E nieuws receptie, met een daar aar. gekoppelde The- dansant en diner na hebben de rij geopend. In de Louis-Seize-zaal van de Poort van Cleef hebben Zoridag velen van de gelegen heid gebruik gemaakt .de 5-jarige te compli- nienteeren, nadat vooraf de voorzitter van de lustrum-commissie, de heer J. Smits, eenige woorden van welkom gesproken had en de praeses van het gezelschap, de heer Schram, een herdenkingsrede uitgesproken had. Tot hoi, die het gezelschap kwamen geluk wenschen behoorden o.a. de vertegenwoordi- gers van den Delftschen studentenbond, den bond van Leidsche studtenten, den Rotter- damschen studentenbond, de Rotterdamsche vrouwelijke studentenvereeniging en de Rot terdamsche studenten-tooneelvereeniging. Enkele dezer hadden bovendien fraaie bloe- men gestuurd. Een Io V'ivat ten beste gegeven door een jazz-band vormde den overgang tus- schen receptie en the-dansant. Gisteravond gat de Rotterdamsche studen ten-tooneelvereeniging in het Casino-theater een voorstelling van Phyllis van mr. C. P. van Rossem. DE NTEUWE MODE-DANS. De Charleston begint langzamerhand al ,weer een beetje te gewoon te worden. Ieder, die „bij" wil zijn, kent den dans al waar blijft dus het werk voor de groote, dure dans- ■leeraren? Dus zal om verschillende redenen dezen .winter een nieuwe mode-dans in Parijs gelan- ceerd worden. Ook een neger-dans. En in bet genre Charleston. Maar veel negerach-. .tiger nog. „Black bottom" beet dlit nieuwste Varijsche neger-product. Leeraren en leerlingen zullen er werk aan hebben. En de toeschouwers zullen er veel plezier van-beleven! Want bij het dansen .van de „Black bottom" moeten de paren in een krankzinnigvlug tempo het hoofd heen en weer schudden, de beenen moeten ze naar alle richtingen de lucht in smijten en daarbij zichzelf harde en luidklinkende k lap-pen op hun, wat men noemt „vleezige deelen", toe- dienen. En de muziek zal „navenant" zijn. Dat zal allemaal zeer gedistingeerd gevon- den worden, en tout Paris elegant zal eraan tneedoen!'t Is enkel maar weer een kwestie van even-wennen. Wie schatert het mi nog nit om de Charleston? Hier en daar, in zeer voorlijke kringen, wordt de ^Black^bottom" reeds gedanst. Wij hadden nog niet het genoegen ermee te mo- gen kennis maken maar iemand, die wel dat voorrecht had, trachtte er zijn in druk van weer te geven door deze woorden: „Stel je een neger uit Centraal-Afrika voor, die een aanval van den St. Vitus dans krijgt, gecom pliceerd met delirium* tremensen dat begeleid door ,;passende" muziek." VEREENIGING VAN PETTEN EN ZIJPE? Naar wij vernemen, zegt de Crt., hebben Ged. Staten van Noord-Holland thans be- sloten het gevoelen van B. en W. van Petten te vragen over vereeniging van de gemeenien Petten en Zijipe. De meening van B en W. en den raad van Zijpe is bij Ged. Staten reeds bekend. Zijpe heeft zich bereid ver- klaard in de toevoeging van Petten te bewil- ligen, nrits dit geschiede zonder overname van Pettens schulden. Deze schulden, die vrijwel uitsluitend be staan in de gezamenlijke nadeelige sioten der rekeningen van de laatste dienstjaren, in totaal 14000, zouden dan door het rijk en die provincie moeten worden gedragen. Ver- anoedelijk zullen deze hiertoe wel bereid zijn. Ook maakt Zijpe bezwaar tegen het feit, dat de eventueele wachtgelden van den bur- gemeester, secretaris en ontvanger der op te heffen gemeente Petten ten laste van de nieuwe gemeente worden gebracht. Er is goede grond om aan te nemen, dat ook hier- voor een aannemelijke oplossing zal worden gevonden, te meer omdat deze wachtgelden toch slechts voor een zeker aantal jaren toe- gekend worden en in^een geval langer