RWATTA'S-1 <J/W5VREEP ~,KWATTA-SPECULMS BinnenEand Beter dan Goed: DE BE5TE Radio-hoekje Sport ICunst urr OFMEER, Naar we vernemen heeft dte bekende or. van Balcn Blankeo, de kenner van het Westfriesch, zijn zeden en gebruiken bij uit- nemend'heidi, zijn praktijk neergelegd, om zich „metterwoon' te vestigen in Boven- karspel, waar hij de pastorie heeft gehuurd en zich aan iiteraire arbeid zal wijden. Op een te Barneveld gehouden pluim- vee-tc-n boons tolling behaalde onze stadge- noot, de heer P. Feller, met vier inzendingen postduiven twee eerste prijzen en een tweetal eervalle vermeldingen, UIT SCHERMERHORN. Vrijdaigavond trad voor het Departement alhier als spreker op Mr. Ritter, die tot on- derwerp had gekozen „Een week Minister". Spr., die: een roman heeft geschreven van denzelfdon titel, gaf in zijn voorrede eene be- schouwiilg van dien roman. Bij de verkiezingen in 1937 behaalde de Repaillqpartij het grootst aantal stemmen, zoodat deze partij werd aangewezen als Re- geeringsjpartij en de voter zitter, Jan Sas, een stoere, fbrsche man, van beroep dierentem- mer wotaende in de Goudsbloemdw a rstra a t te Amsterdam, belast werd met de kabinets- formatie. Meer in het bijzcxnder vertolkte spr. het bezo&k d'at Jan Sas kreeg van den Direc- teur van het Kabinet van de Koningin, die hem kw.un uitnoodigen voor eene audientie bij FL M. voor de vorming van een Kabinet en van de talrijke journa listen, die hem kwamcn interviewed Na de paiuze behandel- de spr. het verleenen van audientie door deb Minister-President en de vergadering van een Ministerraad, waar hij een scherp ultimatum van Belgie wist af te wenden, ten gunste van het land, waardoor een dteigenden oar-- log werd voorkomen. Na een week Minister te zijn geweest, kreeg hij er reeds genoeg van en trad in het huwelijk met de secret a- resse van den Ministerraad, die hem om zijn eerlijk, rand karakter had hef gekregen Het geheei een kijk op veed dingen, welke aan net Minisrterie plaats hebbea en bij de groote menigte onbekend zijn. Na afloop werd den sprefker door dten se- cretaris van het Nut, de heer W. C. v. Set- ten, een woord van dank gebrachi voor dezen lecrzamen avond. UIT SCHOORLDAM. Naar wij vernemen, is de heer H. E. Dij- ken, hoofd der openbare lagere school al hier, geplaatst op de voordracht voor hoofd der openbare algere school te Abcoude (Utr.) UIT HEILOO. Zondagmorgen reed een auto uit Haarlem tegen een boom aan, doordat de chauffeur uithaalde voor eenige spelende kinderen en teveiis fietsrijders tnoest passeeren. Het vaM te loven dat de man zoo actief was om een ongeluk te voorkomen, doch de kinderen, die met drijftollen bezig waren, zagen toen naets. De auto werd beschadigd en een voorruit ingedrutot De chauffeur kwam met den schrik vrij. Zondag speelde V. V H. I tegen Zee- vogels I uit Egmond aan Zee. Uitslag 11. UIT LIMMEN. Zaterdagavond gaf de „Jeugdbond voor Onthouding" een openbare uitvoering in het k)kaal van den heer Biesterbos. Opgevoerd werd „Door het Donker", drama in 4 bedirijven, onder regie van den heer P. Boschman. Dit aangrijpende drama werd goed ver- tolkt, de uitmuntende leiding van den regiseur was merkbaar, decoratie en grimeering waren goed. Een gezeUig bal was het slot van den goed geslaagden propaganda-avond. Door de tegenwerking van Ged. Staten die weigerden dat een 3-tal woningen uit deze gemeente stroom betrokken van G.E.B. ziet men hier de gekste vertooning, welke zeker een unicum in ons land is. Aan den Straatweg, vlak voor de huizen, heeft men de electrische geleiding van Heiloo en achter de huizeh de geleiding