iV:. Siadsnieuws De bazar van de Vrijzinnig-iiei vormhen. Binnenland Prikkelbaarheid Foster's Maagpillen den het bedrag het volgend jaar weer op de begrooting te plaatsen. Met algemeene stemmen werd de subsidie yoor 1924 toegestaan. De voorzitter stelde voor om vanaf 1926 het bedrag weer op de begrooting te brengen welk voorstel met 5 tegen 2 stemmen ver- worpen werd. Voor stemden de heeren de Vries en Dekker. Daar op volgde een schrijven van Ged. Staten omtrent de ingezonden verordening tot verhaal van rente en aflossing van de som, door de gemeente bijgeciragen in de kosten van aansluiting van de Schagerwaard aan het electrisch net. 4. Naar aanleiding van de ter goedkeuring ingezonden verhaalsverordening merkte de" voorzitter van Ged. Staten bij schrijven van ;8 dezer op, dat een jaarlijksche heffing van 144 de grenzen overschrijdt van hetgeen te beschouwen is als een billdjke bijdrage in de kosten van de medewerking der gemeente aan de totstandkoming van het electrisch net te Schagerwaard. Deze kosten toch zul- ilen aanvankelijk slechts 185 bedragen en geleidelijk met 5 per jaar verminderen tot 105. Naar de meening van Ged. Staten ware daarom het in art. 4 genoemde percen tage te verlagen. Tevens ware huns inziens met het oog op de mogelijke toename van het aantal aansluitingen dit artikel aan te vullen met de bepaling, dat het slechts van kracht zal zijn tot en herzien zal worden in het jaar, volgende op dat, waarin het aantal aanslui tingen zal zijn uitgebreid. B. en W. stelden naar aanleiding daarvan voor het heffingspercentage van 3 terug te brengen op 2 3 4 en tevens om art. 4 aan te vullen met de bepaling, dat de verordening zal worden herzien en het percentage van heffing verminderd indien en zoodta de belastbare opbrengst der aangesloten per- eeelen door bijbouw met 5 is verhoogd. Zij achten het billijk dat de kosten onge- veer vergoed worden, waarom ze niet geheel met de aanmerking van Ged. Staten mede gingen. De beer Francis vond het jammer dat Ged. Staten de verordening niet onveranderd heb- ben goedgekeurd. De heer de Vries uitte zich in denzelfden geest, vooral ook tegenover de bewoners van Waarland. Hij achtte het eenvoudige bemoei- zucht van Ged. Staten. De heer Dekker was van hetzelfde gevoe- xen. De voorzitter merkte op dat op de voorge- stelde wijze de gemeente eenigsinds de du pe is. Wei waren wij eenigssinds ruim met de berekening. Zoo het voorstel van B. en W. luidde zul- len de bewoners ongeveer 8 per jaar te wei- nig opbrengen. De bewoners van de Scha- jerwaard zullen deze onbillijkheid niet zoo zwaar nemen. De heer de Vries wilde zich houden aan het oude voorstel. Spreker achtte de regeling voldoende billijk. De heer Francis wilde een onderhoud met Ged. Staten. De voorzitter was er niet tegen doch acht te succes twijfelachtig. Goedgevonden werd een uitvoerig schrijven te richten, waarom het voortsel aangehouden ,werd. Door de heeren A. Dekker en A. Groen, leden van den raad dezer gemeente, was het navolgende schrijven tot den raad gericht. Ondergeteekenden A. Groen en A. Dekker, leden van den raad, alsmede leden van de commissie tot het nazien der begrooting voor 1927, geven bij dezen te kennen, dat de rapporteur dezer commissie met zijn gezegde „namens de commissie" niet juist is geweest. Hij sprak niet namens de commissie maar meer als zijn of hun, namelijk Francis en de Vries persoonlijke gevoelens, aangaande de begrooting opgcmaakt na de vergadering der commissie. Toetichting. De