DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ho. 253 Honderd acht en fwintfgste Jaar^an? 1926. Ibonndmentsprijs blj voornitbetaling per 3 maanffen f2.—fr. per post f2.50. Bowfjsn. 5 ct Advcrtentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plAAtarafmtfc Briefranco X.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Rodactle No. 33. WOENSDAG 27 OCTOBER. USt het PaHemenl Buiteniand Dif nummrr 6esfaal! n?f 2 bladen. Diredenr: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 26 October 1926 De waarschijnlijkheid is, gelooven wij, groot, dat de Wegenbelasting, welke de Tweede Kamer heden in behandeling heeft genomen. ten slotte wel zal worden aangeno- jnen.'Maar zonder strijd zal zulks toch niet plaats hebben. De bezwaren, in de afdeelin- gen tegen verschillende punten in het mid den gebracht, zijn heden bij de algemeene beschouwingen weder te berde gebracht en wel in scherper vorm dan in het afdeelings- verslag. Maar toch gelooven wij wel, dat de minsters van Financien en Waterstaat, die rich met de verdediging er van hebben be- last. ten slotte de overwinning zul'en behalen. Onder de talrijke sprekers, die heden hun meening over de voordracht ten beste gaven. zijn er vermoedelijk heel wat, die niets liever willen dan van ongelijk te worden overtuigd Zij hebben hun bezwaren, doch zij zijn tevens overtuigd, dat de nieuwe belasting in begin- sel strookt met de billijkheid: wie" van de wegen gebruik maakt op zoodanige wijze. dat deze er door beschadigd worden, heeft den natuurlijken plicht in de kosten van her- stel bij te dragen. Maar daarmee hebben we de zaak wel wat eenvoudig voorgesteld, om- dat de regeering de opbrengst der Wegenbe- latsing alsmede van de Rijwielbelasting niet enkel wil aanwenden voor het gewone onder- houd, maar ook voor de verbetering van we gen, waarvan het onderhoud reeds sinds ja- ren te wenschen liet. Intusschen is daarover niet veel gezegd, men berust er blijkbaar in, dat de toekomst zal trachten goed te maken wat het verleden heeft bedorven. Hoofdzaak van de heden gevoerde gedachtewisseling is geweest de vraag, op welke wijze men't best de belas- tingschaldigen kan treffen De regeering wil in de eerste plaats de mechanische ver- voermiddelen, die van den openbaren weg gebruik maken, in de belasting doen bijdragen en ze daarvoor belasten naar het gewicht, dat zij hebben, blijk- blaar uit overweging, dat de zwaar- ste wagens het wegdek het. meeste ver- nielen. Maar dat gaat volgens verschillende sprekers toch niet op. Men opperde daarom het denkbeeld een bandenbelasting in te voe- ren, uit overweging, dat wie het meest van den weg gebruik maakt ook de meeste banden verslijt en het dus ifrel het eenvoudigste is om van de banden een betrekkelijk zeer hoo- ge belasting te vorderen. De regeering heeft daartegen bezwaar, omdat zij in de eerste plaats meent, dat de controle op banden, ten einde na te gaan of er wel belasting voor is betaald, zeer moeielijk zou zijn. In de tweede plaats vreest zij, dat de bezitters van auto s wegens de zware belasting er niet gauw toe over zullen gaan zich nieuwe banden aan te schaffen, zoodat er kans zou bestaan, dat de belasting zelfs niet aan bvscheiden verwach- tingen zou voldoen. Beide bezwaren zi]n he den ten stelligste weersproken en lk geloot ook, dat zij niet steekhoudend zijn. Een merk voor betaalde belasting is zeer goed op zoo danige wijze op een band aan te brengen. dat het niet verdwijnt, ook al gebruikt men den band nog zoo lang, en de eigenaar van een