i Alkmaarsche Courant Een speelbal der fortuin. a Mijn indrukken uit Amerika. DE®~ ®®®®®®®®®®®®®®H®®®®®®H®®®@®®!® Kanderd Acfit en Twintigste Jaargang. Woecsdag 13 October FEUILLETON. Rechtszaken ADVERTEERTIN DE ALKMAARSCHE COURANT REGELMATIG EN OP BEKWAME MANIER *0. 941 1926 mijn indrukken uit amerika. door Dr. Neil van Aken. XVII. New-York, 30 Augustus. Dat ik al niet eens eerder geschreven heb over het veelbesproken en veelbezongen Ame- riikaansche Meisje, dat zoo'n belangrijke plaats inneemt in het Amerikaansche leven, is voornamelijk te danken aan het feit, dat het een glibberig terrein is om zich op te wa- gen, in de eerste plaats omdat de Amerikaan zijn eigen meisjes de mooisteven de aardig- ste van de wereld vindt, en in de 2de plaats omdat de vreemdeling er vaak heel anders over denkt. Ik heb dan ook niet gewaagd mijn eigen oordeel te formuleeren, maar laat hier een Hollandsch meisje aan het woord, dat verscheidene jaren op een Amerikaansch kantoor heeft gewerkt en haar grieven bij mij kwam uitstorten. „Op ons Europeanen," zei mijn Hollandsch kennisje, „maken de Amerikaansche meisjes vaak den indruk van veeleischend, verwaand, berekenend en harteloos. Nu ligt dat niet ge heel aan het Amerikaansche meisje zelf, dat wij dezen indruk van haar krijgen; de Ame rikaansche mannen zijn daar voor een groot gedeelte de schuld aan, omdat zij, vooral in uiterlijke huldeblijken, de vrouw zeer verwen- nen. De getrouwde man doet veel meer in het huishouden dan een Europeaan ooit zou willen doen; hij draagt de baby, of staat goedmoedig met den kinderwagen in de brandende zon te wachten totdat Mama in een „drugstore" haar dorst' gelescht heeft. Vaak maakt de houding van den Amerikaan- schen man den indruk van serviliteit; hij is als het ware getraind om haar voor te laten gaan, met ongedekt hoofd in een lift te staan (de typisch Amerikaansche beleefd- heid tegenover het sohoone geslacht), in een restaurant post te vatten achter haar stoel, en dien voor haar bij de tafel te schuiven, etc. Een werkgever, die zich respecteert, zou het niet moeten wagen te vloeken en te schelden in het bijzijn van zijn stenotypisfe, want hi] zou zich blootstellen aan de verontwaardig- de vraag van het meisje, hoe hij het waagde zulke woorden te gebruiken in tegenwoordig- heid van een „lady." Dat deze beleefdheid grootendeels uiterlijk en aangeleerd is, wordt wel bewezen door de wantoestanden in de subway, waar de vrouwen tijdens de groote drukte heusch niet met consideratie behan- deld worden, en man en vrouw ruzien in Amerika minstens evenveel of zelfs meer, dan in Europa. Maar hoe dit ook moge zijn, de vrouwen zijn er stokstijf van avertuigd, dat zij recht hebben op uiterlijke eerbewijzen, en verlangen dan ook beleefdheid in een man in de allereerste plaats. Dat de Amerikanen er zelf ook al een beetje mee beginnen te spotten, bewijst wel de volgende anecdote. Twee vriendinnen be- schrijveq haar „idealen man!" „Mijn aan- staande man moet beleefd zijn, achter mijn jstoel staan, voor me buigen, en altijd dinee- ren in rok, zegt het eene meisje. „Waarom trouw je geen kellner?" antwoordt de ander. Natuurlijk slaat dit niet op alle klassen van Amerikaansche'meisjes, en heeft voor namelijk betrekking op het kantoormeisje. Maar waarom dit genre, waarvan New-York er honderdduizenden telt, niet als voorbeeld te nemen? Zij zijn aardig goed verzorgd en goed gekleed naar haar smaak richten rich verscheidene dagbladen, voor haar voor- liefdes worden boeken gecreeerd. Er wordt veel gesproken over de vraag of het Amerikaansche meisje haar Europeesche zusters in schoonheid „slaat". Sommigen beamen het, en geven als oorzaak de rassen- vermenging op. Anderen spreken het tegen, en noemen sport, toilet-middelen en goede kleeren verantwoordelijk voor haar aardige verschijning. Ik