commissie bestond uit de leden van den raad uitgenomen de wethouders die alien in vergadering met den secretaris op het raadhuis alle posten der begrooting na- gezien en besproken hebben zoover ze voor bespreking in aanmerking kwamen, waarvan toen een post namelijk subsidie aanvraag Banen Harenkarspel aan de gemeente voor verbreeding der wegen niet door alien werd goedgevonden. Nadien is niet meer vergaderd door de commissie, maar wel door de heeren Francis en de Vries die er zeer ingriipende verande- ringen in hebben voorgesteld. Ze hebben ons, ondergeteekenden, gaande naar de raadsvergadering waar de begroo ting zou behandeld worden van hun voor- nemen if kennis gesteld, doch niet van alle posten. Eerstondergeieekende heeft tegen den heer Francis gezegd. dat het zeer ingrijpend is en hij het maar persoonlijk moest voor- stellen, waarop dan ieder zijn gevoelen en persoonlijke meening te kennen had kunnen geven, wat door den rapporteur niet is ge- iaan. Wij kunnen niet anders dan hun eigen- machtig en ongeoorloofd gedoe ten zeerste afkeuren. Was get. A. Dekker en A. Groen. De voorzitter deelde mede, dat dit schrij ven, waarmede alle leden in kennis zijn ge steld, na het verzenden der agenda inkwam. Zeker zal dit schrijven verschil van gevoelen brengen, doch spreker hoopte dat de heeren zakelijk zullen blijven en de goede verhcu- ding, die steeds bestaan heeft, er niet door ycrstoord wordt. De heer Francis had met verwondering ?an dit schrijven kennis genomen. Spreker had namens jle commissie voorge steld een paar posten te verlagen De posten onderhoud dokterswoning en raadhuis waren niet in de commissievergadering besproken, doch wel degelijk zijn de heeren Dekker en Groen er mode in kennis gesteld Bij de be- houden bespreking hebben ze geen tegenwer- pingcn gemaakt, zoodat kon worden aange- nomen dat ze er mede accoord gingen. Dit bewees trouwen hun stem want beiden stem den ze voor die voorstellen. Verder is door mij geen enkele wijziging voorgesteld, doch zijn andere nun ten alleen besproken. Zelfs tub ik nog gezegd, dat ik gaarne het oordeel van de andere leden over die voorstellen zou vernemen. Spreker achtte het schrijven geheele misplaatst. De heer Dekker wees er op dat in de com missievergadering niet anders behandeld is dan de subsidie voor de wegen waar we al ien tegen waren. Toen we voor de vergadering aan kwamen fietsen hebben de heeren de Vries en Frjjncis gezegd, wat ze wikk-n voor stellen. Ik heb toen gezegd, doe je mond maar open, dan kan elk zijn gevoelen zeggen. Het spijt me nog dat ik toen mijn mond niet open deed. Ik kan het echter nog niet best verstommen dat het zoo gegaan is. Ten onrechte heeft de heer Francis toen namens de commissie gesproken. We zijn wat overvallen. De heer de Vries nam eveneens met ver- bazing van het schrijven kennis. Beiden zijn bij de bchandeling in de gelegenheid geweest hun gedachten naar voren te brengen. Zij hadden toen behooren te zeggen dat Francis niet namens de commissie sprak. Niet nu. Je zit er toch met je voile verstand. Ik begrijp niet dat de heeren na de vergadering met punten naar voren kunnen komen waar ze zelf voorgesteld hebben. Ik wil aannemen dat ze tijdens de bespre king wat overrompeld zijn. Op het raadhuis was dit toch zeker niet het geval. De heer Dekker gaf toe dat hij toen ver- zuimd heeft er op in te gaan. Hij vond ech ter het optreden eigenaardig. De voorzitter zeide dat het hem gespeien heeft dat de begrooting op zoo'n eigenaar- dige wijze