door den directeur, als getuige gehoord, betwist. E>e betrokkep vischhandelaar zei, dat hij geen lust had gehad om de kaart te dragen; hij liet rich de Weeding (het zichtbaar dragen van de kaart) niet door den directeur voor- schrijven. De ambtenaar van het O. M., meende, dat het voorschrift van den directeur rechtskracht heeft en vorderde 10 boete of 3 dagen hech- De kantonrechter zal a.s. Woensdag schrif- telijk vonnis wijzen. NIET WANDELEN OP ZONDAG. Men schrijft aan het Hbl.: In oud-geref. kringen (de kringen van ds. Kersten) is men zeer gekant tegen wandelen op Zondag. Buiten de bijwoning van de ge- woonlijk drie diensten per Zondag, die elk toch 2 uren duren, wenschen de oud-Gerefor- meerden hun leden en gezinnen des Zondags in huis te houden. Of het dan „in huis" bij vele gezinnen stichtelijker toegaat dan indien een wandeling verpoozing bracht, is natuur- lijk wel aan twijfel onderhevig. Maar 3 X 2 uren kerkdienst per dag laat niet veel tijd voor ijdelheden meer over. Hoe de kerkelijke vergaderingen der oud-geref. inmiddels met den „tijdgeest" in dezen te strijden hebben, blijkt uit het kort verslag van de classis-Rot- terdam der oud-geref. gemeente, ondertee- kend door het Kamerlid ds. Kersten. Daar heet het: „De classis adviseert met emst en onver- droten ijver op te treden tegen den geest des tijds, en in huisbezoek vooral ook het opko- mend geslacht te vermanen. Het wandelen op Zondag baart niet veel goeds; leidt af van de overlegging des Woords en doet de plaats in Gods huis rasch ledig staan. Ook tegen hen, die meer critisch staan tegenover den van ouds bewandelden weg, trede de kerke- raad vastberaden op; en men betrekke de wacht bij toetreding uit andere kerken tot on- ze gem een ten. Lichvaardier aannemen brengt ve'en binnen, die later blijk geven de oude waarheid niet van harte te zijn toegedaan." DE AFVLOEIING VAN ONDEROFFICIEREN. Aan het Departement van Oorlog worden, aaar „De Avondpost verneemt, besprekin- gen gevoerd omtrent de 285 onder-officieren, die bij het aannemen van de a.s. Oorlogsbe- grooting moeten afvloeien. Dezen zouden dan dienst nemen bij het Ned. Ind. leger. Tot een definitief besluit is het nog niet ge- komen, doch volgens het blad wordt alge- m^en verwacht, dat dit plan zal slagen. DE riULDE AAN JOH. BRAAKENSIEK. Naar wij vernemen zegt de Telg werd voor de gelden bijeengebracht door het romite tot huldiging van Johan Braakensiek een groot schilderij van zijn hand aange- kocht. De bestemming die hieraan gegeven ftordt, zal nader bekend worden gemaakt. CONFERENTIE VOOR DRAMATISCHE KUNST. Ruim twee jaren geleden, gedurende de zomersche dagen der maand Juli, is in het Oolgaardhuis aan den Hulkesteinscheweg tusschen Arnhem en Oosterbeek vanwege den Vrijzinnig Christelijken Jongerenbood de eesrfe tonfeFentie vo5r Dr§2Tatisch"e KuHsf gehouden. De bedoeling is, gemeenschappclijk na te gaan wat de geestelijke nood is der heden- daagsche dramatische kunst en te zoeken naar mogelijkheden, die deze tijd voor haar ont- wikkeling opent. Reeds gisteravond zijn een aantal deelne- mers in het Oolgaardhuis aangekomen. Zoo- doende hadden zij ruimschoots gelegenheid tot kennismaking; schoone muziek heeft den avond gekort. Ds. E. D. Spelberg heeft gistermorgen de conferentie officieel geopend met een korte uiteenzetting van haar aard en bedoeling: het groote probleem van het verband tus schen religie en cultuur te beschouwen, in't bijzonder de betrekking tusschen godsdienst en dramatische kunst, en te tasten naar de toekomst van het tooneel. Vervolgens heeft dr. L. J. van Hoik de eer- ste inleiding gehouden over „den artsitieken nood van onzen tijd".