DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. K«. 242 muH 2 biaden. fltowlerd aefet ©a twiutigsie Jaargang 1926. Albonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. y.h. Henns. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. BONDERDAG 14 OCTOBER. BuitenBand Binnenland Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. ,,ONMATIGHEID" IN HET BRITSCHE LAGERHUIS. Onlangs moet dr. Salter, een socialistisch Lagerhuislid, in een vergadering van drank- bestrijders gezegd hebben, dat hij verschei- dene leden van het Lagerhuis daar dronken gezien had en dat geen enkele parti} uitge- zonderd' was. Toen men dr. Salter eergisteren vroeg of dat ind-erdaad zoo was, bevestigde baj het. Hij wilde geen namen noemen, doch als men hem in het Lagerhuis over zijn. uitla- ting zou aanvallen, zou hij geen blad voor den mond nemen en het den betrokkenen in hun gezicht verwijten. „Luidruchig gedrag na het etensuur is een geregeld voorkomend verschijnsel. Ieder, die op de tribune het Lagerhuis in het begin van den avond gade- sJaat, zal menschen ontwaren, die een drup- pel te veel gedronken hebben. Het euvel is het grootst onder de conservatieven, doch wordt fcjj alle partijen aangctroffen. De leden zijn wel met bepaald dronken, maar zijn toch hun zelfbeheersching kwijt, opgewonden en luid- ruchtig. Van veel invloed is het feit volgens dr. Salter in zooverre niet, daar bij stemmin- gen de leden over het algemeen toch de partij- feding volgen. De dokter, Salter is geneesheer, ldaagde er ook over, „dat het buffet in het Lagerhuis steeds geopend is, ook op de uren, dat andere Jjars" gesloten moeten zijn. Het euvel van de „onmatigheid" in het La gerhuis, zooals Salter het noemt, is niets jieuws. Eenige j'aren geleden klaagde een oud-verslaggever er over, dat de Lagerhuis- vergaderingen zoo saai waren geworden, om- dat de avondvergaderingen ft vroeg begin- nen, zoodat de leden niet meer in de vereisch- te stemming kornen. De beste redevoeringen in koningin Victoria's tijd en daarvoor, zei hij, werden uitgesproken na tafel, als de wijn de tongen losgemaakt had. In den „goe- den „ouden tijd" moet het herhaaldelijk zijn voorgekomen, dat leden van het Huis niet een enkel glas te veel op hadden, doch zichtbaar beschonken waren. DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. Dinsdag zijn opnieuw 20.000 mijnwerkers ran den arbeid gegaan. In totaal meer dan 217.000 mijnwerkers zijn bezig met de kolen- productie. In Lancashire hebben meer dan 5000 arbeiders het werk hervat. De afvallig- heid van de politiek der mijnwerkersfederatie in dit belangTijk gebied wordt van bizondere beteekenis geacht, waarmede sterk rekening zal worden gehouden als het uitvoerend co- mite der mijnwerkers heden te Londen bijeen- komt. Ook in andere gebieden werd een klei- ne uitbreiding van de werkhervatting vastge- steld, waar de politiek der Federatie krachtig gesteund wordt, met name in Schotland, het noordoostelijk deel van Yorkshire en Zuid- Wales, doch het aantal arbeiders dat daar aan het werk is bedraagt nog altijd slechts tien pet. van het normale aantal. Het totaal aantal arbeiders, dat kolen delft bedraagt thans volgens een officieele opgavc 224.886 Volgens Reuter zouden intusschen in dit totaal ook de „safety-men" der mijnen, waar gewerkt wordt, begrepen zijn. De minister van binnenlandsche zaken Joynson Hicks heeft, het woord voerend bij de opening van de internationale tentoonstet- ling van uitvindingen, een beroep gedaan op de partijen in het geschil. Hij deed een beroep op de betrokkenen om re overwegen