Schrale Lippen van de gestolen goederen hier en daar in beslag genomen. Met elkaar vullen zij een groote kamer op het politiebureau aan de Meermanstraat. Aangezien de benadeelde geen vervolging wenscht, zullen de vrouwen vervolgd worden op last van den officier van justitie. De beide vrouwen zijn, nadat proces-ver- baal tegen haar opgemaakt is, heengezon- den. het zweedsche oorlogsschip FYLGIA TE VLISSINGEN. Het Zweedsche oorlogsschip Fylgia, dat op 7 November te Vlissingen verwacht wordt met prinses Astrid aan boord, zal de vlag van deze Zweedsche prinses voeren. tot den justitieelen dienst van het politiebu- reau aan de Meermansstraat gewend, en deze stelde een uitgebreid onderzoek in, dat weldra tot resultaat had, dat vrouw T. aan- gehouden werd. Zij legde een volledige be- kentenis af. De gestolen goederen had zij deels bij haar thuis cpgeborgen, deels beleend in een pand- huis aan de Jensiusstraat, deels in een bank- van leening in de Warmoeziersstraat, deels verkocht aan vrouwen uit deze buurt en deels gegeven aan de 33-jarige vrouw D. v. O van den Kleiweg, een bekende geldschietster, die haar tegen afgifte van bijvoorbeeld voor 40 aan goederen, een voorschot van 30 gaf. Op grond van vermoeden van heling is deze vrouw v. O. eveneens aangehouden. Zij ontkende evenwel ten stelligste geweten of vermoed te hebben, dat de goederen van mis- driif afkomstig waren. Intusschen is verreweg het grootste deel Dientengevolge zullen, bij binnenkomst, aan dat schip de gebruikelijke eerbewijzen ier marine (saluutschoten) worden betoond. Voorts zal aan de Fylgia gedurende het revblijf van dezen bodern in de Nederland- iche wateren een eereescorte worden verstrekt, bestaande uit een tiivisie van vier torpedo- booten. HET VERBOD VAN 1NVOER VAN VERSCH VLEESCH IN GROOT-BRITTANNIe. De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Ne- derland, het Kon. Nederl. Landbouw-Comite en de R.-K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond hebben een acres gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw be- trefende het verbcd van invcer van versch vleesch in Groot-Brittannie. DE SCHILDERIJENVERWISSFLING IN DE HAAGSCHE BANK VAN LEENING. De heer S. Benjamin Jr. te Rotterdam deelt aan de N. R. Ct. mede dat hij in ver- band met de interpellatie in den Haagsehen gemeenetraad over de bekende schilderijen- kwestie een brief gezonden heeft aan mr J. A. de Wilde, wethouder van 's-Gra>'enhage, waarin hij zieh beklaagt, dat de wethouder klaarblijkelijk verkeerd is ingelicht. Hij heeft we! dege'ijk bij het inlcssen van het briefjc zijn juist adres opgegeven en hij tart den di recteur of dengene, die dit*mededee!de, het tegendeel te bevvijzen. Doch toen hij de rente van het briefjc* betaalde, kon de desbetreffen- de beambte hem het nieuwe briefje niet ge- ven. omdat het boek opgeborgen was in een kast waar daar ter plaatse niemand den sleutel van had. dan een ambtenaar, die niet aanwezig was. Teen werd hem gevragd ge- noegen te nemen met opzenden van het brefje. De heer Benjamins verzocht toen te zijnen gerieve dit niet aan zijn prive adres, doch aan het adres Oppert 66 te zenden, een kantoor, waar hij den volgenden dag moest zijn voor zaken. Ook heeft hij direct na een bezoek van de politic te hebben gehad zich bereid verk'aard alle inlicht'ngen te ver- schaffen die maar mogeMjk waren, wat hij onmiddellijk gedaan heeft, door zich in te- genwoordigheid van den politebeambte naar de bank te begeven en daar den waarnemen- den dire-teur alle gewenschte indichtingen te geven. Wei heeft hij geweigerd den naam