DE LANGE DE MORAAZ Gredieten - Deposito - Effecten Radio-hoekje UN6ESIRHAT 49 - ALKMAAR Staefsneeuws Biosoopen EC canst ™nBV??5AAADSIER m WETHOUMRS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- \T13' ,®Lm et Gemeenteblad van Alkmaar, No. 1039, is opgenomen het besluit van den Raad dier Gemeente van 16 September j.l. in zake vergoeding van paisioensbijdTagen aan Ben die op wachtgeld zijn gesteld. Dit besluit is heden afgekondigd en gedn- rende drie maanden ter Secretarie ter lezing nedergelegd, waar het tevens in afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar is gesteld Alkmaar, 11 October 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR Burgemeester, iA. KOELMA, Secretaris. fWoensdag, 13 October. Ffitversum, 1050 M. 12 Politieberichteo. .5.7.Vooravondconcert door het H. D. .O.-orkest. Voor de pauze: Werken van 'Meyerbeer, na de pauze: Werken van Masse- Iiet. 7.7.30 Duitsche les voor meergevor- derden. 7.308.Duitsche conversatieles. 8.10 Politieberichten. 8 15 Christel. Avond Sprekers: Ds. L. D. Poot van Haarlem, over: Het Zeemans leven. Zendeling J. Makkelie, over: Aan boordi, op de kade, in de loods Zendeling J. M. Martens, over: Schetsen uit den arbeid onder zeevarenden. Het program- Jpa wordt afgewisseld met zang. 10 Pers- fcerichten. Na afloop dansmuziek door de In dian dance orchestre onder leiding van Hans Mossel. Daventry, 1600 M. 11.20—1.20 Concert dioor het radiokwartet en solisten (contra-alt, tenor, piano). 1.202.20 Orkesfeoncert van restaurant Frascati. 3.20 Schoollezing: Eng lish composition and reading. 4.20 Lezing: /Women doctors through the centuries. 4.35 Conoert-orgelbespeling in de New Gallery Kinema. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmu ziek door die radio-dansband. 7.10 Tuin- praatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, n'ieuws. 7.30 Lezing: Thunderstorms7.48 Muziek. 8.Causerie of muziek. 8.20 „The passing of the third floor back", van Jerome ,K. Jerome. Speelf op de le etage van Blooms- bury Place 13, London. 9.50 Lezing door Sir Oliver Lodge, over: The atom of electricity 10.05 Sonate op. 53 van Beethoven. M. Cole, piano. 10.20 Tijdsein, weerbericht, n'ieuws. 10.35 Populaire kamermuziek door het Phil- harmonic pianokwartet (piano, viool, viola, pello). D. Neville-White, mezzo sopraan 11.2012.20 Dansmuziek van Caf6 de Pa ris. Parifs „Radio-Paris,\ 1750 M. 12.50— 2.10 Concert door het orkest G. Smet. 5.05 5.55 Concert door de Radio jazz sympho nic. 8.5010.30 Orkestconcert. Konigswusterhausen1300 M. en Berlijn 504 en 571 M. 8.20 Het Duitsche lied. H Schey, bariton met pianobegeleiding. 8.50 Walter Hasenclever leest uit eigen gcdichten voor. 9.5011.50 Dansmuziek. Brussel 487 M. en Antwerpen 265 M. 8.20 Fragmenten van „Manon", opera van Masse net. 10.20 Nieuwsberichten. Milnster, 410 M. 12.50—1.50 Operettemu- ziek. 3.205.20 Concert. Vroolijke muziek en zang 5.20—6.—, 6.—6.20, 6.35—6.50 Le- zingen. 6.5010.20 „Der Prophet", groote opera in 5 aeten van Meyerbeer. Wordt ge speeld in de Stads-Opera Dortmund. Aanvulling: 2.„De Radio en hare be- teekenis voor onze Christelijke actie", spre- ker: J. J. C. van Dijk, ex-minister van Oor- log. Daama rede door Dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam, lid der 2e learner, over: De radio en de kerk. secretam bij het college van curatoren, ate gids. EEN WELGESLAAGDE SCHIJNBEWEGING. Zondagmiddag kwam naar de N. R. Crt. meldt, een man den politiepost aan den Lin ker Veerdam te Rotterdam binnenhollen. Ge heel ontdaan vertelde hij, dat hij ruzie met zijn schoonmoeder had gehad, in zijn woning aan de Atjehstraat, dat zijn schoonmoeder eensklaps een fleschje voor den dag had ge- haald, dit fleschje aan den mond had gezet en leeggedionken en dat zij daama in elkaar gezakt was en voor dood was blijven lig- gen. Terstond werd de geneeskundige dienst ge- waarschuwd. Twee verplegers vertrokken per auto naar de Atjehstraat, waar zij de schoonmoeder in het huis op den grond von- den liggen. Juist toen zij de vrouw wilden optillen, sloeg zij de oogen op, keek de ver plegers verbaasd aan en zei toen: Wat moe ten jullie? Zijn jullie van den geneeskundigen dienst? Ga dan maar gauw weg. 