DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 255 1926. TRIJOAG 29 OCTOBER. Uit lief Fakement Buitenland Sita'Sdf'd" w Dil nummer besfaat nit 2 bladen. Honderd acht eu twfntigste Jaarsrang Abonnemenlsprijs bij YOoruUbetaling per 3 nrnandon f2.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Adverfentiepr. 25 ct p. regel, prootere letters naar tfudgMmfc Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herrns. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Administr. No. 3. Rodactie So. S3. Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. DEN HAAG, 28 October 1926. De acoustiek der Tweede Kamer is, rond- uit gezegd, allerellendigst. Het is in de Ka mer daarbij vaak nogal rumoerig, zoodat van meoigen spreker driekwart van zijn redevoor de tribunes, en dus ook voor de perstribune, j^/rloren gaat. Maar ook als de Voorzitter apreekt, moeten de outsiders soms raden wat er is gezegd. Behalve de communistisrbe af- gevaardigde, van wien eens ondeugend is ge zegd, dat hij in de eerste plaats voor de Tri bune spreekt, zet geen der afgevaardigden zijn stem zooveel uit, dat hij algemeen ver- staanbaar is. In dit euvel deelende heeft de voorzitter Ruys gister eenige mededeelingen gedaan over het beloop a»r werkzaamheden, waaruit men algemeen op de perstribune de onderstelling afleidde, dat de voorzitter met een half woord doelde op mogeliike verras- singen bij de behandeling van het tradaa' met Belgie. Dat is evenwel absoluut niet het geval gi-veest. Hij heeft all een widen zeggen, dat hij de werkzaamheden aldus had gere- geld, dat nadat de sprekers in eersten termijn over het nieuwe tractaat, dus ook minister Van Karnebeek, hadden gesproken, er niet onmiddellijk tot replieken zcu woiden ovtr gegaan, maar dat dan he* slot der dis<-ussie zal plaats vinden over de interpellaties om- trent de militaire relletjes. Vermoedeliik met de bedoeling, dat de leden, die wilden repli- ceeren, eerst eens rustig zouden kunnen over- wegen, wat de minister tot toelichting van het tractaat nader in het midden had bracht. Dat was a'les, zoodat er geen sprake kan zijn van eenige geheimzinnigheid Maar het is wel eigenaardig, dat de gansche pers tribune de woorden van den voorzitter zoo deerlijk had misverstaan. Nademaal intus- schen de interpellaties heden in het geheel niet aan de orde zijn gekomen en morgen in ieder geval begonnen wordt met de behande ling van het tractaat, zullen de interpellaties in nun geheel dienst doen als intermezzo bij het debat over het tractaat. Dat zullen we dus de volgende week hebben. Heden heeft de Kamer zich nog den gan- schen middag onledig gehouden met de we- genbelasting. Het begon met een motie van den heer Hiemstra (s. d. a. p.) die, blijkbaar er niet in berustend, dat de Kamer niet was medegegaan met zijn motie om de heele Rij- wielbelasting op te heffen, nu voorstelde om de b pi as ting te halveeren, zoodat er geen 3, maar 1 50 zou worden betaald. Tegelijk daarmee kwam in behandeling een voorstel van den heer Ebels (v. d om de rijwielbelas- ting uit te schakelen als bron van inkomsten van het te scheppen Wegenfonds, waaruit de kosten van wegverbetering meet bestreden worden. Over beide voorstellen is lang en breed gepraat, .van meer dan een zijde is er op gewezen, dat de rijwielbelasting te zwaar is en bovendien is er aan herinnerd, dat in- dertijd aan de belasting s'ecRts een tijdelijk karakter is gegeven. Na 1930 zou over de voortzetting worden gesproken, terwijl, als ze nu bron van inkomsten van het wegenfonds wordt, ze niet