Bij zwaktefoestanden PIETER BREUGHEL HERDACHT. Het plaatsje Breugel herdiacht Zaterdag na vier eeuwen zijn grooten dorpsgenoot Pie ter Breughel. De N. R. Crt. schrijft daarover o.a.: Een druilerige morgen, een stormachtige dag, en dat op dit moderne Breughelfeest, gevierd niet onder den boeren klak met roo- den halsddek, doch onder den hoogen hoed ?n in de zwarte jas, voor zoover het de offi- cieele personen betrof. Op het gemeentehuis van Son is het gezel- echap te 2 uur ontvangen. Daar waren de eere-voorzitter van het feest, Jhr. Mr. A. van Sasse van Ysselt, voorzitter van het Provinciaal Gencotschap van Kunsten en iWetenschappen in Noord-Brabant; vele le- den van het eere-comite, het uitvoerend en het plaatselijk comite. Burgemeester A. C. v. d. Ven heeft woorden van welkom gesproken op dezen dag, waarnaar de burgerij heeft uit- tgezien met verlangen. De heer Vincent Cleer- din heeft de toespraak beantwoord, waaraa de eerewijn is rondgediend. Mr. van Sasse van Ysselt dronk op den voorspoed van de gemeente Son-Breugel. In optocht, de muziek voorop en begeleid door de gilden, hebben alien de natte wande ting naar Breugel gemaakt, waar een minia tuur-allee van dennetjes met papieren blom- /«nen, langs kermiskramen, den weg wees naar het monument, achter een eerepoort met /woorden van hulde aan den gevierden schil der. Maar eerst trok de stoet langs een slikke rig binnenweggetje naar het vriendelijke nude kerkje, waar mannenzang den stoet heeft verwelkomd. De plechtigheden zijn er mgewijd met een uitvoering van den lofzang. Te Deum Laudamus en Dr. Xavier Smits, pastoor in De Reek, heeft er een toespraak 'gehouden. Hij wees erop, dat Brabant op dezen dag een glorierijke bladzijde aan zijn verleden heeft toegevoegd. Na P. Donders, na Snie- iders, na Poirters, kwam Breughel: de zege- ■wagen rolt over Brabant's heidevlakten. De landjuwelige, boertige Brabander der zes iiende eeuw, met Spaansche en Italiaansche invloeden vermengd, doch trouw aan het luisterlijk geloofsleven van den Bourgondi 6chen tijd, is in Pieter Breughel verpersoon fijkt Hij was een geniale schilder bij de gra- tie Gods. Daarna terug naar het dorpsplein voor de cnthulling van het monument waaromheen de vlaggen wapperden, de Nederlandsche dreikleur, de Vlaamsche Leeuwevlag, de kleuren van oud-Holland en oud-Brabant. Het is een eenvoudig hardsteenen gedenktee- ken met inscriptie, naar ontwerp van archi tect A. J. Kropholler De heer Vincent Cleerdin, heeft allereerst het woord gevoerd. Het groepje Brabanders, hier bijeen, wil- de voorkomen, dat Brueghel in Breugel ver- geten werd. In weinige maanden is dit mo nument tot stand gekomen. Meer een teeken van herinnering dan van hulde. Hartelijk dankte spreker alien, die geholpen hebben Breughel is tevreden en blij, omdat lieve oude Breugel hem trouw blijft. Spreker droeg het monument aan de ge meente over. Jhr. mr. van Sasse van IJsselt heeft ver volgens het monument onthuld door verwij' dering van de Nederlandsche en Vlaamsche vlaggen. De burgemeester van Son heeft het monu ment dankbaar aanvaard. De feestredenaars, Felix Timmermans, uit Lier, en Mr. Jos. Muls, uit Antwerpen, wa ren onderweg met hun auto blijven steken. Dies zou de plechtigheid worden besloten imet een huldiging van de gilden, die met een poging tot vendelzwaaien tegen den for- schen wind in het feest hebben opgeluisterd. 