Alkmaarsche Oourant Ui breidingsplannen. o' Een speelbal der fortuin, Schaakrnbrieb. FELll.LETON. Zaterdasr 30 October No. 258 !9l6 Handera Acfit en Twlntigsf? Jaargang. Verbinding Alkmaar—Bergen. Men schrijft ons: Evenals in andere gemeenten vormt de spoorlijn ook te Alkmaar een verkeersbelem- mering. Helaas een belemmering, die in de toekomst nog erger zal worden. Hoe men zlcfi Henfit een vKf v£rk?er ltfofe- lijk te maken tusschen Alkmaar en Bergen is bekend; de oplossing meent men te moeten vinden in den aanleg van een rechten weg be- ginnend bij de Lindelaan tot aan de kom der gemeente Bergen, met een overbrugging van het rangeerterrein der Nederlandsche Spoor - wegen. Men moge dit plan goed of om bepaalde redenen minder goed vinden, veel doet dit niet ter zake. Echter is de vraag wel gerechtigd, wanneer men denkt het gewenschte onbelemmerde ver- keer te verkrijgen. Tijd is geld. Wachten voor een spoorweg kost tijd; men denke daarover niet te gering, al kom t't totaal van den verloren tijd a Is geld niet voor op eenigerlei begrooting of exploi- tatierekening. Ter voorkoming van misver- sfah<! zij fief filer uitdruHceliflTv'kstgeTegd, da't meet fe zullen opfirengin 'f 17.001600. de ambtenaren en werklieden der Nederland- Daartegenover staan natuurliik sche spoorwegen alles in het werk stellen om bronnen van inkomsten, het verkeer te gerieven, doch zij kunnen en mogen niet verder gaan dan hunne instruc- ties luiden en de veiligheid gebiedt Ondanks deze behandeling „als meest be gunstigde natie" mag men wel spreken van een onhoudbaren toestand daar ter plaatse. Voor de gemeente Alkmaar is het niet ge- makkelijk een goed uitbreidingsplan te ma ken voor het terrein ten Noord-Westen van den spoorweg en toch zal daar binnen niet te langen tijd de hand aan den ploeg moeten worden geslagen. Alkmaar toch vraagt zich ook naar het Westen te mogen uitbreiaen. Er zijn daar dus twee kwesties bij op te lossen, n.l. het maken van een verkeersweg en van een goed rioleeringsplan. rem Oit is oogeveer de situatie van het terrein, de waterwegen zijn daarbij door stippellijnen aangegeven. Het is duidelijk dat de ligging van den overweg tusschen locomotieflooas en kolen park aan de eene zijde en het stationsemplace- ment aan de andere zijde hetgeen een druk rangeerverkeer in, het leven moest roepen, ai- lerongunstigst is. Wij staan daar dus tegen- over een belemmering van't verkeer Alkmaar Bergen die wel nog zal verergeren, maar nooit verbeteren, vooral wanneer men reke- ning houdt met het voornemen der Neder landsche spoorwegen om het rangeerterrein voor geheel West-Friesland te Alkmaar te concentreeren. Wil men nu een oplossing vinden voor dt vraag, waar en hoe een nieuw onbelemmerd verkeer mogelijk moet worden, dan dient men dat verkeer eerst te analyseeren; zoo heef* men b.v. rekening te houden met de belangen der autodiensten, der vrachtwagens, der par- ticuliere wagens en met de belangen der a s. bevolking van dit nieuwe stadskwartier Deze analyse wijst er duidelijk op, dat men niet ge- noeg zal hebben aan een rechte verbinding Bergen-Lindelaan. In het algemeen zal het vrachtverkeer even als de autodiensten zoo snel mogelijk willen bereiken of de Handelskade of het Sations plein. en een deel der bewoners van het nieu we kwartier zal