van Limmen. Beide gemeenten worden gedupeerd, doch het hooge college heeft zijn zin. Gelukkig is het gemeentebestuur van Limmen zoo ver- standig geweest om niet de bewoners de dupe te laten worden. UIT SINT PANCRAS. Vrone II had Zondag Heiloo II op bezoek, van welke club zij won met 41. De match D. T S. IVrone I ging niet door wegens afkeuring van het D. T. S. terrein. UIT KOEDIJK. De door de cooperatieve aan- en verkoops- vereeniging Koedijk, gehouden inschrijving van hulpmeststoffen gaf tot uitslag dat fie levering van 20.000 KG. Chilisalpeter is op- gedragen aan den heer Haijtema te Alkmaar. KONINKL, NEDERLANDSCH LANDBOUW-COMITE. Onder voorzifterschap van den heer V. R. IJ. Croesen heeft gisteren het Koninkl. Ned Landbouwcomite in de vergaderzaal der Eer ste Kamer zijn 15e algemeene vergadering gehouden. Na de openingrede was aan de orde de be- handeling van het vraagstuk: Is het nemen van retorsiemaatregelen met het oog op on- zen land- en tuinbouw voor ons vaderland al of niet gewenscht? Inleiders waren de heeren Th. van Welderen baron Rengers te Oenkerk, dr. L. G. Kortenhorst te's Gravenhage en dr. J. G. Oortwijn Botjes te Oostwold. Th. van Welderen baron Rengers te( Oen kerk zeide in zijn prae-advies, dat als econo- misch-politiek middel protectie theoretisch niet is te verdedigen. Maar wat de economi- sche theorie verwerpt kan de praktijk van het leven scms toch noodzakeMjk maken. De Ne- derlandsche praktijk eischt haar evenmin. De heer Kortenhorst kwam daarna tot'de volgende conclusies: „I. Het is voor deri landbouw niet ge wenscht, dat het stelesl, waarop onze tracta- ten berusten, radicaal wordt gewijzigd. Wanneer een land bereid is, ons, niet al- leen naar de letter, maar ook naar den geest, meestbegunstiging te verleenen, dan kan daarmede genoegen worden genomen. II. In uitzonderingsgevallen zal het land- bouwbelang gediend worden, wanneer naast de meestbegunstiging ook voor de wederkee- righcid een plaats in het Nederlandscb arse- naal wordt ingeruimd. III. Bij het afsluiten der verdragen met Duitsch-land is het beginsel van wederkeerig- heid in onze tractaten-politiek gelntrocfuceerd, zij het ook schoorvoetend en zeer gebrekkig. Hetzelfde dient gezegd met betrekking tot on ze handelspolitieke Verhouding tot Portugal. De bijeenkomst is hierna verdaagd tot van- ochtend half tien. MAN OP STRAAT DOODGE- SCHOTEN. Zaterdagmiddag tusschen half en kwart voor vijf is in de Asterstraat te Rotterdam op den openbaren weg een moord gepleegd. Op dat tijdstiip kwam, naar de N. R. Ct. meldt, de 22-jarige K. Reingoud, een onge- huwde havenarbeider, gewoond hebbende in de Asterstraat no. 73, van zijn werk. Onge- veer voor pand 43 werd hij aangesproken door een man. Een juffrouw, die.het tweetal passeerde, ving een brok uit het gesprek op. Zij hoorde, dat de beide mannen ruzie had- den en dat het gesprek over geld ging. Voorts zag zij, dat een van de twee naar zijn achterzak greep en daar iets uithaalde. Zij dacht, dat hij zijn beurs te voorschijin haalde en liep daarotn verder. Toen zij een paar pass en verder was hoorde zij pl otseling ach- ter zich schieten. Zij keek om en zag, dat Reingoud in elkaar zakte, waarna de andere man nog drie schoten op hem loste. Vervol- gens liep hij kalm weg, terwijl hij zeide: „Die is knock out". De aanslag is gepleegd, eenige huizen voor den hoek voor de Pioenstraat. De dader is dezen hoek omgeloopen, waarna hij spoor- loos is verdwenen. De juffrouw, die het gebeurde van vrij dichtbij had gezien, liep een waterstokerij binnen, om te vertellen, wat er gebeurd was. Men