behandeld is. De heeren hebben het echter na afloop der vergadering ruiterlijk erkend dat hun handel- wijze niet goed geweest. Het is nog nooit zoo gegaan. De heer Francis wees er nog eens op dat de heeren Dekker en Groen met de voorstel len op de hoogte waren, wat ook hun voor- stemmen bewees. Hij was het er niet mede eens, zijn bevoegd- heid te buiten te zijn gegaan. De heer de Vries zeide nog, niet als rap porteur te hebben gesproken, Als ik, aldus spreker, met iemand een bespreking wil hou den, doe ik dat De voorzitter sloot daarna de discussie. De rondvraag leverde niets op. Slutting UIT ENKHULZEN. Wethouder C. Stapel heeft Zaterdag den dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden tot lid van den raad werd benoemd. In een bij- zondere raadsvergadering is hij gehuldigd. UIT CASTRICUM. Deze week slaagde te Utrecht voor het can- didaatsexamen in de medicijnen onze vroege re dorpsgenoot de heer A. Benders. Naar we vernemen is aan het bestuur van de R.-K .Bewaarschool alhier door Bur- gemeester en Wethouders vergunning ver- leend tot den aanbouw aan de bestaande be waar- en naaischool van drie lokalen met de noodige bijgebouwen. Zooals we reeds be richtten is door Ged. Saten voor eenige weken ontheffing verleend van het verbod gesteld in de begraafwet tot het bouwen binnen een af- stand van 50 meter van een bestaande be- graafplaaiis. De architect van het gebouw is de heer S B. van Sante te Zaandam, die indertijd ook de architectuur heeft gehad over den bouw der bijzondere lagere scholen. Binnen enkele weken zal de aanbesteding plaats hebben. UIT SCHAGEN. Met ingang van 1 November is aan P. Buis Jzn., te Schagen, op zijn verzoek, eer- vol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht op de Rijkslandbouwwinter- school, aldaar, onder dankbetuiging voor de door hem in deze functie bewezen diensten, en is als zoodanig benoemd P. Hopman, te Schagen. UIT ENKHUIZEN. De gemeenterekening over 1925 is als volgt: ontvangsten gewone dienst 622.008, kapitaaldienst 438.439, totaal f 1.060.448; uitgaven gewone dienst 559.102, kapitaal dienst 433.439, totaal 997.542. Voordee- lig saldo 62.906. Het succes van den bazar in het vereeni- gingsgebouw der vrijzicinig-hervormden (Heul 1) staat wel reeds vast. Groote drom- men hebben zich gister kunnen overtuigen van de waarheid van hetgeen wij Zateraag schreven, en nu alles goed en smaakvol was opgesteld, kreeg men nog meer den indruk van in een warenhuis te zijn beland, waar naast een keur van handwerken, waaronder voor den meest vcrfijnden smaak, geetaleerd zijn allerlei verpakte' consumptie-artikelen, speelgoed, inktstellen, achil^erijen, boeken, rookgerei, galanterieen, enz., enz. Hard is er gewerkt om deze vee.soortige artikelen bij elkaar te krijgen, maar ook om die zoo te plaatsen dat ze alle te zien zijn en al§ het ware tot kocpen lokken. Slechts drie a vier weken is het geleden, dat het idee geopperd werd om ter verkrijging van de gelden, noo- dig voor het aanschaffen van meubelen voor het nieuwe vereenigingsgebouw der vrijzin- nig-hervormden, een bazar in te richten en nu reeds heeft men dat idee op schitterende wijze uitgevoerd. Gistermiddag ten 2 ure opende ds. Deet- man den bazar met een welkom aan alle aanwezigen (de ruimte was overvuld met be- langstcllenden), daarbij de hoop uitspreken- de, dat tijdens den heelen duur van den ba zar (tot en met morgen) zulk een toeloop mo- ge blijven zijn te constateeren. Lang is de be- hoefte gevoeld, ging spr. voort, aan