DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 251 Honderd acht en fwinti^ste Jaarsang Abonnementsprijs bij Yoornitbetpjing per 3 maanden f2. fr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar pl8ftffflT*TWtt Brieven franco H.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Administr. No. 3. Bedactle No. S3. MAANDAG 25 OCTOBER. Binnenland Buitenland Dif nummer besfaaf nit 2 bladen. Directenr: G. H. KRAK. Hoofdredaefeur Tj. N. ADEMA. FELLE BRAND IN DE OUDE- BRUGSTEEG. Gisteravond te ongeveer kwart over tienen brak te Amsterdam/vermoedelijk tengevolge van een benzine-ontploffing brand uit in de drogisterij, gevestigd in perceel Oude Brug- steeg, no. 12, eigenaar de lieer N. J. de Jong. Het vuur greep zeer snel om zicli heen en" spoedig stonden ook het achter den winkel gelegen sousterrain en de beide bovenetages, waarin het archief van het Bureau voor Han- delsinlichtingen gevestigd wag, geheel in 'lichte laaie. A1 spoedig deelde het vuur zich mede aan het belendende perceel nr. 14, waarvan de beide verdiepingen, gelegen bo- ven de sigarenwinkel van den heer J. Boom, een prooi der vlammen werden. De brand- weer was spoedig met een drietal motorspui- ten ter plaatse en wist door veel water geven het winkelpand te behouden. In totaal werden vijf stralen gebruikt, waarvan eenige, achter het huizenblok, om via den aanlegsteiger van het Damrak op het vuur •gericht te worden Te circa elf uur was de brandweer het vuur meester. Perceel nr. 12 en de beide boveneta ges van perceel no. 14 zijn geheel uitgebpand. De schade is vrij aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Het blus sdhingswerk stond onder leiding van den hoofdbrandmeester Harttdorff. De commissa- ris van het Poli.tiebureau Warmoestraat, de heer Guanjer, was op het terrein. van der. brand aanwezig. Een groote schare belang- sitellenden, die door de politic op eerbiedigen afstand werd gehouden, sloeg niettegenstaan- de het late uur het blusschingswerk gade. HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. De correspondent der N. Rott. Crt. te Brussel meldt: Het miaisterie van buitenlandsche zaken desd vanmiddag officieel mededeelen, dat een bericht in Nederlandsche bladen, volgens hetwelk Belgie de Nederlandsch-Belgischt vcrdragenkwestie voor den Volkenbond zou brengen, indicn het Nederlandsche parle- ment het Belgisch-Nederlandsche verdrag zou verwerpen, van alien grond is ontbloot. Belgie, zoo luidt de verklaring verder, twij felt er niet aan, dat het verdrag in het Ne derlandsche pari em cot een evengoed onthaai zal vinden, als in het Belgische parlement het geval was. EEN AGENT VAN POLITIE VERONGELUKT. Zaterdagmiddag omstreeks half een heeft een emstig ongeluk plaats gehad in de Kalf jeslaan te Amsterdam, waarbij dt agent Leu ven uit Ouderkerk is gedood. Omtrent het gebeurde meldt men ons het volgende: De agent Leuven fietste door de Kalf jes laan en gelastte daar een fietser, die blijk- baar een overtreding beging, stil te houden De fietser gaf daaraan echter geen gevolg en fietste door. Juist kwam er een auto aan en de agent vroeg of hij mee kon rijden, teneinde den fietser te pakken te krijgen. Hij stapte op de treeplank en de auto reed door. Bij de brug in de Kalfjeslaan reed de auto door tot nu toe onbekende oorzaak tegen de brugleu ning, waardoor hij met de beide inzittenden en den agent van politie in de sloot geraakte De beide inzittenden* wisten zich spoedig naar boven te werken, doch de agent is ge- stikt; zijn lijk is later te voorschijn gehaald. De man was ongeveer 35 