Klpp*n en Konijnen. 4.x ¥©©b* muwesi, Rechtszaken Radio-hoekje Doozen Laxe Post L. FRAWKENBSB© Alkinaar. RAADSELHGEKJE. Vrouwen vooral, hebben nu en dan behoef- +e/aa>n de hulp van Foster's Rugipijn Nieren filltn. Vanaf de vorming tot voorbij den mlcktelbarenj leeftijd t re den in het vrouwelijk organisme voortdurend veranderingen op, die veel inspanning van de nieren vorderen. Eveneens in het kritieke tijdiperk en in de maanden voor en na de geboorte van kinde- ren, krijgen de nieren veel extra werk te doen. Het is daarom geen wonder, dat vrouwen zoo vaaik lijden aan rugpijn, afmattende pijnen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizehgheid, zenuwachtigheid en urine- stoornissen. Vrouwen behooren te weten, dat de nieren de gewichtige levenstaak hebben om de on- zuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Als 'etc nieren verzwakt of overspannen zijn, wordt de bloedsomloop geinfecteerd en het geheele gestel aangedaan, waardoor spit, blaasontsteking, rheumattek, lendezwakte enz. kunnen ontstaan. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen (Voor vrouwen in tijdf van nood een zegen -blij'ken. Zij worden aanbevolen door vele d'ankbare, venstandige vrouwen, die haar herstel en welzijn aan het tijdig gebruik van «f!t versterkend* niermiddel te danken hebben. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1.75 per flacon. gen en deze gelegenheid daarbij gevonden in de omstandigheid, dat de troep ontstemd was door de gehouden oefening en ten onreeht in 'de meening verkeerde, dat den volgenden dag een divisie-oefening zou worden gehouden, waarvoor een uur vroeger zou moeten wor den opgestaan. Het geheele verloop van het voorgevallene wijst er op, dat een leidende gedachte heeft voorgezeten bij de ontwikke- ling der gebeurtenissen. De opzet der ongeregeldheden valt in het voorgevallene duidelijk fe herkennen; het verloop hadden de aanleggers uit raard niet in de hand. Met reden kan worden aangenomen, dat, ookal hadden op 20 Sept. te Assen, geen ver- moeiende oefeningen plaats gehad, een po- ging tot het verwekken van ongeregeldheden toch niet zou zijn uitgebleven. Hiervan zijn de bijtijds onderdrukte onregeldheden te Ede, nagenoeg op het zelfde uur aangevangen, en zonder eenige redelijke aanleiding, het beset bewijs. De bodem voor dergelijke uitspattingen wordt sinds lang en systematisch gelegd. Het communistisch dagblad „De Tribune" laat niet na op voor buitenstaanders haast onge- ilooflijke wijze de dienstplichtigen tegen het militaire gezag op te hitsen. v Daarom heeft de Minister gemeend goed te dcen enkele manifesten en drukwerken, die in de kazerne te Assen verspreid werden, over te leggen, ter inzage van de Kamerle- den. Doch niet alleen communistische invloe- den zijn hierbij in het spel. - Zonder eenigen twijfel is de invloed van den dusgenaamden „Ontwapeningsdag" en 'der te dier gelegenheid gehouden"redevoerin- gen, midden in de herhalingsoefeningen der infanterie gehouden, een niet te miskennen factor geweest. Afgescheiden daarvan is in een gedeelte der pers in den laatsten tijd zulk een felle campagne, tegen alien, die in het leger met gezag zijn bekleed en dat durven handhaven, gevoerd, dat het niet te verwonderen is, dat 'het tot een uitbarsting als te Assen is geko- men. Indien de onwapeningsactie, als politie- ke eisch, niet vrijgemaakt kan worden van rechtstreeksche aanvallen op het leger en zijn