of de tijd niet gekomen was om definitief te zeggen dat er genoeg gestreden was, dat aan beide zijden aan de eer was vol- daan en dat het werk moest worden hervat m alle mijnen niet alleen voor het welzijn der mijnwerkers en hun werkgevers maar voor het welzijn van de groote massa der gemeen- schap, die evenzeer leed als de mijnindustrie zelf. SCHUMACHER VRIJGESPROKEN Bij die behandeling voor het „Schoffenge- richt" te Berlijn van de zaak tegen den Ber- lijnschen leeraar Friedrich Sc'huehmadher, beklaagd van diefstal van boeken uit de bi- bliotheek van het zoologisch museum van de Berlijnsche hoogeschool en van vernietiging van documenten, heeft de custos van dit mu seum, dr. Kunzen, o.a. verklaard, dat Schuh macher, ofschoon autodidakt, op het gefbied der entomologie de bekwaamste onderzoeker ter wereld is. Dat hij zelfs in wetenschappe- iijk gezag den overleden Finschen zooloog prof. Bergrot overt reft. Schuhmacher, stamniend Ant een Berlijn sche arbeidersfamilie, erfde van zijn vader een hartstcoht voor vlinders enz. Reeds ails schooljongen werd hij wegens zijn voortroffe- lijlcen arbeid door den voormaligen directeur van het museum, prof. Brauer, aldaar aan bet werk gezet. Deze bleef zijn vriend en taentor, zoodang hij leefde. Geld om te studeeren was er echter niet, dus werd Schuhmacher onderwijzer. Op het seminairie te Oranienburg ontdekte hij reeds een nieuwe insectensoort. In zijn vrijen tijd werkt hij op het museum. Op twintigjarigem leeftijd schrijlft hij een groot werk over de Europeesche wandiluizensoorten, correspon- deert met het Britsche Museum, met de hoo- gescholen van Helsingfors en Boedapest. Het zoologisch museum zendt hem naar zijn standiplaats kisten- vol insectenmateriaal ter onderzoek. In 1911 en '13 onderneemt hij onderzoe kwgsreizen naar den Balkan. Het geld daarvoor spaarde hij uit op zijn eten, op zijn Weeding. Hij brengt 30.000 insecten mee, Welke hij schenkt aan het museum. In 1913 heeft hij reeds 400 publicaties uitgegeven. Op aanbeveling van zijn beschermer Brauer wordt hij te Berlijn gepiaatst. Zijn chefs zijn vol lof over zijn paedagogische talenten. Evenals zijn coliega's. Men noemt hem een zonderling, een bijzonder mensch. In zijn vrijen tijd vindt hij nog gelegenheid zijn scholieren gratis onderwijs te geven in het Engelseh. Nooit hedft hij met iemand ruzie. Altijd werkt hij; tijd om te eten' gunt hij zich haast niet. De kostbaarste boeken van hem slingeren in de leeraarskamer. Hoe kwam het, dat deze man misdadig werd? In '17 stierf zijn vriend1 Brauer. Enkele weken in militairen dienst braken het zenuw- gestel van den overgevoeligen Schuhmacher. Weer ging hij echter aan den arbeid, bij wil de den doctorstitel halen. Hetgeen hem niet gelukte. Hij' komt niet verder en dit begint zijn gezondheidstoestand te ond'ermijnen. Buiten zijn werkkamer blijft hij de vriende- lijke, bescheiden coliega, daarbinnen begraaft Mj zich in zijn speciale wetenschap. Met het gevolg, dat hij tot een „katalogomanie" ver- valt, zooals de psychiaters, die hem onder behandeling hebben gehad, het noemden, ftt wel ken toestand hij hon d erden bo eken naar huis sleept, zinloos arbeidt en zich afbeuit, zonder stelsel en zonder doel. Zijn woning komt in verval. De dood van zijn moeder, die hij zielslief heeft, doet de rest. Zijn verzame- Lingeo omderhoudt hij niet meer. Hij za'kt el- ken dag meer en meer omlaag. Uit dien toestand wordt hij opgeschrikt door de beschuldiging van diefstal. De justi- tie bemoeit zich met hem, hij komt in een sa natorium, onder observatie. En gisteren