AlKmaarsahe Gaurant Met Dr. Van tier Sleen op reis, ¥an recht en onreeht. Sipjien en Konijnen. Zaterdag 23 October Voor de huisvronw. .No. ?50 Men! Acitt en Twintigsti Jaargang, XXIV. bashahr state en de hoofd- STAD RAMPUR. Verder gaat het weer, stroomop, eerst viak langs de rivier, dan sterker stijgend, tot de stroom. weer in. een kloof een goede hon- derd meter beneden ons ligt. Een grooter dorpje, Nirith, ligt op onzen weg, een twintigtal huizen vlak bijeen en in het midden een tenipel van het gewone hin- ddetype. In den gevel gemetseld aan alle kan- ten van den vierkanten suikerbroodtoren een leelijk conterfeitsel van een godin met menie rood geverfdaardig beeldhouwwerk, haast net zulke draken als aan de St. Gudule in Brussel eneen tempelhof vol bloeiende oleander. Op een open pelk voor den tem- pel verrijst nog een merkwaardig bouw- werk. Een vierkante ruimte, omgeven met gebeeldhouwde houten palen, die een schuin oploopend dak dragen, alles rijk met hout- snijwerk versierd. Lage zitbanken rondom. Het is de audientiehal, waar de Raja een paar keer per jaar komt rechtspreken. Tot zoolang loopen de boeven los rond. Misdadigheid is Slier echter minimaal. Diefstal komt prac- tisch niet voor, behalve van vrouwen. Maar dat is weer een ander verhaal. Kleine ge- jchillen over grondeigendom, waterrecht, over een verdwaald stuk vee enz., dat is alles. Wij kampeeren op een plaats, waar de kaart een rope-bridge vermeldt, maar die is twee jaar geleden gebroken en nog niet her- steld. Er is ook een brug, 8 mijl verder, dus waarom zouden ze het doen, 8 mijl 14 Kilometer., maar wij doen 4uur over dat eindje. Een prachtig stuk natuur, rondom joor hooge bergen omgeven en voor het eerst weer in 't verlengde van het. dal een mooie gktschertop, die echter weer ver- dwijnt in den bocbt voor Rampur. Gewel- dige kwartsietbanken, in lagen van 1 a 2 M. dikte, verheffen zich aan weerskanten, nu eens steil opstaand, dan vrijwel horizontaal, soms in prachtige zadels geplooid. Rampur is de hoofdstad van den staat Bashahr, zetel van den Maharaja, die konink- lijke macht bezit. E)e Engelschen onderhou- den hier de wegen, die ze ook sterk verbe- terd hebben, zoodat een muddier ze begaan kan en exploiteeren het bosch. In de heele stad Bashahr, dat is dus zoowat van Simla tot Thibet, woont siechts een Engelschman, die wij later ook zouden ontmoeten. En- gelsch-Indische jachtwetten en zelfs de mijn- wet'ten hebben hier geen geldigheid (ze weten wel, dat hier toch niets te halen is). Het land brengt op wat wat het noodig heeft, wat gemakkelijk kan, daar de Hindoe zeer sober ieeft. Iedereen is gelukkig met dezen stand van zaken en vooral met de •bescherming, die Engeland's protectoraat verzekert tegen de Thibetanen niet alleen, maar ook tegen binnenlandsche strooptochten door Afgha- nen, Gharwaleezen, die vroeger vaak in den oogsttijd invallen deden in de warme, vruchtbare valleien. Bij onze aankomst was de staat in rouw; de Raja had juist zijn lievelingsvrouw ver- lorende doodenstoet, die haar naar Delvre- Dun bracht, waar de crematie zou plaats hebben, was ons in den vroegen avond in Narkanda gepasseerd. De kist, gedragen door in het wit gekleede mar.nen, voorafge- gaan door een priester. met rinkelbellen en fakkel, was met een wit zijden kleed gedekt en daarover waren pare! colliers en gouden en diamanten sieraden uilgespreid, zooals ik ze nog nooit gezien had. De Maharaja is wel een zwaar door het noodlot getroffen man. Zijn vier vrouwen hebben hem in totaal zeven-en-twintig kinde- ren geschonken, waarvan geen enkele den vijf-jarigen leeftijd heeft bereikt. Zijn lijfarts, Jen jonge man, die in Lahore gestudeerd heeft, vertelde mij, dat dit alleen te wijten is aan de zeer