Ruwe Buitenland Binnenland Radio-hoekje De meesfe huidTrwaTen rjn hinderiijk, doch krabben verergert de kwaal. Onmiddellijke verlichting wordt echter verkregen Jrij aan- (vending van Foster's Zalf, en b'j voortgezet Februik verdwijnt de huidaan-doening. oster's Zalf wordt sedert jaren aanbevolen. Foster's Za'f is alom verier ijgbaar a 1.75 per doos, 1.— per tube. wordt't lijden verheerlijkt. In het „Lied van Kchijo en wezen" klinkt een mediteerende toon. Later vinden wij bij hem geen trots meer. Niet alleen deemoea zien wij bij hem, maar blijdschap is het nu, een stille kinder- hjks blijdschap. Zoo zien we weer, zeide spr. vervolgens, dat in Frederik van Eeden ziph het echte Hollandsche kin-c^erlijke Godsvertrouwen weer baan brak. De godsdienst moest haar rechten weer hernemen even automatisch als die in de tachtiger beweging waren uitge- fchakeld. Beiangwekkend noemde spr. den dichter Seerp Anema, die uit zuiver godsdienstig ge- voel zijn kunst deed spreken. De mooiste producten ontstaan uit de gods dienstige kunst, zeide spr., daarin kan im- mers het vertwijfelende menschenhart zich't best tot ziin Schepper wenden. Bij G. F. Hasnels openbaarde zijn gods dienstig gevoel zich vooral hierin, dat de figuren die hij uitbeeldde. zich a'tijd min of meer onderworpen achtten aan het gevoel, dat hun leven wortelt in God. Soms komt dit in een enkel zinnetie tot uiting. Dit volkomen gebonden zijn, vinden wij telkens bij Haspels tenig. Het is de ondertoon van ons christe- lijk geloof. Een Calvinistisch schrijver is degene, die tot pseudoniem koos G Schrijver. Hii brengt een orthodox beginsel naar voren. In zijn werk ,,De lichte 'ast" schreef hij als motto ,.Mijn juk is zacht en mijn last is licht" en dit is '-ok werkelijk de grondsiag, waarop het boek is opgebouwd. Ook het werk van Gerard van Eckeren is van godsdienstige gezindheid. waarbij spr. als voorbeeld ,.De van Beemsters", de geschiedenis van een Piotestantseh familie. aanhaa'de. Hierin maakte godsdienst het mogelijk. dat al'e leer gedragen kon worden. Na een pauze zeide spr verder: het gods dienstige element in de letterkflnde vinden wij voornameliik in de poezie. In de eerste p'aats bij Boutens In bijna al zijn verzen vinden wij een drang naar bet alierhoogste, waarop eer het woord' mystiek zou pessen. Zonder dien drang acht deze dirhter geen ieven mogelijk. En dat verlan- gen wordt soms in hem biina zoo groot, dat bet haast een be'ijdenis wordt. Spr. las a's voorbeeld verschillende ge- drhten van Boutens. De eerste vrotiw was de vrome dichteres Jacnueline van der Waals Altijd is in haar verzen een warme ondertoon van warme grdsvrurhtigheid, hetgeen spr met het voor- lezen van haar gedichten illustreerde. Spr ze:de vervolgens dat het voornameliik bii de ionge en jongste na deze oude dichters is dat wij het godscbenstig gedicht vinden Snr noemde daarop d-°n naam van WiJIem de Merode. E'k gedicht van hem is een godsdienst'g vers en wet in de meest absolu te beteekenis. Al wat hij ervaart en wat hem vervult. besehouwt hii als van God en hij brengt het tot God terug. Wei treffen wij het donkere. zwarte besef van eigen verlatenheid het kenmerk van den Calvinistischen geest. d:en donkeren toon van zieleangst. maar a'tijd zoekt de dichter weer den weg naar God. Joost van Keppel noemde den godsd'enst een zaak van overgave en verlamgen. In het proza vervolgde spr., is het de godcdienst een ze'dzaam element. Bij Dirk