1 let was juist geschied, toen de genoemde Vlamingen aankwamen, met applaus verwe'- komd. Felix Timmermans heeft toen nog getracht zijn rede uit te spreken. Hij schetste, hoe Brueghel leeft in bet werk van den schilder. Vandaag eert men Breughel niet in zijn dorp, maar het dorp in Breughel. Want dit dorp heeft zijn ziel verwarmd en zijn hart ge- kneed. Het is een groot-Nederlandsch feest, want Noord- en Zuid-Nederland zijn van e£n deeg, elk een beetje anders gebakken. Op het dorp Breugel bracht spreker een hoera uit. Wind en regen beletten hem zijn rede te ver- volgen. De Breughelsche „koffiemaaltijd" in de landelijke herberg van Ray makers is te zes uur aangevangen. Er waren vele gasten, niet minder dan 165, en er was weinig ruimte. Gezellig zagen de tafels eruit, gedekt met rood-bont, waarop de boeren-bierkannen met Dommelsch brouwsel veelbelovend prijkten. Daar gaapten zes varkenskoppen, een citroen in den bek en met bloemen gesierd. Er wa ren twee heele speenvarkens, veertig pond yersche worst, vijftig pond hftm, vijf en der- tig pond kaas, vele eieren, en niet te verge- ten twee en dertig geweldige mikken in soor- ten. Toepasseliike spreuken hingen aan den wand. Natuurlijk is de welsprekendheid groot geweest. SPES PATRIAE. De N. R. Crt. schrijft: In een onaandachtig oogenblik zulke komcn er ook in het leven van den kranteman voor hebben we in het avondblad van gis- teren beweerd, dat het Dcnderdag de dies natalis van onze Handelshoogeschool was. Allereerst daarvoor onze verontschuldiging. Maar ook verder schijnt het toen geschrevene geen volledig en nauwkeurig bericht van ge- beurienissen en omstandigheden geweest ti r.ijn. Schijnt, want het is uit de verscheiden- heid van verhalen, die we ervan hoorden, niet zoo' gemakkelijk het werkelijk gebeurde te re- conatrueeren. Een groot ding schijnt wel geweest te zijn de animositeit tusschen corps- cn bondsleden in het studentenwereldje. En een „ongelukki- gen sanienloop van onistandighVden" meen den we ook te ontdekken. Leden van het Rotterdamsch Studentenge- nootschap vierden Donderdag feest met le den van bevriende bonden uit andere univer- siteitssteden. Dat staat als een paal boven water. Het feest is in Delft begonnen; met het Delftsche bcotje ging het toen naar Rotter dam; in een der restaurants aan het Caland- plein is gebitterd en gegeten en dan raakt het verhaal in den knoop. De studenten zeggen, dat zij in een variete aan de Korte Hoogstraat een groot aantal plaatsen voor zich hadder. laten reserveeren. Een bewijs, dat zij werke lijk meenden dat gedaan te hebben, is dat zij voor een lieve duit aan bloemen daar hebben laten bezorgen. Neen, zegt de gerant, er is wel iemand bij ons geweest om over het reser veeren van plaatsen te spreken, maar dat was op een oogenblik, dat niemand van de directie aanwezig was. Een afspraak is niet gemaakt; wij zouden nog bericht zenden. Dat bericht een weigering is Donderdagmiddag om- streekt vier uur ten huize van den onderhan- delaar bezorgd: het heeft hem niet bereikt, doordat hij niet meer thuisgekomen is. De studenten zijn dus „van niets wetend" 's avonds naar de Korte Hoogstraat getrokken, en de directie had, op alles bedacht", gezorgd dat er een paar politie-agenten waren om ze tc ontvangen, althans cp te vangen. Een prettige ontmoeting is dat volgens geen enke! bericht geweest. De studenten wouen en zouen erin: rechtstreeksche aanvallen, aflei- dingsbewegingen, besluipingen, net is een heele oorlogsroman, als je het allemaal van den eenen kant hoort: gevcelige Happen, over de straat geslingerd en naar de politiepost gebracht, dat klopt allemaal als een bus. Het andere verhaal, dat de studenten doen, is na tuurlijk veel kalmer; zij zijn naar de kroeg van het Rotterdamsch Studenfengenootschap getrokken, hebben den toestand bepraat, en er waarschijnlijk ook wel wat op gedronken. eindelijk