jaar oud, ge- huwd en vader van twee kinderen. STAMCONGRES ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND Zaterdagochtend half elf is in Den Haag het stamcongres, georganiseerd door het Ai- gemeen Nederlandsch Verbond, geopend. De algemeene voorzitier, de heer P. J. de Kanter hield de openingsrede. Daarna hield prof dr. C. G. N. de Vooij.s, hoogleeraar te Utrecht een inleiding over: Het algemeen Nederlandsche en de gewestta- len. De heer W. P. F. van Deventer hield ver- volgens een rede over Onderlinge bevorde- ring van het reiswezen, over welk onderwerp ook Dr. Stam Leur heeft gesproken. Op elk der redevoeringen volgde een korte gedachtenwisseling. De voorzitter deelde vervolgens mee, dat de heeren dr. Herman Vos uit Antwerpen en mr Alb. de Swarte uit Brussel bericht van ver- hindering hebben gezonden, zoodat de be- spreking van de havens van Antwerpen, Rot terdam en Zuid-Afrika niet zal plaats hebben. Daarna werd gepauzeerd. In de middagzitting werd allereerst het woord gegeven aan den heer Lode Baeckel- mans (Antwerpen), die sprak over onderlinge verspreiding van uitgaven en samenwerking van openbare boekerijen. De heer L. Simons sprak vervolgens over de verspreiding van onze boeken. De versprei ding van onze Noord-Nederlandsche boeken in Vlaanderen zou er, volgens hem, geen zijn, om op dit of eenig congres te behandelen als er geen valuta-kwestie was! Prof. dr. L. Knappert sprak daarna over: onderlinge uitwisseling van leerkrachten. De heer J. M. Liesenborghs uit Brussel sprak over samenwerking tusschen Dietsche dagbladschrijvers, stichting van een Dietsdhe journalistenvereeniging. Ten slotte zette spr. uiteen hoe naar zijn meening een Dietsche journalistenvereeni ging diende georganiseerd te worden. Tweede inleider over dif onderwerp was dr L. A. Rademaker. Spr. zette de groote beteekenis van een Dietschen journalistenbond. De gedachte is zeer schoon en mooi. Maar wij zullen voora! zeer voorzichtig en kiesch te werk moeten gaan daarbij moet het begin zeer klein zijn. Want de moeilijk'heden zijn vele en groot. Een organisatie als bedoelde vereeniging moet zijn a-politiek en a-religieus. En dan: wij moeten altijd het staatsverband, waarin wij en waar onze buitenlandsche collega's in leven eerbiedigen. Spr. meende, dat een Dietsche journalisten vereeniging vooralsnog genoegen zou moeten nemen met de rol van den dienstknecht in het huis. Geestelijke hulp moeten wij bieden als men die van ons vraagt. Een eerste siiap in deze richting meende spr. te moeten zoeken in de oprichting van een bemiddelingsbureau voor Vlaamsche, Zuid-Afrikaansche en Nederlandsche journa listen. Over de redevoeringen werd een geanimeer- de gedachtenwisseling gevoerd, waarop de heer de Kanter een slotwoord spr^k en het congres voor gesloten verklaarde. 's Avonds is een gemeenschapnelijke maal tijd gehouden in de Tent in het Bosch, waar- aan de meeste deelnemers aan het congres aanzaten. EEN R.-K. WERKGEVERS-VEREENI- GING IN HET BAKKERSBEDRIJF. Eenige weken geleden zijn uit verschillen- de deelen des lands r.-k. werkgevers in het bakkersbedrijf (de cooperatieve daaronder be- grepen) ten bureele van het R.