Alkmaarsche Caiirant PUR0L Ruwe,Schrale Huid Zaterdag 6 November In en om de hooldstad. Voor de fmisvrouw. Handera Acfit en Twlntlgsti Jaargang, CCVIII. 50 jaar Noordzee-kanaal IJmuiden. Het kanaal naar den Rijn. We hebben de vorige week op bezoek ge- had een groot aantal leden van Zuid-Duitsche Kamers van Koophandel en ons gemeente- bestuur, onze eigen Kamer van Koophandel, onze groote industrieelen, hebben alles ge- daan wat in hun vermogen was om die vreemdelingen uit den nabuurstaat niet al- leen zoo hartelijk mogelijk te ontvangen, doch ook en dat was misschien van nog grooter beteekenis in de dagen, die ons land doorleeft met betrekking tot het Belgische tractaat niets verzuimd om hen te door- dringen van de beteekenis, die Amsterdam bezit als belangrijke handelshaven van het Europeesche continent. Gelukkig, ten aanzien van de ontvangst van vreemdelingen, die als officieele verte- genwoordigers op het gebied van handel, nij- verheid, wetenscnap enz. herwaarts komen, handhaaft ons gemeentebestuur nog steeds, trots alle beroep op bezuiniging die zeker in menig opzicht niet geheel misplaatst is de traditie van eeuwen her, hen te ontvan gen met de gastvrijheid, waarvan Amster dam door alle eeuwen heen den goeden naam heeft gehad. En aan die traditie wordt steeds gepaard degelijkheid, gezonde degelijkheid, in dien zin, dat men de bezoekers van over de grenzen uitnemend weet in te lichten over •hetgeen wij op het gebied, dat hun bezoek geldt, kunnen toonen en meestal kunnen wij gerust zeggen, dat die vreemdelingen met een zeer gunstigen dunk, van hetgeen wij hun toonen konden. huiswaarts gaan. Het bezoek der Duitsche handelsvertegen- woordigers kwam al zeer juist gedurende de dagen, waarin Amsterdam herdenken kan ■het feit. dat een halve eeuw geleden de nieuwe waterweg naar zee voor de scheep- vaart dienstbaar werd gemaakt; zij hebben kunnen zien, welke gevolgen die gebeurtenis van November 1876 voor de hoofdstad heeft gehad, hoe de handeloinrichtingen zich heb ben ontwikkeld op reusachtige schaal, hoe de koopvaardijvloot gegroeid is tot eene, die medetelt onder de eersten der wereld, hoe, bovenai. geen schatten zijn gespaard ge- worden. en nog v/orden besteed om dien wa terweg naar zee te maken tot <-en, die hoe langer hoe meer is gaan medetellen onder de merkwaardigste van dien aard ter wereld. Toen de Duitsche handelsvertegenwoordi- gers aan het feestmaal, hetwelk zij hoffelijk hun Amsterdamschen vienden in den huize ,,Krasnapolsky" aanboden. ook de eer had- den van de tegenwoordigheid van Amster dam's eersten magistraat. heeft deze in zijn tafelrede, wijzende op de gedenkdagen met betrekking tot het Noordzee-kanaal, gezegd: „Zonder de totstandkoming van ons Noord zee-kanaal zou Amsterdam geworden zijn een der doode steden aan de Zuiderzee" Geen juister woord dan dat zeker, kan bur- gemeester De Vlugt gesproken hebben. Aan diezelfde Zuiderzee, die in den grooten bloei- tiid der Oost Indische Compagnie de weg was. waartangs haar rijk-bevrachte schepen uit alle verre landen der wereld naar Am sterdam kwamen. zou Amsterdam thans zon- der het doorzettingsvermogen van hen. die meer dan een halve eeuw geleden, trots zoo- veel tegenwerking en zooveel tegenspoed, Holland op Zijn Smaist vermochten door te graven, een onbeteekenende plaats gewor den zijn, terwij! zij nu zich rekenen kan on der de belangrijkste havens en handels- plaatsen. Of de groote massa der Amsterdammers wel beseft wat zij aan het tot stand komen van het Noardzeekanaal te danken hebben? De vraag moge vrecmd Klinken, toch is zij, dunkt mij. niet geheel misplaatst, wanneer men ziet met welke onverschilligh"id het feit van dit 50-]arig bestaan van den water weg hier wordt bekeken Zeker, te