dan de wachtgelders buiten andere betrekkingen b'ijven. Volgens de bepalingen van de ge- meentewet zal als het advies van B. en W. is ingekomen een wetsontwerp tot samenvoeging moeten worden voorgelegd aan het oordeel yam de raden van Petten en Zijpe en van de zoogenaamde dubbele raden. MET, 75-JARIG BESTAAN VAN „NEDERLAND EN ORANJE." De Centrale-an'ti-revolutionnaire kiesver- eeniging Nederland en Oranje heeft gisteren haar 75-jarig bestaan herdacht. Ter gele genheid hiervan hield het moderamen van het centraal bestuur gistermiddag in Maison Boer te Amsterdam een receptie, waar vele gelukwenschen wcrden aangeboden. Onder hen, die in den loop van den mid- dag de receptee bezochten, waren mr. Th. TIeemskerk, minister van Staat; mr H. Bij- leveldl; de voorzitter der a.-r. raadsfractie, de heer J. Douwes Jr.; de voorzitter der r.-k. aadsfractie, mr. C. P. M. Romme. De heer A. I. Da Costa, kleinzoon van wij- len mr. Isaac Da Costa die in 1851 het initiatief heeft genomen tot stichting van de kiesvereeniging Nederland en Oranje te Amsterdam, bood het bestuur aan een exem- plaar van een vlugschrift ,,Vreest God, eert den Koning", geschreven door wijlen mr. Isaac Da Costa in verband met de verkiezin- en in 1852, welk exemplaar door den heer a Costa is gevonden in het archief van zijn ^rootvader. Verder overhandigde hij aan het aestuur eeh portret van mr. Isaac Da Cocta, ,waarbij hij den wensch uitsprak. dat dit por tret een plaats zal krijgen in het kantoor der kiesvereeniging. Voorts bereikten het bestuur nog vele tele- grafische en schriftelij'ke gelukwenschen, o.a. van den minister van staat A W. F. Iden- tourg, van het Tweede Kamerlid C. Smeenk en van het dagelijksch bestuur der gemeente Amsterdam. De jubileerende vereeniging heeft gister avond in de groote zaal van het Concertge- bouw te Amsterdam eenherdenkingssamen- komst gehouden. Deze samenkomst was zoo druk bezocht, dat reeds geruimen tijd1 voor den aanvang geen plaats meer onbezet was. Om 8 uur betraden de leden van het be- stuQr, die den burgemeester, den heer W de Vlugt en de drie sprekers, de heer H. Colijn, mr. Heemskerk en mr. S. de Vries e.v. bege- leidden, het podium. Toen de heer Colijn de treden naar het podium afdaalde, verfezen alle aanwezigen van hunne plaatsen en zon- gen der> leider der partij toe dc zegenbede ,,Dat's Heeren zegen op U daal." De voorzitter van. Nederland en Oranje. de heer j Deutekom, opendc hierna de ver- gadering, liet zingen Ps. 77 7, las een ge- deelte van Ps. 89, ging voor in gefced en sprak een kort openingswoord. Hierna hield de heer H. Colijn een rede. Toen hij zijn plaats achter den katheder in- nam, begroette de vergadering hem nog- nyals met daverendi applaus. De tweede spreker wasm r. Th. Heemkerk. Mr. G. H. A. Groshcide overhandigde hierna als voorzitter der jubileumcommissie aan het icstuur de door de leden der kiesver- eeniging bijeengebrachte feestgave. welke be- stemd is voor het vormen van een basis voor een verkiezingsfoncte. Derde spreker was de oud-ininister van financien mr. S. de Vries C. Jzn. De vergadering die door zang en declama- tie werd opgeluisterd is hierna gesloten. NEDERLANDSCHE BOND VAN M^KELAARS. Zaterdag is te Utrecht een algemeene ver gadering gehouden van den Nederlandschen Bond van Makelaars. Na de opening heeft de voorzitter, de heer A. Huisman te Dordrecht een Melding ge houden, waarin hij, ingaande op de rede van mr. De Vries gehouden op 12 Juni 1.1., uit- eenzette, dat in den tusschenhaniel voor vast goed tal van toestanden bestaan. welke drin- gend verbeterd moeten worden. De oorlogs- jaren vooral hebben 'aanleiding gegeven, dat