WOUDAs agssaHSHSBasi i v a s Provinciaal nieuws [i^EE0EE®0EEEEEH0E0EEE®HESEBB[t0 Stajgsneeuws Blanke Boekwejtgort Voor winkeliers bij Gross. v(h. M. DE HAAS, Alkmaar. geslagen, voor welk feit hij mi terecht stond. Het scheen dat verdaehte over het alge- meen genomen, niet bijzo-nder syrmpathiseerde met de kjppen van slager Simon de Leeuw. De dienstbode van de Leeuw, mej. G. Ver- meulen, had den kippenmoord gezien Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonmis 10 boete subs. 10 dagen hecht. MISHANDELING. De timmerman Willem Jan D., te Schoorl, had in den avond van 19 September de ge tuige D. J. Kager mishandeld. zich behoorlijk voor te bereidem was hij eerst naar de kerk gegaan. !<£"■- de Ook de mishandelde had dien avond kerk bezocht. Volgens Kager had verdaehte zonder eeni- ge aannemelijke reden hem een hevigen slag in't gelaat gegeven. Verdaehte wist er niets van en had 2 ge tuigen a decharge medegenomen. De kweeker Dommelmans, ook een kerk- ganger, had gezien, dat verdaehte had gesla gen. Na verhoor der beide getuigen a dechar ge J. Meijer en P. Obdam, welke verklarin- gen nicts beteekenden, vorderde het O. M. 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis 15 boete of 15 dagen hechtenis. STEEDS MISHANDELING. De niet aanwezige Geertruida M. H., Ihuisvrouw R., te Grootebroek, had op 4 Sept. de 14-jarige dagdienstbode M Entius mishandeld. Zij had het meisje op het hoofd en in de zijde geraakt met de kleederen die rij van de lijn had gehaald. Is die juffrouw R. wel meer lastig, vroeg tnr. Muller. O, zeide de getuige, mej. Baas, geboren Laan, 't is vreeselijk! Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis dito. MEER ER'NSTIGE MISHANDELING. De verdaehte Eze P., niet verschenen, had 3n den nacht van 5 op 6 Sept. te Schagen den 36-jarigen smid Albert Bergman met een mes twee steken in het hoofd toegebracht. Bergman interesseerde zich voor het meis je van verdaehte, mej. Marie Brantenaar meer dan deze aangenaam was en deze in- teresse was de oorzaak van de bloedige mis- handeling. De scene had plaats in het cafe van den heer Schenk. Dr. Melchior had de mishandelde genees- kundig behandeld. Bergman had drie sneden over het hoofd. Het was goed afgeloopen. De officier vorderde f 30 boete of 30 da gen hechtenis. Vonnis conform den eisch. NIET VOLDOEN AAN EEN AMBTE- LIJKE VORDERING. Aan dit feit had zich op 25 September schuldig gemaakt Petrus L. Hij voldeed niet aan het bevel om van zijn rijwiei af te stap- pen, hem gegeven door den rijksveidwachter H. v. Duinen, die belast was met de controie op de naleving der rijwielbelasting. Het bleek later dat verdaehte niet in het bezit was van een geldig rijwielbelastingmerk. Eisch en vonnis 10 boete of 10 d. hecht. MISHANDELING. De 25-jarige broodbakkersknecht Nic K., te Woguum, had op 12 Sept. in het cafe van den heer Overboom den jiarmonicaspeler 5-nel mishandeld. Snel had 'n biertje gedron- ken, maar beweerde dat verdaehte zou befa llen. Deze deed daarop uitbetaling met be hulp van een biljartkeu. Verdaehte beweerde dat Snel den cafehou- 'der met zijn instrument dTeigde te slaan. Verdaehte staat gujistig bekend. Eisch 20 bcete of 20 dagen hechtenis. Vonnis 10 boete of 10 dagen hechtenis. -v MISHANDELING VAN EEN RIJKSVELDWACHTER. De verdaehte, landarbeiders M v. S., thans in militairen dienst, benevens C B., tuinder, beiden te St. Pancras, stonden terecht ter take dat zij in den nacht van 19 op 20 Sep tember te Koedijk den rijksveidwachter Har- men Visser hebben mishandeld. Verdachten hadden zich daadwerkelijk bemoeid met de a<rrestatie van zekeren Dirk Heuvel. De beide verdachten ontkennen. Tweede verdaehte had