DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 250 Honderd acht en twintigste Jaargang 1926 ZATERDAG 23 OCTOBER Uit het ParSemenl Buitenland Dit nummer bestaat nit 3 bladen. tea Deze Conrant word! ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestflagenaitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewusnumtners 5 cents. PRUS DER GEWONE ADV ERTENTlfiNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabaL Oroote letters oaar plaafsrtjfmfe. Brieves franco aan de N. V. Boek- en HandelsdrukkerQ v/fa HERMs, COSTER 6 tOOH, Voordam C9. Directcurt O. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADlNLA, PEN HAAG, 22 October 1926. De Tweede Kamer heeft heden zich nog eeuigen tijd onledig gehouden met de voor- gestelde wijziging op de Successiewet, naar aanleiding van een paar amendementen van le heeren Oud en Snoeck Henkemans, ten einde bet mogelijk te maken, dat er voor schenldngen voor een zaak van algeimeen nut cnz. geen overgangsrecht behoeft betaald te worden. De redactie van de amendementen was evenwel zocdanig, diat de minister er geen vrede mee kon hebben, en zelfs bij aan- neining van het amendement-Oud met intrek king van het ran twerp dreigde. Daar de voorstellers het niet op haren en snaren wil- den zetten, trokken zij ten slotte beiden hun amendementen terug en daarmee was de be handeling van deze wijzigingswet afgeloo- pen.. Maar voor alle zekerheid werd de eind- stemming tot de volgende week aangehou- den. Dan heeft men aan het ministerie gele- genheid om de wet nog eens onder het ver- grootglas te leggen ten einde te zorgen, dat er geen redactiefouten in blijven. Daarna heeft de Kamer het voorstel tot wijziging der wet op de Personeele belas ting goedgekeurd, evenwel niet zonder een uitvoerig en niet altijd opwekkend debat hoofdzakelijk over een amcndcment van den vrijzinnig-democraat mr. S. J. C. van Aal- ten om het den gemeenten mogelijk te maken om een eigen personeele belasting te heffen, nu de wet niet alleen het aanslagpei'centage zal verlngen. maar ook aan de gemeenten niet voluoende vrijheid wordt gelaten om opcenten op de belasting te heffen. De heer Van Aalten zette in den breedo uiteen, hoezeer de gemeenten daardoor bena- deeld worden en hoe zij genoodzaakt zijn, ten einde die schade in te halen, een Heel cer gemeentenaren zwaarder te belasten dan co der de bestaande wetgeving geschiedt. Er kwam tegen zijn voorstel nog al bezwaar op- zettcn, de heer Jan ter Laan vooral vond het aanbrengen van zulk een wijziging in het ontwerp veel te ver gaand voor een amende- ment er. de Haagsche wethouder De Wild', gevoelde ook niet voor een incidentieeel be slissingover dit denkbeeld. Naar zijn overtui ging had de regeering bij het ontwerpen van deze wiiziging heel niet aan de gemeenten gcdacht, en daarom wilde hij haar in de gele- gcnheid stellen alsnog dit verzuim te herstel- len dcor voor te stellen aanhouding van de wetswijziging tot de regeering zich beraden zou hebben over een betere redactie er van. Minister De Geer wilde daar evenwel niets van weten, zoomin als van het am.ndement van dai heer Van Aalten. Ten slotte is het ioch tot een compromis gekomen, zij het dan ook niet bij opzettelijke afspraak. Com- missie van Rapporteurs had namelijk voor- gesteld de wijziging van de wet op de Per soneele belasting niet voor 1 Januari 1928 in werking te doen treden. De minister nam dat voorstel niet over, maar hij berustte in de aanneming er van, wat dan ook zonder hoofdelijke stemming plaats had. Hij zal nu vcrder overwegen in hoeverre het wensche- lijk is alsnog met een wijziging van de wet te kbmen om de gemeenten te helpen. Moclrt hij die niet noodig achten, dan zal hij daarvan zoo tijdig mededeeling dcen aan de Tweede Kamer, dat er nog gelegenheid is voor een initiatiefvoorstel van een der leden be- doeld was hier natuurlijk de heer Van Aal ten dat