Sport S a si s 312 i e is m s Yoor het schafoloneereri zgii alle benoodigdheden ?©r- krjjsbaar bfl L. FRANKENBERQ, Alkmaar. DE UITVOERING VAN DE ZUIDERZEESTEUNWET. De generale commissie Zuiderzeesteunwet heeft in haar laatst gehouden vergadering de wijze van uitvoering van de Zuiderzee steunwet nader besproken. De verschillende onderdeelen, zooals die in de wet worden ge- regeld woetlen verwezen naar uit het midden der generale commissie gevormde sub-com- sies. HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. B. en W. van Rotterdam hebben een brief gericht aan den minister van buitenlandsche zaken in verband met diens in de Kamer ge houden rede. Zij hebben het nuttig geoordeeld den loop van zaken, met betrekking tot de aangelegen- heid van Rotterdam in bijzonderheden weer te geven, teneinde weg te nemen den indruk welke gewekt is dat 't gemeentebestuur van Rotterdam, daartoe in de gelegenheid £esteld toen het daarvoor de tijd was, verzuimd zou hebben bezwaren te opperen tegen de kana- len Antwerpen—Ruhrort en Antwerpen Moerdijk. NEDERLANDSCHE VERTEGEN- WOORDIGING BIJ HET BELGISCHE PRINSELIJKE HUWELIJK. Schout-bij-nacht Sluys, chef van den mari- ne-staf en eerste luitenant jhr. Verheyen, or- donnance-oficier der Koningin, die aan den Nederlandschen gezant te Brussel zijn toege- voegd bij diens speciale zending als vertegen- woordiger van de Koningin bij het kerkelijk huwelijk te Brussel van den Belgischen Kroonprins met de hertogin van Brabant, zullen zich morgenochtend per Hollandsche Spoor van 9 u. 35 min. naar de Belgische hoofdstad begeven. PUB LI EKE BESTEDING VAN GE WAPEND BETONWERKEN. Men zendt het volgende communique aan de N. R Ct.: Een groot aantal firma's, welke zich in het bijzonder toeleggen op de uitvoering van werken in gewapend beton, hebben Dander- dag een vergadiering gehouden te Amster dam. Het doel van deze bijeenkomst was de bespreking van de middelen, welke zouden kunnen leiden tot beperking van die bestedin- gen van gewapend betonwerken, waarbij ook onbevoegden gelegenheid krijgen in te schrij- ven en bij welker uitvoering later de gewa- pend-beton-voorschriften 1918 zeer dikwijls in het gedrang kcmen. Imimers wordt bij bo- vengenoemde aanbestedingen, vooral bij par- ticuliere werken, dikwijls lukraak ingescnre- ven door aannemers, die niet beschikken over wetenschappelijk en goed geschoold uit- voerend personeel. Voor een aannemer op dit speciale gebied mag het uitgesloten worden geacht bij pu- blieke bestedingen een loonend werk aan te nefnen, indien hij er prijs op stelt de gewa- pend-betonvoorschriften 1918 van het Ko- ninklijk Instituut van Ingenieurs in vollen omvang te handhaven ert hij tevens in staat ipoet zijn de voile verantwoordelijkheid (technisch en financieel) voor de soliditeit van het door hem uit te voeren werk te dragen. De voor hen noodzakelijke staf van inge nieurs, technici en uitvoerders brengt oogen- schijnlijk eenige verhooging van dte bouwkos- ten mee; deze staf is echter noodzakelijk ter vo.orkoming van groote moeilijkheden bij de uitvoering en ter vermijding van de vaak veel hoogere kosten voor herstel van gebre- ken. In de overtuiging, dat de belangen van dit groote deskund'igheid vereischende onderdeel van het bouwvak ten zeerste worden ge- schaad door de geschetste wijze van beste- •ding, hebben de vergaderdten unaniem be- sloten, ter verbetering van cfezen wantoe- stand werkzaam te blijven en o.a. het