(tafe it met <fe opmerking, da? de beoor- doling van de te verwachten concurrentie van Belgie in de Rijnvaart zeer sterk zou beheerschen het antwoord op de vraag wat zwaarder incest wegen: de concessies aan Belgie of de negatieve vcorduelen, (bij wel- te dan ook nog gevoegd moest worden het wrdwijnen van den nu op ons drukkenden vergrootingslast van de kanalen door Zuid Bevenland en Walcheren, zcodra eenmaal jet kanaal naar Moerdijk zou zijn in dienst ^Die groote invloed van de concurrentie- jverwegingen is ook gebleken. Bij de opsomming van bezwaren in het jreede afdeelingsverslag der Tweede Kamer is een zeer groote ruimte gewijd aan dat kanaa-1 naar Moerdijk, waarvan de wensche- 'ijkheid door geen der lcden werd aanvaard. lr zal dan ook wel speciaal daaraan zijn ge- dadit, toen in datzelfde afdeelingcerslag „algemeen de hoop werd uitgespproken" dat de Regeering opnieuw met de Belgisehe re geering in cnderhandeling zou treden om te streven naar wegneming van de nog groote en voor talrijke leden der Kamer onoverko- jnenlijke bezwaren. We hebben -nu uit de tweede Memorie v. A. vernoraen dat de Minister zulk een her- vatting der onderhandelingen onmogelijk acht; ten eerste omdat het verdrag inmiddels door' de beide Belgisehe Kamers is goedge- keurd, maar ook omdat de geopperde bezwa ren de grondslagen van het verdrag betref- '£En nu de vraag of de Minister cr in is ge- slagad het ongunstige oordeel, der bezwaarde Kamer'eden weg te redeneeren. Hij heeft er inderdaad en belangrijk deel van zijn Memo- rie aan gewijd. In het afdeelingsverslag werd gemcld als ten betoog van „vele leden", dat de eisch van Belgie ten aanzien van dat kanaal op nicts gegrond is, dat er ook in '39 niet aan gcdacht is om Antwerpen e promoveeren tot Rijhhaven, en dat van Nederland niet gevor- derd kan worden het op onnatuurlijke gron- den tot Riinhaven maken van Antwerpen. De Minister antwoordt, dat ook hij van miver Nederlandsch standpunt dat kanaal niet wenschelijk zou geacht hebben. Maar datuitgangspunt is z.i. niet juist. In '39 heb ben de mogendheden wel degelijk bedoeld ktwerpen een verbinding met den Rijn te jeven, als een algemeen Internationaal be ting. Het Belgisehe verlangen was dus om pmcipieele redenen niet onontvankelijk. fibovendien meende de regeering, dat Jetaiet op haar weg lag om door een wei- psing een struikelblok te maken voor de ver- wjenlijking van het Belgisehe plan tot het nrkrijgen van een vaarweg die beter verband loudt met de zich steeds uitbreidende be- loeften dan het huidige kanaal van Hans- vreert. Hot is te voorzien, dat de bezwaarde Ka- merkden niet dezelfde conclusie als de Minis ter zullen trekken uit zijn overwegingen. Het is er mee als met de concurrentievoorspellin- gen, waarvan de Minister zegt, dat daarbij een absolute bewijsvoering uit den aard der zaak niet goed mogelijk is. Het eene oordeel van een bevoegde staat tegenover het oor- deel van een minstens even bevoegde. En als ct Minuter de meening uitspreekt dat bij de actie tegen het verdrag aan sommige belan- ?tn een te ruime plaats is ingeruimd, met duidelijke vingerwijizing dus naar de Rot- ierdammers daarop zeker antwoorden, dat de belangtn van hun haven toch zeker ook tot de Nederlandsche belangen behooren. Weinig overreding verwacht ik van de op- merking van den Minister dat er een aanwij- zing van den aard van het verzet zou zijn getegen in het feit dat er tijdens de onder- handelingcn en ook na het communique van 19 niets van zou zijn gebleken. Dat is veel- eer te verklaren uit de omstandigheid dat de korte mededceiingen toen niet het werkelijke inzicht hbben gegevn dat verschaft werd door de publioeering van het volledige