van zijn kcoper te noenien, wat hij als zijn goed koopmansrecht beschouwt. DE VERKEERSWEG AMSTERDAM— AMERSFOORT. De burgemeester van Muiden heeft weder een urief aan den minster van waterstaat ge- richt over den toestand van den verkeersweg Amsterdam—Amersfoort door de vesting Muiden. Hoewel in de eerstvolgende jaren de Vin- kebrug en Hartsveliderbrug vernieuwd zul'en worden en een rijwielpad zal gemaakt wor den van Hakkelaarsbrug naar Naarden, zoo meent de burgemeester van Muiden dat de wegverbetering op geen plaats tusschen Am sterdam en het Gooi zoo urgent is dan te Muiden. Die groote verkeersweg ligt over een leng- te van 300 meter door de vesting, waarin zich nog drie beweegbare bruggen bevinden, waarvan er twee een dekbreedte hebben van 2.54 meter, terwijl op sommige plaatsen de straat een breedte heeft van nog geen 4 meter. Van dien weg maakt ook de Gooische stoomtram gebruik, die evenals een autobus- onderneming des zomers een halfuur dienst onderhoudt van Amsterdam naar het Gooi Verkeersbelemmeringen komen dan ook herhaaldelijk voor en het aantal wachtende auto's bereikt meermalen een lengte van 1 KM. Wanneer nu door een ongeval op een van de bruggen het verkeer geheel gestremd is, of de bruggen niet geheel gesloten kunnen worden, hetgeen in verband met de verouder- de constructie van twee bruggen, die in on- derhoud zijn bij het departement van ooriog zeer gemakkelijk kan voorkomen en ook her haaldelijk voorkomt, dan neemt die verkeers- belemmering ernstige afmetingen aan, daar de verbinding van Amsterdam met het Oos- ten van ons land langs dien weg geheel zal djn afgesioten. In verband met het steeds toenemend druk verkeer, acht de burgemeester zich ooi; met het te verwachten verkeer tijdens de Olym- piade in 1928 niet meer verantwoordelijk en vertrouwt, dat de minister zoo mogelijk na een persoonlijk onderzoek in dien onhoudba- ren toestand spoedig verbetering zal aan- brengen. UIT DE R. K. STAATSPARTIJ. De vcorzitter van de R. K. Staatspartij, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, heeft op de gisteren gehouden bijeenkomst van den Partijraad een openingsrede gehouden over de beteekenis der reorganisatie. Bij de verkiezing van het dagelijksch be- stuur der R. K. Staatspartij werden eerst gekozen twee leden uit de door Rijkskies- king-organisaties aangewezen bestuursleden, de heeren prof. mr. J. A. Veraart en mr. J. N. J. E. Heerken* Thyasen; de drie overige bestuursleden wercbn tie heeren jhr. dr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, A. C. de Bruyn en M. v. d. Hout. Bij de verkiezing van een bondsvoorzitter werden op jhr. dr. Ch. Ruys de Beerenbrouck 80 van de 81 stemmen uitgebracht, zoodat deze gekozen is. EEN NIJVERHEIDSTENTOON- STELLING IN 1928. Naar de N. Rott. Crt. verneemt, zal in 1928 te Rotterdam, zoo mogelijk op het land van Hoboken, een groote nationalc nijver- hcidetentccnstelling worden gehouden. De bedceling is een overzicht te geven van den stand van den nationalen nijverhcid in 1928. DE VRIJ-RELIGIEUZE TEMPEL TE AMSTERDAM. De stichting De Vrij-Religieuze Tempel, ide aan het Daniel Willinkplein te Amster dam haar plannen ui'tvoert tot stichting van een tehuis voor de vrij-religieuzen van alle gezindten, heeft Zaterdag haar „tempel" in- gewijd. Wei is het groote complex, dat in de bene- denverdieping bevat een groote zaal, een kleinere zaal, bestuurskamer, koffiekamer en bibliotheek en voorts een eigen drukkerij en uitgeverij, terwijl de bovenverdiepingen be- staan uit woonhuizen, ncg lang niet gereed, doch de groote zaal is in alle geval