dagbla- den nemen er genoeg notitie van. wijden er tal van hun kofommen aan; gemepntebestuur en Kamer van Koophandel herdenken het feit door het uitgeven van gedenkboeken en op de scholen zullen deze week zeer juist gezien populate geschreven boekies, de geschiedenis van het kanaal vermeldende. aan de leerliugen worden uitgereikt; lezin gen over den waterweg zijn gehouden en eenige fee^telijkheden. waaronder een vuur- werk op het IJ een schouwspel, door el- ken rechtgeaarden Amsterdammer bij elk festijn hoog gewaardeerd brengen onzen burgers in herinnering wat het kanaal naar zee voor hun stad te beduiden heeft. maar ik heb nergens kunnen bemerken van een uit den boezem der bevolking gekomen spon- tanen wensch om dit halve-eeuw feest te maken tot een algemeen vreugdebetoon Ik heb op den len November te Amsterdam alle vlaggentooi gemist, misschien dat men de vlaggen a.s. Donderdag nog hier en daar zal ontplooien, omdat dat de „offi-cieele gedenk- da.g" zal wezen, maar men had mogen ver- wachten. dat deze geheele week „in het tee- ken var het Noordzee-kanaal" zou hebben gestaan. Toen het in 1901 een kwart eeuw had bestaan, heeft men er den spot mede ge- oreven-, dat IJmuiden. h°twelk toch ontegen- zeggelijk zijn geheele bestaan en zijn groei tot belangrijke gemeente aan de doorgra- vmg van ^Holland op zijn Smaist te danken had. er eigenlijk geen notitie van bad geno- men, er is toen te IJmuiden zelf, narr ik meen, een spot-gedicht over die „geheel-ont- houdtng" verspreid; thans zou IJmuiden wel fen beetje recht hebben met de Amsterdam- "erste spotten, die niet in hun duizendtallen net 50-jarig bestaan van het kanaal herden ken. November moge zich niet tot groote festijnen leenen, ditmaal kon men toch wel «en uitzondering gemaakt hebben. Hoe schit zou dit gedenkfeest zich nie. geleend hebben tot een historischen optocht, waarin men het geheele handelsleven der stad. door ajle eeuwen van haar bestaan heen kon heb ben afgebeeld en een vlootrevue van alle eaartuigen. die het IJ in de geschiedenis van ait water gedragen heeft, ware evenmin wisplaatst geweest; men had, door histori- sche platen voorgelicht, zeer goed de oude ruodellen der schepen kunnen bouwen. Wel is waar is in deze week e'en kleine vlootrevue te IJmuiden, doch een historisch beeld van Amsterdam's scheepvaart-ontwikkeling gaf die toch zeker niet. Wie weet wat men over vijf-en-twintig jaar zal doen, als men weder een mijlpaal in de geschiedenis van het ka naal zal genaderd zijn en de waterweg van nog meer beteekenis zal zijn geworden, dan op dit oogenblik het geval is, want men weet, het volmaakte van het Noordzee-kanaal is nog niet bereikt. De derde reusachtige sluis, die, voor zooverre op dit oogenblik in aanbouw, de bewondering der Duitsche be zoekers heeft opgewekt, zal, eenmaal vol- tooid, schepen van de aller-grootste afme- ting kunnen doorlaten, en als binnen eenige jaren de volledige verruiming van het kanaal een feit za lzijn geworden, zal het geworden zijn tot de grootste der bestaande kanalen ter wereld. Maar dat alles neemt niet weg, dat men deze week alle reden zou gehad heb ben „er eenige feestdagen van te maken", wat te IJmuiden wel het geval is geweest in verhouding tot de middelen, waarover men in die zooveel kleinere plaats beschikt. Het eigenaardige is nog steeds, dat de ver- binding tusschen Amsterdam en zijn voor- haven eigenlijk nog even primitief is als vijf- tig jaren geleden, want over land moet men, met den trein reizende, nog steeds een zon- derlingen omweg maken om van hier uit IJmuiden te kunnen bereiken. Er is in de laatste jaren een beweging gaande om de plaats te maken tot een badplaats en wanneer het volgend iaar de electrische beweegkracht cp de spoorlijn