Aikmaarsche Courant Efin speelbal der fortuin. Maandag 8 November Rechftszaken FEU I.LETON. No. 26S 19^6 Homtera Acflt en Twlntlgsf? Jaargang. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Monde: in ge uitspraak van 5 November. J. C. K. te Amsterdam, overtrading Vis- sciierijwet, 5 boete of 3 dagen hecht C. D. Pz. te Egmond aan Zee, M. K. en G. v. W. te Krommenie, loopen over verboden grond, de le 6 boete of 3 dagen hecht., de 2e en 3e ieder 1.50 boete of 1 dag hecht. H. D. Pz. te Egmond aan Zee, H. L. W. te Vlachtwedd'f, dronkenschap, de le 10 boete of 5 dagen hecht., de 2e 2 boete of 1 dag hecht. J. W teOterleek, overtreding Trekhonden- wet, 3 en 6 boete of 3 en 6 dagen hecht. J. v. V., J. J. v. T., B. B, J. v. 4 P. en P. D. te Heiloo, J. A. te Uitgeest, overtreding Bouwverordening, ieder 2 boete of 1 dag hecht. C W. te Assendelft, H. P. V. te Amster dam, overtreding Binnenaanvaringsnegle- ment, ieder 3 en 5 boete of 2 X 3 daigen hecht. j. H. en A. H. te Haarlem, C. B. te Sant- poort, J. O. en E. v. S. te Heiloo, A. B. te narencarspel, J. v. D. te Noordwijkerhout, C. R. te Sassenheim, J. M R. en J. F. R. te Amsterdam, T. M. te Helder, W. S. te Alk maar .overtreding Politieverordening, de le 2 boete of 2 dagen hecht., de 2e 8 boete of 1 week tuchtschool, de 3e en lie ieder 10 bete of 5 dagen hecht., de 4e 8 boete of 4 dagen hecht., de 5e 2.50 boete of 2 da gen hecht., de 6e en 12e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 7e 15 boete of 7 dagen hecbt., de 8e, 9e en lOe ieder 1 boete of 1 dag hecht. N. M. L. te Castricum, B. P. G en J. R. te Schoorl, N. v. T. te Akersloot, P. K. te Groot- schermer, P. D. en W. P. D. te West-Graft- dijk, C. M. te Winkel, overtreding Motor- en Rijwietwet, de le 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e en 3e vrijspraak, de 4e, 5e en 6e ieder ]f 4 boete of 4 dagen hecht., de 7e 2 X 4 boete of 2 X4 dagen hecht., de 8e 50 boete of 25 dagen hecht Zitting van 5 November. VERBODEN HENGELSPORT. De Amsterdammer, die momenteel in de Lik vertoeft, had vandaag weer 'n gratis uit- stapje aaar Alkmaar, daar heden definitief zou worden uitgemaakt door de verklarin- gen van den verbalisant. of hij op 25 Juli in den Elandspolder had gevischt of niet. De rijksveldwachter Ziflstra, die te IJmuiden was gedetacheerd geweest, wist er eerst zelf niet veel meer van, maar toen echter de ver- dachte hem zelf op den goeden weg hielp, frischte zijn geheugen, echter niet in't voor- deel /an den overtreder, geheel op. Het blijkt dat in verband met die visscherijvergunnin- gen op het platteland eigenmachtige, maar geheel onwettege toestanden heerschen. Het visschen in den Elandspolder b.v. is voor ieder die niet in de gemeente woont, abso- luut verboden, maar die uitverkoren ge- mcentenaren ontvangen geen schriftelijke vergurming, zooals de wet voorschrijft. Daar- door wordt aan het Openbaar Ministerie en den Kantonrechter veel last veroorzaakt. De Kantonrechter zou dan ook hand- having der wettelijke voorschriften zeer ge- wenscht achten. Indien de gemeente of polderbesturen een gedrukt formulier tegen een kleine vergoe- ding uitreikten, zou daardoor elke moeilijk- heid worden voorkomen. Wat ten slotte de verdachte visscher be- treft, hii werd ondanks zijn ontkerening schuldig verklaard en veroordeeld tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis, terwijl de niet ingeleverde hengel verbeurd werd verklaard Bii niet voldoening aan de vordering, werd aan den verdachte 3 boete of 2 dagen hechtenis