* Albert van Dalsum sprak over het moderne Russische tooneel en daaraan een beschou- wig vastgeknoopt waarin hij als tooneelspeler zijn opvattingen weergaf over de betrekking tusschen religie en moderne tooneelkunst. ONVEILIG PONTVERKEER. De Gelderlander schrijft naar aanfeiding van het ongeluk op de Tielsche pout, waar- bij 3 menschen zijn omgekomen: „De verbinding tusschen Tiel en het land van Maas en Waal wordt onderhouden door een smalle pont, welke niet zelden overladen wordt. Wij hebben dat onlangs meegemaakt, toen wij een tocht hebben gemaakt door het land van Maas en Waal, van Tiel uit. Toen onze auto aan de pont kwam stond er een heele rij wagens en karren en auto's voor ons, het was de vraag of wij mee kon- den. Ja, 't ging. De wagen voor ons moest nog 'n tikje vooruit, wij schoven er nog net op. Maar tot onze groote verbazing werd er nog 'n auto gewenkt, die kon er nog wel. bij. Het werd passen en meten; de wagens die al stil stonden, moesten den motor weer aanslaan, weer 'a paar decimeters vooruit of op zij en de laatste vracht kwam binnen. Net op't nippertje. Maar met 'z'n achterkant schuurde deze wagen als 't ware tegen den afsluitboom aan, zoo weinig ruimte had hij. Bij zulke gelegenheden moet je maar niet den-ken aan de mogelijk-heid van ongelukken, doch het minste behoeft er maar te gebeuren, oI een ramp is er het gevolg van. Vanmorgen seint men ons uit Tiel, dat er een luxe auto te-water is geraakt. En na onze ondervinding van en-kele weken gele den, zeiden we natuurlijk: daar heb je 't al! Een-luxe auto, met twee dames erin en een heer. De auto stond op de pont, stond voor- aan, er moest achteraan nog een wagen bij, de eerste kreeg bevel om nog wat naar voren te gaan. Hij geeft te veel gas, rijdt door de afsluiting de Waal in." Als men nu de afsluiting eens afdoende maakte, d.w.z. versterkte en beveiligde. Het blad maakt nog de volgende opmer- king over de Nijmeegsche pont: „De pont NijmegenLent wordt in drukke dagen ook zoo volgeladen, dat er geen vuist meer tusschen te steken is. Daar staan dan tien auto's en karren en paarden en honderden menschen saamgepakt. Men rookt er lustig op los, steekt een sigaar aan, werpt een brandende lucifer weg, laat de vonken uit zijn pijp lustig in den wind waaienen daar staat 500 L. benzine op de pont. De olie lekt op het pontdek, de ben zine druipt van sommige wagens af. Is het onmogelij-k, dat de pont met de honderden saamgepakte menschen erop, straks, midden op de Waal, in een vuurzee omslaat, mensch en dier verslindend? In geen garage mag worden gerookt, vanwege het brandgevaar. Ontvlamt de.ben zine in een garage wel, op een pont niet? Het lijkt ons noodig, dat er aan de vei- ligheid van het verkeer meerdere aandacht worde geschonken." MODERN PLANTERS-BESTAAN. Op een veraf-gelegen plek van een, zeer uitgestrekte onderneming op Java, vertelt het N. v. d. D., is men aan het oatginnen. De toekomstige afdeeling ligt echter zoodanig dat een trace voor een weg uiterst lastig te vinden is, laat staan dat men erin geslaagd zou zijn een behoorlijken verbindingsweg naar dat verafgelegen oord aan te leggen. In de rimboe van deze onderneming woont een employe, die bovendien ook nog niet over een telefoon beschikt. Deze komt eerst veel later. De omstandigheden brachten ertoe naar middelen te zinnen om toch de zoo zeer ge- wenschte verbinding tot stand te brengen. Dit werd gevonden in de radio. De employe, die op die afdeeling woont, is tevens min of meer een radio-specialist. Zoodoende werd een zendstation gebouwd (een ontvangtoe- stel bracht de Administrateur zelf toevall-ig van zijn verlof mede uit Holland) waardoor het mdgeflJE wer3 etfen avbiid hi gewgeHe verbinding met el-kaar te staan. Alle rappor- ten, prentahs, als ook het voornaamste nieuws van zijn lijfbad etc., gaan nu door de lucht met groot accuratesse. Dat ter afwisseling en opvroolijking stuk- jes muziek ook de lucht ingaan, spreekt wel vanzelf. Ook al is het zenden door het gou- vernement verboden, toch zal men het er maar op wagen op deze moderne wijze voort te