meer zal verdwijnen Van de regeeringstafel is de gedachte van afscbaf- fing zoowel als van halveering ten stelligste bestreden. Maar min'ster Dc Geer beloofde wel, dat, als de belasting na 1930 werd ge- continueerd, zal worden nagcaan, of het tarief geen wiiziging moet ondergaan, waar bij de mogelijkheid van vrijstel'ingen kan worden nagegaan. Toen de minister later nog gewaagde van de mogelijkheid om de belas ting op 2 te brengen, trok de heer Hiemstra zijn motie weer in, waarna het amendement Ebels met groote meerderheid werd verwor pen Het daarop volgende artikel der ontworpen wet regelt de uitkeeringen uit het wegen fonds De regeering heeft o.a. een regeling voorgesteld om in de eerste vijf iaar uit dat fonds aan de provinries uit te keeren 30 pCt. in de volgende vijf jaar 35 pCt. en in de daarop volgende vijf jaar 40 pCt. De heer Ebels wilde die percentages ver- dubbeld zien, terwijl de heer Schaper had voorgesteld geen vast percentage in de wet op te nemen, doch aan de regeering vrijheid te laten om elk jaar de grootte van de uitkee ring aan de provincies te bepalen. Minister De Geer ontried ten sterkste het amendement- Ebels, maar natuurlijk liet hij het voorstel van den heer Schaper, waarbij aan de regee ring ruimer de vrije hand werd gelaten dan zij zelve had durven voorstellen, aan de be- slissing der Kamer over. De Kamer heeft evenwel beide amendemen- ten met zitten en opstaan verworpen. Breedvoerig is daarna onder meer gede- batteerd over een voorstel van den heer Van der Waerden (s. d. a. p.) om een Wegenraad in het leven te roe pen De vorm was evenwel, naar de regeering opmerkte, in strijd met de Grondwet en de heer Van der Waerden heeft het toen maar weer ingetrokken In het laatste deel der vergadering is zeer lang stilgestaan bij een poging om met hand- having van de provinciate heffing van rijwie- len, welke men in Noord-Barbant aantreft. te voorkomen, dat ook andere provincies der- gelijke heffingen in het leven roepen Een deel der Kamer wi'de Noord-Brabant de hand boven het boofd houden omdat de pro vincie bij de verdwiming van de hewusfe furi Eng f 350 000 zou moeten derven, doch daartegenover werd de onrecbtrnsfigheid van die belasting volnebouden Nadat de nng een amendement van den heer Van Ryckevorsel (r. k.) tot behoud der heffing had overgenomen, diende de heer Drop (s. d. a p.) een voorstel tot schrapping er van in en bij de stemming daarover bleek de Kamer zoo onvolledig te zijn, dat het quorum niet meer aanwezig was Er waren niet meer dan 41 leden in de zaal. Waarop de voorzitter ge- noodzaakt was de vergadering tot morgen te verdagen. DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. De politieke berichtgever van de „Star" hecht de alelsgrootste beteekenis aan de he den te houden vei'gadering van den Alge- meenen Raad van het Vakverbond met het bestuur van de Mijnwerkersfedatie en zegt., dat dit wel het begin van het einde kan be- teekenen. Ziel van de beweging is J. H. Thomas, die bij afwezigheid van Ramsay Mac-Donald en Arthur Henderson den vooriztter Pugh bijstaat om een weg te vin den om de onderhandc'.ingen te heropenen. De Algemeene Raad schijnt den premier bij zijn woord te willen houden, die zeide, dat de lei ding Van de mijnwerkers in onbekwame handen is. De regeering heeft inlichtingen gekregcti, dat in Zuid-Wales de houding van de mijn werkers verandert en dat uit dien hoek spoe- dig een beweging kan worden verwacht ten gunste van districtsoverecr'-omsten. De werkhervatting De draadlooze dienst meldt dial het