onhygienische toestanden en aan het gefieel in den wind slaan van zijn raad. Gelukkig heeft de Raja nog een zoon bij egn zijner dienstboden, die wel door het volk zal worden erkend, want wanneer de Raja zonder erfgenaam overlijdt, vervalt de staat aan de Engelsphe regeeting, en die zal, wat belasting betalen betreft wel meer kracht achter haaj orders weten te zetten dan deze beheerscher der halfwilde bergbewoners. De staat wps in rouw. In tien dagen mocht niemand zich scheren en niemano witte klee- ren dragen. En dit laatste was wel een op- offering, want Rampur ligt in een Noord- Zuid gelegen deel der valiei en is daardoor ?en der heetste plaatsen van deze streek. De Raja was ook alleen om zijn zieke vrouw zoolang hier gebleven en verhuisde na af- loop der tien dagen rouw met het geheele hof naar Sarahn, waar zijn tweede vrouw hem wachtte. Of de Doctor Sahib, dat ben ik. zoo goed zou willen zijn hem daar te be- zoeken, daar Doctor Sahib toch ook dien kant uitging. Tevens liet de Raja mij een „Stateman", een ambtenaar, zenden, die ons overal vergezellen zou en schriftelijke orders had voor zijne onderdanen om tegen normale priizeu levensm-'ddelen te leveren, koeliedien- ften te verrir.k'en en om op andere wijze be- hulnzaam te zijn. Op onzen terugweg hoop ik'Raja Sahib voor zijn welwillendheid te ?aan bfdarken Ik wil die hofhouding wel tens zien! Daarin mijn collectie een kaart blijkt te ontbreken ken 'k via het ministerie van Bin nenlandsche en Buitenlandsche Zaken, Fi- nancien, Oorlog en Landbouw, of te wel den Thesildar. een oude stafkaart, prachtig op1" '.innen in kartonnen omslag. Een kaart van 1883 met verkeerde mijlpalen. Maar het is totter dan niets Dan een afspraakje maken met den Postmaskr; de telegraaf houdt hier namelijk op en nu zal hij eventueele tele- RTammen van of aan mij per post ontvangen of doorzenden Uit Sarahn kan ik nog de telefoon van den Raja gebruiken, maar daar houdt ook* de telefoon op. Verder dus maar een koelie zenden als er haast bij is. Als er een telegram voor mij komt, zal hij den Jaja telefoneeren en die zal dan wel een dienaar met de boodschap doorsturen. Dat kost dam niets. Mifbest! De Gouvernementsgebouwen in Rampur zijn van bout. Aardig houtsnijwerk overal. Raja's paleis ziet er aardig uit, vol geraniums en rozen, met leien gedekt. Het hospitaal heeft een prachtgevel, beschilderd met luipaarden, zooals ze bij ons in den draaimolen staan en zooals ze geel en zwart op rood de vlag van Bashahr sieren. Onze weg ver'aat nu weer de rivier, waar van het dal weer kloofachtig nauw wordt met vrijwel loodrechtt heliingen van 2 a 300 M. hoogte. Menigmaal voert de weg ons tot een zeven a achthonderd meter boven de rivier, om dan bij het oversteken van zij- rivieren weer ettelijke honderden meters te dalen. Dat houdt de spieren lenig. In Gaura kampeeren wij op een stoppel- land waar de wind de abrikozeii in onze tent doet rollen en je uit de tent vandaan de noo- dige duiven voor het diner kunt schieten, zoodat ze zoo maar in de keuken vallen. Ik sta er met mijn vrouw aan den weg als de Thesil daar met zoon en vrouwen langs komt, de eerste twee te paard, de andere in draagstoelen. De> heeren stappen even voor ons af, passeeren met „good evening" en stappen twee meter verder weer op. De koe- lies, die de dames dragen, buigen zoo diep bij hun Salaam, dat Haar Edele haast uit den draagstoel valt. De dames zijn zwjar ge- sluierd, een gewoonte, die de hoogere Hin- doe-kasteri van de overheeerschende Moham- medanen hebben overgenomen met en bene- vens eenige andere dingen zooals bijv. de af- schuwelijke waterpijp, die van hand tot hand gaat, zoodra twee Hindoe's bij elkaar zijn. Dat afsiappen bij het passeeren van Euro- peanen is