in- schrijven naar publieke bestedingen van par- ticuliere werken zooveel mogelijk te beperken. AMSTERDAM-WEST. Amsterdam-West, d. w. z. de bebouwing, welke de laatste jaren ontstond aan de west- zijd van do Kostverlorenvaart, de nieuwe stad van circa 6000 woningen in het Westen van Amsterdam, volgens het plan-Van der Schaar, is nu zoo goed als voltood en Zater- dag heeft de laatste vergadering van de bouwcommissie plaats gehad. Daarop is o.a. het volgende medegedeeld: Ontsitaan is een stad van den omvang van Breda (De eerste paal werd geslagen op 29 Juli 1922; de laatste op 13 September 1926. De 6000 woningen zijn dus in rum drie ja ren gebouwd!) Van hetgeen er geheid is kan men zich een idee vormen als men be- denkt, dat de palen, achter elkaar gelegd, een afstand zouden vormen van Amster dam naar Hamburg; met het beton en met- selwerk zou een trein van 100-tonswagens, zich uitstrekkend van Amsterdam tot Ant werpen, gevuld kunnen worden, en stortte men de kubieke meters zand der ophooging op den Dam uit, dan zou het een hoop wor den van 15 maal de hoogte van den Wester- toren! Of, om nog een ander voorbeeld te geven van de wijze, waarop hier alles in het groot is gegaan: een aannemer bestelde 80 K M. lijstwerk! ROTTERDAMSCH-HOFSTAD-TOONEEL. Te 's-Gravenhage heeft Zaterdagavond een 'Jubileum-voorstelling Annie van Ees plaats gehad, waarin de jubilaresse op+rad in Leontientje. Na de voorstelling is ook de burgemeesiteT der resident ie aan de huldiging komen deel- nemen. De N. R. Crt. schrijft hierover o.a Waarlijk, hij openit zelfs het oratorisch vuur! Belangstelling van overheidswege, die door het publiek zeer gewaardeerd is. Ande- ren volgen: Mevrouw Peereboom Voller, langen tijd een bekend tandarts hier ter stede en thans nog niet geheel aan de practijk ont- trokken; als werkende vrouw en moeder hul- digt zij de werkende vrouw en moeder En er is champagne en er zijn de deputaties; ginds glunderen de mede-artiesten, die niet achter- wcge willen blijven. Eindelijk neerot ook de voorzitter van het comite het woord. Jhr. Feith biedt de jubilaresse een prachtige fruit- mand met ongewonen mhoud aan, een fruitmand, die (9taat daar waarlijk Annie van Ees in avonditoilet?) wordt opgedragen door twee dubbelgangsfers, Oversellotje en Boefje. Zie ook die telegrambestetler: nu ja, natuurlij'k er er druk geseind. En dan die vele manden en ruikers, die bloemenweelde! Ja, en toen sprak Annie van Ees. Achter- eenvolgens geprezen door den burgemcester wegens de hooge plaats, die zij in ons too- neelleven irmeemt, om de levensvreugde en de bekoring die van haar uitgaan; door me vrouw PeereboomVoller om hare oor- spronkelijkheid en eenvoud door mej. de Vries, die als bloemenmeisje het publiek een driewerf hoera liet jubelen voor den kleinen Cor; door Wilhelmina Kley, die de „lieve- ling'' hartelijk geziemd had; door Piet Bron, die als zoovele anderen met goede gaven kwam; door Felix Timmermans, die haar mede nsmens Eduard Vet?rman (met wien hij na het slotbedrijf bekranst was) voor de schoone verwezenlijking van zijn droom had gedankt; overladen met telegrammen, bloe- men en ge^chenken; bewierookt door den geestigen redenaar Jan Feith, die het publiek een referendum liet houden over den canard, dat Annie van Ees het tooneel zou verlaten en terstond daarna een ondubbelzinnigen uit- slag kon constateerendie bovendien aan de aanbieding van de fameuze fruitmand de mededeeling had doen