Alkmaarsche Courant Zaterdag 30 October rug en lendenen Kloosterbalsem Nc. 256 1926 Hsndard Acht en Twintigste Jaargang. GROOTE NAJAARSVEEMARKT. De DIRECTEUR van het MARKT- WEZEN brengt ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van dc groote NAJAARS VEEMARKT op DINSDAG 2 en WOENS- DAG 3 NOVEMBER as. het vee, hetwelk men niet per vaartuig naar de markt brengt, alleen aangevoerd mag worden langs den HELDERSCHEN WEG, OVER DE HEI- LOOERBRi/G OF OVER DE FRIESCHE BRUG. Aanvoer van vee over de Bergerpoort, de Emmabrug, de Nieuwlandersingelbrug of de beide rustieke voetbruggen is verboden. Het vee over de Boompoortsbrug bij het Zaglis naar de markt gebracht moet den weg volgen langs de Voormeer en de Bierkade, over de Schermervlotbrug en langs den Ka- naaldijk naar de Friesche bfug. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee mogen gelost worden aan de Handelskade; de Havenmeester zal de ligplaatsen aan- wijzen. Het vee langs den Helderschen weg en er vaartuig aangevoerd aan de Handels- de mag alleen naar de markt worden ge bracht over de Korte Nieuifresloot van "de Handelskade af. Bij de Friesche brug, de Heilooerbrug en aan de Korte Nieuwesloot zal het aan te voe- ren vee door deskundigen worden onder- zocht en zal het verschuldigde marktgeld moeten worden voldaan. In het algemeen mag men geen vee ter markt brengen zonder voorafgaand deskun- dig onderzoek en betaling van het marktgeld. De toegangen tot de markt zullen worden Dfengesteld op DINSDAG van des voormid dags 10 tot des namiddags 1 uur; op WOENSDAG van des voormiddags 7 uur tot des voormiddags 10 uur. Alkmaar, 27 October 1926. De Directeur voorncemd, D. SCHENK. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.20 12.20 Concert. 12.20—4.20 Concert. 5.05 Concert door de Radio jazz symphonic. 8.20 Havaspersberichten. 8.50 Concert tot 10.35. -jpfSThnsSiugyj U3 ng vs pgg uh)u3g hausen, 1300 M. 10.50—12.10 Militaire mu- ziek. 7.50 Hervormingsfeest. Dom-knapen- koor. P. Schmidt, orgel. A. Steinriick, voor- lezing. E. Villmar-Hansen, alt. 9.50—11.50 Dansmuziek. Brussel 487 M. en Antwerpen 265 M. 8.50 10.50 „De 28 dagen van Clairette", ope- rette van Roger. In de pauze: Lezing. Miinster, 410 M. 8.20—9.20 Concert. 10.2011.20 Pianoconcert. 11.2012.20 Concert door het Sted. Strijkkwartet. 2.35— 3.20 Madchenkranzchen. 3.204.40 Koor- zang.-4.505.50 Werken van Schubert (viool piano). 5.506.20 Liedjes bij de luit. 6.20 J6.50, 6.50—7.20 Lezingen. 7.20—8.50 Or- kestconoert. 8.50—10.50 Robert Koppel- avond. schout, dat de VI. 25 als verloren kan wor den beschouwd, heeft burgemeester Patijn een brief van rouwbeklag gericht tot de achtergebleven betrekkingen van de omge- koraen zeelieden. HOOG WATER. Uit Roermond: De Maas is het laatste et- maal 18 c.M. gevallen. Uit GraveSedert gisteravond 8 uur tot heden 12 uur is de Maas voor deze gemeente nog 1 M. gewassen, zoodat thans ook de laag gelegen uiterwaarden beginnen onder te loopen. De stoombooten leggen nu aan den ouden vestingmuur aan. De peilschaal te Grave teekent thans 8.40 M. N. A. P. Heht Gij pljn in verdrijft de pijn Buitenland GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Lan gestraat en aldaar te bevragen op a lie werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 25, 26, 27 en 28 October 1926: R.-K. kerk- boek, pantoffel, hectogramgewicht, porte- monnaie's, mantelriem, jongenspet. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 25, 26, 27 en 28 October 1926: Gouden broche mevr, Beekman, v: d. Woudestraat no. 1; kinder- portemonnaie, Jan Metz, Langestraat 71; kip, G. Elles, Boezemsingel; portem. met in houd, J. Bos, Lindelaan 80; melksleutel, witte kinderzak, handschoen, W. de Jong, Zocherstraat 16; rood mutsje, F. Scheppers, Ruiterstraat 19; kinderportemon-naie, M. Staa, 2e Kabelstraat 12; portemonnaie met inhoud, W. Hofstee, Molenkade 2; mantel- band, A. Korver, Ver. Landstraat 34; jonge hond, S. Visser, Veerstraat 18; zakkamme- tje, zilveren broche, J. Mulder, Kennemer- straatweg 33; jongenscape, J. Moeskops, Huigbrouwerstraat 6; grijze das, J. Buur, Toornburg 4; fluweelen muts, J. Klugt,, Liefdelaan 27; 4 boekjes, J. de Jong, le Ka- naalstraat 4; lakriem, A. Brouwer, Scher- merweg 4huissleutel, T. Ris. Brtedstraat 1 wit met pwarte poes, Wed. Slort, Verdron- ken Oord 33; kindertaschje met inhoud, E. de With, Verdr. Oord 31; parelhalsketting, A. Stroet, Bergerweg no. 70; bei'astingplaat- je, J. Brouwer, P. C. Hooftstraat 9; knipmes, M. Karels, St. Anfoniusstraat 3; huissleutel, mej. Beemsterboer, Laat 48; spaarbankboekje, Mej. Peereboom, Laat 10; jongenspet, W. Bcersen. Payglop 14; ledige portemonnaie, M. van Doom, Liefdelaan 19; portemonnaie, inhoudende 0.01 J. v. Baden, Westerlaan-tje 19; hondenpenning, S. Huiterfs, Wagenma- kersstraat; dekkleed, C. Dekker, Kanaal- kade. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht, hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. Maandag 1 November. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten 5 —6.Kinderuurtje door Mevr. Ant. van Dijk. 6.6.45 Concert door het H. D. O.-or- kest (solisten). Kamermuziek. N. Treep, viool. Bouberg-Wilson, altviool. Andersen viool. R. Brinkman, cello. 6.457.15 Tuin- bouwpraatje. 7.157.45 Engelsehe les voor beginners. 7.45 Politieberichten. 8.10 Alk maarsche avond. Het Stedelijk muziekcorps, Dir. A. H. Maas. Strijkorkest „Toonkunst", Dir. J. H. Oushoorn. Doopsgezind zang koor ^IkmaaF' en gemengd koor „Harmo- pie Heiloo", Dir. J. Brands. Mannenkoor „Orpheus", Dir. Nico Hoogerwerf. Mej. Meeuwse, viool. Begel. Mej. J. Hoekstra. De heer G. Grondsma, declamatie. Joh. Brands volkszangdemonstratie, begel. Mevr. G Ohlen-Bosman. Duo; Mevr. Ruygh-JKrens, so praan. De heer J. Hogervorst, tenor. 10. Persberichten. Daventry, 1600 M. 11.20—1.20 Balladen- concert door het radiokwartet en solisten (contra-alt, tenor, piano). 12.2.20 Lunch- muziek van het Hdlborn restaurant. 3.20 Schoollezing: Important Foodfishes. 4.20 Concert door de R. A. C. band. 4.35 Lezing: Makers of Modern Europe, Napoleon III 4.50 Dansmuziek door de R. A. C. band. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek door de ra dio-dansband. 7.20 Tijdsein Big Ben, weer berieht, nieuws. 7.48 Muziek.. 8.Causerie of muziek. 8.20 Concert door het Symphonie- orkest van New Castle. A. Sammons, viool. G. Bryan, piano. Rosa Burn, contra-ait. 9.50 Lezing: The prevention of imported disease 10.05 Pianosonates van Chopin, door Solo mon. Sonate in C-mol op 4. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 10.35 Variete. De Revel lers, de Singing sophomores en de Merryma kers. Ch. Kidd, komiek. Claoham en Dwyer, humoristen. 11.2012.20 Dansmuziek van Cafe de Paris. Parijs Radio-Paris1750 M. 12.50 Con cert door het orkest Gayina. Mine. Daumas, zang. Mile. Longuet, viool. 4.505.35 Con cert. 8.5010.30 Concert. Konigswusterhausen, 1300 M. en Berlijn 504 en 571 M. 7.20 „Paradies und Peri", oratorium van Schumann. Orkest, koor en solisten. 