gaan. VERHOOGING DER OUDE PENSIOENEN. Het comite van actie der samenwerkende bonden van oud-militairen van land-, zee- macht en kolonien, samengesteld uit den Alg Militairen Pensioenbond, den Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren, den Eersten Ned. Bond van oud-onderofficieren, de Ned. Ver. van oud-onderofficieren der zeemacht, den Bond van reserve-onderofficieren en de Ver. Weduwenzorg van kolonieen, land- en zeemacht, heeft een adres gerich aan den Mi nister van Oorlog, waarin het hem verzoekt het daarheen te willen leiden, dat door de regeering gelden beschikbaar worden gesteld om door mid del van een algemeene verhoo- ging der oude pensioenen, voor de oud-ge- pensionneerden van land- en zeemacht gelijk- stelling met de n-ieuwe pensioenen wordt ver- kregen. Aan de Tweede Kamer is een adres gezon- den, waarin haar medewerking gevraagd wordt ter verwezenlijking van den in boven- genoemd adres geuiten wensch. UITZONDERINGEN OP HET INVOERVERBOD VAN VLEESCH IN ENGELAND. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw brengt ter kennis van belangheb- benden, dat, blijkens ontvangen officieele mededeelingen uit Engeland, behalve de reeds bestaande uitzonderingen op het invoer- verbod van vleesch, thans ook is toegestaan de invoer.van de volgende, van kalveren af- komstige artikelen: gezouten kalfshuiden, ge- zouten kalfskoppen en klauwen (hide pieces), welke gedurende minstens 14 achtereenvol- gende dagen voor het tijdstip van inscheping voor Groot-Britannie in verzadigde keuken- zoutoplossing of in keukenzout zijn gehou den, on der de volgende voorwaarden: I. Belanghebbenden dienen in het bezit te zijn van een invoervergunning, verstrekt door Engelsche ministerie van landbouw. II. De artikelen moeten zijn verpakt in nieuwe zakken. III. Elke zending moet vergezeld zijn van een geleidebiljet, geteekend door den inspec- teur van den veearsenijkundigen dienst van het ambtsgebied, in hetwelk de bovengenoem- de artikelen werden gepakt, vermeldende: lo. den aard van den inhoud der betref- fende zakken en de plaats van herkomst; 2o. dat de artikelen op de plaats van her komst zijn verpakt in nieuwe zakken; 3o. dat na de verpakking de noodige voorzorgen zijn genomen om besmetting te voorkomen 4o. dat vdor de inlading naar de haven van verscheping de vervoermiddelen zijn ont- smet me een ontsmettingsmiddel, gelijkwaar- dig aan een 5 pCt. carboloplossing; 5o. dat de betreffende artikelen in verza digde keukenzoutoplossing of keukenzout werden gehouden gedurende minstens 14 achtereenvolgende dagen vodr het tijdstip van verzending naar Groot-Britannie. De inspecteur geeft de geleidebiljetten slechts af, indien hem overeenkomstige ver- klaringen worden verstrekt door Rijkskeur- meesters of gemeentelijke keuringsveeartsen, hoofden van dienst, waarbij de identiteit der gezouten artikelen moet zijn vastgesteld. Aanvragen voor de sub I bedoelde vergun- ningen moeten worden gericht tot het Engel sche ministerie van landbouw, met gebruik- making van formulieren, welke eveneens door het Engelsche ministerie worden verstrekt. De toegestane vergunningen moeten op verlangen worden getoond aan de ambtena- ren van de haven van invoer in Engeland. DE TYPHUS TE BREDA EN OMGEVING. Men meldt aan de N. R. Ct.: Woensdag hebben wederom de beide ge-. zondheidscommissies vergaderd, welke ver- gadering weer werd bijgewoond door de in- specteurs van de volksgezondheid, aan wie onderscheidenlijk de zorg voor de bestrijding van de besmetfelijke ziekten en de hygiene van bodem, water en lucht in dit gebied is opgedragen. De toestand woTdt gunstig geacht, ook al wordt verondersteld, dat rich nog verschil- lende contactgevallen zul'len blijven voor- do-en. Sterfgevallen blijven uit, al deden zich onder de vele lichte ziektegevallen enkele zware ge vail en voor. Voor de openbare inentingen tegen de