DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 260 Houderfl acht en fwinflgste Jaarsraner 1926. Afeonnementsprljs bij voornitbetallng per 3 m nan den f2.—fir. per post f2.50. Rewijsn. 5 ct. Advertentlepr. 25 ct p. regelgrootere letters naar pUattnrpfnifc Brieven franco N.V. Boek- en Hanaelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordom C9, TeL Administr. No. 3. Rcdactle No. 33. DONDERTOAG 4 NOVEMBER. llit het Par3ement Binnenland Radio-hoekje Bmifenland Dif nammer besfaaf off 2 btaden. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. UIT HET PARLEMENT. Den Haag, 3 November 1926. Nog altijd in de Tweede Kamer sprekers fa eersten aanleg over het Tractaat met Bel gie. En dat, hoewel de neuzen zouden geteld zijn! Gister hoorde ik een man van links aan Vie het wiilde hooren, voorrekenen, dat he; tractaat met 46 stemmen tegen zou worden rerworpen, en heden deelde mij een man van rechts in vertrouwen made, dat hij met een kamerlid aan het rekenen was gegaan en dai zij tot de slotsom waren gekomen, dat er 56 tegenstemmers zouden zijn. Zelfs voegde hij er bij dat er daarom nog geen 44 leden voor het tractaat zouden stemmen, want dat een aantal leden bij de stemming afwezig zou den zijn. Intussdhen, de stemming is nog niet zoo gauw te verwachten, want als Donderdag de minister van Bui tent andsche zaken den spre- kers zat hebben geantwoord, schorst de Voor zitter, gelijk hij reeds vcoraf heeft aangekon- digd, de behandeling van de zaak voor eenige dagen, ten einde de interpellaties over de mi- litaire ongeregeldheden te laten houden en dan komt eerst de volgende week hat Belgi sche tractaat weer aan de orde. Na de re- en toogelijke duplieken zal dan tot stemming worden overgegaan, direct over het gansche tractaat, daar natuurlijk de Kamer het recht mist eenige wijzigingen aan te brengen in de afzonderlijke artikelen. Heden iniddag begon de heer Marchant, de leider der Vrijz. Dem. fract'e in de Tweede Kamer, met een scherpe rede tegen het trac taat. Drie hoofdpunien zeite spr. voora! uit- een. Vooreerst is de regeling van dit onder- werp een zaak tusschen Nederl and en Belgie alleen. In de tweede plants is de kwestie van de opheffing van Antwerpen als oorlogsha- ven een kwestie van "•een beteekenis. In de derde plaats mag het toestaan van de econo- mische eischen van Belgie niet beschouwd worden als een compensatie aan dat land. De heer Marchant waarschuwde met na- druk onder meer tegen concessies aan Belgie omdat het tractaat voor onbepaalden tijd wordt gesloten Wii moeten niets doen om de economische ontwikkeling van Belgie tegen te gaan. Maar daarom behoeven wij met een deel van onze souvereiniteic op de Schelde op te geven, behoeven wij ook n et Belgie te bevoor- deeien met een kanaal Antwerpen- Moerdjjk, dat voor ons zuiver nadeel moet geven. De spreker meende, dat de Kamer door niets gebonden is om hare goedkeuring aan het tractaat te schenken en was overtuigd dat ons land zich er niet voor .behoeft te schamen. als de Volksveriegenwoordiging, in overeen- stemming met de volksovertuiging, weigert haar goedkeuring aan de overeenkomst te hediten. De volgende spreker, de heer Vliegen, heeft een buitengewoon langdurige rede gehouden tot verdediging van het tractaat, dat de Ka mer volgens hem niet goedschiks kan verwer- pen, omdat wij door wat vroeger gebeurd en gezegd is, gebonden zijn Wij geven econp- mische voordeelen aan Belgie, maar dat is slechts een compensatie voor de mibtaire en politieke eischen, welke Belgie heeft terugge- nomen. Het kanaal naar Ruhrort geeft lioofdzake- lijk moreele voldoening, het kanaal naar den Moerdijk zal volstrekt niet