Aikmaarsctie Coyrant Een speelbal der fortuin. m Vrijdag 28 October Binnenland t'Elill.LE'i'ON. Provinciaal nieuwrs No. 255 1926 Honoerd Acfit en Twintigsts Jaargang, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1040 is opgenomen hun besluit d.d. 12 ♦October j.l. tot Wijziging van de eischen voor den bouw van bijzondere bewaar- scholen. Dit besluit is heden afgekondigd en gedu- rende drie maanden teT secretarie te lezing gelegd, waar het tevens in afdruk tegen beta- ling der kosten verkrijgbaar is gesteld. Alkmaar, 28 October 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester, A. KOELMA, Secretaris. AANRANDING. Zondagaivond omstreeks 9 uur is op het Jietspad dat van Groot Kievitsdal naar Croeneveld leidt, nabij de plaats waar dit pad de spoor lijn Baarn-Hilversum kruist, een boerenmeisje aangerand door een onverlaat, die haar van haar fiets rukte en van haar ldtaachje beroofde. Gistermiddag heeft de aarnsche politie te Laren iemand gearres- teerd, die door het bedoelde meisje pertinent als de dader werd herkend. De verdachte is te Baarn in arrest gesteld. DE NIJMEEGSCHE KERMIS BLIJFT GEHANDHAAFD. De gemeenteraad te Nijmegen Jioeft gister middag beraadslaagd over een voorstel van de beeren Gerritsen en Van Westreenen (bei- den c. h.) am te besluiten tot afschaffing van de kennis. Na langdurige discussies werd het voor stel om tot afschaffing van de kermis over te gaan verworpen met 23 tegen 10 stemmen. GROOTE BOUWPLANNEN TE OVERSCHIE. Op verzoek van een combinatie van grond- eigenaren en bouw-ondernema's heeft het ar cliitectenbureau Granpre Moliere, Verhagen en Kok te Rotterdam een teekening gemaakt voor een tuinstad aan den nieuwen hoofdweg RotterdamDen Haag onder Overschie. De plann°n ziin grootsch van opzet. Zij om'Hten vele strat*" tvuvMnkVen. ruimte biedende aan 10.000 woningen. Tevens zijn sportvelden en speelparken bij het complex ontworpen. NIEUWE FOKKER VLIEGBOOT. Men schrijft uit Amsterdam aan de N R. Crt.: Vandaag is op het Buiten-Y een nieuwe type Fokker vliegboot door den .test-pilot" der N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek, ir. J. C. Grase, met succes ingevlogen. Deze machine, type Fokker B III, voortge- dreven door een motor van 450 P.K., is een tweedekkei, waarvan onder- en bovenvleugel door middel van diagonaalstijlen verspannen zijn. De bovenvleugel heeft een gepronon- ceerde pijl- en V-vorm De vleugels hebben een totaal dragend oppervlak van 56 M2. De boot zelf is geheel uit dupelhrmin ver- vaardigd en heeft twee steps. Zij kan zoowel voor verkeersdoeleinden worden ingericht. in welk geval het middendeel door een ca- bine wordf gevormd, als voor mi'.itaire doel- einden. in welk geval de machine met een be- manning van drie personen vliegt en een tota'en last van 1000 a 1100 K.G. mee- voert. Dit nieuwe type is ontstaan als een ver- dere ontw'kkeling van het vroegere type FB I, dat bij de Indische marine in gebruik is, en gebouwd met het oog op het gebruik bij de Nederlandsche marine in Indie. Bij de eerste proeven bleek de machine zoowel in het water als in de lucht over uit- stekende eigenschappen te beschikken. HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE TRACTAAT. De N. Rott. Crt. schrijft: Rotterdam gaat een kritieken tijd tege- moet. De toeoadering tusschen Duitschland en Frankrijk, hoe voordeelig ook voor de rust van Europa en voor de politieke veiligheid van onze ligging, herbergt mogelijkheden van gevaar voor onze groote havensteden, die men in deze dagen onder oogen moet zion. De toenadering tusschen beide gewe- zen vijanden wordt voorafgegaan door ver- schijnse'.en van oeconomische samenwerking tusschen de industrieen van