een ge bouw voor de vrijzinnigen. waar zij konden samenkomen, om hunne vrijzinnige gedach- te te kunnen uitleven, maar slechts heel langzaam hebben zij vasten voet kunnen krijgen in deze gemeente. Ten slotte hebben zij het aangcdurfd om dit gebouw te huren, waarvoor de bazar nu de mcubileeringskos- ten moet opbrengen. Spr. bracht een eeresaluut aan den heer van der Esch, dieu hij de ziel der beweging ncemde vanwege zijn onvrnvcestbaar opti- nncT.e. nij was iict, die de za:.i; warm hit.J en de commissie instalioerde, die terstond aan het work ging oncer de krachtige hiding van mevr. Mulder-Paardekoper, D.ze had haia. plannen al gereed. Aller- eerst st-lde zij voor een verloting te organi- sseren met lOtIO lotai a 1 per lot. Da schrik sloeg ens cm 't hart, zei spr., toen wij hoorden van dit plan, dat welhaast onuitvoer- br.ar leek, zoo zelfs, dat spr. in „Kerk en Volk" aan aiidere gemeenten vroeg of men er voor voelde loten te nemen. Geen enkele aaiy vrage, kwam binnen. Geen mood echter, in ei- gen gemeente wist het comite zooveel steun op te wekken, dat nu reeds alle duizend lo ten zijn geplaatst. Enkele dezer zullen wel verkocht zijn in de omgeving, maar het over- grocte deel is toch geplaatst in Alkmaar (dayerend applaus) en spr. bracht alien har- tclijk dank voor de in dezen getconde belang- stelling en medewerking. Dit resultaat had spr. nog steviger dcen staaa in zijn overtui- ging, dat de vrijzinnigen in Alkmaar bereid zijn te offeren, als dit noodig is. Tot mevr. Mulder, die voor den bazar ook ncg zooveel werk tot stand bracht, richtte ds. Deetman vcorts een woord van dank, als mede aan alien die geschenken er vcor gaven of op andere wijze werkten aan de totstand koming van 't vereeinigingsgebouwde heer Saal (kerkvoogd), die als architect de noo dige veranderingc-n leidde; de heer Wiese die de stucadoorwerken uitvoerde; de heer Koorn die vcor de betimmeringen zorgde, en verder aan hen die de versiering en aankiee- ding op zich namen, van wie spreker noemde de hecreri Masee en Bruin, die resp tapijten en blocmen aanbrachten. Voor den concierge en dient echtgencote, die in weinige dagen zooveel hadden moeten doen in het gebouw, hoopte spr. dat zij nog lang in functie mo- gen zijn tot voile tevredenheid van het be stuur. Na ook aan alle anderen, die minder op den vcorgrond kwamen, zijn dank te hebben be- tuigd voor de ondervonden medewerking, vcrkiaarde spr. dor <bazar geop.nd, den be- zoekers een paar gezellige dagen toewen- cchende en veel koopkracht. De heer van der Esch, voorzitter van de Evangdische Unie, nam hierna het wocrd. Hij beschouwde het organiseeren van den bazar als een stuk Unie-werk en bracht hulde aan de dames der bazar-commissie voor het cnthousiasme waarmee gewerkt is en vcor de toewijding, bctoond bij alle werk- zaamheden, die zulk een schitterend resul taat hebben mogen veroveren. Na dank te hebben gebracht aan alien, die zoovele artikelen afstenden voor den bazar, sprak spr. er zijn vreugde over uit, dat zoo veel beiaugstelling in verschillende kringen vcor de zaak gewekt kon worden. De pessi- misten onder ons zullen nu wel willen erken- nen, meende spr., dat hier vele vrienden zijn van onze beweging. Door den lotenvcrkoou zijn wij op den goeden weg, en nu wenschte spr. het comite nog een goeden verkoop op den bazar. Hij eindigde met de hoop uit te spreken op verderen bleed van het godsdien- stig leven in Alkmaar. (Applaus). Mevr. Mulder, presidente van het ba- zar-comite, had aan