stond een netjes gekleed, sym- pathiek mensch, zoo schrijft het „Berl. Tag." voor de rechters. Niemand kon iets tot zijn nadeel zeggen. De medische deskundigen P'leitten voor hem. Het O. M. vraagt vrijspraak, omdat er ge- gronde twijfel bestaat aan de toerekenbaar- heid van Schuhmacher ten tijde van het be- gaan der z.g. diefstallen. Als zijn eenigen wensch sprak de man het verzoek uit, weder aan het werk te mogen gaan. Zijn leven en zijn arbeid behooren het zoologisch museum. De rechtbank sprak hem vrij. DE OPPOSITIE IN RUSLAND. Volgens een bericht uit Moskou heeft Stalin op een vergadering van het conimunistisch personeel der staatsuitgeverij verklaard, dat het centraal comite der partij een volledige overwinning op de oppositie heeft behaald en dat de kracht der laatste giebroken is. Er worden ingrijpende wijzigingen ver- wach in de leidende regeeringsfuncties. O. m. wordt het ontslag verwacht van Moekle- wietsj, den eerst kort geleden benoemden be- velhebber der Baltische vloot, die niet de sympathie van zijn ondergeschikten heeft. Volgens een ander bericht zou Kamenef den laatsten tijd niet meer zoo sterk staan in zijn oppositioneele overtuiging als voorheen en is het geenszins uitgesloten, dat hij zich van de oppositie zal afscheiden en zich bij de meerderheid voegen. DE BEZETTING VAN HET RIJNLAND. Op 15 September waren er in het bezette deel van het Rijnland nog ongeveer 46000 Franschen, 8000 Eogelschen en 7000 Belgen DE BURGEROORLOG IN CHINA. Volgens bericht uit Peking aan de „Times" is de strijd aan de Jangtse gestaakt en wor den er vredespogingen gedaan. Invloedxijke militaire en civiele elementen zouden krachti- ge pressie op Soen Tsjoeanfang uitoefenen om met de Kantonneezen tot een vergelijk te kom;n. Volgens den correspondent van de „Manchester Guaixlian" is men te Sjanghai zeer bedueht als het gevolg van de verove- ring van Woetsjang d'oor de Kantonneezen en de beweerde ontruiming van Kioekiang door Soen, die door zijn troepen in Anhwei in den steek zou zijn gelaten; dezen zouden over de Jangtse zijn terugegtrokken naar het Noor- den, waardoor Soens positie hachelijk is ge worden. Ook wordt gemeld, dat de Chinee- sche kanonneerbooten op de Jangtse desertee ren en naar de Kantonneezen overgaan. Gemeld wordt, dat generaal Feng de leider van het Chineesche volksleger zijn diensten aan de kantonregeering heeft aangeboden Deze heeft daarop generaal Feng opperbe- velhebber van het Volksleger bevestigd OBSTRUCTIE IN DEN PRUISISCHEN LANDDAG. In den Pruisischen Landdag zou gister wederom in behandeling komen het voorstel der leden Campe, Falk en Leid, resp. Duit- sche.Volkspartij, democraat en soc.-dem. be treffende de eenparige stemming der Pruisi sche leden van den Rijksraad. De behande ling kon echter geen voortgang vinden. daar de leden van de Centrumpartij, de Volkischen. de Duitsch-nationalen en Duitsch Hannove- rianen obstructie pleegden. Bij de stemming bleken slechts 169 stemmen voor het voor stel aanwezig. De Landdag was dus niet be- voegd tot het nemen van een beslissing, waar op de zitting verdaagd werd. DE SAMENSTELLING DER PRUISI SCHE REGEERING. De kwestie van een eventueele hervorming der regeering van Pruisen wordt nog steeds onder oogen gezien. De premier Braun heeft de vertegenwoordigers van Democraten, Cen tum en Soc. Democraten tegen vandaag voor een bespreking uitgenoodigd. Men is er even- wel nog niet zeker van of voor de bijeenkomst van den Rijksdag een beslissing ten deze zal zijn verkregen. Aan deze kwestie wordt in politieke kringen beteekenis toegekend, aan- gezien