die nadeelige ge- volgen voor onzen handel hebben, welke zoo- velen er van vreezen. Uitvoerig bestreed de heer Vliegen bij dit punt zijn partijgenoox Brautigam, die, zooals men zich herinneren zal, zich een tegenstander van het tractaat had betoond. Uitvoerig stond de heer Vliegen ten s!o: :e stil bij een eventueele verwerping van het tractaat. Zooiets zou onverrr.ijdelijke wrijving met Belgie ten gevolge hebben, maar dat zou een weerslag vinden in Limburg, jvaar men, als wij den heer Vliegen mogen gelooven zich niet zoo innig met Nederland verknocht gevoelt, dat men in alles met de rest van het land medegaat; er zal integendeel ernsrige verkoeling ontstaan. Men verl.eze toch niet uit het oog, dat Limburg evenals Brabant door allerlei banden, ook familiebanden, aan Belgie verknocht is en dat de liefde voor Ne derland eerst uit den jongsten tijd dagteekent. daar er geen historischen achtergrond voor bestaat en Limburg eerst in de negentiende eeuw kunstmatig bij Nederland is gevoegd. Vol gens .d en heer Vliegen eisclit ons fat- soen reeds, dat wij het tractaat teekenen Doen wij dat niet, dan zal er een giftige vijandschap van Belgie tegen ons ontstaan en de annexionistisdie beweging zal er ims- bruik van maken. De volgende spreker, de Katholieke afge- vaardigde Mr. Kortenhorst, nam de vrijheid met monseigneur Nolens van gevoelen te ver- schillen erf te betoogen, dai we volkomen vrij waren in onze beslissing over het tractaat en wij van die vrijheid gebruik moeten maken om het te verwerpen. Volgens dezen spreker zal het ons slechts nadeel en onaangenaam- heden berokkenen. Daarna zou ds. Lingbeek aan het woord komen, maar voorzitter Ruys vond oat het etenstijd was, en verdaagde de vergadering tot des avonds. Dsn moeten alle nog inge- schreven sprekers, een viiftal, hebben gezegd wat zij op het hart hebben, waarna wij mo gen rekenen op een magistrate rede van mi nister Van Karnebeek. welke wel het grootste deel van de middagvergadering van Donder dag in beslag zal nemen, nadat de Wegenbe- lasting zal zijn afgehandeld en de Successie-. wet aangenomen. RUMOR IN AQUA. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Het gebeurt niet zelden, dat de volkomen rust, die er heerscht in een troep naast en over elkaar heen liggende krokodillen en schildpadden den bezoeker van het Reptiflen- huis in de Diergaarde, te Rotterdam, in den waan brengt, dat hij een zeer natuurgetrouw opgezette troep voor zich heeft. Toch is die rust maar schijn. Plots gaat hier of daar een groote bek open, een typisch diep dof ge- brul, c-rgens achter uit de keel van een alli gator komend doet de ruimte weergalmen en nog lang nadat het geluid is weggestorven blijft de levenmaker met opengesperde bek liggen als ware hij versteend. Alles leeft hier in pais en vrede, alligators, krokodillen, kaai- mannen en schildpadden, zoolang het goed gaat, zoolang er een soort evenwichts- toestand heerscht. Nu en dan komen er kleine kibbelpartijen voor, die meestentijds geen ern- stige gevolgen hebben. Toch bewijst er een schildpad, die steeds op zijn zijde zwemt, dat de verwonding, die hij tien jaar geleden door eenen beet van een krokodil opliep, ook wel, eens tot levensiange gedeelteiijku invalidi- teit kan voeren. Een gelukkige omstandigheid voor de har- monie in het bassin was wel dat de oudste en grootste bewoners tot het geslacht der alliga tors behoorden. Dat zijn namelijk de vreed- zaamste onder de krokodillen. Zij zullen in 't algemeen niet agressief optreden en worden dan ook door de oppassers als die nu en dan het bassin laten leegloopen om het schoon te boenen, gemakkelijk met een bezem op een eerbiedigen