beide landen; een samenwerking die op een grootsche trust- formatie gaat lijken. Naar het Engelsch van Rafael Sabatim. Geautoriseerde vertaling van A. T. 26 Hij wachtte even, om van den wijn te drin- ken. Toen vertelde hij het haar, terwijl hij den beker op tafel dicht bij hem zette. Haar gezicht betrok. Hij werd er door ge- troffen, en maakte uit dit openlijk bewijs van verdriet over zijn vertrek op, dat hij in juf- frouw Quinn een vriendin gemaakt had. „En wanneer gaat ge?" vroeg zij hem, ademloos. „Binnen een week." Zij zag hem aan, hij dacht treurig, en hij meende ook, dat zij wat van haar blozende kleur verloren had. „En naar Indie!" riep zij langzaam uit „Hemel! naar de wilden en zwarte heidenen! Ge moet wel krankzinnig zijn, om aan zoo iets te denken." „Bedelaars mogen niet kiezen, juffrouw. Ik ga, waar ik werk kan vinden. Daarenboven is het niet zoo erg als ge denkt." „Maar waarom is het noodig, dat ge gaat, wanneer, zooals ik u reeds gezegd heb, een man als gij er aan moet denken zich hier te vestigen en een vrouw te nemen." Zij begreep, dat de tijd gekomen was om te strijden Het was nu of nooit. En daarom begon zii een schermutseling. Dit lean Voor cos bedenkelijk worden. Duitschland heeft, zoodra het daartoe weer in staat was, door speciale spoorwegtarie- ven gepoogd kunstmatig het verkeer van de Nederlandsche havens af te leiden naar eigen havens. Frankrijk volgt dezelfde tactiek door zijn beruchte surtaxes d'entrepot. Wat kunnen wij in verband hiennede ver- wachten als beide landen tot een zeer uitge- strekte oeconomische samenwerking komen? Er is reden voor cms land, om terwiPe van zijn havens, zuinig te zijn met het ver- leenen van voorrechten aan concurrenten. De zich vormende nieuwe groepoering in cms oe- conomisch achterland moet heel dringend een punt van overweging uitmaken bij de behan- deling van het Nederb drag. ■landsch-Belgische ver- Ten opzichte van dit verdrag z,elf hebben wij nog een mededieeling tedoen, die ons op zichzelf reeds geschikt lijkt, ieder weldenkend Nederlander, die nog geaaxzeld mocht heb ben, te overtuigen van de onaanvaardbaar- heid van het verd'rag. Want zander ken nis van dit tot nog toe onbekende feit heeft men slechts een zeer omvolledige voorstel- ling, zoowel van de cnmiddelijke gevaren die het verdrag meebrengt als van de wijze, waarop Belgie tracht, ons de dupe te laten worden van onze grootmoedigheid. Zooals bekend is, heeft Belgie onderhande- linigen gevoerd met Duitschland over een te- ruggevca van Eupen en Malmedy aan het Duitsche rijk. Het tot stand komen van een regeling is slechts mislukt doordat Poincare om begrijpelijke redenen zijn veto uitbracht tegen de reeds getroffen schikking. Bij die cmderhandelingen nu heeft Belgie den Duiischers voorgesteld, om een gedeelte der tegenprestatie te laten bestaan in een grootscheepsche bevoordeeling van de haven van Antwerpen. Wij kunnen voor de juistheid van deze mededecling instaan, en zouden haar zelfs mo?ten handhaven tegenover een mogelijk Belgisch dementi. Dat de voorloo- pige schikking dit punt niet omvatte, ligt daaraan, dat de Duitschers terugschiikten voor de vergaande strekking van het voorstel, dat zij als een zoo stcrk aan banden leggen van hun bewegingsvrijheid bescliouwden, dat zij de voorkeur gaven -aan zuiver financieele offers. Dit voorstel is gedaan, nadat het Belgisch- Nederlandsche verdrag reeds geteekend was. Dit was toen blijkbaar de opvatting der Bel- gen van de „vrije en loyale mededinging" tusschen Antwerpen en Rotterdam, die't ver drag zou moeten inluiden. Is Ncderland verantweord tegenover de levenseischen van zijn havens als het ondanks dit a lies eindeloos den