een gewone beleefdheidsvorm hier, maar den eersten keer weet je niet hoe je het hebt. Een inlander zal ook nooit voorbijloo- pen als wij langs den weg zitten, voordat hij vergunning daartoe gekregen heeft. De vrou wen, die wij langs den weg tegenkomen, zijn meest bang. Vluchten gewoonweg het kreu- pelhout in, althans wanneer wij op zijpaden aan het dwalen zijn. Werken ze op het land, dan keeren ze liefst den rug naar ons toe. Al leen als Santu bij ons is en ze in hun eigen taal aanspreekt trekken ze gauw bij, toonen een prettig lachend gezicht al is de schoon- heid van een Thibetaansch-Mongoolsch type. Tal van ringen in de ooren, rood kralen ket- tingen om den hals, het gewaad, dat den eenen schouder en arm vrijlaat met een groote koperen of zilveren driedubbele roset bijeengehouden, maken ze dan een prettigen indruk. Alleenwarm waschwater en sunlightzeep worden alleen gebruikt v6or godsdienstige feesten en dat is geloof ik iwee- maal per iaar! Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN. XXVI. Nadruk verboden). Weigering van den kooper om het gekochte aan te nemen. Besprak ik de vorige maal de gevolgen van wanpraestatie door den verkooper, thans is er in een dezer dagen gepubliceerd arrest van den Hoogen Raad aanleiding de zaak eens te bezien van den anderen kant, n.l. wat er gebeurt, als de kooper niet aan zijn verplichting voldoet. Deze zijn tweeerlei* vooreerst de het meest op den voorgrond tre- dende om de koopsom te betalen. maar daar- naast ook die om het gekochte in ontvangst te nemen. Oppervlakkig beschouwd zou men meenen, dat zich dat geval wel niet licht voor zal doen; de kooper heeft immers juist het contract gesloten om de beschikking over de zaak te krijgen. Echter gebeurt het ook vaak, dat hij later denkt er af te kunnen komeh door de aangeboden zaak eenvoudig niet aan te nemen. Wat moet de verkooper dan doen? Er zijn omstandheden, waarin er hem weinig aan gelegen is of de zaak wat vroeger of wat later geleverd wordt, of waarin hij de zaak altijd nog gemakkelijk van de hand kan doen, wanneer definitief blijkt dat de kooper geen nakoming meer verlangt. Maar ook is het niet zelden van veel belang» voor hem om spoedig van het verkochte cntslagen te gera- ken, bijv. omdat hij de opslagplaats voor an dere goederen noodig heeft, of omdat de huur van het pakhuis afloopt en hij dit op een be- paalden dag ontruimen moet. Ook kan hel zijn. dat het verkochte in waarde vermindert, bijv. bij zaken, die aan bedref onderhevig zijn cf door niet gebruik achteruitgaan. Dan zal er dus zonder groote schade later geen kooper meer te vinden zijn. Daar komt bij de onzekerheid omtrent de houding van den kooper. Heeft die stellig verklaard de zaak niet te willen ontvangen, dan is er geen moeilijkheid, maar niet onmogelijk zal hij eerst allerlei uitvluchten zoeken om levering te ontwijken en dan, als hij merkt, dat de verkooper in arren moede de zaak aan een ander verkocht heeft,.plotseling van gedrags- lijn veranderen; het gekochte opeischen en als dan blijkt, dat levering niet meer moge- lijk is, met schijnheilige veronfwaardiging zeggen: Hoe durft gij verkooper, die zelf niet levert, van mij wel betaling eischen? Het wapen, dat den verkooper hier ten dienste staat, is in ons wetboek wel aange- geven, maar niet voldoende nauwkeurig be- paald. De verkooper moet den kooper door een deurwaarder doen aanmanen om de zaak „naar zich te nemen", en doet hij dat niet, dan kan aan den rechter verlof gevraagd worden om de zaak in bewaring te stellen, de zoogenaamde sequestratie. Het is duidelijk, dat dit bij in waarde verminderende goede ren niet baat. Tijdige verkoop is dan het eenig middel, maar dat kent onze wet juist niet en ook onze schrijvers willen er