ver drag in het voorjaar van '25. Enevenmii! overtuigend is hetgeen de Mi lkier aanvoert tegen het bezwaar, dat onze biancnscheepvaart in naar aandeel in de uari op Antwerpen zou worden bedreigd ®dat net kanaal uitermate gesehikt zou zijn voor de Belgisehe binnenschepen welke wrl goedkooper zijn dan de zeewaardige en Mardoor ciuurdere Nederlandcshe binnen- Kdepen. Het antwoord van den Minister ghjdt daar langs heen, als hij die vrees poogt Jtg te nemen door het betoog dat Belgie dan eerst tot nieuwbouw zou moeten over man. Zoo moeilijk is dat niet. In het bovenstaande heb ik me bepaald tot mkele der voornaamste punten vaij geschil van concreten aard. Met weglating van vele inclere! Want de stukken zijn buitengewoon omvangrijk. Maar'1- beoordeeling van deze en van 'ndere punten wordt beheerscht door een igenschap die ze alle gemeen hebben: de tfnzijdigheid, door net verkenen van con fines aan Nederland. De Minister heeft dat e°k gevoeld fen breedvoerig in zijn inleiding ^tfngezet, waarom het niet anders kon. Hij v'jHj men <dat verwijt van eenzijdig- den aard en de strekking van het ver- r'g als uitkomst der herziening van de ver- rsgen van '39 miskent. Wij gingen niet naar «!js om voordeelen te behalen, maar om loplossing te vinden voor de vraagstuk- t de herziening op het oog hadden als pvolg van de territoriale ligging van Bel- jj len opzi'-hte van de economische eischen, /"■t betreffende de uitwegen van Belgie »,j voor^€gaan op hetgeen reeds in '39 »«aan was. Dat men daarbij verder gegaan flan met onze belangen strookt, wordt door in Minister niet erkend. ni] dedt daarbij nog mee, dat ook met be- 'n£,de waterverbindingen „ver- bn/ u desiderata in den loop der wrnandelingen, welke maanden hebben Muurd, werden teruggebracht tot afmetin- n ait naar het oordeel der regeering als P ossingen konden worden aanvaard". dat niet een beebje vermoeden, dat e onderhandelaars zijn overbluft door --n wer grooten mond der Belgen, zoodat j ,en slechts een resultaat kregen vrJ„Wai Pingelen op wat de Belgen lirkt 0?^ dat ook niet vragen of wel- J 0nKrzijds bij die onderhandelingen ge- ,,r .^€rd een vooruit vastgesteld gedetail- 's m,eer reden tot die 0mdat ook bij de onderhandelingen san j handelsverdrag met Duitschland n d3g kwam dat onze vertegenwoordi- gers daarbij nu juist niet de handigste der beide partijen waren. En als men op al die dingen let, dan gaat er een licht op over de eenzijdigheid die velen in ons land zoo sterk vcrwonderd heeft. Men moet wel naar een reden daarvan zoeken, nu de Minister zelf in zijn tweede Memorie als onjuist heeft af- gewezen de door sommigen als vergoelijken- de opheldering geopperde veronderstelling dat dit verdrag „in druk en verlegenheid" zou zijn geboren; en nu hij op een andere plaats ontkennend geantwoond heeft op de met ge- lijke vergoelijkende bedoeliogen gestelde vraag, of er overwegingen van internationaal diplomatieken aard in het spel zijn die be- zwaarlijk in het openbaar kunnen worden meegedeeld. Ik herhaal: ik stipte slechts enkele punten aan. Maar ik meen dat ze typeerend zijn voor het karakter van den strijd om dit verdrag, zooals zich die strijd voordoet na de tweede Memorie van Antwoord. Conclusies over het lot van het ontwerp zijn nog niet te trekken. De afwijzing van de algemeen uitgesproken hoop op nieuwe onderhandelingen behoeft nog niet een aar- zelenden bezwaarde tot een tegenstemmer te maken. Maar de kans is er ook dat dit som migen gebeurt. En dat het verdrag verwor- pen wordt. Ik zal het niet betreuren, ook al zullen dan de Belgen ontstemd zijn. In het Protocol heeft Belgie emstige be zwaren ten opzichte van de Scheide wegge- nomen. Maar er