't Is niets geweest, hoor. Ik heb mijn schoonzoon maar eens bang willen maken. Het fleschje bleek gewoon water bevat te hebben. HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. In de Zaterdag te 's-Gravenhage, onder voorzitterschap van den heer G. Smits ge houden vergadering van afgevaardigden der Federatie van handels- en kantoorbedienden- vereendgdngen in Nederland, is o.m. besloten, de tot dusverre gehouden examens voor lee- raar in de handelscorrespondentie voor het laatst in 1927 af te nemen, zulks in verband met het feit, dat onlangs bij Koninklijk be sluit is ingesteld een staatsexamen van ge- lijke strekking, waaraan kunnen deelnemen zij, dde in het bezit zijn van de bevoegdheid tot het geven van middelbaar of voorberei- dend hooger onderwijs in de taal, waarvoor zij de betreffende actie begeeren. Van den minister van onderwijs was een brief ingekomen als antwoord op een van bestuurswege gedaan verzoek, welke brief behelsde, dat zoodra het bezit der acte van bekwaamheid over handelsterminologie en handelscorrespondentie in vreemde talen voor leeraren in dat vak aan handelsscholen verplicht wordt gesteld, Z. Exc. zal overwe- gen of bij wijze van overgangsmaatregel aan bezitters van het federatie-diploma van leer- aar in de handtlscorresponder.fie al of niet dezelfde bevoegdheid kan worden verleend. Naar aanleiding van de passage is de jongste Troonrede inzake wettelijke rege- ling van het handelsonderwijs werd er bij het bestuur op aangedrongen te bevorderen, dat bijaldien in de in uitzicht gestelde wet eenig toezicht op dat onderwijs mocht wor den voorgeschreven, ook vertegenw.oordi- gers der handels- en kantoorbedienden in de uitoefening van dat toezicht zullen worden betrokken. Van prof. dr. W. H. Nolens was bericht in gekomen, dat hij met ingang van 1 Januari 1927 zijn mandaat als lid der commissie van toezicht beschikbaar moest stellen. De ver gadering benoemde daarop met algemeene stemmen tot dr. Nolens' opvolger prof. mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer, oud-minister van arbeid, handel en nijver- heid, die zich bereid had verklaard, een even- tueele benoeming te aanvaarden. Als plaats voor de volgende algemeen vergadering werd Amsterdam aangewezen. TYPHUS. Een der typtouspatienten te Hoedekensker- ke, een keetbaas, is aan de riekte overleden. De pleegzuster, die des nachts de wacht hac in de barak, is zelf door den typhus aange- tast en naar het ziekenhuis te Goes overge- bradht. 6 BRANDEN. Gistermiddag is te Didam de groote landbouwschuur van den heer R. van Egeren geheel afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekemd. Verzekering dekt de schade. Te Emmercompascuum (Dr.) is Zater- dagnacht het winkelhuis van R. van Houten geheel afgebrand. Er is weinig gered. Verze- kerinig dekt de schade. Zondag is de autobus van den heer J. Visser in de Wilp in de buurt van de Leek (Gron.) verbrand. GEEN BIJDRAGE VOOR ZIJN PETEKIND. Zooals men weet, viert IJmuiden in No vember zijn 50-jarig bestaan. Dan zal het een week lang feest zijn. Overal zijn buurt- commissies opgericht om de straten een fees- teldjk aanzien te geven. In IJmuiden is ook