DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 238 Honderd acht en twintigsie Jaargang 1926. Aboimementsprijs blj vooruitfoetaling per 3 maanden t2—, fr. per post f2.50. Rewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar pl&Atgrnjhsite* Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Kcdactie No. 83. ZATERBAG 9 OCTOBER. Dit nuramer bestaat uit 3 bladen. Directeur: G. H. KRAK. Hooidredacteur Tj. N. ADEMA. ASkmaar en het NeutraBe Ziekenhuis. In de Alkmaarsche Couraot van Donderdag j.l. heeft een belangstellend ingezetene ons de vraag gesteld of de gemeente Alkmaar al dan niet de Cadettenschool in erfpacht heeft met de bedoeling er een neutraal ziekenhuis in te rich ten. En tevens werd gevraagd: hoe staat het met de plannen daarvoor. want de verschil- lende commissies die opnieuw gecollecteend hebben, hoorden sinds langen tijd niets meer van eenige werkzaamheid, zoodat er vrees be- staat of er ter bereiking van het beoogde doel nog wel gewerkt wordt. Langer zwijgen zegt deze inzender zou scnijnen alsof het publiek met den huidi- gen gang van zaken accoord gaat en dat is geenszins het gevai. f Inderdaad, dat is ook geenszins het gevai. Herhaaldelijk bereiken ons vragen niet al- leen van louter nieuwsgierigen, maar van be- iangstellenden uit Alkmaar en verschillende buitengemeenten. Men heeft zich voor het ziekenhuis reeds zoo velc offers getroost, zoo vele commissie leden en coltectanten hebben er hun tijd en moeite voor gegeven, het ziekenhuisvraagstuk heeft op sonunige tijdstippen zoo in het brandpunt der publieke belangstelling ge- staan, dat men zich niet begrijpen kan waar- om het noodig is, dat er maanden en maan den voorbij gaan waarin het publiek niet al- leen geheel onkundig van den stand van za ken wordt gehouden, maar men bovendien nog een zekere geheimzinnigheid bcfracht, die het enthousiasme voor deze zaak lang- zaatn maar zeker zal doen verdwijnen. Het is niet de eerste maal, dat wij daarop de aandacht vestigen. Wij hebben al eens meer een zeer langdu rige periode gekend, waarin men uiterst spaarzaam met mededeelingen over den stand van zaken geweest is en eerst toen de onte- vrederiheid daarover sterk tot uiting kwam, is er weer eenig levensteeken gekomen en heeft het publiek althans mogen weten hoe men er op dat oogenblik eigenlijk voorstond. Het is ons nog steeds niet duidelijk welke redenen er toen voor- deze geheimzinnigheid geweest zijn en evenmin waarom het gedu'd van duizenden belangstellenden ook nu weer zoo lang op de proef gesteld moet worden. Men krijgt werkelijk langzamerhand de ge- dachte, dat de stand van het ziekenhuis vraagstuk alleen maar bekend mag zijn aan senige autoriteiten en commissieleden en dat het publiek er wel eens wat van zal hooren als er tekorten zijn en men weer een beroep op de offervaardigheid, den tijd en de moeite zal doen van hen voor wie dit ziekenhuis toch eigenlijk allereerst bestemd is. Wil men de publieke belangstelling dooven, het enthousiasme verflauwen, de ontevredqn- heid vergrooten en daardoor de tegenstanders van de ziekenhuisplannen in de kaart spelen, dan is er geen beter middel dan deze langdu- rige geheimzinnige behandeling van het zie kenhuisvraagstuk. Een geheimzinnigheid, die totaal onnoodig 6, omdat het hier toch een volkomen eerlijke zaak geldt, die de groote sympathie van dui zenden medesti'ijders gehad heeft. En nog blijkt ons telkens weer die pu blieke belangstelling, al uit zij zich meer en meer in den vorm van ontevredenheid over den langzamen gang van zaken. Het is inderdaad juist, dat de inzender, die thans in onze courant openlijk zijn vragen ge steld heeft, de to.lk van zeer velen is en voor zoover ons de stand van het ziekenhuis- eraagstuk zelf bekend is en voor zoover wij er inlichtingen over kunnen krijgen want men is nog veel te bang er iets over „los" te laten willen wij gaarne trachten inzenders vragen zoo volledig mogelijk te beantwoor- den. Op 27 Februari 1925 hebben B. en W. aan de hand van het rapport der ziekenhuis- commissie