AmsterdamRotterdam en HaarlemIJmuiden werkelijkheid zal zijn geworden, zullen de kansen van IJmuiden als badplaats aanmerkelijk stijgen, maar dan zal het des te zonderlinger zijn, dat de Am sterdammers niet langs oenToisten en vlug- sten weg zullen kunnen gaan tot een verpoo- zingsplaats aan zee, die feitelijk hun zee- badplaats bij uitnemendheid behoorde te zijn en dat evengoed voor hen een forensen- verblijf moest kunnen zijn als Zandvoort, dat in de eerste plaats als Haarlem's badplaats moet worden aangemerkt. Edoch, misschien dat over een kwart-eeuw ook dit alles verwe- zenlijkt zal zijn. Met de nieuwe sluis en met de kanaal-ver- ruiming, die volgen zal, gaat het Noordzee- kanaal nog steeds meer in beteekenis voor Amsterdam winnen en ge weet, men beseft zulks hier reeds lang, getuige de belangrijke havenwerken Coenhaven die nu in het westelijk deel der stad deels reeds voltooid, deels nog in aanbouw zijn. Rest nog de hoogst noodzakeliike verbetering, die Am sterdam noodig heeft in den vorm van een verbetering der verbinding met den Rijn. De blik van degenen, die indertijd het Merwede- kanaal zoo krachtig verdedigden en tot wer kelijkheid deden worden. is, jammer genoeg, niet ruim genoeg geweest. Wie ooit in de ge- legenheid was de scheepvaartbeweging op dit kanaal te volgen, zal weten, dat een betere waterweg van hier naar den Rijn lang geen overbodige weelde in het belang der hoofd stad zal zijn. Dagelijks kan men zien, dat het Merwedekanaal absoluut niet meer voldoet aan de eischen, die aan zulk een belangrijken verkeersweg gesteld moeten worden, het is veel en veel te smal en dagelijks moet men er zich over verbazen, dat een geregeld ver- keer op dit water nog mogelijk is, zonder dat ieder oogenblik aanvaringen plaats heb ben. Wij leven in het teeken van verkeersver- betering, elken dag kan men er over lezen. elken dag wordt gewaagd van meer of minder ernstige' ongelukken, die op onze Nederland- sche vvegen, en niet het minst op de hoofd- wegen om Amsterdam, plaats hebben. Ver betering is gelukkig althans in uitzicht, de Wegenwet is in wo: ding. Maar naast die landwegen is een eisch voor onze stad, een zeer groote eisch. de verbetering van den voornaamsten waterweg, die Amsterdam met Duitschland verbindt. Aan dien eisch zal zeker void aan worden en als het Merwede kanaal door een beteren waterweg naar den Rijn vervaugen zal zijn en de waterweg naar zee nog belangrii'ker zal zijn geworden, dan hii op ziin viiftigsten iaardag reeds is wel. <-'an is er misschien kans. dat Amsterdam het 75-mris bestaan van het Noordzee-kanaal heel schitterend zal vieren. SINI SANA. Uit enze Staatsmachine. Een lezeres vraagt mij van patronen voor bedjasjes, omdat de legenwoordige gebreide jumpers en vestjes haar zoo verve]en. Ik ben nooit erg voor gebreide kleeren in bed; dat hinderd niets voor wie even wai wil rusten, doch gaat wel hinderen aan een zieke, aan iemand, die dagenlang in zoo'n jakje ligt. Crepe de chine aesnoods met ge- watteerde voering, gewone crepe wasch- zijde of vyella zijn veel beter voor dat doel geschikt .Hier heeft u een model, dat aan vele eischen voldoet: het is warm en toch luchtig, elegant en flatteus. Het moet iets korter zijn dan een jumper; de hals is v-vormig uitgesneden en van achteren rond (vooral laag uitsnijden van achteren); het sluit van voren met een flinken strik en het mouwtje reikt tot halverwege de boven-ar men. Voor een jeng meisje of een magere pa tient is de donsafwerking van hals en mou- wen zeer plezierig. Een gezette dame doch beter kantgarneering te nemen; dat kleed meer af. Zij moet de kant om den hals laten vallen en van voren laten eindigen in den fichu. Het mouwtje kan wel iets langer wor den, b.v. tot den elleboog; de