een Keizer Wilhelm- straat, zoo genaamd naar aanleiding van het bezoek van den keizer en de keizerin aan IJmuiden voor een twintiglal jaren. De buurtcommissie van deze straat kwam op de gedachte, dat de ex-keizer het wellicht aar- dig zou vinden, als de naar hem genoemde straat (zeer waarschijnlijk de eenige in Ne derland) mooi versierd zou worden en dat hij daarvoor misschien wel een kleine bijdrage zou willen schenken. Het antwoord uit Doom was echter teleurstellend. Het luidde als volgt: Haus Doom, den 5. Oktober 1926. „Auf Ihr an Seine Majestat den Kaiser und Konig gerichtetes Schreiben vom 1. Oktober muss ich Ihnen leider mitteilen, dass Seine Majestat leider nicht in der Lage ist, Ihre Bitte zu erfiillen. Die ge- ringen zu Unterstiitzungszwecken zur Ver- fiigung stehenden Mittel miissen zur Lin- derung der grossten Not in Deutschland dienen". Desondanks zal de Keizer Wilhelmstraat, keurig en origineel versierd worden. Er moeten zelfs smokkelaars zijn, zoo ze- ker van hun slagen, dat zij voor ruan 100 gld. op zich nemen een bles of witpoot enz. veilig over de grens te brengen. Er over of geen belooning! SCH1LDERIJEN-KWESTIE. Omtrent de schilderijen-kwestie met de Gemeentelijke Bank van Leening in Den Haag (de verwisseling van twee schilderijen) wordt gemeld, dat deze zaak thans in onder-, zoek is bij den rechter-commiissaris in de Haagsche rechtbank. PLAATSNAAM BORDEN. De Algem. Nederl. Wielerbond heeft het plan opgevat, in samenwerking met de Kon. Nederl. Automobielclub, over het geheele land plaatsnaamborden te plaatsen aan den ingang van de kom van iedere gemeente. In het vertrQUwen, dat het rijk berSd zal worden gevonden, voor dit doel subsidie te vcrleenen, is hiermee thans reeds een begin gemaakt op de wegen 's-GravenhageRot terdam en RotterdamDordrecht. De blauw en wit geemailleerde borden zijn aan ijzeren palen bevestigd. DE BEVOEGDHEID VAN DE MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING VAN DE GENEESKUNST INZAXE BESLECHTING VAN GESCHILLEN TUSSCHEN LEDEN. Woensdag zal voor het Gerechtshof te Am sterdam gepleit worden in de procedure tus» schen dr. Wagener en dr. Steensma, waarbij het gaat over de bevoegdheid van de Nederl. Maatschappij tot bevordering van de ge- neeskunst inzake de beslechting van geschil len tusschen leden. Dr. Steensma had zijn praktijk bij contract overgedaan aan dr. Wagener, onder boding, dat hij zich niet meer zou vestigen. In strijd met dat contract heeft dr. Steensma zich toch weer gevestigd. He instituut van genoemde maatschappij ter beslechting van gcschilien had in dit ge- sChil bepaald, dat dr. Steensma zijn nieuwe vesfiging kon blijven handhaven, doch aan dr. Wagener een schadevergoeding moest be- talen. Dr. Steensma wendde zich daarop tot den rechter, die de bevoegdheid van de maat schappij geldig verklaarde, zoodat de schade- van Blankenstein het middel te verschaffen tot objectieve vaststelling der waarheid. Dr. van Blankenstein, wetende dat boven- Btaande veTklaring alleen haar oorsprong vindt in dee wensch, een gewonnen overtui- ging uit te spreken, en dezen moed om voor een overtuiging uit te komen waardeerende, stelt er prijs op te verklaren, dat hij zijner- zijds de overtuiging heeft gekregen, dat Dr Gerretson van de juistheid van zijn boven- gemelde lezing volkomen overtuigd was. Daar iedere verdenking van oordeelen tegen beter weten in hierdoor vervalt, trekt Dr. van Blankenstein de in de dagvaarding uit- gesproken beschuldiging in. Tusschen partijen bestaat overeenstem- ming, dat als gevolg van het vervallen van de hoofdgrief tevens alle in de verdere pole- miek voorkomende beschuldigingen en uit- latingen van beide zijden, die