9.5011.50 Dansmuziek door het orkest Ette. Brussel 487 M. en Antwerpen 265 M. 8.50 10.50 Galaccncert. Mile. Mergan, zang. Hr. Bonneel, fluit. Miinster, 410 M. 10.5011.50 Concert 12.501.50_ Concert. Werken van Vincenzo Bellini. 3.20—3.50 -Radiopraatje. 3.504.50 Kamermuziek uit 1700 en 1800. 4.505.50 Maria-liederen voor koos. 5.5016.20, 6.50 7.207.50 Lezingen. 7.5010.30 Concert Werken van Georg Traki, August Stramm en Gerrit Engelke. Declamatie. BinnenRand Radio-hoekje Zondag 31 October. Hilversum, 1050 M. 10.25 Uitzending van den dienst in de St. Dominicuskerk. Het zang- koor van tie St. Annakerk te Amsterdam: Missa in honoiem Sanctae Mariae Magdale nae, van Ph Loots, onder leiding van Joh Kroese, Orgeifcegeleiding van Hr. H. J. Tol- huys I red't.atie door ZeerEerw. Hooggel Hee* Prof Dr. W. van Albach, over: Het Koningscha: van Christus. Voor de H. Mis speelt dc organist: Toccata van Th. Dubois Na de H. Mis: Jesu, dulcis, memoria, van Bern. Grosjean, a capella. Marche solem neile, Mailly. 2.30 Matinee, te geven door de Amsterdamsehe Orkestvereeniging, onder lei ding van Kapelmeester Frans van Diepen beek, in „Artis" te Amsterdam. 5.20 Uitzen ding van den dienst in de Ger. Kerk te Bus- sum Yoorganger: Ds. A. J. Mulder. Votum en Zegen Zingen: Ps. 33:10. Lezen: Ge- loofsbeliidenis, waarna gezongen wordt; Ps 48:6. Lezen: Jesaja 63:7-19." Gebed, Tekst- voorlezing: Jesaja 63:9. Zingen Ps. 118:3 en 4. Preek, Tusschenzang Ps. 89:7. Vervolg preek. Dankgebed. Slotzang: Ps. 126:1, 2, 3 en 4. Zegen. 8.Pers- en sportberichten. 8.10 „Carmen", opera van Bizet. Algemeene leiding Chris de Vos. Het versterkte H. D. O - orkest, onder leiding van A. Zeldenrust, le dir. van de Fransche opera, Den Haag. Rol- verdeeling: Carmen, Greta Santhagens-Man- ders; Micaela, Jeanne Bacilek. Frasquita, A. Harms-Idzerda, Mercedes, Annie Hofman Don Jose, Evert Miedema, EscamHlo, Anton Dirks. Zuniga, Anton Dirks. Remendado, Herre de Vos Dancaire, M. van Reen. Mora les, J. Hendriks. Het H. D. O.-koor. Daventry, 1600 M. 3.50—6.20 Balladen concert. E. Hook, contra-alt, J. Coates, tenor. E. Easton, bas. Solloway, viool. Socias, pia no. 5.50 All Hallowe'en", schets van L. Thornber. 8.15 Klokkengelui. 8.20 Dienst in de Rochester Kathedraal. 9.15 Causerie: The Ypres League. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.3510.50 Orkestconcert. M. Herbert, so- praan, o.a. Ouverture Coriolan, Beethoven. HET NEDERLANDSCH-BELGISCH Men meldt uit Groningen aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant: Voor de door het comite ad hoc belegde openbare vergadering, hedenavond in de Harmonie, was enorme belangstelling. Ge- dacht was dat generaal C. Snijders en prof, mr. F. de Vries om de beurt in de groote bovenzaal zouden spreken en dat men om half negen zou beginnen. Om acht uur ech- ter was de zaal zoo vol, als de voorschriften van politie en brandweer maar gedoogen, d. w. z. dat 650 personen binnen waren en toen stonden wie weet hoevelen nog in de corridors en op straat te wachten. Twfeehon- derd van hen zouden nog bevredigd kunnen worden. In allerijl werden de commissiezaal- tjes in gereedheid gebracht ert toen de beide sprekers tegen half negen door het comite ontvangen werden, vonden zij goed, dat zij hun rede in beide zalen zouden houden, dus twee keer. Toen was het oogenblik gekomen waarop de evenbedoelde 200 personen na hevig ge- drang, waarbij politie te pas moest komen, in de commissiezaaltjes toegelaten werden, die toen