Coster vinden wij wel stichting in dc beste beteekenis van het woord, maar wij kttnnen het niet rekcnen tot wat wij noemen in engeren z;n: religieuse kunst. In het alge- meen is het werk der jongere generatie van schrijvers dit niet. Wel vinden we telkens er- kenning van een geesteliiken achtergrond. Spr. noemde namen van R. van Genderen. A Roland Hoist Roel Houwink, Van Vries- land, Jaarsma Werk van den laatste noemde zij apart. Voorts werden Geerte Gossaert en J. C. van Schagen genoemd. Spr. ze:de hier haar overzieht te kunnen siuitcn, doch zij zou dan onrecht doen aan Jacob Israel de Haan, den hartstochtelijken belijder van zijn en onzpn God Dezen mocht spr. niet voorrii gaan. In zijn laatste werk wordt hij bijna een der onzen Wat hij daar in zegt is niet meer speciaal Joodisch, maar d"><vtragisch menscheiijk. Spr illustreerde dit met voorlezing van enke'ee van de Haan's beroemde kwatri-'nen en een fragment uit het groote gedicht „Jeruza1em". Daama emdlgde spr haar overzieht, zeg- gende, dat het godsdienstige element, dat een zekere peri ode is verstikt geweest in de letterkunde. weer gekomen is tot nieuw leven. De heer C. J R e i z i g e r dankte mevr Verhoeven met enkele waardeerende woorden, waarna men uiteen ging. de ARBEIDSTI id in de belgische MIJN'EN. Het nationale comitd der vakvereenigings- commissie heeft gister te Brussel vergaderd en o.m. beraadslaagd over het voorstel, dat aan de mijnwerkers is gedaan, dm in ver band met de steenkolenschaarschte dage- lijks een half uur ianger te werken. Het re- su'taat der besprekingen was, dat aan de mijnwerkersvereenigingen zal worden mede- gedeeld, dat de vakvereenigingscommissie voorshands gekant is tegen arbeidsverlen- ging- EEN VERKLARING VAN GRAAF WESTARP. In een te Recklinghausen voor de Duitsch- nationalen gehouden redevoering betoogde de leider der partij, graaf Westarp, o.m.: De Duitsch-nationale partij is bereid over de kwestie der b'nnenlandsche politiek met de regeeringspartijen te oncferhandelen. Ech ter kan zij geen gevolg geven aan den eisch van het centrum, zich voorstanders der re- publiek te verklaren, alvorens tot de regee- nng toe te treden. De Duitsch-nationa'en cenken er niet aan, langs gewelddadigen weg een wijziging der Grondwet van Wei- niar door te zetten. Echter zullen zij ook in de toekomst propaganda blijven maken ten 1 gunste eener wijziging dezer Grondwet, die vreemd is aan het Duitsche wezen. Indien wij niet tot de rcgeering kunnen toetreden, dan zullen wij onze oppositiepolitiek voortzctten, Wat de kwetftie der rijksschoolwet betreft, verlangde sprdker, dat het Centrum zou af- zien van de hulp der sociaai-democraten. In dien de schoolwet niet in den loop van den aanstaanden winter zal worden afgehandeld, aldus Westarp, dan zullen de Duitsch-nati- onalen voor het eischen van een volksstem- ming niet terugdeinzen. BRAND IN LONDENS HAVENGEBIED Maandagmiddag heeft in Londens haven- gcbied een groote brand gewoed, die alie brandwecrstations in het oosten van Londen in touw riep en een geweldige menschenme- nigte aan den anderen oever van de Theems te Greenwich, aantrok. De brand woedde te Cubbitt Town in een aantal gebouwen, waar chemicalien werden gefabriceerd, voorname lijk in de afdeeling, waar teer en hars werden vervaardigd. De brand ontstond naar men aanneemt doordat de vuurstangen uit de machine van een groote stoomkraan vielen en een teervat in vlam zetten. Het personeel