DE LANGE DE MORAAZ Oredieten - Deposifo Effsclen Tooneel. LAW6ESTRAAT 49 - ALKMAAR. E2 SioeSsreieuws HT ARREST INZAKE DE GIJZELING k VAN DEN CULE.M BORGSCHEN COMMISSARIS VAN POLITIE. In ebt arrest, waannede die Hooge Raad beeft veroietigd de besehikking van de Tie! sche recbtbank waarbij de gij ze ling was ge last gedurende twaalf dagen van den commis saris van politie te Culemborg, orodat deze zou ge-weigerd hebben op hem gestelde vra gen te anitwoorden bij hiet onderzoek om trent de Culemborgsche moordzaak, v^ordt o. m. ovrwogen: dot door den requirant (den procureur- generaal bij den Hoogen Raad) terecht bi; zijn voordxacht en vordering tegen de be- slissing der recbtbank wordt opgekomen, op frond, adt, daargelaten, dat u-it de be sehikking niet blijkt, welke vragen deze wei gering zou betreffen de verklaring van den getuige, niet roeer licht te kutmen ver schaffen (dan hij reeds verschaft heeft) niet een weigering om te antwoorden kan zijn; dat immers een getuige, die zulk een ver klaring doet, wel een valsche verklaring af- legt, indien hij, zooals de rechtbank aannam, meer van de zaak afweet, doch niettemin ge- ituigt omtrent datgene, wat hij weet, hetgeen nn zulk een antwoord niet op zichzelf staat, doch is gevolgd op de reeds afgelegde verklaringen geenszins als een weigering om op de gestelde vragen te antwoorden, als in art. 221 van het Wetboek van Strafvorde- ring bed-odd, kan worden aangemerkt; dat mitsdien de recbtbank het recktspunf, aan zijn uitspraak ten grondslag gelegd, on- juist heeft beslist en de vordering van den requirant is gegrond. ERNSTIGE BRAND IN AMERSFOORT Gistermiddag omstreeks half twee werd bij het politieposthuis aan de Hoogeweg te Amersfoort brand gealarmeerd aan de Rage- weg. De politie was onmiddellijk ter plaatse en gaf dadelijk water. Het bleek dat ook de geheele brandweer noodig was, want in een blok van vier huizen stond spoedig alles in Schte laaie. Van dd gezinnen, van Berg (op nummer 9), Pothoven (no. 11, te Kulve (no. 13), en van den Hazel (no. 15) verbrandde de geheele woning, terwijl ook het pakhuis van Pothoven (no. 7), geheel uilbrandde. De twee huizen naast het blok, bewoond door van Nes en van der Grift, kregen veel waterschade en schade aan ruiten, deuren en vensters. Met tien stralen wist de brandweer de nabijgelegen gebouwen te beschermen tegen het vuur. Ook een hooiberg is geheel uitgebrand. De meubels der gezmnen zijn voor een groot deel gered en er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Omtrent de oorzaak is nog niets met zeker- heid vast gesteld. Twee personen, van Nes en Geul, hebben gezien dat in het pakhuis van Pothoven het erst brand was, maar daar het juist schafttijd was, was er niemand aan- wezig. Bij twee der families is niets van den tnboedel, bij de andere was de inboedel laag rerzekerd. De huizen zijn wel 'erzekerd. En der bewoners, van den Hazel, heeft na den brand aangifte gedaan van de vermis- sfn-g van een sigarenkistje met 730 aan geld. Om half vier was de brand geblucht. EEN WONDER KOE. De ervaringen, zegt de Tel., die men als practisch veehouder opdoet met kalvende jcoeien zijn vele en soms niet van de prettig ste; de lange uren, wachtende doorgebracbt in het land, liefst bij nacht, de valpartijtjes in stal, liefst in de aan koe en stal inhaerente substanties, verder de machinaties met „het blok" en de bezigheden van „vilder" of vee- arts maken het boerenbedrijf er niet steeds aangenamer op. i Een geheel nieuwe ervaring echter op dit febied is thans de veehouder H. van den osch, op de boerderij „Schoonoord" te Vree- land rijker geworden. Daar toch doet zich het volgende merkwaardige geval voor: een der- de kalfskoe, volkomen gezond en er zelfs vet uitziende, is tot op heden drachtig, misschien