vooraf gaan. dat An nie's levenugroot nortret door vac MeegeTen voortaan in het Haacrsch gemeentemuseum zou priikeu had zij het gevoel van dc ..iarice". die alien moest bedanken voor hun harteliikheid en warme belangstellmg. „Mijn man zal ik maa: niet bedanken" zei ze op guitige wijze, tot hilariteit van het pu bliek, dat wist, hoe volgaarne Annie van Ees erkent dat zij enorm veel aan haar man te danken heeft. Neen, zij zou het tooneel niet verlaten, verre van dien. Maar acht keer in de zeven dagen zou zij voortaan niet meer spe'en, wellicht drie of viermaal. Applaus, toehiichingen. In foyer en Royal werd daarna de huldi ging voortgezet. 0VERHE1DSPERS0NEEL. Onder voorzitterschap van den heer N. van Hinte uit Amsterdam is Zaterdag te Utrecht ten beraadslagend congres gehouden van het comite ter behartiging van de alge- meene belangen van overheidspersoneel. On der de talrijke afgevaardigden waren de hee- ren Stenhuis en v. d. Walle, voor het N.V V Ter Laan en Van ZadelhoF, voor de soc.-dem. Tweede Kamerfractie; Ossendorp, voor de soc.-dem. Eerste Kamerfractie; Moltmaker en Van Delft natnens de Spoorwegvereeni- ging. Vertegenwoordigd waren 35000 leden. Nadat verschillende inleiders het woord gevoerd hadden, werd de volgende resolutie voorgesteld: „Het congres, gehoord de inleiders, over- wegende dat ae positie van zoo goed als alle lagere en vele middelbare ambtenaren, van de rijkspolitie, van de maand- en weeklooners en van de rijkswerklieden een herziening van de geldende salarisregelingen dringend ge- wenscht doet zijn; dat de thans gelden salarisregelingen im rners aan het rijkspersoneel zijn opgelegd, zonder dat daarover door de toenmalige re- geering behoorliik overleg met de organisa- Hes is gepleegd, terwijl de jongste daarin aangebrachte wiizigingen in hoofdzaak aan de hoogere en enkele middelbare ambtenaren zijn ten goede gekomen, dat de regeling van de salarissen der on- derwijzers in 1920 tot 9tand kwam met abso lute negeering van het advies der centrale commissie voor georganiseerd overleg en daardoor geen bevrediging heeft kunnen brengen, noch zal brengen, zoolang niet met dit advies voldoende is rekening gehouden, constateerende, dat de totstandgekomen wijziging in de classificatie van de gemeenten elken we te nseh a ppe1 i jken grondslag mijt, kort er tegen op, dat de regeering zich on- wiltig betoont aan de brllij'ke wenschen van het personeel tegemoet te komen, waarmee de ambtenaren-viiandige politiek van de vori- ge re Te ring bestendigd wordt, wijst er op, dat het rijkspersoneel en de onierwijzers de dupe ziin geworden van een politiek. welke er op gericht was, den toe- stand van 's alnds financien zoo ongunstig mogelijk voor te stellen. terwijl in werkelijk- heid de middelen gedurende de laatste jaren ruim zijn blijven vloeien en alle ramingen hebben overtroffen, richt zich daarom tot de Staten-Generaal met het dringend verzoek, aan de nooden van het rijkspersoneed en onderwijzers tege moet te doen komen en gaat over tot de orde van den dag." Deze resolutie werd na eenige bespreking met algemeene stemmen aangenomen. Daarna is het congres gesloten. PRINSES ASTRID TE VLISSINGEN Het Zweedsche oorlogsschip Fylgia, waarmee prinses Astrid van Zwcden de reis maakt naar Belgie, werd gistermorgen om- streeks halfnegen verwacht bij Westkapelle, waar Nederlandsche torpedobooten aanwe- zig zouden zijn om den kruiser te vergezel- len naar de reede van