Van rectit en onrecht. ALCMARIA- HAARLEM. Bisinenfand Stadsnieuws HET GOUDEN FEEST VAN HET NOORDZEEKANAAL. Gister is te IJmuiden wel gebleken, hoe dfe gansche burgerij van IJmuiden medeleeft met het feest ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Noordzeekanaal en IJmui den. In de feestelijk versierde straten bewogen zich den geheelen dlag duizenden feestgan- gers, waaronder er ook vele war en uit de om- streken van de „gouden" gemeente. Jammer, dat het weer, dat reeds den ge heelen dag dreigde, tegen vier uur zoo slecht werd, dat de menschen naar hunne wonin- gen werden teruggedreven. Bij stroomen viel de regen neer en zelfs werden, toen de du is tern is inviel, de eerste sneeuwvlokjes zichtbaar. De vletterlieden, die aan de roeiwedstrij- den hadden deel genomen, waren echter nog voor den zwaren regtnval binnea. Op de „Rembrandt", waarop het feestco mite zooals reeds gemeld, aan tal van genoodigden een ontvangst had bereid, wer den de uoelnemers aan den wedstdrijd ont- haald op warme thee en koekjes, waarna mooie souvenirs aan de prijswinnaars wer den uitgereikt. Omstreeks res uur had het feestcomite een 150-tal genoodigden aan een feestmaaltijd genoodigd, welke gehoudien werd in de feestelijk versierde Ambachtsschool aan de Kanaaistraat Onder de gasten merkten wij op vice-adtni- xaal C. Fock, commandant van de Marine te Willemsoord, de heeren H. Rud du Mosch en Dubois, resp. vice-voorzitter en secretaris ;van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Amsterdam, en vervolgens de leden van de Bureaux van de Kamers van Koophandel yan Haarlem en Alkmaar. Dan waren aanwezig de burgemeesters van Zaandam, Spaamdam, Wijk aan Zee, Beverwijk en Schoten, verschillende hoofd- ingenieurs van den Rijkswaterstaat, w. o. de heer J. H. Ringers, die de leiding heeft bij den nieuwen sluisbouw te IJmuiden, vele di- recteuren van Schieepvaartmaatschappijen, de havenmeesters van Amsterdam en IJmuiden, de wethouders en de leden van den raad der gemeente Velsen. Bij den aanvang van den maaltijd werd op voorstel van den voorzitter van het feestco mite, den heer J. C. Dunnebier, bes'.oten het volgend telegram aan H. M. de Koningin te zenden ,,Het Comite tot herdlenking van het vijftig- jarig bestaan van IJmuiden en het Noord zeekanaal op 2 November te IJmuiden aan tafel vereenigd, met genoodigden uit kringcr van Bestuur, Scheepvaart, Visscherij, Handel en Nijverheid, gedenkende het feit, dat op 1 November 1876 het Noordzeekanaal en de haven van IJmuiden door Uwen Doorluchtigen Vader, wijden Koning Willem den Derden,' werden geopend, overtuigd van het groote nationale belong dozer doorgraving vau Holland op zijn smalst, brengt, mede namens alle aanzittenden, Uwe Majesteit eerbiediige hu'.de, daarbij d* hoop uitsprekende, dat hot Uwcr Majesteit gegeven moge zijn, ons dierbaar Vadorland nog een reeks van jaren met dezelfde wijsheid te besturen". Onder de tonen van een goed samenge- steld strijkje werden daarop in de allergezel- ligste stemming de spijzen verorberd, die in een niet te langzaam tempo het diner mcest met het oog op het te ontstekcn vuur- werk om 9 uur geeindigd zijn werden rondgediend. Vele heilwenschen werden naar het zich begrijpen laat door talrijke tafelrtde- naars geuit. Steeds me'dden zich meer gasten, die zich tot spreken gedrongcn voelden, bij den pre sident aan, maar het was niet mogelijk alk liefhebbers aan het woord te lateji. De voorzitter van het comite, de heer J. C. Dunnebier, opende de rij van sprekers Het kanaal zoo zeide hij is een bron van welvaart geworden voor