DE LANGE DE MORAAZ Gredicten - Deposito - Effecten ftacfio-hoekje LAK6ESTHAAT 49 - ALKMAAR Yooneefe. Woensdag 3 November. tiilversum, 1050 M. 12.Politieberichten ■2-305.Jeugdvoorstelling ter herd, van het 50-jarig bestaan van het Noordzeekanaal. Opvoering door het tooneelgezelschap „De Speeldoos", van „De Katjangs", in 5 tafree- len naar het Boek van J. B. Schuil, bewerkt door Dom de Gruyter. Regie van C. van Kerckhoven Jr. In de pauze: Muziek door het dilettanten-orkest „Door vriendschap ver- eenigd". Dir. G. J. Kingeman. 5.-6.45 Con cert door het H. D. O.-orkest. 6.45—7.15 Vec- volgles Duitsch. 7.157.45 Conversatieles Duitsch. 7.45 Politieberirhten. 8.10 Christel Radio-avond. Spreker: Hr. A. L. v. Hulzen, over: De waarheid in de literatuur (le ged.: De waarheid in de lyriek. 2e ged.: De waar heid in den roman. Dubbelmannenkwartet „Onderling Kunstgenot", te Nieuw-Vennep Dir. Hr. N. G. v. Staveren. 1. Ecce tuo mo- do, Handel. 2. De avond, Jacobs. 3. Lands- knecht, Di Lasso. 4. 't Kerkklokje, Roeske. 5 le ged. rede van Hr. v. Hulzen. 6. Onze Va- der (baritonsolo), Versloot. 7. Op het Kerk- hof, Andriesse. 8. Beati mortui, Mendels sohn. 9. Nimmer nacht, Andriesse. 10. Glo ria in Exoelsis Deo, v. Wamel. 11. 2e ged rede van Hr. v. Hulzen. 12. Ha.rlem's Uede- ke, Hespe. 13. Salve Regina, Obenhoffer 14. Ave Maria (tenor- en baritonsolo), Beltjens. 15. Meiliedje, Ohlman. 16. Die Vesper, Beethoven. 17. Herders zondagslied, Kreutser. 18. Spreekwoord Quod Libet, Klaessen. 10.Persberichten. Daventry, 1600 M. 11.20—1.20 Concert door het radiokwartet en solisten (sopraan, bariton, cello). 1.202.20 Muziek van res taurant Frascati. 3.20 Schoollezing: Rea ding en writing. 4.20 Lezing: Merrie Eng land. 4.35 Orgelconcert van de New Gallery Kinema (concertorgel). 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek door de radio-dansband 7.10 Tuinpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbcricht, nieuws. Lezing: The travellers at the tabard Inn. 7.48 Muziek. 8.— Cause- rie ol muziek. 8.20 „My programme", opge- steld door Margaret Bannerman, de beroem- de actrice. 9.50 Lezing door Sir Oliver Lodge over: Atoms and worlds. The atom of radia tion. 10.05 Sonate in B-flat op. 35 van Chc- pin, door Solomon, piano. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 10.35 Orkestconcert. Het orkast speelt werken van Eric Coates onder leiding van den componist. V. Chatterton, sopraan. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50— 2.10 Concert door het orkest G. Smet. Del- mais, zang. Hr. Germain, cello. 5.05—5 55 Concert door de radio jazz symphonic. 9.05 10.30 Galaconcert. Konigswusterhausen. 1300 M. en Berlijn 504 en 571 M. 7.50 „Polnische Wirtschaft", klucht met zang in 3 acten van Kraatzen Okonkowski. 9.5011.50 Dansmuziek Brussel 487 M. en Antwerpen 265 M 8.50 —10.50 „De Regimentsdochter", opera-co- mique in 2 acten van Donizetti. Miinster, 410 M. 12.50—1.50 Orkestcon cert. St. Hubertus. 3.50—5.50 Vroolijk or kestconcert. 5.506.20, 6.50—7.20, 7 20 8 Lezingen. 8.— „Wiener Blut", operette van Strauss. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de Duitsche en Deensche regeering overeengeko- men zijn, dat de in Denemarlcen verblijvende Duitscne onderdanen voortaan van den Detn- schen militairen dienst zullen worden vrijge- steld. Bij een ruzie heeft de zoon van een melkhandelaar te Hamburg zijn vader met een stulc hout op liet hoold gestagen, waar- door de man onmiddeilijk den geest gaf De jongen is ter beschikking van de justitie ge- steld. Gisternamiddag tegen 5 uur is de z.g Thoiry-commissie, bestaande uit den Duit- schen rijksminister van buitenlandsche za- ken en de ministers van finaneien en handel, bijeengekomen. Rijkskanselier Marx werd eveneens te Berlijn verwaeht. Naar verluidt zal de Snaansche regee ring iedere vlucht over den Oceaan met 500 duizend peseta's ondersteunen. Binnenland IJMUIDEN 50 JAAR. Naar men meldt. zuden bij de ontvangst ♦er gelegenheid van de olficieele herdenking /an het 50-jarig bestaan van IJrnuiden en het Noordzeekanaal op Donderdag 4 No- /ember te IJrnuiden ook de ministers van der Vegte, Lgmbooy en Konigsberger aan- wezig zijn. Over den dag van heden wordt ons ge meld: Dat IJmuidcu, dat zijn besetaan te danken heeft aan de opening van het Noordzeeka naal, het leeuwendeel hoelt in de feestviering ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van dit kanaal, laat zich begrijpen. De geschiecknis van de haven van IJmui- dten en het_ Noordzeekanaal, dat op'l No vember 1876 door Koning Willem III voor de scheepvaart werd geopend, is immers on afscheidelijk met elkaar verbonden. Wegens „Allerheiligen" is de officieele herdenking nit't op den eersten November gehpuden. Zij zal a.s. Donderdag, naar ver- wacht wordt, met veel luister plaats hebben. Maar ook heden is reeds een belangrijk deel van het feestprogram, dat door het Al gemeen Comite met veel zorg is samenge steld, tot uitvoering gekomen. Dit comite heeft hedenmiddag een ont vangst bereid aan circa 600 genoodigden aan boord van het stoooischip „Rembrandt" der Stoomvaartmaatschappij „Nederland". dat buiten de sluizen van IJrnuiden aan den .wal ligt. Onder deze genoodigden zijn verschillend3 leden van het Eere-Comite, vertegenwoordi- gers van de Kamers van Koophandel en Fa- brieken van Amsterdam, Haarlem en Alk- maar, de -lededn van den Raad der gemeente vtelsen en verschiilende diredeuren van Scheepvaart- en Handelsondernemingen. De ontvangst op de „Rembrandt", de stoo- mcr, die denzelfdcn naam draagt van heteer. ste schip, dat in 1876 het nieuwe kanaal be- voer, draagt niet zoozeer een officieel karak- ter. Met een korte toespraak worden de gasten door der voorzitter van het Algemeen Co mite, den heer J. C. Ehinnebier, verwel- komd, nadat van het pantserfort IJrnuiden 51 saluutschoten zijn gelost. NUTS-SPAARBANK IIIIIIII De vlootrevue biedt den genoodigden een schitterehden aanblik. Tal van handelssche pen, die met vlaggen versierd zijn en van- avond vcrlicht zullen worden, nemen aan deze revue deel. Behalve de „Rembrand:t", die oak deel uit- maakt van de vloot, liggen in den orntrck de volgende vaartuigen: „Lingestroom", „Ald- nous", „Boot K. N. S. M.". „Astarte", „Com crake", „Ek", ,T.oodsboot", twee trawlers, een logger, een sleepboot- „Wijsmuller", een boot „Alkmaar Packet", een sleepboot „Goed'koop", een Bok Amsterdamsche Droog- dokmaatschappij, de vier torpedobooten, de Z 5, 6, 7, 8, twee hoppers, een zuiger, een kraan S. H. V., een reddingboot en het oplei- dingschip van de Binnenvaart, „Prins Hen- drik". Bij het westelijk FLaplicht heeft een .gepa- voiseerde logiger- ligplaats gekozun, aan boord waarvan zich de Haxmonievereeniging „Concordia" bevindt, die de roeiwedstrijden, wdke kort na de aankomst dedir genoodig den op de „Rembrandt" aanvangen, met mu ziek opluistert. Vanaf het dek V-an het stoomsehip „Rem- brandt" aanschouwen de gasten de wedstrij- den der vletterlieden, die in het toeleidings- kanaal naar de oude sluizen roeieo. Intus- schen wordeh onder de tonen van een gezd- lig strijkje in een