zijn de gasten naar het station ge bracht en daar is nog zoo het een en ander verhandeld tusschen corps- en bondsleden, dat alles bij elkaar veel op een algemeene vechtpartij leek. Misschien was de veete tus schen corps en bond ook nog wel de schuld van meer, dan alleen deze vechtpartij. Want door alle verhalen heen hoor je telkens var. „bond" en „ccrps", intriges en vijandelijk- heden, dingen, die de verwarring nog maar grooter maken, dingen trouwens, die maai beter aan huis gewasschen worden, dan hier in de krant buiten gehangen. Wij laten het dan ook hier maar bij. DE TYPHUS TE BREDA. Men meldt uit Breda aan de N. R. Crt.: Na 214 uur in vergadering te zijn geweest, hebben B. en W. van Breda heden besloten, de Octoberkermis te Breda af te lasten. Waar dit, alleen voor de gemeente, een schadeposf beteekent van ca. 36.000, begrijpt men de spanning ook onder de Bredasche burgerij Lang voor de beslissing viel, groepeerden zich vele menschen bij de plaatselijke bladen, als gold het een Kamerverkiezing of een in- ternationalen voetbalwedstrijd. Het officieele communique luidt: Op grond van adviezen van gezondheidscommissie en inspectie voor de volksgezondheid is door B pec en W. van Breda besloten, de kermis in Octo ber niet ite doen doorgaan. Aan de adviezen ligt deze overweging ten grondslag, dat, hoe- wel nieuwe typhusgevallen zich minder voor- doen en er een goede keer is te constateeren, toch een afwezigheid van nieuwe gevallen ge- durende 14 dagen moest kunnen worden vast- gesteld om voor het hcuden van een kermis zonder gevaar gelegenheid te geven. Nage- gaan zal worden, of alsnog op een later tij-d- stip in het najaar het hcuden van een kermis mogelijk is. Even vcordat de beslissing viel hebben B. en W. nog bij zich ontboden den vrijgestelde van den Nederlandschen bond van kertnis- vakgenooten Ccppejan, den stoomcaroussel- houder Wolff en den heer Giesen. DE SPOORWEGRAMP BIJ DE VINK- In he. jongste nummer van Bouwstoffen, maandblad onder redactie van prof. J. A. van der Kloes wijdt deze" nabetrachtingen aan de spoorwegramp bij de Vink. Hij komf tot de volgende conclusies: In Het Vaderland van Sept. vond ik nog verme'd dat op ongeveer 150 M. afstand van de plaats der ramp eenige besdiadiging aan een spoorsiaaf ontdekt was, die deed vermoe- den, dat daar het eerst een wiel buiten 't spoor geraakr was. Zou daar wellicht in den ballast toevallig een ophooping van ronde veldkeien geweest zijn? Behalve aan de Vink hebben zich onlangs ontsporingen voorgedaan op het stationster- rein te Leiden, op den Z. H. Electrischen Spoorweg ie Zevenaar en ten zuiden van Delft in de nabijheid van den Abtswoudschen weg. Zijn daar overal ook van die ophoopin- gen geweest? Het ware te wenschen dat dit onderzocht kon worden. Vermoedelijk zullen wij er wel niets meer van te weten komen. Dat ter plaatse van de laatste ontsporing en ock verderop in de rich'tlng naar Rotter dam zulke gevaarlijke ballast i'~* daarvan heb ik mij ter plaatse overtuigd. Op zulk grind is het vastliggen van het spoor vol strekt niet verzekerd. Rampen als die bij de Vink kunnen zich elken dag voordoen. Hopen wij dat de mach-ihebbers in stilts tot zichzclf zullen ir.keeren en overal waar het noodig is: Fijn grind grindzand, beter nog basalt- of porfiersplit zullen doen aanvceren om daar mede de dwarsliggers goed te onderstoppen Dan is voor de toekomst het gevaar voorbij In een volgend nr. van Bouwstoffen komt nog een nasclinft van prof, van der Kloes, 't welk echter thans reeds om geen tijd te verliezen door schr. aan het Vaderland werd verstrekt. Wij nemen enkel de slot-ali- nea