heelemaal niets gezien of g- daan en om dat nader aan te toonen een ge tuige a decharge medegebracht. Dirk Heuvel viel een ander bezoeker van het cafe van den heer Beers lastig en was daarop door de rijksveldwachtere Visser en Mine gearresteerd Deze verzette zich door op den grond te gaan liggen Zij moesten deze weerspanoige sleep en. Toen was Visser besprongen door verdaehte C. B. en later door van St. Visser bekwam tengevolge van het conflict een blauw oog en raakte een stuk kies kwijt. De rijksveidwachter Mine koo de verdach ten niet en kon niet pertinent verkiaren dat ■het de verdachten waren die Visser hadden mishandeld De getuige a decharge, S. Dekker, zeide dat verdaehte C. B. de ngeheelen avond in zijn gezeischap was geweest, uitgezonderd een enkele noodzakelijke verwijdering van eenige minuten als gevolg van de verorberde consumptie. Dl officier wenschte de zaak te verwijzen naar de meervoudige kamer. Conform besloten. MISHANDELING. De reeds vervallen zaak tegen den chauf feur Jacob S. werd nu verdaehte en getuige aanwezig waren, alsnog behandeld Verdaehte had op 11 Augustus de getuige mej. Meulenveld mishandeld. Vooraf had verdaehte, die destijds chauf feur was op de Alkmaarsche tractortram, een woordenwisseiing met den man van de mis handelde getuige. Verdaehte zeide dlat hij werd geslagen en hij ook van zich af had geslagen Eisch be- vestiging van het vonnis bij verstek gewezen, f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak bekrachtiging van het vonnis. Shining. UIT WINKEL. De heer H. Bulten, onderwijzer aan de school voor LJ. L. O alhier, is benoemd tot hoofd der O. L. School te Varsenerve'.d, docli heeft de benoeming niet aangenomai UIT OUDKARSPEL. We vernemen, dat Donderdagavond een bijeenkomst zal plaats hebben van afgebaar- digden van eon zcstal plaatselijke vereenigin- gen, met het dcel te ageeren tegen de nieuwe belastingverordtening voor vermakelijkheden. In de Maandagavond gehouden jaarver- gadering van de IJsclub „Volharding" wa ren slechts 9 leden aanwezig. Uit de rekening van den petfningmeester bleek een ontvangst van 1033.75, een uit- gaaf van 808.56, alzoo een saldo van 1 225.181/n, tegen 199.4954 in het vorig jaar, terwijl in het clubgebouwfonds 59.59 aanwezig is. De contributie bedroeg 515.30, het uit- gegeven arbeidsloon 341.70. Het verslag van den secretaris werd on- der dankzegging voor de uitgebreide samen- stelling goedgekeurd. De beschrijvingsbrief werd behandeld voor de op 20 November te Nijmegen te houden aigemeene vergadering, waarbij naar voren kwam het vcorstel van het bondsbestuur be- treffende uitzending naar het bnitenland. Voor het vormen van een fonds voor de Olympische Spelen voelde de vergadering het meest voor vrijwillige bijdragen. Gevraagd zal worden naar de mogelijk- heid dat bij bondswedstrijden geijkte chro nometers, door den bondsafgevaardiigde worden meegenomen. De aftredende hoofdbestuursleden zullen opnieuw worden gesteund. Afgevaardigd.n zullen zijn de heeren C. J de Wijn en J. Keizer, met den heer J. Schrie- ken als piaatsvervanger. Op verzoek van het hoofdbetuur zullen enkele leden als jurvleden voor schoonrijden en kunstrijden worden opgegeven. Van dbn heer H. Joman was bericht inge komen dat hij bedankte als hoofdeommisaris en commissaris. De voorzitter kon de reden volkomen bil- dankte hem voor het belangrijke werk vo^c dc vereeniging gedaan en hoopte, dat hij alsnog op het besluit om ook als commis saris te bedanken terug zal komen. Naar de te Haarlem te houden vergade ring van den IJsbond Hollands Noorder- kvvartier werden de heeren S. Timmerman en C. Paarlberg als afgevaardigden gekozen. Een tweetal