eigen belang hoogtij vierde, zonder rekening te houden met de^ belangen der clienten. Spr. betoogde vervolgens, dat een vereeniging van makelaars moet gesticht worden, waar- bij ook de bestaande vereenigingen en afzon- derlij'ke personen zich kunnen aansluiten Daardoor zal verkregen kunnen worden, dat er aansluiting en samenweiking van alle be- eedigde makelaars in Nederland komt. Bo vendien zal daardoor gelegenheid ontstaan tot het voeren van een actie tot verbetering der makelaardij. Voorts moet er een cursus opgericht worden tot opleiding van make laars en getracht worden te bereiken, dat al- leen gtexamineerde makelaars beeedigd wor den. Spr. achtte een dergelijke nieuwe veree niging noodig, omdat de Bond niet het ge- heefe land bestrijkt. Nadat de rechtskundige adviseur mr. de Vries te Den Haag een en ander nog nader had ioegelicht, werd na eenige besprekingen besloten tot de oprichting van een nieuwe vereeniging. Eenige bonden en personen gaven zich dadelrk als lid op. Tot leden van het voorloopige bestuur were'en benoemd de heeren A. Huisman te Dordrecht voor den Ned. Bond van Make laars. J Schorrel Pzn. te Schagen voor de Noord idollandsche Vereeniging, en de heer Mori te Den Haag; voorts zal aan de ver- •Htigingen te Amsterdam en Rotterdam vei- zo. ht worden ieder een lid aan te wiizen. Bij de rondvraag besprak de heer v d. Laan de wtrschelijkheid om zoo spoed'g mogelijk over te gaan tot stichting van ee i cursus Aan de kamers van koophandel dient gevraagd te worden om alleen de geexanii- neerde perse.nen te beeedigen, terwijl aan den minister van justitie verzocht dient te worder. om in de wet een bepaling op te ne men omtrent bekwaamheid en dan bij de be noemingeri overleg te plegen met de organi- satie. Opgemerkt werd, dat in de wet niet ge sproken wordt van bekwaamheid alleen van geschiktheid. Een diploma zou voor de ka mers van koophandel een goede leidrafrd zijn Mr. de Vries wees er op, dat onder ge- scr.Uneid ook wel bekwaamheid onder te fcrcngcn is Vele kamers van koophandel zou den erhter de instelling van een diploma w 1 (oejuichen Daaira Werd de vergadering gesloten. NAGEMAAKTE GILETTE-MESJES. Den laatstcn tijd zijn bij de centrale re cherche te Rotttroam herhaaldelijk klachten ingekomen oyer con verkoop van nagemaakie gilettemesjes. Dit is aanleiding geweest to: een onderzoek, dat tot resultaat had, dat de vorige week bij tal van winkeliers partijen on- echte mesjes in beslag genomen zijn De win keliers bleken niet te weten, dat de mesies, welke zij ten verkoop in voorraad hadden, niet echt waren. Er is evenwel proces-verbaal tegen hen opgemaakt, op grond van art 337 Strafwelboek. De mesjes zijn minder goed af- gewerkt aan de echte, en het opscbrift op de enyeioppe is ook eenigszins afwijkerid. van hei origineele. De inbesiagnemingen- zijn bijna uitsluitend in kleine winkels verricht. In de groote zaken zijn geen onechte mesjes aange- troffen Gebleken is, dat de mesjes niet in Ne derlend zijn vervaardigd, maar dat zij hoofi'zakelijk via Belgie, uit Duitschland en Frankrijk ons land zijn binnengesmokkeld. HCOG WATER. Uit Grave werd Zondagavond aan de N R Crt geschreven: De Mans voor deze gemeente is sedert van- niorgen ontzeltend aan het wassen, zoodat men vaniniddag ueds genoodzaakt was, de waterloozingssiuizen van het riviertje de Raam, welke glstcrer geopend konden wor den, opnieuw ie siuiten. Het gevolg za! zijn, dat alle landerijen tot den Feeldam achter Velp (N. M.) spoedig onder water zullen kemen. Nu men in de laat ste jaren op groote schaal begonnen is me'- het ontginnen van de Peelgronden en in ver band daarmee met het maken