in den Raad een voorstel gedaan. De commissie had in overweging gegeven en ten sterkste aanbevolen zich de beschik king over het Cadettenschool-complex te ver- eekeren, zoo mogelijk door aankoop of an- ders door langdurige erfpacht met recht van koop en voorts de noodige plannen te doen uitwerken en verdere voorbereidingen te tref- fen voor de verboutving en inrichting der school volgens plannen van Dr. Wortman tot een modern centraal ziekenhuis. In verband daarmede stelden B. en W. vo'or: lo. De conclusies van het ziekenhuisrap- port te aanvaarden en hen mitsdien te mach- tigen de nocdige plannen te doen uitwerken en verdere voorbereidingen te treffen voor de verbouwing en inrichting van het door de gemeente in erfpacht te nemen Cadetten school-complex volgens plannen van Dr. Wortman tot een modern centraal ziekenhuis, opdat B. en W. te zijner tijd het noodige crediet voor den aan- en verbouw en de .in richting zullen kunnen vragen en de adminis- tratieve regeling betreffende het nieuwe ziekenhuis ter vaststelling zullen kunnen voorleggen. Tevens hebben B. en W. toen voorgesteld, hen te machtigen, den minister van finamcien te berichten, dat de gemeente bereid is een erfpachtsovereenkomst betreffende dat com plex met het Rijk te sluiten op den voet van een jaarlijksche canon van 11000. Op deze voorstellen is in den Raad een langdurige en heftige discussie gevolgd, v/aaraa de wethouders Westerhof en Thorn- sen het voorstel zoo geamendeerd1 hebben, dat daaruit gelicht werden de woorden „de con- clusie van het ziekenhuis-rapport te aanvaar den" en de woorden „volgens de plannen van Dr. Wortman". Zoodoende bleef men bij het maken van nadere plannen geheel vrij en kregen B. en W. dus slechts de opdracht om plannen uit te werk^n voor een ziekenhuis in de Cadetten- schoo'l. Met 13 tegen 6 stemmen (die der R. K. le den) is dit goedgekeurd en werd tevens be- sloten de erfpachtsovereenkomst betreffende het Cadettenschoolcomplex met het Rijik te sluiten. In de raadsvergadering van 9 Juli 1925 is de kwestie opnieuw aan de orde gekomen. Een in de Cadettenschool gevestigd bouw- bureau had toen zijn werkzaamheden ver- richtmen heeft B. em W. in verband daar mede later nog beschuldigd het toegestane bianco crediet te hebben overschreden be- rekeuingen waren gemaakt en er was een vol ledig plan van exploitatie. Toen hebben B. en W. voorgesteld I. Het overgelegde plan tot inrichting van het Cadettenschoolcomplex tot een centraal ziekenhuis tot uitvoering te brengen en B. en W. diensvolgens te machtigen, den bouw volgens deze plannen ttan te besteden, nadat zij daartoe verder in; jereedheid zullen zijn gebracht. Een en ander met dien verstande, dat om- trent de gunning nief zal worden beslist al- vorens zekerheid is verkregen dat het bedrag wegens giften en subsidies door de zieken huiscommissie als noodzakelijk genoemd, ook inderdaad verkregen zal worden. II. B. en W. voor het sub I genoemde doel een crediet te verleenen, groot f 489 500 nader te regelen bij suppletoire begrootihg. III. B. en W. te machtigen aan de Prov Staten van Noord-Holland ten behoeve van de exploitatie van het sub I bedoelde zieken huis de toekenning te verzoeken van een jaarlijksche subsidie, groot 20.000. Na uitvoerige discussie zijn deze voor stellen van B. en W. aangenomen, waarbij te- genstemmers waren de R. K. leden, mr. Sluis en de heer Vogelaar. De voorzitter heeft toen de ziekenhuiscom- missie voor haar vele werkzaamheden dank gebracht en stelde voor om een formeele wij ziging in de begrooting aan te brengen, waarin niets anders komt te staan dan dat de stichtingskosten worden uitgetrokken tot een bedrag van 489500 en dat dit bedrag zal worden gevonden door 'n geldleening, welk voorstel met dezelfde stenimenverhou- ding is aangenomen. Later is het ziekenhuisvraagstuk niet meer aan de orde gekomen. En het is volkomen begrijpelijk, dat men er thans algemeen van overtuigd wa§, dat de gemeente een definitieve erfpachtsovereen komst met het Rijk had gesloten