nitt van weten. In het hierboven aangehaalde arrest heeft de Hooge Raad nu het standpunt ingenomen, dat verkoop in een geval als hier bedoeld door goede trouw en redelijkheid gerecht- vaardigd werd. De verkooper moest namelijk het terrein, waarop de verkochte locomotie- ven, wagons en reservedeelen opgeslagen waren, ontruimen; die zaken glngen in waar de- achteruit! hij vroeg aan den rechter in kort geding sequestratie en machtiging tot verkoop door den sequester. Toen beide wa ren toegestaan, eischte hij van den kooper betaling van de oorspronkelijke koopsom, waartegenover hij aanbood de opbrengst van de door den sequester verkochte goederen, welke opbrengst onder dien sequester bleef berusten. - De Icoo'per {Je^eerde hlerie^ftoVer) dat,"nu de verkooper zich zelf belet had te leveren, hij zijnerzijds ook niet meer nakoming van het contract kon eischen. Rechtbank en hof waren van andere meening, omdat de ver kooper alles had gedaan om tot levering te komen en de kooper de onmogelijkheid van levering siechts aan zijn eigen met zijn ver- plichtingen strijdige houding had te wijten. De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep, overWegende, dat de verkooper in deze om- standigheden niet geacht kon worden in zijn leveringsplicht te kort geschoten te zijn. Als zoo dikwijls heeft onze hoogste rech ter in de artikelen, die goede trouw en bil- lijkheid bij de ten uitvoerlegging van over- eenkomsten eischen, eeh uitweg gevonden voor gevallen, waarin de detailregelingen van het wetboek pns in den steek laten en het ontbreken van zulk een regeling tot on reeht zou leiden. Uit Kusland. (Nadruk verboden). Perspectie ven. Het wordt met den dag dqidelijker, dat de bolsjewistische heersehappij haar einde na- dert, dat het ontbindingsproces steeds scher- per vormen aanneemt, dat het tempo van ver- val steeds sneller wordt. Wii zouden de mee ning van sommige Russische emigranten-bla- den, die de ineenstortiog van de bolsjewiki binnen een zeer korten tijd verwachten, niet graag willen coderschrijven, maar dat die in- eenstorting veel dichterbij is dan de meeste West-Europeesche bladen denken, is vrijwel zeker. Het is daarom nodig vast te stellen welke perspectieVen de ineenstorting van de bolsjewiki voor de Russische partijen. opent. Voor den oorlog waren de arbeiders de eenige actieve groep van het Russische volk, daar de bourgeoisie zeer zwak was en boven- dien tengevolge van de eigenaardige ont- wikkeling van Rusland machteloos was. De arbeiders voelden dat en dit wekte bij hen het bewustzijn, dat zij de eenige groep zijn, die een rol in de verdere ontwikkeling van het Russische volk zal spelen. De bekende Russi sche sociaaldemocraat en econoom, Plechanof, heeft deze cvertuiging als volgt geformu- leerd: „De Russische revolutiie zal het.werk van het proletariaat zijn of zij komt in het geheel niet." Daar het echter steeds duidelij- ker werd, dat de autocratie door en door ver- rot was, dat de regeerende klasse niet in staat was zich aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen, zoo was het vanzelfsprekend, dat een revolutie onvermijdelijk was en dies, dat de overheerschende rol van de arbeiders bij die revolutie en in de nieuwe maatsehap- pij. die na de omwenteling zou ontstaan, een historische noodzakelijkheid was. Daar het proletariaat echter siechts een zeer klein ge- deelte van het Russische volk uitmaaakt, zochten de leiders van het proletariaat bond- genooten. Deze dachten zij te vinden in de boeren. Zoo ontstond in Rssland het idee van de dictatuur van de arbeiders en boeren. De socialisten van verschilende schakeeringen (men kent in Rusland 4 socialistische stroo-' minggen, waarvan 2 zuiver Russische stroo- mingen zijn die in