DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I No. 25* Honderd acht en twintlgste Jaarsrang 1926. Ums«menbpri|a bij voornttbetallng per S maanflen f2.-, fr. per post f2.50. Bcwijsii. 5 ct. Adverfcmttnpr. 25 ct. p. rogol, grootoro Icttm aw D^tfiUmta Brloven franco N.V. Book- on Handolsdr. t.1l Herms. Coster Zoon, Toordam C9, TeL Aiimioistr. No. 3. Bcdactle No. 33. DOSDERSHG 28 OCTOBER. Slit het Parlemeit B witenfawd DM nommer besfaaf uH 2 bladen. rn Direcieur: G. H. KFAK. Hoofdredacieur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 27 October. De Voorzitter dcr Twecde Kamer tracht het er op aan te sturen, dat de leden nog van een paar dagen reces zullen genieten alvo- rens onder te duiken in de beraadslsgingen over de Staatsbegrooting. Deze moeten op 8 November een aanvang nemen ten einde tegen Kersttijd te eindigen, doch de Voorzit ter hoopt, dat de Kamer zooveel spoed zal letten achter het werk, dat voor de begroo- ting aan de orde is geste'd, dat zij ettelijke dagen voor 8 November al'.es heeft afgehan- deld. Zoo op het oog lijkt dat haast ondenk- baar, al ware het slechts omdat ook het nieuwe verdrag met Belgie moet afgedaan zijn. Doch hieromtrent gaf de heer Ruys heden een verrassende zij het ook geheim- zinnige mededeeling. Hij verkiaarde name- lijk, dat het mogelijk was, dat de algemeene beschouwingen over bet ontworpen tractaat op een onverwacht tijdstip zouden kunnen afloopen. Er broeit dus wat, doch a! weet de voorzitter natuurlijk opperbest wat dat zal wezen, zoo acht hij het verstandig de leden en met hen het publiek in onzekheid te laten Intusschen lang behoeft die onzekerhcid niet te duren, want wat er ook moge gebeuien, in ieder geval komt het tractaat Vrijdag aan de orde en dan zullen wij wel spoedig be- merken, wat er aan dd hand is. Heden hebben we ons verder uitsluitend met de ontworpen wegcnbelasting bezig ge- houden. De minristers van Financien en van %'aterstaat hebben in tamelljk beknopte ne- devoeringen het standpunt der regeering bij Jit wetsontwerp toegelicht. De minister De Geer blijft daarbij steeds streng zakehjk, doch minister Van der Vegte weet met een kwinkslag het oor van de Kamer te verwer- yen en zegt de dingen soms tamelijk onge- geneerd, zij het ook raak Maar de Kamer neemt dat den gemoedelijken man niet kwalijk! Het belangrijkste punt van de mededcelin- gen van de ministers was ongetwijfeld wel de aangename verrassing, dat de regeering be- reid is gevonden het tarif voor vrachtautos te verlagen en wel van 10 op 6 per 100 Ki'o en dat van motorbussen van 12.50 op S per 100 Kilo. Ook wil zij een billijker re geling overwegen voor autobussen, die bij hun dienst geregeld de Duitsche grenz^n passeeren en daardoor in twee landen belas- tiragplichtig zijn- Voorts wil hij aan de regee ring het recht gegeven z:en to) het verleenen van vrijstellingen waar otibi lijkheid dreigt. Na af'oop der algemeene beraadslagmgen is de Kamer begonnen met de motie-Hiem- stra tot intrekking van de Rijw.elbelasting te verwerpen met 40 tegen 28 stemmen. Daar- na is de behandeling der artikelen aangevan- gen en daarin is men b'ijven steken Aan de amendementen is daarbij tot nog toe geen gelukkig lot beschoren geweest. Zij werden wl soms zcer breedvoerig toegelicht, maar het slot is steeds geweest dat zij. behoudens dat de regeering een paar kleinigheden over- nam. met vaak meerdebp''1 wer den verworpen Verder dan tot art. 31 is de Kamer heden niet gekomen en daar de wet er 4b telt, dient er morgen mede voortgegaan te worden. Het gevolg is. dat de interpella- ties ov°r de onnrnr,>'i,r1d'hcd->n bii de ru'Wai- ren