voor mij ben er van aver tuigd, dat de Amerikaansche meisjes „en masse" mooier zijn dan die van welke natio- naliteit ook, al worden ze zeer zeker gehol- pen door allerlei kunstmiddelen en vooral goede^kleeren. Het Amerikaansche meisje is slank, heeft rechte, goedgevormde beenen, is niet bepaald elegant, maar wel sportief en vlug. Zij besteedt veel zorg aan haar coiffure, en volgt de grill en van de mode nauwkeurig; geschoren wenkbrauwen of gedunde, veel of weinig „Schmink", bovenlip geverfd of de geheek mond, etc. Ved Europeanen opperen het bezwaar te- Naar het Engelsch van Rafael Sabatini. Geautoriseerde vertaling van A. T. Maar dit troostte Randal niet, en hij ver- 'fiet mijnheer Sylvester, bij zich zelf zwe- rende, dat hij niet meer zou terugkeeren„ er mocht gebeuren wat wilde. Maar toch, voordat hij Potteridge verliet, kreeg hij het bewijs, dat mijnheer Sylvester gelijk had. Tevergeefs wachtte Nancy dien dag zijn terugkomst. En's nachts stortte zij tranen deels uit boosheid, deels uit werkelijk verdriet, dat Randal wegging. Heel vroeg den volgenden morgen, nog voor het dorp ontwaakt was, reed Randal been om de wereld te veroveren, gesterkt door een vrij zware beurs en dat gloednieuwe Kwaard de geschenken, die de zegenin- gen van zijn vader vergezeld hadden. Toen hij langs den muur reed, waarboven de ker- Benbloesems prijkten, in de richting van de grijze pastorie, die onmiddellijk over den weg lag, werd boven een venster openge- eloten, en hoofd en schouders van Nancy kwamen te voorschijn. ..Randal!" riep zij zacht, toen hij dicht bij was. Hij hie Id zijn paard in en keek op. Zijn toorn smolt dadelijk weg. Hij voelae zijn Pols sneller kloppen. ,Nan!" gen cfe Amerikaansche meisjes, dat zij zoo uniform" zijn. Dit is een groote waarheid. Het Amerikaansche meisje wordt geboren met haar eigen individualiteit, maar zij moet al een heel sterke persoonlijkheid zijn als zij tegen den collectieven stenotypisten-geest kan oproeien. Een van de beste voorbeelden daar- van is wel haar houding tegenover den courtizeerenden Man, een onderwerp, dat zoowel door het Europeesche als door het Amerikaansche meisje «er belangrijk gevon den wordt. Overal waar twee of meer meis jes bijeen zijn, wordt er gesproken over de diverse „boyfriends." Want het Amerikaan sche meisje is smakeloos openhartig; haar vriendinnen weten minstens evenveel van haar blijvende of tijdelijke liefdes af als zij zelf. De gesprekken gaan meestal over de auto, dien de boy-friend heeft, over de snel- heid, waarmee hij reed, over de dure restau rants, waar hij haar mee naar toe nam, en over het geld, dat hij heeft gespendeerd. Een jonge man hoeft het heusch niet te wa gen om het meisje, waarmee hij den avond heeft doorgebracht in een theater of restau rant, in een tram of een subway thuis te bren- gen, als hij geen auto heeft kan hij een taxi nemen, en hoe 'n grooten afstand hij daar- mee moet afleggen, des te meer pleizier heeft het meisje. Van een jongen die probeert het wat zuinig aan te leggen, moet zij niets heb ben wat zouden de vriendinnen er wel van zeggen? En zoo heb ik eens een overigens lief en zacht meisje de relaties met een van haar vrienden zien verbreken, terwijl zij spij- tig zuchtte, dat het jammer was, dat hij het financieel niet kon volhouden. Zelfs niet buitengewoon mooie of aantrek- kelijke meisjes stellen de hoogste geldelijke eischen aan den man, waarmde zij zouden willen trouwen. „Honderd dollar in de week, niet minder," besliste een kleine stenotypiste, wier vader zeker op niet meer dan twintig dollar begonnen was. En een platina verlo- vingsring met diamanten en een even dure trouwring worden als vanzelf sprekend be- schcuwd. Hier geldt het ook weer: Hoe duur- der de ring, des te gelukkiger is het meisje. De ring wordt door al de vriendinnen