het buitenland zeer wei nig bekend zijn), die vroeger de eenige lei ders van de arbeiders waren, stelden daarom programma's op, waarin geeischt wordt, dat de akkers genationaliseerd, gesocialdseerd enz. zouden worden. De Russische boer was in de voorsteling van 'de ontwerpers van deze pro gramma's een geheel ander wezen dan de boren van de overige wereld; sommige socia listische partijen beschcuwden zelfs den Rus- sischen boer als den drager van het socialise me. De boeren van hun kant zochten naar bondgenooten, met wier hulp zij het agrari-> sche vraagstuk in Rusland zouden kunnen op- lossen en wel op een wijze, die zij iin hun nai'viteit beschouwden als een die alle moei- lijkheden uit den weg zouden ruimen, n.l. door alle landerijen van groote landheeren, van de kroon en de kerk, in beslag te nemen en onder de boeren te verdeelen. De socialis ten waren nu de eenige strooming in Rus land, die voor een dergelijke annexatic was zonder een vergoedinig aan de landheeren te betalen. De revolutie, die tengevolge van den ver- loren oorlog tot het bolsjewisme ontaardde (het bolsjewisme is, ontdaa'n van zijn Mar- xistische ideologic, een oud-Russisch ver- schijnsel), heeft het land aan de boeren ge- geven en de arbeiders tot de heerschende klasse (althans in theorie) van het Russische maatschappij gemAakt. De revolutie en de dictatuur van het proletariaat hebben echter tot de inzinking van Rusland geleid en dal was de oorzaak van het ontstaan van een geestesgesteldheid, die vijandig is aan alles was socialistisch is. Feitelijk maakt Rusland nu reeds het begin van de contrarevolutie door, pi Wij ft aan het hoofd van den Staat dezelfde partij, die de revolutie bracht. Dit is overigens iets, wat de geschied'enisi meer heeft gekend. De arbeiders zijn zich nu reeds er van bewust, dat zij in de toekomst de rol van overheerschende klasse niet zullen kunnen handhaven, dat zij zelfs zeer vele wetten op sociaal gebied zullen zien aanschaffen. Wil len de arbeiders niet al te zeer in de knel ge- raken, dan moeten zij steun zoeken bij andere democratische groepen, waarbij de leidende rol nu van de arbeiders naar die andere groe pen zou moeten overgaan .Er zijn twee maatschappelijke groepen, die daarbij in aan- merking komen: n.l. de bourgeoisie en de boeren. Er is in Rusland onder het NEP-regime een nieuwe bourgeoisie onstaan, die lang- zaam zeker overal binnendringt en de bolsje wistische stellingen ondermijnt. Bij een om wenteling zou deze bourgoisie versterkt worden door de gevluchte kapitalisten, die uit het buitenland veel connecties, ervarin- gen op alle mogelijke gebieden en een fris- schen kijk op de zaken zullen medebrengen. Deze bourgeoisie zal weerschijnlijk de leiding in haar handen nemen. Bij de bourgeoisie zullen ook de boeren aansluiting zoeken. De Russische boeren worden steeds meer en meer overtuigde voorstanders van het prinri- pe van privaat eigendom, zij worden steeds eer en meer een onderdeel van de burgelijke maatschappij. Over socialisme, nationalisa- tie van den bodem enz. valt niet meer met hen te spreken. In welke richting zullen de boeren en de bourgeoisie den Staat drijven? Velen, vooral de Russische sociaaldemocraten, vreezen, dat na de verdrijving van de bolsjewiki, in Rus land een bonapartistiseh regime zou ge- grondvest worden. Deze vrees is in zooverre 'dat m RuslSnd, jrnst feng^Slge van de politiek der bolsjewiki, de bodem voor een bonapartistische omwenteling wel min of meer rijp is. De boeren zijn althans in sommige streken, voorstanders van't bona- partisme, terwijl ook onder de bourgeoisie veel aanhangers van een dergelijke staats- vorm zijn. De vraag is alleen: hoe sterk is dat bonapartistische streven in Rusland? Is het pessimisme