dan nog voor den datum van in- werkingtreding zou kunnen behandeld wor den. Daarmee had de heer Van Aalten vrede, doch de heer De Wilde bleef onverzoenlijk. Want toen er over het wetsvoors^el werd ge- stcmd, behocrde hij tot de drie tegenstem- mers. De overgroote meerderheid der Kamer gaf haar stem aan de vocrgedragen wijzi ging. Nad'at de Kamer zonder debat hare goed- fceuring had geschonken aan de wijziging der Verdedigingsbelasting, is .zij' tot Dinsdag uiteen gegaan voor de behandeling der We- gen belasting. FRANSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN. De Duitsche gezant te Parijs, Von Hoesch, is gisteren uit Duitschland in de Finsche hoofdstad teruggekeerd en heeft een bezoek gebracht aan den secretaris-generaal van net departement van Buitenlandsche Zaken, Berthelot. Von Hoesch zal zeer binnenkort door Bri- and worden ontvangen. De voorwaarden, waaronder tusschen de beide regeeringen de Fransch-Duitsche besprekingen zullen kun nen worden voortgezet, zijn waarschijnlijk het onderwerp van gesprek geweest. DE POLITIEKE MOORD TE LEMBERG. Het „Berl Tag.'' verneemt nader van zijn correspondent te Warschau, dat het onder- zoek inzake den moord op den inspecteur van het onderwiis lobinski te Lemberg ge- teid heeft tot de ontdekking van een Oekrain- •che terroristische organisatie, waartoe jon- gelui van 17 tot 24 jaar behooren. Een groote hoeveelheid ontplofbare stoffen is gevonden. Tot dusver zijn drie Oekrainsche studenten gearresteerd. De misdaad is gepleegd door deze fascistisch georienteerde Oekrainsche militaire organisatie, die haar centrale, vol- gens de Poolsche bladen, in Berlijn zou heb ben. Volgens Oekrainsche mededeelingen heeft Lobinski in de jaren '25 en '26 in het dis trict Lemberg honderden Oekrainsche volks- scholen gesloten. DE TORNADO BOVEN CUBA. Reuter meldt, dat op Cuba en de Antillen meer dan 650 personen gedood zijn. Het aantal gewonden is nog niet bekend; diat der dakloozen bedraagt 6500. Te Batabano_ op Cuba zijn 300 personen gedood, te Bejucal 30, te Gabriel 11te Havana 200. Ongeyeer tien dorpen en steden zijn geheel vernield. De schade wordt geraamd op hondierd mil- lioen dollar. Er is voor een bedrag va meer dan 100.000 dollars ingeschreven tot steun aan de slachtoffers van den tornado. Alle slachtoffers worden voorzien van voedsel, onderdak en medicijnen. Uit de haven van Havana zijn negentien lijken opgevischt. De waarde van de schepen, die in de haven ge- zonken zijn, wordt op verscheidene millioenen dollars geschat. Twee groote suikerfabrieken zijn volkomen vernield, waarbij acht levens te loor gingen. De provincies Matanzas, Pi- nar del Rio en Santa Clara zijn geisoleerd. Alle steden en dorpen in Santa Clara zijn zwaar beschadigd; in vele gevallen zijn slechts een paar huizen blijven staan. EHRHARDT TEGENOVER WILHELM. De uit de putschdagen bekende kapitem Ebrhardt heeft te Calbe in het Munstergebied een programrede gehouden, waarbij hij zich als de nieuwe leider der vereeniging „Stahl- helm" voorstelde. Spreker betoogde o.m.: Het jonge nationale Duitschland heeft geen vertrouwen meer in de oude leiders, die in 1918 versaagd hebben en op 'affe wijze de vlucht hebben genomen. De tijd der „Putsche" is voorbij. daar de machtsmidde- ien van den staat te sterk zijn geworden. Het nieuwe parool moet zijn „Herein in den Staat". De „Stahlhelm" erkent den staat, de grond- wet en de republiek, hoewel de vereeniging in principe monarchistisch is. Maar voor een manarch, die vlucht in de ure des gevaars zal geen monarchist een vinger verroeren Wie dat toch doet, is een dwaas? Ten aan- zien der buitenlandsche politick is slechts de politick mogelijk op den grondslag als door Stresemann gevoerd, maar den nationalen wil van Stresemann moet men wantrouwen. DE FRANSCHE ONDERDANEN IN SJANGHA1. Het „Journal" meldt, dat Briand heeft verklaard. dat er maatregelen