I jn* L. Frankenherg, Alkmaar. SCHOOLTASSCHEN fn wasdoek of leder, met of .zonder handvat, zwart of bruin. idens cie voor d:en datum geldende regelino- bezittcn VERGADERING VAN ZUIVELBEWERKERS. De Nederl. bond van arbeiders in hot land- bouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf en de Nederl. zuivelbewerkerbons hebben gisteren te Leeuwarden een druk bezochte landelijke bijeenkomst van zuivelarbeiders gehouden Aanwezig waren de afgevaardigden van 60 afdeelingen uit alle deelen van het land. De voorzitter van den Nederl. Zuivelbe- werkersbond, de heer Bouwmeester uit Ter- wispel, hie Id een inleiding over de hereeni- ging van de beide organisaties. De besturen zijn dienaangaande reeds tot volledige over- eenstemtning gekomen. De zuivelbewerkers zullen een afzonderlijke vakgroep vormen met eigen bestuur. De voorzitter van den Nederl. Landarbei- dersbond, het Tweede Kamerlid Hiemstra, die sprak over „Onze actie en de naleving van de arbeidswet in het zuivelbedrijf", ge waagde vooral van de talrijke en belang- rijke overschrijdingen van den wettelijk toe- gestanen arbeidswet in de zuivelfabrieken Nadat verschillende afgevaardigden daar- over het woord hadden gevoerd, werd een motie aangenomen waarin de, vergadering als haar oordeel uitspreekt: dat deze overschrijdingen de bij de wet verkregen verkortrng van arbeidstiid -n de zuivelfabrieken in gevaar breng- <>n -net eenigen goeden wil kunnen worcten voor- komen; dat medewerking van de arbeidersorgani- saties voor de thans bestaande verruiming van den arbeidstijd in het zuivelbedrijf, boven het in de wet vastgesielde maximum, alleen verder mogelijk is, indien de zekerheid wordt verkregen, dat de zuivelfabrieken zich aan den vastgestelden arbeidstijd houden, of dat de minister zich bereid verklaart, de verrui ming voorwaardelijk te verleenen, met de bedoeling deze in te trekken voor die fabric ken, welke den bij de wet of algemeene maat- regel van be9tuur vastgestelden arbeidstijd onnoodig overschrijden. Aan de besturen werd opgedragen in die richting te werken en de zuivelarbeiders werden opgewekt, zich krachtig tegen on- noodige arbeidstijdoverschrijdingen te ver- zetten. De motie wordt ter kennis gebracht van den minister van arbeid, handel en nijver- heid en van het bestuur van den Algem. Ne- derlandschen Zuivelbond (A.N.Z.). RAMP NOORDZEE. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis verzoekt plaats voor het vol gende: Het is zeker voor het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis verblijdend te kunnen vermelden, dat van verschillende zij- den blijken van sympathie zljn binnengeko- men in den vorm van groote of kleine bijdra- gen ten bate van de nagelaten betrekkingen van de bij de jongste stormramp omgekomen visschers. Tot nu toe mocht het reeds een bedrag van ongeveer 3000 ontvangen. Het hoofdbestuur hcopt echter, gezien het groote aantal personen dat het leven heeft verloren, en het in verhouding veel grootere aantal nabestaanden, dat nog velen een bij- urage zullen offeren. Stortingen kunnen ge- schieden aan het bureau Princessegracht 27, s-Gravenhage, per aangeteekenden brief, postwissel of door overschrijving op zijn ci- rorekening No. 22120, onder't motto: Ramp Noordzee. HET VERDRAG MET BELGIe. Naar het Volk verneemt, zal a.s. Dinsdag- morgen een conferentie plaats hebben tus- schen den minister van buitenlandsche zaken en de commissie van rapporteurs inzake het verdrag met Belgie ter bespfeking van eenige punten van het verdrag. ALS MEN OP DE TRAM WACHT Van bevoegde zijde meldt men aan de N. R. Crt.: Naar aanleiding van berichten in de pers omtrent een verzoek, dat aan B. en W. van Arnhem zou zijn of worden gedaan om toe te staan, dat een opengeslagen exemplaar van de Bijbel in een glazen kastje in de wacht- luisjes van de tram zou worden neergelegd, van