te Assen en te Ede weer naar achteren ziin oebrfu-b' en v1 me- n - de agenda zullen vinden dan de Wet op de Wegenbe asling. terwijl dan Vrijdag. zooa's we reeds zeiden, het tractaat met Belgie aan orde komt. DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. De bisschoppen nebben in de Times een hernieuwd beroep gedaan op interventie. Dit moet worden opgevat als een ant- woord op het beroep van Arthur Pugh den ondervoorzitter van den raad van het Vak- verbond op alle mannen van goeden wille ten behoeve van een algemeene vrede in de steenkoolindustrie door middel van onder- handeling. De bisschoppen verklaren „zon- der aarzeling". dat dt nrijnwerkersfederatie in Tuli bereid was het rapport der Steenkool- comtnissie te aanvaarden. doch dat de pre mier naar aanleiding van het verzoek om financieelen steun gedurend« een bepaalden tiid. het voorstel der miinwerkers. zooaL b°t door de bisschoppen werd gedaan. van de hand wees Nu Pugh niet meer terugkomt op het verzoek om financieelen skun, meenen de bisschoppen, dat de regeering gebruik dient te maken van de thans geboden geWenheid tot het hervatten van de onderhardelingen De bisschoppen voegen hieraan toe. dat zij gelooven dat bij den tegenwoordigen stand der ontwikkeling van de Britsche Industrie de vakorganisatie dierrf te worden in stand gehouden en wat de mimindustrie betreft urtdrukkmg dient te kriigen via haar eieren nationale organisatie Het nationaal belang, besluiten zij. noodzaakt de regeering tot een onverwiilde en emstige poging om de laatste kans aan te grijpen tot het sluiten van een rechtvaardigen vrede. Dwinct men de miin werkers tot overcave door uifhon^erinsr dan is het zeker dat de onrust voort^uurt en in de toekomst opnieuw een industrieel con flict uitbr»ekt. Intusschen wordt verz^kerd, dat Baldwin verklaard heeft. dat van de revering geen bemiddelmg meer is te verwachten. De noodmaatregelen. Het Britsche Lageihuis heeft een resolutie aangenomen, krachtens welke de geldigheids- duur der noodmaatregelen met een maand is verlengd. Het Lagcrhuis ging daarop uiteen tot 9 November a.s. De Algemeene Raad van het Vakverbond heeft, na kennis genomen te hebben van het rapport, opgesteld door de deputatie die Dinsdagavond met den premier en de ande- re ministers beraadslaagd heeft over deu huidigen stand van het mijnconflict, besloten de Mijnwerkers-Executieve ult te noodigen Vrijdag een conference te beleggen. Cook, de secretaris van de mijnwerkersorganisatie, heeft na zijn terugkeer uit Walsall verklaard, dat hij overeenkomstig dit verzoek de Execu- tieve heeft verzocht een samenkomst met den Algemeenen Raad te beleggen. Namens den Algemeenen Raad werd me- degedeeld, da r!eze hoopt van de mijnwerkers volledig mandaat te erlangen om onderhan- delingen voor een uiteindelijke regeling te openen en tot een einde te brengen. DE DUITSCHE JEUGD EN DE SPOORWEGAANSLAGEN. De Saksische minister van onderwijs heeft aan de verschillende schoolhoofden een cir- cuiaire gezonden, waarin hij wijst op de ge- vaarlijke suggestieve werking, welke de steeds in grooter getale voorkomende aan- slagen op treinen benevens de gesprekken daarover kunnen hebben op jonge, onrijpe gemoederen. Kinderen beseffen vaak niet eens, welke vreeselijke gevolgen schjjnbaar onbeteekenende daden als het werpen van steenen naar treinen. het leegen van lichte voorweipen op de rails enz., kunnen hebben. De minister dringt daarom er op aan, dat in alle scholen op geschikte wijze de scholie- ren over een en ander onderhouden worden om hen in te lichten en te waarschuwen. Ook moet het onderwiizend personeel de kinderen