gezagvoerders, zulien dergelijke incidenten zich blijven voordoen tot schade van de dienstplichtigen, die tusschen hamer en aam- heeld komen. De vragen van den heer Schaper. Ten aanzien van de omstandigheden, waar- naar de heer Schaper een bijzonder onder- zoek wenschte te zien ingesteld, antwoordde de minister nog uitvoerig. Hier heet het: Het 12de regiment infanterie heeft op 20 September een bataljonsoefening gehouden op het Oosterveld-van Rolde, waarbij de grootste afgelegde afstand, over Assen en Rolde naar Papenvoortbrugje, heen en terug, pl.m. 25 K.M. bedroeg. Tenue: veldfenue zonder rol, ledige ransel, geen ijzeren blok- ken in de patroontasschen. Op den heen- marsch, aanvaingende pl.m. 8 uur voorm., zijn de voorgeschreven rusten gehouden; voor den aanvang der gevechtsoefening is van 10.40 voorm.11.20 voorm. gerust, ter- wijl na afloop van de gevechtsoefening op het oefeningsterrein is gerust van 12.45 nam tot 2 uur nam Gedurende den terugmarseh is gerust: a. te Rolde pl.m. 20 minuten, in de schaduw, gelegenheid tot vullen van veld- flesschen; b. te Vredeveld, ryim 20 minuten, in de schaduw, gelegenheid tot het vullen van veklflessehen. Terugkeer in de kazerne 5.10 ham. Opgemerkt wordt, dat, overeenkomstig de veel voorkomende opvattingen bij de bevol- king der noordelijke provincien, vele man schappen, niettegenstaande de hide, hun dikke wollen onderkleeding hadden aange- houden. Zoo constateerde een officier van gezondheid, dat verschillende manschappen zeer dik gekleed waren en deze kleeding, niet tegenstaande de warmte, niet hadden ver- minderd. Er was een man, die onwel was geworden en moest worden onderzocht, die drie truien oyer elkaar had aangetrokken. Aanvankelijk was de weersgesteldheid niet van dien aard, dat wijziging van de ontwor- pen oefeningen noodig werd geoordeeld. In de morgenuren was het warm, doch er woei een verkoelende wind. Niettemin heeft de regimenfscommandant gelast, dat alle bewe- gingen op het gevechtsveld in den gewonen pas zouden geschieden. Toen de wind tegen 2 uur ging liggen, werd het buiten verwach- ting bijzonder warm. Bij het 15de regiment infanterie waren op de geza men lijke sterkte van 675 man 62 uit- yaHers, waarvan 20 op den heenmarsch. Er is een autobus gehuurd voor de achterblij- ,vers, die dit noodig hadden, terwijl de regi- mentsarts zijn particuliere auto heeft ter be- schikking gesteld. waarrnede 7 achterblijvers zijn opgehaakl Te 6.30 nam. waren alle manschappen binnen de kazerne terugge- keerd. Soortgeiijke oefeningen als op 20 Septem ber zijn bij alle vorige herhalingsoefeningen hebben wij steeds in circa 200 soorten voor- radig'. Moderno uitvoering. Lage prijzen. en bij aile vervolgoefeningen op dezelfde ter- reinen gehouden. De minister acht het optreden van de wacht en de militaire politie den eersten keer voikomen gewettigd. Hij betreurt ten zeerste, dat door het ingrijpen van den kapitein van piket en de wacht en de politietroepen ver- hinderd werden hun taak te verrichten. Op de vraag: „Hoe een man als de ser geant Van Munneke, die, naar het schijnt, buiten de relletjes stond, doodelijk kon wor den getroffen?