bleven er nog over, die ver- stiekt werden door de zeer groote ongerust- heid, gewekt door de kanaalconcessies. Het is duidelijk dat de Minister zich verbaasd over dien stijgenden tegenstand. Waarom kwam die niet vroeger? zoo vraagt hij. Komt hierin niet hetzelfde tot uiting dat ook bij het Duitsche verdrag zich wreekte, n.l. onvol- doend contact der onderhandelaars met de betrokken organen en personen? Het vol ledige negeeren van het college van Ged. Staten van Zeeland bij die onderhandelingen is daarvan wel een overtuigend bewijs, dat makkeliik kan vermeerderd worden. Middelburg, 4 October. UIT HEERHUGOWAARD. Donderdagnamiddag 2 uur vergaderde de raad dezcr gemeente, waarbij met kennisge- ving van verhindering afwezig was dc heer Poland. De voorz., burgemeester Van Slooten, heet- tc bij de opening der vergadering alien wd- kom en las daarna de notulen der vergade- rmg van 7 Sept. Deze werden onveranderd vastgesteld. Bij de gehouden kasverificatie bleek alles in orde te zijn, in kas bleek te zijn 59477.08 wat klopte met de boeken. Van het onderzoek door den accountant ten kantore van den ge- meente-ontvanger was een gunslig rapport ingekomen. Uit het rapport over het Gem. Electr. be- drijf bleek het kassaldo 11576.27 te bedra- gen, wat mede volkomen accoord werd be- vonden. Ingekomen was het rapport der adviescom- missip voor bouwontwerpen, terwijl de com- missie zich aanbood voor het verstrekken van adviezen aan de gemeente. Werd voor kennis- geving aangenomen. In behandeling kwam een adres, ondertee- kend door den heer S. Brugman'; waarin na- mens „Nieuw Leven" en de afd. Noord van den L. T. B. een billijke bijdrage der ge meente werd gevraagd voor verwarming en verlichting van het onderwijslokaal voor den wintertuinbouweursus. De voorz. zeide, dat het vorige paar daar- voor was toegestaan 30. De heer Tromp lichtte toe, dat dit is ge- schied, omdat dat bedrag ook was verleend voor een cursus aan volwassenen, doch deze omvat maar eenige lessen, terwijl aan een tuinbouweursus gedurende 24 weken 6 uren les gegeven worat. Spr. wees er op, dat zoo- we'l in Noord als Zuidi voldoende belangstel- ling voor dat onderwijs bestaat, dat van Rijk en Provincie belangrijke subsidie wordt verleend, zoodat het spr. gewenscht voor- kwam, dat ook van gemeentewege deze zaak gesteund werd. Spr. zou een bedrag van 50 willen toestaan. Al terstond werd dat voorstel gesteund door de heeren Van Langen en Krom, terwijl de heer Kosteflijk zijn ge- noegen te kennen gaf te mogen vernemen, dat het tuinbouwonderwijs in den raad belang- stelling vond. Het voorstel-Tromp werd zonder stemming aangenomen. Ook het verzoek om subsidie voor vakon- derwijs in West-Friesland vond een gunstig onthaal, het gevraagde bedrag, 15, werd een vorige zitting was geen beslissing evallen op het verzoek van „Het Witte 'ruis" om een bijdrage met het oog op het tekort der ontsmettingsinrichtingen. Thans werd besloten daarvoor 25 toe te staan. Door de commissie voor de malaria-bestrij- ding werd weer gevraagd 1 ct. per invvoner. De heer Wijnker zeide, den llaatsten tijd niet veel te bemerken van die bestrijding; de burgers zelf doen er weinig of niets aan, de vereenigng moest zelf meer laten spuiten. Ook de heer Kostelijk verklaarde niet hoog weg te loopen met de tegenwoordige werk- wijze, meende, dat de resultaten onbevredi- gend waren en zou ook liever een paar man af en toe rond laten gaan waarbij dan na- burige gemeenten samenwerking dienden te zoeken. Toch zou spr. de gevraagde bijdra ge willen toestaan, doch dan tevens op meer afdoende werkwijze aangedrongen willen zien. Door den voorz. werd er op gewezen. dat de malaria-bestrijding nog