en zich het bezit van het Cadettenschoolcomplex tegen een jaarlijkschen canon Van 11000 had ver- zekerd. Wij begrijpen volkomen, dat het daarna vreemd aangedaan heeft te vernemen, dat de commissie, die op het Cadettenschoolter, rein een tentoonstelling van bolgewassen zal organiseeren, niet dadelijk de voile beschik- king over dat terrein kon krijgen, aangezien de gemeente het nog niet in erfpacht aan- vaard had. Temeer daar op de begrooting van dit jaar reeds een bedrag van 11000 voor den erf- pachtscanon in den kapitaaldienst was opge- nomen, wat nog verzet van de R. K. raadsle- den uitlokte omdat men meende deze gelden niet op dien dienst te kunnen brengen zoolang de ziekenhuisplannen geen vasten vorm had- den aangenomen. Toen is, nadat ook Ged. Staten zich daar over uitgesproken hadden, besloten een en ander voorloopig van de begrooting af te voe ren, daar de erfpachtscanon dit jaar tcch niet betaald beh'oefde te worden. Inderdaad schijnt de gemeente dc overeen- komst om het Cadettenschoolcomplex te aan vaarden nog niet geteekend te hebben, lioewel het door het bestuur der domeinen die het beheer van het Dep. van Oorlog hebben over- genomen reeds enkele maanden geleden ter teekening is aangeboden. Het is wel te verwachten, dat het gebouw niet in andere handen zal komen zonder dat de gemeente gewaarschuwd is en zoolang de onderteekening niet heeft plaats gehad is geen erfpachtscanon verschuldigd, maar he' is vanzelfsprekend, dat die toestand niet lang zoo kan voortduren. Alkmaar zal de consequentie van het in Februari 1925 genomen raadsbesluit hebben te aanvaarden en wij vermoeden, dat de over- eenkomst voor Januari geteekend zal zijn en het bedrag van 11000 in verband daar mede weer op de komende begrooting zal prij- ken. Wat er verder uit de ziekenhuisplannen zal groeien is op het oogenblik moeilijk te voor- spellen. Men weet, dat de aanvrage om 20.000 subsidie van de Provincie door Ged. Staten niet erg gunstig ontvangen is. Ged. Staten hebben den inspecteur van de volksgezondheid Dr. Doyer te Hilversum advies gevraagd en deze heeft eqp onderzoek ingesteld naar den stand der ziekenhuisver- pleging in de geheele provincie Noord-Hol land en daarbij tevens de verhouding in an dere provincies besproken om daarmede een globale vergelijking te treffen. Wij hebben dit uitvoerige rapport hier voor ons en het heeft voor 't grootste deel wei- nig waarde in verband met de ziekenhuis plannen in Alkmaar. Dr. Doyer komt tot de conclusie, dat Noord Holland en hierin ook Alkmaar, wat het aantal ziekenhuisbedden betreft niet slecht bedeeld is en dat er z.i. geen behoefte bestaat aan meerdere zieken huisruimte. Er is tegen dit rapport nog wel het een en ander in te brengen, maar dan zou dit arti- kel veel te groot worden. Wij willen hier slechts vermelden, dat Dr. Doyer geoonstateerd heeft, dat het Stadszie- kenhuis niet meer voldoet en door verbouwing niet verbeterd kan worden, zoodat het voor de hand lag dat men plannen voor het bou- wen van een nieuw ziekenhuis ging ontwer- pen. Hij acht het Cadettenschoolcomplex voor een ziekenhuis bij uitstek goed in te rich- ten, hoewel de commissie nu niet geheel vrij meer in haar plannen was. Waar dr. Doyer in aanmerking neemt, dat de uitbreiding van het Sint Elisabethsgast- huis 50 bedden meer zal opleveren, zal er z.i. daarnaast in afzienbaren tijd geen behoef te bestaan aan een ziekenhuis met een capaci- teit van 100 bedden. Dr. Doyer acht het te batreuren, dat de commissie niet naast het Cadetfenschoolplan een tweede project heeft bestudeerd van een eenvoudige ziekeninrichting met 80—100 bedden te bouwen op vrij terrein. In verband daarmede is eind April van dit jaar door Ged. Suiten het volgende aan B en W. onzer gemeente geschreven: „Omtrent de bij Uw nevenvermeld schrijven ingezonden suppletoire begrooting Uwer ge meente, alsmede omtrent het bezwaarschrift van heeren Kusters c.s. en de berichten dien- aangaande van Uw colllege d.d. 11 Septem ber en van mr. A. J. M. Leesberg d.d 9 Sept. 