ziekte stellen zich op verschillende uren van den dag eenige geneesheeren beschikbaar. Door het meerendeels lichte verloop der riek- !e is de angSf bij, en daarmede "de - tSelbop van het publiek nog niet groot. Woensdag heeft rich het eerste geval van de ziekte in het gerin van een melkveehouder voorgedaan. Strenge maatregelen worden ge nomen om de melk van dezen mdkveehouder 6f niet 6f slechts hoog gepasteuriseerd in de consumptie te doen komen. Zaterdag wacht, als er niets tusschenbeide komt, Breda het resultaat der pogingen om te komen tot een flinke reiniging van het grachtwater door verversching. Dit denk- beeld is uitgegaan van een lid der gezond- heidscommissie van Ginneken, die door plaat- selijke kennis goed op de hoogte is van het bovenstadsche stroomgebied der Mark. Dit riviertje ontleent zijn water aan het Belgi- sclie gebied, en juist over de grens wordt een vrij groot meertje gevormd, dat als reservoir dient voor een grooten watermolen. De eige- naar daarvan is bereid gevonden, gister en vandaag niet te ma'len, doch het water op Belgisch gebied te houden, waarna het plot- seling zal worden vrijgegeven. Men ver wacht, dat door dezen maatregel het boven- stroomsche water niet minder dan een a twee meter hoog zal kunnen worden opgestuwd, waardoor onder goede regeling van de sluis- werken ook in de breede grachten van Breda een ruime doorspoeling zal kunnen plaats vinden. Door medewerking van het water- sehap Mark;Dinkel zal de afvoer naar zee worden geregeld. Al is van dezen maatregel misschien niet terstond merkbare invloed op het verloop der ziekte te verwachten, er zal toch zeker wer- king ten goede van kunnen uitgaan door ver- mindering van het waterinfectiegevaar. -Nader wordt gemeld: Uit de barakken te Breda is gister een pa tient ontslagen. Overigens is de toestand stationnair; er zijn in Breda en omstreken 84 gevallen. Dr. Struycken, voorzitter van de gezond- heidscommissie te Breda, bericht, dat de vol gende wtek het ontslag van genezen patien- ten op ruime schaal zal worden voortgezet, zoodat het'getal in de barakken spoedig zal verminderen. Van de kostelooze voorbehoedende inenting wordt nog slechts weinig gebruik gemaakt. Besloten is nu, bij de wer-kgevers in eetwaren- bedrijven, melkslijters, vruchtenhandelaars, slagers, bakkers, enz. er op aan te dringen, hun personeel daartoe aan te manen, en de woonwagenbewoners, die nog steeds een drei- gend gevaar blijven opleveren, te verplichten, hiertoe over te gaan. Omtrent den uitslag vn de gehouden en- quette naar den oorsprong der epidemic kon, wegens afwezigheid van het daarmede belas- te lid, nog geen mededeeling worden gedaan. G. OOSTERBAAN t- In Den Haag is Woensdag overleden, 62 jaar oud, de heer G. Oosterbaan, arts, oud- hoofdinspecteur van de volksgezondheid. EEN MONUMENT VOOR JAN MORKS. In een Woensdagavond op initiatief van eenige oud-leden van het Middelburgsch mu- ziekkorps gehouden vergadering is een comite gevormd, dat rich tot doel stelt het oprichten van een monument voor wij ten den heer Jan Morks, die van 1891 tot 1925 directeur van dat korps is geweest. VERBORGEN IN EEN KAST. Gistermorgen heeft de Haarlemsche re cherche in zijn woning aan de Breestraat te Haarlem gearresteerd J. K. S., onlangs door het gerechtshof te Amsterdam in hooger bt- roep veroordedd tot 4 jaar gevangenisstraf wegens inbraak bij de American Petroleum Co. te Haarlem, waarbij door de daders een brandkast werd meegenomen. K.-S. heette reeds enkele maanden voortvluchtig. Het is nu gebleken, dat hij zich al dien tijd in een vernuftig bedachte schuilplaats in een kast op de bovenverdieping van zijn woning heeft verborgen gehouden, waarin hij ook verbleef, toen de recherche gistermorgen huiszoeking kwam doen. Door nauwkeurige meting en ver- geliiking werd de schuilplaats ontdekt. K.