zoover klaar. dat zij in gebruik kon worden genomen en daarom heeft men met de inwijding van den tempel niet langer willen wachten. Deze groote zaal biedt plaats aan onge- veer 500 personen en is bestemd vcor sa- menkomsten, vergaderingen, lezingen en concerten. En waar vooral muziek eender middekn is, waarmee de stichting zijn doel wil berciken, is in de zaal op de gaanderij cen concert-orgel geplaatst. Het interieur van de zaal is nog niet afgewerkt ai daar de mu- ren nog niet droog zijn, zijn deze nog niet geschilacrd, terwijl men door het nog cnt- breken van de in Duitschland bestelde stoe- icn en banken zich nog met oude stcelen moet behelpen. Een en ander dcet natuurlijk niet aangenaam aan, doch de verwachting is ge- wettigd, dat wanneer het interieur gehee* compleet is, de zaal cen aangenamen ir.druk zal laijgen. Zaterdagmiddag hebben vele leden en geeslverwanten van de sticht'ag van de gele gcnhcid gebruik gemaakt om de zaal te be- zeihtigen en den leider der stichting, den heer K. H. Noest Jr., hun gelukwenschen aan te bi-cdcn. Velc anderen hebben hun bc- langstd'.ing getcend c'ocr het zenden van cen bloemstuk. 's Avonds is de tempel plech- tig ingewijd. HET VERDRAG Een aantal perscncn te Groningen hebben zich vercenigd cm ook uit het Nc: den van ens land en stem te doen hcoren -ad protest tegen hot verdrag met Belgie. Zij becogen, naar zij schrijvcn, daarbij in hcofdzaak: lo. ten duidelijkste le doen uitkomen, dat dit ver drag niet slechts een zuivere kwestie van Rottcrdamsche belangen is. zooals maar al te dikwijls wordt betoogd, doch een zaak van algemen Nederlandsch belang, en 2o. ook in Grcningen het publiek nog meer te overtui- gm van de groote ramp, die over ons vader- land zcu komen bij aanneming van dit voor Nedrland zo ongunstige en vernederende verdrag. A.s. Donderdag zal een openbare vergade- ring worden gehouden, waarin als sprekers zullen optreden oud-generaal Snijders en waarschijnlijk prof. mr. F. do Vries te Rot terdam en mr. H. van Haeringen aldaar. ST ALYERBETER1NG. De vocrzitter van de Hollandsche MaaK schappij van Landbouw, de heer D. do Boer Dzn.. heeft de commissies voor stalver- betering voor Noord- en Zuid-Holland gein- stalleerd. De commissie voor Zuid-Holland bestaat uit de heeren P. Jualm te Voorburg. A. N. Vamdragcr te Rotterdam, en ir. J. G. Tuk- kcr. rijksveeteeltconsulent te 's-Gravenhage De cemmissie voor Noord-Holland bestaat uit de heeren K. Braak te Oostwoud, E. Dz. Govers tc Alkmaar, en ir. S. J. Swierstra, rijksveetreltconsulent te Utrecht. NEERBOSCH. Voor de bevolking van de Neerbossche weesinrichting was Zaterdag een dag, rijk aan emotie, want er werd afscheid genomen van den directeur en de directrice ds. en me- vrouw Schrijvervan der Wcerdl; en als zoo- danig werden geinstalleerd hun kinderen ds en mevrouw Steenbeek—Schrijver. De plechtigheid werd 's middags ingeleid met de uitvoering in de weezenkapel van een jubileumscantate ter gelegenheid van het 40- jarig huweliiksfeest van den heer en mevrouw Schrijver-van der Woerdt op woorden van den heer Zwikker, schoolhoofd op Neerbosch, getoonzet door den heer Alphenaar, leider van de muziek aldaar. Deze tweede uitvoe ring had plaats om hen, die op dezen bijzon- deren dag naar de stichting zouden opgaan, te laten hooren wat de jeugdige bevolking aldaar op muzikaal gebied vermag. De kapel was dicht bezet; een groot deel ervan vulden de schoolgaande en andere kinderen en de medewerkers. Onder de overige aanwezigen waren de bestuursleden, menige oud-verpleeg- de, eenige ringpredikanten, ds. Pierson. voor- zitter