opgelegd. NIET INGESCHREVEN RIJWIEL. Een rijwielhandelaar uit IJmuiden heeft aan een collega te Limmen op 21 Juni een fonkelnieuw rijwiel verkocht voor f 20. Deze heeft verzuimd, dat koopje in zijn register te boeken. Het betrof hier natuurlijk een verduistecd rijwiel en het onderzoek bracht de verzuimde registratie aan het licht De verkooper verklaarde heden, dat hij maar drie gulden voor dat mooie fietsje van 100 pop had gegeven, maar hij moest er echter schoorvoetend bijvoegen, dat zij er vanwege de rechtbank te Haarlem 1 maand gevangenisstraf er bij had gekregen. Deze straf moest de handelaar in goedkoope rij- wielen nog ondergaan. De nalatige invuller van zijn koopmans- Naar het Engelsch van Rafael Sabatini. Geautoriseerde vertaling van A- T. 34 loen haar stoel eindelijk neer werd gezet aan de deur vai. den Zilveren Engel, stapte zij uit en beg on een bezigheid, waarmede geen enkele vrouw zich haast. Het is wel .mogelijk, dat Bates die achter dien stoel aan was geslopen met drie kerels, die hem op eenigen afstand volgden, en drie anderen op een nog grooter afstand achter hem een juist be- oordeelaar van de vrouwelijke natuur was, en daarom tot het besluit kwam, dat het misschien wel bijna een uur zou duren, voor- dat juffrouw Farquharson weer uit den win kel kwam. Hij had donkere onaangename oogjes, die veel opmerkten, en was zeer sluw en scherpzinnig. Hij had de menigte opge- merkt bij de treden van St. Paul's, hij had bet hoofdhema van de woorden des predikers gehoord, en sluw als hij was, had hij hier een zeer geschikt tooneel ontdekt voor de ge- meene, kleine komedie, die hij ten behoeve van zijn Genade van Buckingham op touw *ette. Er bleef slechts over den voornaam sten speler den Hertog zelf dadelijk op behoorlijken afstand van het tooneel hier reg'elet werd opgeknapt met f 25 boefe of 14 dagen hechtenis. AANGEHOUDEN. Een tweetal nog jeugdige dienaren van Ceres en Pomona te St. Pancras, die volgens het verhaal van den verbalisant in den avond van 9 Juli aldaar omtrcnt 10.10 uur op een niet behoorliik verlicht motorrijwiel zouden hebben gereden, hadden bezwaar tegen hun dagvaarding. Naar hun bescheiden meening was di't document onjuist en hadden om- streeks half negen op dien weg gereden, ter wijl als toen op dat uur nog geen licht was voorgeschreven. Bovendien beweerde een der verdaehten, dat hij zich gedurende half ,10 tot half 11 heeft opgehouden in het cafe van den heer Gerritsen aldaar, wat door de getuigen Arend Vingerling en mej. Corrie Gerritsen zou kunnen worden bevestigd. Voegen wij er bij, dat hen ook nog ten laste was gelegd het niet voldoen van een ambtelijke vordering tot afstappen art. 16 Motor- en Rijwielwet. De zaak werd aangehouden tot a.s. week, ten einde den verbalisant H. Visser en de door een der verdaehten opgegeven getui gen te hooren. ART. 15 RIJWIEL- EN MOTORWET. Een 33-iarige chauffeur van de autobus op Winkel heeft gevaar opgdeverd voor de vei- ligheid van zijn passagiers door 26 Juni op den Middelweg te H. H. Waard te gaan racen met een autobus op Medembiik, die hem achterop kwam en links passeerde. Een aanrijding was het gevolg en daarna een botsing met de Winkeler bus tegen eenige langs den weg staande boomen, waardoor eenige glasruiten vernield werden en een passagier aan den mond bloedend werd ver- wond. De chauffeur beweerde geen schuld te hebben. Hij is behoorlijk voor de bus van Medembiik naar rechts uifgeweken en ont- kende de bedoeling te hebben gehad een snelheidswedstrijd met een concurrent te hebben