-S. zou gistermiddag op transport naar Amsterdam worden gesteld, om te worden voorgelleid voor den procureur-generaal bij het gerechtshof aldaar. LEIDEN ZONDER ELECTRICITEIT. Gistermorgen omstreeks 9 uur is, zooals wij reeds onder de telegrammen in ons vorig nummer gemeld hebben, de electrische cen- trale te Leiden defect geraakt. De electrische kracht te Leiden wordt opgewekt door vier turbo-generatoren. Hiervan was er Zaterdag een defect; er werden toen twee van de drie overige in gebruik gesteld. In een dezer stond gistermorgen kortsluiting, waardoor de der- de overbelast werd, met het gevolg, dat de stand van den regulator brak. Het tramverkeer te Leiden heeft van 9 uur tot kwart voor 10 geheel stilgestaan; daarna werd met een rechtstreekschen kabdi stroom door den overgebleven vierden generator ge- leverd. Een deel van den interlocalen tramdienst Naar het Engelsch van Rafael Sabatini. Geautoriseerde vertaling van A. T. 8) Weer hield hij op en weer veranderde zijn toon, hij ging voort, zonder dien lichten toon van bitterheid. „Ik zeg die dingen niet die ik hier al- leen voor u vertrouwelijk zeg om de han- delingen van Zijne Majesteit te ver- of zelfs te beoordeelen. Een onderdaan heeft niet al te scherp de daden van zijn koning te onder- zoeken, vooral niet, wanneer die koning een zoon is, die wil wreken wat hij, met recht of onrecht, den moord op zijn vader noemt. Ik zeg u dit alleen, opdat ge zult begrijpen, hoe he, ondanks mijn vurigen .wensch, om u te nelpen, u om uw zelfs wil niet helpen durf, op de manier, die gij wenscht, opdat ik, door u direct of indirect onder Zijne Majesteits •andacht te brengen, u niet zal blootstellen aan die wraak, die niet mag insluimeren. Uw saam is Randal Holies, en ,,Ik zou mijn naam kunnen veranderen," nep de kolonel uit, in een plotselinge inge- Tjng, en hij wachtte met ingehouden adem, ■r^djl Albemarle nadacht. *Er zouden mogelijk nog enkele menschen zijn, die u in de vroegere dagen gekend heb ben, en die maar al te zeer bereid zouden zijn, om het bedrog aan den dag te brengen." „Die kans wil ik wagen." Holies lachte in zijn blijdschap, in de reactie van de wan- hoop, die zich tijdens Albemarle's uitvoerig betoog van hem had meester gemaakt. „lk heb van kansen geleefd." De Hertog zag hem ernstig aan. „En ik?" vroeg hij. „Gij?" „Ik zou medeplichtig aan het bedrog zijn." ,Dat zou niet uitkomen. U kan me vertrou- wen, dat ik dat zou weten te voorkomen." „Maar ik zou daarom toch medeplichtig zijn." Albemarle was nog ernstiger dan te voren, Zijn woorden waren meer overwogen. Langzamerhand kreeg het gelaat van Hol ies zijn gewone somberheid weer terug. „Begrijpt ge het?" zei de Hertog droe- vig. Maar Holies wensch te het met te begrij pen. Hij schoof onrustig in zijn stoel heen en weer, en boog zich eindelijk over de tafel naar den Hertog toe. „Maar in dezen tijd... in het uur, dat Engeland in nood verkeert met een oorlog op handen, en gebrek aan ervaren officierendan zou er toch zeker wel eenige rechtvaardiging zijn voor Maar Albemarle schudde weer het hoofd, met een ernstig en treurig gelaat. „Er kan nooit rechtvaardiging bestaan voor bedrog voor vervalsching." Een oogenblik keken zij elkander aan, Hol ies trachtte de wanhoop uit zijn gelaat weg te houden. Toen zonk hij langzaam in zijn stoel terug. Hij zat even peinzend zijn oogen op den gewreven vloer gericht, toen reikte hij, even zuchtend en zijn schouders opha- lend naar den hoed, die daar naast hem lag. „In dat gevalHij hield op, om iets in te slikken, dat zijn stem minder vast scheen te maken „blijft mij slechts over, afscheid te nemen." „Neen, neen." De Hertog leunde voorover en legde zijn hand op den arm van zijn bezoeker. „Wij scheiden niet zoo, Randal." Holies keek hem aan, nog steeds inwen- dig worstelend, om zijn zelfbeheersching te bewaren. Hij glimlachte even met zijn droe- ven, onweerstaanbaren glimlach. „Gij, heer, zijt