welk bezoek in een blad zelfe reeds de inwilliging werd bericht, kan worden mede- gedeeld dat een dergelijk verzoek nog niet is iogekomen en dat het onwaarschijnlijk is, dat het bij B. en W. een gunstig onthaal zal vin- den. MISLUKTE INBRAAK. Reeds eenige dagen had de Haagsche poli- tie het vermoeden, dat er een inbraak werd voorbereid in een perceel aan den Luther- schen Burgwai, waarin gevestigd is een zaak van Underwood schrijfmachines, toebehoo- rende aan den heer G. In verbaad hiermee schonk de politie bijzonder aandacht aan dit perceel en gedurende eenige nachten werd er regelnva tig gepost doer recliercheurs. Gisternacht hebben de dieveti getracht hun slag te slaan. In het perceel hadden zich eenige rechercheurs verdekt opgesteld, die door het licht van een lantaarn voor het per ceel de handelingen van de inbrekers uauw- keurig konden gadeslaan. Er warcn drie personen, een van hen wrong zich met groote behendigheid door cen tuimelraam en verschafte zich op deze wijze toegang tot den winkel. Zes schrijfma chines zette hij gereed om mee te nemen. Vervolgens wilde hij de deur openeu om zijn makkers binnen te latcn. Een der grendels kon hij echter niet verwijderen, waarop hij. zich naar een der achter den winkel gelegcn vertrekken begaf. Daar hadden zich drie re chercheurs verstopt achter een kast en onder de lessenaars. De dief zocht met een zaklantaarn of eT zich nog iets van zijn gading bevond. Toen hij zicli wilde verwijderen, werd hem door een der te voorschijn springende rechercheurs een revolver onder den neus gehouden, waar- door de man zoo hevig schrok, dat hij zich zondei verzet overgaf. Eenige andere recher cheurs hadden intusschen de beide handlan- gers, die buiten stonden te wachten, gearres- teerd. Het bleek, dat de eerst gearresteerde een 25-jarige lijstenmaker is, zonder vaste woon plaats. De beide anderen zijn een 25-jarige timmerman en een -28-jarige hankwerker eveneens zonder vaste woonplaats. Uit een nader onderzoek is nog gebleken dat de dieven de zes schrijfmachines reeds verkocht hadden, op voorwaarde, dat zij in't begin van de volgende week geleveTd zouden worden. VOGELSCHADE. De commissaris der Koningin in Zu'id- Holland heeft, bij brief van 28 September j.L, aan de burgemeesters in zijn gewest verzocht: le. vergunninigen, als bedoeld in art. 9 der Vogelwet 1912 alleen dan te verleenen, in dien redelijkerwijze mag worden aangeno men, dat inderdaad schade van eenige be- teekenis woi'dt aangebracbt en die schade niet op andere wijze kan worden tegenge- gaan; 2e. zoowel in de vergunningen als in de opgaven, bedoeld in art. 11 der wet, uitdruk- kelijk te vermelden voor welke vogelsoorten de vergunningen geldig zijn met opgave van de gsngbare Nederlandsche namen; 3e. de vergunningen alleen te verstrekken voor een zoodanig tijdvak, als noodig is om de schade tegen te gaan. VISA VOOR VREEMDELINGEN. De minister van jusfitie heeft een aan- schrijving gericht ?ar. de betrokken ambtelij- ke organen, waaruir het volgende van betee- kenis is voor de vreemdelingen voor wier toe- fating in Nederland het bezit van een visum op cen geldig paspoort nog verplicht is: Her visum stelt den houder, onverminderd den eisch van het bez;f van voldoende midde- len van bestaan of van de mogelijkheid om deze door werkzaamheid te verkrijgen (artike". I van de Vreemdelingenwet van 13 Augus tus 1849 (Staatsblad No. 39), in staat om gedurende den duur van het paspoort, doch niet langer dan twee jaren een onbeperkt aan tal malen Nederland binnen te komen en te A'erlaten Hij ontieent daaraan echter niet het recht om tot he' ernde van dien geldigheids- duur onafgebroken in Nederland te verblij- ven. Wanneer de btirokken vreemdeling zich gedurende langer dan dertig achtereenvol- •gende dagen in Ntderiand wenscht op te hou den, moet hij tiidig voor atloop