DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 241 Houderd acht en twmtigste Jaargan 1926. rfuronnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsii. 5 et. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar pl^fsrnfmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. vJl Hems. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Redactie No. S3. WOENSDA© IB OCTOBER. BuitenRand Dif nommer bestuai uH 2 bladen. Diredeur: G. H. KRAK. Hoofdredacfeur Tj. N. ADEMA. PE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. Men hecht weinig waarde aan het feit, dat er gister een geringe vermindering viel waar te nemen van het totaal aantal mijnwerkers dat in't geheele land aan het werk was. Tot zekere hoogte moet dit worden toegeschreven aan de absenties, die gewoonlijk na het week end worden opgemerkj. De gang van zaken daarentegen in verscheidene belangrijke dis- tricten wijst er op, dat het waarschijnlijk is, dat de beweging voor districtsregelingen zich uitbreidt. De „Manchester Guardian" meldt, dat er teekenen zijn die wijzen op een groote atvalligheid coder de mijnwerkers van Lan cashire, waar minstens 1000 arbeiders weer aan het werk zijn gegaan in de. districten Wigan, Leigh en Accrington. De „Times" maakt melding van teekenen, die er op wijzen dat alle mijnwerkersvereenigingen in dte Mid lands het voorbeeld van Leicestershire zullen jaolgen en districtsregelingen zullen aanvaar- zelfs indien daarvan afscheiding van de ale Federatie het gevolg is. Het be- van den Mijnwerkersbond van Nort- feomberland is eveneens, naar wordt gemeld, yoor het vragen van vrijheid om over dis trictsregelingen onderhandelingen te openen, en men acht het mogelijk dat een nieuwe ge- oelegervlenccnferentie zal worden bijeengeroe- nen om een dergelijk voorstel te overwegen. f)e mijnwerkersbond van Nottingshampshire besloot een referendum uit te schrijven over de kwestie van een districtsregeling, w#arin aMe arbeiders, die ledeu van den bond wa rm voondat het bedrijf werd stopgezet, zul len kronen deelnemen. De conferentie van afgevaardigden der „8afetymen" heeft met algemeene stemmen tea resolutie aangenomen waarbij diet vroe- gere besluit om den arbeid voort te zetten werd bevestigd. Naar aanleiding van het besluit der Brit- sche mijnwerkers tot voortzetting van den strijd heeft de executiexe der communistische Internationale een manifest gepubliceerd, waarin zij aandringt op het stopzetten van het kolenvervcer en op een heffing ten be hoeve der Engelsche mijnwerkers. DE TOESTAND IN HET BEZETTE GEBIED. Op een inspectiereis door het bezette ge- bied heeft de Duitsche rijksminister Bell te Mainz, sprekende over de verzoeningsactie, een aanvulling gegeven van Briand's woor- len „Weg met de kanonnen". Z.i. moet daar- aan worden toegevoegd: „weg met de revo! vers, weg met de rijzweepen, weg met de be- jetting". Hij legde den nadruk erop, dat de rijksregeering eensgezind is in het doorzetten van de verzoeningspolitiek. ENGELAND EN RUSLAND. De Britsche minister van buitenlandsehe zaken Austen Chamberlain heeft den nieu- wen Russichen zaakgelastigde, Krassin, ont- vangen. Gemeld wordt, dat Krassin plannen heeft voorgelegd aan Chamberlain voor de hernieuwing der onderhandelingen met de Engelsche regeering, en dat hij daarover een lang onderhoud heeft gehad met Chamber lain. DE DEUTSCHE VOLKSPARTIJ EN DE REGEERING. De voorzitter der centrumsfractie in den Pruisischen Landdag heeft aan den voorzit ter van de Landdagfractie der Duitsche volkspartij officieel medegedteeld, dat de par- tijen der