Amsterdam en IJmuiden en uit de totstandkoming en de ontwikkeling van dezen vaarweg naar de zee heeft men geleerd de waarheid te beseffen /an de spreuk: „Op zee bruist onze glo- rie". ''ice-admiraal C. Fock, de commandant van de Marine van Willemsoord, betoogde, dat de Marine, hoewel niet een direct voordeel hebbende van de haven van IJmuiden, zee veel geprofiteerd heeft van deze haven. Spr. dronk op den vooruitgang van IJmuiden, als gevolg van den opbloei Van het Noordzee- tanaal. De heer W. G. C. Gelinck, hoofdingenieur, directeur van den Rijkswaterstaat te Haar lem, stedle in het licht wat men door samen- werking en beleid vermag tot stand te bren gen. De heer F. P. Vermeulen huld'igde denge- nen, die zich het lot van de polderbevolking hebben aangetrokken. De burgemeester van Zaandam, de heer K. ter Laan, richtte mede namens eenige col- •lega's van zustergemeenten zijne gelukwen- schen tot de gemeente Velsen en in het bij- zonder tot dat deel der gemeente, dadt bij 't Noordzeekanaal betrokken is. Met dit gou- den jubileum aldus spr. wordt een tijd- perk afgesloten van aanpakken, een tijdperk van opbloei op zoo menig gebied. Spr. stelde een dronk in op de hei'.zame jamenwerking tusschen Velsen met hare zusiergemeenten. Buiten gekomen, bileek dat intusschen dodr geheel IJmuiden de feestverlichting was ontstoken. Een zeer fantastische aanblik bood de schitterende illuminatie in de haven Circa 50.000 gloeilampjcs warcn daar zoo- wel langs de gehelee kanaalkade als op alle buiten de sluizen liggende schepen gebruikt, om het prachtig lichteffect te verkrijgen, waarnaar duizenden en duizenden met be- wondering waren komcn kijken. De groote sluiswerken en de kantoren van dnn havendienst en van het loodswezen had den aan de Verlichting deelgenomen, evenals zooals reeds gemeld alle vaartuigen, die's middags aan de vtotrevue hadden deel genomen. De duizenden lampjes, die in zg. prikka- beh waren gestoken, die van den top der masten of schoorstecnai tot aan de romp der schepen waren gespannen, gioeiden zacht In prachtige lijnen lieten deze gloeiende lampjes de verschillende vormen tegen den duisteren achtergrond uitkomen. Sprookjesachtig mcoi was de geweldige kraan, waaraan zelfs lampjes aan den haak gloeiden. De verlicbte, baggerniolen !e-1 verde werkelijk een" feeerieken aanblik op. Geen wonder, dat duizenden en nog eens duizenden menschen uit den omtrek, toen het weer was opgehelderd, naar de ge'i'lumi- neerde kanaalkade kwamen stroomen, om dit schouwspel gade te slaan. Voor velen was het een meevaTler, dat het vuurwerk nog kon-worden ontstoken. De eerste pijien gingen om kwart.over ne- gen de lucht in, begroet op de bekende wijze. Overal in de gemeente was het vuurwerk, dat op het Pantserfort ITmuidcn werd afge- stoken, goed zichtbaar. Het bestond uit on- geveer 90 nummers, in 12 afdeelingen, met een slotstuk betreffende. de herdenking. Te oordeelen naar de opgewekte stemming, die onder de feestgangers heerschte, was het vuurwerk zeer in den smaak gevallen. De minister van marine a. i. zal vermoede- lijk, wegens noodzakelijke aanwezigheid in de Tweede Kamer, verhinderd zijn, op 4 de- zer de viering bij te wonen van het 50-jarige jubileum van de openstelling van het Noord zeekanaal. Hij zal zich in dat geval laten vertegenwoordigefi door den gepensionneer- den viee-admiraal C. C. Zegers, Rijser, secre- taris-generaal van het departement van marine. ERNSTIGE BESCHULDIGING. In de jongstgehouden raadsvergadering van Hoeven heeft naar de Telg. meldt de heer Dekkers, gewezen op een vroeger door wethouder Van