zijn gerroffen ter bescherming van de Fransche onder- danen in Sjanghai. DE GRENZEN VAN LABRADOR Donderdag is voor den Privy Council de behandeling begonnen van een geschil tus schen Canada en Newfouldland over het bezit van meer dan 100.000 vickante Engel- sche mijlen van Labrador, een gebied dat van groote waarde kan worden met het oog op zijn bosschen en zijn mogelijkheden tot het ontwikkelen van electriciteit door water- kracht. Het geschil bestaat al twintig jaar en heeft de beide regeeringen reeds 200 000 pond sterling gekost. Men verwacht dat de zaak voor den Privy Council drie weken za: duren. De zaak betreft de grens op het schier- eiland Labrador en draait hoofdzakelijk om de beteekenis van het woord „coast" (kust), dat volgens Newfoundland een landgrens kan beteekenen en volgens Canada iets dat dich- ter bij de zeekustlijn ligt. New foundland had aan handelsondernemingen rechten ver- leerrd tot hout- en bosch-exploitatie in La brador. De Canadeesche provincie Quebec bestreed dit recht en ging zelfs zoover dat het hout in beslag nam. Dit leiddc tusschen 1890 en 1900 tot een proces, dat gestuit werd om de zaak voor den Privy Council te kunnen brengen. Dit is het grootste proces ooit door een En- gelsch trubunaal aanhangig gemaakt; ge- schiedenis en aardriikskunde spelen er ren groote rol. Het dossier bestaat uit acht dikke deelen met documenten en kaarten. Voor Newfoundland trad Sir John Simon op, die zich ter toelichting van zijn betoog van kaar ten bediende o.a., oude dagteekenend uit den tijd oen, in 1763, de Fransche regeering aan George III de dominions in Noord-Amerika ten O- van de Mississippi afstond ALS DES SULTANS ZOON TROUWT De bruiloft van den zoon van den sultan van M^roWo met de d^rbter van den na~ba van Marakesi die op 25 dezer zal plaats vm- den, schijnt met ongehoorde pracht en praal te zijn opgezet. De „Excelsior" weet indruk- wekkende sommen te noemen, die bij die ge legenheid zullen worden uitgegeven. De kosten der verlichtiog worden op 3 millioen francs, die van den feestoptocht op 800.000 francs geschat. Voor gebak is 1.1 miMioen, voor thee 300.000, voor ijs en sor bet 100.000 francs uitgetrokken. Dan wordt 100.000 francs besteed voor fonteinversie- ring, 200.000 francs voor fakkels en waskaar- sen, en 600.000 francs zijn op het tegoed van de Marokkaansche bedelaars geschreven. Hoe men de waarde der geschenken, die de stammen en pacha's het bruidspaar zullen brengen, reeds thans kan taxeeren, is niet duidelijk. Niettemin wordt deze alreede op 10 millioen francs begroot. Tot den trouwdag zien de verloofden el- kaar niet en wonen zij geen feest bij. Eerst den grooten dag zelf worden bruid en brui- degom onder vele oeTemonien voor de ge- beurtenis getooid en bij elkaar gebracht. Na het vertrek der jonggehuwden zal er muziek gemaakt worden tot de dag aanbreekt. En dan te bedenken. dat deze bruiloft nog maar de voorbereiding is tot grootere trouw- partijen. Zoowel de vader van den jongen man als die van het meisje gaan trouwen. De Sultan, onlangs „ten deele" weduwnaar ge worden, schijnt een der vrouwen van zijn broer te witlen huwen. En de pacha van Marakesj weet voornemens, de om haar schoonheid vermaarde dochter van een der Kai'ds tot vrouw te nemen. Tot dusver is de pacha ontroostbaar geweest over den dood van een schoone Circastische, die hij eenige jaren geleden te Vichy bij het kaarten aan een Turk had afgenomen. REVOLVER-PENHOUDERS. De talrijke bankovervallen, die steeds in Amerika plaats hebben, stemmen begrijpelij- kerwijs de '/enkivrs der groote steden tot ongerustheid. In een jaar tijds zijn hun door inbraak, overvallen op bankloopers en op de banken zelf, vele millioenen dolars ontfutse'd. Natuurlijk doet dit de bankheeren zinnen op steeds doeltreffender verdedigingsmiddelen. De kassiers zijn reeds met brownings gewa- pend, doch daarmede is de