aansporen alles, wat zij moeten zien of hoo- ren met betrekking tot zulke daden, dadelijk mee te deelen. DE POSITIE DER BRITSCHE VAKBONDEN. Bij besprekingen over een eventueele wijzi- ging van de bestaande wet op industriee1^ ^eschillen, heeft de Britsche minister van financien, Churchill, gezegd, dat er een groote verandering heeft p'aats gehad sinds deze wet werd aangenomen. Van de privile ges en de onscbeidbaarheid, die toen aan de vakvereenigingen werden verstrekt, is op zulk een wijze misbruik gemaakt, dat een aantal belangrijke kwesties fceschouwd moest worden In de eerste olaats de kwestie van het posten, die vaak tot mtimidatie heeft ge- leid. Verder de onschendbaarheid der vakver- f'enigingen in semmig oozicht, waarvan in de algemeene staking gebruik is gemaakt om ee^ aanval op de gemeenschap te doen. Ten derde moet de kwestie van een politieke hef- fing herzien worden, ~'nde degenen die aan cen dergelijke 1 niet wenscben deel te nemen. u:t de -angename positie. waarin zij zirh thans bevinden, te bevrijden. Ten slotte is er de kwestie van een ge- dwongen stemming alvorens een staking kan worden ge'ast De geheele kwestie wordt door de regeering nauwkeurig onderzocht. NEW-YORK'S WATERVOORZIENING BEDREIGD. New-York wordt drooggelegdniet wat de geestrijke dranken betreft, dat is immers reeds gcbeurd, doch ook in een andere, ern stige beteekenis des woords. De stad kfijg. haar water uit het Ashakan reservoir, welks aanleg honderdzestig millioen dollar heeft gekest. De aanvoer heeft plaats door de Eso- pus Creek, die dagelijks achthonderd millioai gallons water het reservoir doet binnenstroo- men. Wat blijkt nu ech'.er? Dat zeshonderd mil lioen gallons per dag door den rotsachtigen bodem van het Ashakan-reservoir wegsijpelt. De dorpen, die men jaren geleden onder wa ter heeft laten locpen, toen het reservoir ge- vcrmd werd, zijn thans wcer zichtbaar. Wanneer er een pcriocte van droogte-mocht intreden, verkeert de watervoorziening van New-York in gevaar. DE VREEMDELINGEN-VLOEDGOLF IN FRANKRIJK. Op het nationaal Fransch hygiene-congres, dat zooeven in het Institut Pasieuv te Parijs is gehouden, hebben twee artscn gediscus- sieerd over het problcem der vreemde knmi- gratie in Frcnkrijk, die, zoo zeiden zij,, het karakter van een invasie begint aan te ne men. In sommige grensdepartementen vindt men op iedere vier Franschen reeds een vreemdeling. Te Parijs is van de eene op de andere volkstelling de bevolking verminderd met 35.000 zielen, maar in denzelfden tijd het vreemde bevolking-contingent vermeer- derd met 125.000. Daaruit blijkt, dat 160.000 Franschen uit Parijs „verhuisd" zijn om ge leidelijk vervangen te worden door vreemde lingcn. „Terwij'l de Amerikanen", zeggen die rap porteurs op het congres, ,.hun land voor dt vreemdclingen sluiten, lokken wij ze aan! Alle elementen, zieken, cntaarden, misdadi- gers hebben bij ons vrij toegang! Krachtens tie verdragen hebben zij recht op steun, en dnarvan maken zij gebruik, ia misbruik. Frankrijk neemt de rngewenschten op, die uit de Vereenigde Staten gejaagd worden Onze ziekenhuizen, onze gevangenissen zijn er vol van. Te Marseille is van elke drie ge- vangenen ecu een vreemdeling. In al onze strafinstelilngen te zamen is het vreemde contingent 25 procent, terwijil het vreemde- lingencontingent in Frankrijk buiten de ge vangenisen maar 7 procent bedraagt. Zij klagen er over, dat behalve afgevaardigtle Lambert niemand in het parlement daarte- gen den stem heeft verheven. Het geboortecij- fer in Frankrijk verhoogen met behulp dei vreemchlingen, goed, maar dan alleen met vreemdelingen