aan- tal werkende mijnwerkers gisteren met ruirn 7000 is tcegenomen, zoodat er thans meer dan 260.000 arbeiders aan het werk zijn. De positie van het Britsche steenkool-ron- flict kan, volgens de Tel., als volgt worden samengevat: Het beste, wat de mijnwerkers thans nog in het gunstigste geval zouden kunnen krij- gen, is een afzonderlijke regeling in elk der districten wat lconen en uren betreft, geba- seerd op nationaal geldende principes; dit is de regeling die Frank Hodges sinds eenige weken bepleit. De zevenurige arbeidsdag is niet meer te redden. Baldwin heelt gisteren nog duideliik te kennen gegeven, dat een re geling op die basis niet meer mogelijk is. De verlenging van den werking, zooals die reeds door een kwart millioen mijnwerkers is aan- vaard, moet gehandhaafd blijven. De sedert eenigen tijd verspreide geruch- ten, dat een invloedrijke groep, waartoe lord Derby, lord Londonderry en Montague Nor man, de gouverneur van de Bank of England, behooren bemiddeiingspogingen zouden doen, hebben thans vasteren vorm aangenomen. Toen evenwel hedenavond Cook gevraagd werd of deze groep inderdaad voorstellen voor een regeling had opgesteld en hem daar over geraadpleegd heeft, antwoordde de se- cretaris ontwijkend, dat een aantal invloed rijke personen een spoedige behoorlijke rege ling van het conflict wenschen. DE TROONOPVOL GING IN ROEMENIe. Terwijl koningin Maria haar tridmfen viert in de Vereenigde Staten, blijft de kwes- tie van de troonopvolging aan de orde in verband met den wankelenden gezondheids- toestand van konir.g Ferdinand (geboren in *65) en het aftreden van den kroonpris Carol als zoodanig (in Dec. '25). Telkens gaan er weer geruchten over een verzoening. (zooals nu oniangs, toen konin gin Maria op haar reis naar Amerika te Pa- rijs een ondcrhoud had met haar oudsten zoon, terwijl het ook heette, dat de liberale oud-premier Bratianoe, onder wiens bestuur de geschiedenis met kroonprins Carol is voor- gevallen, met een officieele missie naar de Fransche hoofdstad zou zijn gezonden om een verzoening te be werk en). Maar geregeld ook worden zij weer tegengesproken. In de laatste officieele tegenspraak werd met nadruk verklaard, dat de afstand verle- den jaar door prins Carol definitief is ge- weest Niettemin, zoo meldt de correspondent van de „Frankf. Z te Boecharest. blijft men in zekere kringen, waar men prinsCarol gaarne als troonopvolger terug zou willen hebben, van meening, dat de kwestie nog niet voor goed is geregeld en dat zij, niette- genstaande den wensch van toonaangevende personen, binnen niet al te langen tijd weer aan de orde zal komen. Komt de koning thans te-overlijden, dan ontstaat een toestand, dien velen verontrus- tend achten. Dt in '21 geboren zoon van prins Carol en pjrinses Helena van Grieken- land is dan de aangewezen troonopvolger Met den afstand van Carol is een regent- schap ingesteld, waarin o.a. ook prins Nicola, Carol's jongere broer, zitting heeft. Velen vreezen nu, dat zulk een regentschap zich sterk in een bepaalde richting zal laten bei'n- vloeden door de politieke partijen. Onder deze omstandigheden worden met nog grooter belangstelling dan anders het geval zou zijn, de berichten over's konings gezondheidstoestand gevolgd. VERKIEZINGEN VOOR DEN SAKSISCHEN LANDDAG. Zond'r.g hebben in Saksen verk'ezingen laats vo~r den Landdag. De verk;ez;ngs irijdt nr.dert tlirns zijn h-oogtepunt. Ver chillenr'e Rijkrdaglec'en houden redevocrin ;en Ook de minister van financien, dr. Rein old, heeft te Leipzig gesproken, waarbij hij