het gesprokene niet veel meer toe te vcegen. Zij zegde dank voor de haar gebrachte woorden van hulde en, waar nu de bazar geopend was, hoopte zij, dat het publiek zijn beurzen zou opoacn. (Applaus). Wij gelooven te mogen constateeren, dat gister reeds op ruime wijze aan dien wensch is tegemoet gekemen. De dames bij de ver schillende stands hebben, mcenen wij, goede zaken gemaakt, getuige de velen, die met een grooter of kleiner pakket het gebouw verlie- ten. Wij wiTkn niet nalaten er hier nog even op te wijzen, dat het geenszins fancy-prijzen zijn, waarvoor de verschillende artikelen ver kocht worden. 't Is waar, er zijn betrekke lijk dure voorwerpen bij, maar deze zijn de daarvoor gevraagde prijzen alleszins waard. Mien ga zien en overtuige zich, dat vooral in de afdeeling handwerken bijzonder smaak- volle dingen zijn bijeengebracht. Voor wie meer houdt van kansspel is volop gelegenheid om dien lust te bevredi- gen; op allerlei wijze kan men voor een dub- beltje een kans koopen op een aardigen prijs Een orkest geeft aardige muzicic (violen. piano, fluit), zoodat men van een werkelijk gezellig verblijf op den bazar kan spreken En is men moe van het kijken of koopen, een aardig ingerichte theesalon met rook- kamer vcor de heeren biedt de verjangde rust. De bazar is heden en morgen geopend van des namiddags 26 en 810 uur. Morgen- avond zal de sluiting door ds. Baar geschie- den. WERKVERSCHAFF'NG. VERNIEUWING BESTRATING KCX3RSTRAAT EN RITSEVOORT. B en W. schrijven in bijlage No. 131: Blijkens bij ons ingekomen opgave van den gemeentelijken dienst der werkloosheids- verzekering en arbeidsbemiddeling waren op 18 October j.l. 206 person en als werkzoeken- den bij dien dienst ingeschreven. In verband met het naderende win+erseizoen is het te verwachten, dat dit aantal geleidelijk zal toe- nemen, zoodat ook tbans weer aanzienlijke werkloosheid kan worden tegemoetgezien. Wij hebben daarom opnieuw overwogen of. er zoo ja, welke maatregelen de gemeente zou kunnen nemen om aan een aantal werk- loozen werkgelegenhek' te geven. De Commissien van advies voor de werk- verschaffing en den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling gaven ons in overweging, een aantal door haar genoemde werken te doen uitvoeren Wij zijn na overleg met de Com missie van bijstand voor de publieke werken fot de slotsom gekomen, dat voor uitvoering in werkverschaffing gedurende den a s. win ter in aanmerking komen o.m de volgende werken A. dienst der gemeentewerken geraamde kosten: 1. bermen verlagen langs verschil lende wegen4000 2. bermen verbeteren langs Baan-, Geester- en Nieuwlandersingel 1000. 3. schoonmaken van riolen 4000. 4. uitbaggeren grachten en Hoornsche vaart, met het bren gen van de verkregen bagger- specie opi'nader aan te wijzen terrein a. fl e s 4 s s 7000,— 5 Westerweg van Houtweg af tot Kruislaau, uitbreker. paarden- pad, onder proficl brengen, puin en basaltslag inwalssn en teren met spramex 6500. 6 Kruislaan van Westerweg af tot Wilhelmmalaan, ais onder vijf 6500.— 7. Kruislaan van Wilhelminalaan af tot Kennemeritraalweg, on der profiel brengen, inwalsen puin en basaltslag en teren met spramex 2000. B. dienst der plantsoenen: 8. stam- en struikgewassen zuive- ren van doocl hout, opruimen van kwijnende en coode hout- gewassen, snoeien van boomen en andere beplantingen, ver- nieuwen en repareeren van boombeschermers, meer in het bijzonder van de in de laatste jaren gepote boomen beplanungen op de bolwer- ken zuiveren van onkruid, repa- reeren en verven van hooge rasterwerken, vernieuwing van enkele grasmatten, verbeteren van eenige plantsoenpaden door het ophalen van kuilen en kanten, de parterre's op het Stationsplein verzoden en bij- werken met verlaging der op- gestoken kanten en het aanplan- ten van booruen 7875. Totaal f 38875.