geloofde haar daar evenwel niet dade- lijk en toen men begreep dat het erast was, bleek de dader al verdwenen te zijn. Ook enkele vrouwen, die in haar wonimgen voor het raam zaten, hebben, opmerkzaam gemaakt door het herhaalde schieten, den aanslag gezien. Zij hebben evenwel ook niet snel genoeg den dader kunnen achterhalen. Burgers hebben het slachtoffer, dat vrij kort na den aanslag is overleden, naar de ouderlijke woning gebracht. De politie heeft onder leiding van den com- misaris in de vijfde afdeeling, den heer T. Alberda, terstond een uitgebreid o^nderzoek ingesteld. Op straat zijn zes huizen gevonden van het kaliber 675 millimeter. Voorts is een ge- heel platgeschoten revolverkogel gevonden. Het vinden van de huizen wijst er op, dat de dader een automatischen revolver heeft ge- bruikt. Het lijk is ter gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge- bracht. Reingoud is getroffen in de linker- en de rechterzijde van den hals en in die lin- kerzijde. Uit het voortgezette onderzoek bleek, dat de verslagene nog al veel omgang heeft ge- had met gehuwde vroujven, waardoor hij on der de gehuwde mannen uit de buurt vele vijanden had. Dit is o.m. aanleiding geweest tot de arrestatie van een cafehouder. Later is deze man evenwel weer op vrije voeten ge- steld. Ook zijn vrouw is een uitgebreid ver- hoor afgenomen, maar zonder resultaat. Het onderzoek wordt met kracht voortge- zet. HOOG WATER. De dijk onder de gemeente Heel, die bij den vorigen watersnood is doorgebroken, is nog steeds niet hersteld. Het gevolg is ge weest, dat bij dezen hoogen waterstand alle langs de Maas gelegen bouwlanden zijn ondergeloopen. De boeren, die reeds hun rog- ge en tarwe hadden ingezaaid, hebben een grooten schadepost te boeken. MEVROUW MANN-BOUWMEESTER. Men meldt uit Groningen: De honderden, die Dinsdagavond bij de afscheidsvoorstelling van mevrouw Mann- Bouwmeester teleurgesteld werden, dlaar er geen plaats meer voor hen was, zijn Zater dagavond in de gelegenheid gestcld haar te hikdigen. Opnieuw was dc schouwburg vol- geloopen. Van een officieefie huldiging was ditmaal uiteraard geen sprake. Niettemin heeft het bestuur van den schouwburg haar des mid- dags met een Berliner van den trein gehaald en haar tijdens de voorstelling met bloemen vereerd; ook van andere zijden zijn haar bloemen geschonken. De zaal heeft haar als Liane in „Het Kind van de Liefde" hartelijk toegejuicht en haar aan het eind een ovatie gebracht. Zaterdagavond heeft in den Nimwrn Schouwburg te Gouda de afscheidsvoorstel ling van mevrouw Theo Mann-Bouwmrester plaats gehad. Na afloop heeft de burge- meester, de heer Mijs, haar toegesproken en haar uit naam van het eerecomite een groote mand bloemen en een enveloppe aangebo- den. HET INTERNATIONAL ANTHRO- POSOPHISCH PAEDAGOGISCH CONGRES. De laatste voordracht van het congres was die van den heer Pickert over Anthroposo- phisehe Heilpaedagogie. Een soiee heeft het congres besloten. Een zeer talrijk publiek was aanwezig, dat zich zeer ingenomen toonde met het piano-recital van Walther Rummel uit London en de reci- tatie van enkele gedichten van Goethe door Gerlind Zaiser, een leerlinge van mevrouw Marie Steiner. Aan de aanwezigen werd een ge'fllustreerd bockje over de vrije school aangeboden. TENTOONSTELLING OP HOTEL- EN RESTURANTGEBIED TE AMSTERDAM. Het reusachtige R. A.I.