Zilckte en Pijn Een versferkend middel TeSegrammen van 25 October 1926. Opgave van Noordhollandsoh Landbonworediet Provinciaal nieuws UIT BERGEN. SEXUEELE VOORLICHTING. sprookjes. Geen bijzonderheden, spraokjes. Geen bijzonderheden, doch vermelding van een paar eenvoudige jeiten. Meer in geen i geval. to het „Granje Hotel" behandelde Vrij- dagavond voor de vereeniging voor leeringen op kunst en cultureelgebied, de heer Daal- der, het onderwerp Sexueele voorlichting". Spr. ving aan met te verklaren dat hij zich levendiig kon voorstellen, dat er voortreffelij- ke menschen zijn, die een afkeer hebben van de Rein Levenbeweging, het onomwonden zeggen van subtiele dingen. Het standpunt, dat men ten deze inneemt wordt bepaa'.d door de levensbeschouwing die men aanhangt. Men leert iemand pas be- rrijpen als men de bron kent waaruit hij leeft. wpr. gel oof de de waarbeid te zullen vinden ioor het geweten te appelleeren. I De zinlijkheid zonder de erkenning van de suprematie van het geestelijke, brengt de jacht naar het oppervlakkige genot, waarvan de telkens terugkeerende zedenschandalen een symptoon vormen. Wie hart heeft moet streven in een andere richting en in zooverre kan sexueele voorlichting bijdragen tot de Centering die komen moet en komen zal. Ieder onzer kan zich geplaatst zien voor de oplossing van het probleem. Een ongerept kind vraagt eerlijk en onbevangen. Een be- dorven kind zwijgt en toont in woorden en blikken zijn halve wetenschap. Een ernstig opvoeder moet rekening houden met dit feit. Wij moderne menschen, aldus spr., erken- nen als hoogste deugd „eerlijkheid van hcu ding" en hebben het „ken u zelve" van socrates uitgebreid tot „wees u zelf". Een eerlijk antwoord dus op de levens vragen. Volgens de moderne paedagoog moeten de kindervragen ook eerlijk beantwoord worden Voorstanders van sexueele voorlichting zeggen: „licht uw kind in voor het te laat is". „Wie de vwarheid wil voor zijn kind moet die overal willen Ook daar waar het gaat over de teerste en fijnste kwestie. Waar niet onbevangen kan worden gesproken deugd de verhouding niet. Het zwijgen over dit natuurlijk gebeuren is een gevolg van de middeleeuwsche geest, door het monisme en het pantheisme over- wonnen. Wanneer men het kind niet tijdig meedeelt op een goede manier zullen anderen het ontijdig doen op een verkeerde manier." Ziedaar, aldus spr., de argumenten van de voorstanders van sexueele voorlichting. Wanneer spT. deze argumenten bezict dan is hij als leider van eigen en anderer kinde- ren reeds half bekeerd. Met het toeval komen wij er niet langer. Spr. trad hiema in een critische beschou- wing van de argumenten van de voorstanders van sexueele voorlichting. Ook zijn stelling was, dat er waarheid moet zijn tusschen ooder en kind, ook hier. In ons is een natuur lijk schaamtegevoel dat ons beschermd voor excessen. Daardoor zien wij ons behoed voor te ver gaan en keeren in ons zelf om te putten uit de diepe stroom der waarheid. Toch zal men moeten spreken, omdat anderen ontijdig cn op de slechte manier zullen spreken. Het gaat om goede of verkeerde voorlichting, tij dig of ontijdig. De vraag is, hoe, wanneer en waar wij moeten spreken. Het waarheidsargumen* oordeelde spr. juist en onjuist. Juist in wezen en onjuist in uitwerking. Onwaarheid