den Berg gebezigde uitdruk- king, welke hierop neerkwam, dat hij (de weth,), wanneer hij eenmaal in den raad zou zitten, er voor zou zorgen, dat de ge- meente-secretaris J. Couters en de oud-wet- houder F. Broerman in Breda zouden komen. Beiden zouden volgens de beschuldiging bij de oprichting van het G^meentelijk F.lectrici- teitsbedrijf f 10 000, volgens anderen zelfs 13 000 hebben verduisterd. De secretaris. de heer Couters, tevens on»t- vanger der gemeente, heeft nu aan den bur gemeester een schrijven gericht, waarin hij voorstelt, dat de raad uit zijn midden een commissie zal aanwijzen van b v. drie leden, waaraan desgewenscht enkele personen uit de burgerij kunnen worden toegevoegd. Deze commisoie zou zich dan belasten met een onderzoek naar de administratie van het G. E. B., van deszelfs oprichting af tot op den dag van heden. De secretaris steft zelfs voor, een deel van de kosten van dit onder zoek voor zijn rekening te nemen. Verder vernamen wij, dat de oud wethou der Broerman een open brief heeft gericht aan de leden van den raad, waarin hij o m. zegt, dat op zirn voorstel indertijd de admi nistratie en het geldelijk beheer van het G E B is gesteld onder aecountants-eontrole van de Vereeniging van Nederlandsche Ge- meenten. Van de oprichting af is het G E B gecontroleerd en bestaan daarvan accoun- tants-rapnorten. Ten stotte betoogt de heer B., dat het de moreele plicht van de raads- leden is om een nauwgezet onderzoek in te stellen met behulp van deskundigen Indien zij aan dezen p'icht niet voldoen, handelen zij in strnd met hun eed en zijn zij, volgens den heer B. „eedbrekers en eerroovers". EEN VERDACHT GEVAL. Gisternacht tegen een uur zagen te Am sterdam voorbijgangers in een groen ewin- keltje, dat gevestigd is op den hoek van de Reguliersdwarssttaat en de St. Jonsstraat, een verdacht lichtschijnsel. Zij stelden van deze ootdekking een suv- veilleerend poliiie-beambte van het bureau Singel in kennis. Er werd inderdaad brand geconstateerd in een kleine kelderruimte, die acbter het winkeltje gelegen is. De agent had de tegenwoordigheid van geest de deur open te breken, scharrelde er- gens een emmer op, vulde deze met water en slaagde er in den brand in zijn begin te smo- ren. Het viel den beambte op, dat er een petro- leumlucht in het winkeltje en in het keldertje hing; vandaar dat er dadelijk een uitgebre.d onderzoek werd in gesteld. De bewomers, een echtpaar en een broeder van de vrouw, wa ren niet thuis. Ook het 5-jarig kind van het echtpaar was niet aanwez.g. Later bleek, dat zij ergens anders hun intrel; hadden genomen Verder werd ontdekt, dat eenig hout, wat vodden en papier, met petroleum gedrenkt waren. Dank zij het snelle ingrijpen van de politie kon zulks vastgi-steld worden, aange zien een gedeelte van den brandstapel nog niet verteerd was. Gistermorgen stelde de commissaris van politie van het bureau Singel, de heer Harre- booiee, met den politie-doskundige, den heer Van Ledden Hulsebosch opnieuw een onder zoek' in. Eenige restanten van kranten, vodden en goed werden in beslag genomen en voor on derzoek naar het Laboratory urn opgezonden De politie vond aanleiding den groente- handelaar, diens vrouw en den broer, als ver dacht van brandstichting, te arrcsteeren He- denmorgen zijn zij ingesloten in het politic- bureau aan den Singel. Zij om ken nen iets van den brand af te weten. Voor het huisje is een poli'tieposit geplaatst. NA DE RAMP VAN DE K. W. 148. In angstige spanning, zoo meldt men aan de Telg., nog uit Katwijk, verkeerde men hier al dagen over het lot van de