afstand van hun beenen gehou den. Die betrekkelijke ongevaarlijkheid van de Missisippi-alligator is niet alleen in ge- vangen staat gebleken, maar wordt ook ver- meld door hen die ze in de natuur waarna- men. Zij maakt dit dier, dat bovendien bij massa's gekweekt wordt om de huid, tot de meest courante diergaardekrokodil. Het laatste half jaar was er intusschen geen sprake meer van een internationalen vrede onder de reptielen. Het begon met een gewoon heibeltje. Tommy kwam terug van zijn tournee langs de kermissen. Hij was na een circa vijfjarige logeerpartij in het bassin op een mooien voorjaarsmorgen door zijn baas opgevraagd, die hem aan de kijkgrage boeren, burgers en buitenlui wou vertoonen. Tommy was met niet al te veel moeite opge- vangen", vertrokken, maandenlang erg ver- wend en kwam nu dik en rond, maar in een alleronverdragelijkst humeur, terug na afloop het seizoen, thans in wetfig eigenc'om aan de Diergaarde ten geschenke aangeboden. Hij sell een het gezelschap van zooveel soortge- nooten, verwanten en vrienden ontwend, hapte en sloeg met zijn bek als hij maar even wat in zijn nabijheid zag, maarhij was een alligator en bovendien nog gedresseerd en na korten tijd had men hem zijn ktiren af- geleerd. Een paar maanden later werd het ernst. Toen kwam er wezenlijk wat de Rotterdam- sche jongen pleegt te noemen „kif'\ Met ge- rechtvaardigden trots wees ons kapt Ter Marsch aan boord van de Kertosono een 3% meter lange Indische kamkrokodil aan, die hij ondanks het minder gunstige jaargetijde levend had weten over te brengen. De buit werd naar huis vervoerd en zou te water gelaten worden. In het groote bassin natuur lijk. Al bij de eerste poginsen om dezen sin- jeur die tot de in Indie terecht gevreesde „maneaters" behoort, uit zijn lange smalle verblijf te trekken, sloeg hij met zoo onge- hoorde kracht zijn kop been en weer dat men vei'igheidshalve den smallen zijwand van zijn kist afsloopte en hem daarop voorover te water liet springen. Zoo'ang deze nieuwe- ling, die in grootte en kracht de medeburgers verre overtrof, nog niet geheel van de ver- moeienissen en ontteringen der reis was be- komen, geschiedden er geen onheilen, maar toen hij eenmaal op streek kwam en ten ge- zonden eetlust girg ontwikkelen, begon hij al spoedig te dreigen. en daarbij bleef hot niet. Een schildpad van ruim dertig centime ter lengte werd als met een iizerknipstang dwars dcormidden gebeten, een jonge tollega zoo duchtig te pakken genomen, dat hij 7t niet lang overleefde. Provisorisch werd de geweldenaar in arrest gesteld. Door een voor loopige vlechtdraadafscheiding werd hij van zijn medebeweners verwijderd Op cndubbel- zinnige wijze heeft het dier bij die geiegen- heid getoond zich op't droge niet in zijn element te voelen, want wat hij in den voor- afgaanden tijd zoolang er water in't bassin stond, nooit gedaan had volvoerde hij nu; toen met het oog op het maken der afschei- ding het bassin een nacht droog stond wist hij zich tegen de kunstmatige rotsen omhoog te werken zoodat hij den volger.den morgen de oppassers verwelkomde, in het wandelpad liggend. Vlug sloegen de timmerlieden een stevig krat in elkaar en met weinig moeite liep het monster deze vai binnen. Nauwelijks was de rust teruggekeerd, of er kwamen twee nieuwe kamkrckodiPen aan: s'echts" 2V2 M la"g In het nauwe arres- tantenafd""H"kje kon men die moei'hk n'aaNen, on hoop van zegen werden ze dns in't groote bassin gelatet', waar echter de eene snoedig zoo'n voortdurende bedreiging \'Oor de overice bewoners Week f zijn, dat deze samenhokten in het verst verwijderde hoekje van't bassin. Als een furie ging hij nu en dan