ook zoo vol waren als geoorloofd was. De overige honderden moesten teleurgesteld heengaan. In de groote zaal sprak eerst generaal Snijders na een korte hileiding van prof, de Zwaan. In een eenigszins anderen vorm be- toogde hij-zoo ongeveer hetzelfde als hij de vorige week in Den Haag heeft gedaan. In de commissiezaaltjes sprak eerst prof, de Vries. Deze behamdelde evenals in Den Haag de economische bezwaren tegen het verdrag. Daarnaast stond hij stil en dat heeft hii in Den Haag. waar meer sprekers waren, niet gedaan hij de vraag of er re- denen buifen den inhoud van het verdrag zelf zijn, welke tot aanvaardfng van dat ver drag kunnen leiden, welke vraag ontker.nend werd beantwoord. Ook behandelde de hoog- leeraar eenige juridiscne bezwaren. De redevoeringen jan beide sprekers wer den in beide zalen warm toegejuicht. De vergadering is geeindigd met het onder aoplaus genomen besluit om de Tweede Ka- rner telegrafisch te .verzoeken, het verdrag niet te aanvaarden. DE VL. 25. Na ingekomen berieht van den water- ERNSTIGE MALVERSATIES AAN HET CENTRAAL MAGAZIJN VAN MILITAIRE KLEEDING EN UITRUSTINGEN TE WOERDEN. Uit Woerden wordt over deze zaak aan het Utr. Dgbl. geschreven: Dinsdag zijn hier ter stede twee personen op last van den officier van justitie te Utrecht in arrest van den gesteld, verdacht van frau duleuze handelingen ten nadeele van het Centraal Magazijn van militaire kleeding en uitrustingen, dat aldaar is geevstigd. Door den controleur van de militaire administrate het financieel beheer van het magazijn en in verband hiermede werden tegen een 51-jari- gen aannemer en een 60-jarigen bureelamb tenaar arrestatiebevelen uitgevaardigd; bei- den zijn naar het huis van bewaring te Utrecht overgebracht. De directe aanleiding tot deze arrestaties is een fraude, ontdekt in de houtleverantie. Na een voorloopig onderzoek is gebleken, dat er gelden zijn uitgegeven voor de leve ring van houtdat nimmer geleverd is. Het hout werd door den aannemer steeds volgens een zeker bonnenstelsel geleverd: vanwege het magazijn werd een bon ver- strekt, waarvoor de leverancier dan later het geld inde; nu is aan het licht gekomen, door vergelijking van het aantal bonnen met het in de laatste jaren geleverde hout, dat er bonnfen zijn geschreven en geld is uitgetrok- ken voor hout, dat eenvoudig nergens te vinden is, omdat het nooit were geleverd; zoo zou er bijvoorbeeld een groot bedrag zijn uitgegeven voor houtleveranties in verband met het bouwen van een schuur. Het geld is wegmaar de schuur is nergens te vin den, noch het materiaal. Dit is een directe oorzaak van de aresta- ties, waardcor evenwel een zaak aan het rollen wordt gebracht, die een ongekend schandaal zal verwekken en waarin opzien barende mededeelingen omtrent de ergelijke wantoestanden, die er inhet magazijn reeds jaren en jaren heerschen, bekendheid -zullen krijgen. Van de zijde der autoriteiten is men voorloopig nog niet zeer genegen, alle licht over deze duitere kwestie te laten vallen; na een uitgebreid onderzoek zijn ons echter fei- ten ter oore gekomen, feiten die vast staan en die iemand in verbazing zullen doen uit- roepen, hoe het mogelijk mag heeten, dat dergelijke misstanden zoo geruimen tijd ver- borgen hebben kunnen blijven. „Het gelijkt alsof men aan het ministerie van oorlog met blindheid geslagen is geweest," verzekerde men ons van zeer betrouwbare zijde, „en het is diep te betreuren, dat een der hooge amb- tenaren, met he onderzoek in deze zaak