K.W. 148. Iedere dag bracht nieuwe teleurstelling, minder hoop, geen tijding, dat men het schip gezien had, geen zeil aan den verren horizon met .148 er in, niets, niets dan een benauwende onzekerheid, een groeiend, smartelijk vermoe- den Totdat, juist zeven weken na het uit- varen, deze spanning zich oploste in droeve zekerheid. Wrakstukken, afkomstig van de K. W. 148, brachten in veelzeggend zwijgen hun vreeselijke boodschap. Rouw kwam er weder over Kathwijk. Weer dertien menschen verdronken. Vergeefs zullen kina'eren roepen om hun vader, wanhopig van smart zullen vrouwen op het duin turen naar de verte, alsof er nog hoop ware... Volgens de gew oonte in de visschersdorpen is het de taak van den dominee pm de getrof- fenen voor te bereiden, hoewel dit meestal niet meer noodig is, wijl men reeds onvoor- befeid het vreeselijke feit vernam. Als de pre- dikant zijn triesten rondgang gaat doen, wordt het stil in het dorp. Men praat niet, men steekt de hoofden bij elkaar en fluistert. Heel Katwijk lijkt dan een sterfhuis. Nu gaat hij naar het huis van Klaas de Haas, den zestigjarige, die reeds drie jaar aan den wal was geweest, toen hij dit voorjaar besloot toch maar weer te gaan varen. En nu naar de ouders vqn den jongen Arie Vlieland, wiens eerste reis tevens zijn laatste was. Toen de K.W. 148 klaar lag om uit te varen ter ha- ringvangst, ontbrak nog een „afhouwer." Door den omroeper werd dit bekend gemaakt en weldra stond een viertal jongens op het kantoor van den reeder. Is de zee dan niet mooi en aanlokkelijk? Een van hen was Arie, een ziekelijke jongen, zeer zwak al van het oogenblik af, dat hij ter wereld kwam. Moederlijke zorgen hadden hem zoover gebracht, dat hij nu kon varen. De zeelucht zou zijn zwakke longen goed doen. Toen de reeder niet wist wie van de vier hij moest aannemen, besloot hij de jongens „strootjes" te laten trekken. Wie het langste strootje trok mocht mee. De ongelukkige was Arie Vlieland Mooi en verieidelijk is de zee, als zij in haar effen spiegel den blauwen heme! weer- kaatst en ruischend haar lokzangen zingt. Maar wreed en meedoogenloos als ze haar krijgszangen uitbuldert en met haar woeden de golven beukt tegen onze scheepjes, tot zij kraken en zich moeten overgeven. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag werd te Amsterdam, in tegenwoordigheid van tal van stedefijke auto- riteiten en genoodigden, in het Waaggebouw op de Nieuwmarkt, het Historisch Museum der Stad Amsterdam plechtig neopend, Naar het hospitaal te Kerlrade is over- gebracbt de 05-jarige weduwe Fl. uit Spek- holzerheide, die door een tot nu toe onbekend a;ebleven autobestuurder >was aangereden. De vrouw kreeg schedelbreuk. Haar toestand is zorgwekkend. Diakenen der Geref Kerk te Aalten hebben beslcten tot instelling van een voor- ochctkas, om hiieruit rentelooze voorschotten te verkenen aan leden der gemeente, die door bijzondere omstand'igheden in tijdelijke finance!® mciliikbeden ziin neraakt. De afdeeling Utrecht van de Koninklijke Maatschappij vooti Tuinbouw en Plantkunde heeft in de Handelsbeurs te Utrecht een chrysantemumkeuring en bloemententoonstel- ling georganiseerd, waarvan de opening gis termiddag plants vond. Het hoefdbestuur van den Bond Pen- sioenactie Zeemacbt heeft een adres aan de Tweede Kamer ger'cht, inhoudende vij voor- stellen, welke kunnen lei''en tot verbefering van de pensioenen der oud-gepensionneer- den van de zeemacbt. XXVII. (Nadruk verboden). Een merkwaardige familievereeniging. Schenkingsrecht? Herhaaldelijk zijn er den laatsten tijd pro- cessen gevoerd over