willen -houden. De ambtenaar, mr. v. d. Feen de Lille wenochte ditmaal te volstaan met het vorde- ren van hooge geldboete 75 subsidiair 33 dagen en geen in-trekking van het rijbewijs te zuWen requireeren. De chauffeur werd Jaarop veroordeeld tot 50 boete of 25 dagen hechtenis. HEILOOeRBOSCHBEZOEKERS. Een handelsreiziger uit Krommenie "heeft 11 Juli met zijn uitveikorene dulcinea rozen- geur en maneschijn opgesnoven op verbo den paadjes in het Heilooerbosch. Beiden geliefden werden door den Kantonrechter met inachtneming van verzachtende omstandig- heden ieder veroordeeld tot f 1.50 boete of 1 dag hechtenis. MOTOR-OVERTREDING. Ook een motorrijder uit Heiloo te Koedij-k werd des avonds om 10 uur bekeurd en had bezwaar tegen de oproeping. Hij ontkende, dat hij dien dag 's namiddags te Koedijk de maximum-sndheid zou hebben overtreden. Het is echter wel mogelijk, dat dit's morgens is gebeurd. Het verschil werd echter niet belangrijik genoeg geacht om de zaak aan te houden en de motorrijder veroordeeld tot f 4 boete of 4 dagen hechtenis. Betaling volgde oogen- blikkelijk. EEN VLIEGER, DIE NIET OPGING. Een automobilist te Schoorl, die zei, altijd hard te rijden als hij kwaad is, werd op 22 Juni aldaar gecalanceerd door den gemeente- veldwachter, omdat hij buiten den bebouw- den kom der gemeente een gevaarlijk geachte bocht had genomen met een snelheid van 27,7 kilometer. Een maximum-sndheid bestaat daar niet. De ambtenaar, zelf een bekwaam automobi list, had die bocht gereden met een snelheid van 30 K.M. en zeide zich niet bewust te zijn geweest. de veiligheid van het verkeer in ge vaar te hebben gebracht. En Jit nog min der, omdat er absoluut geen druk verkeer was, evenmin als op den dag, dat deze auto- rijder, die nu werd gevolgd, zul-ks het geval. Gerequireerd werd vrijspraak, die door den Kantonrechter werd bevestigd. Indien de veiligheid zulks eiscbt, zal de ge meente Schoorl een daad van wijs beleid verrichten door het plaatsen van cen tweetal waarschuwingsborden op dit gevaarlijke punt. NOG ZOO'N VLIEGERTJE. Een chauffeur van een autobus op Kam- perduin stond ook voor een dergelijk feit te recht. Hij heeft de bewuste wegkromraing met 30 K M snelheid gereden, doch werd even- als zijn voorganger, eveneens vrijgesproken. VERBODEN BADGELEGENHEID. Een 18-jarige chauffeur, die met zijn jonge- ren broeder te Bergen aan Zee heeft gebaad zonder gebruik te maxen van een badkoets, ter plaatse waar zulta voorgeschreven is, is daardoor in strijd gekomen met de be te brengen. Als dit geschieden kon, zou alles zoo vroolijk en wel afloopen, als het luiden van huwelijksklokken. Bates, sloop als een schaduw in een portiek kreeg een potlood en papier, en krabbelde met groote moeite drie of vier regels. Hij vouwde het briefje op, toen een der kerels, door een onopvallend teeken aangeroepen, daar in die portiek bij hem kwam. Gelijk met het briefje liet Bates een kroon in de hand van den man glijden. „Dit zoo gauw mogelijk naar Zijn Gena de," zei hh. „Neen een wagen, man, en haast je. Gauw!" De icerel was in een oogenbHk verdwe- nen en Bates, in de schaduw achteroverleu- nend, vulde rustig een pijp en bleef op wacht zitten. Hij was klein, had ingevallen kaken, tanige, geschoren wangen en lang, piekerig, zwart haar, dat als zeewier om zijn gezicht en mageren hals hing. Hij was in rosslg zwart gekleed, bijna als een geestelijke, het- geen met zijn vreemd gezicht en ronden, vrij hoogen hoed, hem het uiterlijk van dweepzieke vroomheid gaf. Juffrouw Farquharson maakte