be- last, op de vraag, of er ook gestolen was, moest antwoorden: er is niet gestolen maar geroofd en verbrast." Hoe meer het onderzoek, dat reeds eenige maanden 'gaande is, vordert, komen ontstel- lender feiten aan het licht en het schijnt raad- selachtig, waar al het geld gebleven is. Reeds in 1918 moet het beheer van het Magazijn uiterst slecht zijn geweest en kenmerkend mag het heeten, dat mr. Gerlings in zijn pleidooi van 1924, toen een stoker van het magazijn tot negen maanden gevangenis- straf werd veroordeeld ter zake van diefstal, voor de Utrechtsche rechtbank op deze wan toestanden wees, en zeide, dat, wanneer deze beklaagde tot negen maanden gevangenis- straf zou worden veroordeeld, hoe men dan welh en heeft te straffen, die boven dien man staan en die zich aan heel wat ernstiger frau- duleuze handelingen schuldig maken. Een half jaar geleden is kapitein Eggink uit's Gravenhage, opgedragen het Magazijn te reorganiseeren en onder diens leiding zijn eigenlijk pas verschillende malversaties ont dekt. De nieuwe leider stond voor een chaos, een warwinkel van financieel beheer en met energie heeft hij zich op de taak geworpen, in dit chaotisch tafereel eenige orde te schep- pen. In die laatste zes maanden kon er plot- seling dertigduizend gulden bezuinigd wor den. Veertigduizend gulden, die uitgetrokken stonden op de begrooting, bleken in 't ge- heel niet noodig te zijn. Waar zijn zij die an- dere jaren gebleven? Het is een raadsel. Was er anders in een jaar voor houtleverantie 25.000 noodig het laatste half jaar is gebleken, dat 300 ruim voldoende was. Ook met de Joonen van het personeel was vreemd omgesprongen: er werd betaald voor overuren, die de menschen in 't geheel niet gemaakt hadden. Er was geen sprake van eenigerlei controle en het bfijkt overduidelijk, dat ook de controle van hoogerhand wel iets te wenschen heeft gelaten. Het personeel klaagde niet dan werd men eenvoudig ont- slagen; dat ging buitengewoon gemakkelijk en om de wille van de boterham huilden de menschen met de wolven in't bosch. Nu het onderzoek in vollen gang is, valt het nog zeer moeilijk, iets van het personeel los te krijgenwanneer eenmaal het ijs is gebroken, krijgt men verhalen te hooren van toestanden, die iemand de haren ten berge doen rijzen. Ook de geheele exploitatie van het Magazijn deugde niet; het was mogelijk geweest het tot een rendabel bedrijf te maken de machines in de waschafdeeling bijvoorbeeld ston den er, het personeel was aanwezig, doch er werd geen moeite gedaan om geld binnen te krijgen, het werd slechts met voile handen over den balk gegooid. Na de thans gedane arrestatie is het on derzoek met voile kracht zoowel van justitio- neele als van militaire zijde voortgezet, dit zal ongetwijfeld nog eenigen tijd in beslag nemeniederen dag wordt alles nauwkeurig gecontroleerd, en de commissie, die de zaak in handen heeft, overstelpt met anonyme brieven. Men is intusschen ijverig doende in deze ingewikkelde malversatiegeschiedenis meer licht te brengen. DE WERKLOOZENKWESTIE IN DUITSCHLAND. De rijkskanselier, Dr. Marx heeft gister- ochtend om 11 uur de leiders van de regee- ringspartijen ontvangen om met hen te be- raadslagen over het werkloozenvraagstuk. EEN VERBOND VAN OOSTERSCHE LANDEN? Dr. Alfred Sze, de Ghineesche gezant te Washington, die thans in Turkije vertoeft, is volgens den correspondent van de „Times",te Konstantinopel, vandaar naar Angora ver- trokken om daar betrekkingen aan te knoo- pen met de