grootmoedige speelt? En moet het tegenover dergelijke feiten voortgaan, zijn toestemming te verleenen tot het graven van het groote Kanaal Moerdijk Schelde, dat volgens Belgische des'kundigen beter is dan iedere andere denkbare verbin- ding usschen den Rijn en de haven van Ant werpen, en dat beraamd blijkt om de vervul- ling van de voorwaarde die Belgie aan Duitschland heeft gesteld, op grootscheep sche wijze mogelijk te maken? Men bedenke: Duitschland1 heeft nu ge- weigerd, maar het accoord, cat om zijn principeele beteekenis voor Diitechland on- eindig grootere politieke beteekenis heeft dan het terugverkrijgen van een stukje gebied, is nog niet getroffen. Duilschland kan nog voor de ^rleiding bezwijken. Maar, zelfs deze mogelijldieid nog daarge- laten: Hocver zal enze lankmoedigheid en zelfverloochening gaan tegenover onze bu- ren, die deze met alle middelen trachten te misbruiken. VERZENDING VAN DRUKWERKEN NAAR HET BUITENLAND. Door of vanwege firma's, die handel drij- ven in bloembollen, worden prijscouranten, circulates en dergelijke drukwerken naar Belgie verzonden, om van daar per post naar andere landen te worden gezonden. Veron- derstelt wordt, dat dit geschiedt door drukke rijen te Amsterdam, Den Haag en Leiden Ingevolge art. 30, le lid sub 6 der Postwet, is strafbaar hij, die stukken vervoert of door den dienst der posterijen, dan wel door der- den doet vervoeren, al dan niet tegen genet van vracht, indien die stukken bestemd zijn om in het buitenland per post te worden ver zonden. In verband hiermee heeft de directie der Nederl. Spoorwegen het personeel opgedra- gen om, wanneer het vermoedt, dat dergelijke zendingen worden aangeboden, de afzenders te waarschuwen en hen uit te noodigen, de zending terug te nemen; bij niet voldoen daaraan zal worden gebruik gemaakt van het recht tot onderzoek volgens art. 49 van het Algemeen Reglement Vervoer op de Spoor wegen. Indien hiertoe wordt overgegaan alleen bij ernstig vermoeden), zal de politie worden uit- genoodigd hierbij tegenwoordig te zijn, ten- „Kijk eens naar u zelf," ging zij voort, voordat hij kon antwoorden „Kijk eens, hoe ge er uitziet." En ze wees met haar vinger naar een groot gat in de hiel van zijn rech- terkous. „Ge moest liever een vrouw zoeken, om voor u te zorgen, in plaats van er over te denken krijgsdienst te doen in vreemde streken." „Dat is een uitsteicende raad," lachte hij. „Er is maar een moeilijkheid. Wie een vrouw neemt, moet een vrouw onderhouden en als ik in Engeland blijf, zal ik niet genoeg heb ben, om mij zelf te onderhouden. Ik denk dus wel, dat het Indie worden zal." Zij kwam naar de tafel toe, leunde er tegen en keek hem aan. „Ge vergeet iets. Er zijn veel welgestelde vrouwen, en er zijn veel mannen, die een vrouw met vermogen getrouwd hebben, die anders geen vrouw hadden kunnen nemen." „Ge hebt iets dergelijks al meer gezegd." Hij lachte weer. „Ge vindt, dat ik op een erf- gename jacht moet maken. Vindt ge, dat ik daar geschikt voor ben?" „Zeker," zeide ze tot zijn verbazing. „Ge zijt een flink man, en hebt een naam en rang aan te bieden. Er zijn veel rijke vrouwen van eenvoudigen stand, die blij met u zouden zijn, zooals gij blij met haar zoudt zijn, omdat ieder zou aanbrengen, wat de ander ont- breekt." „Op mijn woord! Ge denkt aan alles. Ga nog verder dan alleen raad te geven, juffrouw Quinn. Probeer die rijke en beminnelijke da me voor me te vinden, en dan zal ik overwe- gen of ik die betrekking in Indie zal af- slaan." einde procesverSaal op fe maken. Is dit geschied, dan zal de zending niet worden vervoerd. RECHTSTOESTAND DER AMBTENAREN. Het comite tot behartiging van de algemee ne belangen van overheidspersoneel