van den leider van de Russi sche sociaal-democraten, Dan, en van de in Rusland toevende socialisten wel gegrond? Wij gelooven, dat zij het gevaar overdrijven. Het bonapartisme k a n in Rusland komei», maar alleen indien de ineenstorting van de bolsjewiki zich zal volstrekken tijdens een oorlog cf tengevolge van een militaire omwen teling. Dit is echter niet zeker. Er is n.l. zeer weinig kans, dat de bolsjewiki in een oorlog een uitweg uit de tegenwoordige moeilijkhe- den zullen zoeken. Een dergenjk avontuur kon wel het czarisme wagen, maar niet de •bolsjewiki. Voor een bonapartistische omwen teling is bovendien een persoon noodig, die veel- sympathieen bezit .Een dergelijk gene- raal is er echter in Rusland niet. Het volk kent de aanvoerders van het Roode Leger niet en geen van die leiders bezit tie eigen- schappen, die noodig zijn voor de rol van een dictator. Daartegenover staat, dat de demo- cratisch gezinde groepen van de bourgeoisi talrijker zijn dan men denkt; bovendien be schiicken zij over de beste krachten in het land en in het buitenland. Geen enkele maatschap-1 pelijke groep kan zulke goede staatslieden aan aanwijzen als juist de democratisch-re- publikeinsche stroomingen. De mogejijkheid, dat het den democraten zou lukken de boeren en de bonapartistiseh gezinde bourgeoisie in de steden voor hun plannen te winnen, zijn lang niet gering, te meer daar de bona- partisten geen erkend leider hebben. Sluiten de arbeiders zich bij de democratische ele- menten aan, daq wordt zoowel de positie van de democraten als van de arbeiders ver sterkt. De socialistische leiders, althans velen van hen, geven echter de voorkeur aan een verge- lijk met de bolsjewiki. Zij zijn bereid met de bolsjewiki een compromis te sluiten, het te genwoordige regime te erkennen en te steu- nen, van den eisch van democratische wetten af te zien, zoo de bolsjewiki bereid zouden zijn zekere concessies te doen en de socialisti- sdie partijen te legaliseeren, De leider van de sociaal-democraten, D%n, is daarbij bereid van zijn kant verschillende concessies aan de bolsjewiki te doen. Het is dus niet onmogelijk, dat binnen afzienbaren tijd onderhandelingen zouden aangeknoopt worden tusschen de bolsjewiki en de socialisten, althans een deel van hen (de sociaal-revolutionnairen willen niets van een vergelijk met de bolsjewiki we ten). Van veel belang voor de verdere ontwik keling van Rusland zal deze overeenkomst echter niet zijn: het is onmogelijk den gang van de geschiedenis te veranderen. Een derge lijke overeenkomst zou echter voorgoed den invloed van de sociaal-democraten in Rusland vernietigen. Dr. BGRIS RAPTSCH1NSKI October is de wildmaand. De jacht is in vollen gang, zij, die vrienden op het land hebben, krijgen wel eens een haas, patrijs of fasant cadeau; andere koopen een gestroopt konijntje; ik geloof daarom niet kwaad te doen met u wat wildrecepten te geven. Wanneer de haas gestroopt is en goed schoongemaakt, er zijn menschen, die dat zelf doen, maar ik raad U zeker aan het lie- ver aan vaklieden over te laten, moet u hem wasschen, zouten, peperen en lardeeren; dat is: er kleine smalle reepjes spek door rijgen Daarna braadt u de haas onder voortdurend bedruipen ongeveer 1 1/2 a 2 uur, ddt hangt van de grootte af. Hij wordt het mooist en sappigst, \yanneer u hem met veel boter in een gesloten pan braadt. Van een goed gebraden haas is 't vleesch gemakkelijk met een lepel los te maken; waar- aan mag dan niet met een mes worden ge- raakt. U lepelt de stukjes van den rug los, daarna snijdt u de pooten los en lepelt ook daar zooveel mogelijk vleesch af; dan schikt u dat alles om het hazengeraamte en giet er een weinig jus overheen. Deze jus wordt apart gemaakt; u braadt