*', antwoordt de minister: De afstand tusschen den getroffene en de wacht bedroeg pl.m. 60 m. De wachtcom- mandant heeft met een overweldigende stem gesommeerd. Stond de sergeant Van Mun neke gedurende de sommatie op de plaats, waar hij later getroffen is, dan moct hii het sonuneeren hebben gehoord. Aangezien na de sommatie nog tweemaal in de lucht is gevuurd, hadden de getroffe- nen alien tijd zich verwijderen, evenals enkele officieren, die nog bezig waren de manschappen te kalmeeren. Opgelegde straffen. Ten gevolge van de ongeregeldheden zijn aan 12 militairen, onder wie de commandant, de korporaal en twee soldaten van de wacht in de Wilhelminakazerne en voorts de be- schonkenen, zware krijgstuchtelijke straffen opgelegd moeten worden, terwijl omtrent een kapitein en enkele manschappen het ad- vies van den auditeur-militair is ingewonnen, in hoeverre er aanleiding bestaat, hen voor den strafrechter te brengen. Dit laatstc zal, uit den aard der zaak, het geval zijn met den als opruitr gesignaleerden dienstplichtige. Wat betreft het resultaat van het onder- zoek naar de ongeregeldheden te Ede, geeft de minister ook hier eerst een kort relaas van het voorgevallene. Omtrent de oorza&k en aanleiding zegt de minister: Voor het uitbreken cer ongeregeldheden is geen enkele aannemelijke reden naar voren gbracht kunnen worden. Het feit, dat ove- rigens ten onrechte enkele manschappen in de meening verkeerden, dat twee dienst plichtigen door de politie-troepen in arrest zouden zijn gesteld, had op zich zelf nim- mer aanleiding tot de voorgevallen grove onregelmatigheden kunnen geven,.indien bij den troep, die zich in geen enkel opzicht te beklagen had, niet kunstmatig een stemming van verzet was gewekt. Door verschillende omstandigheden is de indruk verkregen, dat de op 19 Sept. te Den Haag gehouden meeting veel heeft bijgedra- gen tot het brengen eener ongunstige stem ming onder de militairen. In grooten getale zijn, o.a. bij het lOde regiment infanterie, op- ruiende pamfletten verspreid, in hoofdzaak na de genoemde meeting. Voorts wordt vermoed, dat van zekere zijde propagandisten en raddraaiers van geld worden voorzien, om militairen te traktee- ren, hen daardoor op te winden en zoo- doende te bereiken, dat het verwekken van wanorde wordt bevorderd. Dit vermoeden vindt steun in het feit, dat op Maandag 20 September omstreeks 9 uur namiddag een militair in een nabij de kazerne te Ede gelegen cafe de zich daar bevindende soldaten op bier trakteerde en vervolgens op een tafel klom, waarna hij een zeer oproe- rige toespraak hield, daarin aanhitsende tot onmiddellijk daadwerkelijk verzet. Toen deze militairen zich naar de kazerne begaven, moesten twee hunner, wegens ongepast op treden tegenover een hoofdofficier, in arrest worden gesteld. In de kazerne is voorts opgemerkt, dat twee militairen klaarblijkelijk bezig waren de anderen te bewegen tot verzet. Opgelegde straffen. In verband met de ongeregeldheden wer den negen militairen geafresteerd, van. wie twee naar den krijgsraad zijn verwezen en de overige zeven naar den krijgsraad zullen worden verwezen. VOOR DEN KANTONRECHTER. Strafzitting van 15 October. GEVAARLIJK RIJDEN. Een 73-jarige voerman compareerde als eerste verdachte voor den Kantonrechter, omdat hij met zijn aangespannen voertuig op '20 Juni nabij den gevaarlijken Limmerhoek- hoek links had gereden met gevolg, dat een aanrijding plaats greep met een auto, behoorende aan en bestuurd door den heer Verfaille uit den Helder. Gelukkig reed de heer Verfaille zeer lang- zaam en voorzichfig en bleef het ong<.