1: Provineiaa! nleuws De dag van gisteren beteekent voor Berlijn een treurig record. In verschillende deelen der stad werden bij verkeersongevallen 2 personen gedood en 30 gewond. >De Zweedsche zwemmer Arne Borg heeft het wereldrecord zwenunen over 400 yards geslagen. *-■ Te Libenwalde is tengevolge van het iiooge water in de haven een brug ingestor: en een waterkeering verwoest. Te Deurne is Zaterdagavond de 61-ja rige J. Evers, door de duisternis inisleid in een sioot gevallen en verdronken. Vrijdagavond is de 87-jarige L Wiersma te Leeuwarden in de Dokkumer Ee geloopen. De oude heer werd gered en naar het stadziekenhuis overgebracht, waar hij gistermorgen, zonder bij bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. De tweede hoogoven van het Hoogoven bedrijf te IJmuiden, die wegens reparatie ge- ruime tijd buiten werk gesteld is geweest, is thans weder ontstoken. Binnenkort zal nu de eerste hoogoven bui ten werking gesteld worden, om nagezien te worden. Dr.'D. Cohen, benoemd tot hoogleeraar in de oude geschiedenis en de romeinsche antiquiteiten aan de universiteit van Amster dam, heeft gister zijn ambt aanvaard met een rede, getiteld: „Het voorspel van Rome's isn- perialisme". Gistermiddag heeft prof. W. E. Boer- man ter gelegenheid van de 13de dies der Handelshoogeschool een rede uitgesproken over: Wegen. Als een vervolg op de reeds in de soci- aal-democratische bladen aangekondigde ac- tie in het metaalbedrijf, is nu een „Op ten strijd" getitelde uitgave van het hoofdbe stuur van den Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond verschenen. Gisteroehtend is te Rotterdam een be- stuurs- en ledenvergadering van de Neder- landsche Vereeniging voor hooger handels- onderwijs gehouden. Door een benzine-ontploffing bij vul- ling van het reservoir van een vrachtauto ;s Zaterdagavond halfnegen in de kom van het dorp Rcckanje de schuur van den vrachtrij- der J. Rietdijk Wzn. afgebrand. Acht var- kens, 150 kippen en de vrachtauto werden een prooi van de vlammen. Te Linteloo^ gemeente Aalten, is Za- terdag de boerderij van den landbouwer G. J. Oberink op de Pas geheel afgebrand. Prof. K. de Snoo heeft gistermiddag zijn ambt als gewoon hoogleeraar in de ver- Icskunde en de leer der vrouwenziekten aan de universiteit te Utrecht in het groot audito rium der hoogeschool aanvaard met het hou den eener rede over „Richtsnoeren bij het verloskundig ondenvijs". BOND VAN GEMENGDE ZANGVEREENIGINGEN IN NOORD-HOLLAND. Zondagmorgen te 10 uur hield in hotel „De Doelen" te Hoorn bovengenoemde bond haar 19e Algemeene Jaarvergadering. Om half-elf opende de voorzitter, de heer Jb. de Jong, te Hoogkarspel, de vergade- ring. In zijn openingswoord wekte spreker de zangers op, om vooral veel en goed te repe- teeren. Voorts maafcte hij de afgevaardigden op- merkzaam op de belangrijkheid van Punt 9, hetwerk betrof het uitgeven van een lijst van goede zangnummers. Ook riep spreker ieders medewerking in om meer verzekering *e krijgen op net wel- slagen der zangersfeesten. De Voorzitter wees in dit verband op en- kele voorvallen van minder aangenamen aard, voorgekomen te Schagen. Na lezing der notulen volgde. het Jaarver- slag 1926, waaruit we aanstippen de gezonde geest, die er thans heerscht Aangesloten zijn 34 "vereenigingen. Als nieuwe leden \»erden genoemd Pur nierend (Oefeniflg baart Kunst", Coxdorp, Sehagen's kerkkoor en Ilpendam, terwijl Warder en Outiendijk wegens ontbinding der koren bedankten Bij het