coalitie van Weimar bereid zijn, on derhandelingen te voeren over het herstel der groote coalitie in Pruisen en de toetre- ding der Duitsche volkspartij tot de Pruisi- eche regeering. De datum, waarop deze on derhandelingen zullen worden gevoerd, staat nog niet vast. DE VEEMMOORDEN. De commissie uit den Duitschen Rijksdag, belast met een onderzoek naar de beruchte rechtsradicale veemmoorden, houdt thans zitting te Miinchen. Hier heeft zij de juist- heid ondervonden van het spreekwoord, dat het slecht hazen vangen is met onwillige hon den. A1 heel duidelijk zette bijv. „Oberamt- mann" dr. Frick bij zijn verhoor het stand- punt van de z.g. vaderlandsche bonden uit- een, toen hij o.a. verklaarde, „dat een man als dr. Levi (de soc. rijksdagafgevaardigde, die de Beiersche regeering beschuldigd heeft de veemmoordenaars de hand boven het hoofd te hebben gehouden en die thans in de enquetecommissie zit), die sinds zes jaar be- Bchuldigd wordt van betaald landverraad, wiens grootste verdienste is het Duitsche le- ger vernield te hebben en die nog in Juli ,20 de bevelen opvolgde van dte communistische Internationale, dat zulk een man niet het recht heeft als rechter op te treden. Een man van eer moet weigeren voor zulke menschen als getuige te verschijnen." Generaal v. Epp, die indertijd een groot aandeel he'eft genomen in de verdrijving van de communisten uit Miinchen, bruskeerde de commissie door zijn houding en geheele op- treden zoodanig, dat o.a. een der commissie- leden, een lid van de D. volkspartij, hem vroeg waar hij geleerd had zich zoo vlegel- achtig te gedragen en dat hij zijn gedrag onbeschoft noemde. Generaal v. Epp verklaar de o.m., dat hij geen onderscheid maakte tusschen de uitlevering van wapenen aan de vijandige Entente en die aan zekere linksche krin-gen in Duitschland. Ook hij weigerde dr. Levi, als oud-lid van de communistische par- tij te antwoorden. Een andere getuige, een kapitein Rchm, verzekerde dte hoogste achting te hebben voor een veemmoordenaar. Het verhoor werd weer stormachtig, toen ook deze getuige geen antwoofd wenschte te geven op de vragen van dr. Levi, met de op- merking, dat men van hem als Duitsch offi- cier in geen geval kon verwachten zich met iemand als Levi in een gesprek te laten. DE BOYCOT TE KANTON EN HONGKONG. Het Kantonneesch Persbureau publiceert twee verklaringen over het eind van den boy- cot tegen Groot-Brittannie, een geteekend door het stakingscomite, de andere door de re vol urion na ir- re publi ke i nsche partij. Beide verklaringen zijn tot de stakers te Hongkong en Kan ton gerioht. De algemeene strekking van de verklaring is uiteen te zetten, dat de boycot rechtstreeks werd teweeggebracht door de moorden te Shanghai en Shamien in 1925 doch indirect het gevolg was van den strijd der nationalisten tegen het imperialis- me. De verklaring van het stakingscomite zegt ook, dat er geen overeenstemming met den vijand verkregen is en dat de staking te Kanton en Hongkong niet is bijgelegd. In dien de politiek van kanonschoten niet wordt gestaakt, indien de moorden niet ophouden, zu'len de daden van vijandschap tegen het Britsche imperialisme voortduren. De stakingsposten zijn ingetrokken, zegr een bericht uit Swatau, doch in afwachting van den terugkeer van afgevaardigden, die naar Kanton zijn gezonden om zich op de hoogte te stellen van den toestand, duurt de boycot voort en hebben de employes dter Brit sche firma's nog geen machtiging verkregen den arbeid te hervatten. Te Kanton hervatten de Chineezen den ar beid bij hun werkgevers. De .toestand is veel verbeterd. Er zijn schikkingen getroffen voor een algemeene hervatting van den handel, doch de beweging en het ankeren van de stoomschepen wordt bemoeilijkt door het feit, dat zich gedurende de staking modder heeft opgehoopt. AM'ERIKA'S CREDIETVERLEENING AAN EUROPA. De Amerikaansche onderstaatssecretaris van de Schatkist, Winston, heeft in een rede- voering voor de bankiersvereeniging te Kan sas City herhaald, dat Amerikaansche credie- ten aan Europa zullen worden verleend, wan- neer dit zijn financieel herstel zal hebben ver- wezenlij'kt, hetgeen als aanstaande kan wor den voorspeld. Verder heeft hij verklaard, dat de belas- tingdruk in Frankrijk, Bdgie en Italie in ver- houding grooter is dan in de Vereenigde Sta- ten. Winston legde den nadruk op de enorme uitgaven, die Frankrijk heeft moeten doen voor het herstel der verwoeste gebieden, op gevaar van zijn plaats in den rang der na- ties te verliezen. Voqrts wees hij op den politieken factor, dat de stabilisatie aer valuta in Frankrijk verwezenlijkt kon worden, dank zij de vor- ming van een kabinet, waarin practisch alle partijen zijn vertegenwoordigd. Ten slotte zeide Winston dat, daar de han- delsbalans gunstig is, het Frankrijk onge- twijfeld mogelijk is zijn geld te stabiliseeren. FRANKRIJK'S ECONOMISCH HERSTEL. Bokanowski„ de minister van handel, die het banket van het congres der in het buiten- land gevestigde Franschen presideerde, ver klaarde: Wij hebben moeilijke oogenblikken doorgemaakt en nog voor do boeg. Na de aan den handel en de Industrie door de deprecia- tie van de munt gestelde problemen, staan wij tegenover die der stabilisatie. Na deze krachtsinspanning zullen wij Frankrijk zijn voile economische gezondheid teruggeven. DE STORM OP DE DUITSCHE KUST In den zwaren storm van Zondag is nabij Cuxhaven het Duitsche zeilschip Frieda" aan den grond geloopen. De bemanning moest in het want vluchten, waar zij den ge- heelen nacht doorbracht. In volkomen uitge- pubten toestand werd zij Maandagmorgen gered. Van het bergingssdhip „Seehund", dat met de „See" in de Noordzee de stoomboot „Si- mon van Utrecht" assistentie verleende, zijr. vijf man overboord geslagen. Vier konden een toegeworpen touw grijpen, maar de vijfde is verdronken. Gistermorgen zijn het voor den oorlog op- gerichte Zeppelin-gedenkteeken en een ge- bouw van gewapend beton, welke beide op de duinen op Helgoland stonden, door de gol- ven ondermijnd en ingestort. Men vreest, dat het geheele duin zal wegspoelen. Ook aan het N.-strand is veel grond verloren gegaan. Vele visschers verloren hun netten. De groote schade, aangericht door storm en overstrooming, laat zich thans eerst eenigszins overzien. In de omgeving van Hamburg zijn door hagelbuien veel boomen vernield, vooral veel vruchtboomen. Bij Curslak'is op twee plaatsen een dij'k wegge- zakt. De daarachter liggende landerijen zijn onder water geloopen. De boeren hebben groote schade geleden, daar talrijke land- bouwwerktuigen verloren znij gegaan. Aan de Beneden-Elbe waren de buiteodijksche landerijen eveneens overstroomd. Etoordat de overstrooming plotseling plaats had, kon het vee niet iijdig genoeg in veiligheid worden: gebracht, zoodat er veel is verdronken. In het geheele BenedenrElbegebied werden de te- lefoon- en telegraaflijnen ernstig gestoord. Aan den linkeroever zijn 100 -stuks rundvee en 40 paardeti in het water omgekomen. Alleen aan de Duitsche Noordzeekust zijn 31 zeelieden omgekomen. Ete hevige storm, die sinds gistermorgen wederom was opgestoken, heeft nieuwe ern- stige