over, waarin prof, van der Kloes de mee- mng bestrijdt dat de ramp aan de Vink in aard te vergelijken zou zijn geweest met die >ij Weesp in 1918. Hij schrijft: De Hollandsche IJzeren Spoorweg werd ruim drie-kwart-eeuw geleden aangelegd. De baan is op de vereischte, betrekkelijk geringe, hoogte boven maaiveld gebracht met uit de ontgrav.ng der beraslooten voortkomende specie, vermoedelijk een mengsel van verschil- lende aardsoorten, waarin na het zoo langdu- rig en aanhoudend berijden met spoortreinen, zand en water ten opzichie van elkaar tot een staat van nagenceg volkomen rust moeten ge komen zijn. Daartcgcnover de vele meters hooge zand- prov. dijk van "den spoorweg bij Weesp, waarin na- tuurkrachten kunnen optreden als vroeger door mij beschreven en waarvan het bestaan in de laatste jaren uit proeven, door deskun- digen verricht, zoo treffend is gebleken. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De provinciale ziekenhuizen. De begrooting voor 1927 van het ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum sluit met f 1,329,250. De bijdrage der provincie is ge- raamd op 377,717. Voor 1925 was het werkelijk tekort f 400,832. In de toelichting word-t o.a. gezegd: De daling in kosten schijnt op vele artike- len der begrooting nagenoeg tot staan te zijn gekomen; dit geldt hoofdzakelijk voor die, waarop reeds vroeger bezuinigings- maatregelen konden worden toegepast, en waarvan bij de ramin-g voorzichtigheidshalve is aangenomen, dat ze voorloopig niet voor vermindering vatbaar zijn, ook al blijft uit een oogpunt van bezuiniging de aandacht op deze artikelen voortdurend gevestigd. De post verpleeggelden is f 30,000 hooger geraamd omdat door vermindering der in- wonende verplegers meer ruimte voor pa- tienten is vrijgekomen. De begrooting voor het ziekenhuis te Medemblik sluit met f 399,688. De bijdrage der provincie is op 63,000 geraamd. Voor het ziekenhuis nabij Santpoort de eindcijfers f 1,917,014. De bijdrage provincie is uitgetrokken op f 78,500. In de toelichting wordt gezegd: Een blik uit de uitkomsten der begrooting voor 1927, levert reeds aanstonds het bewijs, dat het tijdperk der groote bezuinigingen voorbij is. De doorwerking der in 1921 begonnen re- organisaties en verdere bezuinigingsmaatre- gelen was het grootst in de jaren 1921 t/m. 1925, terwiil voor de volgende jaren, dus ook voor 1927 die.invloed merkbaar minder zal zijn. Weliswaar kan de provinciale bijdrage voor 1927 nog 70,512,67 minder worden geraamd" dan in 1925 noodig is geweest en nog 39,000 minder dan voor 1926 was ge raamd, doch deze vermindering is mede een gevolg van hoogere baten, n.l. van f 48,185.68 vergeleken met 1925 en 39,438 met 1926. Hoezeer echter de exploitatie-uitkomsten zijn verbeterd, leeren ons de onderstaande staatjes aangevende het totaal der lasten (na aftrek van de inhouding van kost en inwo- ning en huur op de salarissen) van 1920 af en daarnaast de exploitatie-tekorten. 2,143.870, te 2,077,153, te 1,989,608, te .f 1,905,504, 1,818,992, 1,692,022, 1,676,283, te 1,692,263, te Totaal lasten over 1920 kort f 1,335,388. Totaal lasten over 1921 kort f 956,726. Totaal lasten over 1922 kort f 688,371. Totaal lasten over 1923 kort 497,404. Totaal lasten over 1924 f kort 353,224. Totaal lasten over 1925 f krot 249,013. Raming lasten over 1926 f kort 217,500. Raming lasten over 1927 f kort f 178,500. De vermindering van de tekorten is na tuurlijk niet alleen het gevolg van de getrof fen bezuinigingsmaatregelen en lagere prij zen, maar ook doordat de verpleegprijs sinds 1920 aanzienlijk werd verhoogd, n.l voor de 3e klasse van f 500 per patient