-gebouw te Am sterdam, dat sinds de laatste uitbreiding een oppervlakte besfaat van 10.000 vierk. Meter, harbergt weer een tcntoonstelLing. Het is nog met zoo Lang geleden, zoo schrijft men o. a. aan de N. Rett. Crt., dat men hier in een zondvloed van tentoonstel- lingen dreigde onder te gaan, veeral onderne- mingen, die inplaats van de ontwikkeling van liet vak, op we Iks gebied zij zich bewogen, meer uiisiuitend de sanecring- van de finan cial des ondernemers beoogden. Meer dan ccns liepen ze ook, wat dit laatste betreft, op em teleursteliing uit het beioep van exploi- tant van tentccostelHngcn schijnt zijn aan- Lrekkeiijkheid te hebben verloren, en velen, die zaken drijven, gevoelen zich aanmerke- iijik opgelucht, nu zij van dezen kostbaren tentocnstel lingsdwang, waar aan toch de con- currentie het moeilijk maakte te ontkomen, zijn ontheven. Wat thans in het R. A I.-gebouw tot stand is gebracht, bcwijst echter overtuigend, dat zakenilieden en de nijverheid op verschillend gebied aClarminst afkeerig zijn van een goed opgezette, ernstige vak-tentoonste 1 lingDit is het, wat de NederlandSche Bond van Werkgevers' in het hotel-, restaurant-, cafe- en aanverwante bedrijven H6recaf hier heeft jngericht; en reeds spoedig was alle beschik- bare ruimte in deze toch waarlijk niet be- krompen tentocnstellingshal bezet met niet minder dan 240 stands. In zeer ruimen kring hebben de verschillende takken van nij verheid, die bij het hotel- en restaurantbe- drijf beiangen hebben en dit van zijn benoo- digdheden voorzien, van groote belangstel- ling blijk gegeven, cn zoo is deze tentoon- sfcdling er een geworden, die economisch niet zonder tbeekenis is en een indrnkwek- kend denkbeeld geeft van het groote belang, dat bedrijven op zoo velerlci gebied hebben bij een bloeiend hotelwezen. De I iorccaf-tentoonstelling is dus streng een vaktentoonstelilng, al is niets nagelaten om haar voor het publiek zoo aantrekkelijk Mogelijk te maken. Hiertoe hebben ook de stind'houders ieder voor zich getracht het hunne bij te dragen. De gemeente Amsterdam heeft o. a. een groot aantal stands. De heer Th. Meerman, voorzitter van het dagelijksch bestuur der centconstelting, heeft een begroetingsrede gehouden. De heer F. K. j. Heringa, administrateur, chef van dfe afdeeling handel en nijverheid aan het departement van arbeid, handel en njjverheid, heeft hierna de openingsrede uitgesproben, BRANDEN. Zaterd'agnacht is te Zoetermeer de boer- derij met twee hooibergen en schuren van den landbouwer v. d. Maxel aan den Voor- weg in vlammen opgegaan. Zaterdagmorgen, ongeveer 7 uur, is brand uitgebroken in het rottingpakhuis van v. R aan de Lange Nieuwstraat te Schie dam. De brandweer slaagde er in met behulp van een motorspuit het vuur in korten tijd te blucschen. Vrijdagm(iacht zijn te Drieburg, gem. Beerta, bakkerij en winkelhuis van de iami- lie Barteles geheel afgebrandl. Alles was ver- zekerd. Vrijdagnacht is brand uitgebroken in de groote tuinloods van den heer Van Veen te Boskoop. Het vuur grvep snel om zich heen cn aan blusschen viel niet te denken. Een groote hoeveelheid emballage en tuinbouw- gereedschappen zijn verloren gegaan. De scliade bedraagt ruim /60C0; zij- wordt door verzekering gedekt. Ds. J. C. BRUSSAARD. In het officieele persverslag van een der laatste zittingen van de Synode der Gerefor- meerde kerken te Ass en, is nadat geconsta- teerd was, dat de Synode de bezwaren van ds. Bruseaard voldoende weerlegd achtte door prof. Ridderbos, besloten: le. de verwachting uit te spreken, dat ds. Brussaard te Bloemendaal de verschillende uitspraken der Synode ten voile aanvaarden zal en ten grondslag zal leggen aan al wat hij leert; 2e. de classis Haarlem op te dragen toe te zien dat ds. Brussaard zich overeen- komstig deze verwachting gedraagt en 3e. deze conclusies