geen haast. Een uur ging voorbij, en de helft van het tweede voordat zij eindelijk verscheen, ge volgd door den winkelier, beladen met pakjes, die met haar zelf in den dTaagstoel gepakt werden. De dragers namen den stoel weer op, en terwijl de winkelier zich haast dubbel boog in gedienstige dankbaarheid voor de be- roemde tooneelspeelster, gingen zij weer west- sfaande verordenmg. De jongelut werden ieder tot 1 boete of 1 dag hechtenis veroor deeld. UITGESTELD TOT A.S. WEEK. Een autobusondernemer van Beverwijk op Alkmaar is heden ae sigaar. omdat hij in October j.l. verzuimd heeft precies op zijn dienstregeling te rijden. Onze ijverige agent Wijnberg, die wel de particuliere voorzien-ig- heid van de automobilisten in het al-gemeen en voor de autobushouders in 't bijzonder genoemd kan worden, heeft dit eenige malen geconstateerd en toen proces-verbaal opge- maakt. De verdachte buschauffeur beriep zich heden op overmacht. Er was een bus defect geraakt en dus moest er een dienst tiidelijk verva-llen. Hij heeft zulks in het N. H. Dagblad gepubliceerd. De zaak werd aangehouden. ten einde den verbalisant als getuige te hooren. PpovinciaaiB n^euws UIT WARMEN'HUIZEN. Dezer dagen vergaderde de raad dezer gemeente. Alle leden waren aanwezig. Ingekomen was de rekening en verant- woording van den Vleeschkeuringsdienst over 1925. Het aandeel in het nadeelig saldo is voor deze gemeente 122,25. Verder is de begrooting van den Keuringsdienst vdor wa ren over 1927, de bijdtage per inwoner is voor 1927 geraamd op 0.179. De verloskundige mej. IJff-Nieuwland vroeg met ingang van 1 Januari 1927 eervol: ontslag als zoodanig en werd haar dat met algemeene stemmen eervol verleend. Medegedeeld werd, dat van de leening groot 21000,de aandeelen no. 17 en 3l zijn uitgeloot, ieder groot 350,— dat tot vast stoker aan het gasbedrijf was benoemd L. Suiker en het aantal leerlingen voor den eursus voor het voortgezet lager onderwijs te Schoorldam bedroeg 6 jongens en 3 meis- jes en te Krabbendam 13 jongens en 5 meisjes Behandeling gemeente-begrooting. De voorzitter vroeg of er ook heeren waren die algemeene beschouwingen wen.schten te houden. Daarvan werd geen gebruik ge- maakt. Naar aanleiding van Viet onderzoek van de gemeente-begrooting deelde de heer Slot na- mens de commissie mede, dat, hcewel de commissie in het teeken van bezuiniging stond, geen enkele post van de begrooting kon worden verminderd, waaruit bleek, dat B. en W. reeds bezuinigd hadden, waar dat kon geschieden en bracht hij namens de com missie dank d'aarvoor. De commissie heeft naar aanleiding van de begrooting eenige mededeelingen te doen: le. de commissie wensdite de belasting op de honden te ver- hoogen, niet zoozeer, omdat zij van meening was, dat daardoor een betere bron van in- komen zou ontstaan, doch het vond zijn oor- zaak in het feit, dat het aantal honden in deze gemeente groot was en deze volgens hare meening tamelijk wat last veroorza- ken. Door de belasting te verhoogen trachtte men het aantal honden te verminderen en werd voorgesteld de verordening zoo te wij- zigen,dat de belasting werd 6 per hond, in plaats van 3, voor waakhonden 5 en voor trekhonden 1. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. van meennig waren, dat er werkelijk geen aanleiding bestond om de belasting te ver hoogen en deelde de voorzitter nog mede, dat bij hem geen klachten waren ingekomen wegens overlast van honden. De heer Molenaar wilde de fin-ancieele omstandigheden niet uit het oog verliezen en hoewel men daardoor ook de minder goed gesitueerden treft, beschouwde spr. het hou den van een hond in ieder geval als een luxe. Was men indertijd, toen de verordening in het leven werd geroepen niet van meening geweest, dat het houden van honden cenigs- zins beperkt diende te worden, dan had men geen verordening gemaakt. Na eenige discussie werd met 5 tegen 2 stemmen besloten de verordening te wijzigen zooals de commissie voorstelde. Verder had het de aandacht van de com missie getrokken, dat nog geen post op de begrooting was geplaatst voor de tteuwe be- graafplaats. De voorzitter decide mede, dat deze kwes- tie door B. en W. reeds eenige malen onder de oogen was gezien en nog nader overleg zou worden gepleegd met eenige notabeien te Krabbendam, daar de ingezetenen aldaar het meest gebruik zullen maken van de nieuwe algemeene begraafplaats. Daarna zullen B. en W. met definitieve voorstellen komen en kan nog niet worden medegedeeld hoe hoog de kosten zullen zijn. De commissie stelde voor om den post bij- drage voor de Rijks H. B. S. en den post „Kosten nijverheidsonderwijs" van de be grooting af te voeren, op grond, dat geen verhaal mogelijk was op de ouders van de betrokken leerlingen, die deze scholen bezoe- waarts, den weg op, dien zij gekomen waren. Het scheen bijna of de Voorzienigheid dien morgen de zijde van den Hertog gekozen had om den listigen Bates te helpen in de kome die vertooning. Want het was niet meer dan een half uur, sedert die burger weggebracht was, die aan den voet van de treden van St. Paul's door de pest was getroffen, toen de draagstoel van juffrouw Farquharson langs de plek kwam, midden door een bevreesde menigte, die in groepen verdeeld was en het voorval besprak. Zij bemerkte het geval van vrees rondom haar. De ernstige, bezorgde gezichten van de mannen en vrouwen, die daar stonden te pra- ten met nu en dan een luid uitgesproken klacht trokken haar aandacht en dit deed haar onrustig en verwonderd vragen, wat de reden wel kon zijn. Op eens, alle andere gduiden overheer- schend, verhief zich een harde, scherpe stem ergens achter, maar zeer dichtbij den dTaag stoel „Daar gaat een van hen, die het oordeel des Heeren over deze ongelukkige stad ge- bracht hebben!" Zij hoorde den kreet steeds weer zich her- halen met weinig verandering. Zij zag de groepen, waar zij langs kwam, ophouden met praten, en hen, wier ruggen naar haar toegekeerd waren, omkeeren en staan kijken, totdat het haar scheen, alsof alle oogen van die bonte menigte burgers op haar gericht waren. ken, hoe financieel kraehtig zij ook zijn. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. het standpunt van de commissie deelden en zagen de onbillijkheidl daarvan eveneens in. Het was evenwel wettelijk verboden, dat iets op de ouders wordt verhaald en zijn van verechillende zijden reeds pogingen aange- wend daarin verandering te krijgen doch tot heden zonder resultant. Op grond daar van zijn B. en W. van oordeel, dat deze pos- ten op de begrooting moesten worden ge- handhaafd, daar dat anders door Ged. Sta- ten zou geschieden. De commissie bleef evenwel op het haar ingenomen standpunt staan en wilde uit pro test deze po-sten van de begrooting schrap- pen, waartoe met 5 tegen 2 stemmen werd besloten. De commissie vroeg of aan het verstrekte renteloosvoorsehot,groot 34750, verstrekt aan de Noorderstoomtramwegmaatschappij nog voorwaarden zijn verbonden en of dat voorschot na verloop van tijd zal worden te- rugbetaald. De voorzitter deelde mede, dat daarover in de statuten