van een kalf, misschien van een monstruosi- teit, dat zal nog moeten blijken, maardeze drachtigheid duurt reeds zeventig weken! Nog onlangs het kalf was toen reeds ruim een half jaar over tijd is het dier onderzocht door een hoogleeraar van de Veeartsenijkundige Hoogeschool te Utrecht en diens assisteni en zij constateerden, dat de vrucht goed leefde Evenwel stond de kas der V. H. S. niet toe, het dier als stu lie- object aan te koopen Inmiddels maakt deze wondere koe het vol- gens den bekenden dierenarts nog zeer goed, alleen wordt zij wat dik De geleerden zijn echter tot de conclusie gekomen, dat het nu „welletjes" is en heden, Dinsdag, zal zij worden geslacht. Over de alsdan opgedane ervaringen zullen wij nader berchten. i DE VLIEGER, DIE NIET OPGING. Donderdagavond kwam te Zevenbergen de knecht van brouwer W., zekere V., bij de ma- rechaussee aldaar, geheel bemodderd, zonder hoofddeksel en met schrammen in het gelaat; vertellen, dat hij op den Koekoekschen dijk zou zijn aangevallen door een drietal onbe- kende personen. Volgens V. hadden zij hem van zijn bier- wagen gelokt, waarna zij hem op den be- slijkten weg geworpen en zijn portefeuille met f 100.— gestolen hadden. De politie stelde terstond met V. een onderzoek in. De naburige wegen en polders werden afgezocht, doch geen spoor werd van de bandieten ge- vonden. Vrijdagmorgen werd bij de verschil- lende herbergiers waar V. geld" zou hebben ontvangen, ge'informeerd, welke getuigden, dat genoemde bedragen Donderdag niet wa- ren betaald Men kreeg nu argwaan en na een scherp verhoor, bekende V. ten slotte, dat hij het ge heele verhaal had verzonnen. De genoemde bedragen had hij al vroeger ontvangen en reeds verbruikt. Tegen V. is thans proces-verbaal opge- maakt wegens verduistering en voor valsche aangifte. BEZOEK AAN NED. OOST-INDIE. Het Bestuur van de vereeniging „Jan Pie- tersz. Coen" deelt ons mede, dat op 9 Oct. 1.1. wederom een groep jongelui voor een bezoek aan Nederlandsch Oost-Indie is veifrokken Het betreft hier de derde en laatste groep van dit jaar, bestaande uit jongelieden, wier leeftijd ditmaal varieert tusschen 18 en 22 jaar. De uitreis is geschied per vrachtschip „Siantar" van Rotterdam, terwijl het opont- houd in Indie evenals bij de vorige groepen ongeveer twee en een halve maand zal duren, in welke tijdsruimte speciaal de Oostkust van Sumatra en Java zullen worden bezocht. Het vertrek dezer jongelui werd daarom op begin October vastgesteld, teneinde de deelnemers nog gedurende enkde weken den Indologischen leergang van het Koloniaal In- stituut te kunnen laten volgen, zoodat zij ten minste met eenig begrip van hetgeen Neder landsch-Indie aan interessants en belangrijks bezit, daar aankomen. De leiding van deze groep is opgedragen aan den heer A. R. Kuipers, oud-suiker-ad- ministrateur. NEDERLANDSCH VERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN. Gisteren is te Utrecht de 13de algemeene vergadering van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen begonnen. Een grobt aantal afgevaardigden was aanwezig. De voorzitter, de heer R. Stenhuis hield de openingsrede. Buitenlandsche afgevaardig den en vertegenwoordigers der partijbestu- ren en Kamerfracties der S.D.A.P. spraken een woord van begroeting. Daarna zijn de besprekingen over het ver- slag nopens den toestand en de verrichtingen van het N.V.V. over de jaren 19251926 aangevangen. De eerste spreker, de heer F, Noordhoff van den Centralen Nederl. Ambtenaarsbond, uitte allereerst een woord van waardeering aan het adres van het verbondsbestuur over zijn activiteit. De vuile wasch moet evenwel, meende spr. zooveel mogelijk binnenshuis be- handeld worden. Het hoofdbestuur van den Ambtenaarsbond is dan ook weinig tevreden over