van die dertig dagen voor verder verblijf hiec te lande hier- toe vergijnning vragen aan het hoofd der po I'litie ter plaatse, waar hij in Nederland ver- blijfl, uiteraard tenzii bij de verleening van het visum een voorwaarde van meer beper- kende strekking is gcsteld. De bepaling, dat het visum voor de reis hervvaarts in zich siuit de bevoegdheid om ge durende den duur van het paspoort (tot uiter- lijk twee jaren) een onbeperkt aantal malen Nederland binnen te komen lijdt uitzondering in het geval. waarin de vreemdeling uitge" leid is geworden tijdens den gemelden duur van het paspoort; na zoodanige uitleiding heeft die vreemdeling behalve voor ziine toe- lating een nader visum voor de reis her- waarts van den betrokken Nederlandschen consulairen ambtenaar noodig. De voor de betrokken vreemdelingen voor 16 October 1926 \vr>eend visa, uiteraard voor zoovcr zij nog geldig zijn, kunnen de be teekenis blijven behouden, welke die visa tij- BOUN FEN FRYSKE SELSKIPPEN BuTE'N FRYSUN. It Boun fen Fryske Sels'kippen buten Eryslan heeft Zaterdagmiddag te Utrecht een algemeene vergadering gehouden, onder vcorziterschap van den heer J. Winkelman, van Amsterdam. Deze bracht in zijn ope- ningswoord hulde aan de nagedachtenis van dr. S. Schotanus, te Purmerend, die steeds groote belangstelling voor de Friesche zaak heeft getoona. De secretaris, de heer H. Uden Masman, uit pen Haag, zegt in het derde jaarverslag (1 September 192531 Augustus j.L), dat de ophouw van den bond thans vrijwel als voltooid kan worden beschouwd, Er zijn nu bij den Bond 28 Selskippen met samen on- geveer 3200 leden aangesloten, en men kan wel zeggen, dat dit nagenoeg alle georgani- seerde Friezen buiten Friesland zijn. Het komt nu aan op den uitbouw van den Bond, de ontplooiing van het bondsleven, de bevor- dering van groote algemeene belangen en in verband daarmee op verbetering van de financieele grondslagen van den Bond. Aan Wetenschappelijke leziingen en taal- studie wordt in de Selskippen niet heel veel gedaan. Afzonderlijke studieclubs do en hier en daar evenwel zeer goed werk. Het bondsbestuur zou wenschen, dat de Selskippen wat vaker zijn tusschenkomst in- riej>en om hun goede sprekers te bezorgen. De heeren Canne, Feenstra, Grondsma, Rai ma, Van der Meulen, Nawijn, Schuitmaker, Visser, Winkelman en anderen stellen zich soms beschikbaar. Ook'op het gebied van Friesche preeken valt wel wat te doen; in Haarlem heeft men veel succes gehad met preeken van ds. Hylkema en dr. Wumkes. Een prijsvraag voor voordrachten is niet geslaagd. De bij Amersfoort gehouden Friezendag heeft succes gehad; zangwedstrijd en open- luchtspel stonden op een hoog peil, en er was een talrijk publiek. Maar de geldelij'ke uit- komsten zijn tegengevallen. In de vorige vergadering was besloten, een onderzoek in te stellen naar de kans van sla- gen van een vast Bondstooneel. De uitkomst daarvan is niet bemoedigend; vrij algemeen oordeelde men, dat er zeer veel voor te zeg gen zou zijn, maar dat uitvoering van het plan moest afstuiten op de kosten en het be- zwaar van tijd voor de meespelers. Het in de vorige algemeene vergadering geopperde plan, het land in afdeelingen (kriten) te verdeelen, met vertegenwoordigers in het bestuur, is van de baan geraakt. Blijkens het verslag van den leider van den centralen boekenverkoop, den heer M Goud, te Utrecht, zijn er voor 1174 boeken verkocht. Voor dien Bond en de Selskippen zat hierin* een winst.van 264. Het verslag van den penningmeester, den heer Goud, vermeldt een tekort van 207 hu'shouding gaf een batig saldo Yan 22]maar de Friezendag te Amers- foort heeft een tekort va'n f 328 opgeleverd Op voorstel van het bondsbestuur werd be sloten tot benoeming van een afzonderlijken leider van den centralen boekenverkoop, die lid van het Bondsbestuur zal zijn. De voorzitter, de