spreken is te veroordeelen, maar dit houdt niet in, dat onder alle om- standigheden a lies zonder blikken of bloozen kan gezegd worden. Wie het laatste wil weet niet hoe liefdevol het zwijgen kan zijn, ziet niet hoe het kind hem mijdt en de zwakke hem geen vertrouwen geeft, begrijpt niet, dat bepaalde dingen alleen kunnen worden ge- voeld en nimmer door woorden kunnen wor den uitgesproken. De voorlichters zonder meer, zoo betoog- de spr., zijn trouwens wijzer dan hun woor den en wijken terug voor de consekwentie van hun beginselen. Hun theorie is trouwens het product van rationalisme en naturalisme, dat achter ons ligt. Het rationalisme gaat uit van de meening, dat kennis voldoende is om te komen tot evenwicht en beheersching van lagere neigin- gen, doch stelt het probleem te eenvoudig. Door met opzet sexueele onderwerpen te bespreken richt men de blikken op een gebied dat vooral door jonge kinderen van nature niet wordt betreden, ontstaat een nieuwsgie- righeid, die niet wordt geremd door natuur- lijke bevangenheid. Spr. ziet het vraagstuk van de sexueele voorlichting als een onderdeel van het vraag stuk van de sexueele opvoeding. Onder op- voeding verstaat spr. den invloed van den meerdere op de mindere. De eindtaak van de sexueele opvoeding is, het onderwerpen van de sexueele drift aan de diepere persoonlijkheid. de bedreiging van de ongebreidelde zinlijkheid. Hierdoor wordt de mensch vrij van de zin lijkheid en bepaalt kameraadschap het leven. De sexueele opvoeding predikt beheer sching van sexueele hartstochten overal waar liefde ontbreekt. Men moet zich leeren onderwerpen aan zelftucht en kameraadschap. Wij moeten on- ze kinderen opvoeden tot dienen en bouwen. Dit is niet gemakkelijk, omdat er geen liefdeloozer en tuchtloozer wezens zijn dan kinderen, toch zijn de wetten van zelfzucht en kameraadschap inhaerent aan de mensche- tijke ziel. Wie zich zelf alleen zoekt, mist de diepere eenheid. Wie alleen begeerte voelt naar ge- luk, wordt een hopeloos stuurloos wrak. Wie het kind scholing in zelftucht, dienen en arbeiden onthoudt voedt het op tot een mensch die klaagt en zucht. In de eerste plaats is noodig een gemeenr "cha.p die zelfopofieiing en dienen moet vra gen en in de tweede plaats leiders die on voorwaardelijk trouw zh'n aan deze I0''-5 wcitcn en die in de gen"-""'chap harr" Men geeft het kind Traeele opvoed door het te leeren willen en te dwingen tot kleine dingen. Groote overwinningen moeten door kleine overwinnigen worden vooraf gegaan. Ook is er de overwinnende kracht van het geweten, die door vele voorlichters wordt voorbij gezien. Vele kinderen gevoelen zich gegeneerd onder gnuivende kameraden Daarmede moeten de opvoeders thuis reke ning houden. De taak van het gezin is in de eerste plaats het behouden van de natuurlij ke zuiverheid der jonge kinderen. Opvoeding en zelftucht en kameraadschap moeten samenhangen met den geest van het gezin. Sexueele voorlichting zonder karaktervor- ming bij de wieg begonnen en zonder krach- tig gezinsleven is waardeloos en misschien gevaarlijk. Als aan beide voorwaarden is voldaan dan inlichten. Een jong kind aanvaardt het gebo- ren worden even gemakkelijk als andere dingen. Het feit vermelden is voldoende. Dit een- maal aanvaard, wordt niet naar bijzonder heden