schade aan de scheepva'art berokkend. Het verkeer in het Kielerkanaal staat geheel stil, .daar de scbepen niet ges^hut kunnen worden. Op de rede van Brunsbiitelkoog iiggen circa .40 stoomschepen voor anker. In de bin.nenha.ven van Cuxhaven zijn een groot aantal, meest Engelsche, schepen gevlucht. Bij den vuurtoren van die plaats is een groot gat in den dijk geslagen, die met ongeveer 12.000 zakken zand voorloopig is gedicht. Indien 4e storm blijft aanhouden, bestaat hier groot gevaar voor verdere dijkbreuken. Het Engeslche stoomschip „Rose", het een lading steenkool van Hamburg naar Londen, keerde na het verlies van zijn tweeden stuurman en een matroos naar Ham burg tecug. In Hamburg zijn een paar schepen uit zee teruggekeerd wegens het verlies van comman- dobrug en masten. Het Engelsche stoomschip „Athens", waar- van gemeld werd, dat het zich in nood be- vond, is inmiddels gezonken. De bemanning werd gered. BELGIe'S TOEKOMSTIGE KONINGIN. Belgie bereidt zich voor op de ontvangst der jonge prinses Astrid van Zweden, die eens geroepen zal worden de kroon van Bel gie te dragen. Te Brussel is een groot comite opgericht, dat het bruidje op luisterrijke wij- ze in de hoofdstad zal ontvangen. Ook de Belg'ische bladen beijveren zich sympathie te wekken voor de aanstaande vorstin en haar zoo hartelijk mogelijk tege- moet te komen. In verschillende artikelen wordt vooral d'e eenvoud van de prinses ge- prezen, die een opvoeding heeft ontvangen ge- neel volgens de Zweedsdie democratische op- vattingen. Zoodra Prinses Astrid de noodige kook- kunst bezat, moest zij de maaltijden bereiden en vervolgens het vaatwerk reinigen. Later behoorde het tot haar taak het doen van in- koopen voor de huishouding en als ieder an dere huisvrouw ging de prinses des morgens met haar tasdh er op uit, om het noodige aan te schaffen. In Zweden wordt nog het oude principe ge- handhaafd, dat elke vrouw ingewijd moet worden niet alleen 'in het huishoudwerk, maar ook in de kinderverzorging. Prinses Astrid moest dan ook de z.g. Barnavard bezoeken, waar ondterridit in de verzorging van babies wordt gegeven. Vol moederlijke -teederheid verzorgde de prinses de haar toevertrouwde kleintjes en als de weegschaal aantoonde, dat de peuter 'in gewicht was afgenomen, dan trok zij het zich aan, alsof zijzelf de moeder was. Naast den ernst-des-levens vergeet de prinses edbter evenmin de genoegens. Zij be- oefend verschillende sporten enzij is een hartstochtelijk danseres. Het jonge paar maakt dagelijks wandelin- gen door Stockholm en wordt op hartelijke wijze door het publiek begroet. DE TYPHUS TE HANNOVER. De door de Duitsche regeering ingestelde commissie van onderzoek naar de oorzaken der typhus-epidemie te Hannover zal Zater- dag a.s. in het rijksdaggebouw bijeenkomen. Of aan deze bijeenkomst ook de commissie van -advi-es uit de stad Hannover zal deelne men, is nog niet bekend. DE ZAAK-DAUGHERTY. Gister werd gemeld, dat de jury, die Vrij- dag een begin maakte met haar beraadsla- gingen in de zaak tegen Daugherty en Miller resp. oud-attorney-general en oud-be- waarder van de in beslag genomen Duitsche eigendommen in Amerika, die terecht stonden ervan beschuldigd dat zij zich hadden laten omkoopen tot het tei-uggeven van de eigen dommen v'an een Duitsche maatschappij Maandag moest mededeelen, dat zij niet in staat was tot overeenstemming te komen, waarop zij van haar taak werd ontheven. Aan de „Times" wordt nader uit New-York gemeld, dat ofschoon Daugherty en Miller op grond van dezelfde beschuldigingen opnieuw zouden kunnen