DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 24S Honderd acht en fwintisrste Jaar^ans; 1926. rt-bi1 yoornitbetallns per 3 miwmden f2.-, ft. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct idvertentiepr. 25 ct p. regel, grootero letters n&ar Abonnemeptsprljs ^voOl-en Handelsdr. yJl Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admlnb.tr. No. 8. BedacUe No. B. BONDERDAG Uit het Parlemeni 21 OCTOBER. Buiteniand Dit nummer beslaaf nit 2 bladen. Directeur: O. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 20 Oct. 1926. De algemeene betaadslagdngen over de be- lastingontwerpen hebben een ongedacht vlot verloop gehad. Gistermiddag zorgde de minister van financien, dat hij heden het eerst aan bet woord zou jijn en hedenmiddag heeft hii in een rede van nog geen anderhalf uur de verschillende sprekers beantwoord. Waar ik niet in den breede alles heb medegedeeld, wat de verschillende sprekers in eerste m- stantie hebben ten beste gegeven, ben ik na tuurlijk ontslagen van de verplichting om den minister op den vcet te volgen. Wat maar gelukkig is, want ook deze spreker met zachte stem is soms geweldig moeilijk te volgen. Maar ik heb toch een paar interessante mede deelingen van hem opgevangen. Laat ik, om te beginnen, even vast leggen, wat de minis ter terecht noodig vond te accer.tueeien, dat, terwijl de wijziging der Successiewe. is ge- dacht in werking te zullen treden met Sep tember 1927, de overige wijzigingen van ons belastingstelsel eerst in 1928 in werking zul len treden, zoodat het beklag, dat de gemeen- ten in moeitijfcheden zullen geraken, cmdat de grondslag voor de heffing van haar op- centen op het Personeel zal gewijzigd wor- den, inderdaad ongegrond is. Zij hebben al ien tijd om zich naar de nieuwe belasting- regeling te gedragen. Minister De Geer heeft zich verder op twee punten in het bijzonder verweerd tegen de aanvallen op zijn voorstellen gedaan. In de eerste plaats heeft hi] uiteengezet, dat hij volkomen gerechtigd was om, nu de staats- #nkomsten stijgende overschotten verioonen, met voorstellen tot belastmgverlaging. bij het Parlement aan te komen. Tegenover de klacht van den heer Vliegen, dat men liever moest beginnen met de ambtenaarssalarissen te verbeteren en het zevende leerjaar in te voe- ren, stride de minister de vraag, of de heer Vliegen wel zoo zeker er van was, dat men foereid zou zijn de overschotten op het bud get daarvoor te bestemmen. Neen, de toe- stand is op het oogenblik zoodanig, dat een goed regeeringsbeleid in de eerste plaats moet gericht zijn op verlichting van belas ting. Later kan men dan nagaan, of er moet overgegaan worden tot een versneldeaflos- sing der crisisschulden en welke andere maatregrien gewenscht zijn. Nu moet men beginnen, waar de Nederlandsche burger tot de zwaarst belaste menschen behoort, daar- in wijziging te brengen. En voor belasting verlaging kwamen in de eerste plaats in aan- merking de successiebelasting en de Perso- neele belasting. Vooral de hooge successic- belasting was den minister .een doom in het oog, omdat een heffing uit hoofde van die belasting altijd een kapitaalsheffing is in strijd met het streven om kapitaalsvorining te bevorderen. Ook de verlaging van het personeel heeft de minister met warmte ver- dedigd omdat daardoor de middenstand zou gebaat worden. De verlaging van den suikeraccijns heeft minister De Geer met overtuiging in bescher- ming genomen tegenover de bewering dat de consument er toch niets van zou bemerken. Dat was een ongegronde bewering. Nadat