mede (behalve het nut te be- seffen van een weg naar de Lindelaan) ook nog een weg naar het Gr. Noord-Holl. Ka- naal wenschen. Het terrein tusschen den nieuwen miljoe- nenweg en het Kanaal is veel te breed om aan de bewoners daarvan alleen een uitgang te geven naar het Oosten en Zuiden. Het is dus vaststaand, dat een verbindings weg noodig zal worden tusschen Bergerweg en Gr. Noord-Holl. Kanaal, en wanneer men h^t min of meer luide gemurmureer hoort, dag in dag uit, van de 'rijen wagenbestuur- ders aan den geslotcn overweg, dan is mis- schien de vraag gerechtigd of het niet wen- schelijk zou zijn nu maar niet te wachten op het gereed komen van den miljoenenweg, maar reeds thans den Bergerweg te verbin- den langs Berger ringvaart en Houtvaart met het Kanaal. Hoe zou uw oordeel omtrent dit plan lui den indien gij zelf dag aan dag 5—1015 minuten moest wachten aan den Berger over weg? Hetgeen gij niet wilt dat u geschiedt, Doet dat ook aan een ander niet. De tweede kwestie waarmede men bij het maken van een uitbreidingsplan daar ter plaatse rekening moet houden is het riolee- ringsvraagstuk. Het is ook hier, dat de waarde van boe- zemwater ten voile kan worden aangewend. Bergen en Egmond monden vrij uit in het Gr. Noord-Holl. Kanaal. Er is ai heel wat geconfereerd en getee- kend om ook de scheepvaart te doen profitee- ren van dit water, maar cnderlinge ver- deeldheid der belanghebbenden heeft steeds een gocde definitieve oplosing weten tegen te houden. Reeds (als ik inij niet vcrgis pl,m. 30 ja- ren gclerten) heeft de tcenmalige burge- meester van Bergen, de heer J. van Reenen, pogingen aangewend om dit vaarwater te verbeteren. Eenige jaren geleden werd onder voorzittcrschap van den Hoofdingenicur-di- recteur van den Prov. Waterstaat een con- ferentie gehouden met de polderbesturen en de belanghebbende gemeenten. De polderbesturen keken hun reglementen na, doch vonden geen aanwijzing, dat zij geiden mochten geven om het water dat zij loosden uit hunne polders pr-od-uctief te ma ken voor de scheepvaart. Eenigen tijd daarna werd' aan de Staten verzocht een waterschap te stichten voor Hoever en Berger vaarten. Het College der Uitwatercnde Sluizen be tuigde zijn adhaesie aan dit plan. Ondanks herhaald aandringen bij de Staten bleef het: Ach zuster Anna, ziet gij nog niets komen? Neen, nicts dan een kudae schapen. Onderwijl werd een plaatselijk comi te opgericht onder voorzitterschap van den burgemeester van Egmond-Binnen. Thans is een verbinding van de Egmonder en Hoever vaarten door de Steesloot met de Alkmaarder grachten verkregen en kunnen de Egmonder schuitjes onder tallooze brug- gen door onze gemeente bereiken. Bergen schiep zich een eigen haventje. Een grooter gebrek aan samenwerking is niet denkbaar en het zoeken van ieder naar een eigen oplossing duidt toch helder en klaar aan, dat er wenschen zijn, die men wil vol- doen dat het niet hier geldt maar weer zc-n'n plannetje. De wensch van alle belanghebbenden zal wel blijven: de mogelijkheid van scheepsver- voer direct van het Gr. Noord-Holl. Kanaal beginnend bij het abattoir, zoowel naar de Egmondcn als naar Bergen; al ware het al leen maar ter ontlasting van het wegen ver keer, dienden de omliggende gemeenten dit Man te steunen on het niet over te laten aan de Gemeente Alkmaar, die ongetwijfeld in haar uitbreidingsplan een betere uitmonding der Houtvaart in het Gr. Noord.