den heer Stenhuis, die te veel praat. Het is te betreuren, dat deze na de Mei-vergade- ring geen enkele verklaring heeft gegeven, naar welken kant hij uit wil. Hij weet van geen samenwerking; hij vertrouwt zich zelf te weinig. Op deze wijze vervreemdt, zeide 3pr., Stenhuis zich van ons. Spr. hoopt, dat er thans positieve verklaringen van Stenhuis zullen komen. De heer F. van Meurs (Overheidsperso- neel) achtte het feit, dat de voorzitter geheel los van het overige bestuur staat, eien kras staaltje van desorganisatie. De heer Stenhuis lijd't, zeide spr., aan geweldige geestelijke uit- barstingen. Spr. stelde ten slotte de volgende twee vragen: 1. Heeft de voorzitter Bet recht onderhandelingen aan te knoopen met den heer Fimmen, die de meest ergerlijke commu- nistische taal vertelt? 2. Acht de heer Stenhuis het vereenigbaar met zijn functie, dat hij een eigen tijdschrift aan het oprichten is, dat een oppositie-orgaan beoogt te zijn tegen de S. D. A. P.? De heer Hiemstra (Landarbeiders) criti- seerde eveneens het beleid van den heer Sten huis. Spr. zeide van meening te zijn; dat diens leiding, diens voortdurend veranderen Van standpunt, verwarring onder de arbeiders brengen moest. Durft de heer Stenhuis ook de consequentie te aanvaarden van zijn be wering, dat door revolutie de bourgeoisie al leen is te overwinnen? Hij is langzamerhand Fimmen bestrijdende, op het standpunt van Fimmen komen te staan. Wij zouden willen, dat Stenhuis zijn standpunt herziet en weer wordt de Stenhuis van drie jaar geleden, toen hij in Amsterdam tegen Fimmen debatteerde De heer De Jong (Fabrieksarbeiders) zeide van oordeel te zijn, dat er geen pogingen in het werk behoeven te worden gesteld om de eenheid te verkrijgen tusschen N.A.S. en N V. V., doch wel moet er komen een eenheid in het bestuur van het N.V.V., want anders zal een geweldige verwarring in de arbeidersbe- weging het gevolg zijn. De heer Woudenberg (houtbewerkers) wees er op, dat een zoo sterk individueel op- treden als van den heer Stenhuis in een de- mocratische organisatie niet te aanvaarden is. Om organisatorische redenen is deze toe- stand onhoudbaar en niet toelaatbaar. De heer De Jong zeide voorts, dat wanneer de heer Stenhuis een financieel betere posihe had kunnen krijgen, hij afgetreden zou zijn als voorzitter van het N.V.V. (Rumoer Ge roepen wordt: een beetje waardiger! De heer Stenhuis maakt ontkennende gebaren en zeg;, dat dit niet juist is). De heer Muller dankte het bestuur voor de uitstekende hulp bij de textielstaking ver- leend. De heer Lindeman (Lithofotochemiegrafer.- bond) merkte op, dat de taktiek van den Bcndsvoorzitter ten gevolge heeft gehad, da: de niet bij het N. V. V. aangeslotene gewezen hebben op het revolutionaire gedaas van het Verbond. Op deze wijze stuit men de organi- saties van zich af. De heer Lansink (Schildersgezellenbond) meende, dat het tijd wordt, dat Stenhuis met zijn extra-vagante denkbee'den ophoudt, wil hij niet naast, dcch in de organisatie staan. De heer N. Houwen (metaalbewerkers) zeide, dat het optreden van den heer Stenhuis den laatsteo tijd het N. V. V. geen goed heeft gedaan. Er is geen enkel streven bij de meeste besturcn om Stenhuis weg te krijgen. zooals hij zelf dat denkt. doch de vraag is of hij zal kunnen blijven. Wij hopen, dat hij straks hier het verlossende woord zal snreken, waar door hij het Verbond de volgende jaren weer leiden kan. De vergadering is daarna geschorst tot vandaag. RADIOFONISCid VvcLRBEKICHT, naar waarnemingen, verr.cht in den morgen van 19 October Mcdegedeeld door het Kon Nederl. Meteorolcgisch Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 773.8 te Croydon. Laagste barometerstand 755.5 te flappa- ;nda. Verwachting (geldig tot den avond van 20 