kant valt dan lesjes over den onderam heen. Zwaarzieken koortspatienten trekt men na tuurlijk nooit zoo'n palcjc aan. Maar voor menschen, die b.v. door een arm- of been breuk na een operatie, door een aanval van hebt of wat dan ook k.ngen tijd bedrust noodig hebben, is het een ideale dracht, die verwarmt en toch niet broeit. Jonge meisjes moeten een zacht, heel bleek rose jakje nemen, afgezet met zwanen dons en een grooten blauwen strik. of een blauw jasje met een wit lint; zwarte vrou wen (ik bedoel met zwart haar) staan geel en lila ook uitstekend. Oudere dames kunnen een donkerlila jasje kiezen met creme kant of een grijs bontrandje .Men moet er echter om denken, dat patianeten dik'wijls buitengewoon ,gevoelig zijn en dan last hebben van t bont, dat haar kriebelt of te warm is. Ook kan men een patient niet laten passen natuurlijk. Men doet dan het beste om een jumper van de zie ke na te knippen, een iets kleiner model, om dat er onder het beddejakje haast geen l'in nengoed gedragen wordt. Maar als u per se iets wilt haken, maak dan een pelerine; dat is ook een lichte dracht en heeft bovendien het voordeel, dat de zieke het vlugger om kan slaan en af kan laten glijden dan een jasje met mouwen. Ik heb verscheidene patienten gezien, die uiterst tevreden waren met deze pelerine. In zwart en wit is zij zeer geschikt voor oudere dames u kunt ook twee nuances van een kleur kie zen. U heeft hiervoor noodig: 100 gram dun ne zwarte wol en 50 gram dunne witte; bene vens een celluloid haaknaald van 5yz m.M U begint met zwart of de donkere tint Zet 8 kettingsteken op en sluit ze; lste toer: haak hier 24 stokjes om heen; 2de toer; 2 stokjes in 1 steek, 1 stokje in den volgenden, 2 stok jes in 1 steek, enz. (dit vormt 12 punten) 3de' toer; herhalen op elke punt 2 stokjes in 1 steek, verder 1 stokje tusschen 2 steken in op deze manier gaat u 12 toeren door De stokjes, die hierna volgen, moet u zeer los ha ken, dat geeft het flossige aan den dock. 13de toer: 3 kettingsteken, 4 stokjes tus schen de eerste 2 stokjes van den vorigen toer; 2 stokjes overslaan, 1 vaste, 3 ketting steken, 1 vaste in een steek, 2 stokjes over slaan; 4 stokjes in een steek enz. als't be gin van dezen toer tot er 20 maal 4 stokjes 1 vaste. 3 kettingsteken, 1 vaste zijn. Nu 4 stokjes, 2 overslaan, 4 stokjes witte draad aanhechten en hiermee doorhaken (zwart afbrokendrie stokjes in een steek 2 overslaan; 3 stokjes in een steek enz., tot er 34 maal 3 stokjes zijn Dan zwarten draad weer aanhechten en witten afbreken; 4 stok jes in een steek, 2 overslaan, 4 stokjes in eer. steek; toer met een halve vaste sluiten. 14de toer: 4 stokjes tusschen de 4 stokjes van den vorigen toer; 1 vaste; 3 kettingste ken, 1 vaste in de 3 kettingsteken van den vorigen toer; 4 stokjes, 2 overslaan; 4 stok jes, wit aanhechten en verder dezen toer ver- volgen als den vorigen. De 15de tot en met de 19de toer zijn ge- lijk aan den 14den. 20ste toer: 3 kettingsteken. 6 stokjes in het midden der 4 stokjes van den vorigen toer; 1 vaste; 3 kettingsteken, 1 vaste 6 stokjes enz.; herhaal dit 20 maal; daarna met wit 34 maal 4 stokjes. De 2lste en 22ste toer zijn net als de vo rige. De 23ste: 3 kettingsteken, 8 stokjes in het midden der 6 stokjes; 1 vaste, 3 kettingste ken, 1 vaste; dit 20 maal met wit herhalen; 4 stokjes in het midden der 4 stokjes van den vorigen toer; 1 stokje tusschen de 4 stokjes; 4 stokjes, enz. De 24ste en 25 ste toer zijn gelijk aan den 23sten toer. De 25ste en 26ste zijn geheel zwart. De 26ste toer is: 3 kettingsteken, 8 stok jes, 1 kettingsteek, 1 vaste in de 3 ketting steken van den vorigen toer; 1 kettingsteek, 8 slokjes; dit 20 maal herhalen; dan stokjes, 1 kettingsteek, 1 vaste, 1 ketting