-Holl. Ka naal heeft opgenomen. Bij weigering der belanghebbenden om aan deze plannen mede te werken en deze financieel mede te bekostigen kan alleen een dwingend gezag geschapen worden door het instellen van een vaartschap voor de Hoe ver en Berger Vaarten. Mogen wij deze instelling nog eens bele- ven! Uit onze Staatsmachine. Een en ander over en uit de Staatsbegrooting voor 1927 (III). Na de bespreking van de uitgaven ten laste van onze schatkist, welke voor 1927 zijn ge- r<iamd, komen we nu aan een korte bespre king van de inkomsten, welke moeten dien-en tot dekking dezer uitgaven. In de nota be- treffende den toestand van 's tends finan- cien worden cijfers gegeven van de ontvang- sten van het Rijk over de jaren 1923, 1924, en 1925. Daaruit blijkt, dat aan gewone en buitengewone ontvangsten binnenkwam in 't eerstgenoemde jaar 659.197.219.2814, dat was f 111.618.729 06% minder dan uitgege- ven was in dat jaar. Sedert begonnen we te bezufnigen. zoodal in 1924 bii een uitgave van f 702 831.329.45% en een ontvangsf van f 642 646.641.61 het tekort toen was f 60 184.687 84%. In 1925 had het bezuini- gmgsmes zijn werk voor een groot deel ge- Naar het Engelsch van Rafael Sabatini. Geautoriseerde vertaling van A. T. 27) Dit noemde zij bescheidenheid en zij wilde er niets van hooren. „Daar wil ik het op wagen." „Maar maar ziet u, ik heb dit zwer- versleven zoo lang geleid, dat ik niet geloof, dat ik mij ooit zou kunnen vestigen ergens Bovendien, juffrouw, wat heb ik aan te bie- den?" ,,Als ik met mijn koop tevreden ben, wat behoaft gij er dan over te denken?" „Dat moet ik toch. De zaak is, dat ik ge- troffen ben, diep getroffen. Ik dacht niet, dat ik iets in mij had, om de liefde, of zelfs de aandacht van een vrouw op te wekken. Maar hoe diep ik getroffen ben, verandert het aan mijn Voornemen niets. Ik ben geen man, om te trouwen." „Maar fiij hief zijn hand gebiedend op, om haar «egen te houden. Hij had eindelijk de goede woorden gevonden, en daaraan wilde hij zich houden. ..Onnoodig verder te redeneeren, juffrouw. ft weet wat ik wil. Mijn redenen zijn zooals gezegd heb, en daar blijft het bij. Ik ben getroffen, diep getroffen en dankbaar. Maar daan, bovendien ontbreelct op den dienst van dat jaar dt Crisisdienst, die zooveel geld ver- slonden heeft en was in dat jaar zelfs sprake van een overschot, n.l. 5.580.877.74%, bij een ontvangst van 663.351.639.45% en een uitgave van f 668.932.517.20, alles berekend ovef den geheelen dienst. Ofschoon niet strikt behoorende tot ons onderwerp, willen we hier nog mededeelen, dat na 1917 het jaar 1925 het eerate is, dat weder een gun- stige ui-tkomst der eindcijfers doet zien, even- eens deelen we curiositatis causa mede, dat in het tijdvak van 1906 tot en met 1925 door den staat meer werd uitgegeven dan ontvan- gen de kapitale som van f 1.077.680.502.52. Dit geld is dus voor het grootste deel geleend moeten worden. Wat nu de inkomsten voor 1927 betreft, deze werden geraamd op 611.808.305.11 aan buitengewone ontvangsten 7.906.587.25 en aan gewone ontvangsten f 603.901 717 86. Van deze geiden wordt het grootste deel op- daarmede houdt het op." Zijn vastbeslotenheid deed haar verbleeken