- val beperkt tot eenige materieele schade. De verdachte snorder ontkende, hetgeen hem bij dagvaarding ten Jaste was gelegd. Hij had wel reclits gereden. Signalen had hij door de drukte van het verkeer niet opgemerkt. Voorts beklaagde hij zich over de schade, die hij aan paard en kar had opgeloopen, terwijl de drie passagiers die hij naar de Alkmaar- Packet had moeten rijden, van de onistane verwarring gebruik hadden gemaakt, er zon der betaling van het ritje tusschen uit te trekken. Zijn schadepost werd nu echter nog groo- ter, daar de kantonrechter, de schuld be- wezen achtende, hem ter zake overtrading van Art. 15 der Rijwiel- en Motorwet veroor- deelde tot 10 boete of 5 dagen hechtenis, met toewijzing van de door den heer Verfaille ingestelde civiele vordering ad 20.35 we gens aan de auto toegebrachte schade. OVERTREDING PLAATSELIJKE BOUWVERORDENING. Een te Castricum resideerende mr. tim- merman Had zich vervolgens te verantwoor- den wegens het veranderen van een perceel in de Burgemeester Mooystraat, zonder de vereischte vergunning van B. en W. Bewust pand was een woonhuis en zou worden om- getooverd in eer winkelhuis, waardoor na- tuurlijk verandering van pui, ramen en deur noodig was. Bedoelde timmerman bracht echter ter zijner Verdediging in, dat hij niet was uit- voerder, maar buiten zoodandg verband met een metselaar het huis moest verbouwen Die metseiaar had van den gemeente-opzichter toestemming gekregen, het kozijn, dat de oorzaak van het verschil was, te mogen plaat- sen. De. coniparant noemde het ..een 'bec(je buitengewoon eigenaardig in e.'Jiapder zit- tende kwestie". Het gevolg van het door verdachte gevoer- de verweer was aanhouding van de ?aak tot over 14 dagen, alsdan zullen als getuigen worden gehoord de verbalisant, alsmede cfe metselaar, die mede aan de perceelverbou- wing heeft gewerkt. OVERTREDING VEEWET. Een veehouder uit de gemeente Bergen verscheen als verdachte" voor den kanton rechter, omdat hij verzuimd had kenn-is te geven, dat onder de hem toebehoorende kop- pel schapen, 70 stuks, benevens 13 lamme- ren, rotkreupel heerschte. Toen de rijksvee- arts op 18 Juli dit feit constateerde, was de zeer besmettelijke veeziekte reeds ver gevor- derd. Bedoelde veehouder moest, hetgeen hem was tenlaste gelegd, erkennen. Hij kende de verschijnselen van rotkreupel niet en meende, dat zijn schapen nog steeds labo- reerden aan de gevolgen van tongblaar, waaraan zij hadden geleden. Overeenkomstig den eisch van het O. M. werd verdachte veroordeeld tot f 25 boete, subs. 14 dagen hechtenis. VISSCHERIJWET. Een in 1898 geboren binnenvisscher, wo- nende te Zuid en Noord-Schermer, was heden de verdachfe, op grond dat hij op 23 Juni met fuiken zou hebben gevischt in de wateren van den Elandspolder, zonder ver gunning van het pclderbestuur en een der vischgerechtigden met name Lambertus Hul- zer. De verdachte erkende deze tenlaste-leg- ging, doch bleelc zwaar gewapend te zijn, om zoo hij zeide, tegenbewijzen te leveren. Hij overlegde te dien einde primo een ver gunning van den dijkgraaf, om den geheelen Elandspolder te mogen bevisschen, secundo een permissiebrief van L. Hulzer, jammer ge- noeg echter afgegeven na den datum van de bekeuring en ten slotte een situatie-teekening van bedoelden polder. De kantonrechter achtte het verweer van den verdachte belangrijk genoeg, om de verdere behandelihg der zaak uit te stellen tot over 14 dagen. Alsdan zullen worden ge hoord de dijkgraaf, oud-burgemeester de Boer en de verbalisant als getuige. ART1KEL 15 MOTOR- EN