auto, hetzij een toer- of ben vrachtwagen, zal er zich wel voor wachten een band Ian- ger te gebruiken dan de veiligheid toelaat De belasting volgens het eigen gewicht van een auto is inderdaad wel wat primitief, om dat er heel wat auto's zijn, die al drukken zij zwaar op het wegdek er toch weinig schade of slijtage aan berokkenen, omdat zi] zicn maar bitter weinig op den openbaren weg vertoonen Dat is bijvoorbeeld het geyal met de tractors voor landbouwgebru'.k, die bo- vendien liever geheel onbe'ast moesten bit] ven omdat zij een belangrijk hulpmiddel zi]n voor den landbouw. Ook voor de autobussen is door meei dan een spreker een lans gebroken omdat zij reeds op velerlei wijzen door andere belas- tingen worden getroffen en zij van algemeen nut zijn, al ware het slechts omdat zi] net het p'atteland uit zijn isolement hebben De verdeeling van de opbrengst der belaS- ting 70 percent voor het rijk en 30 voor de provincies, vond mede bestrijding en devrees werd uitgesproken, dat het algemen op die wijze niet voldoende zou behartigd worden en dat ook voor de kosten van we gen, die niet onder rijk of province ressor teerden, niet genoeg geld zou worden steed, al dienen de provincies er voor zorgen. Van elk der veertien sprekers, die heden het woord hebben gevoerd en morgen ver moedelijk nog wel door een paar andere zul len gevo'gd Worden, heb ik de redevoenngen niet afzonderlijk weergegeven. Zelfs hun na- men heb ik onvermeld gelaten. Het waren vogels van diverse pluimage, sprekers van alle richtingen Ik moet evenwel een uitzon- dering maken met het soc.-dem. kamerlid Hiemstra. omdat hij nu reeds met een mode voor den dag kwam waarbij de wenschelijk heid van de afschaffing van de Rijwielbe'as ting wordt uitgesproken. Onzen wielrijders zai die motie wel aangenaam in de ooren klinken, omdat nu eenmaal niemand gaajne belasting betaalt. maar ik hoop niet, dat men zich al vast verheugt op de verdwijning van die belasting Want a's ik de dingen goed inzie. geloof ik niet dat zij eenige kans van aanneming heeft Niet enkel omdat het maar niet aangaat bij motie een be'astine te doen verdwijnen, maar omdat de rijwielbelasting niet gemist kan worden bij het plan der re geering in zake de vorming van het Wegen- fonds, waaruit de wegenverbetering zal wor den bekostigd. De regeering zal zich dus ongetwijfeld krachtig tegen de motie-Hiem- stra verzetten en de meerderheid der Kamer zal het-zeker n:H op zich durven nemen de 'verantwoordeli i voor de aaneming van de motie te dri. a. Misschien zuilen wij morgen reeds van den minister De Geer de bezwaren der re geering'tegen de motie vernemen. DE STAKING DER' BRITSCHE MIJNWERKERS. De parlementaire Labour-groep heeft deu toestand in het mijnconflict besproken en een resolutie aangenomen, waarin wordt ver- klaard dat alle hulpbronnen der partij ter be- schikking van de Mijnwerkersfeaeratie staan bij haar poging om een bevredigende rege ling te krijgen. Door Nr. 10 Downingstreet werd een com munique uitgegeven; waaringezegd wordt, dat gistermiddag te vijf uur een bijeenkomst heeft plaatsgehad tusschen de vertegenwoor- digers van den Vakverbondsraad en den Eer- sten Minister, die zich in gezelschap bevond van den kanselier van de schatkist en den mi nister van mijnbouw. E>e besprekingen wa ren strikt geheim. Kolonel Lane Fox, minister van Mijnen, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat het naar hij meende mogelijk zou zijn een lichaam in te stellen tot het regelen van de steenkool- p^ijzen, doch dat dif op