ten getale van een veertig man, kon ongedeerd de gebouwen verlaten. De zestig of zeventig brandspuiten, die aan het blusschingswerk deelnamen, slaagden er naar anderhalf uur in het vuur te beperken. EEN SMOKKELKONING GEPAKT. De drankwetambtenaren te Chicago hebben de hand gelegd op een gevaarlijk recidivist,' zekeren Parker, die sinds hij vijf jaar gele- den uit de gevangenis werd ontslagen een ccntrabande-dienst op reusachtige schaal had georganiseerd. Parker had een compleet ieger mannen in zijn dienst en verkocht alco hol bij honderden kisten tegelijk. In die vijf jaar had hij, beter zaken doendc dan een zijner concurrenten, het kolossaal vermogen van 200 millioen dollar vergaard. Deze drank-koning beschikte over een luchtv'cot en ten automobielenpark. Boven- dien bezat hij 43 brouwerijen, die dag en nacht bier fabriceerden. DE GEMEENTERAADSVERKIE- ZINGEN IN ENGELAND. De laatste uitslagca van de gemeente- raadsverkiezingen in Engcland en Wales too- nen aan,'dat de Labour Party 147 zetcls heeft gewonnen, de conservatieven 70 zetels, de liberalen 49 cn de cnafhankelijken 21 ze tels hebben verloren. In de kringen van de Labour Party besiaat grccte voldoening over de behaalde resulta- ien. DUITSCHE KRANTEN VERBODEN. De frankfurter Zeitung" meld't uit Bo zen. in het door Italie geanncxeerde deel van Tirol: De rcgeering heeft de laatste Duitsche couranten, de wcekbladen de .,Burggafler". de „Volksbote" en „Die Dolomieten" zonder opgave van eenige reden verboden. HET HOOGE WATER IN HET BUITENLAND. Dc Ma as is Dindsd agmidd ag te Namen weer 7 c.M. gedaald. Ook de zijrivieren zijn gedaald. MILLION'NAIRES EN OPLICHTSTERS. Wat kan de schatrijke dames Mary McCormick en haar stiefdochter Marylon McCormick bewogen hebben, in -Engeland leveranciers voor tegenover haar fortuin betrekkelijk gerimge bedragen O'p te lich- ten? Te Edinburgh werd het tweetal resp. tot 8 en 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld Bij het verhoor bleek, dat de oud^te de ge- scheiden vrouw is van den Canadeeschen staalmagnaat McCormick, haar derden man overigens, en dat zij in Amerika goederen be- zit tot een geschatte waarde van 20 a 24 mil lioen gulden. Zij is Amerikaansche van na- tionaliteit. Intusschen is van haar het plan uitgegaan, dat zij te zamen met haar stief dochter uitvoerde, om frauduleus bestellingen te doen bij diverse winkeliers in genoemde stad In totaal voor een waarde van 500 pond 600). Mrs. McCormick deelde nog mee. dat haar stiefdochter binnenkort met een Engelschen hertog in het huwelijk zou treden. De politic heeft over de beide dames, wier kwaliteiten volkomen juist opgegeven ble- ken, nos: enkele interessante ontuhllingen ge daan. Zij staan bekend als international avonturiersters van het zuiverste water; bij d. po'itie weet men van 21 verschillende na men, waaronder de oudste in de boeken voor- komt Reeds vroeger heeft het tweetgl Lon- densche koop'ieden opgelicht voor diverse goederen. Ook te Parijs moeten zij haar slag hebben geslagen. Toen onlangs het Foreign Office aan alle Britsche consulaire posten een rondschrijven met nauwkeurig signaiement der twee vrou- wen stuurde. werden zij daarin aangeduid met 13 verschillende bijnamen. KORTE BER1CHTEN. Volgens een nieuwe verordening is in Duitsehland de leeftijd, waarop de hooglee raren hun ambt moeten neerleggen, op 6S jaar ges.eld. De voorlezing van Stalin's rapport op het communistisch congres te