1925, is het advies gevraagd van oen inspecteur van de Volksgezondheid Dr. J. J. Th Doyer te Hilversum. Wij hebben de eer U hiernevens te doen toekomen een exemplaar van de door dien in specteur opgestelde nota waarin zijn advies is vervat, voor zoover die nota op de zieken huisplannen te Alkmaar betrekking heeft. Naar uit het advies blijkt acht de in specteur te Alkmaar en omgeving geen gebrek aan ziekenhuisruimte aanwezig, om welke reden bij de stichting van een nieuw ziekenhuis te Alkmaar op den voet als door den Raad besloten, niet noodzakelijik oordeelt, al erkent hij de urgentie van eenigerfei voor- ziening. De vraag „of subsidieering van ziekenhui- zen door de provincie kan worden geacht door de eischen van ziekenverpleging drin- gend te worden geboden" beantwoordt de in specteur, in het bijzonder ook voor Alkmaar en omgeving, cntkennend. Het zal U duidelijk zijn, dat het onder deze omstandigheden niet waarschijnlijk is dat het provinciale subsidie, waarop bij den opzef van de plannen is gerekend, verleend zal worden. Een en ander geeft ons aanleiding U te verzoeken deze aa-ngelegenheid opnieuw in overweging te nemen en de vraag onder het oog te zien of niet op andere wijze dan door de uitvoering van de plannen met be trekking tot de voormallige cadettenschool de noodige voorziening kan en behoort te ge- schieaen. Met den uitslag Uwer overwegingen, casu quo met de beslissing van den Raad, zullen wij te zijner tijd gaarne in kennis worden gesteld. Mocht de Raad besluiten de bestaande plannen te hand'haven, dan zullen wij het op prijs stellen tevens te worden ingelicht no- pens het resultaat van de uitnoodigingen, tot de omliggende gemeenten gericht om het nieuwe ziekenhuis te steunen." Men zal moeten toegeven, dat dit schrijven er niet rooskleurig uitziet. Dr. Doyer komt tot de conclusie, dat er in Alkmaar geen behoefte aan meerdere zieken huisbedden bestaat. Maar Dr. Doyer, en ook Ged. Staten, heb ben een groote factor over het hoofd gezien of hebben daarmede wellicht geen rekening mogen houden. Het is de omstandigheid, dat men niet al leen ijvert voor meerdere ziekenhuisruimte maar ook voor een neutraal ziekenhuis, een ziekeninrichting dus die niet het sterk uitgesproken cachet van een bepaalde politie- ke groep of godsdienstige richting draagt Met a'lle respect voor wat het St. Elijabeth- gesticht hier voor de ziekenverpleging ge daan heeft, kunnen wij toch verzekeren, dat zeer velen in dagen van ernstige ziekte in een neutrale inrichting verpleegd willen wor den. En daaraan komt men niet tegemeot door 1 eenvoudig het aantal bedden met het gemid- delde aantal Alkmaarsche patienten te ver- gelijken en te constateeren, dat er aan meer dere ziekenhuisruimte geen behoefte bestaat De brief van Ged. Staten geeft niet veel hoop, dat een subsidie-aanvraag zal worden ingewilligd. Maar dat is in alien gevaile te probeeren omdat men bij weigering niets minder ver- krijgt dan wanneer de subsidie in het geheel niet gevraagd wordt. Er zijn toch statenleden als b.v. de heeren Westerhof en Van de Vail en mevr. Aukes en zelfs onder Ged. Staten zijn er leden, die de subsidie-aanvraag ongetwijfeld krachtig wil len steunen. Hoevele voorstellen worden er niet bij den Raad ingediend waarvan de mislukking heel wat zekerder voorspeld kan worden. Waarom althans niet gedaan wat er ge daan kan worden en een subsidieaanvraag ingediend desnoods tot een kleiner bedrag of op andere voorwaarden. Evenwel, men schijnt zonder meer in de- zen tegenslag te willen berusten. Zijn onze inforgiaties juist, dan is de klei ne ziekenhuiscommissie opnieuw aan het re- kenen en aan het bezuinigen gegaan. Men heeft rekening gehoitden met de rente die het kapitaal van 150.000 zal opbren- gen, dat van particuliere zijde zal worden aangeboden Men heeft ook rekening gehouden met een suhsidiebedrag van ongeveer 9000 dat de buitengemeenten zullen opbrengen en een zeer groot bedrag aan voeding uitgewonnen, aangezien gebleken is, dat ae berekening daarvan naar den maatstaf