steek, 6 stokjes, enz. Deze pelerine sluit van voren met twee lin- ten; de doek wordt natuurlijk dubbel gevou- wen, zoodat he* begin van het handwerk (het vaste gedeelte) om de schouders valt. Behal- ve voor zieken is deze doek ook zeer prac- tisch voor oude dames, ie veel sti! zitten en dan last hebben van de „koude botten"! IJ kunt r een rose zijden voering onder zetten; dat geeft wat stevigheid aan de pelerine en schijnt ook aardig door. ,De volgende maal zal ik u een paar toilet- en spelkussens beschrijven. Nu alleen nog even een leuken eierwar- mer, die u in no time in elkander hebt! U haakt hem in zephirwol; zet 3 steken oop en haak ze dicht. Haak in dit gaatje en- kel vaste steken en meeraer bij iederen toer Na zes toeren moeten er ongeveer 28 vaste steken zijn. Nu nog 5 toeren, waarin op iederen toer 2 steken worden gemeerderd. Haak dan een randje va&ten in een andere kleur van 5 toeren zonder meerderen. Maak er een ster bovenop in weer een ander tintje door 6 dubbele stokjes op den top van den warmer te zetten en haak daar een lusje van vasten aan. Dit is een ideal handwerkje voor kleine peuters, die ook zelfs iets willen maken voor Sinterklaas; zij gebruiken er al uw wolre- stantjes aan op; hoe kleuriger de wanner is, hoe liever Een handige haakster -verkt kleine bloem- pjse van louter vasten en hecht die nog op den rand. Een lezeres heeft het patroon, dat ik 8 October opgaf voor een klcedje, nagebreid en is tot de ontdekking gekomen, dat zij geen 72 steKen op elke naald had na den tienden toer. Zij heeft daarna den toer; een teem w.« slaan enz. nog eens gebreid. Toen was het in orde. Misschien kan dit advies, waarvoor ik haar dank zeg, anderen, die het eveneens willen nabreien, helpen. Op de andere vra- gen, die zij mij deed, kom ik een dezer weke terug. springende lippen Raclio-hoekje Zortdag 7 November. Hilversum, 1050 M. 10.v.m. Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Bussum. Voorganger: Ds. A. J. Wormgoor. Zingen: Ps. 42:1 en 3. Votum en zegen. Lezen de Wet des Heeren en zang: Ps. 51:1, Lezen: Marcus 9:4-29. Preek. Inleidend woord, Tekst: Marcus. 9.24. b. Gebed, zingen: Ps. 72:5 en 7. le Gedeel te preek. Zingen: Gez. 58:2 en 7. 2e gedeelte preek, Gebed en Dankzegging. Zingen: Ps. 73:12 en 13 Zegen. 2.30 Concert door de Amsterdamsche orkestvereeniging, onder lei- ding van Frans van Diepenbeek, in „Artis". 7-— V.P.R.O.-uitzending uit het Gebouw v, d. Ned. Prot. Bond te Hilversum. Spreker: Ds. A. de Kat Angelino, Ned. Herv. Pred te Gorinchem, over: Akkers waarin schatten verborgen liggen. Tekst: Matth. 13:44. Vo tum. Vcorlezing van een gedeelte van Mat- tbeus 13, Gebed, Psalm 116:1, 7. Preek le dc-el. Zang 194:4,5. Preek 2e deel. Nagebed. Gezang 11:1, Zegenbede. De liederen wor den gezongen door het V.P.R.O.-koortje. 8.— Persberichten en Sportuitslagen. 8.10 Con cert door het H. D. O.-symphonieconcert, on der leiding van Willem van Warmelo Solist: Nico Treep, viool. Werken van Mendelssohn, Svendser. en Grieg. Daventry1600 M. 3.20 „Waldensian, Walloon and Huguenot service", uit de Crypt van de Canterbury Kathedraal. Orkest, koor en preek. 4.20 „Messias" van Handel. Sym- phonie-orkest. Het Sheffield koor en vocak solisten. 6.206.35 Lezing: Livingstone's country to-day. 8.20 Klokkengelui. 8.25 Kerkdienst in de studio. 9.— Het Streatham Singers, dameskoor. 9.15 Causerie: The Bri tish Legion, Poppy Day. 9.20 Weerbericht. nieuws. 9.35 Balladen-concert. Het Casano Octet. E. Schumann, alt. D. Smith, bariton Pou shnoff, piano. 11.05 Sluten. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 1.05— 2.10 Concert door het orkest G. Smet. Hr. de Buxeuil, zang. 5.05—6.10 Concert door de Jazz symphonic. Dansmuziek. 8.50—11.