niet stond vermeld en voorzoo- ver kon worden nagegaan geen enkel voor- behoud bij het verstrekken van het voorschot was gemaakt. Spr. was evenwel van oordeel, dat na verloop van tijd, wanneer het rente- loos voorschot van Rijk en provincie was afgelost de verdere deelnemers hun voorschot gelijdelijk zullen terug ontvangen. Thans werden verschil lende aanvragen voor subsidie behandeld. Aan de malariacommissie werd eene sub sidie verleend van 12' voor de ontsmet- tingsdiensten van het „Witte Kruis" werd 15 beschikbaar gesteldhet verzoek van de R. K. vereeniging „Moederschapszorg" te Heerlen om subsidie werd afgewezen na breedvoerige besprekingen, de subsidie aan de gezinsverpleging nader vastgesteld op 1000,waardoor men in deze gemeente eene afzonderlijke wijkverpleegster zal krij gen. Aan de subsidieveri-eening werd de voorwaarde verbonden, dat de wijkverpleeg ster hare hulp tevens zou verleenen bij on- en minvermogende kraamvrouwen en het ge- meentebestuur vertegenwoordigd zal zijn in het bestuur van de gezinsverpleging. De gemeentebegrooting werd daarna in zijn geheel vastgesteld op een bedrag van 104.473.13 in ontvangst en uitgaaf op den gewonen dienst en op een bedrag van 12.413.07 in ontvangst en uitgaaf op den kapitaaldienst, met een post „Plaatselijke be lasting" van 16500.— en een post „On- voorzien-e uitgaven" van 3774.84. De be grooting van het-gasbedrijf werd1 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 68.668.55 in ontvangst en uitgaaf met een batig saldo van 661.52. De begrooting van het Alge- meen Burgerlijk Armbestuur werd vastge steld op 13230,in ontvangst en uitcaal met een post gemeentesubsidie van 3500. De heer Slot deelde nog namens de com missie mede, dat bij het nazien van de reke- ningen van de Armbesturen groote bcdracen voorkomen voor verpleging, vooral in Zie- kenhuizen van-personen uit gezinnen van gegoede arbeiders en wees op de wensche- lijkheid, dat de Armbesturen voorzichtig moesten zijn met het hulpverleenen aan der- gelijke personen en moet trachten, indien de betrokkenen niet vrijwillig in de kosten bii- dragen, op grond van de Armenwet verhaal toe te passen. Voor de verbreeding van dte Fuik werd1 een strook grond van D. Zutt aangekocht voor de som van f 3 per M2., ter grootte van onge- veer 8 M2. Bij den rondvraaf merkte de heer Slot op, dat nog niet was voorzien in het plaatsen van een soort hekwerk bij de brug naar de O. L. school, daar bij winter en sneeuwval die kinderen van de brug naar beneden glij den op de straat, waardoor groote ongeluk- ken zouden kunnen ontstaan. De voorzitter deelde mede, dat reeds op-' dracht tot verbetering was gegeven, doch de gemeenteopzichter nog geen schetsje had in- gediend, hoe een en ander moest geschieden. D-e vergadering werd daama gesl'oten. UIT LIMMEN. Vrijdagavod half S kwam de Raad in openbare zitting bijeen. Allen aanwezig. In de epmite-vergadering, die terstond na de opening werd gehouden, werd behandeld de gunning van het uitdiepen van de Dissel- dorpervaart. Een besluit is nog niet genomerh Na heropemng der deuren kwam in behan deling de vaststelling der verordening volgens art. 178 der Gemeentewet. Dit artikel omvat de verordening op overtredingen en werd on- gewijzigd vastgesteld. E>e begrooting 1926 werd na wijziging vastgesteld op f 1247.971/^, kapitaaldienst 426.40 suppl. begrooting 4133.58. Hierna kwam in behandeling de bearoo- ting 1927. Zonder bespreking werd vastgesteld de be- grootingen van het Burgerlijk Armbestuur op 6537.25%, onvoorziene