van spijt. Zich zelf aangeboden te hebben en geweigerd te zijn! Dezen bedelaar haar den rug te zien toekeeren, en zich zoo weinig naar zijn smaak te vinden, dat zelfs haar dertig- duizend pond haar aantrekkelijkheid niet konden verhoogen! Het was een bittere pil, en het verwekte bitterheid tot in het diepste van haar ziel. Toen zij hem nu aanzag met haar levendige, blauwe oogen, werd haar gelaat donker. Zij ging hem plotseling haten. Zij had het gevoel, dat zij dien kwellenden haat kon stillen alleen door hem te dooden. Zij voelde aandrang, om in hevige ver- wijten uit te barsten, maar kon niets vinden, dat zij hem verwijten kon Als zij hem maar had kunnen zeggen, dat hij haar aan- gemoedigd, met haar liefde gespeeld, haar verlokt had, om haar dan deze vreeselijke beleediging aan te doen, had zij ten minste wat van haar gal kunnen uitstorten. Maar zij kon hem van niets be- schuldigen, dat onder woorden te brengen was. En zoo bleef zij hem zwijgend aanzien, haar boezem zwoegde, haar oogen keken bij- na onheilspellend, terwijl hij verlegen vooi haar stond, met afgewenden blik, door het open raam starend, en zonder eenige poging, om nog iets te voegen, bij wat hij reeds ge zegd had. Eindelijk haalde zij diep adem, en bewoog zich. „Ik zie het," zei ze kalm. „Het spijt me te hebben gebracht door de gewone belastingen. Hier volgt een gespecificeerde opgave van ie opbrengst der verschiliende belashngen voor 1927, terwijl wij tusschen haakjes daarachter zetten bet bedrag, waarmee ze vergeleken met de begrooting voor 1926 vchoogd zijn. Grondbelasting f 20.295.600 (f 545.600); Personeele Belast. 28.300.00Q 600.000); Inkomstenbel. 98.000.000 (f 6.000.000); Vermogensbelast. f 11.700.000 500.000); Invoerrechten 57.500.000 (f 3.500.000); Rijwielbelasting f 6.250.000 250.000); Accijns op de suiker 42.000.000 (2.000 000 gulden); Zegelrechten 23.000.000 (3.000 000 gulden); Domem-inkomsten f 3.500 000 364.000); Domein-inkomsten van Oorlog 270.000 f 70.000); Inkomsten van de groote wegen f 90.000 15.000); Inkom sten van vaarten, veren, havens f 324.000 f 59 000). Tellen we deze cijfers op, dan blijkt, dat deze bronnen van inkomsten geraamd zijn „0!" riep hij uit, zijn hand opheffende om haar tegen te houden, terwijl een oneindig medelijden hem bekroop. Zij ging naar de deur, maar bewoog zich met moeite. Zij opende de deur, en bleef toen op den drempel staan. Zij sprak weer tot hem over haar schouder heen. „Nu de zaken zoo staan, zult ge wel wil len trachten niet later dan morgen een ander onderkomen te vinden." Hij boog zijn hoofd even ten teeken van in- stemming. „Natuurlijkbegon hij, toen de deur met een slag achter hem dicht viel, en hij al leen bleef. „Phoe!" zei hij, toen hij zich weer in zijn stoel liet vallen. Hij streek zijn hand ver- moeid over zijn voorhoofd en merkte dat dit vochtig was. HOOFDSTUK X. Buckingham beschikt. Kolonel Holies neuriede zachtjes bij zich zelf, toen hij zich met zorg kleedde voor zijn belangrijke afspraak in de Cockpit, en toen zijn toilet voltooid was, zoudt ge hem nauwe- lijks als den armzaligen avonturier van den vorigen dag herkend hebben, zoo knap zag hij er uit. Vroeg in den morgen had hij den mhoud van zijn beurs op zijn bed geledigd, en den staat van zijn vermogen opgemaakt. Dit be- droeg vijf