te keer zoodat het niet bij een slachtoffer bleef. Op andere oogenblikken ecnter als de tyran bewegingioos op't eiland lag kroop een groote schildpad over en langs hem zonder eenigen overlast te ondervinden. Toen viel het besluit de ruimte zoo te ver- deelen dat de ruziemakers te zamen konden zitten met behoorlijke bewegingsvrijheid. Een flinke separatie midden door het bassin zou de vreedzamen van de amokmakers scheiden. Dat beteekende echter nog wat meer, n.l. een heusche krokodil lenjacht in klein bestek doch zonder vuurwapenen. „Eenige dagen geslo ten" stond er op zekeren morgen aan de toe- gangsdeur van het Repti°lenhuis aangekon- digd. Intusschen was daarbinnen het water uit het bassin gelatener was een takel in de ijzeren kapspanten vastgemaakt en een keur van groote en kleine kisten naar binnen ge- dragen. Willem, de oudste en meest gerouti- neerde dierenoppasser, sedert een jaar baas over zijn collega's kreeg de gelegenheid zijn kwaliteiten te toonen. Hij dirigeerde de klop- jacht. Eerst werden de schildpadden en enke- le kaaimannen van niet meer dan goed een meter lengte met de hand gepakt, de wat for- schere exemplaren in het vangnet geslagen. Met de groote alligatoren begon de takel zijn diensten te bewijzen. Ze werden met strikken om het lijf opgeheven en buiten het bassin in een kist neergelaten. Dit was bij lange na geen gemakkelijk werk, eensdeels omdat zelfs een vreedzame alligator, opge- jaagd, vies kwaadaardig wordt, anderdeels omdat de Indische geweldenaar in dezelfde ruimte lag, die de hoofdoppasser als opera- tieterrein moest bezigen. Ten slotte bleven nog alleen de woestelingen te overmeesteren. Een groote transportkist werd in het droge bassin geplaatst, een flink touw in de lengte er doorheen gelegd. Met veel inspanning en handigheid slaagde men er in de beide kna- pen, stuk voor stuk, een stevige lijn achter de voorpooten om het lichaam te bevestigen en daarop trok men behoedzaam de beide prachtdieren ondanks de hevigste tegenstrub- belingen in het hok en daarna uit het bassin. De vangst was met veel beleid zonder onge- lukken volbracht. De smeden gin^en aan 't werk en thans zitten die raddraaiers ge- tweeen in de rechter bassinhelft, vreedzaam tot dusverre. Ter linkerzijde heerscht ook rust. HOOG WATER. Uit Grave werd gister gemeld: De Maas voor deze gemeente is nog steedls wassende en staat thans van d'ijk tot dijk. Men verwacht in verband met den was heden uit Venlo gemeld, dat de Maas vo-or deze gemeente zal stijgen tot pl.m. 10.80 M. N A.P., zoodat de Beersche Maas ditmaal niet zal stroomen. E>e overtocht geschiedt thans geregeld met pont gesleept door de motorboot van Grave naar Neder-Asse'.t. De peilschaal te Grave teekent thans 10.36 M. plus N.A.P. Later werd gemeld De Maas voor deze gemeente is in de laatste 24 uren-nog 37 c.M. gewas::n en blijft nog steeds langzaam stij gen. Het Peelwater wast eveneens nog steeds, zoodat de landerijen in de bedding van de Beersche Maas gelegen, welke nog boven water bleven, meer en meer last kvijgen van het kwelwater. De peilschaal te Grave tee kent thans 10.46 M. nlus N A.P. Te Druten en 'te Leeuwen zijn de uiter- waarden door de wassende Waal over- stroomd. Met man en macbt is het gelukt het vee te bergen. Uit Roermond meldt men aan de N. Rott Crt.Dc laatste 24 uur is de Maas hier nog 66 c.M. gewassen; hedenmorgen was stil- stand ingetreden, zoodat daling spoedig kan worden verwacht. Zoowel aan wei- als aan bouwlanden is groote schade toegebracht; voora! de reeds ingerocide zomervruchten liebben veel geleden. Uit Tiel: De snelle was van de Waal heeft de veerdammen doen overstroomen, zoodat de