bestuursleden werd afgevaar- digd naar een vergaderding, .die dcor bestu- ren van plaatselijke vereenigingen gehouden wordt. Voor bfstuursverkiezing en enkele anderc punten zal een nieuwe vergadering belegd worden. UIT HEILOO. (October). Geboren: Maria Catharina, dochter van T bij't Vuur en M. Koster. Antho nius, zoon van M. Wessel en A. Sijs. Pe trus, zoon van P. J. Dekker en A. Dekker. Martinus, zoon van W. Sengers en M. Tarn bach. Cornelis, zoon van G. B. Vasbindei en V. de Grand. Agnes Catharina, dochter van W. Zandbergen en A. Liefting. Nico la as Wilhelmus, zoon van H. N. Ursem en E J M. Hoogeboom. Johannes, zoon van W. Nanne en N. Liefting. Cornelia Gem ma, dochter van D. Konijn en C. Groen. Nicolaas, zoon van H. Kleef en A. Schut. Theodorus, zoon van J. van Wierinoen en J Keiser. Johanna en Jacoba, dochters van G. Liefting en J. Kool. Over leden: Natje Liefting, oud 35 jaar, echtgenoote van Johannes Zoon. Ondertrouwd: Klaas de Greet en Geertje Ploeger. Johannes Petrus Nuyeos en Elisabeth van Straaten. Isaak Cohen en Henderika Rosenbaum. Gerbrand Kaandorp en Anna Cornel'a Ruifer. Pe trus Pieters en Catharina Janssen. Ge rardus Martinus Dirks cn Aafje Speur. Getrouw d: Klaas de Greef en Geerijc Ploe^r. Toh?nn°s Petus Nuyens en Eli sabeth van Straaten. UIT OUDE NIEDORP. In het afgeloopen jaar werden er in het Veefonds alhier gemiddeld verziekerd 518 runderen, waarvan 5 stuks werden afgekeurd De omslag hiervoor moest worden vastge- steld op 0.2 pet. per maand. Dit is gemid deld per rund in de 3 maanden 1.60. Naar wij veinemen zullen dezen winter te t Veld in deze gemeente wederom cursus- sen worden gegeven ten behoeve van de volksontwikkeling. Geboren Cornelis Hendricus, z. van Nicolaas Ursem en Petronella Moras. Ondertrouwd en Getrouwd: J. M. Schroievers te Velsen en D. Vos alhier. Overleden Aaltje Bakker, echtgen van Petrus Kok, 54 jaar. HARENKARSPEL. (October) Geboren: Elisabeth Johanna, d. van Willem Jong en Johanna Hessing. Nico laas, z. van Adrianus Bos en Anna Smit. Simon, z. van Dirk Bakker en Cornelia Bloc ker. /.nna Helena, d. van Simon Krijgs- man en Dieuwertje Hoogvorst. Catharina Guurtruida, d. van Wulbert Kuijs en Petro nella Maria Baltus. Anthoniusf z. van Arie Pankras en Nedtje de Groot. Gehuwd: Pieter Karsten en Catharina van Duin. Reijer Rus en Adriaantje Otto Jan Rus en Neeltje Keizer. ST. PANCRAS. (October). Gehuwd: Gerrit Kindt en Maria E>ek- kcr. HEERHUGOWAARD. (October). Geboren: Theodorus Petrus, z. van Jacobus van Diepen en Cornelia Rezina Wit Lubbcrtje Jantina, d. van Gerrit Kocle en Klaasje van Ommen. Cornelis, z. van Pie ter Bruijn en Trijlltje Bakker. Anna The- rezia, d. van Gerardus Jacobus Kraakman en Neeltje Jong. Overleden Johanna, d. van Lou- rens Comelisse en Guurtje Koppes, 13 maan den. Antje, d. van wijlen Arie Lecgwater en Maartje de Ruiter, 19 jaar. Adrianus, z. van Cornelis Dekker en Bernard ina Swin- kels, 4 jaar. Cornelis Theodorus^ z. van Jan Leek en Aagje Noordstrand, 19 maan den Ondertrouwd en Getrouwd: Jakob de Groot, weduwnaar van lohanna Petronella Hilgonda Bibo, en Antje Kruijer, weduwe van Gerrit Ros. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de maand October werd op 26 dagen neerslag in den meter gevonden tot een gezamenlijk bedrag van 105 m.M., ter wijl de gemiddelde val der maand 78 m.M bedraagt. Op 11 dagen viel minder, op 15 dagen meer dan 1 m.M. De regenrijkste dag der maand was 9 October, met 19.5 m.M In't geheel is dit jaar al 602 m.M. regen af- getapt tegen 571 m.M. gemiddeld. Geboren: Jan, zoon van K. Bouwens en A. Pluister. Pieter Marinus, zoon van C. Koolaard en M. Verheijden. Alber ts, zoon van J. Bak en R Ten Bruggencate Getrouwd: C. Beets en G. Voorthui- zen. Ondertrouwd: C. Veen tc Nieuwen- aam en T. Kloosterboer. Overleden: Andries, zoon van D Kansen en S. Bennemu. oud 5 jaar. S Bennema, echtgenoote van D. Kansen, oud 40 jaar. A. Spijker, oud 58 jaar, weduwe van J. Bak. UIT SCHOORL (October.) Geboren: Mar.inus, zoon van Corne lis de Waard en van Cornelia Kool. Ina Johanna, dochter van Ar.e Ruitenschild en van Emma Smit. Petrus Jacobus, zoon van Jacobus Johannes Ory en van Anna Rood. Wilhelmus Petrus Maria, zoon van Simon Wever en van Cornelia Zwagerman Geertje Marie, dochter van Arie van Buu- ren en van Jannetje Raat. Ondertrouwd: Fekke de Vries te Warmenhuizen en Johanna Jonker. Overleden: Guurtje Koopman, 65 jaar, echtgenoote van Jan Krijgsman. Ja cob Plokker 52 jaar, wonende te Katwijk. echtgenoot van Arentje Hoek. UIT SCHOORL. Ten raadhuize alhier werd gister een pu- bliek aaibcstedmg gehouden aoor het Bur- gerlijk Armbestuur, van het te bouwen "le- nuis voor ouden van dagen en hulpbehoe venden. De volgen'de biljetten waren ingekomen: C. Roos, Bergen, fi 8250; C. A. van dei Steen, Bergai, J\ 8100; H. Rijkenberg, Alk maar, 7600; C. Beers, Heerhugowaard, 7474; N. Hale Jr., Bergen, 7649, G Koopman, Alkmaar, 7774; P. Dekkei en H. de Vries, Harenkarspel, 8774; j. Levenddg, Schoorl, 7947iemand die zijn naam niet had ingevuld, 7750; Keijzer tn Stipriaan, Schagen, 7743; S. A. Kruwer Schagen, 'f 9689. De gunning is aangeh ouden. heime Uefdesverhouding die er bestaat tus- schen den officier en de Europeesche vrouw Niti aarzelt niet, dit alles hare meesteres mede te deelen. Dan komt het tragische moment, dat Son na aan haar heer het portret vraagt te zien van haar Westersche rivale. Markant is de wijze, waarop Sonna haar heer doet voe 1 en de onoverbrugbare kloof tusschen Blank en Bruin de nalviteit van het Inlandsche volk in zeden en gewoonten tegen over het geweldige overs! ij gen van de Westersche beschaving, waarvoor alles moet wijken of vallen. Vele treffende momenten in de drie bedrij ven van dit spel, hetwelk op zeer verdienste- lijke wijze werd vertolkt, werden onder ademlocze stilte in het stampvolle Wilson- theater gevolgd. Reeds in het openingswoord merkte de voorzitter, de heer Plomper, op. dat een dergelijke groote opkomst ook bij volgende gelegenheden zeer op prijs zal worden ge- steld en bij besloot den avond met een woord van dank aan de uitvoerendeu. UIT HOORN. Naar wij vernemen zijn de plannen tot het instellen van een derde autobuslijn Hoorn Enkhuizen nu definitief afgesprongen De Kamer van Koophandel had gemeend ongunstig advies uit te moeten brengen bij Ged. Staten, daar de raeds bestaande dien- sten ruimschcots in de behoeften van de streekbewoners voorzien. Men zeide ons, dat de fa. Martin v d Wal, te Amsterdam, die den dienst met luxueuse Brockways zou laten rijden, inmid- dels reeds personeel had aangenomen. Zij was daarom dus ook genoodzaakt dit weder te ontslaan. UIT OOSTEREND (TEXEL).' Gister was het 25 jaar gelcden, dat de heer M. Kikkert, hocfd der openbare lagcre school, alhier zijn functie aanvaardde. 't Was de wensch v?n den jubilaris, dezen dag zooveel mogelijk ongemerkt voorbij tc .aten gaan. Evenwel werd n de kerlingen onthaa'd en werd in kleinen vriendenkring let feit herpr.cht. UIT OTERLEEK. De afdeeling OterieikS:orrpotoren van den bond voor Staatspensionneering verga- derde Maandag 1 Nov ter hu ze van den heer O de Vries. Voorzitter was dr. Her'nga, aanwezig met 't bestuur 18 leden. Het bestuur heeft ge meend, dat de tijd voor propaganda is aan- gebroken. REGELMATIG EN OP BEKWAME MANIER bi ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT UIT HOORN. De op 17 Januari as. te houden kunst avond ter herdenking van het 10-jarig be staan van de vereeniging „Ontwikkeling", zhl worden gevuld door c'.s vereeniging „Hei Kleine Tooneel", van Noordscharwoudc welke „Levensstroomingen" voor het voet licht zal brengen. Onder voorzitterschap xan dr. G. J. de Boer zijn een aantal heeren bij Ceng; komen, met het doel binnen afzienbaren tijd ook Hoorn te laten genieten van het historisch geklingel der carillonklokjes. Mededeeling werd gedaan, d'at de konink- lijke goedkeuring op statuten is verkregea waarop de heer Kerkmeijer eenige mede- deelingen deed, uit welke bleek, dat een be drag van 1133,261/2 in kas was. Het definitief bestuur werd daarop ge- vormd door dr. G. J. de Boer, Doorn, Fab;r, Holzmuller, Kerkmeijer, Renkens, Noteboom. Scholten en Storm. Gisteravond voerde de veredniging „Door onthouding vereenigd" voor de leden van de afd. Hoorn der Ned. Ver. voor Af schaffing van alcoholische dranken cn de Cmommissie voor Arbeidersontwikkeling het bekende tooneelstuk van Jan Fabricius, geti- tdld '„Scnna", op. Dit treurspel, spelende in de tropen, geeft het rassenverschil weer, dat ondanks de toe- nemende Westersche beschaving, steeds stand houdf. De naive, haast clowneske inlander, Pra- wiro, ontdekt het geheim, dat de heer van zijn beminde Niti, de inlandsche, in stilte trouwbeloften heeft gedaan bij zijn verlof in het mc der land aan een Wes- terlinge, hoewel hij reeds 12 jaar met een inlandsche vrouw, Sonna, heeft samengeleefd en zij hem reeds een zoon, Njo, heeft ge- schonken. Dit kind is voor zijn opvoeding naar het moederland gestuurd en neemt daar onwilie- keurig de Wesirrsche zeden en gewoonten aan. Treffend is hetwederzien tusschen njoeder en kind, waarbij de moeder ervaart, dat haar zoontie haar niet meer berkent. Ook de mystieke geloofsgewoonten en de Oostersche eigenaardigheden hebben voor hem alle aantrekkelijkheid verlorcn. De vader, meenende, dat het kind hem voor zijn plannen in den weg staat, besluit met behulp van zijn vriend, den assistcnt- resident, een acte op te maken, waarbij Son na afstand doet van het kind. Als getuigen fungeeren hierbij een kleur- ing en de klerk Prawiro. Io-middels licht Prawiro Niti in over de so Het verslag van den afgevaardigde van de Federatie werd n et uitgebracht daar de persoon in kwes ie niet aanwezig was Wel kregen wij van den heer Bcntes een punctuec' verslag van de aigemeene vergadering ge houden te Amsterdam, de heer Bcntes oogstte hiermede den dank der vergadering. Ook di .fgeireden secretaris, de heer J. Dekker kreeg een bedankje voor het vastleggen van den feestavond in de notulen. Bij het purn propaganda werd besloten om ds. Baar uit Alkmaar als spreker uit te ncodlgen en he- symphonie-gezelschap uit Schermerhorn te vragen ter afwisseling. De propaganda avend zal half Januari worden gehouden. Na rondvraag vol e-de sluiting. UIT BERGEN. Hein Roekoe door de Maskerspelers. De tries.e, koude regen, was gisieravond allesbehalve aanlokkelijk om waar „de Rus- tende Jager" te gaan. Wanneer plicht ons niet genoopt had er tegenwoordig te zijn, dan zouden wij stellig in den huiselijken kring zijn gebleven om van de muziek te genieten, die men; met behulp van een radiotoestel, uit den ae.her kan halen. Teen wij editer eenmaai in de tooneelzaa' waren, de prettige warmte cm ons voelden en ons tem.dden van de talrijke aanwezigen be vonden, verzdenden wij ons al spoedig met ons noodlot en toen wij in het le bedrij j ken nis maakten met het spel van de Maskerspe lers in dit tooneelspel van Jan Fabricius, werden wij ons bewust, dat wij dezen avond in „De Rustende Jager" niet