gevraagd. Geen geheimzinnigheid, geen sprookjesvertellerij, geen bijzonderhe den. Het andere dient gegeven te worden af- hankelijk van het kind en de omstandigheden. Het is onmogelijk daarvoor algemeene regels te geven. Spr. kan zich daarom alleen vereenigen met een voorlichting van het jonge kind door de ouders. De school heeft in dit opzicht z. i geen taak, wel bij de sexueele voor opvoe ding, maar niet bij de voorlichting. Niet de kennis is hoofdzaak, maar de bou- wing van het karakter. Hierna werd medegedeeld, dat 19 Novem ber Carry van Brugge zal spreken over „De opheffing van de vrouw"; 9 Dec. Ds. A. R. de Jong over „Hel<t of Heilige". 14 Jan. Dr. v. d. Ploeg over „Nieuwe me- thoden en inzichten in de medische weten schap" 11 Febr. Dr. Schoenmaker over „Het We zen der Religie." Maart, datum nader te bepalen, Leo Nie- korster over „Kunst, Godsdienst en Wijsbe- geerte". GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politic Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 20, 21, 22, 23 en 24 October 1926. Rijw.ellantaamkap, geschiedenisboekje, rij- wielbelastingmerk; opvouwbare duimstoK, xinderwantjes, ceintuur, boender en notitie- boekje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgenie ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op:20, 21, 22, 23 eo 24 October 1926; 2 eierkisten, J. M van Veen, Schelphoek, 9; hondenpenning no. 231, J. de Jong, Schelphoek no. 3; dop van een ra- diateur, A. J. Flokstra, Stompetoren; kora len ketting, gouden slot, Tini van Sluis, Spoorstraat 34; parapluie, Tine Wessels. Koorstraat 41; gymschoen, L. Denneman v d. Woudestraat 55; actetasch met inhoud Postkantoor alhier; zilveren potlood, Raaa van Arbeid, Helderscheweg 1; schoolpasser, Leni Plas, Payglop 15; zwart wollen hand schoen Directeur Stadstram; Zeeuwsche broche, Directeur Stadstram; bretel, J. Han sen, Baanpad 1; zakje met inhoud, Ansingh en Mesman, Achterstraat hoek Magdalenen straat; dekkleed, P. Pusch Landstraat 16; fluit, (been) J. Pool, Zeglis 84; jonge poes J. Rademaker, Wagenmakerstraat 16; pot loodetui, H. Beers, Nieuwesloot 7; 5 bankbi'- jetten, J. Kerssens, Kennemerstraatweg C 128; portemonnaie inh. 3 cents, T. Molen broek, Overdiestraat 69; rozenkrans in fou draal, N. Sieuwers, Lindenlaan 68; dames- handschoen, W. Veltstra, Schoolstraat la; schoen en muts, A. Rits, van der Kaaystraat 38; mond-harmonica, H. Wiegman, Aster- straat 10; rijwielplaatje, G. Herwijnen, Heul 1; hondenpenning le kl. 766, G. H. Ranzijn Wolfspad 10; paar kinderhandschoenen, V. Verwerda, Snaarmanslaan 149; grijze hand- schoen, A Oudejans, Baansingel 35; hon-1 (kleur brons), P. de Vries, Ritsevoort 40, portemonnaie met inhoud, A. Beugeling, Zoche^straat 23. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren vcorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geeven aan het Bureau van po litie. BinnenLand PET RUS CAMPER. In het Koloniaal Instituut te Amsterdam hield Zaterdag de heer D. Nyesse een lezing voor het Nat. Bur. voor Anthropologic ovt- den geleerde Petrus Camper, dien Goethe „ein Meteor von Geist, Wisselschaft unci Talent" noemde. SOC.-DEM RAADS EN STATEN- LEDEN In het Odd-Fellowhuis te Amsterdam is Zaterdagavond en gister onder voorzitter schap van den heer E. Polak, wethouder van Amsterdam, de algemeene vergadering ge- houden van de vereeniging van Soc.