een groote coalitie in Pruisen niet zonder invloed. op het Rijk zal blijven. DE EX-KEIZER NIET NAAR DUITSCHLAND. De gemalin van den ex-keizer, prinses Her- mine von Schoenaich-Carolath-Reuss, heeft aan een Amerikaansch journalist verklaard, dat het teruggeven van het slot Homburg aan den ex-Keizer en zijn edhtgenoote in geen enkel opzicht beschouwd mag worden als een teeken, dat eerstgenoemde veornemens zou zijn naar Duitsch land terug te keeren. DE VEEMMOORDEN. In de slotzitting van de Rijksdagcommissie tot onderzoek naar de veemmoorden heeft Dr. Levie verklaard, dat bij zijn beschuldiging tegen den minister van Jtistitie Gurtner niet kan volhouden. Met algemeene stemmen leg- dp daarop de commissie een verklaring van gelijke strekking af. De beweegredenen tot deze intrekking kunnen eerst later gemeld worden. BANKROOF TE LIVERPOOL In een der drukste buurten van Liverpool heeft een opzienbarende inval in een bank plaats gehad. Een gewapend persoon drong de bank binnen, richtte zijn revolver op den kassier, schoot op een bediende, die emstig gewond werd en vluchtte daarop de straat op, steeds met zijn revolver zwaaiend, vervolgd door de politie en de menigte op welke hij voortdurend schoot; onder het wegloopen kwetste hij een politiebeambtc en twee bur gers emstig. Hij werd ten slotte aangehou- den. De dief had sledrts een handvol geld- stukken weggenomen. EEN SAMENZWERING ONTDEKT IN DENEMARKEN. Enkele dagien geleden zijn, zoo meldt de correspondent van de „Daily Telegraph", te Kopenhagen, in Denemarken, twee jonge re- serve-officieren gearresteeid in verband met de agitatie van den Oost-Frieschen boer Cor nelius Petersen uit Sleeswijk tegen Denemar ken, wegens de hooge belastingen. Totdusver had men die agitatie niet ,au serieux" ge- aomen, al had Petersen tal van aanhangers gewonnen onder de boeren, die er na den oorlog slecht aan toe zijn. Uit het onderzoek in verband met de aan- houding der officieren is gebleken, dat Pe terson het plan had beraamd de openbare ge- bouwen in bezit te nemen en op zekeren dag in de naaste toekomst het bestuur van het land op zich te nemen en om den steun van den Volkenbond te vragen voor de vestiging van zelfbestuur in Sleeswijk. Het heet dajt hij trachtte door middel van deze twee gearres- teerde officeren de officieren der garnizoenen van Sleeswijk voor zijn planne nte winnen en dat hij een brief had opgesteld, welken hij aan eenige officieren zond. De meesten hun ner namen de zaak niet emstig op, maar een off icier rapporteerde de zaak aan zijn supe- rieur, hetgeen tot het onderzoek leidde. EEN HOOFDIGE BOER. Een 90-jarige boer uit en dorp bij Breslau is Maandag door de rechtbank tot zes dagen gevangenisstraf resp. 60 mark boete ver- oordeeld. De stokoude man had n.l. op een donkeren nacht twee grenssteenen, die zijn erf afpaal- den, uit den grond getrokken en verplaatst, om een pruimeboom, die op het erf van zijn buurman stond, binnen zijn domein te bren gen. Oni dien pruimeboom procedeerde de 90-ja rige al sinds vijftien jaar. EEN 15-JARIGE ROOFMOORDENAAR. De ontzettende roofmoord te Oranienburg, die, naar gemeld, aan drie peisonen (vader, moeder en dochter) het leven heeft gekost, blijk nog afgrijselijker te zijn geweest dan eerst gemeld' werd. De dader, een verpleegde uit een opvoe- dingsgestciht, is n.l. niet 22, doch pas 15 jaar oud. Hij heeft zijn daad in koelen bloede gepleegd en werd reeds gisteravond gearres- teerd, toen hij in een herberg eten had be- steld. Den waard vielen n.l. de bloedvlekken op de kleeren van zijn gas op en hij