o. a. constateerde hoe iuisi onder Hindcn burg de nieuwe Duitsche Staat aan krachten lieeft gewonncn. De minister bepleitte verder cen besiuurshervorminghij achtte het na den va-1 der dynaatien niet noodig nog lan- ger de landsgrenzen, zooals tusschen Sak sen, Thuringen, Pruisen enz., te handhaven. Tevens kwam hij op vcor een reorganisatie van het heele belastingstelsel. Ook de leidei van de Duitsch-nationale volkspartij, graaf Westarp, benut den ver- kiezingsstrijd in Saksen om het Duitsche volk toe te spreken. Kortweg heeft hij de bevolking voor de keuze gcsteld: of regeeren met de soc.-demo- cratie of met de Duitsch-naticnalen. Waan- aan hij toevoegde, dat de thans regeerende minderheid niet behoeft te denken dezen win ter de oude tactiek te kunnen vervolgen van te regeeren met wisselcude meerderheden met die methode kan niets bereikt worden. De „Deutsche Z." trekt uit de rede de con- clusie dat de dagen van het kabinet-Marx reeds geteld zijn. VOOR ONTWAPENrNG. De federale kerkeraad der Vereenigde Sta ten verk'.aart in een medeeeling, waarin hij de f.undamenteele beginselen uiteenzet voor de nationale politick, dat de Vereenigde Sta ten elk geschil, dat voor juridische regeling is aanmerking komt, naar het Permunente Hof van Internationale Justitie zullen moeten verwijzen en dat het land zijn pogingen zal moeten voortzetten tot het verkrijgen van een algemeene vcrmindering van de bewape- ningen. TUSSCHEN AMERIKAANSCHE BANDIETEN. Er gaan geruchten dat er in het district Williamson (Tennessee) opnieuw strijd op handen is tusschen de verschillende bandi* taibenden. Men heeft namelijk de lijken ge- venden van twee leden der bende van Char les Bergim, die een gezworen vijand is van dc bende der gebroeders Shelton. Het lijk van een der bendeleden, William Mcquai, vend men in zijn automobiel op den weg tusschen Herrin en Johnson-city. Het lijk was met 16 machinegeweerkogels doorboord, terwijl men 28 kogelgaten in de aehterzijde van den auto aantrof. Het andere slachtoffer was door vier kogels getreffen. Het bleek te zijn War Jones, die bediende was in een her berg van Berger. HET PARTIJCONGRES DER RUSSISCHE COMMUNISTEN. Het Al-Russisch communistisch partijeon- gres beraadslaagd over Boscharin's rap port uopens den internationr.'en toestand en het werk der partijen in de Communistische Internationale. Geen enkel vertegenwoordiger der opposi te voerde het woord. Het Congres nam c-en resolutie aan, waar in de weikzaamheid der delegatie werd goed- en het optreden der Russische opposttie in de Communistische Internationale scherp werd afgekeurd en instemming werd betuigd met de resoluties. aangenomen dcor een aan tal afdeelingen der Communistische Interna tionale en de jongste plenaire bijeenkomst der centrale commissie en controle-commis sie nopens Zinowjews optreden tegenover de Communistische Internationale. EEN OPZIENBARENDE BEGRAFENIS. Dezer dagen, zoo meldt de correspondent van de „Koln. Z." te Warschau, had aldaar een merkwaardige begrafenis plaats, die veel opzien baarde. Een groote menigte misdadi- gers n.l. begeleidde het lijk van een door de politie bij een ontvluchtingspoging doodge- schoten moordenaar naar de begraafplaats. Telkens moest de politie cptreden om de orde te handhaven. E>e begrafenis venvekte in de stad buitengewone ergernis; zij droeg het karakter van een betooging der misdadigers wereld. De politie ontdekte in den stoet niet minder dan 30 reeds lang gezochte boosdoe- ners, die zij arresteerde. NA DEN TORNADO BOVEN CUBA. Volgens de laatste