— Orkestconcert. Konigswusterhausen, 1300 M. en Berlijn 504 en 571 M. 7.20 Voorlezing van eigen werken door Heinrich Mann. 9.50—11.50 Dansmuziek. Brussel 487 Af. en Antwerpen 265 M. 8.50 10.50 Galaconcert. Orkest en Hr. Thelma, zang. 10.50 Persberichten. Munster, 410 M. 8.20—9.20 Orkestcon cert. 10.35—11.20 Lezing. 11.20—12 20 Volksconcert. 2.353.20 Madchenkranzchen. 3.20—4.20 Liederen en duetten. 4.20—4.50 Theaternovellen. 4.50—6.20 Orkestconcert. 6.257.20 Lezingen. 7.208.50 Gedichten van H. Mann. 8.50—10.20 Concert. Orkest en Dubbellcwartet (zang). Maandag 8 November. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten. 5-^-6.Kinderuurtje door Mevr. Ant. van Dij'k. 6.-6.45 Concert door het H. D. O.-or- kest. 6.457.15 Tuinbouwpraatje door den heer J F. Gh. Dix, uit Heemstede, over: Bloembollen in den tuin. 7.15—7.45 Engel- sche les voor beginners. 7.45 Politieberichten. 8.10 Vlissingsche avond. Harmonie-orkest „Ons Genoegen", Dir. C. G. Govaarts. Man- dolmever. „Apollo", Dir. P. C. Oorschot. Ge- mengde zangver. „Looft den Heer", Dir. Theo Hofelein. Vlissingsch Mannenkoor „Door oefening ontspanning", Dir. J. A Hollaers. The Flushing band (dans orkest), Dir. Corns, v. Beers. P. C. Oorschot, Gui- taar-solist. Mien Kuipers. Mandoline soliste Lezing door den heer Houtekamer, over: Mooi Zeeland. De heer C. J. de Ruyter, hu morist. 10.Persberichten. Daventry, 1600 Al. 11.20—1.20 Het radio- kwartet en solisten (bas, bariton, mezzo-so- praan, piano). 1.202.20 Lunchmuziek. 3.20 School lezing: Fishes of sport. 3 50 Dansmuziek door de R. A. C.-band. 4.35 Le zing: Makers of modern Europe, Cavour. 3.50 Dansmuziek door de R. A. C. band. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Balladenconcert. V. Lambelet, sopraan. E. Owen, viool. V. Car- ne, tenor. 7.— Padvindersberichten. 7.10 Causerie: National Wireless week. 7.20 Tijd- sein Big Ben, weerbericht. nieuws. 7.50 Con cert door de versterkte militaire band. S. Ro bertson. bas. le deel: Engelsch programma. 8.50 „Congo night", melodrama van R. Hughes. 9.20 Concert door de versterkte band. 2e deel. 9.50 Lezing: The league and the legion. 10.05 Zangcyclus: Die Mullerin. van Schubert. S. Wilson, zang. 10.20 Tijd- sein, weerbericht, nieuws. 10.35 Variete. N. Kenyon, Schotsche komiek. Hedges Bros en Jacobson, syncopatie. Ivy St. Helier, imitaties Will Hay, komiek. B. Milton en Mabel Marks, liedjes aan de piano. 11.35 Dansmu ziek van cafe de Paris. 12.20—12.50 v. m Nick Lucas. Amerik. humorist. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50— 2.10 Concert door het orkest Gayina. Mme Daumas, zang. 5.05—5.55 Concert. Mmes. Joly, viool. Lorio, zang. Melle. Bonhomme, zano\ 8.50—10.20 Concert. Konigswusterhausen, 1300 M. en Berlijn 504 en 571 Af. 7.20 „Die Grosherzogin von Gerolstein", operette van Offenbach in 3 ac- ten. 9.50—11.50 Dansmuziek door het orkest Ette. Brussel 487 M. en Antwerpen 265 Af. 8 20 —10.50 Gala-avond. „Les pecheure de per- les", opera in 3 acten, Bizet. „L'Enfant et les sortileges", fantasie in 2 acten. „Romeo en Julia, Opera. Munster, 410 M. 10.50—11.50 Drkesfcoo- cert. 12.50—1.50 Legermarschen door orkest. 3.204.20 Gedichten van F. Renter. 4.20 —5.20 Zitherconcert. 5.2C—5.50 Voordradi- ten. 5.506.20 Dieren-geschiedenissen 6 40 —7.20 Lezingen. 