-K. Verbond van Werkgeversvakvereenigingen bijeenge- komen, om te oyerwegen, of de sociale en economische belangen der grootere werkge vers aanleiding konden worden tot d<? stich- tinsr van een afzonderliike organisatie. Een comm^ssie door bedoelde vergadering benoemd, is dezer dagen bijeengekomen en heeft op de basis der gehouden besprekingen de organisatie-mogelijkheid onder het oog gezien en is tot de conclusie gekomen, dat de bedoelde vereemging tot stand moet komen. De voorloopige secretaris is de heer mr. F. Hooben. in- Den Haag. DE NIEUWF mnTQHEIDS- POSTZEGELS. De nieuwe weldadigheidspostzegels sTuiten aan bij de serie van het vorige jaar. Dienden toen de wapens van de provincies Zuid-Hol- land, Gelderland en Noord-Brabant tot mo- tief, thans zijn Noord-Holland, Utrecht, Zee- land en Friesland aan de beurt. Aan den van vele zijden uitgesproken wensch dat de ze- gels op een of andere wijze zelf zouden too- nen, dat zij bijzondere postzegels zijn en die- nen „voor het kind", kon bezwaarlijk worden voldaan, indien men er aan wilde vasthou- den, d^t zij met de zegels van het vorige jaar een geheel nog te completeeren met ze gels, dragende de wapens der overige vier provincien zouden vormen. Het aantal zegels is dit jaar met een ver- meerderd, dat als frankeerwaarde heeft het porto voor brieven tot 20 gram naar het bui- ten'and. Bij het ontwerpen van deze wapenserie heeft An*. Molkenboer zich laten leiden door de volgende opvatting: Door het historisch wapenschild te gebruiken als eenig motief der zegels, meende hij kwalijk te beantwoor- den aan het jonge streven van het hoofdbe- stuur der posterijen. dat immers, door de laatste jaren verschillende kunstenaars ont werpen te vragen, het hierboven goede in- zicht van toegepast kunsten dient. Een hera'disch wapenschild alleen is eigen- 'ijk nocJi in kleur, noch in vorm aesthetisch beter te geven dan zoovele mooie voorbeel- den. die de vorige eeuwen ons nalieten -r- al is dit ook door modeme kunstenaars vaak beoroefd. Beter dan wederom zulk een poging te wagen leek het den heer Molkenboer de op- dracht van het provineiaal historisch motief meer naar den geest dan naar de letter te vatten om dan te komen lot een nieuw ge- zichtspunt. Het historisch wapenschild van vele lan- den wordt zoo vaak aangevuld door eenig motief aan bloemen- of plantenwereld ont- leend, dat een bepaald land of gesfacht niet minder eigen werd dan het erkende wapen. De roos van de Tudors, de lelies van Frank- rijk, de distel der P'antagenets de groene klaver van Ierland, de oranieboom van Hol land. de korenbloem der Hohenzollern, zijn even bekend als de lotus der Esrvotenaren. de chysant der Japaners of de dahlia der Perzen. A] ziin no onze prnvmciale motieven zooveel minder bekend. toch kunnen wij niet als minder typisch aanhalen de „groene inge" van Groningen. de mispelbloem der Gelderschen en de ijsbloem der Stiehtenaren en al zijn deze teekenen voor onze elf pro vincien niet direct te vinden, geschiedenis en plaatselijke geste'dheid hebben geholpen, 1a- cunes aan te vullcn, om aldus te komen tot een sere bloemen- (en planten-) zegels. DE WAANZ1NNIGE BUREAUCRATIUS Men schrijft aan het Hbl.: Een ingezetene van Bussum deed een ex- presse-brief ter verzending aan het Bussum- sche spoorwegstation aanbieden. De brief was bestemd voor het binnenland en gefran- weerd volgens de sedert 1 October j.l. gelden- de tarieven. De dienstdoende ambtenaar wei- gerde echter het poststuk in ontvangst te ne men en eischtc behalve het recht van 10 cents, dat de spoorwegmaatschappij voor hare bemiddeling verlangt nog een fran keering overeenkomstig het tpriefdat voor 1 October gegolden heeft. Toen de aanbiqder van het poststuk den Ambtenaar er opmerkzaam op maakte, dat het schrijven toereikend gefrankeerd was, oyereenkomstig het reeds sedert c^rie weken geldend tarief, luidde het antwoord: „Daar heb ik niets mee te maken. Wij hebben nog g;een officieele