beschikbare gegevens zijn door den cycloon zeshonderd personen gedood en negenduizend gewond. De schade wordt thans op zestigmillioen dollar ge raamd. In de stad Havana is het normale leven weer teruggekeerd, al herinneren talrijke rul- nes en vernielde winkelpuien aan de ramp, die de sjad te doorstaan heeft gehad. Dui- zenden extra werk'ieden zijn aan het werk ge- zet om boomen te planten, de rulnes op te ruimen gn de wegen voor het verkeer vrij te maken. Te Havana is een inschrijving geopend voor de slachtoffers, waarop reeds voor meer dan een kwart millioen dollar is geteekend. BETOOGINGEN VAN CHINEEZEN TE BRUSSEL. Woensdag heeft de opzegging plaats ge had door China van het Chineesch-Belgisch verdrag van 1865. In verband hiermee heb ben te Brussel woonachtige Chineezen (een 2009-tal) in de omgeving van het ministerie van buitenlandsche zaken een demonstrate gehouden. Op straat en in de cafe's deelden zij gedrukte paoieren uit, waarin zij hun standpunt in zake de Belgisch-Chineesche be- trekkingen uiteenzetten en waarin een beroep wordt gedaan op de bevolking, om haar re geering „tot betere gevoelens tegenover Chi na te brengen". De betooging werd ten slotte door de politie uitecn gejaagd Verschillende Chineezen werden in den strijd met de politie vrij ernstig gekwetst. Twee hunner moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Ook een politie-agent liep tamelijk ernstige verwondingen op. Na dat politieversterkingen waren uitgerukt, ge- lukte het de orde te herstellen. Ongeveer der- tig betoogers werden gearresteerd. JUWEELEN-DIEFSTAL BIJ DE ROCKEFELLERS. Terwijl de familie zich op de benedenver- dieping aan het diner bevond, is een inbre- ker het huis van Percy A. Rockefeller, een neef van den bekenden John. D. Rockefeller, te Greenwich aanzienlijke hoeveelheid juwee- len, waarvan de waarde nog niet is vastge- steld. Miss Winifred Rockefeller kwam de kamer binnen, juist toen de dief aan het werk was. Zij begon te gillen, waarop de inbreker weer door het venster en langs de ladder verdween. Tot de gestolen kostbaarheden behooren oa. een met diamanten bezette armband, een dia- manten ring en armband-horlugt. HET TWEEDE PROCES TEGEN MICHAEL HOLZMANN. Gister is te Berlijn het tweede proces tegen den koopman "Holzmann, die ervan verdacht wordt ambtenaren te hebben omgekocht en verder zich nog te hebben schuldig gema^kt aan afpersing, bedreiging, bedrog alsmede poging tot bedrog. Gister werd dat deel der dagvaarding be- handeld, waarin hij beschuldigd wordt ge- poogd te hebben den regeeringsraad Bartels om te koopen. De verdere behandeling van deze zaak werd geschorst tot nader te bepa len datum, daar de hoofdgetuige Kutisker niet ter terechtzitting kon verschijnen. DE DAME IN HET ZWART. Londen wordt op het oogenblilc onveilig gemaakt door een „dame in het zwart", die met weergalooze snelheid haar s'ag slaat in rijke huizen. Een week geleden heeft zij een groote partij tafelzilver geroofd uit het huis van het Lagerhuislid kapitein Ernest Evans. Woensdag is zij via de keuken doorgedron- gen in het huis van lord Doverdale, te Knightsbridge, waar zij uit de slaapkamers van lord en lady Doverdale al wat aan ju- weelen voor de hand lag bijeengaarde, om op de brutaalste wijze het huis door de voor- deur weer te verlaten, alles in vijf minuten tijds. Rechercheurs vermoeden dat het de- zelfde, vrouw is, die nog zes diefstallen op haar geweten heeft en naar wie zij reeds eenigen tijd zoeken. STRUIKROOVERS IN DE BERLIJNSCHE TIERGARTEN. De onveiligheid in