en dertig pond en eenige shillings. En Albemarle had hem beloofd, dat hij dien morgen gelijk met zijn aanstelling een che que op de schatkist voor dertig pond zou natuurlijk andere waarvan de op brengst om de een of andere reden lager moest gesteld worden. Zoo de dividend- en tantieme-belasting, welke met 1 millioen ver- minderd moest worden, de Accijns op het gedistilleerd, die liefst 2.000.000 minder op zal brengen en de Accijns op het ge- slacht, welke f 500.000 lager geraamd is. De andere posten bleven op hetzelfde be drag. 't Verschil tusschen de geraamde mindere en meerdere opbrengst is 14.403.600 in het voftrdeel der hoogere posten. Natuurlijk heeft de staat nog heel wat an dere bronnen, waaruit hij het geld voor de huishouding put. Uit de bekende middelen, waarvan iedere maand in de couranten de opbrengst gepubliceerd wordt, noemen we nog: de Accijns op de tabak, welke opbren- gen moet liefst f 22.000.000; de Successie- rechten enz., die geschat worden op 45.000.000; de opbrengst der Staatsloterij, die met een bedrag van 665.000 op de be grooting voorkomtde opbrengst der acten vooa de jacht en visscherij, van consenten voor de kustvisscherij en van de Vogelwet- vergunningen, welke met de loodsgelden verwacht worden f 4.264.000 in het laadje te zullen brengen. Het Rijk heeft aandeel in de winst van de exploitatie der Staatsspoor- wegen. dit aandeel wordt begroot op f 4.285.000, eveneens in die der Nederland sche Bank, welke vermoedelijk zal bedragen f 4.500.000. Met verderen verkoop van do- meinen schijnt te worden doorgegaan, im- mers op de begrooting paradeert daarvoor een niet geringe bate, n.l. 1.200.000. De post renten van kapitelen, voorgeschoten aan de kolonien in Oost- en West-Indie, aan Staatsbedrijven, 's Rijks bijzondere fondsen, gemeenten. spoorwegmaatschappijen, enz., bedraagt de kapitale som van 47.319.739 18. Daarvan memoreeren we hier de volgende nununers: aandeel van Nederlandsch Indie in de renten en kosten van de Nationale Schuld f 1.495 796.50; rente van voorschotten inge- volge art. 38 der Woningwet 25 300.000; renten van kapitalen verstrekt aan het Staats- bedrijf der Posterijen. Telegrafie en Telefo- nie f 6.250.000 en ten slotte rente van voor schotten astfi vreemde mogendheaen en van andere door den Staat verleende voorschot ten 8.391.000, zoodat deze heele post de niet geringe som van 47.319.739.18 be draagt. Uit de verschiliende ontvangstposfen der departementen diepen we nog op: Buiten- landsche Zaken onlvangt van de Chineesche regeering verschuldigd ter zake van de on- lusten in 1900 76.000. Justitie ontvangt als opbrengst van den n de gevangenissen en rijkswerkinrichtingen gedanvn arbeid f 1 504.000; van de ter griffie betaalde boe- ten en gestorte waarde der verbeurd ver- klaarde voorwerpen f 140.000 en van de ge- rechteliike boeten 1 400 000 Binnenland •rat voor de uitgave van de Nederlandsche Sfaatscouram, de Handelingen van de Stafen- Generaa] en het Staatsblad samen 201.000 Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen raamt de opbrengst van de verschiliende examengelden 1.302.200 De verschiliende onderwijsexamens Lager Onderwijs moeten opbrengen 133.900. De entreegelden der verschiliende Rijksmusta zullen moeten be dragen 43.000. Het bedrag der verjaarde renten wordt