ter kennis te brengen aan den kerkeraad te Bloemendaal. Wij rtebben gei'nformeerd, zegt de N. R. Crt., of er reeds eenig gevolg gegeven is aan het besluit van de Synode. Ons werd evenwel medegedeeld, dat er verschil van meening be- staat over de uitlegging van het besiuit. Som- migen zien er in een eisch, dat ds. Brussaard zal uitspreken, dat hij zich conformeert met de uitspraken der Synode, maar anderen en daaronder zijn bekende figuren van de Synode verzekeren, dat de Synode geSn verklaring van dezen predikant verwacht. Alleen is aan de classis Haarlem verzocht toe te zien, dat ds. Brussaard zich gedraagt overeenkomstig de verwachting die de Syno de koesterde, dat ds. Brussaard in het ver- volg de uitspraken der Synode ten voile aan vaarden zal. Tot heden zijn geen nadere stappen door den kerkeraad of ds. Brussaard gedaan. De bedoeling is om eerst de actie van de Synode af te wachten. UIT HET MIJNBEDRIJF. Na een vergadering, welke de samenwer- kende mijnwerkersofganisaties gistermorgen hebben gehad, hebben zij een brief gezonden aan de contractscommissie voor de mijnindus- trie van den volgenden inhoud: Namens de samenwerkende vakbonden in het mijnbedrijf deelen wij mede, dat zij ac- coord gaan met het' voorstel van de directie, den 6-urigen dienst op Zaterdag 24 Decem ber a.s. te gaan invoeren en over de maand December 1926 een loonsverhooging voor al de arbeiders, werkzaam in het mijnbedrijf, uit te betalen. Om deze loonsverhooging goed tot uiting te doen komen, zoodat ook de ac- coordarbeiders deze kunnen constateeren, ver- zoeken wij, deze 5 pCt. loonsverhooging ex tra op de loonkaarten te willen vermelden. PROV. BESTUUR NOORD-HOLLAND DER HERV. KERK. Het Herv. Prov. kerkbestuur van Noord- Holalnd heeft ds. D Eikris de Haan, te Heiloo, herbenocmd tot president en den heer dr. G. Oorthuijs, Amsterdam, benoemd tot vice-president van dit bestuur. Voorts heeft het bestuur benoemd. Tot lid van de commisie van vooordtracht voor de benoeming van kerkdlijke hoogleer- aren ds. G. J. van Paassen, te Haarlem, en tot diens secundus den heer dir. Oorhuijs te Amsterdam. Tcrt kerkvisitatoren in de provincie zijn benoemd: dr. G. Oorthuijs te Amsterdam; sec. oudlerl. J. D. J. Idenftg te AmMSWatti'; ds. C. j. van Paassen te Haarlem; sec. ou- derl H. Bijkebk te Haarlem; ds. D. Eilerts de Haan te Heiloo; sec. d!s. J. Juikema te Brodc op Langcndijk; ds. H. J. Room te Hoorn; sec. ds. D. Mulder te Westwoud1; ds. M. H. H. Riepina te Edam; sec. ds. H. J. Heynes te Land&meer; ds. G. W. C Vunderik te Haar lem; sec. dte. F. W. v. d. Kieboom te Bergen. Ds. C. J. van Paassen te Haarlem is ten ildtte mg herbenoemd tot lid van het prov. college van toezich op het beheer dler kerke- liibc gocdercn eh fondsen in Noord-Holland. Dinsdag 9 November. Hllversum, 1050 M. 12.Politieberichten. 3.4.— Knipcursus voor dames, onder lei ding van het Modehuis de Leeuw van Rees Amsterdam. 4.306.15 Concert door het H. D. O.-orkest. 6.156.45 Volksliederen. VI. Hebreeuwsche en Jiddische liederen. Mevr Frieda Tas-Herzberg, zangeres. Aan den vleugel: Jacques Tas. 6.45—7.15 Engelsdie les vervolgcursus. 7.157.45 Engelsche con versatieles. 7.45 Politieberichten. 8.10 10.30 R. K. Omroep. De dames Jo Immink, zang. D. du Marchie Sarvaas, viool. De heer Jan Nieland, orgel. Spreker: De heer Leo Speet, hoofdredacteur van het Noord Hol- landsch dagblad te Alkmaar. la. Wie Froh und Frisch, Brahms, b. Von ewiger Liebe, Brahms (zang en orgel). 2. Sonate, Veracini (a. Largo, b. Menuet, c. Alleero con fuoco) (viool en orgel). 3. Barcarolle, Chopin (or gel). 