van het classikaal bestuur, de heer van Rappard, inspecteur van het rijkstucht- en op- voedingswezen en mr. Smeets, directeur van de rijkstuchtschool te Nijmegen. Ds. Posthumus Meyes, voorzitter van het bestuur van Neerbosch opende de bijeenkomst met het lezen van Psalm 90 en nadat hij in gebed was voorgegaan en de schare had ge- zongen Gezang 194, vers 13, sprak de predikant-directeur zijn afscheidsrede. Aan het slot zijner rede richtte spreker, ook uiit naam van zijn vrouw het woord tot zijn kinderen, die hen zullen opvolgen. Hij hoopt, dat het hen op Neerbosch wel zal gaan, dat zij in alles rekening zullen houden met den Vader der weezen, dan zult gij een goed wees- vader en weesmoeder zijn Nadat het Zangkoor Halleluja den schei- denden een lied had toegezongen, sprak ds Posthumus Meyjes, voorzitter der inrichting De schoolkinderen zongen daarna een af scheids- en welkomsitlied: weer woorden van en Ruwe Huid van Handen en Gelaat verzacht en geneest men apoedig met Deos 30, Tube 80 ct. PUROl den heer Zwikker. Ds. ten Kate, onder-voorzitter van Neer bosch en, zooals ds. Schrijver reeds zei, het oudste bestuurslid, het woord verkrijgend, wees er op, dat als men thans de stichting, wat gebouwen en verdere inrichiting betreft, met welgevallen gadeslaat, men zich haast niet kan voorstellen zooals Neerbosch voor de komst van het echtpaar Schrijver er uitzag. Ds. Steenbeek betuigde met een kont woord namens zijn vrouw en ook namens den heer Kolman, dank voor de woorden, waarmee zij hier werden verwelkcmd. Hij richtte hartelijke woorden ook tot de kinderen van Neerbosch. Nog spraken ds. Pierson, uit naam van de vereeniging van directeuren van particu- liere en •rijksopvoedingsgestichten. De bijeenkomst eindigde met gezamenlijk zingen van gezang 96. In de ontvangkamer werd thee aangeboden. DE 1NBRAAK AAN DEN BINNENWEG. Een uitgebreide inventarisatie in den win- kel van de firma H. J. S. aan den binnenweg te Rotterdam, waar Donderdagavond een groote hoeveelheid gouden en zilveren siera- den gestolen is, heeft uitgemaakt, dat er ge stolen zijn: 625 gouden trouw- en fantasieringen, 30 diamanten en briljanten, 12 diamanten- en briljanten dasspelden, 1 briljanten collier, 16 gouden armbanden, 15 diamanten- en bril janten oorknoppen, 3 diamanten brochettes, 20 gouden medaillons, 22 gouden hangers voor colliers, 31 gouden kettingen, 2 paar gouden manehetkuoopen, 9 gouden dassoel- den, 1 diamanten hanger, 10 gouden broches, 23 gouden colliers, en 10 a 12 gcuden zaU horloges, totaal voor een waarde van S a 9000. De politie zet het onderzoek naar de daders met kracht voort. DE BELASTING OP ARTSEN- AUTO'S EN MOTORFIETSEN NIET „UITSLUITEND:' VOOR HET BEROEP. Hot hoofdbcrtuur der Ncccrlnndsche Maatschappij tot bevordering der Gentes- kunst heeft in een adres aan den minister van f'aancien geschre'ven: Het gebruik van een motorrijtuig is bij dt uitoefening van Ret beroep van arts, zoowel cp het platteland als in de groote gemeente enmisbaar gev;orden. Het is boven alles-in het belang vm de zieken cn de dcor een ongeval getroffenen, als van een dergclijk snelvervocrmiddel ge bruik kan worden gemaakt. De aldus verkre- gen winst aan tijd komt de' genees- en heel- kundige behandeling der patientcn ten goede, niet alleen dcor spoediger liulp, maar ook, omdat den arts gelegenheid tot studie over- blijft. Het publiek eischt thans bij. telefoni- sche opcepen ook een snelle hulp per auto. Er bestaat een aanmerkelijk verschil tus schen den fabrikant of directeur van cen in- stelling of een bedrijf, die zich