der salons van de „Rem- brand't", waar de heer en mevrouw Speen- hoff af en toe voordrdachten houden, verver- schingtin aangebodeo. Vanaf den wal wordfen die wedstrijden door een talrijk publiek aanschouwd. EEN 104-JARIGE. Mej. de weduwe Asselman-De Wit te Midddburg vierde gister haar 104u.n ver- jaiardag. Zij doej nog huishoudelijke werk- zaamheden en gaat geregeld ter kerke. SLOEP OPGEPIKT. Het Spaansche stoomsehip „Cdta", dat gisteravond van Liverpool te Rotterdam is aangekomen, heeft in het Engelsche Kanaal ee nsloep opgepikt, waarin zich drie visscher- lieden bev fid-n. die hulpc.ocs op »e rond dreven. Door den sterken Oostenwind was deze sleep van wal afgedreven. BEGRAFENIS VICE-ADM1RAAL UMBGROVE. Gistermiddag is op het kerkhof te Almen ter aarde bestJd het stoffelijk overschot van ep. vice-admiraal W. J. G. Umbgrove, rid er in de Militaire Willemsorde en in de or- de van den Nederl. Leeuw, officier in de orde van Ornnje Nassau, commandeur van het Lernoen v:xi Eer, enz. De baar was gedekt met de vaderlandsche driekleur, sabel en steek van den overledene en een schat van bloemen. VERBOD VAN INVOER VAN VERSCH EN BEVROREN VLEESCH IN DE VEREENIGDE STATEN. Bij beschikking van den minister van land- bouw te Washington is, naar onze directie van den landbouw mededeelt, met ipgang van 1 Januari 1927 de invoer in d? Vereenig- de Staten van versch en bevroren rund-, kalfs-, schapen-, lams- en varkensvleesch, af- komstig uit landen, waar runderpest of mond- en klauwzeer heerschen vcrboden. Volgens een Amerikaansch dagblad zou voorts door den betrokken hoofdambtenaar van het departement van landbouw zijn ver- klaard, dat reeds is uitgem'aakt, uit welke landen ingevo'ige bovengenoemd besluit de invoer der verm.'ide producten al of niet zal zijn toegestaan. Van de geno-emde ziekten zouden zijn vrij verklaard Noorwegen, Ier- land, Finland, Australie, Nieuw-Zeeland, Japan, de Unie van Zuid-Afrika en de Noor- delijke Staten van Zuid-Amerika. Met land, dat door het invoerverbod het meest zal worden getroffen, is Argentinie, van waar in de laatste jaren belangrijke hoe- veelheden bevroren vleesch naar de Vereenig- de Staten werden uitgevoerd. Men is derhalve in Amerika van meening, dat inderdaad de mogelijkheid bestaat dat door middel van be vroren vleesch smetstof kan worden overge- brapht. MP. D. FOCK. Mr. D. Fock, oud-gouverneur van Nederl Indie, die wegens een lichte ongesteldhdd zijn reis naar ons land te Keulen heeft moe- ten onderbreken, zal thans Woensdagmiddag a.s. om 4 uur 46 aan het Staatsspoorstation in de rcsider.tie aankomen, waar hij door een comite verwelkomd zal v/orden SPEELKAARTEN IN DE GROENTENKAR. Woensdagmiddag verscheen, naar ,.De Morgen" verte't, aan het grenskanloor te Goirie de Belgisphte groenteboer J. N., die gegeld met groenten in Tilburg vent. Hij kwam op het kantoor om eenjge artike- len aan te geven. De ontvanger gaf echter last, ook zijn kar af te laden, toen Week, dat de achterwand met schroeven was vastge- draatd. Toen de ontvangertaansta)ten inaakte om de schroeven los te draaien, werd do man zeer zenuwachtig gn zei: laat die schroeven maar zitten! Natuurlijk ging de ontvanger "daar niet op in. Toen de plank was losgeschroefd, bleken er 4463 stuks ongestempelde speelkaarten achter te zitten! Deze werden in beslag ge- nomen, terwijl de man door de marechaussee werd gearesteerd en naar de karzerne te Til burg werd overgebracht. De speelkaartensmokkelaar, die te Lier woont is Donderdag op vrije voeten gesteld, nadat proces-verbaal