van den eersten rang, en niet met ongeschiktcn, die vaak erfelijk belast zijn." Louis Forest, die deze woorden in dc „Matin" citeert, onderschrijft deze Jaatste conclusie volkomen. EEN PRINSENHOTEL. De Zwitsersche pers maakt zich bezorgd over geheimzinnige aankoopen van grond voor Duitsche rekening op den Monte Verita nabij Ascona in het kanton Tessino en de groote hotelverbouwing, die daar plaats vindt. Een en ander gaf reeds aanleiding tot het gerucht, dat het voornemen bestond, daar voor den ex-keizer een nieuwe woon- plaats te bouwen, temeer, waar ook de ex- kroonprins in de nabijheid ien villa heeft doen bouwen. Volgens een schrijven van baron von der Heydt, die de aankoopen in opdracht van de Nederlandsche „Maatschappij voor Onroe- rende Goederen" heeft verricht, aan de „Basler Nachrichten", moet het de bedoeling zijn, een philantropische instelling in te rich- ten om noodlijdenden inte!lectueelen goedkoo- pe of gratis verpleging mogelijk te maken Toegegeven wordt evenwel, dat prins Au gust Wilhelm een kamer met vol pension tegen den prijs van twaalf francs heeft be- trokken en ook, dat prins Eitel Friedrich, met wien_ baron von der Heydt bij de garde te Potsdag heeft gediend, in het hotel wordt verwacht. De „Neue Ziircher Zeitung" gelooft nie.t dat de ex-keizer er prijs op zal stel'en, de buurmUn te worden van zijn biograaf Emil Ludwig, maar het blad verlangt opheldering van de regeering, oodat Zwitserland niet in politieke moeilijkheden zal geraken. Zwitser land heeft met het verleenen van asyl aan ge- vallen vorsten geen gunst'ge ervaringen on- gedaan, zegt het Wad. En het besluit: „De laatste dienst, dien de ex keizer aan de we- re'd kan bewijzen is: stil te b'ijven op de plaats, waarheen hij gevlucht is." PRUISEN EN DE HOHENZOLLERNS. De communistische fractie uit den Pruisi- schen Landdag heeft een voorstel ingediend, waarbij zij de Pruisische regeering verzoekt de afkondig'ng van de wet inzake d"e regeling met de Hohenzollerns in te trekken en het ontwero nogmaals door den Landdag te doen behande'en. EEN JOECOSLAVISCH STADJE AFGEBRAND. Zondagmiddag is brand uitgebroken in het ZuicEServische stadje Soewa Reka Door den krachtigen wind breidde de brand zich in korten tijd zoo snel uit, dat het geheele nlaatsje er door werd aangetast. Bijna alle huizen. die van hout zijn opgetrokken, zijn in asch gelegd. Brandweer en militairen uit de omgeving waren sooedig ter plaatse, maar door gebrek aan water kon men het vuur niet meester wooden. De bewoners haddfen hun huisies tijdig verlaten, zoodat er. beha've een oude vrouw, die op het laatste oogenblik haar geld wi'de redden en in de vlammen omkwam, geen menschenlevens te betreuren ziin De mate- rieele sehade is aanzienli'k; een groot deel van den oogst is vernield. HINDOE-FEEST VERSTOORD. Bij de viering van een Hindoe-feest, waar- adn een groote menigte deelnam, is een bom ontploft. Negen personen werden gedood en 51 gewond. SNEEUWSTORMEN IN ENGELAND In het grootste deel van Engeland hebben Maandag sneeuw- en hage'stormen gewoed. In het noorden van Wales waren de sneeuw- to mien- zoo zwaar, dat telegraaf- en tele- foondraden in het ongereede raakten, de treinen vertraging ondervonden en op de heuvels vee verloren ging Het westen der Hoop-'anden en het noorden van Schot'and ziin tenpevolge van de sneeuw ge'soleerd In verscheidPne kerken in Schotland sloeg de bliksem in. CAFeVERBOD VOOR HONGARIIE'S JEUGD. Het Hongaarsche ministerie van binnen- landsche zaken culliveert de openbare zede- lijkheid als een kostbare plant Zoo heeft het verordineerd, dat iongelui van allerlei kun- ne, beneden