RIJWIELWET. De gebroeders Maarten en Hendrik Tromp uit Egmond-Binnen hadden in den avond van 21 Juli te Alkmaar het circus „Amar" be- zocht en peddelden laat in den nacht per rij wiel langs den Vennewatersweg, teneinde zich huiswaarts te begeven. Ze werden teen echter lastig gevallen door een ander Egmond-Binner jongeling, bekend als Piet van Stijn, die hen, hoewel de jon- gens absoluut geen aanleiding gaven, op al- lerlei wijze plaagde en zelfs probeerde, hen omver te rijden, waardoor een der Trompen schade bekwam aan een van zijn fietswielen. Bovendien wilde genoemde heer Piet van Stijn met de broedens vechten en bedreigde hij een hunner, die zich beklaagde over de bescbadiging van zijn rijwiel. Dit onbehoorlijk optreden werd heden dit branieachtig jong mensch geducht inge- peperd, daar hij werd veroordeeld tot f 40 boete of 20 dagen hechtenis. NOGMAALS OVERTREDING VISSCHERIJWET. Een heer, volgens zijn opgave hotelhou- der te Nieuwer-Amstel, was op 6 Juli te Brcek op Langendijk geverbaliseerd terzake het visschen met twee hengels, zonder de vereischte vergunning. De verdachte erkende gevischt te hebben, doch meende, dat het visschen daar was toe- gestaan. Een vischacte had hij niet kunnen toonen, wel een kennisgeving, dat bedoelde aCte door hem was aangevraagd. De acte, inmiddels ge- arriveerd, werd door hem overlegd. Aannemende, dat het in casu niet gold een geval van vischstrooperij ,werd de verdachte veroordeeld tot de gevorderde boete 6 boete of 6 dagen hechtenis, met last, dat de in be- slag.genomen kostbare vischhengels aan den verdachte zouden worden teruggegeven. Door afstand te doen van de appeldagen, kon de veroordeelde, na voldoening der opge legde boete, zijn luxueus vischgerij gerijk- tijdig weer mee naar huis nemen. ALS VOREN De volgende, evenwel niet verschenen verdachte. een Amsterdammer, had zich eveneens te Noord-Scharwoude schuldig ge maakt aan het visschen in polderwater zon der vergunning. De heer Vlug, de pachter van het vischwater daar, beklaagde zich ten zeerste over den last en schade, die vooma- meiijk de Amsterdamscheohengelaars hem be- rokkenden Voornameiijk wordt gevischt op karper en de :.fand van die vischsoort ernstig benadeeld De vrscfierpte maatregelen heb ben nog niet het gewenschte sucees. Deze verdachte was door Vlug gewaarschuwd, doch was zoo vrij zich daaraan niet te storen. De overtreder, werd alsnu veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis, voorts tot mlevering van den niet in beslag genomen r engel, of 4 boete, subs. 4 dagen hechtenis. uitspraken: AANRIJDING TE BERGEN. De kantonrechter, recht doende in naam van H. M. de Koningin, heeft heden den ijzerhandelaar W. F. K. de W. te Alkmaar ter zake overtreding van artikel 15 der Rij wiel- en Motorwet veroordeeld tot f 30 boete, subs. 15 dagen hechtenis, met toewij zing van de civele vordering aan de bena- deelde partii. zulks ten bedrage van 6.50. STRAATSCHENDERIJ. Voorts werden veroordeeld eeil viertal iongens beneden den 18-jarigen leeftijd te De Rijp, die hadden getracht de ijzeren pun- fen van het hek, staande voor de Evang. Luthersehe Kerk af te breken, wegens bal- dadigheid en straatschenderij ieder tot 8 boete, subs. 8 dagen tuthtschool. Het nieuwe pak. Als de herfst aangebroken is, staan onze kippen in hun ruitijd en daarmee gaat samen een be'angTijke achteruitgang in de eier- productie Wie zou durven beweren, dat er onder de lezers nog