worden vervolgd, dit niet zal gebeuren, tenzij nieuw bewijsmateriaal wordt aangevoerd. ITALIe'S FINANOEEL BELEID. In de Kamer van Koophandel te Genua iieeft de Italiaansche minister van financien Volpi een belangrijke rede uitgesproken over de monetaire politiek van de regeering. Spre- ker wees er op, dat de regeering volhardt in haar arbeid ten behoeve van het herstel van de Lire en progressieve deflatie, zelfs indien hiervoor zware offers geeischt zouden wor den. Volpi's rede heeft een heilzamen invloed uitgeoefend op de Italiaansche beurs, welke mio of meer gedrukt was. HET VERGELIJK MET DE HOHENZOLLERNS. Bij de behandeling van het vergelijk-ont- werp met de Hohenzollerns is het gister in den Pruisischen Landdag weer tot woesre scenes gekomen. De communisten protesteer- den heftig tegen het feit, dat de president Bartels hen wilde verhinderen een verklaring af te leggen. De communist Kellermann deelde mede, dat hij een dergelijke verhinde- ring als een geweldpolitiek tegen de commu nistische fractie beschouwde, waarop van de zijde zijner fractie slechts kon gereageerd worden met de scherpste tegenmaatregelen. De president betoogde, dat een verklaring wel buiten de agenda mogelijk zou zijn, doch thans niet in behandeling zou kunnen komen. De communisten stelden toen voor de kwestie van de werkloozenzorg in behandeling te ne men. Toen de communist, die toen het woord voerde, daarna van „de inbrekersbende der Hohenzo! terns" sprak, werd door de rechter- zijde luide „foei, foei"! gercepen. De commu nisten antwoordden hierop met een regen van scheldwoorden. De afgevaardigden van alle partijen liepen naar de redenaarstribune, waar luid geschreeuwd werd. Het communistische voorstel om de kwestie van de werkloozenzorg te behandelen werd daarop verworpen. De communist Pick stelde daarop voor de beraadslagingen nver de kwestie der Hohenzollerns vier weken te ver- dagen, opdat men eerst de beslissing van den Rijksdag zou kunnen afwachten. Dit voorstel werd niet in behandeling genomen. Onder groot rjmoer bleef Piek toch aandringen op net sluiten der zitting. Het kwam daarop weer tot botsingen tusschen de communisten en den President van den Landdag. De com munistische afgevaardigde Miiller uit Frankfurt, die den president door zijn uitroe- pen zwaar beleedigd had werd van de zitting uitgesloten. Toen direct daarop de Duitsch- nationale afgevaardigde het spreekgestoelte trad, werd hij door de communisten uitge- jouwd, zoodat de president eenige keeren vermanend moest optreden. Toen de Duitsch- nationale afgevaardigde hierop verklaarde, dat het hem speet dat in den Pruisischen Landdag „dergelijke lage en gemeene prak- tijken getolereerd werden", kwam het bijna tot handgemeen tusschen de communisten en Duitsch-nationalen. Slechts door tusschen komst der andere afgevaardigden werd een formeele vechtpartij vermeden. Aan het verzoek van den president om niet om het spreekgestoelte heen te blijven staan en weer plaats te nemen, werd door niemand gehoor gegeven. Na verwerping van verschillende obstruc- tie-voorstellen der communisten kon eindelijk tot behandeling van het Hohenzollerns-ont- werp worden overgegaan. In de voortgezette zitting van den Pruisi schen Landdag ontstond eveneens groot tu mult. Dit berei'kte zijn hoogtepunt toen de communist Kellermann tijdens de redevoe- ring van een democratischen afgevaardigdt.