tegen hem was opge- maakt. De man beweerde niet te weten, dat^ deze enorme hoeveelheid kaarten in zijn kar verborgen was. ^EINDELIJK GESNAPT. De Enschedesche politic is er in geslaagd de hand te leggen op de inbrekers die den laatsten tijd de om^eving hebben onveilig gc maakt. Het bleken te zijn A. en K., geen on bekenden van de JustfHe. Z5j werden Setrapt toen zij poogden in te breken in een goud- smidswinkel. MALVERSATIES BIJ HET G. E. B. TE HOEVEN? Bij de behandieling der begrooting van het G. E. B. voor 1927 in den gemeenteraad van Hoeven merkte een der leden. volgens de Tel. op, dat in de gemeente reeas sinds langen tijd geruchten gaan over gepleegde verduis- teringen bij het G. E. B. Deze opmerking gaf aatileiding tot een scherp die bat. De heer Dekker zeide vernomen te heb ben, dat bij de oprichting van het G. E. B. de secretaris, de heer J. Kouters, en het verleden jaar afgetreden lid, de heer Broer- man, ieder 10.000 ten nadeele van dat be- drijf zouden hiebben verduisterd. Bij de gemeenteraadsverkiezingen zou wet- houder Van den Berg hebben gezegd: „Wan- neer ik eenmaal in den Raad zit, zal ik wel zorgen, dat de burgemeester gauw uit den Raad weg is en de secretaris en de heer Broerman in Breda terecht komen". Spr. eischte, dat de heer v. d. Berg ophel deritig, zou verschaffen; zoo niet, dan zou hij de zaak bij de justitie aangeven. Aan de d iscussie werd ten slotte door den voorzitter, burgemeester Van Meer, een ein- de nemaakt. De begrooting werd ten slotte goedge- keurd VERSCHILLENDE ONGELUKKEN. Gistermiddag is bij de Stafionsstraat te Apeldoorn het 3-jarige dochtertje van G Ti- chelen, van den Vakweg, door een gemeente- lijke autobus overreden. Het kind was bijna dadelijk dood. De 8-jarige A. L. uit de Watergeusstraat is op den Schiedamschen weg te Rotterdam onder een vrachtaufo geraakt Met een ge broken rechter dijbeen is zij in het ziekenhuis aan den Cooleingel ter verpleging opgeno- men. De 15-|arige A. J. H. van den Oostzeedijk te Rotterdam, is op den dijk met zijn fiets ge- slipt. Met een gebroken rechterdijbeen is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter ver pleging opgenomen. De 34-jarige J. S. uit de Heinlandstraat op de Willemsbrug te Rotterdam is met zijn fiets geslipt. Met een gebroken rechterdijbeen is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. Gisiermiddag is op den Dam bij den Nieu- wendijk te Amsterdam een 14-jarige jongen, die in de richting van de Nieuwe Kerk fietste doordat hij zijn stuur niet houden kon, onder N. B. A. S. over dit boek gespfoken heeft, heeft dit voor dezen avond geheel omge- werkt en aangevuld en wil vooral den pae- dagogischen kant sterk belichten. In de pauze is er gelegenheid vragen mondeling of schnftelijk in te leveren en wordt in de foyer een kopje koffie wel wil lend aangebo- den door de firma Koorn. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. HET ADRES OVER HET NEUTRALE ZIEKENHUIS. In het in ons nummer van gister opgeno men adres aan den Raad over het neutrale ziekenhuis staat dat door het comite uit vrij- willige bijdragen en aan opbrengst der ver loting een bedrag van 140.000 werd bijeen- gebracht. Men leze hiervoor 114.000. EVANGELISATIE-AVOND. Donderdag 4 November zal in het gebouw „Waakt en Bidt" een evangelisatie-avond worden gehouden, waarbij als spreker zal optreden de evangelist de heer Jan Sevens- ma. Dezelfde spreker zal Vrijdags in de Chris- rlijke School spreken. De toegang is vrij. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie-pagina. LEZING FELIX TIMMERMAN. Gelijk in een advertentie in dit nummer wordt aangekcndigd, zijn voor bovengenoem- dc lezing dagriijks plaatsen te bespreken. FEESTAVOND SOC.-DEM. VROUWENCLUB. Morgtnavond houdt de Soc.-Dem. Vrou- wenclub in ,,'t Gulden Vlies" een grooten openbaren propaganda-feestavond, waar Mevr. mr. E. Ribbius-Peletier, secretaresse van den Landelijken Bond van Soc.-Dem. Vrouwenclubs, zal spreken en 't monologea- spel „Brand in de Jonge Jan" zal worden opgevoerd, terwijl ter afwisseling viool- ai piano-muzlek zal worden gegeven. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wii naar de advertentie hi ons nummer van gistcren. LICHT OP! Hedenavond voor rijwiden en motorrijtui- gen te <..58 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. UITBREIDING. De firma Poorter, tapijt- en meubelhandel, alhier, heeft voor uitbreiding van haar zaken aangekodht het pand Mient No. 6, thans cafe en bewoond door den heer K. Rol. een moiorwagen van lijn 14 terechtgekomen In zorgelijken toestand is de knaap in het Binnengasthuis opgenomen. Gistermiddag is net 6-jarige zoontje van den heer Wouters te Katwijk aan den Rijn oij het plotseling oversteken van de straat dom een auto overreden. In zorgwekkenden toe- stand is het kind naar h- t academische zie kenhuis te Leiden gebracht. KORTE BERICHTEN. Het waaggebouw aan de Nieuwmarki te Amsterdam heeft een andere besicmming gekregen en men mag nu arjunemcn, dat het als monumenlaal gebouw behouden is. He! wordt n.i. ingericht vcor stadsmuseum. Te Amsterdam is iemand guarresteerd. verdacht van verdiuslering van twee briljan ten. Op't terrein van den Staatsmijn „Mau iaden, onder een kar geraakt. Zwaar gewon-J is de man naar zijn woning gebracht, waat uij kort dr.nrop is overleden. Bij Kon. besluit is benoemd tot buiten- gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Mexico de gezantschapsraad R. C. T. Roos- male Nepveu. SftadsnEieaaws uIsIaaud. Voor het op 30 October gvhouden examen afgejtom.cn d^or de Nederl. Vereen'ging van Letraren in Stenogralie „Grocte ai Macln ne schrrven te Uiredit, siaagd.n. Mej. E Rams, stciiografie Ncderlanciscji 130 iciter- grepen per minuut; mej. E. Rams, machine- schrijven met een snelheid van 56 lettergrc- pen foutvrij per m.uuut; de heer F. Schou- ien, stenografie Duitsch 100 lettergrepen pet ininuut. Zij werden opgeleid dcor lnstituut „Groote", dir. de heer N. J. Hofman, alhier. WERK OPGEDRAGEN. Het te verbouwen Winkelhuis nock Dijk en AcJtterdam, vcor den ii,er C. Bijvcet, onder architectuur van den heer D. Saal, is opge- dragen aan dcu heer R. Bot, aannemer al hier. 8 JARIG BESTAAN AFD. ALKMAAR NED. VER- VAN HUISVROUWEN. Moi'genavoitd herdenkt de afdeeling All; maar van de Ned. Vereeniging van Huis- vfouwen haar 8-jarig bestaan en zal de heer Daalder, leeraar R. H. B. S. te Alkntaar, een iczing iiouden over het boek „De Opstandi gen" van mevr. v. Ammers-Kiiller. De heei Daalder, die ook al tens voor de vereeniging Louis Qrispijn Sr. f Louis Henricus Christ-ijn Sr. is gisteren twee- cn-zeventig jaar oud te Amsterdam gesior- ven. Gistermorffen nog vond de dokter hem zeer wel. 's Middags is hij plctaeling overleden De dood heeft een einde gc-maakt aan een bestaan van ..hard iabeur", gelijk de Vlamin gen het noemen. Het tooneel heeft hij lief ge- had, vol vurig en met den tijd meegaand enthousiasme; hard heeft hij gewerkt, veej mogen bereiken en talrijke teleurstel'ingen geboelct, zond-r dat zijn idealisnte werd "ge- knot. Meer nog dan regel werd in het Neder- iandsche tcon;el1e?