menschen zijn, die er de verkeerde redeneering op na houden, dat er nu wel waf minder gevoedeid kan worden en dat de verzorging niet zoo in de puntjes behoeft Ite zijn ais in den tijd, dat de hennen nog vol- op aan den leg zijn? Integend .el, de waarheid is rot al onze lezers dcorgedrongen en ze zijn er vast van overtuigd, dat men in de najaarszorgen geen oogenbli! nalatig mag wezen, want dat juist in deze vernieuwingsperiode zooveel van ,het vogellichaam wordt geeischt. Toch kan het goed zijn vooral voCr pas- beginnenden, er op te wijzen, wat gedaan moet worden Er moet heel wat gebeuren. Het versleten pak moet uitgeworpen en het nieuwe moet er voor in de plaats komen. En dat moet zoo geleideliik, zoo practisch gebeuren, dat er geen moment infreedt, dat het dier ongedekt of kaal is. Gelukkig, dat dit vernieuwings- werk niet in onze handen is, maar dat het stuurd word' naar de voorschriften en wet- ten van den Grooten Bouwmeester. Onze hoenders zijn hierin willoos, zij kun nen zich niet van een nieuw pak gaan voor zien, zooals wij Dames en Heeren der Schep- ping (een mcoie titel, niet waar?), maar zij moeten afwachten, omdat het alles buiten hun wil om ^ebeurt, precies zooals de baard- haren der hi H. en de afgeschoren nekharen der D D. hardnekkig weer aangroeien. tot grinnekend genoegen van barbiers en haar- kunstenaars. De oude veer, groot of klein, wordt uitge- stooten door de nieuwe en dat gebeurt in normale gevallen, als geen andere ziekte het lichaam ondermijnt, volgens bepaalde orde. Valt bijvoorbeeld de derde slagpen uit den rechter vleugel, dan valt daarmee zoo goed als gelijktijdig de derde pen van den linker- vleugel. Ware dat zoo niet, dan zou de vogel in't vliegen belemmerd worden, en hoewel onze kippen nu we! geen echte vliegeniers zijn. moeten ze toch in staat blijven zich te redden bij gevaar. Zooals bekend is, staan de veeren niet ge- lijkmatig over het heele lichaam, maar zijn ze op velden geplaafst. met daartusscherrlig- gende ruimten. door de naburige veeren ge- dekt. Oudere hoenders hebben grooter vel den en zijn vooral onder de vleugels en aan den binnenkant der wieken meer volgroeid dan de jonge exemplaren. Dit is een der ken- teekenen om den leeftijd te benaderen. Elke veer, groot of klein, heeft aan de basis een meervoudig stelsel van spiertjes, waar door ze naar willekeur opgezet kan wor den en dus ook weer glad getrokken. Het aantal van die spiertjes loopt in de tiendui zenden bij onze kippen. Daar de chemie ons leert, dat onder de stoffen, waaruit de veeren zijn samengesteld, ook zwavel_ voorkomt, zal een geringe hoeveelheid dezer'stof in poeder vorm door het zachtvoer geroerd, opbou- wend werken, liefst reeds vo6r den aanvang van den rui. Blijven de. pennen lang in hun hulzen, zoodat het dier een slekelachtig voor- komen heeft, dan is het goed, deze pennen imet een spons met lauw water te bevochti- gen, het een en ander z66, dat de vogel wei- nig nat wordt en vooral geen koude vat. Oliehoudende zaden bevorderen de ontwik- keling. Zondag 17 October. Hilversum, 1050 M. 10.30 Uitzending uit de Rem. kerk te Amsterdam. Spreker: Ds K F. Sparnaay, Rem. pred. te Amsterdam. Teksten: Matt. 4:3. Matt. 14:23. Onder- werp: Ons leven op de hoogte. Te zingen lie- deren: Lied 261:1-2-3. Lied 247:1-2-3 (uit den vervolgbundel van den Ned. Prot. Bond Lied 183:5 (uit den bundel van den Ned. Prot. Bond). 