de. Tiergarten, het groote park in het centrum van Berlijn, wordt van dag tot dag grooter. Woensdagmiddag zes uur zijn een heer en dame door een drie- tal struikroovers uitgeplunderd. Ze bedreig- den hun slachtoffers met revolvers, dwon- gen hen winterjas en mantel uit te trekken, beroofden ze daarna van horloges en geld, en gingen er toen vandoor. DE AARDBEVING IN ARMENIe. Eerst thans worden de definitieve cijfers bekend betreffende het aantal slachtoffers bij de aardbevingsramp in Armenie. Behalve in de stad Leninakan, waar van de 3800 huizen slechts 50 cnbeschadigd zijn gebleven, zijn in twaalf dorpen van het district 3500 huizen verwoest. Niet minder dan 38.000 menschen kampeeren in de open lucht. Het aantal doo- den bedraagt tot dusverre 365, het aantal der zwaargewondcci 300. Leninakan moet geheel opnieuw worden opgebouwd. EEN INTERNATIONALE VEREENI- GING VAN AMBTENAREN VAN DEN BURGERLIJKEN STAND. Onder leiding van onzen landgenoot, den heer Bouscholte, ambtenaar van den brger- iijken stand te Rotterdam, die eenstemmig tot conrgesvoorzitter gekozen werd, is te Bern opgericht de Internationale Vereeniging van Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, waarbij Belgie, Duitschland, Frank rijk, Luxemburg, Nederland en Zwitserland aangesloten zijn. EEN GEMAKKELIJK SCHULD- EISCHER. De Fransche bladen declen mede, dat de Argentijnsche regeering, die op de Fransche regeering een vordering heeft van 18V? mil lioen goudpesos, Frankrijk aangeboderi heeft den vervaldag te brengen op een zoo ver af- golegen datum als de Fransche regeering ;chikken zal, waarbij aan Frrnkrijk de vrij heid wordt gelaten zelf den rentevoet vast te stellen. Briand heeft aan de Argentiinsche regee- ing zijn groote erkenteliikheid betuigd. DE DUURTE IN FRANKRIJK. Men maakt zich in Frankrijk ongerust over de duurte van levensmiddelen. Het Kamer- lid voor de Rhone, de heer Charles Lambert, heeft naar aanleiding hiervan een interpella- tie aangekondigd „over het onvoldoende der maatregelen door de regeering e'en omen om de duurte te bestrijden; over de dringende noodzakelijkheid om den uitvoer van levens middelen te verbieden en de andere nitgevoer- de produrten te treffen met een ,,ad valorem"- rerht waardoor de depreciatie van het Fran sche ruilmiddei wordt gecompenseerd." EEN KIND MET NEGEN MOEDERS. De gemeenteraad van Glasgow heeft Maan- dag ,toen de kou hevigere werd, een goed bedoeld besluit genomen, n.l. om moeders met jonge kinderen onder de 4 jaar. waarbij op een maand niet zou gekeken wor den een extra rantsoen sfeenkool voor huisbrand toe te kennen. Dinsdag kwam hiertegen protest van moeders met oude kinderen en van oude juffrouwen,* die nooit gelegenheid gehad hadden om te kunnen trouwen, maar desniettemin de kcrnde ook voelden Dit protest werd niet ontvankelijk verklaard, omdat er zooveel steenkool niet voorradig was. Toen kwamen Woensdag en gisteren aan alle bureaux moeders met kin- -deren op den arm toeslagkaarten halen en het werd zoo druk, dat een der ambtenaren twijfel gevoelde en dien twijfel aan de burgemeester meedeelde of er zooveel moe ders met kinderen onder het jaar in Glas gow te vinden waren. Gisteren is er een na der onderzoek ingesteld en het bleek al ras, dat ongehuwden en vrouwen zonder kinde ren overal kinderen geleend en zelfs gehuurd hadden om het extra rantsoen kolen machtig te worden Toen er eindelijk een knaapje aan- gctroffrn werd, dat voor de negende maal in hetzelfde bureau verscheen, telkens met een andere „moeder", heeft de burgemeester de