October) Matige tot zwakke Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, licht tot zwaar be- wolkt, waarschijnlijk nog regen of hagel- buien, nachtvorst in het Oosten en Zuiden; iets kouder overdag. maar in <!e foomeelbeweging voor vol begint mee te tellen. Tevens een succes voor het Co- mite, dat de organisatie van dezen avood ter hand had gedomen. De zaal was tot in de verste hoeben bezet met een enthousiast en dankbaaf publiek, dat door bijzoodere zorg aan de kleeding en toi- letten besteed, het geheel een feestelijk aan- zien gaf. Om ruim acht utir kon de voorstelling be- ginnen. Opgevoerd werd: „Het Kind van de Liefde" m vier bedrijven uit het Fransch van, Henri Bataille. In de rol van Liana heeft de 76-jarige actrice zich nog een wonder van vi- taliiteit getoond en gespeeld op een wijze, die alien met de grootste bewondering vervulde Haar gebaren en standen waren van groote suggestieve kracht en in de groote speelscenes gaf zij een spel, dat nog lang in herinnering zal blijven. Wij noemen o.a. de scene aan het telefoontoestel in het tweede bedrijf. Wat een actrice! Haar schitterende toiletten mogen genoemd. Bij haar eeist opkomen klonk een daverend applaus van alle opgerezen toe- schouwers en na elk der bedrijven werd luide bijval betuigd. Mevr. Mann werd door een aantal uitste kende krachtenr ter zijde gestaan, waardoor de groote scenes a faire", die Bataille altijd in zijn stukken wist te brengen, volkomen tot hun recht kwarnen en de toeschouwers van sterk spel deden genieten. Hoe bijzonder was het slottoooeel van de derde acte tusschen Ranz en Maurice. Jan C. de Vos Jr. heeft de zware rol van Maurice op uitnemende wijze gespeeld, zoo, dat hem terecht een enthousiast applaus ten deel viel. En hoe fel en sterk was Nico de Jong als Ranz. Wies Bouwmeester verraste door de fijne sobere wijze waarop zij de rol van Ranz' dochter vervulde. Het tooneel tusschen haar en Maurice boeide van het begin tot het einde Een merkbare vooruitgang van Louis' jong- ste dochter. De verdere medewerkenden, Mevr Fraenkel, T. de Jong, Dio Huijsmans, Rienk Brouwer, Mevr. Rozendaal en Ben Groene- veld gaven hun beste Icrachten aan de kleine- re rollen, vooral Rienk Brouwer, waardoor het geheel zoo'n gunstigen indruk maakte Voor sommigen was beter rolkennis echter gewenscht. biedig de Hand te moph relken en verder niets meer te zeggen. Maar helaas, het gaat niet Men verlangt op het oogenblik meer van mij. Men verlangt, dat ik trachten zal uiting te geven aan de gevoelens van verce rende bewondering, die man ook in Alkmaar voor u heeft. Ik sta hierbij onmiddellijk voor nieuwe moeilijkheden. U bent ail in zooveel plaatsen toegesproken, al zoo veel feestrede- liaars hebben uw beteekenis als mensch en als kunstenares in het licht gesteld, dat ik noodgedwongen in herhal ingen zal moeten vervallen. Ik zal daarom maar met een enkel woord wijzen op het feit, hoe u, met een be- wonderenswaardig aanpassingsvermogen uw roflen steeds heeft weten te vervormen aan de eischen van andere tijden; Gij hebt niet alleen geschitterd in het ro- mantische genre, maar gij wist ook, met een verbluffende intelligientie, alle anderen, die daarna kwarnen, aan te voelen en hebt daar door groot succes weten te boeken met de tooneelproducten van den meest modemen aard. Ik wil liever op iets anders wijzen. De „Telegraaf" had 14 dagien geleden de aardige attentie een geheele pagina aan u te wijden. U zult u herinneren, <kt in den rechterbo- venhoek het verslag stond van het interview, dat u een der redacteuren toegstaan hebt. U hebt daarin vele dingen gezegd. Een ieder, die en goede meening over't tooneel heeft, zal onmidaellijk met u beamen, dat er sinds den goeden tijd, toen men nog naar de' comedie ging om te zien