meldt aan de N. R. Crt.: Op 25 October zijn de heeren N. van Hintc en F. S. Noordhoff, voorzitter en secretaris van het comite ter behartiging van de alge meene belangen van overheidspersoneel, door den minister van justitie in audientie ontvan- gen, waarbij de vertegenwoordigers van ge- noemd comite de urgentie bepleitten van een algemeene regeling van den rechtstoestand der ambtenaren. Het bleek, dat de minister een regeling in overweging heeft, waarbij de rechtspraak de hoofdzaalc is, en dat hij zich voorstelt, zich daaromtrent te zijner tijd in de eerste plaats in verbinding te stellen met de centrale com- missie voor georganiseerd overleg in ambte- narenzaken. De delegatie zeide nog, dat een zoodanige beperkte regeling moeilijk bevrediging zal kunnen schenken, doch dat de behandeling van's ministers wetsontwerp in de centrale commissie zou kunnen worden afgewacht. NA HET SPOORWEGONGELUK BIJ DE VINK. Het dreggen in de sloot, waarin de bij de Vink ontspoorde spoorwagens zijn terecht ge komen, is thans geeindigd. Het grootste ge deelte van de als verloren gegane opgegeven voorwerpen is teruggevonden. Onder de te- ruggevonden voorwerpen, die naar Utrecht zijn oogezonden, bevonden zich een beurs met een inhoud van 85, (de vermiste beurs van mevrouw Lobo-Braakensiek?) en een gouden ring. De controleur bij de Nederlandsche Spoor wegen, de-heer Marchand, is belast met het onderzoek naar de zeer talrijke aanvragen om schadevergoeding, die bij de directie der Spoorwegen binnenkomen. Kleine schadere- keningen zijn na dit onderzoek reeds uitbe- taald. Iemand uit Delft heeft 47 ontvangen wegens schade, bij het vervoer van de gewon- den aan zijn auto ontstaan en iemand uit Leiden, die zijn bril vermiste, heeft ook scha devergoeding hiervoor gekregen. HOOG WATER. Uit Venlo werd gistermorgen gemeld: De Maas is hier in de laatste twee dagen 3.45 M. gewassen. De laagste kade is over- stroomd; de schepen zijn van ligplaats ver- anderd en hebben dichtbij en geaeeltelijk in de Oude Haven gemeerd. De geweldige was wordt toegeschreven aan Roerwater. De ri- vier is buiten haar oevers getreden en dreigt de landerijen te overstroomen. Uit Grave wordt gemeld: De Maas voor deze gemeente is danig ge wassen, dat alle kribben en loswallen onder water staan en de loozingssluizen van het ri- viertje de Raam, dat het Peelwater afvoert, reeds vanavond gesloten moesten worden. De peilschaal te Grave teekent 7.40 M. N.A.P. DE KATHOLIEKE PARTIJRAAD. In het reglement van de R.-K. Staatspartij worden onder art. 12 sub c tot de leden van den Partijraad ook gerekend „vijf professo- ren der seminaries, uit elk bisdom een, aan te wiizen door de gezamenlijke professoren van ieder seminarie". Naar De Tijd meldt, zullen evenwel ten ge- volge van een besluit, genomen door het doorluchtig episcopaat, de vertegenwoordi gers der seminaries niet worden aangewezen HET 50-JARIG BESTAAN VAN HET NOORDZEEKANAAL. In verband met het feit, dat het a.s. Maan- dag 50 jaar geleden zal zijn, dat het Noord- zeekanaal is opengesteld, maakt men ons er op opmerkzaam, dat in het prive-kantoor van de United Cargo Steamer and Transport company aan de Willemskade alhier, een oor- konde hangt, welk exemplaar eenig in ons land moet zijn. Deze oorkonde, welke o.m. de handteekening van Koning Willem III draagt en zeer mooi uitgevoerd is, luidt als volgt: Op heden, den len November 1876 is door zijne Majesteit Willem III, koning der Neder- landen, Groot Hertog van Luxemburg, enz. enz. de haven van IJmuiden opengesteld en daardoor de gedachte verwezenlijkt, in 1816 uitgesproken door zijne doorluchtigen voor- zaat, Koning Willem I, die Amsterdam's han del en