heer Winkelman, werd bij acclamatie herbenoemd. Tot nieuwe leden van het Bondsbestuur de heer Goud wenschte geen herbenoeming werden gekozen de heeren Tj. G. Plantin- ga te Rotterdam en P. Blauw te Bussum. Er zal geijverd worden voor toetreding van donateurs. Op voorstel van de vereeniging te Utrecht werd een commissie benoemd, die zal onder- zoeken, of het mogelijk is, kinderen van leden van de Fryske Selskippen een deel van hun vacantie in Friesland te laten doorbrengen. De Bond zal zich laten vertegenwoordigen op het Groot-Friesche congres, het volgende jaar te Leeuwarden te houden ter gelegen- heid van het honderdjarige bestaan van het Friesche Genootschap. Een door dn heer Canne verdedigd voor stel van Fryslan te Amsterdam, dat het Bondsbestuur een colleetief contract met den uitgever van het weekblad It Heitelan zou sluiten, zoodat alle leden van de aangesloten vereenigingen het blad- toegezonden zouden krijgen, stuitte op financieele bezwaren. Er zal in December nader over worden geapro- ken, indien intusschen van flinke belangstel ling voor deze zaak in de aangesloten Sels kippen blijken mocht. „VARANUS KOMODOENSIS" IN „ARTIS". Het Koninklijk Zoologisch Genootschap te Amsterdam heeft voor zijn levencte have een zeer merkwaardige aanwinst ontvangen, een unicum van groote wetenschappelkije waar- de, dat gelukkig behouden het reptielenhuis van Artis heeft mogen bereiken. De heer W. Groeneveldt assistent-resident te Bima, heeft een circa 3 meter lang exemplaar van de „reuzen"waraan van Komodoeiland aan het Genootschap ten ge^rhenke gegeven. Het eerste levende exemplaar van deze merkwaar dige reuzenhagedis ,dat naar Europa kon overgebracht. Hagedissen van 7 meter lengte, a!s de Maashagedis (Monosaurus) uit het Lim- burgsche krijt, waarvan de fossiele overblijf- selen in den St. Pietersberg zijn gevonden, zouden, naar men tot korten tijd geleden meende, niet meer voorkomen onder de groot- ste der hedendaagsche hagedissen. Onder de Waranen, van tropisch Azie en Afrika, werd een exemplaar van 1K a 2 meter lengte reeds als een reus beschouwd. Tot de heer Ouwens van het Zoologisch Museum te Buitenzorg met de opzienbarende mededeeling kwam. dat er op Poeloe Komodo (Ratteneiland) en op de Westpunt van Flores nog ©en soms wel 7 meter lengte bereikende reuzenwaraan leefde, door hem als Varanus Komodoensis beschreven, bij de inboorlingen als Boeaja darat (landkrokodil) bekend. Geruimen tijd werd er niets naders om trent dezen reuzenwaraan vernomen, tot een Amerikaansche expeditie onder leiding van prof. Burden werd uitgezonden om materiaal van dit „levend fossiel" te verzamelen en zoo mogelijk ook levende exemplaren naar de Zoo te New York over te brengen. Ond'anks alle pogingen der geruimen tijd op Komodo vertoevende expeditie mocht men er echter niet in slagen beslag te leggen op een Ko- modo-waraan van een lengte als het exem plaar, dat als £eschenk van den heer Groene veldt naar Artis werd gezonden en door de goede zorgen van Paketvaart Mij. en Stoomv. Mij. „Nederland" gelukkig behou den in het reptielenhuis is aangekomen. Een woord van hulde komt hier ook den gezag- voerder J. A. Brouwer van het s.s. Kerimata toe, die afles in het werk stelde om de behou den overkomst te verzekeren en voor zijn lan- gen passagier, die aan warmte behoefte heeft, een speciale „hut" met aansluiting op de stoomvervarming wist in te richten op het achterdek van zijn schip. Zoo zal dan nu de eerste, reeds 3 meter lange Komodo- of reuzenwaraan in Artis eens nader bestudeerd kunnen worden en zoo het geduchte dier mocht komen te sterven toch evenzeer voor het Zoologisch Museum van het Genootschap een object van groote wetenschappelijke waarde blijven uitmaken. MEVR. MANN-BOUWMEESTER IN ZAANDAM. Zaterdagavond heeft mevrouw Mann- Bouwmeester haar aischeidsvoorstelling te Zaandam