tooneelspelea en niet om be- langrijke problemen te hoorfen bepraten, heel wat is veranderd en gevoelen dat de toestand wel ongunstig afsteekt bij die van jaren gele den. Maar er is toch iets in dat gesprek go- weest, waarin ik niet met u kan meegaan. U komt tot de conclusie, dat door het feit, dat in uw tijd iemand de gelegenhieid had zich in dc rol in te leven en zich heelemaal te ge ven en bij u was dit zoo, dat dit een stuk van uw leven heeft gekost. Zit u hier niet a ls een monumentale tegen- spraak met uw eigen woorderg wanneer men u vergelijkt met de moderne tooneelmen- sahen?? Ik geloof, dat juist't feit, dat u gelegenheid hebt gehad u te kunnen uitleven en het schoonste en diepste, dat in u is, te kunnen Afscheidsvoorstelling Mevr. Mann- Bouwmeester. Alkmaar heeft gisteravond in de Harmonie afcheid genomen van de grootste Ned. actric; Mevr. Mann-Bouwmeester op een wijze, die inderdaad schitterend genoemd mag worden Nog nimmer werd hier aldus een actrice ge huldigd en dat is het beste bewijs, dat Alk- De tooneelen waren goed vrezorgd en de regie van den heer Fraenkel was heel goed. G. BUKGERLIJKE STAND. GETROUWD: Cornelis Marie Daalder en Trijntje Schuijt. GEBOREN: Martha, d. van Jacob Schoorl en Agatha Koch. Comelis, z. van Johannes Metse- laar en ePftonella Catarina Jansen. The- resia Gerarda Elise, d. van Frederik Carel Joseph Bots en Petronella Johanna Maria Jacobse. OVERLEDEN: Adrianus Dekker. 4 jaar. Correspondentie. Jarenlange abonnee alhier. Stukken, waar*an inzer.dtrs naarr en adres aan de redactie niet bekend zijn, word.n nooit opgenomen. Eerlijk gezegd, begrijpen wij ook niet goed wat gij in uw stuk wilt betoogen. Alscbeidsvoorstelling Mevrouw ibeoMansi-Bouwineester De afscheidsvoorstelling van Mevrouw Theo Mann-Bouwmeesler was ook alhier gisteravond een succes. De Harmoniezaal was geheel bezet (refeds 14 dagen tevoren vvaren de plaatsen uitverkocht) en de aanwe- zigen brachtcn mevrouw Bouwmeester, bij haar vcrschijnen op het tooneel, staande een ovatie. Aan het einde van het tweede bedrijf ver- eenigde de huldigitigscommissie zich Qp het tooneel en werd mevrouw Bouwmeester na- mens het comite toegesproken door den heei J. B. van Amerongen. Spr. zeide het volgen de: Hooggeachte mevrouw Bouwmeester. Het comite, dat zich in Alkmaar gevormd heeft om u vanavond te huldigen, heeft mij verzocht u eenige woorden toe te spreken. Gij zult kunnen begrijpen, dat ik gemeend heb een dergelijke, zeer vereerende opdracht, on middellijk te moeten aanvaarden. Ik kan u verzekeren, dat ik, nu ik voor u sta, pas ei- genlijk goed gevoel wat dit zeggen wil. Er komen bij mij ontzaglijk veel herinnerin- gen op, die, u kunt mij gelooven, behooren tot de beste van mijn leven. Hierdoor kost het mij moeite woorden te vinden, die deze ge voelens op eenigszins juiste wijze vertolken. Wanneer ik bovendien bedenk, dat deze avond een afscheid voor het leven beteekent en ik er bij bedenk, dat wij vanavond met u •voor het laatst de kunst van de drie groote Bouwmeesters, de onvergelijkelijke Rafael, Theo en Louis, op de planken zien, dan wordt mijn taak wel dubbel moeilijk en zou ik u wel hiet liefst willen vragen u zwiigend eer- uiten, het geheim is van uw wonderbare le- venslust en kracht en ik geloof, dat dit maar gelukkig ook is. In de eerste plaats voor u zelf en in de tweede plaats voor 't publiek, dat u heeft weten te boeien, te ontroeren en te treffen, zooals geen ander na u heeft kunnen doen. Hoezeer wij ook getracht hebben, door feestkleedij en klanken den avond feestelijk te maken, toch i? deze avond voor velen een weomoedige. Hieraan valt niet te ontkomen. Laten wij ten slotte dankbaar zijn en ge lukkig met de herinnering aan het vele echo one en goede, dat u ens gegeven hebt. Ik