— Met deze werken zullen de volgende aan- tallen werklieden gedurende de daarbij aan- gegeven aantallen weken naar schatting kunnen worden tewerkgesteld dat genoemd onder 1 8 man ged. 20 w., 2 4 10 8 15 20 In de onder 5 en 6 genoemde werken is vooi elk naar schatting aan arbeidsloonen begrepen 2000 het loon, dat bij vervoer moet worden betaald, in dat onder 7 ge noemd 200. in die onder 8 f 6300. Bovengenoemde commissien van advies gaven ons bovendien nog als in werkver schaffing uit te voeren werken aan: a. het pad ten westen van den Westerweg in te richten tot wandelpad, kosten nog niet bekend; b. Hoeverweg, uitbreken van het paarden- pad onder profiel brengen. inwalsen van puin en basaltslag en daarna teren met spramex, kosten 39000 Met de Commissie yan bijstand voor de publieke werken zijn wij van oordeel, dat het onder a genoemde werk uit een aesthetisch oogpunt niet is aan te bevelen. en dat. in dien gelden tot een bedrag van f 39000 voor een uit te voeren werk zullen worden beschikbaar gesteld, net meer aankeveling verdient en urgenter is. om in plaats van den Hoeverweg te verbeteren. over te gaan tot het vernieuwen der bestrating van de Koor- straat en lit Ritsevoort met bijkom^nae wer ken, waarmede ongeveer hetzelfde bedrag gemoeid is en het aan arbei is'conen uit te keeren bedrag aanmerkelijk won't ver hoogd, (van 7000 tot f 1365C), met gevolg. dat. terwij! bij het eerste werk 280 weken arbeidsloon zijn te besteden. bij de uitvoe ring van de venue u wings werken aan Koor- straat en Ritsevoort ongeveer het dubbele moet worden uitgekeerd Het laats'geno-mde werk zouden wij willen doen uitvoeren over eenkomstig het rapport van den Directeur der gemeentewerken dd 21 luli j.l., G. W 261, nW uitzondering van het d.arin ver- melde omtrent eene verlaging van de Wagen- makersbrug en het aanleggen van een hoofd- riool van de Laat naar de PatcnosfersTaat De kosten zijn geraamd op f 38500 (Koor- straat f 200a0. Ritsevoort f 185G0). De rijweg is geprojecteerd op 7 M breedte, bestaat met straatklinkers; de trot- toirs van basaltinetegels. afgezet met hard- steenen trottoirbanden. zijn ongeveer 2 M breed De trambaan wordt bij de Groote Kerk en de Kerkstraat omgelegd ten einde meer plaats voor het verkeer te krijgen Hoe- wel het voor een mogelijk later aan te leggen geruischlooze bestrating beter zou zijn alle leidingen en ook de rioleering onder de trot- toirs te leggen, is dit in verband met het zeer groot aantal leidingen en kabels met moge lijk De leidingen :n kabels komen zooveel mogelijk onder de trottoirs, de rioleenng. de rioleering is buiten de trottoirs geprojec teerd Wij zouden de aanbesteding op tweeer- lei wijze willen doen plaats hebben, n.l. a onder de gebruikeliike vcorwaarden, met dien verstande, dat, met uitzondering van de vaklieden, alle werklieden uit Alkmaar moe ten worden betrokken; b. onder bepaling, dat een nader vast te stellen aantal werklie den. door den gemeentelijker dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling op grond van de hiema te noemen volgorde aan te wijzen. zal moeten worden tewerkge steld, aan welke werklieden een loon zal zijn uit te betaken geliik aan dat