Rapport van de commissie, belast met het nazien der rekeningen over 1926 uit- ge orach t bij monde van, den heer Dekker te Barsmgerhorn, bleek, dat de ontvangsten over dit jaar bedroegen f 2751.29^, waar- tegen de uitgaven 1919 51 'A. zoodat er een batig saldo was, groot f 831 78 terwijl het zuivere bondssaido bedroeg 155WA. Dit rapport werd daarnartoegelicht door den penningmeester, die de zangersfeesten te Alkmaar en Schagen memoreerde, waarbij uit de opgegeven bezoekersnetallcn bleek, dat beide feesten een succes zijn geweest Spr. wees er op, dat het wenschelijk is de distributie van toegangskaarten aan bonds- leben op betere wijze te regelen. Ook wenschte de penninp-meester, dat de afd. penningmeesters eenigszins sneller af- rekenden. Het Jaarverslag werd onder applaus goed- gekeurd. De Voorzitter bracht daarop den secretaris en den heer Dekker dank. De aftredende leden van het hoofdbestuur, <de heer Jb. I Hovenier (Nieuwe Niedoro) en mevrouw T. Hit teniaVet werden, wijl er geen tesrencandidaten gesteld waren, her- kozen verklaard De heer van Ham (Wieringerwaardl nr>en- de dat in verband met het desbetreffend ar- ttikel, het bestuur haar competence is te bui ten gegaan, wijl daar gesproken wordt van het stellen van meerdere candidaten. Spr meende. dat geen candidaten zijn gesteld. De Secretaris liehtte hem over dit punt in, er op wijzende, dat het stellen van candida ten inderdaad is voorafgegaan. Bij de benoeming van 3 leden voor het ■nazien der rekeningen 1927, werden de door het H. B. gestelde d-ubbeltaJW Hoogwoud 'Abbekerk, BenningbroekWognum, Schel- h'nkhoutBeets bij acdamatie aani'enomen In verband met deze dubbeljallen wees <de penningmeester op de wenschelijHrid. dat de leden dier commissie gekozen worden uit de afdeelingen, die in de nabiiheid van de plaafs vonen waar de Aigm, Verg. wordt gehouden, Naar aanleiding van het vastsielkn van de plaats, waar de Alg. Verg. 19Z7 zal worden gehouden, vroeg de hetr Geus (Helder) of het geen aanbeveling verdiende, om Alkmaar dit jaar aan te wijzen, met het oog op de betere verbinding voor Helder en Texel. De heer Dekker (Ilpendam) wees erop, dat ook in het Zuiden van Noord-Holland tal- rijke vereenigingen zijn, waarvoor Hoorn gunstiger zou uitkomen. De heer G. Karel (Groot-Schermer) en de heer Jonker (Koedijk) maakten bezwaar tegen Hcorn Na stemming werd Alkmaar met 16 tegen 9 stemmen aangewezen, terwijl als geschikte localiteit het hotel „Centraal" aan het Hof- plein werd genoemd. Aan de orde kwam punt 8 inzake het vast- stellen van de plaais, waar het Zangersfeest 1927 zal gehouden worden. De heer Geus (Den Helder) wees er op, dat een der door het bestuur vastgestelde data samenvalt met het concours te Bergen. Spr. meende, dat het zangersfeest hieronder zou leiden. De afgevaardigde van Grootebroek gaf de voorkeur aan Alkmaar, aangezien de tent te Schagen op het in 1926 gehouden zangers feest niet voldeed. De heer Jonker beval Schagen aan, wijl de grond daar geschikter en de positie der zit- plaatsen ten opzichte van de tent gunstiger is. Het bezwaar van het ,,klinken" meende spr., is te ondervangen, door aan de zangers een andere opstelling te geven. De heer Schenk (Wieringerwaard) wees op de verbeterde accoustiek in de tent te Schagen. De Secretaris zei, dat het H. B. ten opzichte van de plaatsverkiezing geen partij heeft ge steld. Spr. en de penningmeester hebben een onderzoek ingesteld naar de voorwaarden, dit waren gesteld aan het afhuren