van het Stadszie- kenhuis destijds veel te hoog is geweest. Voegt men dit alles bij' het bedrag, dat de gemeente nu reeds jaarlijks voor het Stads- ziekenhuis uitgeeft, dan komt men* tot een totaalsom, die het mogelijk maakt in de Ca dettenschool, met wat besparing op perso- neel, een goedkoopere inrichting te vestigen, waarbij men o.a. afziet van het gebruik van den linkervleugel en van een Chapelle ar- dente. Zijn wij wel ingelicht, dan zou de kleine commissie een dergelijk plan reeds maanden geleden aan de groote commissie ter overwe ging hebben gegeven, waar het tot dusverge strand is, waar althans door enkele leden bezwaren zijn geopperd waardoor de kwestie weer op de lange baan is ghschoven. Evenwel, men zal zich binnen afzienbaren tijd daarover moeten uitspreken. Van veel belang is daarbij en wij komen hiermede weer op het laatste deel van inzen ders vragen of de toegezegde 150.000- van partieulieren werkelijk bijeen gebracht zullen worden. Ook hierover is men o.i. steeds te geheim zinnig geweest. Zij die daarvoor reeds belangrijke offers hebben gebracht,e hebben ten voile het recht van den stand der financien op de hooste te blijven. Er is onlangs, na een zeer lange periode van geheimzirinig zwijgen, bekend gemaakt, dat het kapitaal ongeveer 113000 a 114000 bedroeg, waarna men vol moed aan een tweede algemeene inzameling is begon- nen. Wij hebben reden aan te nemen, dat het bedrag thans zoo dicht de 150.000 is ge- naderd, dat er geen vrees behoeft te bestaan of deze som zal bereikt worden, al ontbreekt er nog wel een kapitaaltje waarvoor iedere bijdrage in dank zal aanvaard worden. Evenwel is dit bedrag pas noodig als Het ziekenhuis in exploitatie komt. Zoover is het nog niet t*.i aangezien het thans reeds aan- wezige kapitaal jaarlijks meerdere duizenden gulden aan rente opbrengt, behoeft men niet bevreesd te zijn, dat het kapitaal van 150.000 binnen afzienbaren tijd niet be- riekt zou kunnen worden. De voornaamste vraag is nu hcelang 'net nog zal duren eer men ook in de groote com missie tot een resultaat zal zijn gekomen. En tevens of men al dan niet besluiten zal nog een subsidieaanvrage bij Prov. Staten in te dien en. Bedenkt men, dat de Provincie er in finan- cieel opzicht dit jaar bijzonder goed voor staat er is naar wij meenen een overSchot van een vorig begrootingsjaar van ruim 3 millioen gulden dan is er geen enkele re den waarom men de kans niet zou wagen. Te meer omdat men bij weigering niets minder verkrijgt dan wanneer de subsidie in het geheel niet gevraagd wordt. Het ziekenhuis heeft reeds te-lang tot de luchtkasteelen behoord en't wordt hoog tijd dat het eindelijk eens op den vasten grond komt. Bij wat doortastender optreden, bij wat flinker doorzetten dan tot dusverre plaats heeft, zal men in afzienbaren tijd tot een practisch resultaat kunnen komen. Buitenland DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. Naar communistische leiding De Londensche dagbladcorrespondenten schrijven de beslissing van de gedelegeerden- conferentie der Mijnwerkersfederatie toe aan ht feit, dat de leiders der minderheidsbewe- ging, die zuiver communistisch is, van de leiding hebben meester gemaakt. De correspondenten meenen, dat er thans ernstig gevaar dreigt voor het uiteenvallen van de Mijnwerkersfederatie. De meer-ge- matigde leiders gelooven, dat de nieuwe politiek tot een fiasco zal leiden. De besluiten niet gemakkelijk uit te voeren. De conference van mijnwerkersgedelegeer- den kwam gistermorgen te Londen weder bij een tot het bespreken van de kwesties in ver band met het besluit om de „safetymen" uit de mijnen terug te trekken, en van den inter- nationalen toestand, ontstaan door de jong- ste besluiten van het bestuur der Internatio nale Mijnwerkersfederatie te Ostende. De conferentie schijnt tegenover een moeilijke taak te staan, nu het er op aankomt het geno men besluit uit te voeren. De Mijnwerkersfe deratie heeft reeds zonder succes gepoogd een embargo te leggen op de uit het buiten land aangevoerde