7.20—8.35 „Hanne1es Himmelfahrt". Hauptmano. S.38^-10 20 Wagner-concert No. 269 1926 De Invordering van 'sRijks Directe Belastingen. In Staatsblad No. 334 wcrd afgekondigd een Koninklijk Besluit, waardoor de tekst der wet op de invordering van 's Rijks directe belastin gen, na al de wijzigingen, welke deze wet in den loop der tijden ondergaan had, opnieuw werd bekend geihaakt. Zulk een publicatie was hcusch wel noodig. Immers deze wet ver» seheen den 22 Mei 1845 en word sindsdien twaalf maal gewijzigd. In 1869, 1893, 1896, 1911, 1921, 1922, 1923, 1924, 1926 (10 Juni en 31 Juli). Deze wet heeft dus geen betrekking op de vaststelling van den aanslag, maar alleen op de wijze, waarop de invordering zal geschieden. Vandaar, dat de wet uitgaat, in Artikel 1, van de veronderstelling, dat de aanslag er is. Ge» noemd artikel toch luidt: De invordering der directe belastingen geschiedt krachtens kohie» ren, welke aan den ontvanger ter invordering worden ter hand gesteld. De ontvanger is nu de brug tusschen de hoogere belastingsautorb teiten en de belastingbetalers. Hij toch zendt zoo spoedig mogelijk kosteloos aan ieder be-- lastingbetaler het aanslagbiljet. waarop de be« lastingsehuldige alles kan lezen wat hij reeds lang wist of te weten noodig heeft met betreks king tot de belasting. Nader daarop in te gaan zal niet noodig zijn, daar ieder wel weet, wat op zoo'n biljet te lezen v.alt. Iedere betaling moet op dit biljet worden ge» boekt. Maar ofschoon feitelijk de in gebruik geraakte wijze van betaling per postscheques en girodienst hier niet genoemd wordt als bij de wet toegelaten, is deze wijze van betaling er toch een, die niet in overeenstemming is met de letter van deze wet, welke nadrukkelijk zegt, dat iedere betaling aanstonds op het bib jet moet geboekt worden. Raakt een biljet in het ongereede, dan kan de belastingschuldige een nieuw biljet ontvangen, waarvoor hij 10 cent te betalen heeft. Als men nu aan het be* talen gaat, dan heeft de voorkeur de betaling van schatting, telling of herziening en van vers volging, dan de zegelrechten der kwitantien en ten slotte de aanslagen of termijnen, waarbij ook geldt, dat dc oudste rechten het aller* zwaarste wegen. Natuurlijk is iedere aanslag in zijn geheel verschuldigd door hem of haar ten wiens name hij staat, maar als in den loop van het jaar blijkt, dat bij de vaststelling van de aanslagen voor de Grondbelasting verkeer* de tenaamstcllingen hebben plaats gevonden, welke een verandering of splitsing van den aanslag mogelijk maken, dan is een eenvoudig bevelschrift van den provincialen inspecteur der directe belastingen reeds voldoende om de fout te herstellen. Merkwaardig is ook bij de Grondbelasting de bepaling, dat bij eigen* doms*overgang van onroerende goederen de nieuwe bezitters aansprakelij'k zijn voor de Grondbelasting van het loopende en het vorige jaar, welke op hun nieuwe bezit rust. Nog andere bepalingen zorgen ervoor, dat de versehuldigde gelden der directe belastin* gen binnenkomen. Want in artikel zeven wordt gezegd, dat huurders, pachters, bruikers, ontvangers, rentmeesters, zaakwaarnemers, no* tarissen, griffiers, deurwaarders, ondernemers van publieke verkoopingen, curators in boedels van gefailleerden of van in staat van kennelijk onvermogen verkeeren.de belastingschuldigen en alle andere houders en schuldenaars van penningen aan dezelve toekomende verplicht zijn op de daartoe gedane vordering van den ontvanger voor rekening van den belasting* schuldige de door dozen versehuldigde directe belastingen te voldoen, waarbjj echtcr de bepa* ling getroffen is, dat zij niets meer te betalen hebben, dan het geld dat ze, qualitate qua, on* der hun berusting hebben. Indien ze in gebreke blijven te voldoen aan de vordering van den ontvanger, kan bij hen -executoriaal beslag worden gelegd. Dat kan ook geschieden bij de werkgevers met betrekking tot het aan de in hun dienst zijnde arbeiders toeko^aende loon, evenals de belasting, verschuldigd door hen, die bezoldiging genieten uit 's Rijks kas op die bezoldiging kan worden ingehouden, waarvoor de minister van Financien de noocjigc voor* schriften geven moet. Omtrent de voorschriften betreffende de be* taling