hem van het hazen- sap vermengd met het hazenbloed, dat met wat melk of water wordt opgeklopt; daarna zeeft u die jus en doet hem, na wat over de haas te hebben uitgegoten, in een afzonder- lijke sauskom. U krijgt een extra geurige saus doch het is niet noodzakelij'k), wanneer u er een klein scheutje madera doorheen doet en een lauw- rierblad. Denk er vooral om dat de haas met goede boter gebraden moet worden, niet met kookboter; want anders verliest het wild den fijnen smaak. U dient bij haas uitsluitend appelcompote op. Fazant wordt eveneens flink gepeperd en gezouten; daarna bindt u er een reep lar- deerspek omheen, smelt 50 gram boter, legt de fazant hierin en braadt hem licht aan; zoodra de jus bruin is, voegt u er water aan toe, sluit de pan goed af en braadt den fa zant in den oven of op de kachel gedurende een uur. U snijdt van de fazant dunne plak- jes aan weerszij langs de lengte, na er eerst de pooten afgesneden te hebbendie plakjes legt u netjes op een platte schaal zonder het karkas van den vogel) en giet er een weinig jus over heen. De rest van de jus wordt later met de aardappelen apart geser- veerd. Ook bij fazant moet u appelmoes ge ven of een soort fijne salade. Patrijzen zijn zoo klein, dat u op een hal- ven patrijs per persoon kunt rekenen. Nadat u die vogels gezouten en gepeperd heeft, moet u ze, indien eenigszins mogelijk in een druivenblad wikkelen en dit er om heen vast- binden. Smelt daarna 50 gram boter, leg de patrijzen hierin en braad ze vlug bruin in een gesloten pan in den oven of op de kachel, voeg er dan water aan toe en braadt ze 20 a 25 minuten na. Bij het opdoen snijd u ze in tweeen recht middendoor in de lengte; daar na haalt u er de pooten af en plaatst dan beide helften met de twee pooten weer tegen elkaar. Ze worden op gebakken broodjes ge daan; op ieder broodje een halve patrijs. Garneer den schotel met waterkers. Nu een paar eenvoudiger beestjes: het konijn. Matelote van konijn. Bak een of twee aan stukken gesneden konijnen in boter licht- bruin; besthooi ze met twee of drie lepels bloem, laat deze even licht braden en voeg er dan 1 d.L. rijnwijn en 1 d.L. bouillon aan toe Bindt nu een bundeltje kruiden bijeen van een paar takjes peterselie, een laurierblad, een prei en een takje tijm en doe die bij de konijnen. Stoof de massa gedurende een uur langzaam gaar. Voeg er nu 25 a 30 versche sjalotjes en een blikje champignons aan toe, laat ze nog even doorstoven. Schep het vet er af en roer er een beetje bouillon bij. Neem de kruiden er uit; anders wordt het vleesch te sterk. De saus jnoet u afmaken met het sap van een halve citroen, een beetje peper en twee eierdooiers. Een andere manier om konijn op te doen is nft kcrry. Smjd twee konijnen aan kleine stukken. .Smelt 200 gram boter in de pan met 200 grma aan dobbelsteentjes gesneden doorre- gen rookspek, twee eierlepeltjes kurkuma, een stukje Spaansche peper, 30 gefruite kleine sjalotjes, twee laurierbladeren, twee kruid- nagelen. Fruit dit alles tezamen licht. Doe er daarna de stukken konijn In en blijf roeren; voeg er dan twee of drie lepels bloem en een eetlepel kerry aan toe en bak de stukken wild lichtbruin; doe er Liter bouillon bijj breng de massa aan de kook en zet ze vervolgens nog ongeveer een uur op een hoekje van de kachel om zachtjes door te stoven tot het vleesch gaar is. De saus wordt voor het opdoen afgemaakt met 1 d.L. room en twee eierdooiers. Bij deze schotel presenteert men droge rijst. Heeft u wel eens gebakken kip gegeten? Of liever gebakken haantjes? Daarvoor snijdt u ze in vieren, wrijft ze in met peper en zout, laat ze 'n half uurtje doortrekken, haalt ze door een bakdeek en bakt ze, mooi lichtbruin in heet frituurvet, gedurende 10 