gaarne gemist zouden hebben. „De Maskerspelers" doen wat ze doen goed. Ook het tooneel was uitstekend ver- zorgd. Men staat, gezien de kosten en moei- te, die zij zich geven, verbaasd hoe het hen mogelijk is voor slechts 4 per seizoen aan twee personen drie goed verzorgde uitvoerin- gen tc geven, wat per persoon en per avond slechts een ontvangst van 67 cent gccft. Onder de dilettanten in N. H hebben „Dc Maskerspelers" zich een uitstekenden naam verworven en die naam komt hun toe. De inhoud van Hein Roekoe is een zeer een- voudig gegeven, doch maakt een spel moge lijk waardoor het stuk, mils goed gespeeld, nog jaren bij het publiek zal voldoen. Een vertolking van het stuk zooals die gis teravond van „de Maskerspelers" zal zeket overal waardeer.ng ondervinden. Subliem spel leverden in het derde bedrijf de heeren Ko Oldenburg als Baas Wolten en Kooijman als Hein R6ekoc. Wat maakte het verlcssende woord, waar op Roekoe 42 jaar had gewacht, dezen tot een ander mensch. Het werd hem duidelijk hoe ook Hatma ondpr haaa- leu gen geledeu moest hebben en daarom had hfj slechts deernis met alien die leden. Ko Oldenburg wist op uitnemende wijze te doen gevoelen, hoe ook ir hem, den ouden stijven dorpswethouder, een menschenhart klopte, vol deernis met den man die vereen- zaamdc, omdat hij in zijn oprecht gevoelde liefde zoo'n zware teleurstelling had onder- vonden. Manus de veldwachter, de instinctieve vijand van Hein Roekoe, die blij is, dat hij eens eindelijk een paar procesverbaaltj^s tegen Hein kan maken, toont eveneens niet vreeir.d te zijn aan mooiere menschelijke ge- voelens. Zijn ontsteltenis als hij gewaar wordt, dat Roekoe dreigt te sterven, was diep mensche lijk. Den heer Beeldman een woord van lol voor deze vertolking. Hanna, de lichtzinnige, oorzaak van Roe- koe's leed, en dit is de verdienste van Fa bricius is toch een begrijpelijk menschelijk wezen gebleven. Jeugd en natuurdrang spe len dikwijls met diep gevcelden levensemst, doch meestal niet bewust van de tragiek, die dit tengevolge kan hebben. To van Gemeren speelde de rol van Hanna voorbeeldig. Uit hetgeen Roekoe zegt blij let, dat Fabri cius in den hulppostbode gepoogd heeft te teekenen, den mensch. die ook allesbehalve voor zijn plezier op de wereld is en om er aan te ontkomen dat zijn gedachten hem te zwaar worden, door een uiterlijke vroolijk- heid poogt, die gedachten terug te dringen. In het weergeven van, een dergelijk type was de heer Cor Meijer wel eens gelukkiger dan gisteravond. Nu gevcelde men niet voldoendi welk een d'epe levensmisere achter zijn flui- ten verborgen lag. De heer Gerard M eij'T beeldde de rol van den jeneen Roekoe u;tnemend uit. De rollen van de drie dijkwerkers waret eveneens in goede handen Donderdag wordt het stuk voor de tweede maal gegeven De Maskerspelers zullen goed doen met dan de pauze, dit ditmaal 40 mi nuten duurde, wat te dilehanterig is, te be- korten. HE I RELIG1EUSL El-EMENI IN DE MODERNE LET I ERKUNDE. Lt'zuig van Mevroaw Al. t er/'. leven—Schmitz. Gisteravond had tn de Remonstra-ntsche kerk ten bijienkomst p'aats, waarin mevr M. Verhoeven-Schmitz ten lezing hield over het relig.euse e ement in de moderne letterkunde De heer C. J Reiziger leidde de spreekster met ten enkel woord in, y waarbij hij o m. zeide in haar boek De donktre tochtvele sthoone gedachten te hebben ge- lezen. Mevr Verhoeven noemde haar taak om dezen avond te spreken over het religieu- se in de moderne letterkunde een mooie, doch ook een moeiiijke taak Socrates heeft ge- zegd. dat men niet moet redetwisten over cen zaak zonder die zaak scherp te hebben omlijnd Allereerst dient dus te worden vast- gesteld, wat