ge- taxeerd, geinspecteerd, hoe groot is de vol- doening wanneer zij moeten bekennen, dat het een kostbare ring is, die Ann of Lillian of Matty gekregen heeft. Dat deze toestanden niet geheel rechtvaar- dig zijn voor den man, is duidelijk. Vaak ver- dient het meisje bijna evenveel als de man die met haar uitgaat, maar het zal niet in haar hcofd opkomen om een gedeelte daarvan zelf te betalen. Trouwens, de Amerikaansche jongen zou daar bijna beleedigd door zijn. Natuurlijk zijn er ook eenvoudige, aardige meisjes, die een jongen niet op kosten willen jagen, die tevreden zijn met een klein Fordje of het zelfs zonder auto doen, die geen ca- deaux wens'chen en eenvoudig willen begin nen, maar de mode is nu eenmaal anders. De mode schrijft voor het pralen met rijke vrienden, het hartelooze behandelen van den jongen, die toont om het meisje te geven. De mode verbiedt om ooit door een man te lijden, en verbiedt eigenlijk om lief te hebben. Want hoewel zeker veel meisjes in haar hart veel zouden willen opofferen voor een bepaalden jongen, als hij maar van haar hield, en ande ren zich in stilte dood treuren over een man, die haar in den steek gelaten heeft, zij laten dit uiterlijk niet merken. Zij zijn daar te ijdel voor, en hechten te veel aan de meening van de vriendinnen. Liefde is in Amerika niet een cultuur, maar een tcehniek. Er zit niets be- nijdbaars in om lief te hebben, maar het is heerlijk de vriendinnen de oogen uit te ste- ken. En daarnaar wordt veel geregeld, zelfs tegen de eigen natuur in. Mocht het bovenstaande niet zoo zeer plei- ten voor de mentaliteit van het Amerikaan sche meisje, er zijn toch veel dingen, die pret- tig zijn in haar. Zij zijn opgewekt, flink en buitengewoon lief en vriendelijk onder el- kaar. Steken onder water, zoomin als open- lijke vijandelijkheden, zal men weinig onder het vrouwelijk personeel van een groot kan toor vinden. Zij zijn beleefd, altijd bereid om een vriendelijk woord tegen elkaar te zeggen over een pas gefabriceerde „permanent wa- vel" of een nieuwe japon, zelfs al vinden ze het niet mooi. Zij zijn actief, behulpzaam, niet kleingeestig en niet moeilijk om mee om te gaan. Haar ontwikkeling is niet erg groot. Som migen hebben een paar jaar middelbaar on- derwijs gehad op een „high school," waar zij, volgens het Amerikaansche systeem, haar eigen cursus mochten kiezen. Zoo kan men soms een typiste ontmoeten, die een jaar La- tijn geleerd heeft, maar er toen maar mee opgenouden is. Een meisje vroeg mij eens de beteekenis van „Qu-est ce que c'est?", zij had dezen zin op een papiertje gekrabbeld gevonden. Toen ik haar de beteekenis vertel- Zijn geheele ziel lag in de wijze, waarop hij den naam uitsprak. „Het split me, dat ik gelachen heb, beste Randal. Ik was in werkelijkheid niet vroo- lijk. Daarna heb ik gehuild. Ik ben den ge- heelen nacht wakker gebleven, om je nu niet te missen". Dit was waarschijnlijk niet waar, maar even waarschijnlijk geloofde zij dat het zoo was. „Ik wilde je vaarwel zeggen en dat God je behoeden moge, beste Randal, enen kom gauw bij me terug." „Nan!" rieo hij weer. Het was alles, wat hij zeggen kon; maar hij zeide het met groote welsprekendheid. lets viel zacht op den nek van zijn paard. Hij stak zijn hand uit, om het te grijpen en merkte, dat hij een kfcinen handschoen, met franjes versierd, in zijn hand had. Er klonk een kreet van boven. Mijn hand- schoen!" riep zij. „Ik heb hem laten vallen. Toe, Randal!" Zij leunde ver voorover en stak een smee- kende hand uit. Maar zij was nog te ver boven hem, om het mogelijk te maken, dat hij den handschoen teruggaf. Daarenboven, bedroog zij hem ditmaal niet met haar ko- mediespel. Hij nam zijn hoed af, en stak den handschoen tusschen den band. „Ik zal hem als een bewijs van liefde dra- gen, tot ik kom om de hand te vragen. die hij bedekt heeft", zei