er repliek en dup'iek was gevoerd, waarbij de sprekers zich als gewoonlijk niet gewonnen gaven, is de Kamer overgegaan tot behandeling van de wijziging van de Suc- cessiebelasting. Deze heeft niet enkel ten doel verlaging der belasting doch ook techr.ische verbetering. En nu was het wel vermakelijk, dat de kamer een uurtje bezig geweest is me: de eerste technische verbetering, welke de regeering had aangebracht ten einde te voor- komen, dat ook wat formed als een schen- king kon beschouwd worden doeh inderdaad niet als zoodanig is bedoeld, toch onder de belastingbepalingen betreffende schenking zou vallen. Er is tusschen den minister en de voorstellers van amendementen, mej. mr. Katz en den heer Oud, gedebatteerd alsof we niet in de Tweede Kanrer doch op een verga- dering der Juristenvereeniging zaten, doch ten slotte hebben de voorstellers van amen dementen het maar opgegeven en is de regee- ringBlezing zonder stemming goedgekeurd. Daarop zijn we een heel eind opgeschoten. doch morgen wordt het wetk weer ijverig voortgezet. en Derbyshire van 7000, terwijl' de cijfers van de mijneigenaars een vennindering van 1550 aanwijzen. Evenals de vorige weken echter is er in de Maandagcijfers van de re- geering en van de mijneigenaars e^n groot verschii geweest, dat door het verschil in de cijfers van Dinsdag vrijwel wordt opge- heven. Het totaakijter dat met 238.669 een ver- meerdering van 19.478 aangeeft, is het hoog- ste tot du~ver bereikt. Het laat echter geen juiste vergelijking met het cijfer van gisteren toe, omdat hierbij komen 5000 man, die al eenigen tijd in Northumberland werkten, voor het eerst opgevoerd zijn. De strijd- vaardigste leden van het bestuur der mijn- werkersfederatie zijn echter vol vertrouwen, dat de nieuwe campagne succes zal opleve- ren. Zij beweren zelfs, dat, wanneer een verdere terugkeer in Nottinghamshire en Derbyshire verhinderd kan worden, een al- gemeene hervatting van het werk desnooas tot Kerstir.is kan worden tegengegaac. Intusschen belooft Cook den mijnwer- kers in Nottinghamshire dat, als de mijn- werkers in dat district, die naar de mijnen terugkeerden, maar weer wegbleven, het nog slechts een' kwestie van een paar dagen zal zijn, om een algemeene regeling tot stand te brengen. Cook heeft al vele malen beioften afgelegd, die werden geloofd. De eerstvcl- gende dagen zullen aantoonen, of dit ook Thans weer het geval zal zijn. Nieuwe stappen tot beeindiging van het gesehil? Ran een draadloos bericht is het volgende ontleend Sir William Joynson—Hicks, de Britsche minister van binnenlandsche zaken, die, naar men verwachtte, gistermorgen te Sandring- ham zou aankomen tot het bijwor.en van den Privy Council, werd plotseling Dinsdagmid- dag daarheen ontboden en clineerde bij den koning. Hij had een uitnoodiging aangeno- men om Dinsdagavond met de Dominion- premiers te Londen te dineeren, doeh moest deze afspraak afzeggen. In politieke kringen vraagt men zich af, wat de wijziging van de plannen van den minister beduidt, en gister deed het gerucht de ronde, dat een nieuwe stap in het gesehil in de steenkoolindustrie aanstaande is. In elk geval verVacht men dat, wanneer het parlement Maandag bijeen- komt, opnieuw pogingen zullen worden ge daan om middeien te vinden om aan het ge schil een eind te maken. Vrijdag komt de ajgemeene raad van het Vakverhond te Londen bijeen. Leden van het uitvoerend comite der Mijnwerkersfederatie zullen dien dag de voorstellen der Federatie inzake het verbod tot het vervoer van steen- kool en een heffing van