Moskou duur- de vier uur en gaf aanleiding tot een levendig debat, waaraan met name Kamenef en Trotski hebben deelgenomen. Dezen hebben hun standount verdedigd. De laatste brief van Charles Dickens is te Londen voor veertig pond sterling vei- kocht. De totale opbrengst van de veilingen in het Salon van den franc was 746.000 frs Het relletje dat er gestookt werd bleek onder- nomen door de surrealisten. Te Tokio is in tegenwoordigheid van den eersten minister en vertegenwoordigers van 20 landen, waarinder Groot-Brittannie, Amerika. Frankrijk, China, Nederland en de Sovjet-republiek, het wetenschappelijk paci- fistisch congres geopend. Vo'gens een telegram uit Cairo heeft Egypte definitief de oase Sajloem (aan de kust op de grens tusschen Tripolis en Egyp te) aan Itaiie afgestaan. Een N. T. A.-bericht meldt dat groot- hertog Ditnitri Konstantijn, de neef van den vroegeren tsaar van Rusland, binnenkort in het huwelijk treedt met mejuffrouw Audrey Emery, een meisje uit de New Yorksche So ciety. Tengevolge van de opzegging der col lectieve bedragen in de Noorsche havenbedrij- ven van de zijde der werkgevers, dreigt een >PEPTO»ONT Jk DE LEKKERSTE conflict in de Noorsche havens, waarbij dan 4000 leden van den Noorschen Transportar- beidersbond zouden betrokken zijn. Het Congres van Nicaragua zal onver- wijld worden bijeengeroepen tot het verkie- zen van Diaz als president van Nicaragua ter vervanging van Chamorro, die zijn on: slag heeft ingediend. De Berlijnsche pclitie is er in geslaagd den verdachte van de drie straataanslagen te Charlottenburg te arresteeren. Het is een 17- jarige felazenwasscher. Hij ontkent hardnek- kig, maar verschillende getuigen verklaren hem te herkennen. Te Eisenach in Thiiringen is een monu ment, Aesculapius voorstellend, opgericht ter eere van de geneeskundigen, - die in den laatsten oorlog voor hun vaderland gevallen zijn. Het Egyptische gouvernement heeft la- ten bekend maken, dat de mummie van Toek ankh-Amen in de oude omhulling en in de buitenste kist weer is neereelaten in den sar- cophaag in het Dal der Koningin te Luxor Het Japansche s.s. „Tenya Maroe" dat Wcensdag, met goud aan boord, zonk, is he- den gelicht. Te Aarlen (Arlon. Belg. Luxemburg) is eergisteren een regen van geelachiige kleur gevallen. Gister zijn te Manilla twee kort op elkaar volgende aardschokken gevoeld. De gebouwen schudden merkbaar op hun grond vesten maar er most geen schade zijn aange- richt. Een groot aantal Eerlijnsche winke liers heeft bes'oten morgen een protestdag te houden te£ren de ondragelijk geachte bedrijfs- belasting. De winkels zullen van 2 tot 5 uur gesloten zijn. Aan de actie nemen deel bak kers, slagers, behangers, schilders, timmer lieden enz. He! aantal work loo zen in Groot-Brit tannie bedroeg op 25 Oct. 516.200, zijnde een vermindcring met 4275 tegenuver de vooraf eaande week. Volgens een statistiek van het „Kraft- verkehrsambt" te Charlottenburg bedroeg het aantal auto's en motorfietsen in Berlija op 1 October 50.397 stuks, w.o. 24.546 per- sonenwagens en wel 8036 taxi's en 405 auto- fa ussen. Bij het station Zjiez is een aanslag op den sneltrein BerlijnWarschau gepleegd De dader had een hoop steenen op de rails gestapeld, om op deze wijze den trein tot ontsporing te brengen. Een spoorwegbeamb- te heeft tiidig den opzet bemerkt. Te Buenos Avres werd in tegenwoor digheid van den vroegeren Duitschen rijks- kanseiier dr. Luther een nieuw 