uitgaven Zoo drong het tot haar door, dat zij zelf het was, die door deze vreeselijke stem, die haar vervolgde, besehuldigd werd en ondanks haar, moedigen geest nu bevreesd door het verschrikkelijk kijken van al die blijkbaar vij- andige oogen, leunde zij achter in den stoel terug, en trok zelfs een van de leeren gordijn- tjes naar beneden om zich beter te kunnen verbergen. Weer klonk de stem, schril en toornig. „Daar zit een vrouw van het tooneel in zij de en fluwed, terwijl zij, die God vreezen, in lompen loopen, en de toorn des hemels gee- selt ons met een roede der pest voor de zon- den, die zij onder ons brengt!" Haar stoel sehomnicide even, alsof haar dragers gestooten werden, want inderdaad hadden een paar lieden van verdacht allooi zich bij dien razenden dweper gevoegd, die haar met zijn beschuldigingen vervolgde, en drongen nu tegen den stoel aan. De vrees van juffrouw Farquharson werd grooter. Er was niet veel verbeelding noodig en zij had verbeelding in overvloed om te begrijpen, wat er gebeuren zou met iemand, die in han- den van een menigte viel, wier hartstochten opgezweept waren. Met moeite bedwong zij zich zelf, hield het hijgen van haar boezem in en dan woesten aandrang, om haar angst uit te schreeuwen. Maar haar dragers, flinke, stevige kerels, die haar de achting toedroegen, welke zij al ien, die haar van nabij kenden, inboezemden, liepen gestadig voort, ondanks dit duwenen 1310.75% en die van Het gemeentelijk elec- triciteitsbedrijf op 1563.85, onvoorzien 1160; de schuld bedraagt 18400. Het batig saldo uit den vorigen dienst der gemeentebegrooting is 5366.0714. De ra- ming inkomstenbelasting is 25500. Het heffingspercentage blijft ongewijzigd. De heer Kuijs vroeg of B. en W. niet be vreesd zijn voor minder ontvangsten, er is malaise in alle bedrijven. De voorzitter geloofde het niet, de: raming is bijzonder laag, het vorig jaar waren de ontvangsten 15000 boven de raming. Bij hoofdstuk Jaarwedde, stelden B. en W. voor om den heer G. J. Admiraal als vast ambtenaar aan te stellen ingaande 1 Jan. 1927 en de jaarwedde te bepalen op f 1000 met 4 jaarlijksche verhoogingen v?tn 100, (thans is hij in lossen dienst tegen f 500 per jaar). De heer Kuijs betwijfelde of deze kracht wel noodig is. De voorzitter an-twoordde bevesti;jend, er komt steeds meer werk. De heeren Kuijs en Adrichem meenden van niet. Men moet geen vergelijking maken met gemeenten waar veel ambtenaren z:ijn, doch met plaatsen waar het tegenovergestelde het geval is. De heer Kuijs zeide, dat de bur<gemeester, tevens secretaris, het vorig jaar verhooging heeft gekregen. Men heeft te berusten in deze verhooging, doch spr. zag dan gr aag werk naar loon (Gelach). De heer Kuijs: Ik meen het in ermst (Alge meene vroolijkheid). De voorzitter was zich niet bewust dat hij harder liep, het ging als altijd. De heer Kuijs meende dat 100 pert, verhoo ging te veel was. Waarom had men dan niet vroeger gegeven. Voorts had spr. bedenkin- gen tegen jaarlijksche verhooging, hij stelde voor om de 2 jaar. De beide wethcucArs verdedigden: het sala- ris. De uitnemendo ::racht moest behouden blijven. Na uitvoerige discussie werd het voorstel B. en W. z. h. st. aangenomen. Van L. van de Sande, bode der gemeente, was een verzoek ingekomen om isalarisver- hooging. Adressant verwees naar Castricum, Heiloo en Akersloot. De jaarwedde is 50. De voorzitter zette uiteen dat de jaarwedde als gemeenteveldwachter-bode bedraagt 1665. B. en W. stelden voor 50 verhoo ging, welk voorstel z. h. st. werd aangeno