de leden der vakver- eenigingen voordragen. Verlenging noodbestuur. De koning heeft een proclamatie ondertee- kend, waarbij hij, in verband met de crisis in de mijnindustrie, den noodtoestand opnieuw met een maand verlengt. Hij heeft eveneens een proclamatie onderteekend, waarbij hij het parlement tegen 25 October bijeenroept, ten- einde de met dezen noodtoestand verband houdende maatregelen goed te keuren. verklaarde, dat vele der thans in Europa van kracht zijnde handclsbeperkingen een bui- tcngewocn noodlottigen invloed uitoefenen op de algemeene welvaart van Europa, en reeds lang geieden op^eheven hadden moetdn wor den. Renter seint uit Washington, dat Goolidge heeft verklaard, dat natuurlijk de importeurs vrijhandel wenschen, terwijl de arbeiders en fabrikanten bescherming willen. Het manifest heeft hoofdzakelijk betrekking op Europeesche staten, waar geen materieel verschil in de levensvoorwaarden bestaat. Naar aan de Berlijnsche bladen met betrek king tot het Internationale manifest der ban- kiers wordt medegedeeld. is het denkbeeld, om op een bepaald ogenblik een manifest te publiceeren, ten einde den economischen toe- stand uiteen te zetten, voor ongeveer zes maanden bij gelegenheid van een bezoek van dr. Schacht te Londen ontstaan. Dr. Scliacht, de directeur van de Duitsch r'jksbank, heeft in een onderhcud met een Duitsche journalist als zijn meening te ken- nien gegeven, dat de beteekeriis van het mani fest onmogelijk kan worden onderschat Met een eensteinmigheid, welke zeker mevk waardig mag worden genoemd, verwerpt de fascistische pers het bankiers-memorandum. In donkere kleuren worden de werkelijke doel- einden van de internationale .bankiers ge- schilderd. Volgens de meening van deze pers trachten dezen de landen onder hun oontrole te verkrijgen, die weinig grondstof fen bezitten. GEWELDIG LAWAAI IN EEN OOSTENRIJKSCHEN LANDDAG. De eerste daad van den nieuwen Oosten- rijkschen bondskanselier dr. Seipel zal moe- ten zijn een einde te maken aan het schan- daal, dat thans reeds een dag of zes in den Landdag van Stiermarken duurt. De soc.-de- mocratische leden n.l. beletten elken parle- mentairen arbeid, omdat zij de verkiezing van dr. Rintelen tot gouvemeur van Stier marken willen beletten. Dagen lang hebben zij een helsch lawaai gemaakt met alle moge- lijke muziekinstrumenten, om niet eens te spreken van het meer „gewon'e" ratelen met de deksels van de lessenaars. Dat voortdu- rende blazen en si aan is op den duur echter wat vermoeiend en daarom hebben de heer en nu hun toevlucht genomen tot een electrisch apparaat, dat thans zorg voor he gillen van de sirenen en andere lawaai-instrumenten, die den arbeid der gramofoons, welke verschil lende deuntjes tegen elkaar in afdraaien, aan- vullen, welke cacofonie duurt tot's avonds acht uur! Bij dit dagelijksch concert zijn over het al- gemeen slechts enkele burgerlijke afgevaar- digden aanwezig, terwijl het nu en dan tot heftige tooneelen komt tusschen voorzitter en soc. woordvoerders, wien de eerste het woord bij hun eindelooze obstructieredevoeringen ontneemt. In de kringen van de christ. soc. partij (de partij van dr. Seipel) liep dezer dagen het gerucht, dat de candidtauur van Rintelen waarschijnlijk zou vervallen. Spoedig zal nu wel blijken, wat hiervan Pruisen heeft voor hetzelfde doel gelden ter beschikking gesteld. Bovendien heeft de rijksregeering vi]f mil- lioen mark toegestaan voor de vluchtelin- genzorg. DEENSCHE FASCISTEN EN SEPARATISTEN. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Het onder- zoek der politie heeft uitgewezen, dat de boe- ren revolutie van Petersen in verband stond met de fascistische beweging, die in Dene- marken in het z.g. „Nationale Corps" gecen- traliseerd is. Toen de politieke crisisatmos- feer zich uitbreidde, hebben de fascisten ep de separatisten elkaar de hand gereikt voor den strijd tegen het parlementarisme en tegen de regeering. Het „Nationale Corps" had plakkaen doen drukken, die voor den strijd tegen het parlementarisme en tegen de regee ring opriepen. De leden der regeering werden landverraders genoemd. De politie slaagde er echter op het laatste oogenblik in de plakka- ten voor de verspreiding in beslag te nemen. Leider van het „Naionale Corps" is een actief dienend kapitein. DE BIBLIOTHEEK TE LEUVEN. In het begin van deze week heeft te Leuven de overdracht van het rectoraat der Hooge- school plaats gehad. De rector mgr. Ladeuze heeft in zijn rede van overdracht ook over den stand der bibliotheek verteld. De heer Hoover, verklaarde mgr. Ladeuze, heeft nog nagenoeg 292.000 dollars bijeenge- bracht voor den heropbouw der bibliotheek, en op zijn voorstel heeft de Raad van de Educ. Found nog met 350.000 dollar ge- steund. De werkzaamheden konden dus voortgezet worden en ondanks de economi- sche moeilijkheden zal het groote werk to Leuven, door de Vereenigde Staten onderno men, weldra gereed zijn. Met de herkrijging van boeken in Duitsch land werden goede resultaten bereikt. Op 30 lunii 1.1. bezat de bibliotheek 332.137 Soek- deelen en 32.200 brochures, samengesteld uit gewone aankoopen en giften der geheele we- reld, naast 371.295 bcekea en brochures die tot einde 1925 herkregen waren in Duitsch land. DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. Cook heeft een belangrijk succes behaald in Noftinghamshire, het district waar de nieuwe strijdphase is ingeluid, omdat de po- sd+ie der federatie daar het meest bedreigd werd. De leden van de districtsexecutieye hadden Zaterdag zichzeH van hun functie ontheven, omdat zij niet instemden met de politiek der federatie tot verscherping van den strijd. De taak om aan de politiek uitvoering te geven, laadden zij daardoor op de schou- ders der minderheid. Na langdurige bespre- kingen met Cook hebben zij zich thans laten overreden hun besluit in te trekken. Zij heb ben hun posten weer aanvaard en een reso- Tutie aangenomen, om de federatie bij haar nieuwe politiek te steunen. De campagne in dit district zal hiervan veel steun ondervindeneen steun. die zeer noodig is. hlijkens de cijfers van het aantal heden werkende arbeiders. De officieele cijfers geven een stijging in Nottinghamshire PERSSTEMMEN OVER HET INTERNATIONALE MANIFEST. Commentaar leverend op het manifest der bankiers en zakenlieden, zegt de „Times", dat het duidelijk is dat er heel weinig kan worden geaan inzake de douanie-slagboomen tot de monetaire stabilisatie van Europa voltooid is door een herstel van het financied evenwicht in Frankrijk, Italie, Belgie en enkele andere landen. Als dat geschied is, zal de internatio nale economische conferentie, bijeen te roepen ondie'r d!e auspicien van den Volkenbond wel- licht in staat zijn daadwerkelijk af te rekenen met de vraagstukken, aan de orde gesteld door de buitengewone hoogte en menigte en de verbijsterende envastheid van tal der ta- riefmuren, die thans. den Europeeschen han- del belemmeren. Het manifest, aldus de „Ti- mes", zal zeker een prikkel wezen bij de vcorbereidende bespreking dezer aangelegen- heden. De „Daily News" meent, dat het niet