seeds de aandacht trok. Spr. wees o.a. op een schrijven van den Commissaris der komngin, waarin de wen- schelijkheid wordt geuit om in de bouwveror- d'ening een bepaling op te nemen, waarbij het gebruik van gaashorren voor slaapkamers wordt voorgeschreven. Ook spr. verwac-htte niet veel resultaat van de tegenwoordige werkwijze. De heer Blom vroeg naar de kosten, indien door de gemeente een paar personen werden aangesteld, waarop de voorzitter antwoord- de, dat dit al gauw 5 ct. p»er inwoner zou kosten bij 2 of 3 maal rondgang voor lysotl- besproeing van stallen enz. Voorts wees spr. er op dat de commissie nog steeds zoe- kende is naar de beste bestrijdingswijze. In verband daarmede merkte de heer Mie- nes dp, dat meer en meer Het gevbelen »eld wint, dat gestreefd moet worden naar radiica- le vernietiging speciaal op plaatsen, waar besmette muggen blijken te huizen. Die be- smette omgeving zou de commissie dan zoo krachtig mogelijk willen aanpakken. Verschillende opmerkingen werden ter za ke nog gemaakt met het resultaat, dat de ge vraagde bijdrage werd toegestaan, dat de gfmeente za! voortgaan gratis lysol te ver strekken (uit de discussie bleek, dat dc bur- gerij daarmee niet voldoende bekend was) doch dan op een bepaalde dag der week en op een vastgesteld uur. Tevens zal de sproei- er gebruikt kunnen worden, doch onder voorwaarde van terugbezorging na gebruik. Aan den raad werd voorgeHegd wijziging van art. 15 der voorwaarden voor aanslui- ting aan het electrisch net der gemeente. De voorzitter herinnerde er aan, dat in de vorige zitting ter sproke was gekomen over- belasting vooral gednrende de maanden Nov., Dec. en Jan. voorai! in den vooravond. Voorgesteld werd nu het afnemen van stroom door strijkijzers, kachels, keteltjes enz. gedurende genoemde maanden te verbie- den van 'A uur na zonsondergang tot 7 uur 's avonds. Betreft de overtreding strijkijzers, dan kan 10 boete worden geheven, geldt ze kachels, keteltjes enz. dan wordt deze gesteld op 25. Dat voorstel was door B. en W. ingediend na over'leg met de comm. van bijstand. Na eenig debat werd het voorstel aange nomen. Per circulaire zal de burgerij daar mede in kennis worden gesteld, opdat ieder- een kan weten, waaraan hij in dezen gebon- den is. Aangehouden was ter vorige zitting een verzoek van R. Hoogland om zijn dcchtertje met geringe vermogens voor rekening der gemeente een verblijf van een of twee jaar te verstrekken in het gesticht te Sint Michiel- gestel. B. en W. hadden bereids advies inge- wonnen bij dr. Spierings, die opname ge wenscht achtte als proef; voorts was finan- cieelen steun gevraagd van het R. K. Par. Armbestuur van het H. Hart; dezerzijds was een bijdrage toegezegd van f 25 per jaar en gedeelteliike zorg voor kleeding. De vader verklaarde thans niet in staat te zijn iets te kunnen bijdragen. De kosten zullen bedragen 300 per jaar. B. en W. adviseerden het ver zoek voor een hoogstens twee jaren in te wil- ligen, dus de resteerende kosten voor rekening der gemeente te nemen. Door den heer Mienes werd gevraagd of door den vader totaal niets kon worden bij- gcdragen. Spr. verklaarde zich v66r het voor stel doch aangenamer was het hem zijn stem daaraan te geven indien althans iets door den verzorger werd bijgedragen. Soms wordt zoo licht de last op de schouders der ge- meenschap geschoven. De voorz. en ook de heeren Van Langen, Zuurbier en Borst, met dit gezin bekend, ver klaren, dat althans voor het tegenwoordige onmacht moet worden aangenomen. Na deze toeliehting werd het voorstal van B. en W. zonder hoofdel. stemming aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde punt 4 der agenda: Behandeling en vaststelling