de 16 jaar, geen openbare dans- lokalen mogen bezoeken. Openbare dansloka- len ziin* bijna alle csfe's van Boedapest, zoo dat de hoofdstedelijke cafehouders pleizier van hun regeering zullen beleven. Meisjes tuaschen 16 en 20 jaar zullen slechts in ge- ze'schap van haar famih'eleden deze lokali- toiten mogen betreden Vrouwen boven de 20 jaar worden daar slechts dan geduld. als zij over een zelfstand'ig inkomen beschiVker. De Boedapester biad^n brengen voorloo- nig alleen de vraag op 1W tapijt. hoe het met de vastsielbng van den leeftijd der dames zal gaan en of soms aan den ingang der cafe's detectives geposteerd 'zullen worden, om den ouderdom der bezoeksters na te gaan. HET GEVAL VAN SPIONNAGE. In verband met de aanhouding aan het Gare de l'Est van den postbeambte Charton, beschuldigd van spionnage, meldt de „Matin", dat zijn vrouw verkiaarde dat haar man, terwijl hij in het Ruhrgfbied werkte, een „liaison" aanknoopte met een Duitsche. Charton's vrouw gelooft, dat haar man het slachtoffer werd van een machinatie, mis- schien wel omdat hij vap deze Duitsche af wilde. Volgens de ..Matin" is het aan de po litic bekend dat Charton aan een agent van het spionnage-centrum Munster belangrijke stukken heeft ter hand nesteld nopens de Fransche spoorwegen,' de uitgevocrde en voorgenomen electrificatie daarvan en de wij- zigingen v/elke daardoor in de bewegingen der Fransche troepen zouden kunr.en wor den gebracht in geval van mobilisatie. DE HOHENZOLLERN EN DE DUITSCHE KUNSTSCHATTEN. In de Duitsche pers duurt de oneenigheid over de verdeeling van de kunstschatten uir de paleizen van het voormalige vorstenhuis nog altijd voort. Na het protest der Kaiser Friedrich-Museum-Verein met dr. Bode aan het hoofd, waarin werd beweerd, dat bij het opmaken van de lijsten niet of niet genoeg- zaam rekening gehouden is met de wenschen der deskundigen, werd van officieele zijde ge antwoord met een onsemming van de kunst- werken, die staatseigendom zouden blijven eri met de verzekering, dat de musea-leiders en kunstgeleerden in deze kwestie wel degelijk werden gehoord. Ook van verdufetering van kunstwerken-van-waarde zou geen sprake zijn. Thans komt dr. Adolph Donath in het ..Berl. Tagebl." weer verklaren, dat de Ber- lijnsche kunstwereld nog verre van tevreden is; noch over de verdeeling der kunstschat ten, noch over de onzekerheid. waarin ze ge- laten wordt omtrent de verblijfplaats van sommige werken. Dr. Dcnath meent te weten, dat b.v. twee beroemde Lancret's uit de ver- zameling van Frederik den Groote, te. Doom hangen. Met het recht van voorkeur, Sat den staat op sommige kunstwerken zou worden toegestaan, kan hij zich evenmin vereenigen. zoolang er voor de daaronder vallende wer ken geen prijzen zijn .vastgesteld Hij dringi daarom aan op een nieuwe inventariseering door bevoegde vaklui. ZOO'N BALLINOSCHAP GAAT NOGAL. De correspondent van de „Daily News" op Mauritius seint aan ziin blad, dat de gewezen Rifleider Abd-el-Krim, in zijn verbannings- oord op Reunion nogal wennen kan. Er is hem een keurig huis ter beschikking gesteld. Krim wandelt vaak in den tuin, maakt autotochijes, kortom, hij schiint onder de bailingschap niet al te zeer te lijden. Sinds haar komst on Reunion heeft in de familie Krim eep blijde. gebetirtenis plaats gehad: een van Krim's vrouwen heeft aan een kind het leven geschonken. EEN KOENE VLUCHT. In een correspondence uit Warschau ver- telt Les Ailes" van het waagstuk, dat de Poolsche vlieger-cant. Orlinski volvoerd heeft op de terugreis van zijn vhegtocht Warschau TokioWarschau. Na met veel tegenslag te kampen hebben gehad en