gierpont geen dienst kan doen. De overtocht geschiedt thans ook vcor voertui- gen met de kleine pont en veerstoomboot. EEN ZOUTLAAG AANGEBOORD. Te Hupsel, bij Grcenloo, is een dikke laag he'd or wit zout aangebcord. INBRAAK. Zondagavond. toen W. van deh Anker e« echtgencote te Hellouw thuiskwamen, be- merkten ze, near de Tielsche Courant meldt. dat er in hun woning was ingebroktn en een bedrag van ruim 400 was ontvreemd Maandag heeft door Tiet actief optreden van de politic een buurvrouw de portemennaie met een bedrag van f 370 teruggegeven. Hei overige beld had zij al urtgegeven. Zij heeft en vo'.ledige bekentenis afgelegd. Ook be- kende zij een diefstal, een paar jaren geleden bij haar'oudcrs gep'eegd. HET GOUDEN FEEST VAN HET NOORDZEEKANAAL. De herdenking van het 50-jarig bestaau van het Noordzeekanaal is niet ongemerkt voor de Amsterdamsche jeugd voorbijgegaac. Dank zij de Vereeniging tot Veredeling van het Vclksvermaak. dank zij ook den Bond van Amsterdamsche Spedtuinvereenig'ngen. heb ben honderden jongens en meisjes een pretti- 'gen Woensdacrmidda- geliad in Stadsschouv;- burg en Bellevue. De Siadsschouwbttrg was tjokvol: volop genoten ze, al voordat het brandscherm werd gehaald, genietend van alles rondom. Is het, zegt de Amsterdamsche correspondent van de N. R. Crt niet haast een sprookje zoo dood op je gemak in een rood-fluweelen ko- ninklijken stoel te zitten in een zaal, die schit- terd van goud en licht, terwijl je uit voile borst alle schoolliedjes meezingt en n-ieman'J erop let, of je valsch of uit de maat zingt Dat doe je ook niet bij zoo'n feestelijke gel" genheid, dan gaat alles vanzelf goed! Je bent in afwachting van het echte tooneelstuk. dat zoo aanstonds zal worden gespeelt en luistert alvast met alle mogelijkc aandacht naar wat de directeur der Kweelcschool voor Onderwijzers, de heer G L. van Balen, ver- telt van het Noordzeekanaal, dat vijftig jaar geleden werd gegraven en waaraan Amster dam zijn opbloei te danken lieeft. En van har- te roepen ze alien met den spreker me: ,-Lang leve het Noordzeekanaal, hcera", een roep, per radio over heel de wereld verspreid. Dan gaat het scherm op en de heele zaal leeft mee met de lotgevallen van De Kat- jangs, naar het.boek van J. B. Schuil door Dom. de Gruyter bewerkt, met entrain door De Speeldoos vertoond. Terzelfdertijd luisterden de kleinere kinde- ren in Bellevue naar Opa (Cor Smits), die sprookjes vertelt, naar Marietje, met wie ze de bekende schoolliedjes zingen; irt de groo'e zaal ernaast verheugden henderden kinderen zich in de grappige lotgevallen van Clowntie en zijn collega's, door de bioscoop vertoond. Zoodat het Noordzeekanaal ongetwijfeld in dankbare herinnering van de Amsterdam sche jeugd zal blijven voortleven. Terwijl er op Ko.ninginr.edag slechts het gebruikelijke vuurwerk op de Amstel wordt afgestoken, had men deze gebeurtenis voor de stad Amsterdam van zooveel beteekenis ge- acht, dat ditmaal niet alleen aan de boorden van den Amstel, doch ook aan den IJ-oever het publiek van vuurwerk heeft kunnen ge- nieten. Het was daar aan het IJ niet zoo vol als in het zuiden der stad, maar toch stond het om 9 uur zwart van de menschen; de mist, die in den vooravond niet veel goeds voorspelde, was opgetrokken en zoo hebben de gasten van het gemeentebestuur, die dank zij de gas'vrijheid van het bestuur der stoom- vaartmaatschappij Nederland, aan boord van de Rembrandt werden ontvangen, en het publiek het vuurwerk in zijn voile glerie kun nen aanschouwen. Schooner nog dan de vele luchtgranaten. vuurpeilen, tourbillons en briljantbommen waren de tallooze lichten en vuren, die het donkere IJ omzoomden. Heel