een man overstelpt door zaken; de last van een staat in oorlogstoe- stand ligt op uw schouders, ik „En toch zult ge blijven eten." „Eten?" zei Holies, en gij vroeg rich' af, waar en wanneer hij weer zou eten, want een openlegging van zijn omstandigheden moest volgen, nu een poging om ze te verbe- teren, mislukt was, en hij kon niet langer ge- nieten van de weelde van Paul's Head. „Om te eten, zooals ge verzocht waart, en de kennismaking met Hare Genade te ver- nieuwen." Albemarle duwde zijn stoel terug en stond op. „Zij" zal blij zijn u te zien, dat .weet ik. Kom mee. Het etensuur is reeds voor- Langzaam, nog aarzelend, stond Holies op. Zijn hoogste verlangen was; hier van- daan te komen, weg van Whitehall, alleen te zijn met zijn ellende. Maar ten slotte gaf hij toe, en later had hij geen reden, daar spijt van te hebben. Reeds dadelijk bij het begin deed de verwelkoming va nHare Gena de hem goed. De zware, opgeschikte, slordige vrouw keek, hem aan toen Albemarle hem bij haar bracht. Toen, op haar knieen slaand, als uit- drukking van haar verbazing, sprong zij op en kwam naar hem toe. „Zoowaar ik leef, het is Randal Holies!" En rich op haar teenen verheffend en zijn schouders vasthoudend, gaf zij hem een kus, voordat hij er op verdacht was. „Het is gelukkig voor George, dat hij u mede gebracht heeft, om zijn laatkomen te verontschuldigen," voegde zij er knorrig bij. „Het eten is al tien minuten klaar, en koud worden bederft het goede vleesch. Kom mede." „Ge zult me aan tafel vertellen, welk goed geluk u hier brengt." Zij nam zijn arm en bracht hem naar hun eenvoudige tafel, die Pepys welke van de goede dingen dezer wereld hield verklaard had, beladen te zijn met vuile schalen en slecht vleesch. Zij was zeker niet hertogelijk, noch in bijzaken, noch in bediening. Maar dat was de gastvrouw ook niet en geen men- schelijke macht kon haar dat maken. Tot het1 werd van Den Haag af van stroom voorrien. Alle fabrieken te Leiden staan geheel stil. In het Academisch ziekenuis werd veel hin der door de stoornis ondervonden. De Ront- gen-afdeeling was geheel stopgezet, en de broedstoven, die steeds op een temperatuur van 37 graden gehouden moeten worden, werden afgekoeld. In de keidervertrekken werd met kaarsen gewerkt. Ook de vele plaatsen in den omtrek, die stroom van Leiden ontvangen, zijn zonder electrische kracht, met uitzondering van Alphen, dat stroom van het provincial net uit Noord-Holland ontvangt. Om 12 uur was er weer stroom beschik baar, doch te half-een stond alles weer stroomloos. DE BELASTINGONTWERPEN VAN MINISTER DE GEER. De Vrijheid meldt, dat de Tweede Kamer* fractie va nden Vrijheidsbond geen nieuw« bdlastingen wil in dezen tijd, ook al met het oog op het feit, dat elke belasting de nei- ging heeft, zich uit te zetten. Het is thans de tijd voor afschaffing van belastingen. VERDUISTERING VAN GELDEN VOOR DE DRENTSCHE VENEN. De rechtbank te Rotterdam heeft gister uit- spraak gedaan in de zaak van M. J. V., 46 jaar, alhier gedetineerd, gewezen administra teur van het Comite voor ziekenverpleging en ziekenverzorging Veenkolonie Barger Compascuum, die op 23 en 24 September heeft terecht gestaan verdacht van verduis- tering van f 26,000 ten nadeele van schen- kers van giften aan dat Comite. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van drie maanden van den tijd in voorloopige hechte- nis doorgebracht. Zij overwoog in haar vonnis, dat V. 60 pCt. van de ontvangen gelden dus 36.000 ha dmoeten afdragen aan het comite, en dat hij slechts f 10,000 heeft afgedragen. Ze noemde in haar vonnis het feit zeer ernstig, immers zij acht groote schade toege- bracht aan de openbare liefdadigheid. Overi gens nam zij in aanmerking, dat verdachte nooit is veroordeeld en het comite geen toe- zicht op zijn handelingen heeft uitgeoefend. DE REDDERS VAN DE BEMANNING VAN DE