waar- schuwde de politie. De moordenaar heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Hij is van vrij gegoede familie, doch ver- waaiioosde reeds spoedig geheel en al. Na den dood van zijn vader werd hij in een op- voedingsgesticht gepiaatst, waaruit hij op 7 dezer ontvluchtte. Zaterdag begaf hij zich naar Berlijn; daar kocht hij1 een revolver, terwijl hij zich dienzelfden dag te Charlotten burg een dolk aanschafte. Na het bekend worden der arrestatie ver zamelde zich een groote menigte voor het moordhuis, waarheen de moordenaar zou worden gebracht.. Torn de politie-auto ver- scheen, wilde de menigte, onder het uiten van heftigc verwenschingen, van den moordenaar meester maken om hem te lynchen. E>e politie beambtcn zagen zich dientengevolge genood- zaakt van de confrontatie af te zien en on midllijk weder te vertrekken. DE BUITENIANIDERS IN CHINA. De Chineesche generaal heeft alle buiten- landsche zendelingen in het reeds langen tijd belegerde Siasfoe, de hoofdstad der pro- vincie Sjensi, naar veiliger oorden doen over- brengen. Eenige geestddjiken en zes Engel schen gaven er de voorkeur aan te Sianfoe te blijven. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat een Engel- sche behoorende tot de doopsgezinde missie te Sianfoe ten gevolge der ontberingen is overleden. STORMWEER OOK IN SPANJE. Het „Journal" verneemt uit Madrid: Een geweldige storm heeft groote schade in de provincie Andaloesie aangericht en den dood van verscheidene personen veroorzaakt. In de provincie Granada werd een dorp ge- deeltelijk verwoest. Verschillende personen ver dronken. DE DUUR DER BEZETTING VAN HET RIJNLAND. De „Excelsior" schrijft dat er in verband met de Fransch-Duitsche toenaderingspoli- tiek een vermindering van het effectief in het Rijnland zou worden beoogd, maar dat naar aanleiding van de incidenten te Germersheim alle garniezoenen in de Pals zouden worden gehandhaafd OPNIEUW TUMULT IN STIERMARKEN'S LANDDAG. In de gister gehouden zitting van den Landdag van Stiemarken werden de schan- daalscenes van Dinsdag voortgezet en op nieuw moest de verkiezing van een Landes- hauptman worden uitgesteld. De sociaal-de- mocraten noemden den minister van Onder wijs Rintelen, die zich als eandidaat tegen de beschuldiging van corruptie had getracht te verdedigen, een lasteraar en weerlegden een aantal door hem tegen eenige leden der so- ciaal-democratische partij geuite beschuldi- gingen. Een sociaal-democratische afgevaardigde- diende een bezoeker der publieke tribune die beleedigende uitroepen had geslaak:, een oor- veeg toe. In een motie der linksche partij werd een strafvervolging geeischt tegen de beambten der gendarmerie, wegens beleediging der re- publiek, daar zij van de tribune af het woord „zwijnenrepubliek" de zaal in hadden geroe- pen. De Groot-Duitschers en de leden van den Landbond zijn voornemens, een eigen eandi daat te stellen, zoodat Rintelen slechts 34 stemmen op zich izou kunnen vereenigen te gen 35 stemmen der vereenifde burgerlijke en sociaal-democratische partijen. KORTE BERICHTEN. Gisternacht heeft in het fabrieksgedeel- te van de stad Gdrlitz een hevigen brand ge woed. De brandweer slaagde erin tal van ma chines in veiligheid te brengen. Een groote hoeveelheid voltooide en half-voltooide fabri- katen van een speelgoedfabriek ging in de vlammen verloren. De schade is zeer aan- zienlijk. Het aantal typhus-patienten te Hanno ver was gister sedert Dinsdag met 26 vermin- derd en bedroeg 1549. Het aantal gevallen met doodelijken afloop bedraagt 212. Te Fez is een militair vliegtuig