men moet verstaan onder „reli- gieus" En men is daarmede niet zoo dadeliik klaar omdat er een religiositeit is zonder re- ligie Wel zoekt die re'igiositeit een macht achter de dingen, maar zij noemt die matht niet God. Men vindt zp bij vele waarachtige kunstenaars, a' treft mpn in al hun werken niet den naam God aan Spr zou het dus dezen avond hebKen over datgene, waarin de werke'ijke liefde voor God, het deemoedig onderwerpen aac Hem en het ver'angen n/tar Hem tot u:ting komen. Twee dingen dieoen dus te word-pn onder- scheiden: de godsdienst. die o-ntroert en de schoonheid. die'ontroert Sor mprkte daarbii op dat iemand. die slechte verzen of sleehte v?rha'°n maakt in kringen vai getiikgestemd n a's die verzen of die verlia'en doortrokken zijn van een god?dien?tige steer, zeer zeker een dankbaar Tchoor zal vinden doch daarom is dit sWh te werk nog niet artistiek s-hoon Iemand. die vervuid ;s van de zuiverste liefde tot God, is daarom nog seen kunstenaar, hij schriift eeen verzen, die in waarheid verzen kunner heeten Spr herinne-de in dit verband aan den tijd, waarin de pr dikanten verzen welig bloe'den Werke'ijke kunst was daarbij bitter we'nig. Fen preek kon door een schoonen, vo'maakten vorm kunst zijn. menig kansel- redenaar heeft dat bewezen. dorh in dien tijd was men te zeer geneigd, de kunst te be- schouwen als de dienares va-n godsdienst en moraal Door de kunst gewe'd aan te doen hi-e'd de Uunst op kunst te zijn. De beweging van de tachtigers. de tijd van De nieuwe Gids" bracht een andere pcriode. De eerste verdienste vau ,.De nieuwe Gids" wa-s, dat hij de kunst in eere herstelde. Het ,,1'art nr>ur 1'arF' werd w-°er gehoord. Doch die beweging g:ng vprder Zij be- schouwde godsd'enst als een overwonnen standount en had er een afkeer van Haar 1e- vensbesrhouw'ng was natural is tisch De na- hiur was het hoogtepunt van het ievpn en een achfergrond weid daarbij niet erkend Na d-°ze in'eiding noemde sur verscbiben- de didders en sthrijvers met name, opmer- kingen makende over hun work en den aard daarvan waarbii zii gedichten of fragmenten van verha'en voordroeg. Allereerst noemde zij A'hert Verwei', die het leven als het eeuwige kenschetste, dat hij e:kende en a-anba-d. Van het k'nderlijk belij- den. van het vereeren van zijn Schepper bij hem geen sprake. Spr las hierna voor de twee bekende Christus-sonnetten van Verweij: „Cbristus aan het kruis" en ..Christus van het kruis" en zij betoogd-0 daarbii. dat Verweii deze son- netten niet schreef met vrome ontroering, maar aan enkel uitdrukking gaf aan wat hij aan schoo-nheid zag in het lijden hij had een drang om de schoonheid op te heffen in het lijden. Spr behandelde daarna het werk van Fre- derik van Eeden en wel speriaal „De kleine lohannes",-daarbij zeggende, dat het eerste boek meer afbreekt dan hpt opbouwt, zooate „De nieuwe Gids" een tijd van afbreken was. Bij de figuur Windekind bliikt in een door spr. nader aangedtrde passage, dat wij hier aanvankelijk te doen hebben met het negatie- ve, eenigszi-ns vage godsdienstige gevoel van Van Eeden. doch langzamerhand neemt dit een vasferen vorm aan In Van Eeden's „Het lied van de smart" moet gij adverteeren, Indian ge wenscht dat het pubiiek uwzaak zal verkiezen boven die van uw college's. Als gij er prijs op stelt dal uw zaak steeds meer en meer be kend wordt, is er ook maar een middel: ADVERTEEREN. En wanneer gij eens een bijzon- dere advertentie wilt plaatsen ot een speciale reclame-cam- pagne wilt beginnen en ge zijt het niet met uzelt eens, hoe te handelen, wendt u dan eens tot ons, we zullen u gaarne van advies die.ten

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6