van betere af- waterincskanalen, zit n en te Grave en om- geving bij ceniger, was dadelijk binnendijks diep onder water Naar betere waterloozing door stoomgemt al of anderszins wordt in deze streek dan ook rrkhalzend uitgezien. De ptiirrhaal te Grave teekent thans 8.16 -t N A V Gisteravond te 7 uur was de stand van de Maas aan de Maasbrug te Maastricht 3 81 Mof 45.82 boven N.A.P. Het water is nog langzaam wassende, doch tegen gisiernacht werd de hoogste stand verwacht. Geduren le de laatste twaalf uren is het water nog 43 c.M. gestegen. Uit Belgie wordt evenwel stilstand van de Maas geseind, terwijl op de Oerthe en de Sambre sedert hedenmiddag val is ingetreden Uit Grave meldt men aan de N. R. Crt.: De Maas vcor deze gemeente is in de laat ste 24 uur ruim 6en meter go wassen, zoodat alle laag gelegene uterwaarden onder watpr staan. En binnendiiks io het r>eelwater in zoo'n ontzettende hoeveelhtid komen aanzet- tcn, dat de pclder Mars en Wyth. reeds aan het inloopen is en de bcercn druk bezig zijn, hun vee in vciligheid te brengen. Bij de fir- ma's Stulemei.ier en de possche aarinemers- maatschappij is men aan be.'de oevers van de Maas bczig al dc materialen, noodig bij de Maaswerlcen voor de Maasbrug op te ruimen. Daar het water pl.m 4 c.M. per uur wast, verwacht men, dat morgenavond de Veer straat te Neder-Asselt onder water zal ko men. De peilschaal te Grave teekent thans 9 25 M. N.A.P. - BRANDEN. De chautfeurswoning bij het kasteel op den Her.u ischenberg„te Oosterbeek is Zondag- uach afgebrand Zaterdagavond omstreeks 10 uur was er brand ontstaan, doordat eenige kleedingstukken, die bij de kachel te drogen hingcn, vfam vatten. Spcedig grepen dt vlammen om zich heen. De beweners, d'e nog niet te bed waren, ontdekten het gevaar, vin- g:n met blusschen aan en gingen vervolgens meenende dat het vuur gedoofd was, te ruste Eenige uren daarna schrokken zij wakker en zaten zij midden in het vuur. Het was nog juist tijd, hun leven te redden.s Met het huis ging ook de geheele inbcedel verloren EEN LEDERCONTROLESTATION. Dezer dagen is in Deu Haag een vergade ring gehouden van vertegenwoordigers der besturen van de bo'nden van schoenmakerspa- troons, en schoenwinkeliersvereenigingen. De vergadering werd geleid door mr. J. A G. M. van Hellenberg Hubar. Besloten werd een vereeniging Leder-conirole-station op te richten. Het doel der vereeniging is de fabr.- catie en het verwerken van goede kwaliteii Ieder te bevorderen. Een der middelen hiertoe is het vaststellen van normen, waaraan on- verzwaard zoolleder dient te voldcen. Het onderzoek van het onder controle van het station staande Ieder zal geschieden door het Rijksproefstation ten bate -der Ledefin- dusirie te Waalwijk. De vergadering droeg het uitwerken der genomen besluiten inzake de oprichting op aan mr. van Hellenberg Hubar en F. Hes- sels, bondsadministrateur. VERMINDER1NG VaN BELASTINGEN VOOR LANDGOEDEREN. Daar gebleken is, dat van verschillende "zijden belangstelling bestaat voor verminde- ring van belastingen voor landgoederen, die in het belang van het natuurschoon behouden moeten worden, wordt medegedeeld, dat eenige maanden geleden bij gemeenschappe lijke resolutie van dt* ministers van binnen- landsche zaken en landbouw en van iinan cien een' commissie is ingesteld, welke tot opdracht heeft, een onderzoek te verrichten naar den aard en den omvang van de gelde- lijke offers, welke voor den staat zouden zijn gemoeid met de uitvorring van een of meer maatregelen, door den Boschraad in zijn ad vies van 12 Maart 1923 acn den eerstgenoem- den minister aanbevolen. Die commissie bestaat uit de heeren E. Kieyn, directeur van re.