der be- grooting 1927. De commissie van onderzoek, bestaande uit de h.r. Kostelijk, Borst en Pool had bereids haar rapport ingediend, waarin werd opge- merkt, dat naar naar oordeel een aantal pos- ten te hoog Zijn geraamd; hiermede wilde ze volstrekt niet gezen hebben het uitspreken van eenig wantrouwen tegen het Dagel. be- stuur, doch ze was van oordeel, dat door de ze ramingen geen zuiver beeld werd verkre- gen van de te verwachten uitgaven voor het komende dienstjaar. Gold aanvankelijk deze opmerking een tamelijk groot aantal posten, door de zeer gewaarde toeliehting, verstrekt door den heer Den Hartigh, omtrent ter se- cretarie, verviel het bezwaar ten aanzien van verschillende posten. Niettemin was de com missie voomoemd van oordeel, dat nog ver schillende posten verlaagd dienden te wor den, wilde de begrooting een eenigszins ver- trouwbaar raming genoemd worden. Aan de raadsleden was de schriftelijke be- antwoording van dit rapport toegezonden. Daarbij werd toegegeven, dat verschillende posten wat ruim zijn genomen; dat was ge- schied, opdat gemakkelijk overschrijvingen zouden kunnen plaats hebben, doch vooral ook naar aanleiding eener door Ged. Staten gemaakte opmerking, dat het niet wenschelijk geacht moet worden de begrooting te openen met een aanzienlijk saldo van den vorigen dienst, indien dit tengevolge zou moeten hebben, dat die begrooting zoo krap genomen zou moeten worden, dat aan het jaareind zou blijken, dat er niets overbileef. Beter werd het geachtt deze reserve over een langer tijdperk te verdeelen. Ook B. en W. gevoelden daar veel voor, vooral ook omdat in onze gemeen te de baten der belastingen zoo wisselvallig zijn, als gevolg der wisselvailligheid der be- drijfsinkomsten van de burgerij. Bovendien zat bij he tcollege van B. en W. nimmer het denkbeeld voor door een ruime begrooting veel geld te gebruiken, steeds was naar een zuinig beheer gestreefd en altijd getraoht van het geraamde wat over te houden. Vervolgens werden nu de posten, waarop aanmerking was gemaakt nader toegelicht; werd ten aan zien van enkele posten de hooge raming toe gegeven en verklaard, dat die gevoegelijk wel minder had kunnen zijn, ten aanzien van an dere posten werd de wenschelijkheid bepleit ze zoo te hanahaven. Naar aanleiding van dat antwoord ver- kreeg de heer Kostelijk als rapporteur der commissie het woord. Namens de commissie meende spr. met betrekking tot het antwoord van B. en W. eenige algemeene opmerkingen aan den raad kenbaar te moeten maken. In hoofdzaak kwam het gesprokene door den heer Kostelijk daarop neer. Voile waardee- ring werd geschonken aan de uiterste voor- zichtigheid, welke door B. en W. was be- tracht bij de samenstelling der begrooting doch spr. hechtte blijkbaar een andere betee- kenis aan de begrooting dan B. en W. Gaar- ne werd toegegeven, dat een juiste raming van inkomsten en uitgaven moeilijk is, doch bij eenige jaren van ervaring was naar spr.'s oordeel, wel een zuiverder raming te geven dan in deze begrooting was te vinden. Het verwerken van een batig saldo van 28000 in verschillende uitgaafposten achtte spr. niet gewenscht. Het leek spr. beter toe een even- redige post daarvan te boeken als uitgaaf on der reserve. Zooals het plaats gehad had bij de samenstelling dezer begrooting, kwam men tot veel te hooge posten van uitgaaf, Waardoor een zeer on?uiver b'eeld werd ver- kregen van de te wachten huishouding der gemeente over het komende jaar. Gaarne stelde spr. op den voorgrond dat B. en W. het voile vertrouwen genieten der commissie, en naar spr.'s overtuiging mede van den raad, doch het kwam hem niet gewenscht voor, dat het Dagel. Bestuur aan de hand der