-Dem Raads- en Statenjeden. Het bestuur, bestaande uit de heeren E Polak, Amsterdam, C. Werkhoven, Bussum. Mevr. Mansholt Andree, Groningen, de hee ren Van de Vail, Heiloo, Reyners, Utrecht en J. ter Laan, Rotterdam werd herkozen. Even- eens de redacteur van het orgaan „De Ge- meente", de heer J. F. Ankersmit. fot afgevaardigde van het eerstvolgende S.D.A.P.-Congres werd gekozen de heer E. Polak. De volgende bijeenkomst zal door het be stuur worden vastgesteld. BRAND. In de Lijnbaansteeg No 6 te Amsterdam drijft de heer Eijsenberg een handel in kaas De diepte van den winkel is ook de diepte van het kleine huis. Boven den winkel is het woonvertrek en daarboven is nog een zol- der. Toen de heer Eijsenberg gistermorgen was opgestaan had hij in den winkel een gascom- foor aangestoken. Eenige oogenbiikken later meende zijn vrouw, die nog te bed lag een brandlucht te ruiken. Toen de man naar be- neden ging stond de winkel reeds in lichte laate. De slang van het gascomfoor had viam gevat. De man kon de deur nog bereiken om weg te komen. De vrouw kon niet meer naar beneden. Zij sprong uit venster en werd op- gevangen door haar man en een paar buren. Ongedeerd kwam zij op straat. Toen de brandweer kwam was het huis niet alleen een vlammenzee, doch hadden ook de perceelen 3 en 5 aan de overzijde van het smalle straatje vlamgevat. De brandweer bestreed met 3 stralen op de motorspuit het vuur. Het huis brandde geheel uit. terwijl de schade zich aan de overzijde tot ernstig bla- keren van de gevel en het springen van enkele ruiten bejserkte. De beide belendende perceelen kregen ook nog eenige vuur- en waterschade. Ingezonden stukken (Buiten veraniwoo: deLijkheid van de Re dacha. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de ~edactie er mede instemt ST. NICOLASFEEST VAN DEN BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. De groeiende sympathie van de Alk maarsche burgerij met het Sint-Nicolaasfeest van den Bond van Nederlandsche onderwij- zers heeft de commissie den moed gegeven om voor den 19den keer hare werkzaamhe- den aan te vangen, opdat ook dit jaar den leerlingen der openbare scholen weer een vreugdevolle dag bereid zal kunnen worden. Dank zij den milden gevers en den ijveri- gen collectanten heeft de commissie het vo- rige jaar den ouderen leerlingen iets bijzon- ders kunnen bieden met de opvoering van „Het Raadsel", eene kinderoperette, door de Amsterdamsche onderwijzerstooneel vereeni ging. De zeer groote paedagogische waarde voor de aesthetische opvoeding van eene der- gelijke uitvoering heeft de commissie bewo- gen pogingen in 't werk te doen stellen om ook dezen keer iets dergelijks te kunnen ge ven. Daarin is zij in zooverre geslaagd, dat de Amsterdamsche onderwijzers weer eene mooie voorstelling willen geven en tot onge- veer half November eenen dag tot beschik- king der commissie hebben gesteld. Maar het kost zooveel! Verleden jaar kon de com missie het tekort aanvuilen uit eene kleine reserve. Dit zou waarschijnlijk niet noodig zijn geweest, in dien door anderen geen mis- bruik was gemaakt van de argeloosheid van velen. Toen de collectanten van den Bond van Ned. Onderwijzers kwamen hadden meerdere burgers hunne gave reeds geschon- ken