^istrrlie en dcrteinen te Leeuwarden, lid en voorzitter; E. D. van Dispel, dirrcteur van het Staatssosrhheh er J. P. van Lonkhuyzen, directeur der Neder- landsche Heidemaat9chappij te Arnhem; K. I. B. A. de Coster, bezuinigingsinspecteur bij het departement van financien te 's-Graven- hage; L. A. Ruys, renfmeester van ae goe- deren Middachten en Kernhem in De Steeg, leden en A. J. van Soest, ontvanger der re- gistratie en domeinen, werkzaam aan 'het departement van financien, secretaris. Thans is aan deze commissie mede opge- dragen de voorbereiding van het in de Troonrede vermelde wetsontwerp betreffen- de zekere fiscale verzachtingen, die verbonden zullen worden aan een vrijwiilige beperking van het beschikkingsrecht over bepaalde lan- cjelijke eigendommen. AFSCHEID PROFESSOR DE SNOO. De tct hoogleerrar in de gvrrfco'o^ie en obstetrie aan de Universiteit te Utrecht be- noemde directeuren van de rijkskweekschool voor vroedvrouwen aan de H-megouwer- laan te Rotterdam, dnkter de Snoo heeft Za- terdagm;ddag afscheid genomen uit die laatste functie. Door verschillende collega's, namens de vele organisaties op medisch sociaal gebied, waarin de heer de Snoo zitting had, namens de patienten, is de schHdende directeur toe- gesproken en zijn geschenken overhandigd. EEN VELDSLAG TUSSCHEN POLITIE EN BURGERS. ZaterdagnaCht is tusschen burgers en1 po litic op de Kaasmarkt nabij de Botersloot te Rotterdam een ware veldslag geleverd, waarbij een burger, de 26-jarige varensgezel A. C. Goossen uit de Hudsonstraat door een revolverschot is gedood. Het was ongeveer halftwee in den nacht toen twee surveilleerende agenten, die van de Botersloot kwamen en de Kaasmarkt op- gingen, uit de SL Laurensstraat een troep van pl.m. 25 personen zagen komen, die schreeuwend, zingend en tierend de kaas markt optrok. De agenten maanden de schreeuwers, die onder den invloed van sterken drank ver- keerd'en aan, zich kalm te houden. Doch het gevolg was, dat de burgers de agenten be gonnen uit te jouwen, nog harder gingen zingen en om de politiemannen opdrongen. De belharoel van den troep, de 18-jarige fietsjongen D. de B. uit de Eben Haezer- straat werd daaxop gearresteerd En reeds wilden de agenten dezen ter waarschuwngi voor de anderen overbrengen naar het bu reau Lange Torenstraat, toen de geheele bende weldra op hen aanvief (en einde den arrestant te ontzetten. Zonder hun arrestant los te laten trokken de agenten de sabel en wisten zich zoodoende eenigen tijd de opge- wonden menigte van het lijf te houden, toen een passeerend majoor-rijwielagent die ter controle de ronde deed, hun te hulp kwam. Hij bedacht zich geen oogenb'ik, stapte van zijn rijwiel, drong door de van alle zijden toegestroomde menigte en trok intusschen den gummistok. Hij trachtte nu alleen de woedende menschenmassa tegen te houden, ten einde zoodoende den aftocht der twee agenten met den arrestant te dekken. Deze manoevre is vol'komen gelukt. Want de agen ten hebben hun arrestant weten mee te krij- p;en. Doch nu zag de majoor zich geheel al leen staan tegenover de steeds aangroeiende menigte. Fen de- belb^mels greep b*ai aan. Hij trachtte hem met den gummistok van zich a-f te slaan, doch van den anderen kant met zulk cen kracht aan den met een leeren riem om de pots bevestigden gummistok ge trokken en gertikt, dat het riempje brak, na- da het den majoor tot diep in het vleesch van de 'pols was gedrongen, waardoor hij bloe- dend verwond werd. Hij greep den grootsten verzetpleger, die later bleek te zijn de 33- jarige los wer-kman J. B. steVig vast en liet niet los ondanks het rukken en trekken. Met de