in de verte sia- ken de eontouren van twee verlichte torpedo booten scherp tegen de donkere nachtlucht af. Voor het versierde IJ-oaviljcen zond de Jason haar waterstralen. nu en dan verlicht door een dwalende schijnwerpfcundel, hoog de lucht in Aan de kanten zoemde de menig- te, het geheel een schouwsoel. zooals alleen de haven eener groote stad kon bieden. En op de Rembrandt ontvingen burgemees- ter de Vlugt en de wethoue'ers die met uit- zondering van den heer Wlbaut alien aanwe- zig waren ..tout Amsterdam". Om half twaalf hedenmorgen zijn een groot aantal genocdigden, waaronder tal van overheidspersonen en leiders van seheepvaart- en handelsondememingen, op invitatie va nde Kamer van Koophanlel en Fabrieken voor Amsterdam met een der boo ten van de ..Alkmaar Packet" van de Ruijter- kade te Amsterdam vertrokken om over het Noordzeekanaal een vaart te maken naar IJmuiden. N a mens het Comite tot herdenking van het 50-jarig besfaan van het Noordzeekanaal namen de heeren K. H. T u s e n i u s en J. K o s te 1 ij k resp wethoud^r en secreta- ris der gemeente Velsen, de honneurs waar Het Bureau van de Amsterdamsche Ka mer van Koophandel, onder leiding van den president, den heer E. H e 1 d r i n g was tot ontvangst van de vele gasmen aanwezig. In IJmuiden aangekomen, begaven de deelnemers aan de vaart zich naar het ge- bouw „Thalia", waar hun door het gemeen tebestuur van Velsen een officieele ontvangst werd bbreid. De burgemeester der gemeente Velsen, de heer R G R ij k e n s hield een toespraak. Spr. noodigde ten slotte alle aanwezigen uit straks eer dionk te willen wijden aan den voorspoed der gemeenten Amsterdam en Velsen,. Na den burgemeester van Velsen werden nog verschiller.de redevoeriogen gehouden, o a door den voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, de--heer L. H e 1 d r i g. BRUTALE OVERVAL. Te Nieuwe Pekela hebben gisteravond twee onbekiiide mannen den zoon van den kassier Oosting van de Boerenleenbank over- vallen, teen hij van een zitting van de bank terug kwam en hem van een tasch beroofd. waarn echter geen geld, maar al de boeken van de bank waren. De politie doet onder- zoek. VrQdae 5 November. Hilversum, 1050 Af. 12.Politieberichten 4.306.Concert door het H. D. O.-orkesr. 6.056.45 Orgelbespeling door den heer Ferd Kloek in he* Vereenigingsgebouw te Hilversum. 6.457.45 Vervolgles en conver- satieles Fransch. 7.45 Politieberichten. 8 10 Nutslezing. Spreker: Prof. Dr. J. Boekc, hoogleeraar te Utrecht, over: Het ontstaan van het leven op aarde. 9.Kamermuziek door het trio „Pro Arte" G. J. Haalebos, piano. G. H. Boudijn, viool. B. B. Sombroek, cello. 10.— Persberichten. Paventry, 1600 Af. 11.20 Concert door het radiokwarict en solisten (sopraan, viool, ha- riton). Volksmuziek. 12.50 Orgelconcert uit de St. Mary-le-Bow-kerk. 1.202.20 Lunch- muziek van hotel Metropole. 3.40 Schoolle- zing: Elementary French. 4.05 Schoolkinder- ooncert. N. Robinson, contra-alt. F. Wood- house, bariton. K. Koper, piano. Werken van Tschaikowsky. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Ov- kestconcm. 7.20 Tijdsein Big Ben, waerbe- richt, nieuws. Causerie: Seen on the screen. 7.50 Wagner-avond. Symphonieconcert en R Morton, sopraan. H. Williams bariton. Uit Tannhauser en De Meesterzangers. 9.50 Ver- telling door Mr. Geoffrev Moss. 10 05 Sona- te in B-moll op 58 van Chopin, door Solo mon, piano. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 10.35 Variete. Scovell en Wheldon, zang syncopatie. Vladimov's Balalaika -or- kest. Mabel Consfanduros. 