2.30 Concert door de Haarlem sche orkestvereeniging te Haarlem. Dir. Nico Gerharz. Werken van R. Wagner en Fr. Liszt. 5.Uitzending uit de hervormde kerk te Hilversum. J. Valk, godsdienstleeraar 8.Persberichten. 8.15 „Traviata", opera van Verdi. Rclverdeeling: Violetta, Eloe Heinich. Rodolphe, Louis van Tulder. Graaf d'Orbel, Ed. v. d. Ploeg. Clara, Jeanne Hen- driks. Dokter Germont, B. Leeuwin. Emile. Herre de Vos. Baron Raynal, M. v. Reen. Het versterkte H. D. O.-orkest onder leiding van W. v. Ameom. Het H. D. O.-koor. Dir. C Dokkum. Davenlry, 1600 M. 3.50 Concert door de band van H. M. Royal Air force. G. East man, bariton. H. Henschel, sopraan. 5 35 Voorlezing uit: A digit of the moon. A Hin doo love story. 5.50—6.20 Kinder-kerkdienst in de St. Johns kerk. 8.20 Relig. dienst Preek, orgelspel en zang. 9.15 Causerie. Appeal on behalf of the professional Classes 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.35 Werken van Chopin door het Casano-octet. Jan Smeterlin, piano. 10.1010.55 Balladeconcert door het Casano-octet. C. Hatchard, zang. J. Smeter lin, piano. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 1.05 Or- kestconoert. 5.05 Concert. 8.20 Nieuwsberich- ten. 8.5010.35 Orkestconcert. Konigswusterhausen1300 M. en Berlijn 504 en 571 M. 11.20^12.20 Lezing over Georg Engels en declamatie v(an zijn wer ken. 6.20 „Der Rosenkavalier", muzik. come- die van Strauss, onder leiding van den com- ponist. Daarna tot 11.20 Dansmuziek door de Kermbachkaoel. Brussel 487 M. en Antwerpen 265 M. 8.35 Galaeoneert. onder leiding van Rene Tellier. 9-209.30 Les evenements de la semaine", causerie. 9.3010.20 Orkestconcert. Miinster, 410 M. 8.20—9.20 Concert Kuhlo, hoornsextet. 10.20—10.50 Lezing 10-5O—11.35 Lezing. 2.353.20 Madchen- kranzchen. 3.204.20 Concert. Kuhlo-hoorn- sextet. 4.205.50 Relig. gedichten. Orkest en declamatie. 5.50—6.20 Lezing. 6.20—10 20 „Der Rosenkavalier",, muzik comedie van Strauss. Uitgezonden uit Berlijn. Maandag 18 October. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten 4.40—5.40 -Kinderuurtje door Mevr. Ant. v Dijk. 6.6.45 Hebreeuwsche muziek en ge zangen volgens synagogale wijzen en uitge- voerd door den heer Sal. Stodel, le tenor en zijn medewerkers: N. Polak, 2e tenor. S. Frank, bariton. H. D. O.-kwartet: Viool, Nico Treep 2e viool, Bouberg Wilson. Cello, R Brinkman. Piano, L. Schmidt. 6.45—7 15 Tuinbouwpraatje. 7.15—7.45 Engelsche les voor beginners. 7.45 Politieberichten. 10 Persberichten. 8.10 Venlosche avond (Lim- burg). 1. Muziekvereeniging „Fanfare Ven- lo", Dir. C. Rinket. 2. Mannenzangvereeni- ging „Venlona", Dir. C. A M. de Rooy. 3. Venlosch vocaal ensemble, Dir. Jac. Penninx. I. Dubbd mmdolliiekwa'-tet Onder Ons". leider Ch. J. dc Vrics. 5. De heer J. Hoveni,,' humorist. 6. Jan Kuiprs, viool. 7 Dc heer M. Tilmans en Cafcooter, Postonduo. Duvcntry1600 M. 11.201 20 Concert door het vadiokwartet en solisten (sopraan, vicol, bariton). 1.20—2.20 Lunchmuziek van het Holborn restaurant. 2.50 Schnolle- zing: Fishes which fight. 3.20 Inwijciiug van het orgel in de Kathedraal van Liverpool 4.20 Dansmuziek door de R. A. C.-band 4 35 Lezing: Makers of modern Europe: Thiers 4.50 Concert dcor de R. A". C.-band. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert door de band van II. M. Royal air force. 7.— Radiopraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben. weerbericht, nieuws 7.30 Dram, critiek. 7.48 Muziek. 8.