4a. Wie scihon die Trompcten blasen, Mahler, b. Wer hat das Liedlein erdacht?, Mahler (zang en orffel). 5. Lezing door den heer Speet, over Kerk en Staat in Hongarije. 6. Sonatine, Ravel (orgel). 7. Romance, Ambrosio (viool en orgel). 8a. Die Winter is verganghen. b. Jesu, allerliefste Kind. c. Wiegenliedje. d. Winterochtend. e. Mijn bleuzeke (zang en orgel). 9. Rondino, Krcis- ler (viool). 10. Sonatine, Nieland (orgel) 10.— Persberichten. Daventry, 1600 M. 11.20 Concert door de radio dansband. York en Tenny, com. duet R. Davies, tenor met banjobegeleiding. L Martin, mezzo sopraan. 1.20—2.20 Orkest- concert van restaurant Frascati. 2.50 Le zing: A page in London's history. 3.20 Le zing: Music for schools. 3.50 De Callender's band. R. Newell, bariton. R. Newell, bariton. R. da Costa, piano. 5.20 Causerie. 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Concert door het J. H. Squire celeste octet. S. Logan, bariton. 2.70 Tijd- sein Big Ben, weerbericht, nieuws. Fransche lezing. 7.50 Variete (knitaties, piano synco- pathie-humoristen). 8.^0 National Conceri van de Albert Hall. Orkest (150 musici), on der leiding van Richard Strauss. 9.20 Le zing: The waltz in opera. 9.30 Vervolg Na tional Concert. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 10.35 Lezing: Music and the ordina ry listener. 10.50 „Die Miillerin", Schubert. S. Wilson, zang. 10.05 Concert. K. Winter, sopraan. 11.20—12.20 Dansmuziek. Howard band. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.50— 2.1Q Concert door het orkest Locatelli. Mile. Irdes, zang. 5.055.55 Concert, (viool, pia no, cello). 8.5010.30 „Le petit Due", Le- cocq. Kdriigswusterhausen, 1300 M. en Berlijn 504 en 571 M. 7.509.50 Werken van Schu mann door orkest. Dr. Schumann, piano. Brussel 487 M. en Antwerpen 265 M 5 20 —6.20 Orkestconcert. 8.509.50 Orkestcon cert. Mile. Thys, zang. 9.50 Lezing over de radio. 10.05—10.50 Symphonieconcert. Miinster, 410 M. 12.50—1.50 Vroolijk or kestconcert. 2.503.20 Verhaaltjesvertellen 3.204.20 Kamermuziek uit 1700 en 1800 Strijkkwartet. 5.05—5.50, 5.50—6.30 Lezin- gen. 6.306.50 Lezing: Lortzing. 6.50 9.40 ..Zar und Zimmermann". opera. VOETBAL. Alcmwki Victrix slant Haarlem met 4—2. Het begin zij ditmaal een woord van hulde aan het geheele Akmaria-elftal, dat gis.teren onder ideale weersomstandigheden en ten aanschouwe van een record aantal toeschou- wers bij een Alkmaarsche voetbalwedstrijd 4500) de oingeslagen leiders der 2e klas A hun eerste nederlaag heeft toegebracht in een match zoo boeiend en spannend en van zoo goede kwaliteit, als wij nog nimmer in onze stad zagen. De bezoekers waaronder meer dan duizend Haarlemsupporters jong en oud, en velen uit de omliggende gemeen ten hebben genoten van een Snellen fanatie- ken strijd, waarvan de uitslag tot de laatste minuut onzeker was. Het genoegen was voor de Haarleminers natuurlijk heel wat minder dan voor de Alcmarianen, doch zij zullen als sportieve menschen moeten erkennen, dat Alcmaria voor haar spel een kleine overwin- ning verdiende en dat het geen schande is van een elftal, zooals Alcmaria gisteren speelde, te verliezen. Haarlem blijft een uit muntende ploeg met alleen die voorhoede iets zwakker dan de rest, maar als geheel een elftal, dat in 2 A weinig tegenstanders kans op een overwinning zal geven. 