'gebouw van de ..Deutsche Uberseebank" geopend Presi dent Alvear bood Luther een banket aan. De „Daily News" heeft een vrijwillige inschriiving geopend. teneinde de ziekenhui- zen te kunnen voorzien van radio-aanieg. Dit heeft tot resuliaat gehad, dat alle ziekenhui- zen, 122 in gctal. in en nabij Londen instal- iaties bezitten waardoor den patienten een uitspanning kan worden geboden, weike dik- wijls van herlzamen invloed blijkt te zijn. Uit Noorwegen wordt strenge koude gemeld. De thermometer wijst 20 tot 25 gra- den vorst aan, terwijl op vele plaatsen de sneeuw 1 M. hoog ligt. In het Saargebied dreigt een mijnwer- kersstaking in verband met den slechten eco- nomisrhen toestand. Het geheim van den onder verdenking van medeplichti?heid aan den moord op Erzberger te Coimar gearresteerden Eder- mann, is opgelost. Hij is een 26-iario-e zoon van een professor en werd door de Duitsche autoriteiten reeds langs gezocht wegens op- lichting. van Handen en Gelaat verzaeht en geneest men zeer snoedia: m-t Doos 30, Tube 80 ct. PUROL BRANDEN. Dinsdagavond is te Hilversum door het omvallen van een petroleumlamp brand uit- gebroken in een pakhuis van den heer Van Schijndel en toebehoorende aan den heer le Conte. De brand liet zich eerst emstig aan- zien, maar'door het spoedig ingrijpen van de brandweer bleef hij tot het pakhuis beperkt, dat echter geheel uitbrandde. Verzekering dekt de schade. Gistermorgen is te Moordrecht door onbe- kende oorzaak brand uitgebroken in het per- ceel bewoond door den heer M. H. Een schuur en een vrachtauto werden door h°t vuur vernie'd. De schade wordt door verze- keing gedekt. VOOR AUTORITDERS. Geen slippen meer! Maandagavond werd op het Oosteinde te Amsterdam, in tegenwoordigheid. van tal van belangstellenden en deskundigen, o. w. de hoofdinspecteur van het Verkeerswezen, de heer C. Bakker, vanwege het Technisch Bureau Bijleveld, een demons-tratie gehouden met de z.g. ..Rectaskid". Dit is een nieuwe buitenlandsche uitvinding, die het slippen van automobielen onmogelijk maakt. Zij be- staat hierin, dat de wagenveeren voorzien worden van stalen platen met dito kogeltjes, die de veering soepeier makeji en dc auto vaster op den weg doen liggen. Zoodoende wordt het practiscli mogelijk op vochtige, gladde straten, ook in modderige sneeuw, vrij scherpe bochten te niaken, hetgeen van groot nut kan zijn voor de beperking van het aantal verkeersongevallen tengevolge van sl-ippen. Er werd door een aantal met dit apparaat toegeruste auto's gereden op het Oosteinde, dat, daar het dien dag. heel toevallig niet ge legend had, door een sproeiwagen vochtig was gemaakt. De aulo's reden af en aan, maakten slangetjes en zigzags over het pla- veisel, namen bocnten.... kortom, deden met een flink gangetje d'ingen, die ze onder gewone omstandigheden op vochtig plaveisel niet zonder ongelukken hadden kunnen vol- brengen. De aanwezigen waren over de go nomen proeven zeer tevrcden. Te bet re tire n was evenwel, dat de straat tengevolge van de droge weersgesteldheid voor dergelijke cxperimenten niet glad ge- noeg was en zoowel de groote massa nieuws- gierigen als het drukke verkeer op den hoek van de Sarpathistraat het maken van groote wendingen eeni-germate befemmeren. HOOG WATER. Men meldt uit Maastricht aan de N. R. Courant: De Maas is buiten haar oevers gefreden en heeft de toegangswegen aan den costkant onder wafer gezet. De Heugemer overlaat werkt, zoodat