Turksche regeering. De correspondent meldt dat bekend is, dat onlangs te Moskou onderhandelingen zijn ge- voerd tusschen Soen Pao Tsji, den Chinee- schen gezant en den Turkschen gezant in Perzie, Memdach S-hevket Bey, tot het slui- ten van een verdrag, en thans gelooft men dat China en Turkije voomemens zijn d'iplo- matieke betrekkingen te openen en dat een Turksche missie naar China zal vertrekken. De Bolsjewisten zouden groote belangstel ling aan den dag leggen voor dr. Sze's be- zoek aan Turkije, dat verband zou houden met hun plan tot het vormen van een verbond van Oostersche lan den, bestaande uit China, Afghanistan, Perzie, en de Sovjet-gebieden. DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. De regeering verwacht voorstel- len van de mijnwerkers. In een verkiezingsvergadering' te Royden zeide Churchill, dat het aan de mijnwericers- leiders stond een voorstel te doen, en dat, in- dien zij bereid waren een voorstel te doen, waarin de problemen en moeilijkheden on der het oog werden gezien, de regeering ver- plicht was na te gaan, op welke wijze zij kon medewerken om tot resultaten te komen De vraag was thans niet, of de eigenaars er toe konden worden gebracht om hun goe-d- keuring te verleenen, maar of de mijnwer kers voorstellen zouden doen, welke de re geering kon steunen en doen uitvoeren, on- verschillig wat het oordeel der mijneigenaars was. Vrije discussie tusschen partijen noodig. In een vergadering van spoorwegarbei iers te Slough verklaarde oud-minister Tho mas, dat een eervolle vrede in het kolencon- flict mogelijk was, indien er een volkomen vrije discussie tusschen de beide partijen werd georganiseerd. Op zulk een bijeenkomst kon den de economische toestanden in de Indus trie onder het oog worden gezien. De regee ring was verantwoordelijk jegens het volk en indien zij haar handen van de zaak aftrok, was zij den naam regeering niet waard. Thomas wordt beschouwd als degene, die de jongste besprekingen tusschen het Trade Unions Congress en de regeering op touw heeft geez-t. De meening in regeeringskringen. Volgens de „Evening Standard" is er wei- nig kans op vorderingen in de richting van een oplossing van het geschil in de steenkool- industri#. Ofschoon het uitvoerend comite der Mijnwerkersfederatie bereid is den raad van het Vakverbond te machtigen de regee- ringsvertegenwoordigers opnieuw te ont- moeten, blijven zij zich nog steeds verzetten tegen districtsovereemkomsten en verlenging van den arbeidsduur. In ministerieele kringen werd verklaard dat indien het Vakverbond, of een ander lichaam, dat van de mijnwerkers volmacht heeft, een plan kan overleggeig dat naar de meening der regeering practisch is, deze het aan de eigenaars zal voorleggen met een aanbeveling, dat de beide partijen op de- zen grondslag tezamen komen. Doch voor- op moet staan dat de ar-beidstijd onderwerp van bespre-king uitmaakt en dat een overeen- komst moet steunen op districtsregeling-en. De regeering zal in geen geval meer doen dan adviseeren dat de beide partijen el-kaar ontmoefen. 