't Was een indruikwekkend gezicht, die dicht bezette tribunes en die enorme haag om't veld. Precies twee uur floot scheidisrechter Ro- meijn beginnen en stelden de elftallen zich op. Alcmaria zooals wij Zaterdag schreven. Haarlem met Stern (d D. Houtkooper en v. Daalen (achter), Dik, Biesaar en Torrin- ga (midden), M. Houtkooper, Huisman, Dankelman, Brakel en Smits (voor). Haar lem won den toss en Alcmaria trapte af. De eerste helft leverde geen doelpunfen op, doch was van de eerste tot de laatste minuut zoo mooi en zoo vol actie en spannende mo- menten, dat edfer genoot. Alcmaria toonde direct dat zij alles er op zette om te winnen, het enthousiasme zat er in en de geroutineer- de Haarlemmers moesten zich ten voile geven om doelpunten te voorkomen. Steeds weer zette Scnuit, dfe als schakel tusschen voor hoede en middenlinie optrad, de voorwaart- sen aan't werk en ook Mulders was actief. Klinkhamer speelde alsof hij al jaren im 't eerste elftal had meegedaan en was voortdu- rend een struikelblok voor dte roodbroeken. De beide keepers deden hun werk sohitteend en wisten gesteund door hun backs de score blank te houden. Bieshaar was de groote stuwkracht bij Haarlem. Eenige snelle aain- vallen werden met moeite door Ooms en Hartland onschadelijk gemaakt. Steeds weer .was Gerrit daar .waar't meeste geyaar dreig- de. EenmaaT snorde een prachhg schot bui- ten bereik van Erdsieck naar't doel, doch de P<Lal In't laatste kwartier der eerste helft had Alcmaria overwieht doch tot doelpunten kwam het niet. Schuit en Mulders werkten hard. Elfring deed alle moeite aan de soliede bewaking van Torrin- ga en v. Daalen te ontkomen en Jo Bos was D. Houtkooper menigmaal te glad af. Doch Stern was dan nog weer aanwezig om't ge- vaar te keeren. Rust 0—0. Na een welverdiende rust begonnen beide teams vol moed de tweede helft. Deze hoefde zeker niet voor die eerste onder te doen en bracht tevens de sensatie van zes doelpunten Na zes minuten kreeg dte H. linksbuiten een kans, die hij dankbaar benutte. Alcmaria gaf zich echter geenszins gewonnen en zie vijf minuten later was de stand gelijk. Dik maakte hands in het strafsehopgebied er. Elfring benutte zijn kans onder luid enthou siasme (1—1). Weer verstreken tien minuten van ernstige spanning, toen Mulders Alcma ria plotseling de leiding gaf. Dit bracht nieu- we emotie. Haarlem speelde voor alles wat de ploeg waard was en zie juist was er een half uur gespeeld toen zij gelijk maakte. Het doelpunt was echter buitenspel maar de scheidsrechter kende het toe (2—2). Einde- lijk nog zeven minuten. Bij een gevaarlijken Alcmariaaanval moet Stern uitloopen. Van Daalen zal hard wegtrappen doch de bal komt juist tegen Muldters aan en kaatst in 't leege doel (3—2 voor Alcmaria). Enorm enthousiasme. En geen minuut later is aan alle onzekerheid een einde. Bos kriigt den bal mooi toegespeeld en snelt er mee weg. Elfring alieen kan hem volgen. Hij is juist ter plaatse om den voorzet van Bos te be- machtigen en op schitterende wijze benuthij zijn moeilijke kans (4—2). Een pracht doel punt. Haarlem gaat met man en macht naar voren om te traehten te redden wat nog te redden is maar de verdediging van Alcmaria weet van geen wijken (eenmaal redt Klink hamer schitterend) en als eindelijk de scheidsrechter het einde aankondigt, is de Alcm'ariaoverwinning een feit geworden en worden de spelers in triomf naar het kleed- lokaal gebracht. Z.ii hebben gewe'dig moeten werken, maar de bdooning is niet uitgeble- ven. Het Alcmaria-elftal speelde als r.immer te voren. Erdsieck was schitterend, Ooms en Hartland boden alle aanvallen kranig bet hoofd en mocht de een al eens gepasseerd worden dan doolc plots de an der weer op en zuiverde onder luid gejuieht zijn terrein. Porsius en Roozendaal vervul,den hun- plaats in de middenlinie met eere, terwijl Klinkhamer inderdaad ieder verrastte, door