ter aarde gestort. Twee inzittenden kwamen om het leven. Nabij Scharley in Poolsch Opper-Sile- zie zijn een passagierstrein en een goederen- trein op elkaar ingeloopen. Er zijn twee doo- den en acht zwaar gewonden Te Washington is een sterke aardschok geregistreerd, welke ongeveer twee uren duur- de en circa 4800. mijl ver moet hebben plaats gehad. Zaterdag zal te Londen door den her- tog van Connaught het oorlogsmonument, opgericht ter eere van de Horse Guards, op plechtige wijze worden onthuld. Het te Rome plaatshebbend Aeronau- tiseh, Congres heeft besloten tot wederopne- ming van DuitsChland in het Internationaal Aeronautisch Verbond. De Berlijnsche politie heeft de commu- nistische protest-meeting tegen het compro- mis met de Hohenzolferns, die vandaag in den Lustgarten zou worden gehouden, verbo- den, daar zij vreest, dat deze betooging tot ongeregeldheden zal leiden. Wegens een vermindering van het voed- selrantsoen zijn in de gevangenis te Media (Pennsylvanie) 106 gevangenen in opstand gekomen. De bewaarders moesten op de ge vangenen schieten, waardoor er verscheidene gewend werden voor het oproer onderdrukt was. Bij Villa Anastacio (in Brazilie) is een personentrein met een goederentrein in bot- sing gekomen. Er werden 8 personen gedood en 50 gewond. Een onbekend gebleven persoon heeft gepoogd, het magazijn van voorraden en de- piendances der Britsche ambassade in brand te steken. De brand werd onmiddellijk ont- dekt en gebluscht. Men gelooft, dat de schul- dige een arbeider is, die persoonlijke grieven heeft. Aan het incident wordt geen speciale beteekenis gehecht. De „Troed", het centrale orgaan van het Russische Vakverbond, schrijft dat de productiviteit van den arbeid den laatsten tijd in Rusland onrustbarend daalt. De oorzaak is het bviitengewoon hooge aantal arbeiders, die een gedeelte van de week in de kroegen doorbrengen. Bij somniige trusts is de toe stand nu zoo, dat vaak 50 pet. van de arbei ders niet o.p het appel verschijnen en de di- recties staan er volkomen machteloos tegen- over. Het aantal werkloozen in Duitschland is in de tweede helft van September van 1.483.000 gedaald tot 1.396.000 of met 5.9 pCt. In vergelijking met het maximum, dat in Februari 2.058.000 bedroeg, is het dus ge daald met 663.000 of met ruim 32 pCt. Een bericht van het B. T. A. meldt, dat de jaardag van de ontdekking van Ame- rika door Columbus, met groote plechtigheid te Madrid herdacht onder de auspicien van de koninklijke familie. De biaden melden uit Straatsburg, dat Poincare de geruchten tegenspreekt omtrent een praemature teruggave van het Saarge- bied aan Duitschland. Door onbekende oorzaak had te New York een ontploffing plaats in de saferuimte van een bankgebouw. De schade, die werd aangericht, wordt op 250.000 dollar geschat. HET 50-JARIG BESTAAN VAN HET NOORDZEEKANAAL. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Noord-zeekanaal zullen te IJmuiden van Zaterdag 29 October tot Vrijdag 5 No vember feesten worden gehouden. Het voor- naamste nummer van het programma zal zijn een vlootrevue op 2 November. Van een vaart in optocht langs het Noordzeekanaal kan niets komen, omdat de sluizen en brug- gen hiervoor een beletsel vormen. Daarom zuilen de deelnemende schepen te IJmuiden in de buitenhaven worden opgesteld; over- dag gepavoiseerd en's avonds geillumineerd. Van de vlootrevue zullen deel uitmaken De Rmbrandt van de Stoomvaart-Mij. Neder- land, die ligplaats zal krijgen aan den zooge- naamden toeristensteiger in de buitenhaven Aan boord van dit schip zal gerecepieerd woiden