- plotseling een pak boeken naar de rechterzij- de slingerde. Er werd luid geschreeuwd en alle afgevaardigden verlieten hun zitplaat- sen. De zitting werd voor een kwartier ge- schorst, daar Kellermann weigerde de zaa; te verlaten. Daarop werden de tribunes ontruimd1, het geen wederom op communistischen tegen- stand stuitte. Daarop ontstond een oorver- doovend lawaai. De strijd werd nu met gla- zen water gevoerd, die over de zaal werden geslingerd'. De communist, die dit werkje vol- voerde, greep daarna naar een inktkoker, die het zelfde lot dreigde te ondergaan, doch bij- tijds werd hem deze uit de handen gerukt. Langzaam werden dan de tribunes door de politic ontruimd. De afgevaardigden aller partijen schoolden nog in dichte groepjes samen, ofschoon de president de zaal verla ten had. D^ communisten bleven doorgaan dreigende uitroepen tot de andere afgevaar digden te ridden.* OPSTAND IN PERZIe. Naar de Berlijnsche bladen melden hebben d'e troepen van den Perzischen Schach nabij Kermanschah een nederlaag tegen opstande- lingen geleden. DE ONVEILIGE DUITSCHE SPOORWEGEN. De lugubere passie om treinen te laten onfsporen „om eens een spoorwegongeluk te zien", duurt nog steeds voort. Volgens een V.-D.-bericht werden gisteren weer eenige jeugdige personen door arbeiders betrapt, toen zij op de spoorlijn naar Oberhausen op een zijspoor staande wagons aan het rijden tradhtten te brengen en toen dit niet spoedig genoeg gelukte, een zwaar stuk ijzer dwars over den weg wilden leggen. De misdadigers vluchtten, maar zijn be kend. DE PRUISISCHE RECHTERS TROUW AAN WEIMAR. In de bijeenkomst van de Pruisisc'he rech- tersvereeniging te Cassel is Zondag een reso lutie aangenomen, volgens welke de Pruisi- sche rechters in de constitutie van Weimar den grondslag van het recht en den waar- borg voor het bestaan van het land zien en den nadruk leggen op hun onwankelbare trouw aan de grondwet. ANTI-BRITSCHE HETZE I'N CHINA. De Times zegt, dat de anti-Britsche stem- mng in de provincie Szesjwan zich Voortdu- rend uitbreidt en beweert, dat, als de toe stand niet verbetert, alle Engelschen deze streek zullen moeten verlaten. Szesjwan wordt -beschouwd als van alle provincies dte meest vijandige aan de vreemdtelingen. Stu- denten en betaaldte agitatoren trachten zoo- ved mogelijk munt te slaan uit het Waihn- sien-incident. Pogingen, om in andere dee- len van China een' dergelljlce beweging te organiseeren, hebben echter nog niet vee. succes gehad. De militaire toestand in de Yangtse-vallei blijft duister. Het vechten is gestaakt en vbe- desonderhandelaren hebben het druk. Po- gingen worden gedaan om te trachten te Soen-Tsjoeanfang, den oorlogsheer van Sjanghai, over te halen tot een overeenkomst met Canton. De plaatselijke Canton-regeering is be- gonnen met de inning der 7'A pet. extra be- lasting op gewone handelsgoederen. De luxe-blasting is nog niet opgelegd. Tot nu toe zijn er nog geen teekenen, wel ke wijzen op een internatiouale actie. Wel zijn er eenige individueele protesten geweest tegen de onwettigheid1 van de nieuwe belas- tingen. GROOTE BRAND. Te Riedoeschingen in Beieren zijn gister- nacht elf boerenhofsteden met bijbehoorende gebouwen afgebrand. DE GEMEENTERAADSVERKIEZIN- GEN IN BELGIe. De thans bekende definitieve uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen bevestigen den eersten indruk: de socialisten zijn eenigs zins achteruit gegaan, vooral in de anders cverwegend socialistische provincie Henegou- wen. Liberalen en katholieken hebben, dank zij vooral den 6teun der vrouwelijke kiezers, eenige zetels op de socialisten veroverd, ter- wijl de communisten er aan den anderen kant hun vroegere partijgenooten enkele af- handig hebben gemaakt In Oost- en