Vlissingen. Daar zou het schi'p met saluutsehoten wordien begroet. Men verwacht, dat de Fylgia ongeveer half- elf aan den ponton in de buitenhaven zal meeren en daar zal blijven liggen tot de aankomst van den mailtrein te 12 uur 29 min., waarmee de vader en de moeder van de prinses zouaen aamcomen. Nadat zij zich hebben ingescheept, zou de kruiser spoedig de haven weer verlaten en geescorteera door de torpedobooten, de Schelde opvaren. Na op die rivier geankerd den nacht te hebben doorgebracht, zou de kruiser hedenmorgen naar Antwerpen opstoomen. Uit Vlissingen wordt nader gemeld: Het Zweedsche oorlogsschip „FygliU' is gister morgen met Prinses Astrid aan boord, bege- leid door Hollandsche torpedojagers in de haven alhier aangekomen. Tegen 12 uur kwamen de koning en d ko ningin van Zweden met den trein aan om aan boord van de „Fyglia" hun intrek te ne men. De vorstelijke personen werden met sa luutsehoten begroet. Om kwart over twaald vertrok het Zweed sche oorlogsschip met dte Zweedsche konin- klijke familie aan boord. gesleept door een sleepboot en geescorteerd door Nederland sche torpedobooten naar de reede om naar Antwerpen op te stoomen. De belangstelling was buitengewoon groot. KORTE BERICHTEN. De afdeeling Haarlem van den Neder landschen Protestantenbond viert haar gou- den iubileum. Gister zou men in een plechti- ge bijeenkomst van leden met hun huisgenoo- ten, de oud-voorzitter C. Heyman een hulde- blijk aanbiedep. Hedenavond is er feest voor de kinderen van de Zondagscholen en de ieugdige deelnemers aan het Maatsehappelijk Werk en Woensdag zullen dte volwassenen hun deel krijgen aan redevoeringen, zang en voordrachten. Gistermiddag is in het gebouw der Centrale aan het Spaarne te Haarlem de door het instituut voor arbeidersontwikkeling georganiseerde tentoonstelling van kindter- boeken en -spelen geopend door den heer Ch. G. Cramer, lid van de Tweede Kamer. na dat de heer L. van Asperen, lid van het be- stunr van het instituut, een korte inle'ding had gehouden om het doel der tentoonstelling voorlichting en opvoeders nader te ver- duidelijken. Provinciaal nieuws UIT BROEK OP LANGENDIJK. Droevig auto-ongeval. In den afgeloopen nacht is aan den Twuijverweg nabij het Broekerbruggetje, een luxe-auto, komende uit de rich ting Alkmaar, bestuurd door den 25-jarigen heer K. Slot Rz., te Broek op Langendijk, te water gereden. De auto was overzij gekanteld. waardoor het den bestuurder niet mogelijk was er uit te komen. Hedenmorgen werd door voorbijgangers, de heeren Kuiper en Leegwater, het ongeva! geconstateerd, die onmiddellijk den burge- meester van St. Pancras met het geval in kennis stelden. De burgemeester liet het lijk naar het lij- kenhuis te St. Pancras vervoeren en steCde de famihe de overledene is een zoon van den wethouder van Broek op Langendijk met het ongeval in kennis. De dcor dr. Destree gehouden lijkschouw stelde den gewonen verdrinkingsdtood vast. Om half elf is de auto op het droge gebracht. UIT WINKEL. Autobus omgestagen. Hedenmorgen ongeveer 5 uur is de alhier een autobus met 17 personen, waarvan 16 werklieden aan dte Zuiderzeewerken, op weg van Den Helder naar Medemblik, op den West-Frieschen dijk, dicht bij Winkel, in een sterke bocht, waar de weg nog al rond en glad is, van den stellen kant van den West-Frieschen dijk geslagen. Een arbeider is zeer ernstig gewond1, ver- moedelijk heeft hij de ruggegraat gebroken. Hij is per ziekenauto uit Den