aanschrijving ontvangen en eischen daarom nog frankeering volgens het oude tarief!" Iedere poging om den ambtenaar van het onzinnige dezer' handelwijze te overtuigen was vruchiteloos. Het argument, dat de Poste- rijen toch zeker geen aanmerking zouden ma ken op een frankeering, die reeds drie weken van kracht was, stuitte af op's mans vrees, aat hij het dubbeltje er missdhien zelf bij zou moeten leggen. Met dit al wordt het publiek maar de dupe van zulke dwaze chicanes." Een gang naa' huis om het zoog. „ontbrekende", doch in werkelijkheid „oveidadige" port bij te plakken en ongewenschte vertraging in de expeditie zijn de gevolgen van dergelijke.Bussumer Uien. Hopen wij dus, dat en de Nederland sche Spoorwegen, en het Staatsbedrijf der Posterijcn deze controverse spoedig tot een oplossing zullen weten te brengen! VOOR DE AANSLUITING VAN DE LEERPLICHT- EN DE ARBE1DSWET. Het Landeliik comite van actie voor de aan- sluiting van de leerplicht- en de arbeidswet heeft te's Gravenhage een vergadering ge houden. Vier-en-twirttig bonden en vereeni gingen hebben zich tot medewerking aange sloten. Aan de regeering is namens 24 orga- nisaties, vertegenwoordigende 89.134 leden. een adres gezonden. Besloten werd, openbare vergaderingen te organiseeren te Amsterdam, Rotterdam en Utrecht, en een stroolbiljet te verspreiden Het dagelijksch bestuur werd uiitgebreid met mej. A. L. Arkenbout Schokker voor derp Bond ter be'hartiging van het kind en de hee ren Klaas de Vries voor de verecniging Volks- onderwijs en S. Stemerding voor de Vereeni ging voor christelijk volksonderwijs. Reeds hadden in het dagelijksch bestuur zitting de heeren J. D. Ros, voorzititer, W. Nieuwhoff, Nic. M. Berghout en F. E. Elsen, secretaris TOEN DE HEER DES HUIZES THUIS KWAM Toen gisteren de heer Carl Grimm, oud-di recteur van een Duitsche scheepvaartlijn, na drie maanden in het buitenland geweest te zijn, zijn villa te Vlaardingen binnentrad, bleek hem onmiddellijk dat er tijdens zijn afwezigheid was ingebroken. In de kamers met kostbaar meubilair was alles overhoop gehaald en vemield. Kasten waren met ge- weld opengebroken en de inhoud aan stukken geslagen. Bijna niets was heel gelaten. Bo vendien kwam vast te staan dat er voor een belangrijk bedrag, dat eenige duizenden be- draagt, aan sieraden is gestolen. EEN SCHRIJVEN VAN DE MIJN- WERKERSBONDEN. AAN DE CONTACTCOMMISSIE. In een schrijven, dat de samenwerkende mijnwerkersbonden aan de Contactcommissie verzonden, dringen- zij nogmaals aan op we derinvoering van den 6-urendienst op den eersten Zaterdag in December. De vakbooden zeggen verder dat er h.i. een ernstige reden aanwezig is om bij een goeden gang van zaken in het Nederlandsch mijnbedrijf de po- sdie der laagstbetaalde arbeidersg*oepen in dat bedrijf eens onder de ooe"en ite zien en maatregelen te beramen om daarin eenige verbetering te brengen. SMOKKELARIJ. Men meldt aan de N. R. Crt.: Het smokkeien van rundvee is aan de Oost- Groningsche grens weer in vollen gang. Op elk rund is van f 150—/ 250 te verdienen, als het over de Duitsche grens komt. Een koe van b.v. /50 hier brengt 900 tot 1000 mark op. De Duitsche commiezen zien scherp op den invoer van rundvee toe. Bij Nieuwe- schans zijn nu weer drie koeien, die over de grens waren gesmokkeld, door de Duitsche kommiezen in beslag genomen. Zaterdag is met goed gevolg van de werf der Kon. Mii. D Schelde te Vlissingen te water gelaten de torpedobootjagtr De Ruyter, in aanbouw voor de Nederlandsche marine. EEN JONGEN BEKNELD. Zaterdagmiddag om kwart vo«r drie ston den