in termijnen, meenen we, dat onze le» zers voldoende op de hoogte zijn, zoodat we ons ontslagen achten van den plicht daar ver* der over uit te weiden. lets anders is het met de omstandigheden, waaronder de directe be* lastingen terstond invorderbaar zijn in haar geheel. Dit toch kan het geval wezen, bijvoor* beeld, wanneer de belastingschuldige in staat van faillissement is verklaard of in staat van kennelijk onvermogen, of in geval van in be* slagneming van roerende of onroerende goe* deren vanwege het Rijk of van verkoop dier goederen tengevolge van beslagneming door anderen en wanneer de aangeslagene het Rijk metterwoon wil verlaten. Ook over het bindende van den aanslag ge* durende de behandeling van een bezwaar* ■schrift of van een verzoek om ontheffing en enkele andere minder vaak voprkomende om* standigheden behoeven we hier niet te spre* ken, ieder weet, dat hij in zulke gevallen toch te betalen heeft. Wanneer is een directe belasting verjaard? Daarvoor moeten zijn verloopen sedert de dagteekening van het aanslagbiljet of der ken* nisgeving van het bevelschrift of van de laatst beteckende acte van vervolging minstens drie jaren, maar daarvoor tellen niet mede jaren buiten het rijk doorgebracht. Het is bekend, dat de belastingen den voorrang hebben op andere verplichte betalingen; wat de Grondbe* lasting aangaat op den opbrengst der onroeren* de goederen en op de aan den belastingschul* dige toebehoorende veld* en boomvruchten en turf te velde en op de goederen zelf, die aan de belasting zijn onderworpen. Wat de overige directe belastingen betreft op al de roerende en onroerende goederen van den belasting* schuldige. Van dit recht van voorrang zijn uit* gezonderd de gerechtskosten, uitsluitend ver* oorzaakt door de uitwinning van een roerende of onroerende zaak, verder de gerechtskosten, uitsluitend veroorzaakt door uitwinning en boedelredding (Art. 1185 en 1195 B. W.) Ook over het bepaalde omtrent de vervol* ging is men voldoende ingelicht. Eerst komt de aanmaning (tien dagen tijd om te betalen, de oude waarschuwing verdween reeds lang), daarna komt het dwangbevel, medebrengende het recht van parate executie, dat is het recht om de bezittingen van den belastingschuldige aan te tasten zonder expresselijk vonnis. Heeft iemand een ambt of bediening, dan kan, evenals op zijn pensioen, daarop beslag worden gelegd, met dien verstande, dat daar* van 800 voor beslag niet vatbaar is. Beslag op loon is mede toelaatbaar, maar met dien verstande, dat daarbij in acht worden genomen de bepalingen van artikel 1638 litt g van het B. \V., waarin de grootte van het in beslag te nemen deel van het loon wordt geregeld. Tegen een dwangbevel kan men in hooger beroep gaan bijNde rechtbank van het arron* dissement waarbinnen het kantoor van den ontvanger gevestigd is, maar het verzet kan nooit gericht zijn tegen de wettigheid of de hoegrootheld van den aanslag. Wijst de recht* ban het verzet af, dan is hooger beroep alleen maar mogelijk na betaling van de belasting en de verdcre kosten. Over het verder bepaalde in geval van inbe* slagneming yillen we hier zwijgen. We merken alleen nog op, dat door of vanwege den minis* ter van Financien aan iemand, die niet in staat is de belasting te voldoen, geheele of gedeel* tclijke kwijting kan worden verleend, ook kan op dezelfde wi; e uitstel van betaling worden verleend, in welk geval echter rente berekend wordt voor de niet, betaalde gelden. Wat de weinige overige bepalingen dezer wet betreft, we meenen, dat ze van zoo algemeene bekend* heid of van zoo weinig beteekenis zijn, dat we ze buiten bespreking kunnen laten. Doos 30-60-90ct.Tube80ct. Bij Apoth.en Drogisten

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 9