extra tceslag ingetrokken verklaard wegens het misbruik, dat van den goed bedoelden maatregel gemaakt was. KORTE BERICHTEN. Volgens verschenen opgaven is de winst van de speelbank te Deauville in het afgeloo- pen seizoen 44 millioen francs geweest, te Touquet 30 millioen, te Vichy en Biarritz 25 millioen en te Trouville 3 millioen. Zouden de valuta-winsten allemaal naar de speelban- ken zijn gebracht? De Zuid-Duitsche spoorwegen zullen worden geelectrificeerd, te beginnen met die in Beieren. Een Bulgaarsche bende, die de Griek- sche'grens trachtte te overschrijden, werd door Grieksche troepen teruggedreven, waar bij een Grieksch soldaat werd gewond. Bij een auto-ongeluk bij Ploest in prins Marti Bibesco gewond. De chauffeur werd gedood. In Polen en Tsjecho-Slowakije--hebben hevige sneeuwstormen gewoed. De heer Vaisseau van den Japanschen bewakingsdienst te Manshumaru ontdekte, dat het diepste deel van de Stille Zuidzee gc- legen is tusschen de eilanden Bonio en Izu. De zee heeft daar een diepte van 9.435 M. Den 31sten dezer zal te Hildesheim de stichtingsvergadering worden gehouden van het rijksgenootschap ter voorziening ir. den nood der arisen. Daarin zullen alle plaatse- lijke genootschappen met dit doel worden ver- eenigd. Er is een overeenkomst gesloten tus schen het Duitsche steenkoolsyndicaat en het Fransche Office de Houillieres Sinistrees voor wijziging van de leveringsmethoden van herstelkolen van Duitschland aan Frankrijk. Deze overeenkomst moet nog door de weder- zijdsche regeering worden goedgekeurd. i>e voormalige Duitsche rijkskaneelier dr. I.uther, heeft kort na zijn aankomst te Buenos Ayres, waar hij door ver tegen woor - digers van de regeering en de Duitsche ko- ionie ontvangen werd, een bezoek gebracht aan den Argentijnschen President. Het B. T. A. meldt uit Rome, dat dc Paus in de'basiliek van St. Pieter de eerete zes Chineesche geestelijken tot bisschou heeft gewijd. LA- stad Berlijn bezat op 1 October il. blijkens statistische gegevens 50.400 auto- uiobio.en. Uit Mexico wordt gemeid, dat de tegen- woordige president aan zijn voorganger Obregon volmacht heeft gegeven de India- ncrmpstand in Yagui te onderdxukken .Gemcld wordt, dat in Minas Geraes in Brazilie revolutionnaire onlusten zim uit- gebrokea. In het tijdvak van 1 tot 15 October is net aantal steuntrekkende werkloozen in Duitschland wederom verminderd. Het aan- tal mannelijke, steuntrekkende arbeiders is *-126.942 tot 1.085.147 teruggeloopen en dat der werklooze steuntrekkende vrou wen van 267.163 tot 254.047. De geheefc vcrmindering bedraagt circa 4 pet. In de nabijheid van de renbaan Marie- dorf is een autobus verongelukt, waarbij 14 passagiers licht gewond werden. 71 te Cherbourg ontvangen be- nchten ouurt de storm op den Atlantischen Oceaan sedert 26 dezer in onverminderde kracht voort. Van verschillende schepen is reeds draadloos bericht ontvangen, dat zii over tijd zullen aankomen. Teigevolge van den uitgebreiden ex- P°r* van Poolsche steenkolen naar Engeiaiiri en de drukte op de spoorwegen heerscht in Danzig een groot kolentekort. Tevens bestaat d'e mogelijkheid, dat er broodgebrek komt, omdat de broodfabrieken geen steenkolen ee- noeg hebben. Ten gevolge van de voortduring der stauing in de Engelsche kolenmijnen is een ongekende vraag cntstaan naar Zuid Afnkaansche kolen. T Na het S?cbnn'k van zult zijn te Got-ha eenige personen zick geworden. Er is vernil- bgmg geconstateerd, terwijl de doctoren heb- er ALRMAARSCGE GODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1