scheepvaart den kortsten weg naar zee wees, door Holland op zijn smalst." Dit exemplaar van de oorkonde is familie- bezit van een van de firmanten van genoem- de firma. De marine zal bij de feestelijkheden te Am- Het was een schertsende uitdaging, gedaan in het vermoeden, dat zij niet aangenomen zou worden, en toen zij onrustig onder zijn blik werd, begon hij nog meer te lachen. „Dat is niet zoo gemakkelijk als de raad, niet waar?" plaagde hij haar. Zij beheerschte zich en keek hem recht in de oogen. „0, ja wel," verzekerde zij hem. „Als ge in ernst waart, zou ik weldra de dame bij de hand hebben een vrij knappe vrouw van ongeveer uw eigen leeftijd, eigenares van der- tig duizend pond en behalve dat nog meer bezittingen." Dat maakte hem stil. Hij keek haar een oogenblik aan; de pijp tuschen zijn vingers. „En zij zou een zwerver trouwen? Goede hemel, wat scheelt aan haar?" „Niets scheelt aan haar. Als ge het ernstig meent, kan ik haar u toonen." „Op mijn.woord! ge maakt me ernstig. Dertig duizend pond! Nu, dat is ernstig ge noeg. Ik zou dan landheer kunnen worden." „Waarom doet ge dat dan niet?" Zij was inderdaad verbijsterend, vond hij, met haar kalme zekerheid, dat hij het slechts te zeggen had. „Omdat zulk een een vrouw er niet is." „En als zij er wel was?" „Maar zij is er niet." „Ik zeg u, dat zij er wel is." „Waar is zij dan?" Juffrouw Quinn ging van de tafel weg en kwam naar hem toe. „Zij ishier." „Hier?" herhaalde hij. Zij kwam een paar stappen nader, zoodat DO REGELMATIG EN OP BEKWAME MANIER ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT moet gi] adverteeren, Indien ge wenscht dat het publiek uw zaak zal verkiezen boven die van uw collega's. Als gl] er prijs op stelt dat uw zaak steeds meer en meer be kend wordt, is er ook maar ben middel: ADVERTEEREN. En wanneer gl] eens een bijzon dere advertentie wilt plaatsen of een speciale reclame-cam- pagne wilt beglnnen en ge zijt het niet met uzelf eens, hoe te handelen, wendt u dan eens tot ons, we zullen u gaarne van advies dienen. sterdam op 3 November vertegenwoordigd zijn door een divisie torpedobooten, bestaande uit vier booten van het Z-type, waarvan er twee des avonds zullen worden gei'llumineerd. EEN SCHIP OMGESLAGEN. Gistermorgen half-vijf heeft zooals wij reeds in het kort meldaen, op de rivier de Gouwe bij Gouda, een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Een met klei geladen zeilvaartuig is ter hoogte van de steenfabriek van de firma Nagtegaal omgeslagen en gezonken. Het schip, dat voor den wind voer, liep bij een kromming van de rivier uit zijn koers en raakte met de gaffel van het grootzeil een meerpaal. Het schip is daardoor omgeslagen. De schipper, Kooiman, uit Montfoort, wist een roeiboot van het schip los te maken en zich met zijn twee knechts in veilighdid te stellen, doch zijn vrouw en zijn aochtertje van tien weken, die nog in de kajuit te bed lagen, zijn verdronken. Het schip ligt nog op den bodem van de rivier, maar belemmert de scheepvaart niet, daar het buiten de vaargeul ligt. OP HET TROTTOIR DOODGEREDEN. Een 51-jarige man is op de Ruijterkade te Amsterdam bij het Oostelijk viaduct door een vrachtauto aangereden. Het ongeval is te wijten aan het slippen van den auto, waar- door deze, na een lantaarnpaal te hebben vernield, het trottoir opreed. Het slachtoffer is in het Binnengasthuis overleden. AUTOMATISCHE AFSCHRIJVING VAN LEVENSVERZEKERINGSPREMIES. Naar wij vernemen zegt de N. R. Crt., zal met 1 Januari de gelegenheid heropend wor den tot automatische afschrijving van aan levensverzekeringsmaatschappijen verschul- digde premien, voor zoover deze maatschap- pij daarvoor, naar het oordeel van den