met zijn auto naar fabriek of kantoor laat brcngen en tus schen den arts, dei vcor al zijn huisbezot- ken, vo-or al zijn werk buitenshuis, gebruik maakt van een motorrijtuig. Het zal wel bij den arts een enkele maal voorkomen, dat hij ten behoeve van zijn ge- zin gebruik maakt van zijn auto, die allicht dienzelfden dag, want cok 's Zondags oe- fent de dokter ziin praktijk uit, gebruikt is voor bezoek aan patienten en misschicn dienzelfden avond of nacht daartoe weder om dienst moet doen. Maar dit gebruik voor genoegen, zoo gering in verhouding tot het dagelijksch gebruik, kan toch billijkerwijs geen reden tot belastingverhcoging geven. Het hoofdbestuur is om bovengencemde redenen van oordeel, dat het gebruik maken van een motorrijtuig door artsen. in stcde van bemoeilijkt, bevcrdc-d dient te worden, en zou daarom in ernstige overweging wil len geven een bepaling aan te brengen in de wet, waardOor deze bemoeilijking van de praktijk en vergroot'ng van uitgaven voor geneeskundigen voorkomen worden. NEDERLANDSCHE ADVOCATEN- VEREENIGING. Zaterdag heeft te Utrecht in het Jaarbeurs- gebouw de jaarlijksohe algemeene vergade- ring der Nederlandsche Advocaten-Vereeni- ging plaats gehad onder leiding van den voorzitter der vereeniging mr. Ed. Jaco'nson. De minister van justitie mr. Donner woende de vergadering bij, evenals het eere lid der vereeniging, mr. Loder, en de oud- voorzitter mr. Limburg. De voorzitter sprak de openingsrede uit. Het onderwerp van behandeling voor -deze vergadering luidde aldus: Is wijziging van het reglement van open- baar bestuur III, van orde en discipline voor de advocaten en procureurs, wenschelijk met betrekking tot: 1. Beperking van het in artikel 9 geregeld atemrecht? 2. Verbod van uitoefening van bepaalde beroepen nevens de advocatuur? 3 Toekenning aan de raden van toezicht en discipline van het recht om getuigen onder eede te hooren, en in verband hiermede rega ling van de verplichting om voor die raden te verschijnen en ten overstaan van die raden onder eede getuigenis af te leggen? 4. Andere regehng dan die welke thans in artikel 11 is vastgesteld ten aanzien van hoo- ger beroep van de aldaar genoemde beslissin- gen? 5. Opneming van een bepaling dat faillis sement van een advocaat van rechtswege diens schorsing in de uitoefening der praktijk zal meebrengen? Over dit onderwerp zijn prae-adviezen uit gebracht door mrs. jhr. jB. de Jonge en J. F van Deinse, die in hun prae-adviezen de ver- schillende kwesties, die zich naar aanleiding van de 5 vragen voordoen uitvoerig behande- len. Na het debat en repliek werd overgegaan tot stemming over de vraagpunten, welke hieronder volgen. Is het wenschelijk. dat het Reglement van Openbaar bestuur III, van orde en discipline voor de advocaten en procureurs, worde ge wijzigd in dier voege dat: 1De verkiezing van leden van den raad van toezicht en discipline, welke volgens arti kel 9 lid 2 geschiedt zoowel door als uit alle in het arrondissement ingeschreven advocr- ten, wordt beperkt door hen, die niet gedu rende een bepaald aantal jaren als advocaat zijn ingeschreven geweest, uit te sluiten: a. van het stemrecht? Met zeer groote meerderheid bevestigend beantwoord. b. van de verkiesbaarheid? Met groote meerderheid bevestigend beant woord. 2. Worde opgenomen een verbod van uit oefening van bepaaldelijk te noemen beroepen nevens de advocatuur? Met algemeene stemmen op 3 na ontken- nend beantwoord! 