het oogenblik moest worden vermeden in verband met de moge- ijkheid van een spoedige regeling van het geschil De debatten in het Lagerhuis zijn ver- daagd. Tweeduizend stakers hebben de politie, die een honderdtal mijnwerkers escorteerdc, met steenen geworpen. Het aantal mijnwerkers, dat den arbeid heeft hervat, bedraagt 246,383. d.i. een ver- meerdering van ongeveer 5000 sedert de voriee week. Het verbieden van Cook's redevoeringen in het Cannock Chasedistrict heeft de uit- werking gehad, die Cook daarvan ver- wachtte Hij zeide namelijk, toen hij Zater- dag he-t meetingsterrein onder politiegeleiae verl.'et: ,,Iets beters hadden zij niet kunnen bedenken!" Inderdaad is de verontwaardiging ondei de mijnwerkers in ddt district, die tot nu toe op goeden voet met de politie hebben ge- taan zo6 groot, dat veel minder werk'ie- den aan het werk zijn gegaan Er bestaat evenwel geen officieel verbod tegen vergade- en zoodat Cook Maandag weer naar Can nock Chase is vertrokken in de hoop, zich de voor hem gunstige omsfandigheden ten nutte te kunnen maken. Inmiddels heeft het hocfd be te der politie in Yorkshire een vergadering ver- boden. waarin de voorzitter der mijnwerkers federatie, Herbert Smith, het woord zou voe- ren De minister van Binnenlandsche Zalpm verklaarde met betrekking tot het optreden van Cook, dat het moeilijk valt, een vervo,- ging achterwege te doen blijven, terwijl latere functionarissen wel vervolgd worden De regeering zou er zeker slechts ongaar ne toe overgaan. de mijnwerkersfederab'e te berooven van Cook's raad en steun. Tot dus- ver is het nog niet noodig geoordeeld, Cook te vervolgen en de minister hoopte. dat het ook later niet noodig zou blijken De regee ring streef' er naar, zoo zeide hij, het aantal vervolging^n te beperken tot een minimum en het verhitten der gemoederen te ver- mijden. ONVEILICHEID OP DEUTSCHE SPOORWEGEN. Gistermorgen is de personentrein 514 bij het verlaten van het station Munder tenge volge van een verkeerden wisselstand tegen vijf leege goederenwagens. welke zich aldaar bevonden, opgereden. Daarbij werden de lo comotief en twee goederenwagens beschadigd Vier reizigers werden gekwetst. DE AANSLAG OP MUSSOLINI De procureur-generaal bij het hof te Rome heeft zijn requisitoir gehouden in_het proces tegen miss Violet Gibson, die destijds een aanslag op Mussolini nleegde. Volgens de bladen zou miss Gibson tijdens het verhoor hebben verklaard. dat zij twee maal in de Villa Borghese een Kamerlid der opposite en oud-minister in de fascistische geering zou hebben ontmoet, die haar een oortret van Mussolini in een krant zou heb ben laten zien. Een derde maal zou het ka merlid de beklaagde zelfs een revolver hebben overhandigd met de woorden„U weet wat u met dit wapen moet doen?" Zij zou bevest- gend hebben geantwoord. De deskundi.gen echter verklaren, dat de beweringen der beklaagde niet in overweging kunnen worden genomea. „DRONKENSCHAP" IN HET LAGERHUIS. Zooals men zich herinnert heeft kortgel?- den het Engelsche Lagerhuislid dr. Salter in een bijeenkomst van geheelonthouders de be sdiuldiging geuit, dat hij vrak leden van het Lagerhuis dronken in de zittincen van het Huis had gezien en dat dit onder leden van alle partijen het geval was Deze beschuldi ging heeft in de pers groote beroering gewekt. Maandag nu heeft Sir Arthur Holbrook in het Lagerli 1; de aand: t op deze zaak ge- vestigd en een motie van afkeuring tegen dr. Salter ingediend. Zoowel Churchill als Lloyd George werden door deze mctie uit hun tent