in 1920 tot 1040 in 1924. Sinds 1925 is de verpleegprijs bepaald op f 940 per jaar. De kostende prijs voor een armlastige patient was over diezelfde jaren: 1920 1502,45, 1921 1477.37, 1922 1509,28 1923 f 1480.08, 1924 1358,59, 1925 1169,72, 1926 f 1130 (raming), 1927 f 1100 (raming). De bijdrage der provincie voor elke arm lastige patient is dus gedaald van biina 1000 in 1920 tot 160 voor 1927. In de komende jaren zullen nog een twee- tal belangriike uitgaafposten verdwijnen nl die der wachtgelden, nu nog f 27,000 en die der mkoopsommen ad 58,000, waarna echter een stijging van de pensioenlasten zal intreden in verband met de verhoogde aan spraken van de ambtenaren die voor 1 Juli 1922 in vasten dienst van het ziekenhuis waren. Leening. Ged. Staten dienen een suppletoire grooting in om gevolg te geven aan voornemen, de 7 pCt. leening van f 9,365,000 te converteeren. Verpleging krankzinnigen. Ged Staten schrijven aan de Staten Bij besluit van de Prov. Staten vergade ring van 23 December 1925, werd de bijdrage uit de provinciale kas in de ten laste der ge- gemeenten komende kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen over het jaar 1926 vastgesteld op gelijk bedrag als over 1925 was geschied. De Staten vereenigden zich daarbij met de zienswijze van Ged. Staten dat eene nieuwe verlaging van het ten laste der gemeenten komende bedrag eerst in overweging zou kunnen worden geno- men, yyanneer uit de exploitatie-uitkomsten zou zijn gebleken, wel'ke voor de provincie de financieele gevolgen zijn .geweest, eens- deels van de genomen maatregelen tot ver mindering van de uitgaven der provinciale ziekenhuizen-, anderdeels van de reeds tot stand gekomen verlaging van den aan de ge meenten in rekening gebracbten verpleeg prijs. Uit de memories van toelichting bij de be- grootingen der drie provinciale ziekenhuizen zal zijn gebleken, dat bezuinigingen van be- teekenis in de naaste toekomst niet meer zijn te verwachten, terwijl overigene de gevol gen van de over 1925 vastges-telde verlaging van den verpleegprijs zich nu voldoende laten overzien. Overweging van de uitkomsten van een en ander hebben Ged. Staten tot de conclusie geleid, dat er thans voldoende aanleidimg is de gemeenten door eene verlaging van den verpleegprijs ook verder te doen deelen in dfe gunstiger exploitatie-uitkomsten, welke, mede als een gevolg van de doorgevoerde bezuinigingen in de provinciale ziekenhuizen, zijn yerkregen. Blijkens daaromtrent gemaakte berekenin- gen werden over 1925 gemiddeld 3630 arm lastige krankzinnigen uit deze provincie ver- pleegd. van welke patienten de gemiddelde be het verpleegk'osfen per pa'tient1.122,89 hebben bedragen of ongeveer 106 minder dan de gemiddelde verpleegprijs over 1924. Op grond daarvan achfen Ged. Staten zich gerechtigd voor te stellen het aandeel der gemeenten in de kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen voor het jaar 1927 van f 940 terug te brengen tot f 850. Gerekend naar de cijfers, welke dienen als basis voor de begrooting voor 1927, brengt deze verlaging voor de provincie eene ver- meerdering van bijdragen mede van' 283.540. Met betrekking tot de formuleering van het te nemen besluit komt het Ged. Staten, in verband met de uitbreiding van het aantal in- richtingen in deze provincie, aangewezen op grond van artikel 7, sub. 2 der wet van 27 April 1884, gewenscht voor daarin het maximum-bedrag der verpleegkosten te ver- melden, waarnaar de berekening van de provinciale bijdrage voor deze inrichtingen zal geschieden. Zij meenen dat het aanbeve- ling verdient als maximum-bedrag aan te nemen het gemiddelde