voor de geopende brug over de Vecht te Muiden drie jongens tusschen de 10 en 12 jaar tegen de gesloten bekken te leunen, toen van de Naarderstraat in de richting Amster dam een vrachtauto naderde, die bestuurd werd door J. M. B., in dienst van de kruit- fabriek. Volgens de verklaringen van den clfhuffeur is hij een honderd meters voor de brug gestopt en daarna langzaam vooruitge- reden. Op onverldaarbare wijze is toen de wagen vooruitgeschoten, met het gevolg, dat hij tegen het hek van de brug opreed, juist op de plaats waar een der jonger.s, Johannes Melis, stond. Het knaapje geraakte tusschen de auto en het hekwerk bekneld en kreeg een schedel- en een kaakfractuur. Op advies van een geneesheer is de jongen per auto naar een der ziekenhuizen. te Amsterdam vervoerd. Men vreest voor zijn leven. KORTE BFRICHTEN. Zaterdag heeft te's Herfogenbosch in de vergaderzaal van het Prov. Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord- Brabant de verjaarsvergadering plaats ge had van het Kon. Ned. Genootscnap voor Munt- en Penningkunde. Naar een deskundige aan de N. R. Crt. schrijft zal de opbrengst van de wegenbelas- ting ten minste het dubbele van de raming zijn. Zatermiddag is in het Friesch museum te Leeuwarden de jaarlijksche algemeene le- denvergadering van het Friesch Genoot- schap gehouden, onder leiding van den voor zitter, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten. Het kind van het echtpaar B. te Hooge- haar, dat Woensdag in een pan met kokende soep is gevallen, is Vrijdag overleden. Het 2'A jarig zoo.ntje van den landbou- wer J. H. D. te Ommen, is Donderdag in een pot met kokend honingwater (mee) ge vallen en Zaterdagochtend aan de bekomen brandwonden overleden. GRATIE VOOR D^HONGAARSCHE VALSCHE MUNTERS? De „Pester Lloyd" publieeert een uit bui tenlandsche bron afkomstig entrefilet, waar in de kwestie wordt aangeroerd, of thans niet de gratie-verleening aan de veroordeelden in de zaak van de-valsche Fransche francsbil- jetten langs diplomatieken weg bij Frankrijk voor te bereiden zou zijn. De „Pester Lloyd" stlet nadrukkelijk vast dat het blad deze op- wekking uit het buitenland is toegekomen en dat de Hongaarsche regeering ver verwijderd staat van een beweging ten gunste van amnestie voor Prins Windisch-Gosy. Een bericht uit Hongaarsche bron zegt, dat eventueele gratie verleening zou geschie- den door middel van algemeene politieke amnestie. De „Nemzeti Ujsag" publieeert een artikel, waarin het blad zegt, dat de preventieve hechtenis, die de beklaagden hebben doorge- maakt, voor hen reeds een voldoende straf beteekent. Geen goed Hongaar, zoo zegt het blad, heeft hen ooit als gewone falshrissen beschouwd, maar als menschen die zich in hun vaderlandsliefde vergist hebben. De vraag is echter of de bankbiljettenver- valschers voor eventueele politieke amnestie in aanmerking kunnen komen. De drie in- stanties, welke zich tot dusver met de affaire hebben beziggehouden, hebben geen van alle tot de politieke misdaad geconcludeerd. Men vraagt zich dan ook af, of de regeering poli tieke amnestie zal kunnen bezigen om de veroordeelden te begenadigen. In elk geval wordt er door zekere vereenigingen reeds lang propaganda ten gunste van de verval- schers gemaakt en op Bethlen's regeering wordt krachtig druk uitgeoefend. EEN NIEUWE SOVJET-VLAG. De „Chicago Tribune" verneemt uit War- schau, dat volgens mededeeling van de Sov- jet-legatie aldaar de roode vlag niet langer het embleem van Sovjet-Rusland zal zijn. Zij zal worden vervangen door een rood-groen'e vlag met