gelokt en verklaarden dat dr. Salter een on gemotiveerde beschuldiging had geuit, die den goeden naam van het Engelsche parle- ment schade zou kunnen berokkenen. Dr Sal ter was doordat hij te laat kennis had gekre- gen van de motie, niet in het Lagerhuis aan- wezig, waarom de behandeling van de motie werd uitgesteld. DE REGEERING EN DE JUSTITIE De recalcitrante rechters zijn thans uit de rechtbank van eerste instantie verwiiderd, zoo meldt de correspondent van de „Times" te Athene, en het aldus gezuiverde college heefi de door de ontslagen rechters goedgekeurde candldaturen der Pangalisten verworpen De Areopagus, liet hoogste rechtscollege, zal moeten uitmaken of de ontslagen rechters weer kunnen worden aangesteld. Morgen zal een besluit verschijnen waarbij de rechters opnieuw afzetbaar worden verklaard. DE' STORM BOVEN DE BERMUDA'S. Het is thans mogelijk eenigermate te over- zien, wat'de orkaan, die Vrijdag Bermuda ge- teisterd heeft, aanrichtte. Het Britsche oor- logsschip Valerian'' en de Britsche vracht- boot „Eastway'' zijn vergaan, .\Vaardoor vermoedelijk honderd menschen om het le ven zijn gekomen. Voorts is er groote schade aangericht aan gebouwen en een otr- gekende verwoesting is teweeggebracht on der de schepen, die in de havens lagen. Van de 19 overlevenden der ..Valerian" welker bemanning thans op 109 koppen wordt geraamd. ken tot dusver oveinig ver- nomen worden aangaande de oorzaak der tamp. De commandant is ernstig ziek en geen van de andere overlevenden is nog in staat geweest, iets over het vergaan van het schip mede te deelen. Een later bericht meldt npg dat de schade op drie tot vijf millioen dollars geschat wordt Vijftig gebouwen en pakhuizen zijn zeer ge- havend. Op het eiland Ierland alleen beloopt de schade 20.000. HE! CONGRES DER RUSS1SCHE COM MUNISTEN. De conferentie der Al-Russ'sche communis- tische partij is gister in het groote paleis van het Kremlin geopend. E>e 817 afgevaardigden, die aan de confe rentie deelnemen, kozen met algemeene stemmen het presidium van-37 leden, onder wie Stalin, Rykow, Boecharin, Molotow, Tomski, Kalinin. Worosjilow, Koejb.sjew. Het eerste rapport, den internationalen toestand betreffende, werd uitgebracht dooi Boecharin. TURKIJE'S HUWELIJKSWETGEVING. Het is tnans buitenlanders toegestaan in Turkije op Mohammedaansche wijze huwe lijken te sluiten. De betreffeade bepalingen uit den Koran zijn thans opgeheven, meldt Renter. SPIONNEN >N RUSLAND VEROORDEELD. Het Opperste Gerechtshof der Oekraine heeft het proees beeindigd tegen de leden der contra-revolutionnaire organisatie, welke or- ganisatie een inval voorbereidde op Oekrainsch gror.dgebied en zich ten behoeve van verscheidene buitenlandsche mogend- heden met spionnage bezighield. Een oud- officier uit den tsaristischen t-ijd, Eurenioek werd ter dood veroordeeld, terwijl aan zijn twee voomaamste medeplichtigen tien jaar gevangenisstraf werd opgelegd. EEN STANDBEELD VOOR LEOPOLD .1. Op 15 November, naamdag van den vori gen koning van Belgie, wordt in tegenwoor- digheid van het gansche koninklijke buis op de ,,Troonplaafs" te Brussel het nationaal monument ter eere van Leopold II onthuld Het standbeeld, dat Leopold II in generaals- uniform te paard voorstelt, is het meester- werk van den enkele maanden_ geledtn over leden beeldhouwer Thomas Vincotte. DE AARDBEVING IN ARMENIe Mme. Andree Viollis, een Fransch journa- liste, die thans in Armenie vertoeft, heeft aan de Petit Parisien" een telegram gezonden, meldt het V. D.