van den kostenden prijs der verpleging van patienten in de pro vinciale ziekenhuizen. Op voorstei van Bur gemeester en Wethoud-ers van Amsterdam, waarmede Ged. Staten zich destijds, op overwegingen van practischen aard, hebben vereenigd, wordt deze maatstaf in de prak- tijk reeds aangelegd ten opzichte van krank zinnigen, veipleegd in de krankzinnigen-af- deeling van het Wilh-elmina-Gasthuis, Ged. Staten achten het raadzaam deze praktij-k tot algemeen geldenden- regel te verheffen. Het provinciaal landgoed onder Castricum. Mevr. A. AukesTimmers heeft den lOden September de volgende vragen aan Gedepu- teerde Staten ingezonden: lo. Zijn Gedeputeerde Staten bereid aan de Staten mededeeling te doen var. hetgeen, na de terugneming in de vergadering van 21 Juli 1925 van de voordracht, betreffende de exploitatie van het aan zee gelegen ge- deelte van het provinciaal landgoed te Cas tricum, te dezer zake nader is verricht en van eventueel dienaangaande aan haar uitge- brachte rapporten? 2o. Kan reeds worden medegedeeld, wan- neer cmgeveer een nieuwe voordracht aan de Staten mag worden tegemoet gezien? Het antwoord van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: lo. Nadat hunne voordracht van 24 Juni 1925 door Gedeputeerde Staten was terug- genomen, hebben zij bij besluit van 22 Juli 1925 eene commissie benoemd teneinde het college omtrent de exploitatie van het land goed onder Castricum nader van advies te dienen. Deze commissie, bestaande uit het lid van hun college jhr mr. D. E. var Lennep en de heeren C. A. C. Gunters, directeur van het hotel Groot-Badhuis te Zandvoort, P. H. L. J. Lommen, burgemeester van Castricum, Leonard* A. Springer, tuinarchitect te Haar lem, C. Thomese, hoofd-ingenieur van den provincialeri wsterstaat van Noord-Holland en dr. Jac. P. Thijsse, lid van het bestuur der Vereeniging tot behoud van natuurmonu- inenten in Nederland, te Bloemendaal, heeft den 29sten April j.l. haar rapport bij hun college ingezonden. 2o. Dit rapport, waaruit blijkt van uiteen- loopend inzicht bij de commissie, is nog bij Gedeputeerde Staten in studie. Hun college verwach-t echter binnenkort eene beslissing te kunnen nemen omtrent de nadere voorstei len, die aan de Provinciale Staten zullen worden gedaan. Wanneer deze voorstellen. die van een afd-ruk van het rapport vergezeld zullen gaan, de Staten zullen bereiken, valt thans nog niet met zekerheid te zeggen. BURGERWACHT IN ACTIE. In het dorp Net-terden, in Gendringen, zal de burgerwacht 's nachts in actie worden gesteld om de bevolking te beveiligen tegen inbrekers en kippendieven. HERZIENING BEZOLDIGINGS- BESLUIT. Dezer dagen zijn de heeren N. van Hinte en F. S. Noordhoff, voorzitter en secretaris van het comite ter behartiging van de alge meene belangen van overheidspersoneel, door den minister-president in audientie ontvan gen. De delegatie verklaarde zich zeer teleur- gesteld door het feit, dat de regeering niet meer aandacht had geschonken aan het be- langrijke salarisadres van het comite d.d. April 1926, doch voistaan had met mede te deelen, dat naar haar oordsel er eenige rust in de salarieering behoorde te komen, en daarom tot de gevfaagde herziening van het Bezoldigingsbesluit 1925 niet zou kunnen werden meegewerkt. De vertegenwoordigers van het comite gaven daarna een uitvoerige uiteenzetting van de argumenten, welke h. i. voor deze herziening pleiten. Hun beschouwingen vermochten den mi nister-president echter niet van zijn stand- punt af te'brengen. Ten aanzien van de burgerrechtelijke ar- beidsovereenkomst deelde deze bewindsman mee, dat de toegezegde beslissing der regee