post- giro-dienst in aanmerking komen. Dit is dus weer een nieuwe uitbreiding van het automa- tisch postgiro-verkeer, nadat dit eerst her- steld was voor aan verschillende overheids- bedrijven (telefoon, gas, waterleiding) perio- diek verschuldigde retributies. KORTE BERICHTEN. Een 40-jarige n\an is door het ver- schuiven van eenige luiken aan boord vpn een stoomschip, ligenae gaan de Javakade te Amsterdam, in het ruim gevallen, waar hij nog de bedoelde luiken op het lichaam heeft gekregen. Hij is aan de gevolgen overleden; het lijk is naar het Binnengasthuis gebracht. De 74-jarige J. G. van Valburg, die Vrijdag bij een auto-ongeval te Tiel kwam te vallen en bewusteloos werd opgenomen, is aan de bekomen verwondingen in het zieken- huis Bethesda overleden. De politie te Woerden heeft gearresteerd op last van de justitie, den bureau-ambtenaar S., werkzaam op het militaire kleedingmaga- zijn te Woerden, en den gewezen aannemer B. W., in verband met vroeger gepleegde on- regelmatigheden in het magazijn, ten nadee- le van den staat. Gistermiddag heeft in bijzijn van tal van genoodigden cL officieele ingebruikneming van de nieuwe electrische centrale aan het Merwedekanaal van de N.V. Provinciaal en Gemeentelijk Electrisch Stroomleveringsbe- drijf plaats gehad. Prins Hendrik wordt Vrijdag 5 Novem ber van zijn Duitsche reis in Den Haag te- rugverwaeht. Gister zijn de feestelijke herdenking van het 4de lustrum der D. V. S. aangevan- gen. De presidente hield een rede over de stu- die en de vrouw. zij bijna naast hem stond. „Hier, in deze kamer," hield zij zachtjes vol. Hij keek haar aan, nog steeds niet begrij- pend. Toen hij den verlegen glimlach zag, waarmede zij haar onrust trachtte te verber- gen, brak de waarheid eindelijk bij hem door. De steel van zijn pijp brak tusschen zijn vingers, en hij bukte naar de stukken, blij met een voorwendsel, om zijn oogen van haar gelaat af te wenden, en een oogenblik te heb ben, om zijn gedrag te overwegen in deze nieuwen en verrassenden toestand. Toen hij weer opstond, zag zijn gelaat rood, wat door het bukken gekomen kon zijn Hij had lust om te lachen, maar hij begreep, dat dit volstrekt onvergeeflijk zou zijn. Hij stond op en legde de stukken van de gebro- ken pijp op tafel. Zoo staande, met zijn ge zicht afgewend, sprak hij zachtjes, vreeselijk verlegen. „Ik ik had geen begrip van van uw bedoelingen toen hield hij op. Maar zijn verlegenheid moedigde haar aan. Zij kwam weer dicht bij. „En nu u het weet, kolonel?" fluisterde zij. „Ikik weet niet, wat te zeggen." Hij begon zich weer te herstellen. Hij be greep, nu eindelijk, waarom iemand met zijn armzalig voorkomen en blijkbaar armoe- de, onbeperkt crediet in dit huis gekregen had. „Zeg dan niets, beste kolonel," vleide zij. „AlIeen, dat ge alle plannen. om naar Indie te gaan, op zijde wilt zetten." „Maarmaar ik heb mijn woord reeds gegeven." Hij hield zich krampachtig aan UIT GROOTSCHERMER. De raad vergaderde gister voltallig. Naar aanleiding van de notulen merkte mevrouw Slooten op, dat zij en haar fractie- genooten zich niet hadden neergelegd bij de uiteenzetting door den voorzitter over de be- drijfsrekening gegeven, wel bij een nader on derzoek van de cijfers. De voorzitter toonde aan, dat de notulen niets anders vermelden. Mevr. Slooten nam hiermede genoegen Van Ged. Staten waren goedgekeurd te- rugontvangen een besluit tot af- en overschrij- vingen op de begrooting 1926; het besluit tot wijziging van de bedrijfsver- ordening op het electrisch bedrijf, waardoor op het ondergrondsche net 2x/2 pet. kon wor den afgeschreven, waarover de voorzitter zijn voldoening uitsprak. de goedkeuring op de leening van 1700 