voor het St. Nicolaasfeest aan collectan ten voor wie zij het bedrag niet bestemd had den. De Commissie hoopt, dat de Alkmaarsche kindervrienden zoo diep mogelijk in den zak zullen tasten, als hun de lijsten, die heden uitgedeeld zijn, door de dames en heeren ge- presenteerd zullen worden. Zij verzoekt be- leefd vooral goed te willen opletten, of er wel bovenaan op de eerste bladzij staat: Bond van Nederl. Onderwijzers. Afd. Alkmaar, terwijl de lijsten geteekend zijn door de heeren J. J. T. Kooy als voorzitter en J. E Schwantje als secretaris. Wie nu nog fwijfelt, kan ook zijn bijdrage sturen aan den penningmeester der commis sie, den heer J. Blokker, Lamoraalstraat 2, die gaarne, desgewenscht, eene kwitantie voor het ontvangen bedrag terugstuurt. Het feest voor de kleintjes heeft als van ouds plaats in de Harmonie. St. Nicolaas heeft beloofd den 4den December, per extra- boot van de maatschappij „Esona" te Hel der, uit Spanje te zullen aankomen. De commissie zal natuurlijk te zijner tijd daaromtrent de noodige mededeelingen verstrekken. Zij uit verder den wensch, dat ook het 19de St. Nico laasfeest van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers eenen onuitwischbaren indruk bij de kinderen moge achter laten. Namens de Commissie: J. J. T. k'OOY, voorzitter, Eikelenbergstraat 1. J. E. SCHWANTJE, seer., Heilooerdijk 139. J. BLOKKER, pennmr., Lamm-aalstraat 2. Rfflarktberichten AMS i EKDA/V1SCHE VEEMARKi AMSTERDAM, 25 Oct. Aangevoerd 642 vettte koeien, le kw. 0.98 tot 1.08, 2c kw. 0.84 tot 0.96, 3e kw. 0.70 tot 0.82 mindere soorten lager, per K.G. slachtge- wicht, 200 melk- en kaifkoeiyen 325 tot 500 per stuk, 76 vette kalvercn, 2e kw 0.86 tot 1, 3e kw. 0.70 tot 0.84 per K.G. levend gewicht, 68 nuchtere kalveren 10 tot 17 per stuk, 248 schapen 27 tot 34 per stuk, 550 varkens, Holl, le kw 0.82 tot 0.83, 2e kw. 0.79 tot 0.81 per K.G. slachtgewicht, een enkele boven no- teering, Overzeesche en Geldersche, le kw 0.82 tot 0.83, vette varkens 0.78 tot f 0.88 per K.G., 61 paarden 200 tot 350 per stuk. AMSTERDAMSCHE AARDAPPELMARKT. AMSTERDAM, 25 Oct. De prijzen wa- ren heden onveranderd. Aanvoer 4 ladingen i"17 H T (Gedeetien/k pecorrtgeerd. DE GLINDHORT-AFFAIRE. Het vennis van het G'erec fits hot. AMSTERDAM, 25 Oct. De advocaat- generaal bij het Gerechtshof, alhier, Mr.* Baron van Harinxma thoe Slooten; re- quisitoir nemende in de zaak tegen den ge- reformeerden predikant, ds. S. J. Vogelaar in hooger beroep terecht staand wegens op- zettelijke mishandeling door misbruik van gezag en van twee mishandelingen op het opvoedingsgesticht „De Glindhorst", vroeg vernietiging van het vonnis van de rechtbank te Utrecht en veroordeeling van verdachte op andere gronden tot 14 dagen gevangenisstraf. Het vonnis van de recht bank was 500 subs. 50 dagen hechtenis. INGENIEUR A. C. C. G. VAN HEMERT t 'S GRAVENHAGE, 25 Oct. In den ouderdom van 69 jaar is overleden Inge- nieur A. C. C. G. van Hemert, oud-direc- teur van de Holl. Mij. tot uitvoering van werken in gewapend beton, doctor honorus causa in de technisch^ wetenschappen. DE BELLA-DONNA VERGIFTIGING 'S GRAVENHAGE, 25 Oct. De Hooge Raad heeft vandaag geconcludeerd tot verwerping van het eassatie-beroep van den 47-jarigen oud-onderofficier van he: Indische leger P. Brakkee, die