Helder naar het Marine-hospitaal vervoerd. Van de andere passagiers zijn verschillen de door glasscherven en door den val ge wond. De autobus is ernstig beschadigd. Het bo- vengedeelte is afgebroken. Alle andere passagiers zijn in een boeren- plaats ondergebracht en later per andlere autobus naar Den Helder vervoerd. UIT BERGEN. Met ingang van 6 December a.s. Is aan den reserve-majoor A. H. P. Blaauw uit-deze gemeente. het onderscheidingsteeken voor 30- jarigen dienst als Officier toegekend. VOETBAL. De uitslagen der vier andere wedstrijdten in 2 A waren: HollandiaHelder 44 K.F.C.—West-Frisia 4—3 BloemendaalZeeburgia 01 SchotenV.V.A. 14 waardoor de stand is geworden als volgt: Haarlem 6 5 1 16—10 10 Alcmaria 6 4 1 1 22—12 9 Helder 7 3 2 2 16—14 8 Hollandia 7 3 13 18—16 7 K.F.C. 6 3 1 2 11—9 7 West-Frisia 6 3 3 22—16 6 Zeeburgia 7 3 0 4 14—18 6 V.V.A. 6 2 13 15—19 5 Bloemendaal 7 13 3 10—16 5 Schoten 6 0 1 5 11—25 1 Alcmaria II trok met een zwak elftal naar Haarlem H en verloor met 62. Andere uitslagen waaronder zeer verras- sende waren o.m. de volgende: I. R.C.H.D.F.C. 2—3 H.V.V.'t Gooi 2-5 AjaxStormvogels 41 ExcelsiorBl. Wit 0—3 V.U.C.—Sparta 32 2 B Z.V.V.—Velox 2—2 A.F.C—D.E.C. 1—3 W.F.C.Kampong 21 H.V.C.Donar 51 HerculesVoorwaarte 3—4 3 A. In deze aid. behaaldte H.R.C. een fraaie 50 overwinning op Z. R. C. waardoor deze club met 10 punten uit 5 wedstrijden bovenaan staat. Reserve 2 A. V.V.A.—A.F.C. II 1—7 1 B. U.V.V.—H.B.S. 1—3 Hilversum—H.F.C. 23 EdoZ F.C. 40 V O.CSpartaan 41 Afd. Ill DotoRobur 42 VitesseEnschedie 31 Z.A.C.Hengelo 50 E. BoysWageningen 2—9 Afd. IV. Willem IIEindhoven 3—2 N.A.C.M.V.V. 1—2 De meest hinderlijke kwaal RoermondBredania 3—0 PhilipsNoad 3—3 B. V. V—Wilhelmina 1—0 Afd. V. Be QuickVelocitas 2—3 LeeuwardtenW.V.V. 4—3 FrisiaG.V.A.V. 3—3 VeendamAchilles 1—2 KORFBAL. Advendo—K. V. K. V. 5—0. De Alkmaarders beleefden van hun reis naar de Bloemenstad niet meer plezier Met 50 bleef Advendo in de meerderheid. K V. K. V. was zwaar gehandicapt door het op het laatste oogenblik niet kunnen spelen van een der heeren, waardoor in den aanval slechts met een heer gespeeld kon worden. Advendo maakte kort na het begin door dameshanden 10. De rood-witte aanval deed haar uiter- ste best, doch de lange A-dames maakten vele aanvallen onschadelijk. Kort voor rust ver- grootte A. den voorsprong. Na de rust zag A. kans den stand tot 50 op te voeren, hoe- wel K. V. K. V. in het veld meerendeels ster- ker was. K. V. K. V. sluit thans de ranglijst in haar afdeeling. Met eenigen goeden wi! kan echter nog veel bereikt worden, rood- witten 1 GESLAAGD. Voor het eerste gedeelte van het artsexa- men slaagde onze vroegere stadgenoote Mej B. Prins. Bij het op 5 November te Amsterdam ge houden examen slaagde als kantoorsteno- graaf Nederlandsch de heer J. Hazes; als steno-typiste mej. Sijtje Smit en de heer J. Hazes, terwijl het diploma als typist werd uitgereikt aan den heer J. Schagen, alien opgeleid door den heer A. de Wolff al hier. Bij de gehouden examens in stenografie en machineschrijvcu, op 5 November j.l. te Am sterdam, onder leiding van den ontwerper, den heer A. W. Groote, slaagden: Mej. C. de Heer, met een snellheid van 68 tettergrepen per minuut (foutvrij) (met lof), mej D. Metz, met een snelheid van 60 letter- grepetr per minuut (foutvrij), de heer A. G Apeldoom met een snelheid van 57 letter- grepen per minuut (foutvrij), alien te Alk maar. Zij werden opgeleid door bet Instituut „The Typewriter", Langestraat 83, alhier. HET GEWICHT VAN DE KNOT WOL. De heer H. Bulthuis verzoekt ons te mel den. dat het gewicht der te radten knot wol is 2 pond,-l ons en 30 gram, wat door niemand is geraden. 