voor de brug om de zuid; goedkeuring op de suppletoire begrooting 1926. Van de Kroon de goedkeuring op het be sluit tot wijziging van de secretarie-leges be- treffende de bouwvergunningen. Voorts was ingekomen een procesverbaal van kasopname bij de administratie van het Electriciteitsbedrijf. Overeenkomstig de boe- ken was in kas 1336.381^. Een dito bij den gemeente-ontvanger, waar bij conform in kas was 5143.19. Goedgekeurd was voorts terugontvangen de gemeenterekening 1924. Van den direoteur van het P. E. N. was be- richt ontvangen inzake de opheffing van het ingenieurscontract, dat dus 1 Jan. buiten werking zal treden. Van het bestuur van Christiaan de Wet was het verzoek ingekomen /50.subsidie toe .te kennen. Zal behandeld worden bij de begrooting. Werd bij die behandeling met 4 tegen 3 stemmen afgewezen. Overeenkomstig de wenschen van den mi nister van arbeid werd besloten in de bouw- verordening de bepaling op te nemen, dat bij nieuwbouw de ramen in het belang van de malariabestrijding zoo gemaakt moeten wor den, dat er gaashorren in aangebracht kun nen worden. De voorzitter deelde mede dat de cursussen voor het vervolgonderwijs waren aangevan- gen. Ook te Driehuizen was het aantal leer- lingen voldoende. De afgetreden zetters de heeren Post en Bakker waren herbenoemd en hebben die be- noemingen aangenomen. Voorts deelde de voorzitter mede dat B. en W. besloten hadden de school te Driehuizen bij de waterleiding te doen aansluiten. De heer Smit was van oordeel, dat voor het vervolgonderwijs een tweetal leerlingen, die de lagere school bezochten voor het bepalen van het leerlingental niet konden worden me- degeteld. Hij veronderstelde dat er weinig ambitie voor dit onderwijs was en dat het volgen van dit onderwijs door het onder wij- zend personeel bevorderd werd om hun eigen belang. Bij de hierop volgende discussie bleek, dal het leerlingenaantal ook zonder die twee vol doende was en dat verwacht kon worden, dat dit getal ook voldoende zou blijven. De raad wenschte bovendien niet, dat de cursussen wanneer het leerlingental iets beneden het minimum zou dalen, tijdens den duur werden stopgezet. Nadere regeling van het onderwijs te Drie huizen in verband met het aan de onderwijze- res aldaar verleende eervol ontslag, ingaan- de 1 Nov. a.s. dezen stroohalm vast. En hij was hier niet gelukkig in, omdat het scheen, alsof zijn ge geven woord de eenige hinderpaal was. De uitwerking er van was, dat zij nog dich ter bij kwam. Zij raakte hem bijna aan, ter wijl hij daar, half afgewend, stond, en einde lijk leunde zij zelfs tegen hem aan, en legde een hand op zijn schouder, terwijl zij vleiend, overredend sprak. „Maar het werd gegeven voordat voordat ge dit wist. Zijn Genade zal het wel begrijpen. Hij zal er u zeker niet aan houden. Ge hebt het maar te vertellen." ,Ikik zou het niet kunnen," riep hii zwak uit. „Dan kan ik het." „Gij?" Hij keek haar aan. Zij was bleek, maar vastberaden. „Jae ik," antwoordde zij hem. „Als dit het eenige is, wat u weerhoudt, zal ik dadelijk een rijtuig nemen en naar Whitehall gaan. George Monk zal mij ontvangen, of als hij het niet doet, zal zijn Hertogin het doen. Ik heb haar vroeger goed gekend, toen ik een jong meisje was, en zij naaister, die blij was een duit te verdienen, waar zij kon. Nan Clar- ges zal een oude kennis zeker niet verlooche- nen. Als ge het dus wilt, zal ik u weldra van dit gegeven woord ontslaan." Zijn gezicht werd lang. Hij wendde zich af. „Dat is niet alles, juffrouw Quinn," zeide hij heel zacht. „De waarheid is... dat ik nietden aard heb, om een vrouw geluk kig te maken." (Wordt vervolgd.J i i

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5