door Financien begroot op niet minder dan 40.000. Het Rijksreclame- bureau zal f 25.000 in het laadje brengen. De aan de schatkist vervallen kosten van vervolging in belastingzaken en de opbrengst van boeten en verbeurdverklaringen in zake de belastingen 1.220 000. Het kadaster, de hypotheekdienst en de w.rkzaamheden der landmeters en de boekhouders van het ka daster ten behoevt van particulieren 2.846.000. Waterstaat meent te zullen boe- ken aan door Belgie te betalen geiden voor onderhoud van het kanaal van Gent naar Terneuzen en voor teruggaven van kosten der exploitatie en van onderhoud van de Rijks-electriciteitswerken te Terneuzen en voor de bezoldiging en toelagen van het per soneel in dcenst van het kanaal Luik Maastricht 178.500. De ontvangsten we- gens verrichtingen vooitvloeiende uit verschil ende wetten, ails daar zijn de Octroni-, de Merken- en de Maten en Gewichtenwet en van verrichtingen door verschiliende Rijks- ambtenaren gedaan voor particulieren als die der laboratoria, proefstatio-ns, voorlich tingsdiensten enz., worden door het Depar- tement van Arbeid, Handel en Nijverheid gesehat op de niet geringe som van 2.988.350. Wij meenen hiermede aan het eind onzer bespreking te zijn. Ons doel was om in een paar artikelen, aan de hand der Staatsbe grooting, een overzicht te geven van de uit gaven en inkomsten van den Staat. Natuur- 1. 2. 3 4. 5. 6. 7. Iijlt konden we niet anders dan een paar gre- pen doen Immers, gelijk we in den aanhef van ons eerste artikel onder dezen titel zei- den, de Staatsbegrooting is een eeer uitge- breid stuk werk, waaraan door de verschil iende departementen wel zeer veel werk is besteed. In de W. S. vonden we de navolgende artij, de studie overwaard. it: Grzenia. Zwart: Hergenroether. Pruisisch. e4 e5 Pf3 Pc6 Lc4 Pf6 d4 ed4 0—0 Pe4 Tel d5 Pc3 Deze zet is't eerst door deft Peruaanschen meester Canal in een prachfige partij tegen johner in 1923 gespeeld. Later heeft Dr Tartakower in zijn „Hypermodernen Schackpartie'' deze speelwijze uitvoering geanalyseerd. 7. Le6 V Na 7dc4 volgt 8. Te4f Le7 9. Pd4 f5 10. Tf4 0-0 ll."Pc6 Ddl 12. "Pdl bc6 13. Tc4 en wit staat best. 8. Ld5 Aanbevolen door Dr. Tarta- hower. Na 8. Pe4 volgt 9. Pfg5 Le7 10. Pe6 fe6 11. Dh5f g6 12. Db5 Dd5?? Deze laatste zet is echter zeer fout zooals we onlangs al vermeldden in de partij Morri sonO'Hanlow in Stratford- on-Avon (1925) omdat volgde 13. Pf6!l en zwart verliest de Dame, want na 13 Lf6 volgt 14. Dd5 en zwart kan niet terug nemen. Ld5 Pe4 Le7 Lg5 O-O! Le7 De7 Dd3 Er dreigt 13. Peg5! Db4! En zwart behoudt zijn meer-boer. - Dc4 8. 9 10. 11. 12. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. a3 Tadl Td3 Ped2 Pf3 Tel P?3 Kfl Td2 Ke2 Kd3 Te2 Pe5 f3 b3 Kd2 cb3 Kdl Tb2 Kd2 a4 h4 g4 Dd3 Tfe8 Lf3 Tel f6 Td8 Kf7 Ke6 Kd5 b5 Pe5 fe5 c5 c4 cb3 Tc8 Tc3 d'3 Kd4 b4 g6 h6 Wit geeft op. Hij verkeert in tempo-dwang en moet dus spoedig met zijn K spelen, waarna zwart zijn stukken kan vooruit schui- ven en dame kan halen Eindspelstudie 129. (..Bohemia".) A. T r o i t z k y. Zwart (3). Wit (3). Wit is aan den zet, en maakt remise. 