-en is hij gelrokken van ge- zelschap naar gezels-chap. van de eene ender- nemrig in de rndere, doordat oms -ndighe- len en karakter hem niet lichen op de vast= plaats Maar alles bjieen heeft Willem Kloos bij zijn vijftig-jarig jucileum kunnen wetui- gen: „Louis Chrispijn, is ^ltijd voor mij geweest de ernsiige worker, die veel, en vec! schoons heeft here kt, de eras- i^e zoeker die veel, en vee! schoons heeft gevonden". De Nar in Shakespeares Driekoningen- avond. Figaro en de Veroveraar, dat waren drie rullen, die tvpeerend waren voor den ac- teur Chrispijn. Fier en ienig was hij gebleven n het da no ijksch lev-en, met den gebronsden kop, het felle ldjlcen door de half dichtgene- pen oogen, den veel zeggenden lach om den strakken mond lenig ook bleef hij ten too- neeie en charme beh eld zijn spel. Een ras- acteur, die zijn vak i ende en er van hreld, die o zoo graag speeide! Zijn bekwaamheid als regisseur heef; Chrispijn bij meer dan een nezelschap bewe z°n: bij .de Nederlanr's-hi Tn°neolvere<-n ,Ting in haar biocitijd, bij de Kon. Vereen Het Nederlandsch "Tooneel" en bij het Rot- terdamsche Tooneelgezelschap. Zijn trots was het, te vertellen, welke kranen dan toch maar onder zijn regie hsdden gespeeld een lange lijst. waarbij leeftijd niet gold. Hp was dan ook al zoo'n oude rot in het vak Een staat van meer dan vijftig dirnisHaren zoo- dat in een halve eeuw van Nederlandsche tooneelgeschiedenis zijn naam tel ken mate vveerWrt, te Amsterdam, te Rotterdam, te's Grnvenhage, zoodoende in ganech hp! land Over en voor het tooneel hwft hij veel ge schreveneen handboek ,,De Re^sseur", ve'e en velerlei herinnerin"en. vertaiinnen en be- werkingen van stukken, pleidooien voor orga- nisatie van de twneelspelers, toekomstdent beelden over een theater der gemtenschap Een tooneelschool heeft hij geleid en ook de film is niet aan zijn leven voor!-"' gunman. Nederland heeft een tooneelist van den bloede verloren. Ingezonden stukhen Butien verantwuo; iifUjkheid, van de Re- dactie. De opname in deze rubntk bewijs, geenszins dat de -edaetie er mede insfemt.) HET PROTESTANISCHE ARMENHUIS TE ANTWERPEN BEHOUDEN. De oproep, den 24en September j.L in de bladen geplaatst, om het Protestantsche Ar menhuis te Antwerpen te helpen behoude* dat de Belgische Regeering, door de oecones mische omstandigheden gedwongen, var plan was te verkoopen, vond allerwege ge hoor. In ruim vier weken kwam het benoodigde bedrag Frs. 110.000, koopsom en Frs. 13.000 beschrijvingskosten bijeen. Aan de gevers, voor zoover hun adressen bekend zijn, een verantwoording zullen ont- vangen, zeggen ondergeteekenden .harteliik dank. Namens der Kerkvoordij, A. RUYS, Schatbewaarder. Namens den Kerkeraad H. DE HAAN Predikant. HET DRENTSCHE VEENKIND. Op 15 September j.l. waren in het mooie koloniehuis „Het Noorderhuis" te Ruinen bij Hoogeveen verschiilende autoriteiten en be- langstellenden bijeen om de eer&te arme. zwakke kinderen der venen te ontvangen. Het was een mooie dag! Woorden van hoop en vertrouuwen werden gesproken door den heer Commissaris der Koningin van Drcnte en anderen. Er viel een lichtstraal over de ongeveer 3000 stumpers, die daar ginds in de verarmde veenstreken wachten op hulp en steun om den langen, bangen winter door te komen. Imniddels zijn ook een aan- tal kinderen naar de huizen der'Roomsch- Katholieke en Christelijke vereenigingen ge- zonden; zoo zijn a- nu alien te zamen 160 in verpleging. Het leek alles zoo schoon; een Landelijk Comite, dat vertrouwen inboezemt! Vak- menschen voor de