8 Personen hebben geraden 2 pond, 1 ctis, 50 gram en zijn er dus het dichtst bij, zoo- dlat die alien voor een prijs in aanmerking komen. Aan de betrokken personen is daarvan be richt gezonden. De prijswinnaars zijn de dames en heeren Niemcijer, Kocrstraat; Oostinga, Voormeer; J. Stins, Stuartstraat; A. Feitsma, Gashou derstraat; Cor Verdwaald, Ursem; mej. M. IJfs, St. Pancras; mej. L Koch, Oudegracht; C. Hoogi and, Stationstraat. De lichtste schatting was 2 ens. De zwaarste 20 pond. ONDERSCHEIDING. Mef ingang van 6 December a.s. is aan den reserve-kapitein R. O. van Gennep, uit deze gemeente, het onderscheidingsteeken voor 20-jarigen dienst als Officier toegekend. OFFICIEELE WINTERDIENST- REGELING VOOR AUTOBUSSlEN. In een oplaag van 30.000 exemplaren is heden een officieele winterdienstregeling van al de in deze streek rijdende autobussen ver- schenen. Een kaartje met cijfers geeft een ge makkelijk overzicht der verschillende lijnen. Het handige boekje, uittregeven door auto- busondernemers, is gratis verkrijgbaar bij den heer Van den Toorn, op den Konings- weg alhier. 1 BAL-AVOND T. O. P. De dansvereeniging „T. O. P." heeft Za terdagavond in de I larmcnie een bal-avond gehouden. Er was heel veel belangstelling en een goede jazzband zorgde voor passende muziek. ZAAK VERPLAATST De heer A. Rentenaar verzoekt ons de aan- dacht te vestigen op zijn advertentie in dit blad. Zijn zaak in boter, kaas en vleeschwa- ren is verplaatst van het Scharloo naar de Sint Annastraat. LIEDERTAFEL „DE VEREENIGDE ZANGERS. „De Vereenigde Zangers" hebben gister- avond een soiree gegeven. Wei was de zaal van de Harmonie niet geheel gevuld, doch er was tamelijk veel publiek, dat een genoeglij- ken avond heeft doorgebracht. Niet alleen heeft men genoten van goeden mannenzang, doch ook heeft men zich vermaakt met het geen Harry Woodward ten beste gaf. De „Vereenigde Zangers" hebben goed ge- zongen. Het programma opende met „Ecce quo modo moritur" van Handl. Mooi van toon was dit nummer. Ook „Een Vrouw", van Olivier Koop boeide. „De tranen" van F Witt was een moeilijk nummer, maar de Ver eenigde Zangers hebben de moeilijkheden we- ten te overwinnen, zoodat een dankbaar ap plaus kon bewijzen, dat de vertolking goed was. Na de pauze volgden Psalm 84 van N. H Andriessen en „Waldeseinsamkeit" van Alfred Muth. Vooral het laatste nummer was goed. Het gaat met de Vereenigde Zangers excel sior. Den directeur, den heer L. C. Keereweer komt een woord van lof toe voor zijn leiding. Harry Woodward heeft de aanwezigen uit- stekend vermaakt. Hij heeft enkele van zijr. bekende nummers gegeven, doch ook een paar nieuwe. Hij had weer zooals steeds veel sueces. Het was als geheel een goed geslaagde avond. NED. VER. VAN SPOOR- EN TRAMPERSONEEL, AFD. ALKMAAR. Gistermorgen had een buitengewone leden- vergadering plaats van bovengenoemde ver- eenigng, in't cafe „Central", onder voorzit terschap van den heer P. d e W a a r d, waarbij als spreker optrad het hoofdbe- stuurslid de heer van Hinte, met als on- derwerp: „Dienst en Rusttijdenactie". Namens het bestuur heette de v o o r z i t- ter alien welkom, ervzijn spijt over uftspre- kendie, dat de opkomst niet grooter was, niet- tegenstaande