hij haar geestdriftig. Hij kuste den handschoen, boog diep, dekte rich met een edelen zwier en gaf zijn paard de sporen. Toen hij wegreed, klonk haar stem hem na, een beetje spottend, maar met een licbfe de, zd een ander meTsfe, Hat fietzeffde sfukfe papier onder oogen had gehad: „Ja, dat had ik toch eigenlijk ook moeten weten ik heb een jaar lang Fransch gevolgd1!" Tot zoover de meeningen van mijn Hol landsch kennisje. Zij heeft mij bij hoog en laag verzekerd dat geen jalouzie haar opvat- tingen heeft beinvloed, en dat geloof ik ook wel. Want het Europeesche meisje is heel anders dan het meisje van de Nieuwe We-, reld en beoordeelt de Amerikaansche volgens haar eigen standaard. Ook de Europeesche mannen waardeeren over het algemeen de vrouwen en meisjes van hun eigen nationali- teit veel meer dan de mooie Amerikaanschen. Maar aan den anderen kant voelt de Ameri kaan zich ook meer tot zijn eigen meisjes aangetrokken, en zullen de Amerikaansche meisjes op haar beurt waarschijnlijk vele fou- ten in haar Europeesche zusters ontdekken, waarvan deze zelf niet bewust zijn. VOOR DEN POLITIERECHTER. VERZETZAAK, MISHANDELING. De arbeider Mies H. te Egmond aan Zee, vroeger te Alkmaar, is in verzet gekomen iegen het vonnis, vaarbij hij is veroordeeld lot een maand ier z«kt mishandeling van den getuige J Paulue. Veroordeelde vond deze straf te zwaar en dit is de voornaamste reden van zijn verzet Voorts bev eert hij niet te hebb:n gestagen, coch alleen geduwd. De mishandeling is gepieegd in het Kennemer- parx.vcor het steegje dat toegang geeft tot het Achterom. Verdacbte heeft Paulus ge- slagen. zijn beste pak beschadigd en wilde hem ook nog m?.t een riooldeksel gooien. De getuige Boots heeft gezien. dat ver- dachte getuige Pav'us in het gezicht gesla- gen en tegen de borst heeft ges'ompt. Paulus is ook van achteren tegen het lichaam aange- trapt Ook wilde hij met een riooldeksel gooien. Voorts heeft verdachte gezegd: Ga nou maar naar de politie en zeg, dat Mies H. weer bezig is De officier zag geen enkele reden om wijzi- ging in de straf te orderen en vorderde be- vestiging van het vonnis. Verdachte drong rogmaak aan hem e'en geldboete op te ngeec of een voorw. strat. Hij is bereid tot geheelonthoudirg en be- loofde plechtig beterschap. Hij is bereid de toegebrachte schade f 13 te voldoen. Het is de Zondagsche pantalon van Paulus, die in't gedrang is geraakt. De politierechter stelde de zaak in handen der reclasseering en bepaalt de verdere be- handeling op 1 November. MISHANDELING. Voortgezet werd de zaak tegen P. B. te Egmond aan Zee, die zich te Egmond aan Zee op 6 Mei heeft schuldig gemaakt aan ernstige mishandeling met een mes op een persoon, die inmiddels door andefe oorzaak is overleden. Voorgesteld wordt door de reclasseering een voorw. straf. De officier vereenigde zich met dit advies en vorderde 3 maanden gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd. Vonnis: 4 maanden gevange nisstraf met 2 jaar proeftijd. Als bijzondere voorwaarde wordt hij verplicht tot geheel- onthouding. BESCHADIGING VAN TAMME EENDEN. De tuinder Pieter Martinus A. te Limmen stond terecht ter zake het feit, dat hij op 10 Augustus zich heeft schuldig gemaakt aan het dooden en beschadigen van een aan- tal tamme eenden. De jacbtopziener Kieft trad in deze zaak op als getuige. Verdachte ontkende. Hij heeft op last van zijn baas hanen nagezeten. De getuige Jan Kieft verklaarde op 10 Augustus gezien te hebben in de Limmer polder, dat verdachte iets op joeg. Getuige heeft hem beloend en zag hem met een voor werp naar de eenden gaan. Later heeft hij zich laten vallen om 16 eenden op te vangen. Getuige vond 3 eenden gestrengeld en 1 eend dood. Verdachte zeide, dat Kieft hem wilde zoe- ken. Eisch 40 boete of 40 dagen hechtenis. De politierechter verdaagde de zaak