begrooting sommige uitgaven in hooge mate zou kunnen opdrijven buiten den raad om. De begrooting eener gemeente moet worden goedgekeurd door Ged. Staten, zeer terecht, zeide spr. maar dit heeft toch zeker ten doel controle op de gemeentebesturen te kunnen uitoefenen, maar dan begreep spr. niet hoe Ged. Staten aan een begrootin de goedkeu- ring verleenden, waarin zoo hooge raming voor komen voor uitgaafposten; feitelijk toch gaf deze begrooting de macht om een bedrag van 28000 aan verschillende uitgaven weg te werken. Spr. meende, dat er rekening mede gehouden moest worden, hoe een begrooting sluitend wordt gemaakt, de tot nog toe ge- volgde wijze achtte spr. ongewenscht, aan- gezien hiermee geen inzicht kan worden ver- kregen van de werkdijk te verwachten in komsten en uitgaven, wat toch het doel eener begrooting was. Stel eens dat aan het eind van 1927 werkelijk moeht blijken dat de be grooting voor dat jaar juiste raming'"! U-- gehad te hebben, zoodat inkomsten u.,- gaven elkaar over dat jaar dektea „v:.s in een jaar tijds een overschot var. 28OO0 verdwenen. Niet dat spr. hiervooi eenige vrees koesterde, doch door de begrooting kan het vermoeden worden gewekt, dat dit kan gebeuren. De commissie stelde te veel ver trouwen in B. en W. ten aanzien der ge- meentelijke huishouding, dan dat geadviseerd zou worden de begrooting niet aan te nemen, doch gaarne zouden ze zien dat bij de samen stelling van volgende begrootingen met de ge maakte opmerkingen rekening mocht worden gehouden. De commissie zou dan het saldo der vorige rekening in twee deeilen gesplitst willen zien, een gedeelte, dat' inderdaad ver wacht werd noodig te zijn om voor het vol- gend dientsjaar te gebruiken, doch het an dere op de begrooting over te brengen naar den kapitaaldienst, waaruit dan geput zou kunnen worden bij zeer onvoorziene ornstan- digheden. Dit bedrag diende dan te worden beschouwd als reserve, waarover tngevolge raadsbesluiten beschikt zou kunnen worden, hetzij voor kasgeld, hetzij voor overschrij- vingspost op den gewonen dienst voor even- tueel komende slechte jaren. Spr. wist niet of djt geoorloofd zou zijn volgens opvatting van Geo. Staten doch de commissie had gemeend dat in den raad te moeten brengen ter ern- stige overweging, opdat daarmede verkregen zou worden een meer constante huishouding. Gaarne zou de commissie het oordeel daar- over vernemen van den raad en van B. en W. Naar aanleiding daarvan ontspen zich een tamelijk breedvoerige discussie, waarvan het weergeven ons verslag een te groote omvang zou dcen verkrijgen. We meenen te mogen vol staan met de mededeeling, dat enkele raads leden als hun oordeel weergaven, dat de be grooting niet van zoo:veel aanbelang is, doch grooting niet van zooveel aanbelang is, doch ren zouden een meer zuivere begrooting over- eenstemmend met de werkelijke verwachtin- gen zeer op prijs stellen, al werd dan alge meen erkend, dat juiste ramingen zeer moei lijk zijn. Intusschen bleek uit de gevoerde dis cussie, dat geen zweem van eenig wantrou wen bestaat in het beleid van B. en W., het geen trouwens ook door de commissie reeds op den voorgrond was gesteld. De begToo- ting werd ten slotte zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, terwijl werd toegezegd met de gemaakte opmerkingen der commissie rekening te zullen houden. De begrootingen van het electrisch bedrijf en het gem. armbestuur werd mede goedge keurd, respectievelijk met een winst van 1205.57 en een post voor onvoorzien van 359.58. Nog werd uitgeloot een aandeel der leening van 24000 aangegaan in 1914. Getrokken werd nr. 6 een aandeel groot 800 betaal- baar 31 Dec. a.s. Daarna sluiting. HEERHUGOWAARD (September). Geboren Pieter, z. van Pieter Kranen- burg en Wilhelmina Jansje Roobol. - Aga tha, d. van Jan Leek en Aagje Noordstrand. Simon, z. van Abraham School en Trijn- tje Stins. Cornelis Jozef, z. van Simon Rood en Maria Wester. Margaretha Ma ria, d. van Cornelis Weel en Lucia Dekker. Abram, z. van Abram Glas en Grietje Smit. Johannes, z. van Johannes Zuurbier en Cornelia Kieft. Petrus Franciscus, z. van Theodorus Petrus Heijmans en Elisabeth Mak. Overleden Andries Dekker, oud 51 jaren, echtgenoot van Jansje Ursem. Ja cob de Beurs, oud 58 jaren, echtgenoot jran Eeje Krap. Antje Vroegop, oud 73 jaren, echtgenoote van Dirk Hoogvorst. Dirk Schagen, oud 70 jaren, echtgenoot van Maartje Goet. Jan Bakker, oud 24 jaren, zoon van Jan Bakker en Antje Burger. UIT PETTEN. Tot leden van het college van zetters zijn door den Commissaris der Koningin benoemd de heeren J. Timmerman en M. Breed, ter vervanging van den heer J. de Beurs. UIT WINKEL. Tot lcden van het college van zetters voor 's Rijks belasingen zijn door den Commissaris der Koningin herbenoemd de heeren G. Kamp en Jn. Vethman. Gehuwd Theunis de Jong en Maria Catharina Mul, beiden alhier, UIT NOORDSCHARWOUDE. In de gehouden vergadering van de zang- vereeniging „Crescendo" werd o. m. besloten 20 October een kerkeoncert te geven. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen mevr. Mallecote en mevr. G. Swager-Hopman. De toestand van de vereeniging werd even- eens in den breede besproken. Getracht zal worden leden en donateurs te werven. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat Woensdag 13 October, 'smiddags 2 uur, (en raadhuize gelegenheid bestaat tot koste- looze irienting. t ST. PANCRAS. Het stormachtige weer van Zaterdagmid- dag heeft hier nogal wat 3chade toegebracht. Bij den tuinder Twisk moesten een 10-tal broeiramen het ontgelden, terwijl op een andere plaate fn het zuMelijTc gedeelte dezer plaats door een rukwind een der palen van de electrische geleiddng bij den grond af- knapte. Gelukkig kon dit nog weer in orde worden gebracht, zoodat met het licht geen stoornis werd ondervonden. De voetbalwedstrijd Vrone ID.T.S. I, welke Zondag onder leiding van den heer van Brussel werd gespeeld, is een kwar- tier voor het einde afgelast geworden, door- clat een Vrone speler het ongeluk trof, zijn been te breken. Stand 1—0 voor D.T.S. I. Direct na het ongeval was Dr. Destree aan- wezig, die na een voorloopig verband te hebben aangelegd, den patient met zijn auto naar huis vervoerde. Tijdens den wedstrijd werd door eenige jongedames gecollecteerd voor de nabestaan- den van een „Knollendamspeler". Opbrengst 12.23, waaraan door Vrone nog 5 werd toegevoegd. Vrone's reserves waren op bezoek bij N.V.V. II te Nieuwe Niedorp. Uitslag 1—0 voor N.V.V. II. ST. PANCRAS (Sept.) Geboren Maartje, d. v. Pieter Koedijk en Trijntje Kooij. Geertje, d. v. Anthonie Frederik Blok en Grietje Snel. Jan, z. v. Jan Jonker en Antje Roos. Lourenu, z v. Klaas van Graft en Maartje Bakker. Jantje Anna, d. v. Teunis Groen en Aafje Catharina Gerritsen. Gehuwd: Johannes Cornelis E>ekker en Wicbke Johanna Melchior. UIT HOORN. De telefoniste J. G. van Hees wordt 16 Nov. a.s. overgeplaatst naar het telegraaf- kantoor te Amsterdam en met ingang van 16 Dec. a.s. de telefoniste C. J. Schollee. Met ingang van 16 dezer wordt de telefonisfe G. Boendermaker overgeplaatst van IJmuiden naar fioorn. De heer K. P. Postma alhier is benoemd als leeraar aan de R. H. B. S. Woensdag 20 October a.s. zal alhier wederom de bekende Voormarkt worden ge houden, welke enkele jaren geleden door de afdeeling Hoorn van de Holl. Maatschappij van Landbouw werd ingesteld. In het