veiligheid van per- soneel en geld nog niet voldoende verzekerd, vond men. Moesten ook de dames niet een be- hoorlijk afweermiddel hebben, ten einde eventueel zichzelf en de haar toevertrouwde schatten met succes te kunnen verdedigen? Doch een forsche browning in teere da- meshanden, dat kon niet. Het wapen moest eleganter zijn. De techniek staat voor niets: de dames krijgen vulpenhouders, althans instrumenten, die den vorm en de grootte daarvan hebben, doch die met een bedwel- mend gas ^evuld zijn. Met den inhoud van een zoo'n onschuldig uitziend penhoudertje kunnen drie menschen buiten gevecht gesteld worden. Er wordt niet bijvermeld, of het wa pen zich ook tegen de gebruikster keeren kan en deze dus ook zelf door het gas bedwelmd wordt. als de vulpenhouder wordt ,afgescho- fen". Een kantoor met gasmaskers- dragende dames lijkt ons echter wel zeer onaesthetisch. DE FILM-KoPENICKIADE VAN BAMBERG. In Bamberg, een Duitsche stad met 50 000 inwoners, kwam een, naar zij zeide, te Erlan- gen thuisbehoorencle filmmaatschappij „Eka" met het voorstel bij het gemeentebestuur, een stadspropagandafilm te maken en af te draaien. De gemeenteraad voteerde daarvoor 2500 mark. Veertien dagen geleden versche- nen de vertegenwoordigers der „Eka" in per- soon bij den burgemeester, die hun voorbe- reidendc werkzaamhed^n een lokaal in het stadhuis ter beschikking stelde., De onderne- ming maakte een eerste opname van het stacfhuis met een scene uit den Bamberg- schen roman ,.I!se". De film-menschen speel- den echter al de eerste dagen braaf leentje- buur bij de ambtenaren en kwamen zij om voorschotcredieten, die in een aantal gevallen ook inderdaad werden verstrekt, nadat de zakenmenschen bij het gemeen^bestuur had- den vernomen dat op de maatechappij niets viel aan te raerken Bij een haarkunstenaar Iieten de filmdames zich op crcdiet pagekop- pen, waarbij zij niet vergaten. de bijbehoo- rende f'esschen fijne parfums tepoffen; de heeren namen maar geld en slgaretten voor lief. Overal vert^lden de nobele filmers, voor wie de politie-auto steeds klaar stond, dat zij een stadspropagandafilm maakten Bij alle restaurateurs deden zij zich te goed, en in stede te betalen. namen zij bij deze brave lieden ook nog sommen ter leen op Het fit- men was true. Maar gelijk al'les in dit leven, moest ook het schoone leventje te Bamberg eindigen. Eenige dagen geleden werd het filmtoestel in beslag genomen. wijt dit op afbetaling was gekocht, de termijuen niet binnenkwamen en de firma haar eigendomsrecht weer deed gelden. Onbegrijpelijkerwijs werden de filmridders verder ongomoeid gelaten. maar sindsdien zijn zi] uit Bamberg verdwenen In de heele stad vraagt men zich hoofd- schuddfTid af ho? het mogelijk was, dat sfadshes'.v.ur en politic z6olang werkeloos hebben foegezien Het muisje eat overigens nog een staartje hebben voor het geeerde stadsbestuur, daar in een vergadermg der benadeelde nemgdoenden is besloten, de stad voor alle geleden schade verantwoorde- lijk te stellen. EEN ZONDERLINGE STRAF. Een wel uniek straf-vonnis is uitgesproken door den politierechter te Quebec in Canada. Twee jongens stonden terecht wegens diefstal van winkelgoederen tot een waarde van 40 pond. De klager wilde niet, dat de jongens naar de gevangenis werden gestuurd. Daar- op veroordeelde de rechter de knapen, om zes maanden lang iederen morgen de mis te gaan bijwonen en eens per maand ter biecht te gaan. SCHEURING ONDER DE FRANSCHE RAD1CALEN. Ongeveer dertig leden van den uitersten linkervleugel der radicaal-socialistische par- tij, die ontevreden zijn over de besluiten van het congres van Bordeaux, hebben gedreigd, uit de partij te zullen treden en een nieuwe fractie te vormen. Indien zij het dreigement uitvoeren, zullen zij in de kamer een coalitie vormen met de socialisten. Voor de regeering bestaat echter geen onmic'deliijk gevaar. Tijdens het