West- Vlaanderen en ook elders boeken d'e socia listen echter eenig succes, zoodat per slot van rekening de sociaal-democratie niet noemens- waard verzwakt uit den strijd komt. Libera len en katholieken schreeuwen intusschen om het hardst, dat zij eerf schitterende overwin- ning hebben .behaald. Zeker hebben de libe ralen zetels gewonnen, b.v. twee te Antwer- pen, maar daarentegen hebben zij er elders even belangrijke verloren en wie nuchter de zaak beschouwt, spreekt niet van een liberate overv/inning, maar constateert eenvoudig, dat de sedert jaren waargenomen achteruit- gang van de liberalen gestuit schijnt te zijn, zegt het Hbld. Ook de katholieken schijnen evenveel te hebben gewonnen als verloren, al hebben zij hun stemmenaantal in hoogere mate zien aangroeien dan de tegenpartijen. De scheu ring in de partij heeft geen sterken invloed op de restrltaten der verkiezingen gehad. Te Antwerpen en te Brugge heeft de Front- partij'een nederlaag geleden. Haar vertegen- woordigers zijn uit den gemeenteraad ge- weerd. AVaar de Vlaamschgezinden als Ka- tholeke Natonalsten of Vlaamsche Katho lieken optraden, met name te Lier, te Has- selt, te Sint Truiden en elders nog in West- Vlaanderen en Antwerpen, mochten zij be langrijke overwinningen boeken. Een uit- sluitend Vlaamsch-gezind programma lokt de kiezers dus niet aan. Voor de beoordeeling van den toestand moet nu echter worden afgewacht welke coalities met name tusschen liberalen en ka tholieken en liberalen en socialisten tot vor- ming van een meerderheid zullen lot stand komen. In de meeste groote centra zijn in- derdaad de verkiezingen zoo uitgevallen, dat liaast nergens een partij de volstrekte meer derheid heeft verkregen. Twee partijen zullen telkens tot een accoord moeten komen. Voor Antwerpen valt het bijvoorbeeld te bezien of de coalitie van Cauwelaert-Huysmans stand zal houden, nu de liberalen evenveel verte- genwoordigers in den gemeenteraad hebben namelijk 15, als de katholieken en zij naar het heet zullen trachten het met dezen op een accoord te gooien. DE UITBREIDING DER REGEE- RINGSBASIS IN PRUISEN. Gistermorgen heeft de landdagfractie van het centrum bij de beide andere coalitiepar- tijen, de democraten en de sociaal-democraten gevraagd, hoe zij over een toetreding van de Duitsche volkspart tot de regeeringscoalitie zouden denken. De democraten hebben in ant- woord hierop verklaard, dat het wei wen- schelijk zou zijn als minister-president Braun zelf de leiding van de onderhandelingen aan- gaande deze kwestie op zich zou nemen. De sociaal-democratische fractie zal vandaag haar houding ten opzichte van de uitbreiding der regeeringsbasis bepalen. EEN GEVANGENE ALS GEVANGENISBEWAARDER. Een dezer avonden is de suppoost van de gevangenis van St. Pierre te Versailles er met een der gevangenen, met wien hij vriend- schap had gesloten, op uit getrolcken. Hij is een kleine tournee in verschillende kroegen gaan maken en had intusschen de sleutels van de poort ^an een anderen gevangene in bewaring gegeven. Toen een politieagent op zijn ronde langs de gevangenis kwam en een man in gevange- niskleeren voor de deur zijn pijpje zag roo- ken, kreeg hij argwaan. Hij vroeg waar de portier was en vernam,' dait hij „uit" was ge gaan. De commissaris van politie werd gewaar- schuwd en wachtte den suppoost op toen deze thuis kwam. In de gevangenis zitten tal van misdadi- :ers, die gruwelijke moorden op hun geweten lebben, maar gelukkig door den pseudo- portier niet zijn vrijgelaten. GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1