wmkelpand, Groote Noord 9, is een uitstekend jjeslaagde bazar gehouden ten bate van de Luthersche gemeente alhier. Het bezoek aan de bazar is zeer goed ge- weest, zoodat deze tentoonstelling ongetwij- feld aan haar doel heeft beantwoord. HARENKARSPEL - September. Geboren Cat' arina, d. van Jacobus Kruijer en Cornelia Sinnige. Christina, d. van Johannes Boekel en Geertje Karsten. Hendrik, z. van Ide Gregorhis Jacobus Pronk en Grietje Kwantes. Alida Maria, d. van Petrus Groen en Maria Doodeman. Anna Maria, d. van Tneodorus Duin en Catharina Maria Reinders. Johannes, z. van Pietef Wester en Wilhelmina Stoop. Berendina Catharina, d. van Hindcrika Koers. Johan, z. van Jacob Zuiker en Margaretha Rood. Marie, d. van Henderikus Kos en Anna Bruijn. Johannes, z. van Adrianus Bier- steker en Catharina Bruijn. Maria Afra, d. van Pieter Bleeker en Engelina Blankendaal. Ondertrouwd; Pieter Karsten en Catharina van Duin. Reijer Rus en Adri- aantje Otto. Jan Rus en Neeltje Keizer. Overleden: Adriaantje Jansen, 51 wedttwe van Franciscus Bemardus Josephus van Straaten. Reinsje Plak, oud 48 jaar, echtgenoote van Henricus Dekker. Frans Bouwens, oud 61 jaar, wonende te Oud- karspel. weduwnaar van Vrouwtje Booij, eerder van Jannetje Admiraal. URSEM September. Geboren: Andreas Johannes, z. van Andreas Groot en van Aafje Konijn. Ondertrouwd: Petrus Hock. 21 j. en Geertruida Groen, 24 j., beiden te Ursem. Getrouwd Petrus Hoek, 21 jaar en Geertruida Groen, 24 jaar, beiden te Ursem; CASTRICUM September. Ondertrouwd: M. J. Castelijus en M. Vlaar. G. Bakker en R. H. Zander. D. C. Lap en J. A. Beersum. J. Castricura en G. C Blom. C. j. v. d. Leude te Rib land en J. W. E. Reiss. Getrouwd: M. J. Castelijns en M. Vlaar. G. Bakker en R. H. Zander. C, J. v. d. Leude en J. W. E. Reiss. J. Cas- tricum en G. C. 31om. Geboren Alida Maria, d. van J. J. Res en A. A. M. Fatels. Henrica. d. van H. Scbram en A. C. Beentjes. Mattheus Cornelis, z. van C. v. d. Huist en A. Bakker. Adriana Gerarda, d. van J. Zonneveld en G. Googer. Cbri&tiaau M. G., z. van M. J. ter Raa en A. L. Schir.olinske. Wilhel- mus Petrus, z. van J. W. Beentjes en G. G. M. Thoeu. Cornelia Catharina, d. van G. de Rooii en C. M. van Tongeren. Muchteltje M. J., d. van P. Eikel en M. J. Requeveld. Dorothea Maria, d. van C. Brandjes en M. G. Res. Helena Maria, d. van G. de Nijs en M. Koot. Wilhelmina Maria, d. van W. P. Nijman en M. Zuider- duin. Margaretha Johanna, d. van S. Bra- kenhoff en G. J. Smakman. Jacoba Maria, d. van A. v. Weenen en H. Franse. An- tonia Margaretha, d. van F. A. Hoopieder en J Kleiterp. Petrocella Josephina, d. van C. Kroone en M. Mettcs. Petrus Jo hannes, z. van K. v. Dalfsen en B. Sieveking. Anthonius, z. van J. Spreukeling en H. Bakker. Maryan, d. van J. Sieben en 0. Timmerman. Overleden: Johanna Th Korfekaas, 2 jaar. Ian Groot, echtg. v. M. Bos, 61 Jacob Zwart, wed. van G. Krook, 78 j., te Wormerveer. Maria v. Velzen, echtg. van W. Schermer, 48 j. Nicolaas J. Kok, 35 j. te Amsterdam, echtgen. van V. C. H. Hovenier. Levenloos aangegeven kind van A. C. Lute en C. Nanne. DE R1JP. (September). Geboren Jacob, z. van Jan Hop en Barbara Vermeulen. Dingenis, z. van Ja cobus van de Kreeke en Anna Kuiper. Ba- rend, z. van Martinus Visser en Maria Elisa beth Koeman. Jannetje, d. van Nicolaaa Woestenburg en Grietje Schilder. Jacob Pieter Franciscus, z. van Jacob Put en Hen- rika Maria Koopman. Gehuwd Arie Kooiman, te Anna Pau- lowna, en Trijntje Rijkes alhier. OUDKARSPEL. (September). Geboren Margaretha, d. van Theodo rus Rijkes cn Margaretha Loos. Louif CJiristiaan, z. van Cornelis van Galen en Cor- lege

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7