-bureau uit Parijs, waarin bijzonderheden geseind worden oyer de he- vige aardbeving, welke de stad Leninakan ge heel verwoest heeft. Twaalf omliggende dor- pen hebben enorme schade ge'eden. Mme. Violis telegrafeerde o.m. het volgen- de: „De geruchten van de ramp bereikten Zon- dag Triflis. Wij namen den eersten beschik- baren trein en reisden dag en nacht door om Maandag Leninakan te bereiken, waar een automobiel van de Amerikaansche Commissie voor het naburige Oosten voor ons gereed stond. Wij reden langzaam door de verlaten strat^p, die eruit zagen als na een oorlog. De inwoners waren gevlucht en de overgeble- ven huizen moesten worden ontruimd." Mme. Viollis vertelt verder, dat de zieken- hnizen overvol zijn en dag en nacht operaties verricht worden. DE AMNESTIE-KWESTIE IN BELGIe. Met- algemeene stemmen heeft het bestuur der Belgische Vereeniging van Letterkundi- gen 'n motie voor onverwij'de en onvoorwaar- delijke amnestie voor Vlaamsche polltieke veroordeelden aangcnonien. Van die motie is bij een door al de bestuursleden onderteekend schrijven aan den eersten minister Jaspar kennis gegeven. GEVOLGEN VAN DE ENGELSCHE KOLFNSTAKING. In Oostenrijk wordt de openbare meening verontrust door de prijsstijging der steenko- len en het toenemende kolengebrek. Het mi- nistrie van handel heeft een enquette gelast. last. Het Deensche ministerie van handel, nij- verheid en scheepvaart heeft inzake de brand- stof voorziening in Denemarken in verband met de Britsche mijnwerkersstaking Zaterdag geconfereerd met de vertegenwoordigers van de voornaamste industrieeie organisaties en andere groote verbruikers en importeurs. Thans is eeri telling gelast van alle voorra- den van steenkool, cokes en briketten, groo- ter dan 10 ton in het bezit van handelaars, cooperatieve en soortgelijkt orrranisaties, ver schillende industrieen enz. De voorraden. voor doTtrvoer bestemd, vallen hier eveneens onder. VIJFVOUDIG MOORDPROCES. Te Cobleur begon Maandag voor de ge- zworenen-rechtbank het proces tegen Jacob Hoppen, die er van beschuldigd wordt niet minder dan vijf moorden te hebben gepleegd. In het jaar 1919 heeft hij twee mannen ver- moord en beroofd. Een jaar later werd zijn vader, die in een dronkenmansbui aanduidin- gen over de door zijn zoon gepleegde* mis- daad had gedaan. als lijk uit de rivier opge- haald. De verdenking wegens dszen moord en den het jaar tevoren gepleegden tweevou- digen roofmoord richtte rich tegen Jacob Hoppen. Bovendien werd een onderzoek inge- steld in verband met den plotselingen dood van Jacob Hoppen's vrouw en kind. Hoppen werd in 1922 gearresteerd. BRAND IN EEN ZIEKENHUIS Bi] een brand in een ziekenhuis te Beau mont (Texas) verloren twee personen het le ven en werden tien gewond. Er werd een schade aangericht tet een bedrag van 500.000 dollars. De brand ontstond op een petroleum- veld tengeVolge van een vonk, die in een bron terecht kwam, en vernielde een tank. Het duurde uren voor men den brand meester was. STORMWEER AAN DE FRANSCHE KUST. Aan de N. en dq W.