steenkool, en er is geen enkel teeken dat er op wijst, dat de vakver- eeniging van havenarbeiders en de spoor- wegarbeidfers hun verzet tegen het voorstel zullen opgeven. De vakvereeniging, waarbij zestig procent der „safety men" van Zuid- Wales zijn aangesloten, deelt mede, dat de arbeiders zeker aan het werk zullen blijven en de gisteren in de gedelegeerdeconferenCe der Mijnwerkersfederatie aangenomen reso- lutie volkomen zullen negeeren. Het oordeel der districten gevraagd. De mijnwerkersfederaCe heeft besloten om naar aanleiding van de gisteren aangenomen resolutie niet onmiddellijk tot actie over te gaan, doch haar ter goedkeuring naar de districten te verwijzen. NOG GEEN VERHUIZING VAN DEN EX-KEIZER. In verband met het bericht uit Berlijn, dat net slot Homburg auf der Hohe door de Pruisische Regeering als woonplaats ter be- schikking van ex-keizer wordt gesteld en het daariu vervatte vermoeden, dat Wilhelm II in de toekomst een terugkeer naar Duitsch- land zou overvtfegen, verneemt de Tel., dat er voorloopig geen sprake is van een vertrek naar Homburg. DE NIEUWE ONRUST IN PORTUGAL. Een B. T. A.-telegram uit Alcantara meldt nog, dat volgens berichten uit particuliere bron in den afgeloopen macht in Portugal de eerste symptomen eener militaire beweging plaats hadden. De leider der beweging zou kolonel Joan Almeida zijn. Een B. T. A. telegram uit Lissabon meldt thans, dat zekere kolonel Almeida, aan wien een Donderdagavond afloopende termijn was gesteld om zich bij het ministerie van oorlog aan te melden, daaraan niet heeft voldaan. Hij zal nu als desserteur worden vervolgd. Het garnizoen der hoofdstad is bij wijze van voorzorg geconsigneerd. Het telegram ein- digt met de stereotype mededeeling, dat het volkomen rustig is. NA DE OVERSTROOMINGEN 1 IN ILLINOIS. De directeur van het staatsdepartement van Landbouw, Stanfield, heeft medegedeeld, dat door de jongste regens en overstroomin- gen een schade van tien millioen dollar aan de graanewgsten is aangericht. DE MILITAIRE CONTROLE IN DUITSCHLAND. f Volgens de „Matin" zal de Gezantenraad in een van zijn eerstvolgende zittingen, de algemeene kwestie van de indienstneming op korten termijn in de Duitsche Rijksweer be spreken. Voorts zullen dan de nog hangende kwesties ten opzichte van de versterkingen van Koningsbergen en-de hoeveelheid ge- schut worden behandeld. Wanneer aan de desbetreffende eischen is voldaan, zal de mi litaire controle oyereenkomstig het verdrag van Versailles binnenkort op den Volkenbond overgaan. DE BURGEROORLbG IN CHINA. Aan de „1 imes" wordt uit Sjanghai ge- meld, dat de troepen van Soen Tsjoean-fang de Kantonneesche strijdkrachten uit Tehan hebben verdreven, waardoor generaal Tsjang Kai Sjeh genoopt werd terug te trekken. HET CHRISTENDOM IN JAPAN. De Japansche regeering bereidt een nieu- we regeling van de verhouding iusschen den staat en de godsdienstige corporaties voor. Een commissie van veertig leden werd ge- vormd om het wetsontwerp vast te stellen. Naast vertegenwoordfgers der regeering, parlementsleden en geleerden bevat de com missie acht vertegenwoordigers der 48 mil lioen boeddhisten. drie vertegenwoordigers der 16 millioen sbintoisten en twee vertegen woordigers der 250.000 christenen. Het is mode de bedoeling, om het Christendom, dat tot dusverre een ondergeschikte positie in- nam, in de toekomst op voet van gelijkheid met de andere godsdiensten te behandelen. RELIGIEUSE OPLEVING. In het noorden van Ierland, waar langen tijd het materialisme de overhand had, is naar gemeld wordt een religieus reveil ont staan. Een kenmerk der beweging is het ont staan van kringen voor bijbelstudie. Ook het kerkbezoek neemt zeer toe ferwijl ook andere kerkelijke of godsdienstige vergaderingen zich mogen verheggen in groote belangstel ling. Volgens de „Semaine Religieiise" "komt deze beweging het pro testa ntisnie ten goede daar vele overgangen uit de R.-K. Kerk er het gevolg van zouden zijn. RMAARSCIE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1