jongste congres der radical e en radicaal-socialistische partij te Bordeaux werd melding gemaakt van het uittreden van Franklin-Bouillon uit de partij, hetgeen ech ter later weer werd tegengesproken. Franklin Bouillon heeft thans aan de bladen ver klaard, dat er nooit sprake is geweest van zijn heengaan. Een dergelijk besluit, zou, meent hij, onbegrijpelijk zijn geweest, daar het congres hem op de voornaamste punten gelijk heeft gegeven. Ik heb de partij gevraagd, aid us Franklin Bouillon, zich te hergroepeeren en zich op- nieuw aan het hoofd der Fransche politiek te plaatsen met de formule: Geen verkiezings- samenwerking met dengene, die weigert aan de regeering deel te nemen. Het congres heeft het denkbeeld toegejuicht, doch niet aangedurfd het onmiddeilijk toe te passen. D.och ik ben gerust: binnen drie maanden zal iedereen het met mij eens zijn. In oogen- blikken van crisis is er geen erger lafheid dan de verantwoordelijkheid van het bewind te ontwijken. Dit moet de menigte worden in- geprent. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Soen Tsjoean Fang, de dictator van Sjanghai, heeft een telegram uit Hantsjau, de hoofdstad van Tsjekiang, ontvangen, waaruit blijkt, dat Hsiatsjao, de burgerlijke gouverneur van Tsiekiang en de leider van den opstand tegen Soen Tsjoean Fang, op de vlucht is. Als dit bericht juist is, zou dit wij- zen op een ineenstorting van den opstand in Tsjekiang. DE GRIEKSCHE SCHULD AAN ENGELAND. Draadloos wordt gemeld, dat Venizelos het voorstel der regeering heeft aanvaard om zich naar I.onden te begeven tot het herope- nen der or.derhandelingen inzake de regeling der Grieksche oorlogsschuld aan Engeland. BESCHERMING VAN DIEREN. Het internationale congres tot bescherming der dieren, dat te Brussel is gehouden, heeft moties aan genomen tot bescherming der vo- ge's, betreffende de veetransporten, de vivi- sectie en wreedaardige spelen. De leden heb ben daarna Antwerpen bezocht. HET FAMILIEDRAMA TE WEST BURTON. Voor den iijkschouwer heeft de zoon van kolonel Wray te West Burton, die verdacht wordt zijn vrouw en zijn anderen zoon te hebben d-oodgeschoten en na een poging tot brandstichting zichzelf van het leven te' heb ben beroofd, verklaard, dat zijn vader, die oud-ko'onel der mariniers was, tijdens den oorlog zenuwziek was geworden. De vader scheen tegenslag te hebben gehad met iets waarmee hij veel geld had denken te verdie- nen. De broeder was terneergeslagen omdat hij geen geld kon krijgen. DE STAKING VAN DE BRITSCHE MIJNWERKERS. Het gcrucht .dat de regeering een nieuwen stap heeft gedaan om een einde te maken aan de crisis in de steenkoolindustrie, wordt officieel tegengesproken. Baldwin heeft zich op de hoogte gesteld van den stand van za ken, doch zal geen nieuwe verklaring afleg- gen over een of anderen stap a's het parle- ment de volgende w-^ek bijeenkomt. Het bestuur van den Mimwerkersbond heeft gistermorgen een samenkomst gehad met den raad van het Vakverbond nopens den steun aan de stakende mijnwerkers te ver- leenen. De campagne van Cook in de Midlands is volgens de „Evening Standard" mislukt; de arbficfers keeren weer naar de mijnen teryg In d? eerste drie damn dezer week was het aantal arbeiders, dat in Nottinghamshire en Derbyshire wertye met nam 11.000 ver- minderd. Donderdag waren er echter weer 1800 meer aan het werk dan den dag te- voren. Cook heeft aan genoemd blad gevraagd er nog eens met nadruk op te wijzen, dat hij nog altijd gaarne zal confereeren over een nationale regeling met de mijneigenaars of met ieder, die bevoegdheid heeft om te onder- handelen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. E>e strijdkrachten van generaal Soen Tsjoen Fang bereikten een punt op tien mijl afstands van Hangtsjau en hebben onder- handelingen aangeknoopt met de militaire autoriteiten tot het overemen van het bestuur van de stad. Dit bericht, in