onbestaanbaar zijn met wederzijdsche achtin| en goede trouw, moeten worden beschouwd als nou- avenu. INTERNATIONALE SAMENWERKING OP WETENSCHAPPELIJK GEB1ED. Van 8 tot 10 October zijn te Groningen fen aantal neus- keel- oorartsen uit vele lan- den van Europa bijeengekomen om er op te richten een collegium otorhino-laryngologi- cum. Doel van deze vereeniging is om in be- perkten kring de wetenschappelijke vraag- etukken die zich op dit speciale gebied voor- doen, te bespreken. De groote congressen met hunne vele lezingen en afleiding buiten de vergaderzalen leenen zich niet voor rus- tige behandeling. Daarom is besloten in kleiner kring de gelegenheid daartoe te schep- pen. Heuglijk is het feit dat Franschen, Engel- schen, Duitschers, Oostenrijkers en andere vertegenwoordigers der vroegere belligeren ten zich op vriendschappelijke wijze met de vroegere neutralen tot dit doel hebben ver- eenigd. Wel elk der deelnemers zal tot de overtuiging gekomen zijn dat deze proef bij- tonder goed geslaagd mag heeten. Tot bestuursleden werden voor de eerste vergadering gekozen: prof. Zwaardemaker ait Utrecht, tot voorzitter; dr. Tweedy uit Nottingham, tot penningmeester; prof. Ben jamins uit Groningen, tot secretaris; prof Portmann uit Bordeaux en prof. Voss uit Frankfort, tot leden. De volgende bijeenkomst zal te Zurich plaats vinden. Het intemationale gezelschap heeft zich gcestdriftig uitgelaten over zijn bezoek naar Groningen, welk bezoek zich concentreerde in de academie en in de klimiek van prof. Ben jamins. Zaterdag heeft het gezelschap het acade- miegebouw bezichtigd. In de kamer van curatoren werd thee aan- geboden. Enkele vreemdelingen waren ver- gezeld van hunne dames die een autotocht hebben gedaan met mr. B. Tenbruggencate, HET »WEGENVRAAGSTUK, Het Vad. meldt: Minister v. d. Vegte heeft het troostrijke woord gesproken, dat binnen twee jaar de billijke klachten over onze hoofdverkeers- wegen zullen verstomd zijn. We hebben Z. E. nadere uitlegging ge- vraagd en hij heeft ons die welwillend ver- strekt. Hoofdzaak is, dat hij vertrouwt, in het nieuwe jaar geregeld alle kracht aan de weg- verbetering te kunnen geven, nu hij uit het wegenfonds zal ontvangen: de opbrengst van de autobelasting, de rijwielbelasting, het bedTag van het onderhoud van eigen, d.i. rijkswegen, voorschotten van financien, enz. Een allereerst de hoofdwegen omvattend werkplan wordt op het oogenblik opge- maakt. Dat plan zal de verschillende weg- directeuren in staat stellen, tegelijk en gere geld in hun afdeeling aan de wegverbetering te werken, en het is uitgesloten dat, zooals vroeger door gebrek aan geld maar al te dikwijls gebeurde, de eene directie kan door- werken, de andere directie mtdden in het werk moet staken. waardoor men telkens kan on- dervinden, dat dezelfde heirweg heel goede en abnormaal slechte stukken he?ft. Dat de weg Den Haag—Rotterdam—Am sterdam— Amersfoort het eerst aan de beurt komt, ligt voor de hand. EEN ONTROtJWE VERLOOFDE. Mejuffrouw W. uit de Assendelftstraat in Den Haag heeft bij de pclitie aangifte ge daan van verduistering van f 2000, geplee^d door haar verloofde R. Mejuffrouw W had een erfenisje gekregen en R. zou deze in ontvangst nemen Hij is volgens haar verkla- ring met het geld naar het buitenland ver trokken. De poiitie heeft hem nog niet opge- spoord. AANVARING. Men meldt, dat de vier opvaTenden van den Belgischen stoomhopper Hyproise, die Zaterdagavond in den mend van den Nieuwen Waterweg in aanvaring is geweest met het Duitsche stoomschip Sellenfelde, met zijn gered door de sleepbco: Rozenburg maar door de jol van het loodswezen te Hoek van Holland. DE BORSTKAS INGEDRUKT. Zaterdagavond