de toepassing der succes- siewet en wel in het bijzonder over het daar- in geregelde schenkingsrecht. Vooral de vraag, of een plaats gehad hebbende hande- ling voor die wet als een-schenking moet wor den aangemerkt, leidt tot cueenigheid tus schen de administratie, die de toch al zeer ruime omschrijving zoo ruim mogelijk uit- legt en de belastingplichtigen, dit het tegen deel beweren om toch maar niet deze dikwijls zeer hooge heffing te behoeven op te bren- gen Dat actle reactie, zware belastingdruk krachtige pogingen tot ontgaan opwekt, is bekend en. zoo kan het niemand verwonde- ren, dat bij die pogingen de juiste maat wel eens wordt overschreden. Een dezer dagen door een onzer rechtban ken gewezen vonnis lllustreert dit op eigen- aardige wijze. Het betrof daar een zeer bijzondere ver eeniging, n.l. een tot behartiging van de be- langen der leden der familie X. Deze was ge heel in den vorm opgericht met statuten en reglement; het entreegeld was vastgesteld voor elk lidop 30000 en de jaarlijksche contributie op 2000.. Ofschoon het offici- eele doel niet met zooveel woorden in het vonnis is genoemd, kan men daar wel uit le- zen, dat het is: samenwerking der leden voor de behartiging van geestelijke en stoffelijke belangen der familie X., terwijl aan de leden dier familie, al dan niet lid der vereeniging, wel geen recht, maar toch een verwachting op financieelen steun uit de kas gegeven werd. Naast dit in de statuten tot uiting ge komen doel kan men echter, gezien de belang- rijke bedragen, een ander, verzwegen doel gissen, dat de oprichters der vereeniging be- oogd zouden kunnen hebben, n.l. het bijeen brengen van kapitalen, onttrokken aan den greep van den fiscus, die, zonder dat er beta- ling van inkomsten- of vermogensbelasting of van successierecht plaats heeft, Cengoede kunnen komen aan de leden of hun erfgena- men. Van het stand punt van de fiscus is het dus zeer begrijpelijk, dat getracht werd de schade zooveel mogelijk te beperken, door al- thans bij de tceireding bmnen te halen, wat met de wet in de hand geeischt zou kunnen worden. In 1919 trad een zekere Y., behoorende tot de familie X., als lid tot de vereeniging toe Afgesproken werd, dat hij van het verschui- digde entreegeld dadelijk slechts 5000 zou storten, terwijl de resteerende 25000 bij zijn overlijden zouden worden betaald. Dit laatste accentueert de bedoeling om successie recht te besparen al zeer duid'elijk. De Staat was op zijn quivive en vorderde recht van schenking. Nu ontspon zich een zeer lang- durige procedure: in 1922 werd deze vorde- ring door de rechtbank afgewezen. Wil er van een schenking volgens de Successiewet sprake zijn, dan moet er wezen „bevoordee- ling uit vrijgevigheid". De strijd ging over het' laatste, of n.l. Y. uit vrijgevigheid was tcegetreden; neen, zei de rechtbank, want hij verkreeg recht op financieelen steun door de vereenig.ng, wanneer hij daaraan later tr**. hoefte zou krijgen. Het Hof zag dat echt A anders en oordeelde in 1923, dat Y wel ha delde uit vrijgevigheid, omdat hij verklaa de te willen deelnemen aan de samenwrking* voor de behartiging der belangen van de fa-, milie X., wat neerkomt op het verhoogen van het aanzien'der familie (bedoeld is, dat dr'i ook aan de andere leden dier familie ten goe- Toorv^rkoop van kaarten vanat lieden aan de bekende adressen de kwam) en dat er voorts voor hem niet een recht maar hoogstens een verwachting op steun ontstond en dus tegemver zijn p^aesta- tie geen contrapraestatie stond. Zich bij dit arrest neerleggend, deden Y. en de vereeniging in 1924 