— Le zing: Good Citizenship, door den Bisschop van Liverpool. 8.20 Welsh' programma. Ver- sterkt orkest G. Daviec, tenor. W. S. G. Wil liams, piano. 9.20 Variete. Moreland Hay, humorist aan de piano. F. Courtenay en m! Randolph, duetten bij de piano. 9.50 Land- bouwlezing. 10.05 Werken van John Ireland. G. Bryan, piano. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws 10.35 „The piper", lyrisch drama' naar „De rattenvanger van Flameln". 11.20 12.20 Dansmuziek. Alfredo en zijn band. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50— 2.10 Concert door het orkest Gayina. Melle. Lcnguet en Mme. Gayina, viool. J. Benedet- ti, cello. 5.055.55 Concert. 8.5010.30 Operettemuziek Konigswusterhausen, 1300 M. en Berlijn 504 en 571 M. 7.50 Lezing over H. v. Kleist en declamatie uit zijn werken. ..Robert Guis- kard", fragment van H. v. Kleist. 9.50— 11.50 Dansmuziek door't orkest Ette. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 8.50 10.20 Operette-fragmenten door orkest ea solisten. Miinster, 410 M. 10.50—11.50 Concert. 12 501.50 Marschmuziek door orkest. 3 20 3.50 Radiopraatje. 3.50 Uit de werken van v. Kleist. 5.50—6.20, 6.401—7.—7.20—7.50 Lezingen. 7.5010.30 „Die Jahreszeiten", cratorium van Haydn Groot orkest. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VORIGE NUMMER. Voor grooteren. 1. Zooals de ouden zongen, piepen d« jon- gen. Zeeland, Gouda, Jan, zee, Donge, doos, pioen, Napoleon, pen. 2. Abcoude. 3. Oudewater. 4- Z Zandvoon. t a k 1 i n d e aardbei Zandvoort melodic ploeg ark Voor kleineren. 1. Rood, vonk; roodvonk. 2. Cel, el. 3. Is je nieuwe jas langer dan de oude Herman?' (slang), De vrachtrijder had dertig pakken en kisten in zijn wagen. (adder). Wij zitten in dezelfde klas als Joop, Adnaan en Karel. (pad). Zeg Em straks van mij goedendag. (gems) Wat konii het bed asters mocri op dit jaar. (das). 4. Oblie, olie. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Mijn eerste is een drank, mijn tweede een at room en mijn geheel een stad in Zeeland. 2. Mijn eerste is een verkorte jongensnaam, mijn tweede sc-'rijfgereedschap, mijn derde een uitroep, mijn vierde als men er een letter achter plaatst, een stad in Belgie en mijn geheel een stad in Denemarken. Maak van boek door 5 maal een letter te veranderen Hans. De tusschenliggende woordn moeten echter alien een be- teekenis hebben. 4. Hoe kun je van deze figuur 16 lucifers weg- nemen, zoo dat er 2 gelijke vierkanten ovcr- blijven? Voor kleineren. 1. Ladderraadsel. - (boven9te) spor: iets wat dienf om water in Voken. sport een insect. een stad Holland. X 1° X 2° 3° X X 4° X 5° X 6° X Zuid- vier- een gesheept voefig dier. iets, dat dient om den watertoevoer te regelen. een zangvoge1,. een roofdier. De woorden worden alle met 5 letters geschreven en de midoclste letters vormeu. van boven naar beueden gclezen, den naam van een stad in Noord-Brabant. 2. Met k ben ik eeu vorstclijk persoon, met h een zoete lekkernij. Verborgen plaatsen in ons land. Jan van Hoven loopt altijd hard. De jongen was pikzwart in zijn gezicht. Annie werd opnaeuw zaek; ze is te vroeg opgestaan. Heeft hij die rente nog niet befaakl? Heeft Oom Jo Dijkzicbt en de bocrder.? verkocht? Mijn twee eerste deelcn vormcn samen een voorwerp, dat men gebruikt, wan- neer men iets op slot doet. mffn denle is een deel van een plant ea mija gehcei een voorjaarsbioem. 3. SM- - r— 70 IB

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6