verband gebracht met het bericht uit Hangtsjau, volgens het- welk Hsiatsjao, de civiele gouverneur van Tsjekiang, is gevlucht, beteekent, dat de op stand in Tsjekiang aan het verzwakken is en geiheel zal eindigen, zoodra generaal Soen's troepenmachten Hangtsjau weder bezetten OMKOOPING VAN AMBTENAREN De Berlijnsche politie is een omkooping op groote schaal op het spoor gekomen, die le- vendig doet denken aan Russisehe toestan- den. Het is volgens het Hbl. gebleken, dat een directeur van het Berlijnsche filiaal van dc bekende Deutz-Motoreri-fabriek twee hoogge- plaatste ambtenaren van de posterijen jaren- lang heeft gestopt om bestellingen van de post voor zijn fabriek te krijgen. Zoowe! deze directeur als de beide postambtenaren zijn gearresteerd. KORTE BERICHTEN. Te San Francisco werden gistermorgen drie hevige aardbevingen gevoeld. De rna- terieele schade is groot. Vensterruiten braken. klokken bleven stilstaan, plafonds en muren spleten vaneen. Donderdag :vond hebben in het gebied der Ardennen hevige sneeuwstormen ge- woed, afgewisseld door regenvlagen. Uit Wezzan (Marokko) wordt gemeld, dat zich nieuwe ongeregeldheden hebben voorgedaan in sommige deelen van het ge bied der Beni Berthoeb, die zich aan de Franschen onderworpen hebben. doch wei- geren, iets met de Spanjaarden uitstaande te hebben. Een nree&tersfuk van den Spaanschen schrkier Giuseppe de Ribera (15881656), ,,St. Vincent de Paul", is uit de St. Michels- kerk te Gent gestolen. De onderhandelingen te Duisburg in zake de looneischen der werlcnemers bij de Rijnscheepvaart zijn op niets uitgcloopen. De Turlcselie autoriteiten hebben een bepaling afgekondigd volgens welke meisjes en jonge vrouwen geen witte kleeren mogen dragen, welke getootd zijn met blauwe of oranje strikken of versierselen, daar de cotn- binatie dier kleuren de nationale vlag van Armenie of Griekeruand vormt. Uit Pretoria wordt gemeld, dat vol gens de ..Pretoria News" de pensioeuen. krachtens de onlangs aangenomen wet aan de vroegere ambtenaren der Zuid-Afrikaan- sche republie-k (Transvaal) verieend, reeds meer dan t' 200.000 bedragen. Dr. Leyds ont- ving reeds 6 1000; zijn pensioen is tot 1200 verhoogd. Drie socialistisohe Belgische kamer- leden hebben een interpellatie aangevraagd om de regeering te verzoeken den uitvoer van de allernoodigste levensmiddelen stop te zetten. In navolging van wat sedert jaren in Nedcrland gebeurt, sullen ook te Oostende, Nieuwpoort, Blankenberghe en Zeebrugge stormseinen des nachts gegeven worden, ten- einde de visschers, zelke van plan zijn uit te varen, voor komend slecht weer te waar- schuwen. De „Oberprasident" van het Rijnland heeft een proclamatie uitgevaardigd, waariu de Pruisische regeering in overleg met de rijksregeering de bevolking van het bezette gebied m verband met de verschillende be- treurenswaardige botsingen met de bezet- ting. nogmaals aanspoort zich bescheiden en bezonnen te gedragen Gisterochtend is op het station van Aulnoye Frankrijk) een trein op een anderen stilstaanden trein geloopen. Een twintigta! personen werden gewond. De correspondent van het „Berl. Tag." te Bazel meldt, dat er in de nabijheid van Bellinzona een spoorwegongeluk heeft plaats gehad, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen en vele anderen gewond. Te Riga is tusschen Letland en de Unie van Sovjetrepublieken een verdrag van non- agressie en arbitrage geteekend. Het huwelijk van prins Eitel Friedrieh met prinses Sophie Charlotte van Pruisen, hertogin van Oldenburg, is ontbonden. De prinses was eischeres. De Hamburgschc politie heeft twee kooplieden gearresteerd, die met valsche cog- nossementen hebben geknoeid en op dezc wij ze tal van Duitsche en buitenlandsche ban- ken voor een bedrag van tenminste 114 mil lioen mark hebben opgelichtt. LRMAARS COURANT. SB r

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1