4. Het door artikel 11 tegen aldaar ge noemde beslissingen van den raad van toe zicht en discipline opengestelde beklag aan organen der rechiterlijke macht, worde ver- vangen door beklag aan een uit advocaten samen te stellen oppersten raad van toezicht en discipline. a. ingeval de be9lissing strekt tot schorsing of schrapping van een advocaat? Met algemeene stemmen bevestigend be antwoord. b. ingeval de beslissing is gewezen naar aanleiding van een klacht van zoodanigen aard als in lid 5 van genoemd artikel oni- schreven? Met groote meerderheid bevestigend beant woord. 5. Het tegen beslissingen van den raaa van toezicht en disc.pline opengesteide be klag wordt uitgebreid tot andere dan de <u lid 5 van artikel 11 oinschreven gevallen: a. mdien de beslissing over zoodanig by klag zou worden opgedragen aan een uit ad vocaten samen te stellen oppersten raad var. toezicht en discipline? Met meerderheid van stemmen ontkennend beantwoord. Tot nieuwe leden van het bestuur zijn geko zen mrs. J. R. Voute, Amsterdam, mr. H. de Visser, Groningen, mr. B. R. Wesseling, Utrecht en mr. W. A. J. van der Hurk, Breda. IS DE „VL. 25" MET MAN EN MUIS VERGAAN? Omtrent den logger „Vlaardingen 25 reeder K. J Knoester te Scheveningen, ver neemt de Crt. nog, dat het schip reeds acht weken op zee vertoeft, wat voor dezen tijd van het jaar ongewoon lang is. Het komt echter wel eens voor, dat loggers nog langer op zee blijven. Zoo is er thans nog een an dere Scheveningsche logger, die reeds negen weken weg is. Maar daar maakt men zich niet zoo ongerust over, omdat andere log gers de wegblijvers gesignaleerd hebben, zooals ook met dezen Scheveningschen log ger het geval is. De „Vlaardingen 25" is evenwel in de laatste weken door geen enkel visschersvaar- tuig op Doggersbank opgemerkt. Alleen was bekend, gelijk wij reeds berichlen, dat het schip voor den storm reeds zeer veel haring had gevangen en daarom wel spoedig cp de terugreis zou gaan. De reeder Kncester heeft in alle visschers- havens geinfoimeerd, of binnengekomen log gers iets gerapporteerd hebben over de „Vlaardingen 25". Tot nog toe zijn er alleen de vrij belang- rijke veiklaringen van den Scheveningschen schippsr, die met zijn logger op Doggers- bank lag, dat hij tijdens den storm van Zon- dagmorgen 10 dezer, omstreeks half elf, een zwarten logger heeft zien vergaan e:r in de diepte verdwijnen, zonder eenig spoor na te laten. Eerst heeft men gedacht. dat het de logger .Theodoor" zou zijn geweest, doch gebleken is, dat deze reeds vrocger, om streeks halfzes is vergaan. Het signalement, dat de Scheveningsche schipper van den ver- ganen 'logger gaf, is vrij vaag. Alleen komt overeen met de ..Vlaardingen 25" dat het schip zwart is. Men vreest dus, dat de twaalf-koppige be- manning wel har." einde op het beruchtt Zee- manskerkhof, gelijk Doggersbank in den vis- schersmond heet, heeft gevonden. De tweede logger, dien reeder Knoester ter haringvangst had, is gisteren behouden binnengeloopen. Onder de bemanning van de ..Vlaardingen 25zijn verschillende gehuwden. o m. de schipper, die een huisgezin met vier kinderen heeft. Men is te Scheveningen, dat reeds zoo zwaar getroffen werd door den storm, zeer onder den indruk van deze droeve gebeurte- nis. NA ACHT JAAR PLAKKENS Een dezer dagen te verwachten legerorde zal een ministerieeie beschikking bevatten over het gebruik van enveloppen. Hierin wordt o.m. gezegd: Bij vele onderdeelen van het leger wordt nog het meervoudig ge bruik (door overpiakken) van enveloppen toegepast, blijkbaar krachtens een door den opperbevelhebber van land- en zeemacht in 1918 gegeven order om, met het oog op pa- pierschaarschte, een spaarzaam gebruik te bevorderen. Overmits aan