de door de wet ver- langde aangifte van de schenking, maar nu reeds opnieuw verschil en wel over de hoe- grootheid der voordeeling. Terwijl de ont- vanger deze berekende op 30000 en de to- tale waarde van een jaarlijksche eontrubu- tie van 2000, stelde de tegenpartij haar op 5000, bewerende, dat er voor het overige geen bevoordeeling van de vereeniging, im- mers geen vermogensvermeerdering had plaats gevonden. De rechtbank ging nu ech ter. bij vonnis van 1925, gepubliceerd in 1926, met den Staat mede, uit overweging, dat de vereeniging door Y.'s toetreding recht op het voile entreegeld en op de jaarlijksche contributie had verkregen en haar vermogen daardoor dus vermeerderd was. De gedaag- den werden daarom in de fraaie terminolo- gie van onze rechtstaal verklaard „kwaad opposanten" tegen het uitgevaardigde dwangschrift te zijn. Dit beteekent, dat deze poging om den Staat te onthouden, wat hem volgens onze belastingwetten nu eenmaal toekomt, door de rechtelijke macht was ver- ijdeld, waarmede de andere belastingbetalers slechts ziin geluk te wenschen. FfOvSnsiaaS wieuws UIT KENNEMERLAND. De aanvoer en prijzen van de diverse pro- ducten was de afgeloopen week en Maandag wat ongeregeld. Vrij dag had men het er op gezet om extra veel aan te voeren, omdat er voor een deel der aanvcerders en handelaars twee rust- dagen waren te wachten on Maandag was er kleine aanvoer en schommelende prijzen, wel ke zioh rege'.den naar de meerdere ofmindere vraag, terwijl het bezoek klein was, omdat de katholieken absent waren en de R. K. Coop Veiling „Kennemerlarid" geen veiling hield. Zooals gezegd waren de prijzen onzeker en voor die prcducten waarnaar geen groote vraag was, liepen de prijzen sterk terug, o.a boerekool en andijvie, doch de prijzen waren na Maandag weer constant. De aanvoer aan de veilingen bepaalt zich tot Beverwijk, Alkmaar en Haarlem, op vei lingen van minder beteekenis is zoo goed als geen aanvoer. Spruiten zijn bijzonder in trek en de prijs is dan ook hcog. Met de prijzen staat Haar lem aan de spits, daarna Alkmaar en Bever wijk. De hoogste prijzen waren respectieve- lijk 40, 38 en 34 per 100 K G. Andijvie bracht op /0.40 /0.95 per kist, naar mooie andijvie was goede vraag. De vraag naar kool was vrij goed, echter is het in hoofdzaak gele kool en de Breda- sche groene, welke laatste bijzonder in trek is en een prijs opbracht tot 1.10 per kist. Bloemkool werd in kleine kwantums aan- gevoerd, de prijs varieerde van 20 tot 2S per 100 stuks, 2e soont liep in prijs terug. Het bepaalt zich tot onbeduidende kwan tums, doch was duur voor zoover le soort, welke pl.m. 5 opbracht per 100 stuks. Bosgroente wordt in beduidende kwantums aangevoerd, alleen peen en prei zijn gewild, het restant brengt 'n matigen prijs op; de no- teering voor peen is /916 en voor prei 1318 per 100 bos. De aanvoer van tomaten begint sterk te verminderen, de kleur wordt licht en de prijs wordst ook lager, toch is een prijs van 10— 15 per 100 K G. nog wel loonend, hoewel er veel werk aan kornt. Appelen en peren zijn duur. Er is bijzonder goede vraag naar goudreinetten, Brabantsche belle'leur, present van England e.a. goede vruchten, geschikt vcor winterprovisie, de na- teering voor appelen was 1633 en voor peren 2340, per 100 K.G. t Aardappelen gaan niet in prijs omhoog, niettemin was er goede vraag naar bekende kwalitedt klei-aardappelen enduinaardappe- len, de prijzen voor klei- en duinaardappelen var eercfen van 7.50 tot 10.50 per 100 K.G. De eerste aanvoer van witlof was aan de veiling. Dit is niet laat en de prijzen waren