ALKAID GEHULDIGD. De Nederlandsche consul-generaal te Ham burg, de heer A. A. Flaes, heeft in naam van de Koningin aan den kapitein van de West- falia het eereteeken van de orde van Oranje Nassau uitgereikt; aan den tweeden off icier van dat schip een gouden horloge het in- schrift, en aan de rest van de bemanning van- de reddingboot een- zilveren horloge met in- schrift, als blijk van hooge waardeering voor de kort geleden plaats gevonden redding van de bemanning van de Alkaid. DE MATROZEN IN VLISSINGEN. Uit Vlissingen meldt men aan de N. R. Crt.: Vanmorgen zijn met den trein van 12 uur 22 min. hier 180 matrozen in opleiding aan gekomen, onder commando van kapitein^ luitenant ter zee Gregori. Op het terrein van het wachtschip Noord-Brabant zijn zij, in tegenwoordigheid van de wethouders en den gemeente-secretaris, toegesproken door bur gemeester Van Woelderen, die Vlissingen een marineplaats bij uitnemendheid noemde en de hoop uitsprak, dat de opleiding tot in lengte van jaren hier zal blijven. Ook kapitein ter zee Zon, commandant van het wachtschip, voerde het woord; hij heette den leider, het personeel en de jongens wel- kom EEN EIGENAARDIGE SCHILDERIJEN-KWESTIE. Men schrijft uit Den Haag aan de N. R. Crt.: Een merkwaardige kwestie over een paar schilderijen houdt op het oogenblik de ge- moederen berig in de kringen, die erbij zijn betrokken. De zaak komt hierop neer. Iemand te Amsterdam, zekere heer B., had van een ander een beleenbriefje gekocht, recht gevende op twee schilderijen, welke bij de Ge meentelijke Bank van Leening in pand wa ren gegeven. Bij het beleenbriefje was een foto overgelegd, waarop de beide schilder- stukken, een Christuskop en een naaktfiguur, de laatste uit de school Rubens, waren afge- beeld. Alvorens het briefje te koopen had de heer B. zich aan de Bank van Leening verge- wist of inderdaad die beide stukken daar wa ren beleend. Hij had een bevestigend ant- woord gekregen. De heer B. betaalde 800 voor het briefje en begaf rich daarop op- nieuw naar de Bank van Leening om de schilderijen in ontvangst te nemen. Daar werd hem geantwoord, dat de schilderijen zich in het filiaal te Scheveningen bevonden, waar hem twee schilderijen, waarvan de nummers klopten met die op het beleenbrief je, werden ter hand gesteld. De schilderijen waren verpakt en eerst later, toen de heer laatste toe was zij Nan Clarges, de dochter en weduwe van een hoefsmid, de naaister, die Monk had leeren kennen teen hij twintig jaar geleden in den Tower gevangen zat, en die hij' in een ongelukkig uur, zooals algemeen geloofd werd, getrouwd had. Zij telde weinig vrienden in de groote we reld, waarin haar echtgenoot zijn bezigheden had, terwijl degenen, die zij vroeger- gehad had allang van haar vervreemd waren. Daarom schatte zij des te hooger de weini- gen de zeer weinigen die zij met den naam van vriend vereerde. En tot deze behoorde Randal Holies. Door zijn groot achting voor Monk en zijn ge- makkelijke goedhartigheid had hij in de eer ste tijden van Monk's huwelijk, Monk's vrouw met eerbied behandeld en bejegend met de achting, aan haar gehuwden staat verschuldigd, een ongelukkige vrouw, die leed onder de onverholen minachting van de meeste vrienden en ambtgenooten van haar echtgenoot. Zij had genoten van den eerbied en de beleefdheid van Holies, zooals een vrouw in haar omstandigheden kon doen, ea de herinnering daaraan was onuitwischbaar in haar geest gegrift. Clarendon, die haar haatte zooals zoove- len deden, had haar met enkele woorden af- gemaakt, hij dacht niet, dat zij een hart had onder haar grove, slordige, vrouwelijke ge- stalte, een vrouwenhart, even snel in het beantwoorden van haat als van liefde. Holies had hem kunnen inljchten. Maar zij hadden elkander niet gekend. (Wordt yervolgd)', 2fo« 237 1™Zd teflis- i/lj.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5