tot a.s. week, teneinde nog twee getuigen te hooren. EENV. BELEEDIGING. De niet verschenen verdachte Floras R. te Enkhuizen heeft op 9 Augustus de 46-jarige mej. Kok beleedigd, door haar toe te voegen: Is het G. v. d. nou uit met dat water gegooi, gek mirakel, of ik zal een emmer water over je hersens gooien, leelijk stuk vergift. Verdachte is een buurvrouw van de be- leedigde en schijnt die bedreiging den vol genden morgen te hebben uitgevoerd. De echtgenoot van de beleedigde werd als tweede getuige gehoord. Verdachte is een vreeselijk lastig mensch. trilling, die haar heimelijke tranen verried. „Vergeet niet, de wereld met je mee terug te brengen En dat was de laatste maal, dat hij haar stem meer gehoord had. Vijf jaren gingen voorbij, voordat hij weer in Potteridge kwam. Weer stonden de kersenboomen in bloei, weer zag hij ze door den wind heen en weer bewegen, boven de grijze muren van den boomgaard bij de pastorie, terwijl hij met luid kloppend hart voorwaarts reed, gevolgd door een knecht. Zijn vader, die kort nadat de zoon dienst had genomen bij Monk, voor goed naar Lon- den gegaan was, was sedert twee jaren dood. Al had Randal zijn trotsche belofte, om de wereld te veroveren, niet vervuld, toch had hij er een belangrijke plaats voor zich zelf in verkregen, een mooien rang in het leger, die de ladder voor grooter din gen zijn zou. Hij was de jongste kolonel in het leger, dank zij, zoowel zijn eigen ver- diensten, als de bescherming van Monk want Monk zou hem nooit zoo begunstigd hebben. als hij het niet waard geweest was; en bewezen had, dat hij een man van betee kenis was, van wien alien, die hem kenden, veel vorwachtten. Dit alles was duidelijk aan hem te zien: zijn hoog voorkomen, zijn rijke kleeding, de prachtige uitrusting van zijn mooi oaard de knecht achter hem, uit alles sprak een man van aanzien. En hij was er trotsch op terwille van haar, die hem bezield had Diep in zijn hart dankte hij God voor deze dingen, omdat hij ze haar koa aanbie- den Hij was benieuwd, hoe zij er uit zou zien, terwijl hij vlug voortreed, zijn gelaat opge- Gevorderd werd f 30 boete of 30 dagen hechtenis. Vonnis conform. BELEEDIGING VAN EEN AMBTENAAR. De 19-jarige bakkersknecht Jan V. te Eg mond aan Zee heeft op 15 Augustus den ge- meente veldwachter ten Bruggencate belee digd door hem voor vuile boef te noemen. Verdachte zeide, dat hij driftig geworden is door het optreden der politie tegen hem. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Verdachte vond het schandalig erg. Vonnis f 15 boete of 15 dagen hechtenis. EEN JUFFROUW MISHANDELD. Jacob S. heeft op 11 Augustus Grietje v. Baden, huisvrouw P. Meuleveld te Alkmaar, mishandeld door haar in't gezicht en haar neus aan het bloeden te 6laan. Haar ma:: had kwestie met verdachte en wreekte zich op de vrouw. Gevorderd werd 20 boete of 20 dagen hechtenis Vonnis conform. MISHANDELING. De 71-jarige kermisreiziger Pieter V., 'n klein grijsharig mannetje, stond terecht om dat hij op 30 Juli zijn college den getuige D. Visser heeft mishandeld. De oude man zeide, dat Visser uitdagende en bsleedigende woorden tegen hem heeft ge sproken. Hij heeft 'm een goeie douul tegen zijn kin gegeven. De officier vorderde f 15 boete of 15 da gen hechtenis. Verdachte werd dienovereenkomstig ver oordeeld. BLIJFT ZOO. Op 10 Augustus heeft de 45-jarige vee- houder Simon v. d. H. te Uitgeest de huis vrouw van den mede aldaar woonachtigen Koorstra mishandeld. De oorzaak was het optreden van de wederzijdsche kinderen. Ver dachte zeide, dat juffrouw K. met de tang heeft gedreigd. De juffrouw zeide, dat de mishandeling niet erg was. Zij heeft «r geen pijn van ge had. Verdachte zeide de juffrouw in 't minst niet te hebben aangeraakt. De officier verzocht vrijspraak en raadde den verdachte zich kalm te houden. Overeenkomstig dezen eisch sprak de Poli tierechter den verdachte ditmaal vrij. WEDERSPANNIGHEID. De niet aanwezige Sietse de H. te Helder heeft zich op 14 Aug. aldaar met geweld verzet tegen den agent van politie Bakker Verdachte verkeerde in kennelijken staat van dronkenschap en verzette zich, toen hij deswege door den agent was aangegrepen ter overbrenging. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Vonnis conform. EENV. BELEEDIGING. De melkslijtersknecht Jacob S. te Schagen heeft op 9 Augustus den getuige de Wit be leedigd. Er heerschte een animositeit tusschen de f ami lie van verdachte en de familie de W. over een wrakke koe, die de vader van verdachte voor 200 op een door de Wit gehouden boelhuis had gekocht. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis overeenkomstig dezen eisch. De politierechter vermaande den ver dachte met schelden op te houden. MISHANDELING MET EEN BOKSIJZER. Een forsch gebouwd ingezetene uit den Helder, W. genaaifid, stond terecht terzake, dat hij in den nacht van 14 op 15 Augustus den niet verschenen getuige P. Brise mishandelde in een tusschen ver dachte en dezen getuige ontstane vechtpartij. wekt en vol spanning. Het was drie jaren, maar dat was zeer begrijpelijk, want de ge- sedert hij het laatst van haar gehoord had; durige verplaasingen die zijn krijgsmansle- ven meebracht, maakten het onmogelijk, dat brieven hem dikwijls bereikten. Hij had haar herhaaldelija geschreven. Maar in al drie ja ren Jiad hij slechts een brief ontvangen, en dat was lang geleden, dien zij hem geschre ven had na Dunbar, in antwoord op zijn me- dedeeling, dat hij kapitein was geworden en dus een stap verder was gekomen in zijn ver- overing van de wereld. Hoe zou zij hem nu begroeten? Hoe zou zij hem aanzien? Wat zou haar eerste woord zijn? Hij dacht, dat het zijn naam zou zijn. Dat hoopte hij, want uit de manier, waarop zij dien zeggen zou, zou hij alles hooren, wat hij verlangde te weten. Zij hielden stil bij de deur van de pastorie. Hij sprong van zijn paard zonder op de hulp van zijn knecht te wachten. De deur ging open. Voor hem stond met versehrikten blik een magere oude vrouw, die in niets op de dikke Mathilde geleek, de vroegere huishoud- ster van den predikant. Hij keek haar aan, rijn gelaat verloor iets van zijn blijde opge- wektheid. „Dede predikant?" vroeg hij, stame- lend. „Is hij thuis?" „Ja," mompelde zij, terwijl zij wanfrou- wend ziin indrukwekkende gestalte aankeek. „Wacnt een oogenblik, terwijl ik hem roep". Zij verdween in de schemering van de ves tibule, vanwaar hij haar stem kon hooren, roepend „Heer, Heer! Hier is een vreemdejing!" Verdachte werd tot twee maal door B. op den grond gewerkt en heeft toen gebruik ge- maakt van een boksijzer, dat hem, zeide hij, door de omstanders moet zijn verstrekt Hij heeft een dergelijk wapen niet in zijn bezit. Eisch 40 boete of 40 dagen hechtenis. Vonnis f 50 boete of 50 dagen hechtenis. MISHANDELING UND KEIN EINDE. De 42-jarige visscher Pieter G. te Egmond aan Zee heeft in haar woning op 14 Augus tus zijn moeder, de weduwe Stam, mishan deld. Verdachte had van zijn moeder geld ge- leend en een naaimachine in pand gegeven. Hij kwam om de machine op te eischen, wat door zijn moeder werd geweigerd. In de daardoor ontstane woordenwisseling heeft verdachte zijn moeder mishandeld. De verdachte heeft bezwaren, dat zijn 74-jarige moeder en 77-jarige tante den eed afleggen. De zitting werd geschorst en na herope- ning deelde de politierechter mede, dat er geen bezwaren waren, de getuigen onder eede te hooren. Moeder G zeide, dan dat haar zoon niet dronken en niet nuchter was. Hij had het geleende geld nog niet geheel af- betaald, daarom wilde zij de naaimachine niet afgeven. Hij heeft de naaimachine en een stoel vernield en zijn moeder bij de borst gegrepen en tegen den