gouden rand, waarop ook de hamer de sikkel zullen voorkomen. BRITSCH OORlOGSSCHIP VERGAAN. Het Engelsche oorlogsschip „Valerian" (1250 ton) is Vrijdag in een orkaan 20 mijl ten Zuiden van Bermuda gezonken Negeh- tien overlevenden onder wie de commandant, zijn door den Engelschen kruiser Capetown opgepikt. De achtig overigen worden vermist. Uit de ontvangen berichten moet worden opgemaakt, dat het sohip in open zee ver- gaan is, nadat het vier uur lang weerstand had geboden aan het geweld van den orkaan Voorts is het vaartuig „Eastway" met een bemanning van twaalf koppen eveneens ver- gaan. Deze orkaan is de ergste, die sinds ja ren in den beruchten stormhoek, de Bermu da's heeft gewoed. De Britsche officieele draadlooze dienst meldt nog, dat de, norfnale bezetting van schepen als deze voor buitenlandsche reizen is 85106 koppen. De koning heeft zijn leedwezen over de ramp uitgesproken en de familieleden van den verongelukten verzeke- ring van -zijn hartelijke deelneming gegeven. OVERVAL VAN EEN NACHTCLUB DOOR BANDIETEN. Zes bandieten hebben een inval gedaan in een nachtclub te New York. Zij hidden de gasten met hun revolvers in bedwang, verza- melden al het aanwezige geld en alle juwee- len, tot een gezamenlijk bedrag van 20.000 dollar, waarna zij weer heengingen. DE TORNADO BOVEN CUBA. Personen komende van het eiland de Pinos (ten Z. van Cuba) melden, dat daar 38 per sonen zijn gedood door den orkaan, waaron- der 19 Amerikanen, en 200 personen gewond werden. De schade wordt er op 50 mi'lioen dollar geraamd. Alle steden leden schade en verscheidene werden geheel vemield, terwijl de vruchten en de oogst verwoest werden. Ook is groote schade toegebracht aan de suiker- en tabaksplantages op Cuba. Het Cubaansche floodt Kruis heeft mede- gedeeld, dat door den orkaan van j.l. Woerts- dag ongeveer 600 personen zijn gedood en 9000 gewond, terwijl 6000 gezinnen dakloos zijn geworden. Te Havana al'een zijn 200 menschenlevens te betreuren en men moet vreezen. dat nog 200 menschen om het leven zijn gekomen op de in de haven gezonken schepen. Marianao heeft 100 dooden en gemeld wordt, dat te Batabano van de 300 huizen er nog slechts 50 overeind staan. De Amerikaansche consul te Nueva Gerona op het Pine-eiland, meldde 17 dooden, waar van 2 van Amerikaansche en de anderen van Engelscne of Cubaansche natkmaliteit zijn. Vele gezinnen zijn tot den bedelstaf gebracht. Alle huizen van Amerikaansche ingezetenen zijn vemield. De Amerikaansche kruiser ..Milwaukee" en een torpedoja-ger werden gister te Nueva Gerona verwacht Het Amerikaansche Roo de Kruis heeft aan het Cubaansche Roode Kruis 25.000 dollar gezonden en heeft verde- re bijdragen beloofd. Te Miami is een eom- missie van 14 personen opgericht, ten einde het-Cubaansche reddiugswerk bij te staan. De National City Bark of New-York heeft 25.000 dollar gezonden aan president Macha- do en een andere'bank 10,000 dollar* terwij'l andere rinancieele instellmgen en, Cubaan sche agentschappen een steunfonds hebben gevormd. Schepen, die Vrijdag te Batabano op het Isla de Jinos aankwamen hebben 52 gewon- den aan wa! gebracht. Op dit eiland zou ook een aantal Engelsche en Canadeesche inwo- ners om het leven gekomen zijn. Passagiers van genoemde schepen verklar&n dat de meeste gebouwen te Nuova Corona waaron- der ook de oude Roomsch Katholieke Kerk en het stadhuis verwoest zijn. De plaats St. Barbara is volkomea met den grond gelijk gemaakt terwijl te Santa Fe 2 huizen overeind zijn gebleven. Uit het binnenland van Cuba zijn nog maat weinig berichten