gegeven. Bij de huldiging heeft o.a. burgemeester Ter Laan haar toegesproken. OVERBUJFSEL VAN EEN VLIEGTUIG AANGESPOELD. Uit Noordwijk aan Zee wordt gemeld: C. B. heeft op het strand een stuk van een vliegtuig gevonden, waarschijnlijk een stux van de staart, gemerkt S. 1113. De politie zal zich in verbinding stellen met den com mandant van het vliegveld te Soesterberg. DE PLUTOS IJM. 184 BINNEN. De stoomtreiler Plutos IJM 184, waarover men te IJmuiden ongerust was, is gistermid- dag met verlies van een schroef binnenge- sleept door den Duitschen stoomtreiler Neu- werk H. G. 85. Vrijdagmorgeu om 1 uur was de IJmuider treiler door de Neuwerk opge- merkt. E>e gesleepte afstand bedroeg 170 mijl. DE WEGENBELASTING. De Nederlandsche Bond van Autobus- denst-ondernemers heeft aan de Tweede Ka- mer en in afschrift aan de ministers van wa- terstaat en van financien een adres gezonden naar aanleiding van het ontwerp-wet Wegen- belasting, waarin hij o. m. schrijft, dat nipt, dan met groote teleurstelling, adressant heeft kennis genomen van de gewisselde nota's in zake het ontwerp-wet wegenbelasting,wijl zoo weinig waarde is toegekend aan de be zwaren vervat in zijn adres aan de Kamer d.d. 18 Juni 1926. Wel werd door sommige leden de aandacht er op gevestigd, dat in het bijzonder autobus- sen zware belastingen hebben te dragen, doch tot eenig praktisch nut heeft deze opiner- king niet geleid. Autobussen worden, in uitzondering met andere motorrijtuigen, jaarlijks extra belast met: keurmgsgelden, en z.g. standplaatsgel- den. Als openbare middelea van vervoer, in uitzondering met tram- en spoorwegen' en bijv. ook alle vracht-automobielen, extra be- last met: personeele belasting, terwijl thans aan de orde ishen, boven alle weggebrui- kers, nogmaals extra te belasten met weg- geldkosten. De autobus is het eenige vosrtuig, waarvan het weggebruik komt ten goede van alle dee len van het volk. Daarom zijn in Belgie deze voertuigen juist van wegenbelasting vrijge- steld. Dat echter hier te lande de autobussen u.zwaarst zullen moeten worden belast, strijd toch tegen alle waardeering, die dit zoozeer gewenschfe openbare middel van Flemfngboot ook" van eenige rlemen Is v™» vervoer, uit het publiek tegemoet komt. zien. Van de groote verkeerswegen maakt de I Voor het vrijkomen en wegvaren van hri autobus in den regel geen gebruik. Het on-r door de ramp getroffen schip wordt de F e- derhouden van buurtverkeer, hoofdzakelijk minghoot, fevers voor^ien van op het platteland, brengt mede dat van secun- daire en tertiaire wegen het groote gebruik wordt gemaakt, dus juist die wegen welke hun verbetering of schaarsch of in het gehee! niet uit het Wegenfonds betaald krijgen. De snelheid van de autobus is miniem. Het aantal autobussen, temeer daar thans ook die voertuigen, die van overheidswege worden geexploiteerd, mededragen in de We genbelasting, kan gevoegelijk op ruim 3000 stuks worden getaxeerd. Adressant. verzoekt de Kamer dan ook met grooten aandrang, het voor de gemeenschap meest economische openbare middel van ver voer, door middel van Wegenbelasting niet te doen verwijnen, doch het tarief naar billijk- heid te bepalen, rekening houdende met de last van bepalingen en belastingen, die thans reeds drukken op het bedrijf; autobussen, in gebruik op wegen, waarop. geheel of gedeeltelijk tol wordt geheven, van wegenbelasting vrij te stellen naar verhou ding waarin de weg. waarop tol wordt gehe ven, staat tot de geheele lengte van het be- treffende autobus-traject. DE KOLENSCHAARSCHTE IN DUITSCHLAND. Naar de draad'.ooze dienst meldt, heeft het kolensyndicaat volgens een bericht uit Essen de verzending van kolen naar Rotterdam Antwerpen schaarschte. en beperkt wegens toencniende VEREENIGING VOOR GESCHIEDENIS DER GENEES- NATUUR- EN W1SKUNDE. Zaterdagavond heeft de bovengenoemde