rechttr hand greep hij daarop zijn revol ver en loste daarmee een schot in de lucht Een kameraad van J B. wierp zich daar op op den majoor ten einde hem te nood- zaken den beihamel los te laten. Hij gaf den majoor een stomp tegen de maag en een slag tegen de opgeheven rechter hand, waar in de revolver zich bevond. Door dien slag werd de rechter arm omlaag gebracht en ging tegelijkertijd een tweede schot af, dat den 26 jarigen varensgezel Goossen die zich op een afstand van een meter bevond en tot den troep herriemakers behoorde, in het hoofd trof. De man viel terstond neer en bleef liggen omringd door de opdringende menigte Op het geknal der schoten waren echter van alle zijden pohtiemannen ter as- sistentie aangekomen. Met de sabel werd ruim baan geslagen en eerst toen was het mogelijk d'en getreffene te nadc- n Hij bleek terstond door te zijn geweest. De menigte verspreidde zich naar a-lle kantcn toen cen- maal meer politie ter plaatse was. Per auto van den G» G D. is het lijk van Goossen naarhet Ziekenhuis Coolsingel ge bracht In den nacht heeft men den vader van den getroffene de droeve tijding nog. ge- meld. Onmiddeliijk na het gebeurde is onder lei ding van den commissaris in de tweede af- deeling, den heer G. van Gulden een uitge- breid onderzoek naar het gebeurde ingesteld. Een aantal burgers, die tut het zingende gezeischap hebcen behoord, kwamen zich vrijwillig op het bureau melden en verkiaar- den, dat den majoor niet de minste blaam kan treffen. Hij was volkomen gereehliga gebruik te maken van de revolver, daar an- ders groot gevaar had bestaan, dat hijsonder den voet zou zijn ge.oopen. De majoor tis naar ooggetuigen verklaarden met groote kalmte en vasdieradenheid opgeirtden. Toen hem ten gevolge van het breiten van het riempje ae gummistok was ornrukt bleef hem niets a-nders over dan de revolver te trekken En nog zouden er geen ongelukken hebben plaats gehad, wanncer de kameraad van den gearresteerden J. B. den arm van d.n ma joor niet omlaag had geslagen, ten gevolge waaivan het schot afg.ng met het tekende nocdlottige gevolg. Behalve den 18-jarigen D. de B is ook gearresteerd do 33-jari.ge los weikman J B., dien de majoor, ondanks het tumult steeds heeft weten vast te houden. DE VL. 46 WAS WEL ZEEWAARDIG. De tvaau vooi de bcntupvaari neen. zaiti- dag o.m. hei vergaan vau liet sioom*iseiieis- vaai'tuig „Uopeimeus VL 4o op IvUct. j.l., tijdens siorniweer op de i\ooiazee, behan- dcid, bij weike ramp 14 man oin liet leven zijn gcAumtn en s.evnis ane jonge-ns net le ven bell it! den Gehoord werd een expert van de sehetpvaarti-nspectie, die o'm. vcrkiaarae, dat de gCopernicirs" l.u jaar oud was. In Juni-19z5 zijn het laatsi de machines en werktuigen teptoei'd. het schip is herhaa.ue malen geinspecteerd en in orae bevonden De 13-jaiige Dirk Penmng, die bij deze ramp is gerud, veitelde, dat hij zich aen avond voor het vergaan van de „Coptrnicus om ha.facht naar ced had begeven. Den vol- genden morgen om halfnegvn hoorde hij blazen en is naar boven gegaan. Men ze; hem, dat het schip vergaan zou Hij is to-en zonder zwemvest in de ooof gtzet Deze boot, waarin zich nog vier andere leden van de bemanning bevonden, is toen vc-rmoede'ijk door een stortzee ondersteboven in zee te- recht gckomcn. De jongen is door de in de nabijheid zijnde „Co'lumbus" opgepikt. len slotte verklaarde Dirk Penning, dat hij in den nacht voor de ramp, tuen hij in zijn kooi lag, iemand beneden had hooren komen, welke persoon den schipper kwam zeggen, dat er een luik was mgeslagen. De 15-jarige Jan Assenberg verklaarde, dat toen hij 's morgens om halfacht boven kwam, de bemanning zei: „Het gaat niet goed". Ook hij is met de boot van de ..Copernicus" omges'agen, doch hij kon zich aan een bmel vasthouden, tot hij door de „Co!umbus" aan boord werd gchaald. Ten slotte verklaarde de 15-jarige Dirk de Waard, dat toen hij in den ochtend van de ramp aan dek kwam hij het voorschip lang zaam zag zinken. Hij heeft teen een zwem vest aangetrokken en is in de sloep gezet. Men kon deze niet los kriigen. Bij het zinken van de „Copernicus" is de sloep overboord geraakt. Ook deze jongen is door de „Co- lumbus" gered. De insipecteur voor de Scheepvaart, de heer Van't Haaff, zeide, dat schipper Pen ning als een bekwaam man bekend s-tond, die liefde had voor zijn werk. Wat de ramp zelf betreft, zeide hij, dat het schip deugde- lijk was en aan alle te stellen eischen be- antwoordde. Vermoedelijk is het vergaan van de „Co- pernicus" veroo-rzaakt door het ins la an van een luik waarbij meer water is ingekomen, dan men geweten heeft. Spr. wees er ten slot te op, dat de slutting der luiken voor een visschersvaartuig doettreffend is geweest. EEN MAJOOR IN ARREST. De Crt. meldt hierover nader: Naar wij vernemen is, in verband met de onregelmatigheden bij het Rijksmagazijn van kleeding te Woerden, op last der justitie te Leiderdorp gearresteerd majoor E. Deze was voorheen directeur van genoemd klecdingma- gazijn, doch is sedert eenigen tijd tijdelijk toegevoegd aan den Generalen Staf. Nader verneeint het blad het volgende: De zaak, waar het thans om gaat, betreft een bedrag van pl.m. 8300, verband hou- dende met gefingeerde houtleveranties. Reeds in Mei van dit jaar constateerde de contro- leur van de militaire administratie eenige onregelmatigeheden in het financieel beheer. Daarna is er een uitgebreid onderzoek inge steld door een speciale commissie. Ten ge volge van het rapport, dat deze commissie aan de militaire autoriteiten uitbracht, is op last der justitie de arrestatie gevrlgd van den ambenaar G. en den aannemer D.' Toen de nieuwe chei van het magazijV vier dagen gdeden dc financieele administra tie overnam, was deze in orde. Overmen, die niet zouden zijn gemaakt, en toch betaald, zijn or niet geweest.-Wel zijn er overmen ge maakt, die bij cen goed belieer niet noodig zouden zijn geweest. De geruchten over een schuur, die betaald en niet geleverd zou zijn, berusten, naar men ons verklaarde. op fanta- sie. Dat er de laatste jaren 25.000 aan hcut zou zijn uitgegeven, enthans slechts 300, werd eveneens onjuist genctemd. Wel zijn groote bedragen door het maga- zijn verwerkt, die eigen ink vcor rekening der genie hadden moeten komen. Verder moet gebleken zijn, dat alle leve- ranciers, op een na, zich met knoeierijen met bonnen hebben ingelaten. Zij hebben rekenin gen ingediend voor leveranties van goederen, die niet geleverd doch wel betaald werden. Zaterdag is de gearresteerde majoor E., onder geleide van twee Rijksveldwachters per auto naar Utrecht overgebracht Ook zijn nog eenige boeken in beslag genomen. Verdere arrestaties zijn tot heden niet ge- daan. KORTE BERICHTEN. Zaterdagavond is de arbeider K. d« Groot te Erica (Dr.) door een tram gegre- pen; de beide beenen werden hem afgereden. De man was in een drufc gesprek gewikkeld en had daardoor de tram niet hooren aanko- men. Voor het gouden echtpaar Klaasen, waarvan de man de bekende cud-schippei van de redding'coot Jkr Rutgers van Rozen- burg is geweest, is bij dsn heer Henri ter Hall een bedrag van 1,066 ingekomen. De tijslag op de fabrieksturf in Drcn- the wordt maar voor eenmaal gegeven. Zat.rdag werd ten stadhuize te Am- ttcrdr.m door ded Vereeniging van Leden van Gc in en Particuliere Bioscoopcommis- lies