omstreeks 8 uur is de 14-jarige K. uit Maartensdijk, die per fiets een boodschap zou doen in de Bilt, aangere- den door een hittewagen van den veekooper Van Soest, die in beschonken toestand ver- keerd moet hebben. De boom va» het wagen- tje heeft de borstkas van den jengen inge- drukt. Deze is dadelijk overleden. SMOKKELAARS. Op den Bocholtschen weg bij Aalten wer den Zaterdag twee smokkelaars door Duit sche kommiezen betrapt. Daar ze aan de som- matie om halt te houden geen gehoor gaven. schoten de kommiezen, waardoo: een der 'smokkelaars ernstig werd verwona. H-j moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De andere smokkelaar is door de kommiezen met zijn smokkclwaar aangehouocn. HET GRONINGSCHE ORKEST VOORLOOPIG BEHOLDEN. Naar de Telegr. verneemt, blijft het orkest der Groningsche Crkestvereeniging voorloo- pig behouden. Omtrent de resultaten deir pro paganda kan worden medegedeeld, dat het jngeteekende bedtrag aan abonnementen de Jaatste weken is verhoogd van f 13.000 tot 28.000, waarbij nog komt het collectief abonnement van f 12.000 der vereeniging „De Harmonie". Daarenboven zijn er aoor een aantal ingezetenen, veireenigingen en m- stellingen toezeggingen gedaan gedurende de eerstvolgede jaren tot een bearag van ruim 5000 per jaar, terwijl ongeveer /2500 is ontvangen aan giften in eens. Ofschoon dus het bedrag, dat oorspronke- lijk geraamd was, niet bijeen is, meent het be stuur toch, dat, indien de gemeente Gronin gen haar jaarlijksche bijdrage'van f 30.000 tot 45.000 verhoogt en de voortgezette pro paganda nog de verwachte resu.taten geeft, de exploitatie van het orkest zal worden vocxrtgezet. VAN EEN JUFFROLW, DIE TREK IN TAARTJES KREEG. Zaterdagmiddag, zoo vertelt de Rotter- damsche correspondent van de Teig., wandel- de een dame over de Oostzeedijk, toen haar oog getrokken werd door de etalage van een banketbakker. De appelbollen, slagroomtaaxten, appelge- bak en moecapunten, alles kersversch, iokten en de juifrouw kon aan de verleiding geen weerstand bieden. Ze stapte den winkel bin nen en testelde voor een belangrijk bedrag van al dat heerlijks. De banketbakker moest het maar laten bezorgen aan een adres in de Vredenoordstraat. Graag wou de juffrouw echter vast een taartje cpeten. Natuurlijk was hier geen be- zwaar tegen, doch aan een gebakje had zij niet genoeg. Vier at zij er achter elkaar op. Zij zou het wel betalen als de andere bestel- ling thuis kwam. 1 's Avonds wist men aan het opgegeven adres in de Vredenoordstraat echter van geen bestelling af en bleek de banketbakker door een handige snoepster te zijn opgelicht. FRIESCHE PAARDEN NAAR DUITSCHLAND. Men schrijft aan de Telg.: In Friesland worden in de laatste dagen door Duitsche kooplieden paarden opgekocht in het 5- k 7-jarige van de allerbeste kwali- teit. Vooral koopen zij paarden, die naast elkaar in een span passen. Er worden door hen flinke prijzen besteed, van 500 tot 600 gld. per stuk. Voor invoer in Duitschland moet per paard nog ongeveer 300 gld. betaald worden. Geen wonder, dat, ondanks het toezicht, nog menig paard over de grens gesmokkeld wordt; het is zoo'n beste verdienste! vergoeding moest worden betaald. Van dit vonnis ging dr. Steensma, voor wie jnr. Nolen zal optreden, in hooger beroep. Voor dr. Wagener wordt gepieit door jhr mr. van der Does. KORTE BE RICHTEN. Vrijdag en Zaterdag zijn de gerestau- reerde synagoge en het nieuw opgetrokken gebouw voor godsdienstschool, vergaderza len en kerkelijk bad der Ned. Israelietischc gemeente te Almelo ingewijd. In de Paulus Potterstraat te Amster dam is gisteren een vrouw door een vracht- auto overreden en gedood. De auto is in be- slag genomen. DE