wegens die! stal met geweldpleging (bella-donna-ver giftiging) tot 4 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. DE VLAARDINGEN 25. Geen hoop meer op behoud. SCHEVENINGEN, 25 Oct. Het staat thans wel vasit, dat de haringlogger VL 25 in den storm van 10 op 11 October j.l. is vergaan. Het vaartuig heeft op Vrijdag 8 October de thuisreis aanvaard en sindsdien heeft men niets meer van het schip vernomen Slechts heeft een Scheveningsche logger situkken van den inventaris van de VL 25 op zee drijvende gevonden. Te Scheveningen heeft men dan ook alle hoop dat het vaartuig zal binnenkomen opgegeven. Aan boord van de VL 25 waren 12 per sonen. DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. LONDEN, 25 Oct. Vier vergaderingen in Staffordshire welke door Cook gisteren zouden worden toegesproken, werden ver- - boden door den minister van binnenland sche zaken. Te Beathhayes juichten 3000 mijnwerkers Cook luide toe. Te Petsell wa ren 5000 arbeiders toegestroomd. Er had den geen wanordelijkheden plaats, Naar ver nomen wordt zal dit spreekverbod slechts voor Zondag gelden. BORAH CONTRA HET BANKIERS- MANIFEST. WASHINGTON, 25 Oct. Senator Bo rah heeft verklaard, dat het bankiersmani- fest de Ainerikaansche welvaart bedreigt De Amerikaansche onderteekenaars heb ben de Amerikaansche politiek en wel vaart voor eeo inhoudloos plan opgeof- ferd. Het manifest wil niet alleen de Eu ropcesche doch ook de Amerikaansche dou- anekwesties regelco. DE SALARISSEN DER FRANSCHE AMBTENAREN. PARIJS, 25 Oct. De Fransche ambte- narenorganisatiyes zijn gisteren in verga deringen bijeen gekomen, ten einde de loonkwestie te bespreken. Een totale her- ziening der salarissen zal worden ge- eischt. DE FRANSCHE CONCESSIES IN SHANGHAI. SHANGHAI, 25 Oct. De Fransche con- cessies te Shanghai zijn gisteren door aan- hangers van Kanton herhaaldelijk aange vallen. Een concesise moest met barrica ontstaan (loor Govatte Ivnude, bestrTdt men spoedig en goed mot Mijnhardt's Sanapirin-tabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en DrogisUn den tegen de bolsjewisten verdedigd wor den. DE SPOORWEGARBEIDERS DEMONSTREEREN. PARIJS, 2o Oct. 200.000 Spoorwegar- beiders hebben in geheel Frankrijk gede- monstreerd tegen de onvoldoende loonen DE BELGISCHE FRANC. BRUSSEL, 25 Oct. In politieke krin- gen wordt verzekerd, dat de stabilisatie- koers van den franc 175 zou zijn. In dec ministerraad verklaarde Francqui, dat la in Londen een leening gesloten heeft van 100 millioen dollar op langen termijn. Be langrijke credieten zullen worden geopeuc voor de Belgische Bank door een machti? emissie-instituut. De raad keurde de ver- klaringen goed en stelde het Koninklijk Re sluit betreffende de stabilisatie van den franc vast RADIOFOMSCH WEERBERICHT naar waarnemingefl, verricht in den morgen van 25 Octoter. Medegedeeld door het Kon Nederl. Mete- orologisch instituut tic De Bildt. Hoogste barometerstand 770.9 te Janmaren Laagste barometerstand 740.6 te Shields. Verwachting tot den avond van 26 Oct.: Matige tot krachtigen Zuidelijke tot Weste- lijken wind, me est zw,.ar bewolkt tot betrok ken, waarschijnlijk regenbuien, aanvankeliji iets zachter. STORM WAARSCHUWINGSDIENST. Hedenmorgen te 7.47 ur geseind naar alk posten „Weest op uw hoedef* BURGERLIJKE