1. d6d7, d2dl D 2. J g2t, Kg2" 3 d7-d8 D, Pc5f 4. Ka7, DdS:, pat. Neernt Zwart den Toren met, of speelt hij 1 Pc5+, dan is Kc8 (dlD, Tf4f) en d8D of om- gekeerd mogelijk remise). krijgen, om de onkosten van zijn uitrusting en verdere dingen te bestrijden. Hij vond, dat hij zijn beschermer eer moest aandoen. Hij redeneerde, dat dit zijn plicht was. Zich in zijn lompen in Whitehall te vertoonen, zou den Hertog van Albemarle schande aandoen, misschien werd hij aan anderen voorgesteld, en hij wilde niet, dat Zijn Genade moest blo- zen over den man, dien hij beschermde. Daarom ging hij onmiddellijk na een vroeg ontbijt waaraan hij ditmaal niet door juffrouw Quinn, maar door Tim, den tapper, bediend werd weg en wendde zijn schreden naar Pater Noster Row. Daar, toe- gevend aan zijn liefde voor mooie kleeren, die onafscheidelijk is van een avontuurlijken aard en de zorgeloosheid, die er mee samen- gaat, en ook uit eerbied voor den officieelen militairen rang, dien hij weldra zou beklee- den, kocht hij een mooie jas van rood laken omkoord met goud, en een kniebroek, kousen en das, die er bij pasten. Hij voegde er een paar laarzen van mooi Spaansch leder bij, een zwart zijden ceintuur, een nieuwen, met goud geborduurden schouderband en een zwarten hoed met langen, rooden veder, en merkte toen, dat ruim drie vierden van zijn gering vermogen verteerd was, en er in zijn beurs niet meer dan acht pond over bleven. Maar dat kon iemand niet verontrusten, die binnen een paar uren een cheque op de schat kist in zijn zak zou hebben. Hij was slechts op den natuurlijken gang van zaken vooruit- geloopen, en achtte zich gelukkig, dat hij, on danks zijn benarde omstandigheden, nog in staat was dit te doen v~ -^ Hij was toen met het pak naar Paul's Head teruggekeerd.-en toen hij zich nu in den Spie gel bekeek, pas geschoren, zijn lang, dik, goudbruin haar sierlijk gekruld, een bosje krullen bij zijn linkeroor werd door een lint bijeengehouden, de lange, peervormige robijn schitterde in zijn oor, zijn hals werd omsloten door roomkleurige kant, en de mooie, roode jas, die zoo prachtig zat, glimlachte hij bij de herinnenng aan den vogelverschrikker, die hi] tot gisteren toe geweest was, en verzeker- de zich zelf, dat hij er niet ouder uitzag dan dertig jaar. Er ontstond een zekere beweging, toen hij met al dat moois beneden kwam, en daar het onmogelijk was dat hij over het vuil der stra- ten met zijn nieuwe Spaansche laarzen ging, werd Tim uitgestuurd om een rijtuig, dat den kolonel naar Whitehall moest brengen Het was een uur voor 12 uur, en dit vond de kolonel het vroegste, dat hij zich behoor- njk kon voorstellen. Maar zoo vroeg als het was, was er een ander onderweg "o"eweest die nog vroeger aan de Cockpit kwam Dit was Zijn Genade van Buckingham, die ver- gezeld door zijn vriend Sir Harry Stanhope, den Hertog van Albemarle had bezocht ruim een uur voordat kolonel Holies gereed was geweest, zijn logies te verlaten. Iemand van den rang van den Hertog kon men met laten wachten. Hij werd dadelijk toegelaten in de mooie kamer, die op het park uitzag, waarin Zijn Genade van Albe marle zijn zaken afdeed. Hoe verschillend de beide hertogen overigens waren, de uifo-e- zochte losbol en de strenge soldaat, bestond er. toch een goede verhouding tusschen hen. (Wot;dt veryoigd.) BEROEN OAS- I1 FABRIEK I SLACHTHUIS Locomotic'Ioods en Kolenpark SPOOKLIJN STATION HELDER HAARLEM EOMOND ALKMAAR

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5