verpleging! Innige sa menwerking tusschen Neutraal Katholieke en Chistelijke vereenigingen voor k.nderver- plegin^ en van de onderwijzers van elke kleur en gezindte! Steun van provinciaale auto riteiten en van de Inspectie voor de Voiksge- zondheid en ten slotte; de steun van de Pers die algemeen de fusie toejuicht. Kon het mooier als begin van een alge- meene Nederlandsche beweging? Wat is de uitkomst geweest? Ontmoediging en teleurstelling. Er is wat geld ingekomen, met wat net on- derswijzerscomite en het Centraal Genoot- schap reeds verkreeg samen slechts genoeg voor enkele weken v-rpteging. Met bangen twijfel vragen wij ens: „Wat nu?" Moeten straks na siechts enkele weken de kinderen weggestuurd, de huizen weer ge- sloten worden? Moet het heerlijke werk ge staakt om 3000 Nederlandsche kinderen dt gezondheid weer te gcver.? Moet de econo- mische arbeid stopgezet om het Land voor iallooze komende non-v&leurs te beboeden? Dat mag niet, niet w">ar, dat kan niet. Het Nederlandsche Vclk kan en zal (Jit met dulden. Laat het geld voor deze omvannriike chro- msche ellende nu eens toestroomen, zooate dat steeds neschiedi bij acute rampen. Wie direct helpt, helpt dubbel, nu meer dan ooit! En laat het niet blijven bij giften van 1 en 10 en 25 gulden, doch laterj, die nroote gif ten geven, het ook do n met spoed en niet wachten tot het laatst. Eerst dan wordt hei gevaar voor stopzei- ten afgewend. Namens de Landelii'-/- Vereeniging, fusie van onderwijzerscorpursues en vereenuringen voor gezonciheidskolonies voor alle gezind- ten. De Proorganda-commicsie: Th. M. Ketelaar, van het Centraal Oe- nootschap, Voorzitter. Ds. H- C. Hogerzei'. van da Chr. Gezond- heids- en Vacantiekolonies in Nederiand, Vi- ce-Voorzitier; Mr. A. J. M. Leesl-crg, van de R K. Ver eeniging voor Kin^ervaf-ntiebolnnies en Herstellingsoordtn, Alkmetar, giro no. 44418 Penningmeester; A. C Bos. Esmond i>an 7ee. Secretaris. Hephf shaken KAi\ i UNUEKEUl 1 l E ALKMAAR. Mondeiinge uitspraak van 29 October. Q. S., A. G. J. en H. J. J. te Alkmaar, overtreding Zondagswet, ieder j 3 boete oi 3 dagen hecht. H. 0. te Oudkarspel, overtreding Binnen- Aanvarings-Reglemeut, 3 boete of 3 dagen hccht. E. G. te Egmond aan Zee, J. G., A. S., H. S. en A. v. d. S. te Amsterdam, loopen over verboden grond, de le 6 boete of 6 da gen hecht., de 2e, 3e en 4e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 5e 2 boete of 2 dagen hecht. D. de B. te Koedijk, dronkenschap, 2 boete of 1 dag hecht. P. J. de V. te Egmond aan Zee, J. de V. te Bergen, J. K. te Graft, overtreding Arbeids- wet, de le 7 boete of 7 dagen hecht., de 2e 6 boete of 3 dagui hecht., de 3e 6 boete of 3 dagen hecht/ G. A. H., W. S., S. K., P. A., G. S. K., M D. en K. L. te Hei oo, overtreding Bouw- verordening, ieder 2 boete of 2 dagen hecht. C. G. te Uitgeest, A. G. te Zuid- en Noord-Schermer, O. J. te Oudorp, IJ. F. en H. E. te Allonaar, overtreding Leerpiichtwet, de le 1 7 boete of 4 dagen hecht., de 2e 6 boete of 3 dagen hecht., de 3e en 5e ieder 10 boete cf 5 dagen hecht., de 4e 2 boete of 1 dag hecht. J. H. A. te Uitgeest, W. G. v. d. S. te Haarlem, G. F. v. L. te Beverwijk, W. G. te Egmond aan Zee, S A. S., J. S., J. V., E. S., E. de V. en J S. te Alkmaar. G. B te E'vin- ster, ovei-treding Motor- en Rijwielwet, de le 0 Nieuwesloot 42. Terugbetalingen van spaargelden als regel onmiddeilijk. Allean voor groote bedragen is eon korte opzagtermijn wenschelijk. nvMNNpa fits it, ui vLUiC WuS iiOUi tt

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2