ring eerlang ter kennis van de centrale commissie zal worden gebracht. MAILVLIEGTOCHT TUSSCHEN SABANG EN TANDJONG PRIOK OF SOERABAJA. De Nederlahdsch-lndische vereeniging voor Luchtvaart heeft het plan opgevat, bij wijze van proef en propaganda, in samen- werkmg met den marine-vliegdicnst in Ned - Indie, het comite Vliegtocht Nederland—In die te 's-Gravenhage en den Rotterdamschen Lloyd, een mailvliegtocht te doen verrichten tusschen Sabang en Tandjong Priok, respec- tievelijk Soerabaja, in aansluiting op de mail- boot, die daar uit Europa zal aankomen of naar Europa zal vertrekken. Deze tochten zullen worden gemaakt op dezelfde wijze als de mailvlucht Rotterdam—Marseille, welke op 28 Mei j.l. door ir. Grase op aanstichting van het comite Vliegtocht Nederland—Indie werd verricht. Evenals te Sabang een vliegtuig aanslui ting val geven o pde boot, zal dit te Mar seille geschieden voor den tocht naar Neder land, zoodat de totale reis van Nederland naar Ned.--Indie, bij gebruikmaking van een der snelvarende schepen, een bekorting van >eteekenis zal ondergaan. Met het oog op het seizoen en de voorbe- reiding, welke in Indie nog noodig is, zal echter met de uitvoering van dit plan eerst In het volgende voorjaar begonnen kunnen worden. Wanneer deze postversnelling bevre- digende uitkomsten mocht opleveren, is het niet uitgesloten, dat eerlang een stap verder zal worden gegaan en aansluiting op de mailboot zal worden gezocht per vliegtuig te Port-Said of Suez van Amsterdam of Rot terdam uit, met correspondeerende aanslui ting te Sabang naar Priok en Soerabaja. ONTGINNING IN DRENTHE. De N.V. Ontginningsmaatschappij 't Landschap Drenthe heeft in de gemeenten Dalen en Oosterhesselen 1000 H.A. heide- grond aangekocht. Het complex zal ontgonnen worden door de Nederlandsche Heide-Maatschappij. NIEUW ZIEKENHUIS TE VLISSINGEN. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Vlissingen, waar- bij gelden voor den bouw van een nieuw zie kenhuis op de begrooting werden gebracht EEN OPLICHTER. Voor de rechtbank te Middelburg is Vrij- dag tegen den 30-jarigen reiziger J. J. v. N., aldaar anderhalf jaar gevangenisstra! geeischt, wegens het uit Axel verzenden van een aangeteekenden brief met aangegeven geldswaarde van 2500, terwijl bij aan- komst niets dan waardelooze papieren In den brief zaten. Verdachte hield tot het laatst vol, twee bankbiljetten van 1000 en vijf van 100 in den brief te hebben gedaan. EEN RARE POLITIEAGENT. Voor de rechtbank te Zutphen is Zaterdag met gesloten deuren behandeld de zaak tegen den hoofdagent van politie J. H. L. te Deven- ter, beschuldigd, dat hij op 23 Juli bij een onderzoek in zijn functie, zich aan feitelijke aanranding van de eerbaarheid had schul- dig gemaakt, door een vrouw in haar woning cp ongepaste wijze aan te grijpen. De offi- cier van justitie eischte een maand gevange- nisstraf. De verdediger, jhr. mr. C. C. de Jonghe, pleitte vrijspraak. L. is inmiddels buiten dienst gesteld; hem is een pensioen toegekend. BRAND. Zaterdagavond omstreeks 7 uur schuren van den landbouwer v. d. Haarem bij Oisterwijk, met den oogst, afgebrand. De woning op 10 M. afstand, bleef gespaard. De van den brand is onbekend. KORTE BERICHTEN. Het Verbond van Nederlandsche Werk- gevers heeft aan de Tweede Kamer een adres over de belastingontwerpen gezonden. Vrijdagmiddag is op Westerveld te Velsen onder zeer veel belangstelling de ver- assching geschied van het stoffelijk overschot van den her G. Oosterbaan, arts, oud-hoofd- inspecteur der volksgezondheid. De Lekboot, van Schoonhoven gekomen, is Zaterdagmiddag halftwee bij Kralingsche- veer