grond gegooid. Verdachte viel haar wel meer lastig. Zij verlangde hem niet meer in haar woning. Verdachte vond dit goed, maar ontkende haar te hebben geslagen. Ook de tante van verdachte beweerde, dat hij haar heeft mis handeld. Hoewel lettende gelet op het weerzinwek- kende van het feit, dat een zoon die zijn hoog bejaarde moeder mishandelt, acht de off. het uit taktische overwegingen gewenscht dezen verd. te veroordeelen tot 2 maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met 3 proef jaren en waarbij als bijzondere voorwaarde wordt op- gelegd een verbod van verdachte om zijn moeder buiten haar toestemming te bezoeken. Overeenkomstig dit requisitoir werd ver dachte veroordeeld. DIEFSTAL VAN EEN DEKKLEED. De 49-jarige landbouwer Petrus Paulus B., wonende te Harenkarspel, stond terecht ter zake .ontvreemding van een dekldeed, toebe- hoorende aan den landbouwer A. Bruin. Verdachte zegt het dekkleed in Alkmaar te hebben gekocht. Het weet niet wie deze per-, soon was. Hij heeft er 3 gulden voor be- taald. De landbouwer A. Bruin te Oude Niedorp is op 17 Juli een dekkleed kwijtgeraakt, dat hij over een partij aardappelen heeft neerge- legd. Hij heeft dit kleed naar hij veronder- stelt gevonden in het bezit van verdachte. De prijs van het kleed is 8 nieuw. De land- arbeider Groot van Zijdewind herkent het zeil aan een drietal gaatjes die er zijn inge- prikt. De officier meent dat de identiteit van het kleed Avel vast staat. De verdachte kan de aanwezigheid van het kleed in zijn bezit niet behoorlijk verklaren. Bovendien is de prijs die hij zegt aan den onbekenden man te heb ben betaald te hoog. Maar de officier gelooft dat het de beste weg zal zijn. dat de eige- naar het kleed terug kocht. Doph dit ligt niet op den weg van den officier en daarom vordert het O. M. ter zake diefstal 30 boe te subsidair 30 dagen hechtenis. De verdediger mr. Wynne meent dat schuldheling ten laste had moeten worden gelegd. Voorts bestrijdt pi. de dagvaarding en acht het ten laste gelegde niet bewezen en verzoekt vrijspraak. Een vreemdeling! O God! Het was hier niet zooals het zijn moest. Er klonk een vlugge, jeugdigc stap, en een oogenblik later verscheen een jonge man uit de schemering. Hij was lang, knap en had blond haar; hij droeg het geestelijke zwart en de das van een predikant. „U verlangde me te spreken, mijnheer?" vroeg hij. Randal Holies keek hem een langen tijd sprakeloos en verstomd aan. Hij bevochtigde zijn lippen en sprak eindelijk: ,Het was mijnheer Sylvester, dien ik wenschte te spreken, mijnheer," antwoordde hij. „Zeg mij," en in zijn vuur was hij onge- manierd genoeg om den arm van den onbe kenden predikant vast te srijpen, „waar is hij? Is hij niet meer hier?" „Neen", was het vriendelijke antwoord. „Ik ben hem opgevolgd." De jonge geestelijke hield even op. „Mijnheer Sylvester is sedert drie jaren overleden." Holies beheerschte rich. „Dat is een slechte tijding voor me, miin- heer. Hij was een oude vriend van me. En zijn dochterjuffrouw Nancy? Waar is zij?" „Dat kan ik u niet zeggen, mijnheer. Zij was uit Potteridge vertrokken, voordat ik hier kwam." „Maar waarh'een is zij gegaan? Waar, heen?" In plotselinge drift schudde hij den ander bij den arm. De predikant verdroeg zwijgend, daar hij de onrust van den man zag. (Wordt vervolgd.y moot glj adverfeoren, Indien go wenscht dat hot publiek uw zaak zal verkiezen boven die van uw collega's. Als gij or prijs op st&lt dat uw zaak steeds meer en meer be- kend wordt, is er ook maar een middel: ADVERTEEREN. En wanneer glj eens een bljzon- dere advertentie wilt plaatsen of een speciale reclame-cam- pagne wilt beginnen en ge zijt het niet met uzelf eens, hoe te handelen, wendt u dan eens tot ons, we zullen u gaarne van advies dienen. UI 12i

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5