ook goed, de noteering is 10 tot 34 per 100 K.G. Bij het afloopen van de markt lie- pen de prijzen van vruchten en aardappelen omhoog. UIT CASTRICUM. Gister gaf alhier, voor de verpleegden in het „Provinciaal ziekenliuis" het gunstig be kende Piano-kwartet uit Alkmaar, bestaande uit Mcj. A. G. Vonk, piano, le en 2e viool de heeren Halma en de Boer, cello de heer C. v. d. Bijl, met welwillende medewerlring van den baritonzanger den heer( Helder, een lief- dadigheidsconcert. Het hartelijk applaus bewees hoezeer het goed verzorgde programma op prijs werd gesteld. DE NAJAARSVEEMARKT Op de gister en heden gehouden najaars- veemarkt werden 3113 stuks koeien en 670 graskalveren aangevoerd. Df handel was stug De veeprijzen na- derden die van voor den oorlog, prijzen waarmede de veehouder thans absoluut niet uit kan. Voor melkkoeien werd besteed 250 tot 400.—; Geldekoeien 140—/ 300. Kalf- koeien 160—/ 320, dikke koeien 240— 310, Vaarzen 90—/ 225. Als steeds waren ook ditmaal verschillen de standwerkers, w.o. vercheidene zonen van het oude vo!k, aanwezig, die, onder den :nvloed van de ongunstige veeprijzen niet de gewenschte zaken maakten. Een koopman in gouden en zilveren horlo- ges (met attesten van gewaarborgde echt- 'id?) poogde deze bij opbod te verkoopen. De lauwheidi van het publiek deed hem de vraag stellen of het in deze negorij wel een jaarmarkt was. Het is nog niet eens een een markt, zoo riep hij uit, en in zijn gram- sohap richtte hij zich tot een aantal jongens, die zich in de lste rij van zijn stand had den opgesteld, n»et den uitroep: ..Schiet ten beetje op jongens! Ik sta hier niet voor nitts van 7 uur af te slooven om in deze negorij er een beetje den gang in te krijgen Juist was hij, evenals 'n koopman in choco- lade, zoover, dat hij met den verkoop een aanvang,kan nemen (hij had reeds een bod van 3 voor een gouden horloge met dub- bele kast en ketting, toen het pubiiek te hoop liep om een paar twistende boeren Vol gramschap roept de koopman: „Daar wordt geknokt, ga jeiui maar". Het tumult bleef aanhouden. Een paar boeren hadden een vluchtenden man gevolgd onder het geroep van ,.houdt hem", met het gevolg dat de man spoedig door het publiek, dat veronderstelde met een vluchteno zakkenrolier te doen te hebben, ge- grepen was. At spoedig bieek dat de paar boeren een tweetal kommiezen waren en de achtervolgde een Joodsch straatkoopmannetje, dat onge- stempelde speelkaarten te koop had aangeho- clen en nu met de kommiezen mee naar het bureau moest. De koopman wad wel bereid zijn naam op te geven, doch weigere'e absoluut mede naar het bureau te gaan. De kommiezen blev® echter aan hem scheuren en trekken. zoodwi de man zich steeds meer opwond en ten slot- te op de vuile straat ging liggen. Een vriend van hem richtte allerlei verwij- ten tot doe kommiezen, uitroepende dat ze ge heel vergaten dat ook de man weTkte voor zijn gezin dat thuis zonder eten zat. Het publiek dat steeds tegenover de speel- kaartenbelasting onsympathiek heeft ge- staan, wat ook in de Kamer tot uiting is ge komen bij de aanneming van het voorstel om de wet op de speelkaartenbelasting met Juni op te heffen, keerde zich hierop tegen de op- dringende kommiezen, die allerlei' verwijten te hooren kregen. De positie van de kommiezen werd steeds moeielijker. Tot hun geluk kwam er een agen, van politie opdagen, die hen in het opbren- gen van den koopman assisteerde, doch ge- lukkig tot het inzicht kwam dat het verstand vorderde, dat hiervan, gezien de houding van het publiek. moest worden afgezien. De fiscus zal nu de enkele