vereeniging te Gorinchem haar jaarlijksche najaarsvergadering gehouden ten stadhuize onder voorzifterschap van dr. J. G. de Lin privaat-doceni te Leiden. Na een kort woord van welkom van den heer E G Gaariandt burgemeester van Go rinchem hield dr. G. C. van Balen Blanken arts te Amsterdam, een lezing met als onder werp: Uit de geschiedenis van den abortus criminalis. Dr. M A. van Andel, arts te Gorinchem, hield vervolgens een lezing over de scheur- buik als Nederlandsche volksziekte. SLUIT1NG VAN WINKELS ENZ. OP KATHOLIEKE FEESTDAGEN. Katholieke blarien melden de volgende pu blicatie: Wij, aartsbisschop van Utrecht en bisschop van Haarlem, nieenen de in Ons Aartsbisdom en Bisdom gevestigde katholieke eigenaren van bedrijven, kantoren, winkels en zaken. er op te moeten wijzen, dat de be- drijfsschade yecrtkcmende uit de verplichting om op uitsiuiltnd katholieke feestdagen t sluiten, eei tijds als geldige reden kon worden aaugevoerd voor ontbefiing van die verplich ting. Nu echter door ten gunstige beschik- king van Z H den Paus het aantal feestda gen vcor ons is tei uggebracht tot vier, te we- ten; Kerstmis, 's Heeren Hemelvaart, O. L Vr.-ten Hemelopnemmg en Allerheiligen waarvan de twee ecrsien, als algemeen chris- telijk erkend, hier verder buiten beschouwing blijven, omdat sluitir.g op die dagen door de wet is gewaarborgd meenen wij, dat er geen reden meer besh-,H tot besiendiging van de gewoonte, welke althans in de grootere steden ingang heeft gevonden, om op de beide laatstgenoemde feestdagen geopend te blij ven. Wij verbouwen daarom, dat alle in Ons Aartsbisdom en Bisdom gevestigde katholieke bedrijven, kantoren, winkels en zaken voorjaan op de hestdrgen van Maria-ten-He- melopnenung en A iciheiligen zullen sluiten. OVERREDEN. Zaterdagavond stapte het tienjarig doch- tenje yan den turivrntcr Evers, uit Wilp, al- daar uit een autobus en wilde den rijksstraat- vveg Deventer—Zutpben. oversteken. Waar schijnlijk is het meisje vtrblind door het licht van den autobus; o weid pegrepen door een voorbijrijdenden auto van de Excelsior Stof- zuiger- Maatschappij uit Arnhem. Het kind werd zwaar gekwest opgenomen en overleed kort daarna Den chauffeur treft vermoedelijk geen schuld DE PROEFNEM1NG MET DE FL E MIN G RED DINGBOOT. In aansluiting op het bericht betreffende de proefnemingen met de Fleming-redding- boot, Donderdag j.l. ter reeds van Texel en in de haven van Nieuwediep gehouden, volgt hieronder de conclusie van de commsisie, te wier overstaan de proefnemingen zijn ge houden. De Flemingboot is voor het steepen van een'of meer sloepen ongeschikt. Het ar- beidsvermogen is te gering en de manoeu- vervaardigheid laat hierbij te wenschen over. De boot kan dus niet als vervanger van een motorboot in aanmerking komen. Zoowel in glad water als bij zeegang staat de Flemingboot achter bij een met geoefend personee! bemande bbot. Vergelijkt men ech ter de Flemingboot met een reddingboot, zoo- als deze in normale gevallen bemand zal zijn bij het in nood verlaten van een passagiers schip, dan moet aan de Flemingboot de voor- keur worden gegeven, aangenomen, dat de nemen, »e- acht beter te zijn dan een roeireddingboot. in hoeverre deze betere eigenschappen tot hun recht zullen komen, zal geheel van de cmstandigheden afhangen. Wat het op zee houden achter een driif- anker in zeegang betreft, is de commissie van oordeel, dat de eigenschappen van de Fle mingboot, voorzien van riemen, niet minder zijn, dan die van een gewone reddingboot In welke mate dit verschil merkbaar zal ziin en welk soort drijfanker op voorkeur aan- spraak zou mogen maken, is zonder verdere proefnemingen niet uit te maken. Ten slotte dient opgemerkt te worden, dat de Flemingboot een goeden roervorm en een sterke roerconstructie vereischf en de zeil- capaciteiten door de aanwezigheid van een