ont- breekt aan teekenen, welke er op wijzen, dat van den inhoud opiettend kennis zal worden genomen. De conservatieve bladen bewanen voor het meerendeel het stilzwijgen, afgezien van de „Moming Post", die de voorstellen slechts als vrome wenschen der bankiers beschouwt. Het blad acht het vooruitzicht op algemeene invoering van vrijhandel in de naaste toe- komst zeer problematisch. Na de reeds gemelde Fransche persstemmcn geven wij nog de volgende: De „Figaro" vindt. dat een onderlinge aan- passing der verschillende economische syste- men moet beginnen met een in-evenwichtbren- gen van de schuldenlasten niet alleen tus schen de Europeesche naties, maar ook tus schen deze en de Vereenigde Staten. Voor de ,,0euvre" veronderstelt internatio nale handel ook een internationaal geld. De „Gaulois" meent, dat, afgezien van eventueel moreel effect op zekere politieke milieux, het document niet zoo iicht het voor opgezette doel zal bereiken. Men iiecht te New-York geen bijzondere beteebenis aan het manifest over de tarieven, dat door een der leidende bankiers beschreven wordt als een „dnschadelijke en vrome wc-nsch." Een der onderteekenaars, John Mitchwe aan is. ENGELAND'S VERHOUDING TOT RUSLAND. De „Daily News" meldt, dat Krassin een onderhoud heeft gehad met Montagu Nor man, den gouverneur der Engelsche Bank, over een finaneieele overeenkomst* tusschen sovjet-Rusland en Groot-Brittannie. Krassin heeft voorts met andere vooraanstaande City- menschen den algemeenen toestand1 bespro- ken. Volgens het bladzouden de besprekingen verband houden met plannen van sovjet-Rus- land om zijn politiek van agressie en propa ganda te laten varen en zijn schulden te be- ta'len op een voor alle partije-n bevredigenden grondslag. (Dat zou dus het plan zijn, dat dezer da gen als vrijwel ongelooflijk werd aangekon- digd). HET DUITSCHE GELD IN BELGIe. De „Derniere Heurc" meent te weten, dat de zes milliard mark, door de Duitschers in Belgie achtergelaten, aanleiding hebben ge geven tot onderhandelingen, waarover 'het blad zich niet verder uitlaat, in verband met de stabilisatie. DE RECHTSRADICALE ACT1E IN DUITSCHLAND. Gister zijn debeide reChtsradicalen Kalt dorf en Lorenz, die indertijd werden gearres- teerd onder verdenking dat zc een a an slag op het leven van Stresemann hadden willen ple- gen, in hun zaak gehoord. Beiden verklaar- den, dat ze slechts theoretisch de mogelijk- heid van een aanslag hebben besproken, doch niet van plan waren geweest, dien ook uit te voeren. Daar ook uit het getuigenver- hoor niet blcek, dat ze't plan hadden gehad Stresemann te vermoorden, vroeg de officier voor beide beklaagden vrijspraak en o-.tslag van rechtsvervolging. Beiden werden vrijge- sproken, KOLONISATIEPLANNEN DER DUIT SCHE REGEERING. Naar verluidt heeft de Rijksregeering een grootsch-opgezet kolonisatie-plan in voorbe- reiding voor de Duitsche Ostmark. Zij heeft reeds 250 millioen mark ter beschikking ge steld, welk bedrag in vijf tennijnen, telkens 50 millioen mark, zal worden uitbetaald. Ook 16 MILLIOEN ONWEDERS PER JAAR Weet men dat er over de geheele weveld ieder jaar 16 millioen onweders voorkomen en dat op het oogenblik dat men dit leest, zooals trouwens op ieder uur van dag en nacht, 360.000 bliksemflisen haar reusachtige zigzags tegen het firmament afteekenen? Prof. Talman, van het meteorologisch in- stituut der Vereenigde Staten, heeft uit zijn statistieken deze ccnclusie getrokken. De schade, jaarlijks door onweders op aarde aangericht, wordt op 160 millioen dollar ge schat. Toch hebben