evenbedoelde bewerking, maar thans gebleken is, meer uitgaven ziin verbonden dan aan aanschaffing van nieuwe enveloppen, terwijl het gebruik van oude briefomslagen vaak aanleiding geeft tot ver- warring. wordt bij deze bepaald, dat in den vervolge weder nieuwe enveloppen moeten worden gebruikt. Voor den niet in militaire zaken iugewij- den lezer diene zegt de Telg., dat de militaire administratie tot nog toe meende, een enve- loppe meermalen te moeten benutten. Er werd na het gebruik, telkenmale, met be- hulp van gom en gluton, een wit papier over het adres geplakt. Dit kon eenige ma'en her- haald worden, en de bezuiniging was be reikt. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zaterdagmiddag is door tot nit toe onbe- kende oorzaak de kapitale boerdtrij, behoo- rende bij het Trappistenklooster Lilbosch bij Echt, tot den grond toe afgebrand. De ge- heele oogst is een prooi der vlammen gewor- den. De groote veestapel is gered. De schade wordt, naar men ons meldt op 100.000 geschat. Nader wordt gemeld: Omstreeks 12 uur bemerkte een der broe- ders, die tot het klooster behoc-rt, dat in den Z. O. hoek van het complex gebouwen, het- welk to: voorraadschuur en stalling aient, en een 15-taI meters van bet meer Noordeiijk gc- legen klooster is ge.egen, eeu ernstige uit- slaande brand was uitgebroken. Aangewak- kerd door den icllen N.-O. wind greep het vuur bliksemsne! om zich heen, daar de schuur grootendeels met een voorraad graaii en verder met hooi wa„> gevnld. De motorspuit van de nabij gelegen pan- nenfabriek ,,de Valk" te Echt, alsmede de plaatselijke brandweer waren zeer kort na het eerste alarm op de plaats des onheils. De paters en broeders, die middelerwijl den strijd tegen het vuur aangebonden had- den, werden weldra nog gcassisteerd door de motorspuit van het eveneens niet veraf- gelegen missiehuis te Steyl, waaraan telet'o- nisch hulp gevraagd was. Toen eerst kon met het eigenliike blus- schingswerk worden aangevangen. Maar tevens bleek ook welke buitengewone moei- lijkhedeb te overwinnen waren in deze aan water zoo artne streek. Na vde vruchtelooze pogingen werd ten slotte uit een beek, welke op meer dan 1000 meter van het klooster loopt, water gekre- gen. Na eenigen tijd, moest men echter nog verder gaan en werd de spuit van her missie huis te Steyl naar een vijver gereden, welke op 1200 meter afstand is gelegen. De krach- tige motorspuit zoog het water op en pomp- te het naar de andere spuiten, die het verder in de vlammen wierpen. Zoodoende kon met drie stralen water gegeven worden. Dat het vuur toen reeds grootendeels de schuur in de asch had gelegd, laat zich be- grijpen. Doch nu verloren de vlammen ook zienderoogen terrcin. Tientallen van de onder deze omstandig- heden tijdeiijk van hun gelofte tot stilzwij- gen ontsiagen paters en broeders, geholpen door de novicen, weerden zich om het vuur te bestrijden. Zaterdagavond was het geheele complex behalve een gedeeite cat door een betonnen vloer van het andere deel gescheiden is, na- genoeg uitgebrand. Het zal echter nog wel eenigen tijd duren, voor het vuur geheel ge- doofd zal zijn. De schade bedraagt ongeveer 100,000, welke door verzekering wordt gedek4 De oorzaak is vermoedelijk gelegen in bioeii'ng van net graan. GOEDERENWAGENS ONTSPOORD. Zaterdagmorgen zijn nabij het station Apeldoorn, op het kruispunt van de lijnen ApeldoornZutphen en Apeldoorn—Deven- ter, eenige goederenwagens bij het rangeeren ontspoord, hetgeen een tijdelijke stagnatie veroorzaakte in het spoorwegverkeer in de richting ZutphenDeventer. De ochtend-D- trein uit Holland kwam te Deventer met 2 uur 20 minuten vertraging aan. De trein, welke van Deventer om 10 uur 16 min. naar Amsterdam, Rotterdam en Den Haag ver- trekt, werd over Zwolle geleid, en om 9 uur 32 min. werd een extra-trein in de richting Almelo ingelegd. Eenige uren na het ongeval, waarbij geen persoonlijke ongelukken voorkwamen, kon het spoorwegverkeer weer geregeld voortgang hebben. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Het dagelijksch bestuur van de Holland sche Maatschappij van Landbouw heeft in zijn vergadering, onder leiding van den heer D. de Boer Dzn. gehouden, behandeld een brief van den Bond van Cooperatieve Suiker- fabrieken, waarin deze mededeelt, aan het Koninklijk Nederlandsch Landbouw Comite te hebben verzocht, in de in November te houden vergadering nog niet zijn standpunt te bepcilen over de vraag, of de suikerbieten- cultuur bescherming behoeft. Dit in verband met het feit, dat de campagne thans in vol- len gang is. Aan het hoofdbestuur wordt verzocht, in verband hiermee de behandeling van dit punt in de afdeelingen uit te stellen. Daar voor de behandeling in de afdeelingen een geruimen tijd noodig is, meent de verga dering met het in behandeling geven niet te moeten wachten, doch wel een vrij laat tijd- stip aan te geven, waarop het standpunt van de afdeelingen aan het hoofdbesUiur moet zijn kenbaar gemaakt. Besloten wordt hier- voor aan te geven 1 Februari 1927. Het K.N.L.C. heeft besloten, niet te treden in het verzoek van de Holl. Mij. van Land bouw, na te gaan, of het practisch uitvoer hier zou zijn, bij den aanvoer ter markt het vee tegm mond- en klauwzeer te en ten, zoo als op sommige Duitsche markten geschiedt. Besloten worat daarom, dit punt voorloopig te laten rusten. VERLOFSOFFIC1EREN CONTRA DEN STAAT. Namens het bureau tot invordering van te weinig betaalde tractementen, enz. aan ver- lofsofficieren, zijn aan het departement van ooriog aangeboden de declaraties van 999 officieren tot een totaal bedrag van 558.923.45. Tevens is de Staat bij deurwaarders-exploit ten verzoeke van de bij gemeld bureau aan- gesloten officieren, tot betaling van het door ieder huner gedeclareerde bedrag aange- maand. KORTE BERICHTEN. Het bestuur van den Nederl. R.-K. Boe ren- en Tuindersbond heeft, blijkens De R.- K. Boerenstand, het volgende adres gezonden aan den minister van financien naar aanlei ding van de wetsotwerpen, igediend bij Ko- ninklijke boodschap van 28 Mei 1926 tot herziening van de verdedigingsbelasting II enz. De Kamer van Koophandel en Fabric- ken voor's Gravenbage heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden inzake het ont- werp-Wegenbelasting. Groen van Prinstcren, Vereeniging van burgemeesters. wethouders en secretarisson van Calvinistischc wereldbeschouwing, heeft Vrijdag te Zwolle haar algemeene vergade ring gehouden onder leiding van den heer C Dommisse, burgemeester van Maassluis. In de morgenvergadering, die bijgewoond werd door mr. 1. A. van Roijen, burgemees ter van Zwolle, werden als bestuursleden ge kozen de heerenmr. de Lange, sceretaris van Utrecht, en Joustra, burgemeester te Bccdum. De arbeider P. M., die gisteren aan boord van een aan de werf van de n. v Piet Smit aan den Kreekweg te Rotterdam, in re- paratie liggend stoomschip bekneld geraakt is tusschen een krukas en een ander machine- onderdeel en die met ernstige verwondingen aan beide beenen in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging is opgenomen, is gisternacht aan de gevolgen overleden.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7