wcnsch u van ganscher harte een lange en verdiende rust en een volmaakte gezond- hei-d. x (Krachtig applaus). De heer van Amerongen reikte hiercp me vrouw Bouwmeester de hand en bood haar namens het comite een blcemstuk, benevens een cnveloppe met inhoud en een album met de namcn van degenen, die aan het hulde- blijk hadden bijgedragen. Hierna zeide spr., dat hij bijna elk jubileum van mevrouw Bouwmeester in den Stads- schouwburg te Amsterdam had meegemaakt. Wanneer^ mevrouw Bouwmeester bewierookt werd, dan bad spr. als kind reeds het gevoel .,He, als ik haar ook nog eens mocht toespre- ken". Dat deel van zijn droomen was thans ver- wezenlijkt. Er komt, aldus spr., echter nog iets anders bij. De toespraken werden altijd bczegeid door de toonedkus. (Applaus en ge- lach). Mevrouw Bouwmeester hief haar vin- ger tegen den spreker op cn gaf ook hem on der algemeene instemimng de gebruikelijke torrieel"kus. (Langdurig applaus)! De heer Stumpff, uit Egmond a. d. Hoef, cud-Amsterdamsch muzickhandeiaar, zeide hierop het volgende: Lieve Vriendin. Een uitzondering op de velen die u op uw triumitecht door ons 'land hebben toegespro ken, want ik sta hier zonder krans en zonder blcemen, met leege hand-en, maar, en dit is mijn voorrecht, met een schat van herinne- ringen, aangename en ook droevige en in- daclitig deze herinneringtn noem ik u niet hooggeachte mevrouw, maar lieve vriedin. En als ik terugdenk aan intieme, huiselijke om- standigheden, die wij hebben doorgemaakt, clan zou ik, zonder iets af te doen aan hoffe- lijkheid of eerbetoon, u nog anders noemen dan lieve vriendin. Er zijn duizenden en nog eens duizenden die je onder den indruk van je machtig talent, ook nu weer hebben bewenderd en toege juicht, de rechtmatige hulde, die je als'onze eerste Nederlandsche tooneelspeelster toe- komt, maar tegenover al deze duizenden sta ik op een an-der plan, omdat het mij vergund is je meer van nabij te kennen, en waardee- ren, hetgeen op hetzelfde neerkomt 1 1 Vow al die duizenden, die zicH hier en el ders opmaken om je, als eerste vrouw in den lande hulde te brengen, beta je de groote ac trice, de gevierde mevrouw Mann-Bouwmees ter, maar voor mij ben je oneindig veel meer omdat ik je in vreugdevolie en treurige da gen heb leeren waardeercei, niet als onzt grootste tooneelspeelster, maar als het voor- beeld van de liefdevolle vrouw. Achter het voetlicht en ontdaan van het ui- terlijke vertoon, in het intieme leven, leeri men den mensch, den kunstenaar kennen en wie, als ik, het voorrecht heeft gehad je in dez hoedanigheid te leeren kennen, zal zich hebben verheu^d, omdat deze kennismakino hem in aanraking heeft gebracht met een zee: lieve, zorgzame vrouw, niet alleenbegaafe met een bijzonder uitbeeldingsvermogen, doet in het bezit van een rijk, liefdevol hart, waar- uit alle schoonheid wordt geboren. In ons gezegend vaderland is het nog de gewocnte onze Koningin te noemen Neer- land's eerste Vrouw, en zonder iets af te doen aan de glorie van het Koninklijk Huis, zou ik jou, niet voor den eersten keer, nog eens wil len begroeten als onze eersfe Nederlandsche vrouw, niet als actrice, maar bovenal als vrouw, als een voorbeeld voor alle jongeren, wat een vrouw, door liefde gedragen, kan be-' rciken. Niet alleen de toejuichingen van dui zenden, maar ook oprechte genegenheid, (Langdurig applaus). Hierna was het woord aan den heer G Cloeck namens de Kon. Rederiikerskamer „Bilderdijk", die vexzekerde, dat de spdende leden van dezen Kamer naar den schouwburg gingen om van haar te leeren, omdat zij wisten spel van een rasartiste te zien te krijgen. S-pr. herinmerde er aan hoe hij voor 8 jaar op dezelfde plaats verzocht meer naar Alk maar te komen en hoe hij dezelfde vraag ook tot Louis Bouwmeester