kort na zijn eer ste heenvlucht zijn Potsz-toestel geheel :e hebben verspeeld, had Orlinski zich zelf ge- zworen alleen over den luchtweg in Polen te zullen terugkeeren. Na een nocdlanding in Siberie werd echter ook het tweede toestel, een Breguet 19, door een stormwind dermate tegen een boerenwening geworpen, dat de aangebrachte schade Orlinski verplichtte den tocht cp te geven. Met den dood in het hart telegrafeerde de Poolsche vlieger, dat hij niet verder kon en met den Trans-Siberischen spoorweg zou terugkeeren. Spoedig echter rijpte in het brein van Or linski het dolle plan te pogen met den geha- venden Breguet den tocht voort te zetten Nog 6000 kilometer moesten worden afge- legd. Maar hij er zijn mecano Kubiak wilden het erop wagen. De linker beneden-vleugel, die tot 'n derde van het uiteinde afgebroken was, werd niet gerepareerd. hetgeen trouwens ter plaatse niet mogelijk was, doch geheei onidaan van de doekbeleeding. zoodat een groot deel vleugelgeraamte open kwam te liggen. Om het evenwicht te verzekeren. scheurde Orlinski over een even groot opper vlak ook de bekleeding van den rechter-bene denvleugel De gaten en scheuren, die verder zoowel in het doek van de boven- als van d; benedenvleugels zaten, werden met medewer- king van inlandsche vrouwen zoo goed en 700 kwaad als het ging genaaid en geplakt, waaron de tccht op goed geluk werd hervat In Warschau, waar telegrafisch berich1 was ingekomen, dat Orlinski ziin vlucht had voortgezet. begreep men er niets meer van Totdat de tijding kwam. dat de Breguet Mos- kou had bereikt. Nog den zelfden dag kwam Orlinski, tot groote verbaz'ng van de gewel- dige menige, die hem opwachtte, veilig en wel met zijn ernstig gehavend vliegfuig in War schau aan. HAAR SCHOONDOCHTER GEDOOD. Te Douai is een proces begonnen tegen een 61-jarige dame uit Roubaix, die dezen zomer, terwijl zij met haar zoon en haar schoondochter nabij Rijssel in een auto reed, laatstgenoemde ,met een revolverschot van het leven had beroofd. De moordenares werd aangehouden, doch uit haar verhoor was niet met zekerheid op te maken, wat de beweegfc reden voor haar misdlrijf was. Zij zou heb ben verklaard onder een obsessie gehandeld te hebben. De schoonmoeder en at schoon dochter, die uit dezelfde kringen als de moor denares voortkwam (zij was de dochter van een rijken brouwer, haar man was notaris) kooden het niet erg best met elkaar vindeia, maar die oneenigheid was toch niet van dien aard, dat zij tot het bovenvermelde tragische slot zou moeten leiden. De schoonmoeder vond bijv., dat haar schoondochter te ved uitgaf, te wuft was, en nam het haar kwalijk, dat zij haar op de huwelijksreis alleen maar prentkaarten gezonden hadVolgens een andere veronderstelling zou de schoonmoe der het haar euvel hebben geduid, dat de jon ge vrouw haar de liefde van haar zoon had ontroofd. De daderes, die als zeer vroom be kend stond, werd door deskundigen ouder- zocht. die niets vonden, dat op ontoereken- baarheid wees. DE „RAILLOZE TREIN" VERONGELUKT De z.g. „raillooze trein" van de Ameri- kaansche filmmaatschappij, die thans een rondtocht door Duiischland maakt en Woensdag van Breslau via Lignitz naar G6rlitz zou gaan, is des middags o-p den straatweg van Goldberg naar Lowenberg bij hot uitwijken voor een voertuig veronge- lukt. De locomotief stortte van een 2 Meter hooge helling en trok den vo'gwagen met zich mede. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. DRONKENSCHAP IN HET LAGERHUIS. Wcensdagmiddag heeft in het Engelsche Lagerhuis een formeel debat plaats gehad over btschuldiging, die dr. fjglter eenigen tijd geleden op een g'eljeelonthouders-vergade- ring heeft geuit, dat in het Lagerhuis nog ge regeld gevallen van dronkenschap voorkwa- men. Dr Salter was thans aanwezig om zich nader uit te spreken. Hij verkiaarde, dat hij geen woord terug nam van de door hem ge- uite beschuldiging, en bereid was, zijn be- schuldiging te herhalen. Hij- deelde mede, dat minstens vijftig of zestig leden van het Huis hem hadden verklaard, dat zij zijn beschuldi ging beaamden, al vonden zij het dan ook niet verstandig, dat hij de beschuldiging had geuit, en al konden zij de manier niet toejui- chen, waarop hij ze had geuit. Verder ver kiaarde dr. Salter, dat hij zelf wel andere le den had geholpen bij het wegbrengen uit het Huis van ..hopelessly intoxicated" Lagerhuis- leden. Inaien het Lagerhuis van zijn beschul diging een zaak maakte, en een commissie be- noemde, was hij bereid voor deze commissie te verschiinen en de namen der leden van alle partijen op te nemen, op wie zijn beschuldi ging sloeg. Aan het debat namen deel O'Connor, de „Vader-" van het Lagerhuis, Clynes, Lloyd George en Baldwin. In de oogen van geen flunner kon dr. Salter genacle vinden, a! meende Clynes ook, dat er op grond van de motieven, die dr. Salter tot zijn beschuldi ging hadden geieid, aanleidjng was voor Sir A. Holbrook om zijn ingediende motie van afkeuring, waarvan wij gisteren melding maakten, in te trekken, en over te gaan tot de orde van den dag. Holbrook weigerde dit echter. O'Connor bracht een vroolijken noot in het debat door een vermakelijke „historisdie" be- schouwing. Hij verkiaarde dat hij in de 42 jaar dat hij het parlement volgde (waarvan 6 jaar als journalist en 36 jaar als Lager- huislid) een aanmerkelijke verbetering had kunnen constateeren in de drinkgewoonten van het Huis en dat tegenwoordig dronken schap zeiden voorkwam. Voordien was dron kenschap niet cngewoon. Zoo herinnerde hij aan het volgende geval: William Pitt kwam een avond in het Lagerhuis, toen een vriend hem zei, dat hij den speaker niet kon zien. Pitt antwoordde daarop dat hij drie speakers zag. Pitt zag drie speakers omdat hij waai- schijnlijk drie flesschen port op had. Ik weet niet, zeide O'Connor, of iemand tegenwoor dig nog drie flesschen port drinkt. Vermoede- liik is het geslacht van tegenwoordig min der krachtig dan dat van het laatste van de 18de of het begin van de 19e eeuw. O'Connor herinnerde zich uit zijn eigen tijd een Lagc- huislid. dat nadat hij erln was geslaagd goed door de deur te komen, in den doorloon in slaap viel. Ik behoef er wel niet bij te voe gen, zeide O'Connor, dat het een Ier was en een onvervalschte Unionist. Het Lagerhuis heeft een voorstel om de motie eerst in handen te stellen van de ..com missie voor de privilegien van het Huis" dr. Salter zou op deze privilegien een inbreuk hebben gemaakt verworpen en vervolgens de motie van afkeuring aangenomen. NASLEEP VAN DE RAMP TE MIAMI. Onder invloed van geestverbijstering, ge volg van groote verliezen die hij bij de jong- ste stormramp te Miami heeft geleden, "heeft de Amerikaansche oud-senator Potter, te Marion in Ohio, een" vreeselijke daad begaan. In zijn vorstelijk ingerichte woning ontdek- te de politie Maandag nl. de afschuwelijk verminkte lijken van de 56-jarige mevrouw Potter, van de beide dochters des huizes, de 29-jarige mevrouw Weith-Potter en de 16-ja- rige Heloise Potter en van de beide dochter- tjes van mevrouw Weith. Allen waren door den ex-senator met een ijzeren staaf doodge- slagen. Later vond men het lij'k van den moordenaar op den bodem van een wa%put. iat dc ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1