het water over den Schamder- weg stroomt en alle Ianderijen in watervlak- ten heeft herschapen. De werken aan de schutsluis te St. Prefer zijn overstroomd. Dit hooge water zoo vroeg in den tijd beteekent een enorme schade voor de landbot'wers, die nog veel vruchten te velde hebben staan. On der de bevolking in Maastricht heerscht groote ongerustheid over de Maa»brusr, die thans weer heel wat tegen te houden heeft. De Maas is sedert vanmorgen 8 c.M. geval len en staat dus 3.1 M. Nog is ze buiten haar oevers. Heug-nn is overstroomd, Borgharen gefsoleerd. De Maas in Belgie is sfationnair, Sambre en Ourthe zijn langzaam vallend. Uit Roermond- De Maas is hier nog steeds wassend. De verbinding met de Weerd is afgesloten. De uiterwaarden staan blank. Verscheidene wo- ningen in de Weerd zijn weer ondergeloopen Het laatste etmaal is het water 96 r.M geste- gen. Vermoed wordt, dat de was tot Woens- dagochtend zal aanhouden. De bewoners van de Weerri hebben hun vee naar elders in veilio-heid gebracht. Uit Alphen was gisferen: De Maas staat van diik tot dij-k. Dc gier- pont is uit de vaart genomen. v L. CHRISPIJN Sr. T De teraardebestelling van den acteur L. Chrispijn Sr. is bepaald op Donderdag 2 uur op Zorgvliet, te Amsterdam. Het ver- trek van het sterfhuis. 2e Jan Steenstraat 10, heeft te 1.15 uur plaats. PRINC1PIEELE DIENST- WEIGERING. De auditeur-militair bij den Krijgsraad te 's-Hertogcnbosch eischte tegen den dienst- piichtige P. N. Henschel, 22 jaar, ge-boren te Amsterdam, wegens principieele dienstweige- ring te Kampen op 4 Oct. 1926, zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest, ontslag uit den dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid, om bij de gewapende macht te dienen. Uitspraak 6 weken gevangenisstraf met aftrek voorarrest, overigens conform den eisch. Verdediger was Mr. Gerli-ngs uit Utrecht. DE WONINGTELLING TE AMSTERDAM. In de tweede helft van de maand October 1925 is vanwege den Gemetntelijken Wo- ningdienst in de hoofdstad gehouden een wo- ning- en gezinstelling, welke belangrijk ma- teriaal heeft doen ontstaan. Verschenen is thans het verslag een boekdeel op zichzelf van de vierde woning- telling, dat der gezinstelling zal over een zestal weken worden gepubliceerd. INTERN ATIO-N A AL ANTHROPOSC- PHISCH PAEDAGOGISCH CONGRES. Na een lezing van mej. dr Blass, leerares aan de Rudolf Steinerschule te Essen, waar- in zij betoogde hoe vooral op de kinderen uit een fabriekscentrum, zooals Essen is, de paedagogiek van Rudolf Steiner een bijzon- der weldadige werkimg uitoefent, daar deze paedagogiek als tegenwicht tegen het tech- nische. haastige material-e leven, een van geest doorstraald, met kunst doordrongen onderwijs, geeft, sprak gisterenavond in aan- sluiting daaraan dr. Eugen Kolisko, school- arts, tegelijk leeraar aan de Freio Waldorff schule. AUTO-ONGELUK. Dinsdagmiddag reden, naar de Crt. meldt, op den weg Haarlem—Amsterdam ter hoog- te van de Israelietische begraafplaats twee automobielen. een Ford, waarin de heer en mevrouw P. D. Schmidt, uit Haarlem, zaten, uit de richting Amsterdam, en een Minerva, die van den Haarlemschen kant naderde. De Ford reed in een geul langs den weg en kon daaruit blijkbaar moeilijk wegkomen. De bestuurder van den Minervawagcn zag dit en wilde daarom links passeeren. Juist op dat moment kwam de Ford evenwel uit dy geul. Een hevige botsing was daarvan het gevolg. De automobielen werden zwaar gehavend. De heer en mevrouw Schmidt werden bij de botsing emstig gewond. Mevrouw Schmidt werd per tram naar Haarlem ge^erd, de heer Schmidt met cen auto van den heer Vo- gelzang uit Haarlem, die juist jmsseerde. Beide gewonden werden in het St. Elisabeths gasthuis opgenomen. 