van onge- schookde werkkrachten ingevolge het arbeids- contract. (Wordt vervolgd.) VEROORDEELD. De rechtbank te Middelburg heeft gisteren J J. v. N., 31 jaar, reiziger te Middelburg, wegens het verzenden van een brief met aan- gegeven waarde van 2500, terwijl en niets dan waardeloos papier inzat, tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was 154 jaar. Mr. A. R. ZIMMERMAN. Naar de Telegr. verneemt, is mr. A. R. Zim merman. die tijdens zijn reis in Amerika te San Francisco ongesteld is geworden, thans weer geheel beter Echter heeft hij op me- disch advies van zijn reis naar Mexico moe ten afzien. Op 17 dezer heeft de heer Zim merman zich te San Diego ingescheept om via Panamakanaal en Liverpool de thuisreis te ondernemen. DE GEMEENTE-FINANCIeN VAN VL1 ELAND Van Vlieland wordt aan de Nieuwe Har- linger Ct. geschreve<- Bcpniv.tios aan Vulpenhouders worden vakkundig verrieht togen uiterst lage prijzen. L I RAN KEN BERG, Alkmaar. Zou de toestand nog erger moe;en wor den, voordat van hoogerhand worth :nge- grepen? Zit de gemeente nog niet diep ge- noeg in den put? Is het niet verschrikkehjk, dat aanutonds onze kinderen in onverwarm- de lokalen moeten zitten, omdat geen brand- stoffenhandelaar kolen wil leveren, voor de oude schuld is afgedaan, gesteld al, dat er nog een smid zal zijn, die de kachels wil zet- ten? Is het niet terurig, dat de ambtenaren al weer maanden lang op salaris zitten te wachten, onder wie zelfs een, die na October 1925 niets meer heeft ontvangen? is het niet erg, dat het Bu.gerlijk Ar-mbestuur van een particulier eenige ,harde gulcens moet leenen voor een geval, waarin dringend hulp gebo- den was? He 1' SPOORWEGONGELUK TE WOGNUM. De heer W. C. Snel, wethouder van Me- demtlik, die, naar wij in ons vorig nummer mc.dden, bij het spcorwegongeluk te Wog- num slechts licht gewond heette te zijn, is, ocricht men ens uit Medemblik, integendeel ernetig egtroffen. Zijn rechler-sleutelbeen is gcbroKcn, zijn bcrsikas gedeeltelijk inge- urukf, terwijl ook zijn rechterbeen gelcwetst is. De heer Snel zal geruimen tijd rust moe ten houd.n en onder geneeskundige bchan deling blijven. EEN ZWARTE LIJST VOOR DRONKAARDS. De gemeenteraad van Alphen aan den Rijn heeft besloten een zwarte lijst voor dronk- aards in te stelen. Aan personen die op die lijst voorkomsn, mag niet worden getapt. NEDERLANDSCH COMITe TOT RHEUM ATIEKBESTRIJ DING. Zateraag is in het Kolcniaal Instituut te Amsterdam die installatie-bijeenkomst ge- hcuden van het Nederlandsch Comite voor Rheumatiekbsstrijding. De minister van arbeid, prof. dr. J. R. Slo- temaker de Bruine, hi eld de openingsrede. Nadat da minister deze rede had gehou- dj.i, riep co vcorzittar van het Nederlandsch Comite voor- Rheumatiekbestrijding, prof. dr. M. W. F. Treub, het welkom toe aan de gas ien uit hat buitenland: dr. R. Fortescue Fox, voorzitter van het internaticnale comite voor de rheumatiekbestrijding; dr. J. Alison Glover, vertegenweordiger van den minister vai volksgczondheid van Engeland, en dr. A. Krebs, directeur van het Landesbad te Aken. Spr. betrcurde het, dat enkele Fran- sciie gedelegearden, die waren uitgenoodigd, niet aanwezig waren. Ten zeerste waardeeren wij, zoo vervolgde prof. Treub, dc aanwezigheid van dca minis- ter van arbeid, wien wij danken voor de be- langstclling, waarven hij namens de regee- ring in zijn openhgswoord heeft blijk gege- ven, en van den Ccmmissaris der Koningin in Ncord-Holland. Daarna zeide spr., dat het verwondering