dubbeltjes van de speelkaarten van d'en man moeten missen. Wij gelooven niet dat dit door een belasting- fcetaler betreurd zal worden. De koopnn.n met zijn schamele kleeding, die door de koeiendrek ontoonbaar was ge worden, was er trouwens reeds beroerd ge- noeg aan toe. De kommiezen verwijderden zich in het ge zelschap van de politie en zagen er maar van af om verder te speuren naar verkoopen van ongestempelde speelkaarten op een jaar markt. Dit was dan ook het verstandigste wat zij konden doen. De boeren schonken hierna weer hun aan- dacht aan de standwerkers in seheermesjes, chocolade, ansichtkaarten, koek, enz ALGEMEENE MILITAIRr PENSIOENBOND. Blijkens een advertentie in dit blad houdr de afdeeling Alkmaar van den A'gemeene Militaire Pensioenbond eene vergadering, waarop zal worden gesproken over de belan gen Vim alle gepensionneerden van Land macht, Zeemacht en Kolcnien, die zijn ge- ensionneerd voor 1 Januari 1920. Allen die un eigen belangen willen behartigen, war den in de araionce verzocht die vergadering bij te wonen. DE HILVERSUMSCHE DRAADLOOZE OMROEP. In ons verslag in het nummer van gistereu betreffende don Alkmaarschen radio-avond staat vermeld, dat het giro-nummer van den H. D. O. 36333 is; dit berust op een vergis- sing; het nummer is 20854. AANRIJDING. Gistermiddag werd de brandstoffenwa- gen van Koster en Veer op den hoek Oude- gracht en Ritsevoort aangereden door 'eet Citroen-auto. Alleen de auto bekwam eenige matei'icK.le schade. OPLEIDING TOT OFFICIER. E)e dienstplichtige W. Appel, uit deze ge meente, wordt op 15 November a.s. gediri- geerd op de school voor verlofsofficieron te Kampen, ter opleiding tot officier, INLIJVING. In het tijdvak van 15 tot 19 November as. zal eene inlijving van dienstplichtigen der lichting 1926 plaats hebben voor de onbere- den artillerie. Ingezoniien stukken (Buiten veruatwuo:deujUieid van de Re- dactie. De opname in dezi. rubnek bewijst zeenszins dot ae •edoc'it er mede •nttemt.) Mijnhcer de Redacteur. Ofschoon een doorsnce-radio-luisteraar niet van i e d e r concert zijne bevindingen aan de verschillende artistcn kan doen toeko- men, zoo zijn er toch uitzonderingen, dat men zich gedrongen gevoelt, dit wel te doen en vooral als men diaartoe zoo'n vrien- deiijk verzoek krijgt, als van den kolossalen zanger en leider van den Alkmaarschen Ra dio-avond, den heer Job. Brands, op Maan dag 1 November. Daarom, mijnheer de Redacteur, verzoek ik u beleefd, dit in uw courant he publiceeren, omdat: lo. het adres van den heer Joh. Brands mij niet bekend is, en 2o. hierdoor alle medewerkenden tegelijt bcreikt zijn. Alkmaar behoeft niet onder te doen bij den Stedentocht, door den H. D. O. georgani seerd. De Alkmaarsche avond was oveT het geheel schitterend, in organisatie en uitvoe- ring. Op een gewoon, zelf geprutst, 3-lam- pertje hebben wij per luidsorcker uw avond beluisterd. Het daverde door onze huiska- mer. Alkmaar's Stedtelijk Muziekcorps mag er zijn, evenals het Strijkorkest, Doopsgezind Zangkoor en ..Orpheus". Wat klonk, van de laatste, dat „Ecce quo modo moritur" prach tig. Die forte's en- 3 maal p. echt fijn. Uw stad mag trotsch zijn op zulke musici en zangers. Mej. Meeuwse laat haar viool prachtig zingen. Wat een tcekomst is er nog weggelegd voor deze artiste. Ook het duo (sopraan en tenor), kwam prachtig over, 't Was sub'.iem. Maar het novum van den avond, de Volks- zangdemonstratie, was werkelijk iets nieuws voor de microfoon, vooral na de pauze Ik doe tot mijn. spijt nog niet aan -den Voto-

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2