's Avonds was hun toe- stand emstig. De twee inzittenden van den Minervawa- gen werden slechts heel licht gewond. Zij konden hun reis naar Amsterdam voortzct ten. MOTORONGELUK. Op den Sloterstraatweg te Amsterdam heeft een ernstig motorongeluk plaats gehad, waarbij de 25-jarige bestuurder van het mo- torrijwiel gedood en de 52-jarige duorijder ernstig gewond is. Vennoedelijk is het motor- rijwiel in een bocht van den weg ter plaatse met groote snclheid tegen een boom gereden. Beide slacbtofferg zijn naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. ANGSTIGE UREN. Gisteravond is te Rotterdam aangekomen het Spaansche stoomschip Celta met aan boord drie mannen, die in het Engelsche Ka- naal opgepikt zijn, kan nog het volgende worden gemeld: Drie inwoners van Brighton (Engeiand) waren Zondagmiddag met een klein sloep]e gaan visschen in het Kanaal. Het was hun bedoeiing, vlak onder de kust te biijven. Dc sloep is echter ten gevolge van den kracliti- gen stroom afgedreven en het gelukte de-i Rcparaties aan Yulppnhonders worden vakkundig vorricht tagen uiterst lag* prijzra. L FRANKENBERG, Alkmaar. Donderdag 4 November. hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten 3.304.30 Uurtje voor wees- en ziekenhui- zen, door Mevr. Ant. v. Dijk. 4.456.45 Concert door het H. D. O.-orkest. Willetn Zonderland, piano. 6.457.45 Beginseien van het burgerlijk recht en van het handels- recht door Mr. P. J. van Dam. 7.45 Politie berichten. 8.10 Concert door het Dresdener Strijkkwartet (le viool, 2e viool, altviool, cello). 10.— Persberichten. Daventry, 1600 M. 11.201.20 Concert door het radiokwartet en solisten ,Contra-alt, tenor, piano). Operamuziek en zang. 1,20— 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Lezing: Geo graphical discoveries. 3.20 Evensong van de Westminster Abbey. 4.20 Lezing: Books to read. 4.35 Trocadero theemuziek 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Dansmuziek door de radio dansband. 6.55 Landbcuwberichten. 7. Padvindersbulietin. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. l.ezing: The mind of in sects. 7.48 Muziek. 8.Lezing. 8.20 „De bruiloft van Figaro", Boudoirscene, 2e acte, door de British National Opera. 9.05 Cause- rie. 10.05 Liederen in het Duitsch, gezongen door F. Kelsey, bariton. 10.5012.20 Dans muziek van het Savoyho-tel. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 2.10 Concert door het orkest Locatelli. Hr. Cousinou, zang. Radiolo, declamatie. 5.05 5.55 Klassiek programma, 8.5010.30 Or- kestconcert. Kdnigswuster hausen, 1300 M. en Berlijn 504 en 571 ,4f. 8.20 Vroolijke avond. Orkest en R. Koppei. bariton. E. Thomas, neger- liedjes. Dore Leer, pianobegeleiding. 9.50 11.50 Dansmuziek door het ork®t Ette. Brussel 487 M. en Antwerpen 265 M. 5.20 Klassieken „Sophocle, Euripide". „Antigo- ne", le scene v. d. 3e arte, Sophocle. „Oreste" scene, Euripide. Miinster, 410 M. 10.5011.50 Concerc. 12.50—1.50 Concert. Westfaalsch harptrio, 3.4.20 Kinderuurtje. 4.205.Orkest- werken van Beethoven. 5.055.50 Liederen van Schubert. 5.50—6.20, 6.40—7.20, 7.20 —7.50, 7.50—9.20 Lezingen. 