-kust en in het midden en het oosten des lands heeft een orkaan em- stige schade aangericht. In de bergachtige gedeelten des lands is het zeer koud; het vriest er 7 gr. met name in Opper-Savooie. EEN ORKAAN OVER NEW JERSEY. Maandagmiddag heeft een orkaan in New Jersey vier personen gedood, eenigen ge wond en op vele punten schade aangericht. EEN SPIONNAGE-GEVAL. Ten gevolge van een door den dienst der ecntra-spionnage bij het Fransche ministerie van binnenlandsche zaken ondernomen speur- tocht is Zondag aan het Gare de 1'Est een ze- kere Chart on gearresteerd op het oogenblik, dat hij den trein naar Londen wilde nemen Er werden een twaalftal bceken op hem ge- vonden. Hij prciesteerde en verzekerde dat hij Duitschland nooit inlichtingen verstrekte, maar de Duitschers wilde lokken om inlich tingen te verkrijgen over hun onzichtbaar miiitair stelsel. Er zal worden nagegaan of Charton nief in relafie staat met Tardieu, de vrouwelijke spion, die de correspocdente ^as van den Franschen spion David. VEEMMOORDPROCES. Voor het Schwurgericht te Landsberg is gister het z.g. veemmoordproces tegen dea voormaligen eersten luitenant Schulz c.s. b gonnen, beeknd uit de Kiistrin-affaire. De president weigerde de zaak met gesloten deu ren te behandelen, aangezien naar hij zeide, de Duitsche rijksweer niets te verbergen heeft. NOODWEER IN DUITSCHLAND Binnenkomende telegrammen melden sneeuwstormen in het Sudeten-Gebergte en hevige onweders te Breisgau. Uit het Noor den komen eveneens berichten van dien aard het'draNkverbod IN NOORWEGEN. Naar de bladen uit Oslo vernemen zijn thans de definitieve cijfers van de stemming over het aleoholverbod in Noorwegen bekend Voor het verbod werden 421.202 stemmen uitgebracht en ertegen 531.426. Bij de stem ming in 1919 waren deze cijfers: 489.017 en 304.673. NIET TEGEN MATIG BIERGEBRUIK. Gouvemeur Alfred Smith van New-York heeft een brief gericht aan magistraat Char les A. Oberwager, voorzitter van de Unie van Duitsche vereenigingen waarin hij het matig gebruik van bier aanprijst. Hij ver- oordeeit de fanatieke diroogleggers, „die in een onschuldig glaasje bier het toppunt van misdaad zien" De gouveroeur prijst dan de hoedanigheid van het Duitsche volk, dat den staat New York woont en hij merkt op Ik zou hun Gemiitlichkeit en ware matigheid wel willen stellen tegenover den zuren en drogen kijk op het leven, zooals de fanatieke drogen die aan den dag leggen. Het moet in het voordeel van het Duitsche volk gezegd worden, dat het heeft getoond, hoe gezinnen van het leven kunnen genieten met muziek zang en een potje bier. DE POLITIEK IN DE DODE KANE SOS. Een exchange-bericht uit Athene, meldt dat het centrale comite van den Dodekanesos een brief heeft gericht tot Mussolini beneven* tot de regeeringen van Frankrijk, Engeland Amerika, Griekenland, Zwitserland en Duitschland om krachtig te protesteeren te gen de politiek, door Ital'e in den Dodekane sos gevolgd en om de onmiddellijke in trek king te vragen van som'mige niaatregelen. door de Italiaansche autoriteiten op deze eilanden genomen. Volgens een ander telegram uit Athene zijn onlangs eenige honderden bewoners van den Dodekanesos verbanen omdat zij geweigera hebben zich te gedragen naar de nieuwe Ita liaansche voorschriften. DE BURGEROORLOG 1N CHINA. Volgens te Sjanghai ontvangen berichten is Tsjang Kai Sjek, de bevelhebber der troe pen van Kanton, ernstig gewond. Volgens een officieel communique werd hij naar het Amerikaansche ziekenhuis te Tsjangsja overgebraeht, waar een been zal moeten worden afgezet. WORDT WILHELM JR. NOG KE1ZER? De Duitsche exkroonprins. die momenteel te Locarno vertoeft, neeft zich door een Zwit- sersche handliinkundige de toekomst laten voorspellen. X'olgens de „Echo. Republica te Bern verklaarde de hclderziende, die in drie zittingen de handlijnen van den prins nauw- keurig had onderzocht: „De lijnen van uw hand zeggen mij, dat u door de Duitsche monarchisten tot keizer zult worden verhe ven. Doch dit zal echter eerst na een over- gangsperiode