11.20 Dansmu- ziek. 12.501.50 v. m. Dansmuziek uit de Studio. Parijs Radio-Paris"1750 Af. 12.50 2.10 Concert door het 0ritest Gayina. Mile. Demonthy, zang. Radiolo-declamatie. Mile. Longuet, viool. 5.055.55 Concert. 8.50 Or- kestconcert. 10.30 Sluiten. Kdnigswusterhausen, 1300 ,-Vf en Berlijn 504 en 571 Af. 7.20 „Norma", tragische opera in 2 acten van Romani. Speelt in Gallie 100 jaar na Chnstus. 9.5011.50 Dansmuziek door de Kermbachkapel. Brussel 487 Af. en Antwerpen 265 Af. 8 50 9.20 Orgelconcert. 9.309.50 Orkestcon- cert. 9.50 Voorlezing uit „La faute de Mine. Qiarvet", roman. 10.10.50 Orkestconcert. Miinster410 Af. 12.501.50 Muziek- novellen en schetsen van W. Moller. 1 50 Rijkspostreciame. 3.354.20 Keukenpraatjc. 4.204.50 Pianokwartet C-moll op. 1, Men delssohn. 4.505.50 Werken van Lehar, Fall, Strauss. 5.50—6.20, 6.40—7.20 Lezin- gen. 7.20—8.35 „Die Condottiere". kktcht in 4 acten. 8.4010.20 ..Svlvia". tooneel NA DEN AANSLAG OP MUSSOLINI. DiniSdag poogden twee grcepen fascisten in Genua het huis van dco socialistischen advocaat Rossi, dat door douane-beambten en carabinieri werd bewaakt, binnen te drin- gen. Op een bepatilcl moment losten eenige douanebeambten, die weerstand bodtn, eeni ge schoten op de fascisten. van wie er twee werden gedood. Bij de betoogingen op de redactiebureaux van de „Lavora" in Genua en de „Gazeti- no" in Venetie werd een lid der carabinieri gedood. Bij Nice kwam een stoet Fransche oud- strijders, die van het kerkhof terugkeerdeu. in botsing met een groep fascisten. Er werd hevig gevochten. De Fransche regeering heeft een onderzoei gelast naar de incidenten in Ventimiglia. EEN ROOVERHOOFDMAN GEDOOD. Te Detroit is de leider van een rooverben- de, en zekere Cunnliffe, die in de wandeling „Kilter Cunnliffe" wend genoemd, door een van zijn eigen mannen, een zekeren Olseu, in een dronkemanstwist over den buit van een bankroof doodgeschoten. Torn politie- agenten en de buren een poging deden om van Olsen te weten te komen wat de oorzaak was van de schietpartij, schoot Olsen een politieagent dodd en wondde twee burgers, doch hij werd tenslotte zelf door een politie agent doodgeschoten. De laatste wandaad, waaraan Cuniifte zich had schulddg ge- maakt, was een postdlefstal op 14 October in New Jersey, waarbij hij den bestuurder van den postwagen doodschoot. Hij werd verder gezocht wegens het doodschieten van twee toeristen, vadler en zoon, in Nieuw- Brunswijk, en het deelnemen aan een bank- roof te Belmore, op Lcng Island, in 1924, waarbij een koopman doodelijic gewond werd. In Olsen's woning werden voor een be drag van bijna 10 000 dollar haar geld en vele flessohen champagne en whiskey gevon- den. DE VEEMMOORDPROCESSEN. De jury te Landsberg heeft in het veetn- moordproces-Groschke den luitenant Schulz, Willv Klapproth, Glaser en Vogel vrijge- sproken. De drie laatstgenoemden werden onpmiddeliii kin vrijheid gesteld. Schulz blijft nog in hechtenis, dlaav hij zich nog in andere veemmoordprocesseu zai hebben te verantwoorden. De beklaagde Erich Klapproth, die bij den morod op Groschke aanwezig is geweesi, werd wegens medcplichtighcid aan mootrl veroordee'd tot 15 jaar tuchthuisstraf, met aftrek van 14 maanden preventiyeve hechte nis, en 10 jaar ereverlies, luitenant Rafael tot 6 jaar tuchthuisstraf met aftrek van 19 manden preventieve hechtenis, en 5 jaar eer- veriles. Schiburr, die den vermoorde op beestadt- tige wijze heeft mishandled, werd tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van 4 maanden preventieve hechtenis veroordeeld De overige beklaagden kregen gevangems- straffen van 4 tot 9 maanden. Van voorwaar- crelijek veroordeeling kan bij geen der be klaagden sprake zijn.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1