door de leden van het eerecomite, B. en W. van Velsen en de Kamer van Koop- haqdel en Fabrieken te Haarlem. Voorts staat de Kon. Nederlandsche Stoomboot-Mij een van haar middenklasse-schepen, type Haarlem, voor deze gelegenheid af, zal de Stoomv. Mij. Oceaan door de Aleyaus, en de Hoil. Stoomboot Mij. door de Lingestroom vertegenwoordigd worden. Met andere, hoofd- zakelijk buitenlandsche reederijen wordt nog onderhandeld over het zenden van schepen. Bovendien zal in de buitenhaven komen te liggen Hr. Ms. Gelderland met een oi twee torpedobooten. De Amsterdamsche Droog- dok Mij. zendt haar 250 tons kraan, de firma Volker en Bos twee zoogenaamde koppers en eenige onderlossers, alles gepavoiseerd. Van het loodswezen zal de hinnenzijnde loodsboot aanwezig zijn. De visscherij komt uit met vier van de grootste treilers en tenslotte kunnen nog worden genoemd sleepbooten van Wijs- muller en Gaedkoop, de Alkmaar, van de Alkmaar-Paket, en de kolengrijper (kraan) van de Steenkolen Handelsvereeniging. Waterstaat heeft zijn algeheele medewer- king toegezegd om het feest te doen slagen en neemt voor zijn rekening de versiering en verljchting van den toeristensteiger en het contour van de waterlijn van den steiger af tot de oude sluis, met inbegrip van het sluis- huisje en den gedenknaald, boven en behalve de kleine en de middensluis. Op den middag van denzelfden dag zal er een roeiwedstrijd zijn voor fletterlieen in de buitenhaven, 's avonds van 9i/2 tot 10 1/4 uur zal er op het fort een groot vuurwerk, niet minder dan 90 stukken, worden afge- stoken. Tijdens het vuurwerk zal de illumina- tie gedoofd worden. In de visschershaven zal eveneens een ver- lichting worden ontstoken. Eenige treilers en het droogdok met daarin een treiler zullen door de reeders worden geillumineerd Wa terstaat zal hier zorgen voor de verlichting van de waterlijn. Op 3 November zullen B. en W. van Am sterdam en de Amsterdamsche Kamer van Koophandel officieel te IJmuiden ontvangen worden. Een of twee ministers zullen daarbij tegenwoordig zijn. Een koor van 200 perso nen, samengesteld door de vereenigde man- nenkoren uit IJmuiden en omgeving, za! dan een loflied op Amsterdam, gedicht door den heer G. Haak en getoonzet door Hub. Cuypers, ten gehoore brengen. Het meer locale programma van de feest- week te IJmuiden vermeldt een winkelweek, sport- en kinderfeesten, enz. De spoorwegen zullen extra-treinen laten loopen, en de Alkmaar-Packet zal extra-dien- sten inlasschen van Amsterdam en Zaandam naar IJmuiden. Het comite voor de vlootrevue te IJmuiden bestaat uit de heeren Balfort, van de Ver eenigde scheepsagenturen van - Halferhout en Zwart en Zurmiihlen en Co., voorzitter: Heuss, bedrijfsleider van Volker en Bos, eo G. Haak, secretaris. ONTDUIKING VAN DEN SU1KERACCIJNS. Het gerechtshof heeft gister uifcspraak ge daan, dat in de administratiezaak van den minister van financien contra de Duitsche naamiooze vennootschap Jordan und Ber ber A. G., cargadoor en expediteur, geves- tigd te Hamburg. Het betreft hier een orrt- duiking van den suikeraccijns op groote schaal. De rjjksadvocaat, jhr. mr. E>e Brauw, had voor het hof betoogid, dat met verschei dene sfldere personen, ook de firma Jordan und Berger aansprakelijk was, aangezien deze de doorvoeriijsten inleverde. Jhr. De Brauw had gevraagd veroordeeling van cte firma tot 16 maal 50 gulden boete en toe- williging van een civiele vordering aan den ontvswger, ten bedrage van ongeveer f, 110,400 zijnde de ontduikte accijns. LKMAARSGHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1