men. Bij den post gratificatie rijksveldwachter 100 stelde de heer Kuijs voor de:cen post te schrappen. B. en W. stelden voor liet bedrag als vergoeding te geven voor buitengewone politiediensten. Z. h. st. besloten. B. en W. stelden voor om ten behoeve van den ontsmettingsdienst 1 cent per inwoner te geven. Betreurd werd dat andere gemeenten zich ontrekken aan deze zeer nuttige instel- ling. Goedgekeurd. Vo:r de malariabestrijding werd ook 1 cent per inwoner beschikbaar gesteld. Bij onderhoud plantsoenen stelde de heer Metselaar voor dezen post te schrappen, in de commissie was gebleken hoeveel dat kleine perkje kost. De post bleef gehandhaafd. Wethoudcr Valkering schonk Darwintulpen en de ge- meentewerkman moet de banden knippen. Bij den post „verhuur woningen" stelde de heer Kuijs voor om de huur der woning in de Nesse, te verhoogen tot 2 per week. Werd aldus vastgesteld. Bij den post onderwijs werd betreurd dat de gemeente de kosten van hooger onderwijs niet op de ouders der leerlingen kan verhalen. Voor werkverschaffing werd /5O0 uitge- trokken. Het heffingspercentage H. O. werd onge wijzigd vastgesteld. Geheven werden 80 op- centen op gebouwde, 20 opcenten op onge- bouwde eigendommen en 100 opcenten perso- neele belasting. De tooneelbelasting werd be- groot op 250, hondenbelasting 250, ver- gunningrecht 170. De begrooting werd vastgesteld in ont vangsten en uitgaven op 56693.49X, on voorziene uitgaven 4884. De schuld der gemeente bedraagt 55975, waarvan 18400 ten laste van het G. E. B. (de schuld is echter ruimschoots door bezit- tingen gedekt. Een voorstel van den heer Kuijs om in de verordening vast te leggen de bepaling dat het verboden is, om bollendoppen, snoeisel van hagen en steenen op de vuilnisbelt te de- poneeren, werd aangehouden. Na rondvraag ging de Raad in Comite tot behandeling Re clames H. O. UIT HOORN. Het Hoornsche mandoline-orkest „Entre Nous", hetwelk onlangs met zooveel succes voor de H. D. O. concerteerde, zafl dcelne- inen aan een nationaail concours. Het Hoornsche trio ,JPro Qrte" heeft met veel succes voor de H. D. O. te Hilver- sum gespeeld. wat nog beter was, zij bleven rustig en deden of het hun niet aanging. Zij konden niet ge- looven, dat het volk zich tegen zijn eigen af- god zou keeren op de woorden "van dezen zwarten kraai van een dweper, die achter hen aan liep te huilen. Maar die paar schelmen, die zich bij hem gevoegd hadden, werden door anderen ver- sterkt, die met onduidelijke uitingen van be- dreiging de beschuldigingen van den ander steunden; en deze werden ieder oogenblik toomiger. „Het is Sylvia Farquharson van het Her- togstheater," riep hij. „Een dochter Belials, een schaamtelooze vrouw. Het is om de zon- den van haar soort, dat de hand des Heeren zwaar op ons drukt. Het is om haar en haars- gelijken, dat wij lijden en zullen lijden, tot dat deze stad gere;nigd is van haar ongerech- tigheden." Hij liep nu naast den stoel, een korten knuppel zwaaiend, en de beangste oogen van juffrouw Farquharson kregen een glimp van zijn boosaardig gezicht. Tot haar verbazing herkende zij het als het gezicht, dat twee uren geleden haar begluurd had uit de schaduw van Betterton's huis in Salisbury square. „Ge hebt een van u neergeworpen gezien door de pest onder uw eigen oogen," schreeuwde hij. „En zoo zullen anderen ge-' troffen worden om te boeten voor de zonde der ontucht, waardoor deze stad bedorven is." (Wonit vervc4gd) ■wiia MwiMwiiBmiwiT-jwa—am—rm—i

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5