geschieden." AANGEVALLEN DOOR HAAR ZOON. Zaterdag hebben voorbijgangers uit eeti vijver in het Bois de Boulogne een vrouw ge- red, die twee steekwonden in den nek had. De vrouw bleek een 63-jarige Engelsche te zijn, doch geboortig uit Oostenrijk en later gena- turaliseerd. Naar achteraf is gebleken, was zij door haar 19-jarigen zoon aangevaller, en beroofd. De vrouw had dadelijk den jon- gen beschuldigd, doch de politie had haai aanvankelijk niet willen gelooven. Toen ech ter het vouwbeen gevonden was, waarmee de wonden zijn toegebracht en dat aan den jon- gen bleek te behooten, eing zij tot diens aan liouding over. De xnaap bekende de daaa Hij had geld noodig, zei hij. Als bediende op een Engelsch bankierskanioor te Parijs ver diende hij 900 fr. per maand, maar daar had hij niet genoeg aan. „Als mijn moeder dood gaat," zei hij, „zal ik alles vertellen. Voorts sprak hij de hoop uit ter dcod veroordeeld te zullen worden. De moeder wordt in een ziekenhuis ver- pleegd. Haar toestand is zorgelijk. Men meent, dat de knaap er een lief je op na hield. Hij had zijn moeder beroofd van 9 pond ster ling en van haar juweelen, die hij haar van het lijf had gerukst. KORTE BERICHTEN. - Naar gemeld wordt, is ook een dertien jarige jongen, die bij het ongeluk op d« rutschbaan te Freiburg zwaar gewond was, overleden, zoodat er thans twee dooden te betreuren zijn. Ook de toestand van de ande- dere zwaar gewonden is nog zeer ernstig. De in het Duitsche Rijksministerie van binnenlandsche zaken ingerichte Van Moltke- kamer is door den Rijkspresident ingewijd. Vier officieren en 81 inanschappen maakten deel uit van de bemanning van d? kanonneerboot ..Valerian", die in den orkaan bij de Amiillen is vergaan. Naar de Zw. T. A. meldt, zijn gister- nacht krachtige atmosferische storingen over heel Zwitserland ingetreden. Heftige westelij- ke wind veroorzaaktc over verschillende stre- ken sneeuwval. - De Oostqnrijksche regeering heeft den ambtenaren naar aanleiding van hun salaris- eischen een voorstel gedaan. dat echter in een vergadering huner vertegenwoordigers als onvoldoende werd verworpen. Uit Toulouse komt het bericht dat de Elzasser Charles Nicolas daar zonder ophou- den acht dagen gewalst heeft .etende en zich scherende zelfs bij het geluid van een jazz- band. In de 19414 uur-van zijn zonder ling* prestatie heeft hij 1000 km afgelegd. De Britsche regeering, gehoor gevend aan den wensch der Grieksche regeering heeft er in toegestemd een andere Britsche maritieme missie te benoemen. De vorige mis- sie werd om bezuinigingsreden opgeheven. In een valies, dat onder een venster van een distriotsrechtbank te New York was neer- gezet, is een bom van groote explosiev* kracht gevonden. De verantwoordelijke redacteur van he4 Duitsche communistische blad Arbeiterstim- me, W. Schneider, is tot 3 maanden gevange- nissitraf veroordeeld wegens het plaatsen van een gedicht waarin von Hindenburg beleo- digd werd. Aan het strand bij Apenrade is een flesch aangespoeld, waarin op vergeeld pa pier de mededeeling: .Duikboot U 14 in zin- kenden, toestand". Men heeft hier vennoede- lijk te doen met het laatste levensteeken der bemanning van den 10 jaar geleden gezonken onderzeeer. Verschillende schepen hebben gister in het Kanaal averij opgeloopen door storm. Volgens een draadloos bericht is Zater dag het stoomschip ..Falcon", met een lading Iucifers, op het Kanaal in brand gevlogen en door de bemanning verlaten. ALKMAARSGHG COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1