had gericht, doch te vergeels. S-pr. hood haar namens de Kamer een els aan van Alkmaar en uitte den wensch, dat deze in haar kamer een plaatsje zou vinden. Hij was overtuigd, dat in haar volgend leven van rust, vele artisten haar in haar kamer zouden bezoeken en s-prak den wensch uit, dat door de ets deze artisten Alkmaar in herinnering wordt gebracht en zij de n&- ging zullen krijgen ook naar Alkmaar te komen, waar vele harten kloppen voor goed tooneel. Spr. elndigde met mevrouw Bouwmeester te verzoeken haar nichtje te vragen haar inooie kunst veel in Alkmaar te brengen. (Applaus.) Mevrouw Bouwmeester zegde de leden van het comite hartelijk dank voor de spon- tane wijze waaro-p men haar had gehulaigd. Zij verzekerdc dat dit door haar niet verge- ten 2al worden. In de toekomst zou zij dezen avond steeds gedenken. Wanneer ik, zoo vervolgde zij, misschien oud. grijs wil ik niet zeggen, want dat zal ik wel nooit wor dt n (gelach) dan za! ik in mijn levensavocd ock dezen avond als een van de mooiste in mijn leven gedenken. Hartelijk dank voor de spontane ontvangst. Mevrouw Bouwmeester dankte de comite- leden persoonlijk door een handdruk en darikte mevrouw van Dam, die voor de orga nisatie van den avond zoo veel werk verricht had, door haar langdurig beide handen te s hudden. Hierna dankte mevrouw Bouwmeester het publiek voor de trouwe opkomst Het Alk- maarsche publiek, zoo zeide zij. heeft hier door gptoond, veel syropathie voor mijn kunst te hebben, al ben ik dan gekomen in den avond van mijn leven. Na afloo-p der voorstelling was in de met bloemen versierde dancing gelegenheid om Mevr. Mann te complimenteeren, waarvan velen gebruik maakten. 't Was er een zeer opgewekt feest. Onder luid gejuich deed Mevr. Mann haar entree en vertoefde nog een poos in intiemen kring met hare mede- spelenrien onder de Alkmaarsche bewonde- raars. Muziek en dans verhoogden het genoeglijk samenzijn in niet geringe mate. Mevr. MannBouwmeester werd tijdens dit samenzijn nog op zeer hartelijke wijze toegesproken door den burgemeester, die bo- venai haar hooggewaardeerde kwaliteiten als mensch en kunstzuster naar voren bracht. Bovendien dankte hij het comite en in het bij zonder mevrouw van Dam en den heer van Amerongen voor het vele werk door hen ver richt. De heer Frenkel Sr. dankte namens zijn moeder voor de grootsche hulde en warme ontvangst. Vermelden wij nog dat de heeren Dogge- naar en Admiraal voor het versieren van de dancing en de kleedkamer een zeer gewaar deerde medewerking hadden getoond. De heer v. d. Molen had belangloos voor de muziek in de dancing gezorgd. AANBESTEDING. De uitslag der aanbesteding voor het ver- bouwen van een perceel Dijk hoek Achter- dam tot winkelhuis met bovenwoningen on der architectuur van den heer D. Saal en voor rekening van den heer C. Bijvoet alhier, is als volgt: Voor den bouw zonder Schilderweck: R. Bot 7358; W. Karssen 7890; J. Bakker 7900; P. Oudt 8000; H. Rijken- berg 8000; J. Beumer 8185, alien te Alk maar. Schilderwerk. Dirkmaat 749. W. Chr. Friedt f 903; FI. J. Friedt 980; Gebr Molcnaar 1050; J. de Boer f 1075; D. Rinkel 1275, alien te Alkmaar. DE DAGERAAD. Morgenavond om 8 uur zal in de dancing van de „Harmonie" voor De Dageraad als spreker optreden de heer A. L. Constandse uit den Haag. Men zie de advertentie in dit blad. KINDERTOONEELVOORSTELLINO IN DE HARMONIE. Morgenmiddag om 2 uur zal, blijkens een advertentie in dit blad, in de Harmonie een kindervoorstelling wirden gegeven, Opge voerd wordt Dik Trom, naar het bekende boek van C. Joh. Kievit. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen cm motorrljtui- gen te 5.40 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later,

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2