juist de Zondagmorgen was uitgekozen. Nadat hij iy>g dte bedoeling van de verga dering had uiteengezet, gaf hij 't woord aan den spreker, den heer van Hinte. Deze zette uiteen, ,dat het de bedoeling van het hoofdbestuur is, om te traehten in de kwestie van de dienst- en rusttijden wat meer leven te brengen, omdat dienst- en rusttijden een van de punten is, waarbij het Sporwegperso- neel, in vergelijking met andere groeptn, zeer zeker niet in de voorste rijen staat. Gelukkig behoeven wij dat niet in al de andere deelen van den arbeid te zeggen, want er zijn an dere deelen, die als gunstig moeten worden a:ngemerkt in het algemeen. Zien wij dit terugdringen der arbeiders in ?en crisistijd, die niet alleen het gevolg is van de slechte conjunctuur op de arbeidsmarkt, voor een groot deel is dit ook te wij ten aan de mentaliteit der arbeiders zelve. Er heerscht onder de arbeidersklasse een geest, dien wij-moeten traehten uit te bannen in't bclang van het vereenigd spoorwegperso- neel. Ook de werkgever staat er niet meer zoo tegenover als eenige jaren terug. Toen was namelijk de meening in het algemeen ten opzichte van de arbeiders wat milder dan op het oogenblik. Het standpunt der werkgevers is thans, dat de arbeiders moeten terug gedrongen worden In de middelen zijn de heeren niet kicskeurig; te vuur en te zwaard utordt aan de arbeidersklasse terrcin ontwrongen. We moeten ophouden met moedeloos te zijn in den sirijd vcor enze besta ansveo r waar den anders zullen ze van den anderen kant blij ven ar.ndringen op verslcchteringtn. Afgezien nog van de rust- en diensttijden, waarin het spoorwegpersoneel niet zoo bij zonder gunstig voorstaat, wilde spr. er op wijzen, dat de organisatie vastlioudt aan de arbeidsvoorwaarden in het algemeen. Wij hebben de arbeidsvoorwaarden gelukldg nog in evcnwicht weten te houden, die voor ons veel gunstiger zijn, waarop de heeren ziclj steeds beroepen. Door de directie wordt angedrongen op verslechteringen. Wij willen de arbeidsveorwaaarden bewaren en dat kan alleen de organisatie. Vele menschen zijn moedelcos en zeggen: -„wat doet de organisatie nu"? Dezen wilde spr. er op wijzen, dat. terwijl door de directie wordt anngedrongen op vers'eclLering, wij dat hebben weten af te wijzen en onze posi tie hebben ewten te houden. Wij hebben eai evcnwichtstoestand en die zullen we bewa ren, maar daarvoor zijn we niet bij elkaar. Wij vechten voor een betere levenspositie Wij, die een zeer nuttigen en verantwoorde- Ifjken arbeid verrichten, hebben recht op een zeer gunstige positie en gunstige levens- voorwaarden. Er is een tijd geweest, dat het hoofdbe- stuur veel kon doen. Dit bestaat uit men schen, die gebruik weten te maken van de si- tuatie, en de rijpe vruchten wisten te plukken. Wij nu hebben te zorgen, dat die bewaard worden. De tijd toen het hoofcibestuur tel- kens van de gunstige gelegenheid gebruik kon maken, is voorbij. De tijd, waarin het hoofdbestuur als ge volg van zijn optreden, belangrijke voordee- len kon bereiken, zijn niet alleen voor ons, maar voor alle arbeidersgrcepen voorbij De leden moeten iets voor hun positie over heb ben en. niet denken: een ander zal het wel opknappen. Noch de regeering noch de directie gaat opzij voor woorden. Alleen voor daden zijn ze gevoelig. Spr. wees in dit verband nog even op de metaalstaking. De les hieruit is deze: vroeger was door dreiging en behen- digheid in het onderhandelen heel wat te