ontvangen. Er moet echter uit worden opgemaakt, dat een aantal plaat sen geheel vernield is. Het schijnt dat vloed- golven nog meer schade hebben aangericht dan de storm. DE AARDBEVING IN CALIFORNIE. De Petit Parisien" meldt omtrent de aard- beving in en om San Francisco, dat deze zich over een afstand van ongeveer 500 km. langs de kust van den Stillen Oceaan uitstrekte en over een breed te van 160 km. Volgens berichten uit verschillende getrof- fen steden zijn er geen slachtoffers; de ma- terieele schade is niet aanzienlijk; dank zij hun stevigen bouw hebben bijna alle huizen er weerstand aan geboden. Te Santa Cruz schijnt de schade intusschen grooter te zijn; zij is er echter niet hooger dan 25.000 dollar. De aardbeving schijnt iiaar oorsprong te heb ben gevonden in een zeebeving ter hoogte de1" baai van Monterey. MISDADIGE JEUGD. Zaterdagmiddag hebben twee meisjes, van 10 en 12 jaar en een 9-jarige jongen, die na- bij de spoorlijn ter hoogte van Warburg gei- ten hoedden een groote hoeveelheid puin op de spoorrails uitgestort, met de bedoeiing een treinderaillement te veroorzaken. Bovenop plaatsten zij een paar zware steenen om de hindernis hechter Je maken. Even voor het passeeren van den Berlijnsehen D.-trein werd de euveldaad gelukkig door een baan-inspec- teur ontdekt. HET INTERNATIONAAL MANIFEST. In een verklaring naar aanleiding van hei economische manifest, gepubliceerd door de Poolsche industrie, de banken, enz., wordt o.a. gezegd, dat Polen, van een zuivtr staat- huishoudelijk standpunt uit gezien, evenals andere staten bij de vrijheid van het handels- verkeer belang heeft, maar dat thans een der gelijke vrijheid niet bestaat, daar de kapitaal- krachtige groote staten in deze richting doel- bewust en stelselmatig hun- politieken invloe.l doen gelden. De in het manifest verlangde vrijheid van den handel is niets anders dan een tendentieuze eisch met een politieken ach ter grond. Hpover, de Amerikaansche minister van handel, heeft verklaard, dait als de 23(?) Europeesche naties de 48 Amerikaansche staten zouden willen .navolgeh door vrijhan- del in te stellen en als Europa dan handels- betrekkingen met de overige wereld zou ves- tigen zooals Amerika die heeft, de doeleinden van het manifest der zakenlieden zoo goed als zouden worden bereikt. Hoover beioo°"de dat het manifest, logisch gesproken, niet&te gen Amerika kan gericht zijn daar in de 5 jaar, dat het Amerikaansche tarief van kracht is, de invoer uit Europa met 54 pet. is gestegen. Zoolang de huidige levensstan- daard in Europa blijft bestaan, moet Ameri ka de bescherming van sommige industrieen handhaven. PLUNDERENDE BANDIETEN IN CHINA. De „Times" meldt uit Sjanghai dat eenige duizenden bandieten in de province Honan« geplunderd hebben. Zij doodden 80 personen DE BRITSCHE RIJKSCONFE- RENTIE. De premiers der Dominions brachten in de Zaterdag gehouden zitting der Rijkscoafe- rentie krachtens den wensch tot uiting tot uitbreiding van den handel tusschen de ver schillende deelen des rijks, evenals tot het nauwer aanhalen van de banden, die de Dominions met Groot-Briftannie verbondeu. Sir Philip Cunliffe-Lister, de Britedie minister van handel, zeide er van overtuigd te zijn, dat het een levensbelang was, dat de handel tusschen de deelen des rijks werd uitgebreid, doch verklaarde dat hij zeer sceptisch stond tegenover alle pogingeu, ge daan door de publicatie van het intcrn'atio- naal manifest om de vreemde landen er toe te bewegen him politick te veranderen

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1