45 millioen ontsfaan, d. i 9 milficen meer clan de ontwerp-begrooting voor 1926 opleverdc. HET HUWELIJK VAN PRINS LEOPOLD VAN BELGIe. In strijd met sommige berichten, onder meer te Brussel in den „Standaard" versche- nen, als zouden de Belgische bisschoppen zich, behalve de aartsbisschop van Mechelen, bij de kerkelijke huwelijksplechtigheid van prins Leopold en prinses Astrid afzijdig houden en hebben verzocht niet op de plech- tigheid uitgenoodigd te worden, meldt thans een hofbericht, dat de Belgische vorsten en de beide jonggetrouwden op den drempel der St. Gudulekerk zullen worden ontvangen door Mgr. van Roey, den aartsbisschop en door de bisschoppen en de clerus. De aarts bisschop zal den kerke-lijken dienst opdragen, omringd van de bisschoppen. FRANSCH-DUITSCHE TOENADERING. De Btitsche Labour Party heeft de uitnoo- diging van de Duitsche sociaal-democraten aangenomen, om deel te nemen aan een bij eenkomst van vertegenwoordigers der socia- listische partijenin Frankrijk, Duitschland; Engeland en Belgie voor bespreking van de wijze, waarop men de toenadering tusschea Duitschland en Frankrijk, zooails die door den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Stresemann, en den Franschen minis ter van buitenlandsche zaken, Briand, te Thoiry werd besproken, zou kunnen helpen bevord'eren. Deze bijeenkomst zal dt volgende maand te Luxemburg plaats hebben, de datum is ech ter nog niet vastgesteld. De Britsche Labour Party zal vertegen- wo-ordigd worden door Cramp. DE BEWEGING TEGEN DE VREEM- DELINGEN IN CHINA. De toestand in de provincie Szetsjoean blijft slechter worden. Er worden pogingen gedaan tot het intimideeren van alle perso nen, die in dienst staan van buitenlanders. De boycotbeweging is thans niet alleen te gen de Britten gericht, doch tegen de vreem- delingen in bet algemeen. Men kan bepaalde aan de vroemdelingen vijandige gevoelens waarnemen. Men vreest dat het spoedig nood- zakelijk zal zijn, alle Britten te Tsjangtoe en in andere plaatsen in de provincie te eva- cueeren in verband met de onmogelijkheid voor de buitenlandsche schepen om de rivier voorbij. Tsjoegking on te varen. Gedurende eenige dagen trachten posters te Kan ton de reizigers te bewegen, slechts van Chincesche booten gebruik te maken. Zij hebben daarbij zoovel succes, dat de Chinee- sche schepen geheel bezet afvaren, terwijl de Britsche schepen zonder passagiers moeten vertrekken. De posters zijn voomamelijk mannen, die vroeger op Britsche rivierschepen hebben ge- varen. De eigenaars dezer schepen weiger- den echter het voorbeeld der Chineesche maatschappijen te volgen, die de werkwilli- gen tijdens de staking hebben ontslagen. Passagiers, die er op stonden met Britsche schepen te reizen, werden gemolesteerd en moesten door de politie worden bevrijd. De Kanton-regeering dreigt de agitatoren ge- vangen te zullen nemen. j^SA13ltlA'yAN VftlKEI EEN TORENKLOK GEVALLEN. Woensdagavond om 6 uur moesten de vier klokkenluiders te St. Martenskerk, te Kort- rijk, met de voeten de zware St. Martens- klok luid-en bij gelegenheid van het afsterven van den vrederechter. Nauwelijks had de 5.090 K.G. wegende klok geluid gegeven of een staaf brak en het zwaar gewicht kantelde om en bleef tus schen twee balken hangen, die een dieperen val voorkwamen. Als bij wonder kwamen de vier luiders met den schri-k vrij. Het gedreun van de vallende klok was zoo groot, dat de heele buurt er- door opgeschrikt werd. DE B.EZUINIGINGEN IN FRANKRIJK. Poincare heeft aan de Kamercommissie voor de financien een overzicht doen toeko- men van de gevol-gen, welke de bezuinigings- decreten reeds voor de begrooting voor 1927 zullen hebben, waarbij hij er op wijst, dat die bezuinigingen eerst in de toekomst tot een aanzienlijke veriichting der begrooting zullen bijdragen. Men heeft bij de toepassing der decreten rekening gehouden met de rechtma- tige belangen der ambtenaren en daarom ge- leidelijke