meet baren, dat de medische wereld tot dus- verre een georganisecrde bestrijding van een zoo verspreide ziekte vcrwaarlocsd heeft. Men is in het algemeon eerder geneigd om over den rheumatiekli'der te glimlachen, dan medeiijden met hem te hebben, omdat de kwaal wci zeer lastig is, maar niet doode- lijk. Daarom doet het spr. zocveel genoegen, dat hier zcovelen aanwezig zijn, die door- drongen zijn van de necdzakelijkheid van de bestrijding van de rheumatiek; als volks- kwaal. Wij danken de regecring voor den door haar toegezegden moreelen steun, maar we rekenen er op, dat deze spoedig van fi nanciers steun vcrgrze'd zal gaan. Wij stellen rns niet v: or, op medi=ch ge- >icd te gam beunhazrn, maar wij zullen rachten zocwel mcdisch als st?tist<9ch voor te liehtcn. Daarom verlaeugen we cr ons zoo van harte over, c'at de ziel van onze bewe ging is dr. van Freemen, de eenige weten- schappc'.iike Nedcrlander, die zich tot dus- vcrre met het vraagstuk heeft bezig gehou- den, rn wirns verdienste internationaal er kend is, dear hij rralioz n is tot algemeen se- cretar's van dc in'.ernatior le vereen'ging 'van deskundlgen co .dit ireb'cd. Hij is thans "on aaigewezai als mcd-isrh adviseur en di recteur van het rheumatiek-hespitaal, dat we ncg niet hebben, maar dat komen moet en kcirrn zal. Mogen er doer het heele land co alite's worden cngericht tot inzameling van de m'ddclen welke ieder d'e kan ztch daar voor beschikbaar moge stel'cn. Vervo'gens heeft dr. J. van Freemen een voorzitter van het internaticnale camir^ te gen rheumatiek, een en -nder mc'egedeeld pver cD rhaumatiyc'rbe"tri;d<ng in Engeland. Dr. A. Krehs, uit Aken, heeft daarna het woord .gevoerd namens het Duitsche comite voor rheumatiekenderzeek de conference be- grct. Dr. 1. Alison Glov r snr-k als vartegen- woordiaer van het Britsche ministerie. van voVsgezondheid Vervo-lgens he°ft dr. J. van Breemen een tor-snraak rehouden. Ten slotte heeft d" heer 1. van 7utr>hen er zijn vreugde over uitg~spro!cen, dat hier zoo veel vortegenwoordigers van de arbeiders- wereld aanwezig waren. Hij bracht hulde 'van dr. van Breemen, dank zii wien men ook :n Nederlrnd is traan inzien. dat de gemeen- "chao van de rheumatiekbestrijding een taak heeft. ONEERLfJKE WERKSTER. Ongeveer 9 maanden geleden is de 31-ia- rige werkster J. W., huisvrouw van C. T., uit de Meidoornstraat, in betrekking gekomen bij het afbetalingsmagaziin van De W., aan de Croosv/iiksche straat te Rott. Zij kwam daar des Dinsdags en des Vrijdags om de zaak schoon te maken. Des middags, als De W. ging eten, was zij dikwijls alleen in de zaak. Al spoedig maakte zij er een gewoonte van, dan naar het boven den winkel gelegen magazijn te gaan en daar goederen te stelen, welke zij onder haar kleeren verstoote. In den loop van den tijd heeft zjj op die manier voor meer dan 2500 buit gemaakt aan de- kens, japonnen, laarzen, ondergoederen, enz. Aanvankelijk werden de diefstallen niet opgemerkt; maar eenige weken geleden heeft De W. anonieme brieven gekregen, in welke vrouw T. van diefsta] beschukligd werd. Hij wenschte .daar evenwel niet op te reageeren. De anonieme briefschrijver heeft zich daarop komt vaak voort uit slechte spijsvertering, Alle spijsverterings- stoornissen moeten spoedig zwichtenvoor Foster's Maagpillen. het laxeermiddel bij uitnemendheid. Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. 3 3 °0 4 10 20 )- 5 10 S v 6 10 8 7 4 2 i» V 11 11 II II I

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6