minuten, laat ze uitlekken op,grauw papier. Voor het opdoen legt u ze op een schotel bedekt met een vingerdoekje en garneert ze met pieterselie. Presenteert er aangemaakte salade bij. VLIEGEN. v De hoenders in het algemeen zijn niet ver^ gevorderd in de vliegkunst. De zware rasssen tblijven op den grond, daarentegen maken de lichtere en vooral de krielen, zoo zij er maar even de kans toe hebben, van de gelegenheid gebruik om over de omrastering van hun terrein heen te vliegen en dan op het verbo den gebied niet veel goeds uit te voeren. In een aangelegd tulntje brengen ze, hoewel met de goede bedoeling van de schadelijke insekten op te ruimen, in een minimum van tijd soms heel wat schade te weeg en vernie- len bij hun ijverig zoeken de grasbanden en vertred°n de lage teere planten en bloemen. Ook kunnen ze bij hun ondernemende tochten belanden onder onze eigen kippea van ander ras of onder die der buren en ge ven bij dat alles aanleiding tot verbastering van het ras. Het tijdelijK bezoek van een vreemden haan heeft menigen raszuiveren foktoom voor betrekkelijk langen tijd ver- keerd beinyloed en den fokker later voor de lastigste raadsels en onaangename resultaten gesteld. In goed gebouwde en behoorlijk afgewerk- te, liefst geheel overdekte rennen, komt het bezwaar van overvliegen niet voor. Gewoon- lijk is in de stad de oppervlakte niet zoo groot of ze kan altijd van boven voorzien zijn van een houten dek, ook met glasramen en verder ook bespannen met vlechtdraad van de grootste maaswijdte. Bij meer uitge- strekte terreinen is dat niet doenlijk of te kostbaar. A1s nu het geheel overspannen niet gebeuren, kan, zal men nog veel kunnen bereiken door langs de kanten strooken vlechtdraad horfzontaal te spannen, liefst niet te_strak, maar vrijwel slap, omdat hier- op de hoenders geen steun kunnen vinden. Eenige andere middelen tegen overvliegen moeten op de dieren zelf toegepast worden^ om ze namelijk tot vliegen ongeschikt te ma ken. Eerst de vleugelbinders die in den han- del zijn, die het uitspreiden der vleugels be- letten. Jammer dat de dieren daarmee ver- hinderd worden hun toilet te maken en hun veeren te reinigen. Men kan aan een der bei de vleugels eenige slagpennen wegknippen, maar de drie eerst en langste pennen onaan- geroerd laten om beter model in den vogel te houden. Het afknippen gebeurt even boven de holl spoel en mag gebeuren zoolang de pen nog in groei is en de spoel met bloedseum gevuld. In den ruitijd vallen de afgeknipte stompen uit en moeten dus de nieuwe pennen, zoodra ze droog zijn, weer ingekort worden. Een zoo behandelde haan of hen zal bij het opvliegen dadelijk kantelen en weer neervallen. Het uiitrekken of afbranden van pennen is.zeer smartelijk en moet vermeden en tegengegaaw worden. Een afdoende methode kan op de jonge kuikens toegepast worden als ze niet oudef zijn dan twee of drie dagen. Met een bot na- gelschaartje worden dan de twee.uiterste get'" ledingen van een der vleugels weggekniptj een bijna onzichtbaar stukje dus, waarbijf siechts een enkele bloeddroppel ter grootte*' van een speldeknop te voorschijn komt Het diertje reageert er bijna niet op, het loopt,' vrijgelaten, dadelijk naar zijn moeder, also! er niets gebeurd is, na een paar dagen' is van het wondje niets meer te bespeuren. Voor' altijd zijn aan die geamputeerde vleugelpunt, slagpennen onmogelijk, omdat de basis, waarop ze zouden moeten groeien, onfbreelrt. Men kiest liefst een namiddaguur. althans geen voile zon bij het werk. Voor fazanten. siereendjes en ander fijn en vluchtig hofge- vogelte, is dit wieken zeer aan te bevelen.' zoodra de volkomen afjfekkiqg van bun ver- bjiif oamogejijk.isi .f1 t

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 9