verwezenlijking der bezuiniging als bedragslijn aangenomen. Het totaal der be zuinigingen op de begrooting van 1927 als gevolg der bezuinigingsdecreten bedraagt 116.377.731 francs. Het totaal der begrooting is 39 a 40 mil liard francs. OOSTENRIJKSCHE ST A ATSFINANCIeN. Do Oostenrijksche minister van Financien, Kienbock, heeft de ontwerp-begrooting voor 1927 bij den Nationalen Raad ingediend. De begrooting, die erop gebaseerd .s, dat dc on- j derhandelin-gen met de staatsambtenaren tot een gunstig resultaat zullen leiden, sluit met een tekort van 135 millioen schilling, waar- tegenover fondsen ten bedrage van 180 mil-j lioen schilling staan, zoodat er een acfief van HELSCH LAWAAI IN DEN BERLIJNSCHEN GEMEENTERAAD. In den Berlijnschen gemeenteraad voerden de commuinisten obstructie tegen de verkie- zing der wethouders door het maken van helsch lav^aai. Daar de sociaal-democratische voorzitter Hass, ondanks herhaaldte onder- breking der zitting, den toestand niet mees- ter kon worden, zag hij zich ten slotte ge- noodzaakt, de van de zittiing uitgesloten com- munisten, die.weigcrden zich te verwijderen, door politiebeambten uit de zaal te doen zet- ten. De obstructie begon met het indienen door de communisten van een motie, waarin ver- langd werd, dat het gemeentebestuur bij den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken zou protesteeren tegen het Hohenzol- lern-vergelijk Een communist hield een rede, waarin hij de Hohenzollerns steeds weer „dieven" en „roovers" noemde, hetgeen de Duitsch-nationalen met luide protesten be- antwoordden. Daarop kondigde een ander communis- tisch gemeenteraadslid aan, dat obstructie zou worden gevoerd. Op hetzelfde oogenblik begonnen de commuinsten dan ook een oor- verdoovend lawaai te maken. De communisten sloegen op twee groote slagbekkens, terwijl ratels en bel-gerinkel het orkest versierkten. De voorzitter moest ten slotte zijn zetel verlaten. Zoodra eenige re- chercheurs van politie te hulp waren geroe- pen verschen hij weer en het tumult begon opnieuw. Een communistisch raadslid sloeg voor afwisseling op een pauk; een ander had de voorzittersbel verstopt en de zitting moest opnieuw worden verdaagd, totdat men een nieuwe bel gevonden had Daarop riep de voorzitter eerst dirie en vervolgens nog negen andere politiebeambten de zaal binnen, hetgeen aanvamkelijk het ru- moer nog meer deed toenemen. Volgens het Reglement van Orde moet de voorzitter na- melijk aan de uitgesloten loden persoonlijfc mededeelen, dat zij van did zitting uitgsloten z,im. Een der communisten rukte een Schupo- ban de sjako van het hoofd, maar ten slotte slaagden de politiebeambten er toch in, zeven communisten, o. w. een vrouw, uit die zaai te verwijderen. Daaran gaf de communistisdie fractie dlen strijd op en verliet zij onder JtiodT'-geroeo de zaal. Het senioreneonvent van den Rijksd* komt 3 November brjeen, ten einde de agendi vast te stellen voor de Rijksdagzittingen M Kerstmis Tevens zal dfe vraag worden be sproken, of met het oog op het door de com munisten in den Pruisischen Landldag ver- oorzaak te tumult, een verscherptng van bet Reglement van Orde voor den Rijksdag. ncodzakelijk is, daar men vreest, de de com munisten ok in den Rijksdag aoortoeiliikr m< cidenten zulkn uiUotkiKxw -v vvSi' - 4 Blijf daarmee toch niet loopen. Akker's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke verlichtlng, kalmte en rust bezorgen.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 9