krijgen, maar dat is voorbij. Ze laten het op daden aankomen. Hetzelfde heeft men kunnen zien in de mijnindustrie. Daar is het niet tot een daad gekomen, omdat de mijndirecties, voor de daad, met concessies zijn gekomen. De maatregelen door den bond wijzen er op, voor de directie en voor ons, dat onder- handeling met voldoende is, er moet iets an ders achter gezet worden. Spr. zou kunnen verwijzen naar Engeland. In de eerste plaats hebben de mijnwerkers aller sympathie. Hoe- wel ze de laatste maa neen lijden van den honger, staan ze nog steeds op hun stand- funt. Hunne manier is zonder voorbeeld. let wijst er op, dat wij tijdig moeten zorgen en onze leden inlichten en duidelijk maken, dat de tijd is verar.derd dat wij de bakens moeten verzetten en meer moeten vet langen van onze leden zelf voor hunne organisatie, opdat onze positie niet alleen met verslech- tert, maar verbetert vooral ten opzichte van de dienst- en rusttijden. Er moet wat veranderd worden in den geest van het spoorwegpersoneel, dat hebben wij wel meer geaaan. Als je een 15 jaar geleden 16 uren had gestaan, het maximum, en ]e moest er een uur bij, dan was er teen die zei: „dat lap ik hem niet." Dan werd zoo iets ver- oordeeld als flauw. De geest is thans zoo, dat je wel nauw moet kijken dat die maxima niet worden overschreden. Die meening is thans wel ingeburgerd. Als men wat berei ken wil, moet men meewerken, en niet denken. het Afd. bestuur knapt het wel op. Wij leg- f en ook de verantwoording op de medeleden. n 1919 was de beste tijd, toen we ook het an dere deel der arbeidoersvoorwaarden hebben kunnen verbeteren. Wij hebben toen de 8 uur niet kunnen bereiken, maar hebben toch een flinken stap vooruit gemaakt. Spr.'s bedoe ling was er op te wijzen, dat wat bereikt is na strijd verkregen werd Verslechtering is echter gekomen. Dit wilde spr. niet aan <x hand van cijfers nagaan, alleen verwees hi] naar het weekblad. De slachtoffers zouden zeker geholpen zijo als onze actie slaagde. De Ned. Ver. is be- hoorlijk ontwikkeld en daar Kunnen wij heel wat mee doen en veel nuttigs bereiken. Als de dienst teen uur zou worden teruggezet, zou BOTSING TUSSCHEN EEN ZANDTREIN EN EEN AUTOBUS. Vrijdagmiddag is een autobus van Ellewoutss dijk naar Goes onder de gemeente Baarland in botsing gekomen met een zandtrein van den locaalspoorweg. De bestuurder van de bus, Louisse, is aan de bekomen kwetsuren overles den. Een vrouwelijke passagier heeft een been gebroken en verder zijn nog enkele personen licht gewond. Een bericht van andere zijde meldt: Een autobus van de lijn EllewoutsdijkGoes is nabij het station Baarland door een loktab trein gegrepen bij het passeeren van een onbe« waakten overweg. De chauffeur, zekere Louis* se, uit Ellewoutsdijk, was op slag dood en mej. Mol uit Oudelande werden de beide beenen afgereden. Zij is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. De overige zeven passagiers zijn minder ernstig en zijn ter plaatse verbonden. BOTSING. Te Zuiderveen bij Winschoten is Vrijdag* avond om halfzeven de stoomtram Oldambt Pekela op een auto geloopen. De auto werd vernield, de locomotife ontspoorde. De tram naar Winschoten had vertragmg. Foster's voor menschen op leeftijd is verstopping. Foster's Maagpillen geven Baat vanaf de eerste dosis. Een ide- aal laxeermiddel voor ouden van dagen. Maagpillen Aloro verkrijgbaar A f 0.65 per Bacon.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 2