STORM, In de stad heeft de storm ook neg belang- •rijke schade aangericht. In het dak van het groote oude heerenhuis Verdicnkenoord, hoek St. Annastraat, bewoond door den heer Harms, werd aan de westzijde een gat gesta gen van ongeveer 40 M2, terwijl aan de zuidzijde en oostzijde ook tal van pannen naar beneden kwamen. Voor de voorbijgangers leverde de toestand aldaar gevaar op, welk gevaar daar nog niet geweken is, aan^ezien de werkliedenf die Maandag onmiddellijk 'te werk zijn gesteld er nog niet in ges:!aagd zijn het'. dak weer dicht te inaken, omdat het noodig is gebkken op het dak nieuwe panlatten aan te brengen. De bewoners hebben c-eii paar bange "da gen achter den rug, terwijl hun inboedel door de zware regens groote schade heeft gc- leden. Het dak was bij een vorig storm reeds in een toestand gekomen, dat gevaar cireigde E)e bewoner waarschuwde hcrhaaldelijk de eigenaar en de bouwpolitie, doch voorzicnin gen werden niet tijdig getroffen. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR DEN VOLKSZANG, AFD. ALKMAAR. Men schrijft ons: De tijd van concerten, schouwburgvoor- stellingen nadert weer, en ook bovengenoem- de vereeniging vat weder haar taak „propa- geering van den Volkszang" op. Donderdag 14 October a.s. in „de Unie" wordt de eerste zangavond in dit seizoen ge houden, zorgt er dus voor, al wat liefde ge- voelt voor het Holland-sche Lied, op Uw post te zijn, er mag geen plaatsje onbezet blijven. Het zal de irouwe bezoekers der zang- avonden zeker vreugdevol stemmen, dat het Bestuur er in geslaagd is, den leider Joh. Brands voor de goede zaak te behouden; niettegenstaande zijn overdrulcke werkzaam- heden heeft hij zich voor dit seizoen, zij het dan met veel moeite, toch nog kunnen vrii- maken. Voor afwisseling werd eveneens gezorgd, de heer J. N. Kroone, te dezer stede als mu- sicu* w«d bekend, heeft zich bereid verklaard eenige nummers voor viool te geven. Allen dus present, dat niemand ontbreke EEN NIEUWE ZAAK. Toen ongeveer 3% maand geleden de krui. denierswinkel van de firma Verhoeve aan he^ Ritsevoort gesloopt werd, zal zeker niemand hebben gedacht dat een zoo betrekkelijk ruime winkel op dat terrein zou herrijzen. Het pand met den zeer ouden gevel heeft plaats zt- maakt voor een gebouw, van welks voorwevel de top weer in ouden vorm is opgetrokken en het benedendeel een mo-derne winkelpui is geworden. 't Is geen kruidenierswinkel in den gewo- nen zin, alleen verpakte artikelen zijn er ver krijgbaar, in uitgebreide collectie en van verschillend fabrikaat. Bovendien is voor- handen een keur van bonbons etc. en dan al- lerlei soorten zeepen en eau,de cologne. De winkel ziet er van binnen zeer netjes uit door de goede rangschikking der ver schillende artikelen en de moderne kleuren waarmee het houtwerk is beschilderd. VOOGDIJRAAD. E>e heer Polak, wiens benoeming tot lid van den Voogdijraad te Alkmaar wij gister meld- den, is niet mr. Polak, maar de heer S. Polak secretaris van „Landbouwcrediet" alhier. VEREENIGING VOOR GEZINS- VERPLEGING. De Zusters verpleegden in de maand Sep tember 75 patienten en legden 1290 bezoe- ken af, waarvan 471 bet. bezoeken,, 655 bez voor't AZ.A. en 164 gratis bezoeken. Er werd 9 maal de laatste hulp verleend bij 't afleggen en 1 maal geholpen bij transport De Wijkkraamverpleegster verpleegde 18 patienten, legde 217 bezoeken af en heeft 2 maal dr. geassisteerd. CONTRIBUANTENVERGADER1NG „VOLKSUNIVERSITEIT". Gjsteravond kwam in „De Unie" bijeen de vergadering van contribuanten der Volksuni- versiteit. De opkomst der leden was, mede wellicht tengevolge van de weersgesteldheid, slecht. De voorzitter, de heer J. Westerliof, drukte daarovcr bij