STAND. GEBOREN Jacques GeraTd, z. van Jacob Workum er Hendnka Johanna Roesink. William, i van Johannes Booten en Wilhelmina Singe ling. Jan Derk, z. van Willem Derksen en Dieuwertje Modder. Petronella Hele na, d. van Alexander Pieper en Catharina Johanna Hollenberg. Trijntje Eva, d. van (an Reek en Gijsberta Palland. Jacobus Theodoras, z. van Petrus Mulder en Maria Obdam. OVERLEDEN: Lonrens Timmerman, 58 jaar. Antje Riesz., wed. van Pieter Goed, 70 jaar. ■6 M Is meestal op den duur minder smakclijk om In le nemen. Een ultionderlng hlerop meken Dr HOMMEL'S HAEMATOGEN-TABLETTEN De ueetlijke chocolasmaok hlervan maake hel mojieiijk. dat ook patknten die legenzin voor gioeesmi^dekn hSfibra.Tvao de vdedende -n tfl?i Aeji'^e, e r^iraJE app«n>d«. vlakitfare H [i pnratEg p n pi4>6/t tirhcitf/ Per "Doos'f 1190} bij Apoth. cn Drogiaten. Di. HOMMEL'S HAEMATOGEN hct beam bloedvormende en Tersterkende middel aedert 35 jaae. tOntvangen per draadlooze telefoon). lOOo STAATST.EENINOEN. 6 Nederl. 1923 A. 5 1919 BANKdNSTELLINGEN. Kol. Bank Indische Bank Handel Mpij Cert. v. n Resc. 1NDUSTR. OND. BINNENL. Centr. Suiker Aand. Holl Kunstzijde Jurgens Gcw. Aand. H A. I I B* I**, G Maekuhee Nederl Kunstziide Philips Olocilampen Nieuwe INDUSTR. ONU. BUITENL. Anaconda Steel comm. CULTUUR MAATSCH H. V A. Java Cultuur Cult. Vorstenl. Dito actions Poerworedjo MIJNBOUW. Rediang f.ebong PETROLEUM Dordtsche Petr. Gee Holl. Otie Kon Petr. RUBBERS Amsterd Rubber Bandar Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Lampong Sum Rubber Rotterd Tapanoeli Serbadjadi Silau Wai Sum Rubber Interc. Rul Ser SCHKEPVAARTEN. Oude Vaart Gem. Eig. Scheepvaart LInie Stoomvaart Mij. Nederland Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot Niev Goudriaan Rotterd Llovd SCHEEPVAART BUITENL. Marine comm. Marine pref TABAKKEN. Oostkust Oude Deli Senemhah Deli Batavia AM ERIK A. Southern Rails Union Pacific Wabash Vorige Koers 1025/, 101 2165/, 171 157 1575/4 1521/, c6 I001/4 v65/4 931/4 915/, I048(4 z47i/4 3 ib ■>21 Vt 971/, 1 >7i 6591,4 .60 1721/. 161 i/, 117 244 1461/4 167 3611/, 334 22/1/, 270 4t3l/, 253 159 1405/4 1793/4 z99 V, 1416/), 671,4 595/8 ISO 1/4 178 21751, I0li,4 '2i, Hoi/, 100 87/, 34i/8 2051/, 4201/, 403 436 1191/, )6;j 401/8 Koers van heden te plm. pl.m. pl.m. pl.m 1.30 1.45 2.— 2.1c 185/, 2181/, 2185,4 218^ 1711/, 171 171 1571/, 1581* 1'1-i 85J-6 84.5 loo 166 9cs/, W, 9-1/, 931 947/, V 94», lui I03.4J 11 i48iO. 2 'fc 246 321 669 35 .9 368-/2 65%9 360 30 3 2 6 1/2 17?-*-3 1 t 1731* 17 }.i lis IS 245 2'5 351 67 1 7 6i. J '61-5* 3i-.2. 61.5J 3391/, C9-4U 3-.40 3' 1 2 35 2 5 2 4 '75 .6 61/, 258 5'. 5". 161 10' .4 160 9. 347 6.1 183 14 3.7 6. 6S1/, 'im 6? 180 61J- J M Vf 18. b0i/t iSci, '18 !l 7 V. H 2-3 1 1% 329. ■151/, 160 331/s 207. .27.3 4 75/, 26 5 40:1/4 136 4371„ 1181/, 1021 k - 405;, - PROLONGATIE vorige koers 3 pCt., neden 3 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM Londen Berlijn Parijs Brussel Bazel Weenen p. Sch. Kopenhagen Stockholm Oslo 100 Vorige koers 12 12s/, 59 4S 7.35 7.061/, 43.20 35.30 ("6 50 00.871/, 62.05 New. York Italic NIET OFFICIEEL. 2 50 i/le 10.75 Koers op rteden. Otl.noteei mp 12.125/, 59 4/ 7.641/, 6.961/, 48.27 35.30 60.50 6 --5 62 20 2.4 ^.50J 11,25

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8