in aanvaring gekomen met de sleepboot Hindenburg. De campagne van de Lekboot is ernstig beschadigd. Er zijn bij de aanva ring geen persoonlijke ongelukken voorge- komen. Blijkens het departement van marine ingekomen telegrafisch bericht is Hr. Ms. Sumatra, onder bevel van kapitein ter zee jhr. G. L. Schorer, gisteren te New-York aan- gekomen. Te Maastricht is Zaterdagmorgen uit het kanaal bij St. Pieter opgehaald het lijk van de gehuwde vrouw en moeder Van den Broek, die vermoedelijk bij het scheppen van een emmer water voorover gevallen en ver- dronken is. Zaterdagavond is de losse werkman H. uit Oisterwijk, werkzaam bij den aanbouw van de centrale werkplaats te Tilburg, in aanraking gekomen met den electrischen hoogspanningdraad. Hij was dadelijk dood. Te Genlaat (Fr.) is bij het boenen van melkkannen een dienstbode van den veehou- -joa uo o; UBmifij jap dronken. Prof. dr. M. W. Woerdeman heeft Za terdagmiddag zijn ambt van hoogleeraar in de anatomie en embryologie aan de universl- teit te Groningen aanvaard met een rede over De morphologie in nieuwe banen. zijn de Pas te geheelen ongeveer oorzaak Na de tweede Mem. van Antw. inzake het Vedrag met Belgi8. Door J. H. DEIBEL. Als de kwestic alleen de Schelde betrof, zou waarschijnlijk reeds na de eerste Memorie van Antwoord met het daarbij gevoegde pro tocol, het pleit gewonnen zijn ten gunste van een goedkeuring. Want twee groote bezwaren waren door het protocol weggetiomen: de polderbelangen in Zeeland waren uitdrukke- lijk in dat protocol erkend, cn de op Neder land gelegde onderhoudskosten van den vaar- geul in de Wester Schelde waren tot een vaste hoevelheid baggerwerk bepcrkt. Wel bleef nog voor velen de macht van de in te stellen Scheldecommissie onrustwek- kend groot. Wel bleven velen in het verbod van privaatrechtelijke aanhouding van voor* bijvarende schepen (bijvoorbecld - wegeos schadevergoeding bij aanvaring of bij stran ding op polderwerken) een hoogst bedenke- lijke beperking zien van onze souvereine recb- ten. En ook nog werd de regeling der loods- glden (niet hooger op Antwerpen dan op Rotterdam) van veel grooter en bezwaarlijker beteekenis geacht dan de Minister deed, toen hij in zijn eerste M. v. A. die locdsgeldcc „slechts een factor van weinig beteekenis noemde. Maar op die bezwaren allien zou het vef- drag wel niet zijn afgewezen, omdat er on- miskenbaar deze voordeelen voor ons aan zijn verbonden: dat dan niet meer de onder- houdswerken van de Scheldegeul op ons g*- bied door Belgig zouden worden uitgevoerd alsof de Schelde „als een Belgische aangele- genheid" moest worden beschouwd; terwijl wel niemand de politieke winst zal bestrij- den, gelegen in het verkrijgen van een rege ling cp punten waarover herhaaldelijk wrij- ving is ontsfaan, zoodat van zulk een verdrag een verbetering van de verhouding tot Belgii kon worden verwacht. In dat verdrag zijn echter 66k op geno men de toezeggingen door ons aan BelgiS om kanalen door ons gebied te laten gra ve nvan Antwerpen naar Moerdijk en orer Limburg naar West Ehiitschland. En toen ik in dit blad in Juni eenige be- wingen wiidde aan die egrets M. van gecstelijken en lichamelijken aard of na ultputtende xiekten is het noodig geruimen tijd een versterkend praeparaat in te nemen. In xoo'n geval verdienen Dr. HOMMEL'S HAEMATOGEN-TABLETTEN de voorkeur omdat zi| door bun heerlijke chocolasmaak nooit tcgenstaan. Op- wekkend en versterkend. Per Does f 1.90 bij Apoth. en Drogisfcn. Dr. HOMMEL'S HAEMATOGEN, Ivncd I'tricndr en v. rstcrkende middel .eilert 35 Ja»r. zi]n zijn d-er

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6