de opening zijn leedwe- zen uit, omdat alleen op deze ledenvergade- ring een airecte aanraking mogelijk is tus schen het bestuur, den raad van toezicht en de leden, zoodat de gang van zaken bij de Volksuniversiteit in deze bijeenkomst in alle onderdeelen kan worden besproken en men gelegenheid krijgt over allerlei punten van gedachten te wisselen. Voor bestuur en raad van toezicht is het van groote waarde, met de inzichten der leden voortdurend bekend te zijn. Getracht zal worden, in het vervolg aan de agenda voor de contribuanten-vergadering toe te voegen de behandeling van een onder- werp, dat aan den avond een eenigszins an- der karakter kan geven. Medegedeeld werd, dat het verslag dezer dagen aan de leden zou worden toegezonden. De voorzitter bracht ook in deze vergade ring dank aan den heer mr. J. Zeijlemaker, voor hetgeen hij ten behoeve der Volksuniver siteit heeft verricht. Als leden van den raad van toezicht wer den herbenoemd de heeren C. Blom, G. H. Zoll, W. H. M. Pels, J. Koopai, D. G. C. Margadant, mr. J. P. Bosnian en mej. A. N. H. W. v. d. Linden. In de vacature, ontstaan door de ontslagname van mevr. Adama van Scheltema, werd benoemd de heer dr. J. He- melrijk. Daarna werd een bespreking gehouden over het programma van den eerstvolgenden cursus. De wenschelijkheid werd beplcit van het organiseeren van een werkcursus in de Engelsche taal. Mocht daarvoor voldoende be- Laxigstelling> blijken te bestaan, dan zou wel licht in het tweede deel van den cursus met dozen wcnsch rekening kunnen worden ge houden. Het verzeek zal door het bestuur worden overwogem. L1CHT OP! Hedenavond voor rijv/ielen en motorrijtui- gen te 5.40 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigea een half uur later. FAILLISSEMENTEN. Heden is uitgesprokeu het faill'issement van: Corn. Balder te Zuidscharwoude. Rechter-comm.: Mr. A. H. van Beusekom Curator: Mr. C. A. de Groot. A. de Vos, lcruidenier te Bergen. Rechter-comm.: Mr. N. Muller. Curator: Mr. H. P. M. Kraakman. ALKMAARSCH BIOSCOOP THEATER. De Oude Wet. Deze bijzendere film uit het Gbctto-leven treft door uitmuntendc verzorging der aankleeding. Zoowel de Jocdschc sfeer als de costuums uit den fijd van 1860 zijn zeer juist getroffen. Baruch, den zoo-n van den Rabbijn uit een Joodsch dorp, wordt het in het Ghetto te be- nauwd Hij wil het groote leven daarbuiten leeren kennen. De verhalen van cen zwerver werken op zijn fantasie. Baruch gaat naar Weenen en zijn gaven als tconeelspeler bren- gon hem hoogerop. Hij komt ook ia kennis met de aartshertogin, die zich tot den knap- pen acteur zeer aangetrokken gevoelt. Als Baruch een beroemd man is keert hij naar dorp van zijn vader terug met het Paasch- feest. De vader wil hem niet erkennen Later echter overwint de ouderliefo'e. Dc aartsher togin moet zich aan de etikettc enderwerpen en Baruch voor altijd vaarwel zeggen. Het spel van Ernst Deutsch als Baruch was uitstrkeftd evenals dat van den vader en den zwerver. Henny Porten was een svmpa- thieke hertogin en Margaretha Schlegel al- lerliefst als de kostersdocbter, later de vrouw van Baruch. De opnamen waren zeer mooi. Het bij programma gaf eenige komische nummers, o.a. Het Vliegende Huis, Holl. Nieuws en Felix, de kater. PARTICULIERE MUZIEKSCI iOOL. De heer Joh. Brands, directeur der Parti- culiere Muzieksehool alhier, verzoekt o-ns de aandacht te vestigen op de adverteutie in ee courant van j.l. Zaterdagavond voorkomende aangaande zijn inrichting, en wel bepaalde- lijk de leerkrachten daaraan verbcaden. Mej. Jo Meeuwse, de violiste, die hicr on langs zulk een mooi entree als concert-speel- ^axi.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2