in Nedrland en bnitengewone algemeene .'crgademg ehcuden,- waarin het rapport yerd besproken, dat door de daartoe in de uli-vergadering aangewezen commissie, be- taande uit dc heeren F. H. de Jager, D. van taveren, mr. dr. J. A. van Thiel en Lw. J. ,nn Haseelt, is samcngcsteld. Zaterdagmorgen om half tien Is over de Zuiderzee een groote bok aangebracht, waarmee men zal trachten het vliegtuig, dat Dcndcrdag in de Zuiderzee neergekomen is, ie lick ten. Tegen W. N. J wethouder van Oost- en West Souburg, is voor de rechtbank te Middelburg 50 I cete, subs 50 dagen hechtenis gevordeed wegens deifstal van een duif. Aan de Tweede Kamer is een ad-res gczcrcen dcor het certraal bestuur van den Nederlandschen Tuinbouwraad Zij betref- fen de ontwerp- begrooting voor het Ve Hoofdstuk, voor zoovcr hct de 5e afdeeling (landbouw) betreft. Za(erda"ochferid is een schilder op de van Ncordtkade te Amsterdam van een hoo- ge ladder gevallen. Tijdens hct vervoer naar het ziekenhuis is hij overlcden. In Twente heef, het gisternacht ge- sneeuwd. Gister herdacht dr A Couvee den d.ag, waarop hij 40 jaar geleden benoem'd is tot "eneesheer-directenr van het Ned Isr Zieken huis. Zeer velen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om hem in hartelijke woor den en dcor fraaie peschenken te toonen, hoe- zeer zij zijn arbeid waardeeren en welke ge- vcelens van achting. darkbaar en sympathie zij hem tocdragen De jubilaris is cndeischei- den me de zllveren medaille van de stad Am sterdam. De Nederland-che Fotrnische Vereen1- ging heeft 30 October te Amsterdam een ver gadering gehouden in hei Botanisch Labora- torium aldaar. Prof. dr. A. J. Kluyver hield een voor- dracht over ..rich.'ijnen dcr hedendaagsch-? bioclicmie". Dr. J. P. T. Byhouwer sprak over het geo botanisch onderzoek der Bergen- sche duinen. Bij de pol'tie in Den Haag is aangifte gedaan van vermissing van een paarlen hals- snoer en eenige gouden corbellen Deze voor- werpen teebehoorende aan mevr K uit Arn hem, zijn vermoedeli'k geroV.1 in den treir, van Amsterdam naar Parijs. Zondagochtend heeft ds. J. van det Spek, de oudste predikant der Ned. Herv. ge meente te Schoonhoven na een 41-iarigen diensttijd, waarvan biina 33 iaar in de Ned Herv. genvmte te Schoonhoven, zijn ambt neer^elegd, daar hij emeritaat verkregen heeft. Het oud-lid der Tweede Kamer J M. H. Merckelbach is oveneden. UIT HEILOO. Gister vierde het echtpaai P V. Vaal en C. Vaal Kosse,. zijn 50-jarig huwelijks- feest 's Morgens w^rd voor het gouden echt paar een dar.kmis opgedragen dooi den pas- toor der parochie. Het ech'paar waarvan dc man 76 en de vrouw 71 telt, heeft een werkzaam leven achte zich. Beiden zijn gepensionneerd, daar ze ah arbeider en waghteres zijn in dienst geweest bij de Ned. Spoorwegen Hun eerste standplaats was Castricum, daa-na Amsterdam en de laatste 17 jaar in Heiloo Merkwaardig is, dat zij gedurende hun pl.m. 40-jarig'n dienst bij de Spoorwegen nooit ziek zijn geweest en nimmer straf heb ben gehad. Dit werd. en terecht met trots vermeld. Do oudjes hebben dezen heugeiijken dag in gezelschap van kinderen, HeinVinderen en fa- milie doorgebracht. Van alle zijden mochten zii blijken van be langstelling ontvr ngen. terwijl het fanfar°- corps „St. Cecilia", bij fakkellicht, een sere nade bracht. Beiden genieten nog een goede g-zond- heid, de man gaat dagelijks aan zijn arbeid en 3 a 4 keer per week te voet naar Alk- maar. Wandelen is. naar hij ons verzekende, voor hem een aangename bezigheia. Gevonden voorwerpen. Zak aardapcelen naif mud anttiracJet, gou den ring, rijtyiglamp.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6