zij ook hun goede zijde. In vele streken,'zegt Talman, wordt het' groot- ste deel der voor den landbouw noodige regens door onweders voortgebracht. DE BELGISCHE KATHOLIEKEN EN SOCIALISTEN. Naar de „Peuple" bevestigt, zijn te Ant- werpen de katholieken en socialisten het eens gewoi'den om met uitsluiting van de liberalen het college van burgemeest'er en wethouders te vormen. Het politieke huwelijk van Cau- welaert-Huysmans blijft dus ondanks de li berate overwining verder bestaan. DE ROEMEENSCHE KONINGIN DOET ZAKEN. Het enthousiasme der Amerikanen bij de aankomst van koningin Maria van Roemenie is reeds eenigszins getemperd door de ont- hullingen, die haar bezoek met een commer- cieele sfeer omgeven. Dit vindl natuurlijk weerklank in de verslagen in de bladen. Ongelukkigerwijze schijnt de koningin twee met elkaar in strijd komende contracten te hebben geteekend, waardoor zij het voor- werp van naijver tuschen de twee conscurree- rende syndicaten wordt, doordat elk syndi- caat voor zich beweert het uitsiuitend recht te hebben op de publicatie van -^e indrukken der koningin in de Ver. Staten. De onthulling, dat de koningin geld uit den tocht wil maken, men zegt het hier zoo botweg, heeft natuurlijk een slechte uitwer- king op het Amerikaansche publiek. HET BANDIETISME TE CHICAGO. Zondag heeft te Chicago een bende van 16 man drie wakers en twee machinisten in een fabriek van schakelborden overweldigd en met behulp van nitroglycerine vijf brandkas- ten doen springen, waaruit voor een waarde van 240.000 gulden weggenomen werd. EEN VERPL.1CHT CHAUFFEUR- DIPLOMA IN BELGIe? De Brusselsche gemeenteraad heeft een wensch aangenomen, dat de regeering, om het aantal auto-ongelukken te beperken, een chauffcur-pcrmit zal instelka, hctwelk slechts zal worden verleend na een onderzoek betreffende de technische vaardigheid, de physische geschiktheid en het zedelijke ge- drag van autobestuurders. DE POSTDIEFSTAL VAN HATTON GARDEN. De Londensche politie heeft Maandag- avond een 57-jarig commissionnair aange- houden die in het bezit werd gevonden van vier horloges en drie gouden kettingen, wel ke ontvreemd werden bij den diefstal op 25 September van aangeteekendc stukken ter waarde van 7000 pond1 uit een postauto. waarvan wij destijds melding maakten. Dinsdag verscheen de verdachte voor de* politierechter van Clerkenwell. Hij verklaar de onschuldig te zijn aan den diefstal, waar van nog drie mannen verdacht worden, die men nog niet heeft kunnen opsporen, en dat hij de op hem gevonden voorwerpen in een herberg had gekocht van iemand, dien hij al leen van aanzien kende. De rechter weigerde hem tegen borgstelling vrij te laten. EEN 17-JARIGE MAN VERMOORDT ZIJN SCHOONMOEDEIJ. Te Bingen heeft ecu jong echtgeuoot, slechts 17 jaar oud, Wilhelm Conrad ge- naaild, zijn schconmocder, 42 jaar oud, dood- gestoken. Bij zijn arrestatie heeft schoonzoon heel rustig verklaard, dat hij wist dat men hem slechts tot cen zeer lichte straf kon veroor- deelen, daar hij nog niet den 18-jarigen leef- iijd heeft bereikt. KONINGIN MARIA OVER PRINS CAROL. Voordat koningin Maria van RoemeniS zich te New-York aan wa1 begaf, hadden reeds 200 journalisten de vorstin om verkto- rmgen bestormd. De „Daily Mail" vertelt, dat zij bij die ge legenheid, op de vraag, of zij er niet aan dacht, de beide nog gnoetrouwde dodders in Amerika uit te huwc.ijken, glimlachend fen antwoord gaf: „Zij zijn beiden nog erg jong en ik huw ze nog niet uit". Toen kwam ook de kwestie van haar oudste zoon, Carol, ter sprake. De .koningin ^ei niets dan: „Ik vind het vreeselijk, dat hij nog niet op den goeden weg is teruggekeerd. Hij heeft een groote fout begaan en moet, al is hij prins, gestraft worden". LUCHTMACHT IN DIENST DER POLITIE. In de Japansche pers lezen wij, zegt de Tel., van de wel zeer moderne wijze, waarop in het land der Rijzende Zon misdadigers- vervolging wordt aangepakt. Het district Chiba-ken werd langen tijd on- veilig gemaakt door een moordmaniak, zeke- ren Iwaboesji Koemajiro. Telkens en telkens vielen slachtoffers van dezen Japanschen Jack the Ripper; in ieder dorp, waar hij op 't onverwachtst opdook. moest een of meer zijner bewoners onder het mes van dezen waanzinnigen moordenaar het leven laten. Eenzame landarbeiderswoningen werden leeggemoord. Eradelijk zaten de vervolgende poiitiemannen den gevaarlijken gek zoo dicht op de hielen, dat Koemajiro vluchtte in de onmetelijke bosschen bij Koegjamoera, waar achtervolging zonder zorgvuldige voorberei- ding een onbegonnen werk zou zijn. Daarop werd de hulp van de militaire luchtvaart-autoriteiten ingeroepen. En zoo hebben, op instructie van het bureau van den generalen staf te Tokio, negen vliegmachines uit het militaire vliegkamp Sjimosjizoe het geheele boschgebied uit de luclit verkend en nauwkeurig in kaart gebracht. Elk der negen secties, waarin het woud bij dit onderzoek uit de lucht bleek verdeeld te kunnen worden, werd vervolgens afzonderlijk door froepen bezet en „afgejaagd". Na een driifjacht van drie etmalen slaagde de bezetting der beide secties er in, Koemaiiro voor de baionet te kriigen. Een oogenblik scheen het, of de gek zich op zijn belagers wikte storten: toen wierp hij zich ter aarde en werd zonder moeite overm^sterd. DE MOORD OP TISZA. Uit Boedapest wordt aan het „Berl. Tbl." gemeld, dat een der moordenaars van graaf Stephan Tisza revisie van zijn vonnis heeft aangevraagd met de mededeeling, dat hij be- langrijke onthullingen over dep moord kan doeh. Naar gemeld wordt, zou de politie het dagboek van een anderen, intusschen overle- den moordenaar in handen hebben gekreofen, waarin de moord "eheel wordt opgehelclerd en eenige thans nog levende Hongaarsche politici ernstig worden gecompromiteerd. CEN ACROBAAT. Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur zagyn tal van Parijzenaar" een man la-gs de buitenste stijlen van den Eiffeltoren naar boven klaute- ren. Hij werd op de eerste verdieping reeds ge- arresteerd en naar het politiebureau overge- bracht. Het bleek een Italiaanseh acrobaat t( zijn, die wat reclame wilde maken DE AUTONOMISTEN IN DEENSCH SLEESWIJK. De Untenants Jensen en Qustgart, die in verband met de beweging voor autonomic in Noord Sleeswijk waren gearresteerd, zijn gistermiddag vrijgelaten. Het O. M-. was van meening, dat de zaak hun voldoende opge- helderd is en de arrestanten op vrije voeten te kunnen laten. Het voorloopig onderzoek te Tondern is echter nog niet afgeloopen. GEWELDIGE BRAND TE VERVIERS. Een groote brand heeft te Verviers de wol- spinnerij van Derby geheel verwoest. Dt nachtploeg was juist aan den arbeid, toen de brand ontstond, die spoedig de aanwezige materialen aantastte en het geheele gebouw, dat drie verdiepingen heeft en 30 bij '33 M. groot is, in vlammen zette. De brandweer was spoedg ter plaatse, doch zij kon slechts met groote moeite de belendende fabrieken te gen uitbreiding van den brand beschermen. De spinnerij, de machines en de wolvoorra- den zijn vernield. De schade bedraagt twee millioen francs.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1