schroefraam en schroef minder zullen ziin dan die van een gewone reddingboot. MAGNETISCHE STORM. Kon. Ned. Meteor. Instituut, in de Bilt, deelt het volgende mede: Zaterdag en Zaterdagnacht werd aan het Meteorologisch Instituut te De Bilt een bui- tengewoon sterke magnetische storm opgetee- kend. De totale verandering in de richting der magneetnaald bedroeg ongeveer 3 gra Poollicht zal hier te lande in verband de weersgesteldheid waarschijnlijk niet gezien. Op de zon waren de laatste da- vu-rheidene zonnev.'"kken wiar te cen met rijn gen men EREENIGING VOOR DE Si AATHUISHOUDKUNDE EN DE STATISTIEK. Gister is in Den Haag, in -iet gebcuw ulchii Studio,* de jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging voor de Staathuisknnde en de Statistic!; gehouden Voorzitter was de heer G. H Hintzen. De secretaris-penningmeester, prof, dr C A. Verrijn Stuart, bracht vcrriag omtrent den toestand der vereeniging uit, die bevredigeno is. Het ledental bedraagt 697, of 16 meer dan verleden jaar. Ook de financien zijn vooruitgegaan. Tot leden van het bestuur werden benoemd, in de plaats van de heeren G. H. Hintzen en mr. W. M. van Lanschot, beiden niet her- kiesbaar, de heeren C. F. Stork en mr. L G Kortenhorst. De volgende vergadering zal worden ge houden te Rotterdam. Een aantal nieuwe leden werd benoemd. Daarna ving aan de discussie over de vragen „Is toepassing van eenig stelsel van be- scherming, of zijn maatregelen van verweer tegen buitenlandsche protectie, bijv. in den vorm van retorsie, in het algemeen belang van landbouw en nijverheid hier te lande ge wenscht? „Is toepassing van zoodanig stelsel moge lijk. zonder schade voor de in het belangvan Europa's economisch herstel noodzakelijke verkeersontwikkeling?" Praeadviseurs waren prof. mr. P. A. Die- penhorst en mr. B J. M. van Spaendonck aan den eenen kant, tegenover den vrijhan- delsgezinde mr. A. C Josephus Jitta aan den anderen kant. Niet minder dan 21 sprekers hebben van de discussie deel genomen. SCHEEPSMETING-CONFERENTIE VAN DEN VOLKENBOND. Ten stadhuize van Amsterdam, alwaar drie vertrekken daartoe zijn beschikbaar ge- steld, is Zaterdagmiddag de conferentie van- wege den Volkenbond als voorbereiding van eenheid in de meting van zeeschepen geopend. Voordat de conferentie met haar werk- zaaniheden begon is zij toegesproken door den burgemeester, die in de Fransche taal rede hield. AFSCHEID PROF. MR. SIMON VAN DER AA. Men meldt uit Groningen: In de aula der academie, voor dit doel welwillend beschikbaar gesteld door curato- ren der Rijksuniversiteit te Groningen, heeft prof. dr. J. Simon van der Aa, die Groningen metterwoon gaat verlaten, om te Bern de leiding van het parlemente bureau der inter- nationale Penitentiaire Commissie op zich te nemen, officieel afscheid genomen in de eer ste plaats van de oud-leerlingen en leerlin- gen. Dezen hebben namelijk deze samenkomst in de aula belegd, niet enkel om afscheid te nemen van den hoogleeraar, maar ook »en vooral om hem te huldigen en een geschenk aan te bieden. In deze samenkomst heeft in de eerste plaats prof. Simon van der Aa het woord gevoerd. Dit woord, bedoeld als afscheids- college, had bovendien het karakter van een afscheidstoespraak. Na de toegejuichte toespraak van Prof. Si mon van der Aa nam mr. J. de Vrieze, te Amsterdam, het woord. Als voorzitter van de commissie uit de leerlingen en oudleerlin- gen sprak hij den scheidenden hoogleeraar toe. Zij gaven uiting aan gevoelens van dank voor hetgeen de scheidende hoogleeraar voor hen geweest is, van groote waardeering van nog Ben jfj niet dezelfde man, die ik de vorige week een pudding gegeven heb? Landlooper: Nee, ik ben niet dezelfde, mevrouw, en wat meer is, me dokter zegt as dat ik wel nooit meer dezelfde man zal worde. XFuuch) s -r

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6