9.20—10.20 Werken van Mendelssohn-Bartholdy. Orkest en solisten. visschers niet. de kust weer te bereiken. Meer en meer raakte de sloep van den wal. Eenige uren hebben zij hulpeloos in hun notedop rondgedobberd. Toen zij op ongeveer 6 mijl uit de kust waren, konden zij de Celta praai- en. Dit schip nam hen op en bracht hen naar Rotterdam. Door bemiddeling van het Engel sche consulaat zullen zij de tnuisreis aan- vaarden. DE TYPHUS. In Breda is er weer een geval van typhus bijgekomen; echter is sinds de laatste opgave het aantal typhuspatienten aldaar met 5 ver- minderd. Het bedraagt thans nog te Breda 23, te Princenhage 19. te Teteringen 1. to taal 43. TE PAARD VALN STOCKHOLM NAAR PARIJS. Aan een hotel te Nijmegen is gistermiddag afgestapt barones Linde von Klinshowstom, die op een schimmel een tocht maakt van Stockholm naar Parijs. Zij legt per dag on geveer 70 K.M. af. Zij beschrijft haar reis voor een Stockholmsch blad. Op 20 Septem ber is zij van Stockholm vertrokken. Zij is over Hamburg gereden en is van plan, verder over Brussel naar Parijs te rijden. JAN DE BAKKER- HERDENKING. In de Groote Kerk te 's-Gravenhage is Maandagavond Jan de Bakker herdachr. Eerst sprak ds. J. P. de Bie. Hij zette de groote beteekenis der reformatie uiteen, en wees op de groote feilen in de Katholieke Kerk, ten tijde van Luther ontstaan. Daarna sprak ds. K. E. Gravemeijer. Hij stelde het verlies, dat de R.K. Kerk door de reformatie leed, tegenover de groote winst die door deze behaald was, de vrijheid van gods dienst is geweien. De kerk was geheel gevuld. Na afloop had er cen collecte plaats voor het nieuwe Jan de Bakker-raam, dat in de Jacobskerk geplaatst zal worden. In dit verband sprak ds. Grave- meyer zijn groote voldoening er over uit, dat een herdenking aan den grooten martelaar en voorganger Jan de Bakker, volgens spr. geweest zou zijn een verheerlijking van de in plaats van het Toorop-raam, Maria voor stel lende, dat Roomsch-Katholiekc Kerk. ERNSTIG ONGEVAL. Maandagnacht heeft op het terrein van den sluisbouw te IJmuiden een ernstig ongeval plaats gehad. Eenige arbeiders, in dienst van de Amsterdamsdie Ballast Mij., zijn door een zandtrein aangereden. Een van hen, de 32- jarige H. Visser, uit Blijham, bij Winschoten, werden de beide beenen en een arm zoo goed als afgereden. De man werd naar Haarlem vervoerd; toen hij met een lift naar een bo- venzaal van het ziekenhuis St. Joannes de Deo werd gebracht, is hij overleden. Een tweede gewonde, de arbeider S., is naar een keet overgebracht. Zijn verwoudin- gen zijn niet van ernstigen aard. ONGELUK BIJ EEN VOETBAL- WEDSTRIJD. De jongeman, Sabel geheeten, die Zater- daginiddag te Amsterdam bij een voetbal- wedstrijd in Watergraafsmeer tengevolge van een mistrap zoo ernstig aan een der bee nen wercl gekwetst, dadit hij naar het O. L. Vrouwe Gasthuis moest worden vervoerd, is gistermiddag aan zijn verwondingen overle den. KORTE BERICHTEN. In de Scheperstraat te Rotterdam is gis- teren een 5-jarig iongetje door een auto over- reden. Hij werd door den Geneeskundigen Dienst naar het gemeenteziekenhuis ver voerd. Hulp kon evenwel niet meer baten, het kind is-gistermiddag overleden. Op Nieuw Eik en Duinen te 's-Graven hage is gistermiddag ter aarde besteld het stoffelijk overscliot van mr. S. J. Hirsch, in leven oud-vice-president van het Hooggo- rechfshof in Nederlandsch-lndie. AAN HE SPITS Boom KAJlXWOHTr Uit Maastricht:

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7