de wijze waarop hij deze linie completeerde. In de voorhoede waren de binnenspelers Schuit en Mulders schitterend en gaven Elfring en Bos een partij voetbal die boeide en een voortdurend gevaar was voor de Haarlemmers. Dceschot was daartusschen een nuttige schakel. Stern heeft het Haarlemsche doel op uit- nemende wijze verdedigd, waarbij de backs hem bekwaam hielpen. Torringa speelde een bijzondere partij en Bicshsar bleek een voet- bailer van uitmuntende kwaliteit. Dik was ook heel goed. De voorhoede was snel. Hout kooper handig maar de binnenspelers waren zwak. Dankelman en Smits deden vaak goed werk. Scheidsrechter Romeijn leidde den wed- strijd uitsteke'nd. On bekwame wijze wist hij den vurigen strijd binnen de perken te hcu- den, wat niet weinig tot het boeiende verloop heeft bijgedTagen. Bij den aftoch't van 't publiek bleek eerst hoe groot de belangstelling was geweest en hoeveel auto's er waren gekomen. De jeug- dige Haarlemmers hadden voor hun groote clubliefde wel iets meer verdiend. 't Was als gehdel een schiterende voetbal- dag die de liefhebbers nog lane zal heugen. A. O. V. Met een .concerto grosso" van Handel be gon de Alkmaarsche Orkestvereeniging gis- termiddag half drie, het varf te voren bekend gemaakte concert in't ..Gulden Vlies". En 'i was een goed begin, want dat Largo affec- tuoso, waarmede dit concert aanvangt. wetd mooi ingezet en voleindigd. Later, in de vlugge tempo's was er wel eens 'n kleine schommeling in het ensemble, doch die was niet van zoo'n storenden aard. Het strijkor- kest der vereeniging speelde sleehts dezen middag en wanneer er in 'n dergelijk ensem ble het kleinste deraillementje voorvalt wordt het gehoord ook. Smokkelen kan men bij eon strijkorkest niet. Dus 'n goed begin. En 'r. heel gced einde van het eerste programmadeal gevormd door een „Melodie" van den diri- gent, den heer Jac. Jansen. De componist schreef deze Melodie reeds in 1910 en het zal iedereen duidelijk zijn wanneer ik zeg dat het heel iets anders is dan zijn latere werken, waarin de heer Jansen.moderne paden be- treedt. Het is 'n aangenaam klinkend nnwiek- stuk, afwisselend en met talent gei'nstrumen- teerd. De ..Serenade" van Volkmann, waarin de heer Maschhaupt met het voordragen det violoncelsolo veel succes inoogstte deed nog- maals gevoelen hoe verduiveld gevaarlijk dal middencteel voor het orkest is, doch eerlijk moet ik bekennen dat het veel bete* slaagde dan j.l. zomer te Bergen. Met een driedeelige suite van Ed. Elgar (een der voornaamste Engelsche componis- ten) goede, degelijke muziek waarvan vooral het Larghetto pakte, eindigde de taak van het orkest dat dezen middag de belangstellinp. had van een groot aantal toehoorders. Ge heel vol was de zaal wel niet, maar men kon toch spreken van een talrijke opkomst Daaraan heeft zeer waarsc' ijnlijk de mode werking van Mevrouw Langeveld-Holleman (sopraan) «eel toe bijdragen, want door het optreden dozer soliste is de belangrijkheid van het concert niet weinig verhoogd. Mevr. Langeveld heeft een zeer mooie stem, die uit muntende leiding heeft gehad, getuige de per fect voor ged ragen moeilijke stukken van Diepenbroek, want iemand die geen goede school heeft doorgemaakt en niet mazikaal is, kan ze zoo niet uitvoeren. Ook de twee liede ren van Brahms en het extra nummer legden getuigenis af van mcvr. Langeveld's Hmnen Bloemen, soliste en dirigent aan?rtoden spraken van waadeering en erkentelijkheici. De klavierbegeleiding bij de zangn-mmen door den heer jansen vond ik voortreffeFjk. A- K.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6