van den Muziektuin. Het ter rein te Sctlagen wint het van dat te Alkmaar, terwijl de tent te Alkmaar beter is. De voorwaarden vooi Alkmaar zijn: voor afhuren van den Muziektuin f 50 plus bij- .komende kosten, terwijl de bondsleden 50 reductie genieten op den toegangsprijs. De heer Jonker vroeg nog, of de mogelijk- heid bestaat om't Zangersfeest in plaats van in Juni, in Juli te iiouden, met het oog op het concours te Bergen. De heer Boon (Zaaniam) had hetzelfde bezwaar dat ook de heer Jonker reeds noem- de, omdat hij ook koren dirigeert, die zoowel aan het cOncours als aan het zangersfeest zullen deelnernen Het H. B. voorstel om Schagen aan te wijzen, kwam in stemming en werd met 13 tegen 12 st. aangenomen Na eenige bespreking werd besloten, om de door het H B gestelde candidaten-jury- leden, de heer Jan Sluis, Sem Dresden, George Robert en Hubert Cuypers aan te nemen; hieruit zal dan t. z. t. een keuze wor den gedaan. Bij de bespreking van de Ensemble-zang, werd een voorstel-Heer-Hugowaard, die haar afschaffing adviseerde met 21 tegen 4 stemmen verworpen. Heer-Hugowaard motiveerde haar voor stel met de aanmerking, dat de deelname niet algemeen het tijdverlies op het Zangersfeest groot is. Het Hoofdbestuur wenschte door aan- sporing alien tot deelname op te wekken, meenende, dat de waarde van de samenzang niet mag worden onderschat uit oogpunt van zangstudie en saamhoorigheid. De heer F. Visser (Purmerend) verklaard zich voor afschaffing indien de toestand niet beter wordt, als zij thans is. Besloten werd om het H. B. voorstel om als verp'icht nummer voor het zangersfeest aan te wijzen: „Hymne aan den Zang", gecomjJoneerd door Gerard H Boedijn. en gedicht door den voorzitter alsmede „Morgenhymne" van Niels Gade Het voorstel-Helder, om de kring-repetitie voor de vereeniging uit Texel en andere uit't Noorden aldaar te houden, vond tegenkan- ting bij de afgevaardigden van Hensbroek, Abbekerk en Hoogkarspel, Grootebroek Andijk, die succ. deze repetitie daar graag zagen Een voorstel-Koedijk, om de leiding dezer repetit'es in handen te geven van musici-diri- genrcn buiren len Pr nd, werd verworpen De heer Geu. steHe daarop voor om bij acclamatie den heer R. Sasburg te herbenoe- men als algemeen leider der kring-repetities, vond algemeene instemming en werd daarom ondersteund door den heer Jonker De heer Sasburg nam daarop zijn benoe ming aan De vaststelling van de datum, waarop het zangersfeest zal gehouden woiden, leverde eenige bespreking op. De afdeeline Schagen vroeg of het niet mogelijk is met het ocg op de kermis aldaar het zangersfeest op 10 Juni te doen plaats hebben Het Bestuur vroeg aan den heer Jonker of1 26 Juni niet geschikter leek. De heer Jonker meende dit te moeten ont- raden. Besloten werd daarop 6f 12 Juni of 3 Juli aan te wijzen. De heer F. Visser (Purmerend) pleitie voor een betere regeling voor ontvangst bij zan gersfeesten of concours. Ook werd uit de vergadering gewezen op het nut van het aanwijzen van lokaliteiten door het H. B., alwaar alsnog gerepeteerd kan worden in de plaats, waar het zangers feest wordt gehouden. Het H B. deed dienaangaande eenige toe- zegging Bij de bespreking der auteursrechten, deed de secretaris mededeeling, dat de Bond ge- contracteerd heeft met het Bureau Lohman en wees erop, dat 13 zich hadden verbonden, waartegen 21 niet De heer v. d Mey achtte het wel mogelijk, dat a lie vereenigingen zich tegen minieme- kosfen zouden aansluiten. De heer Boon daarentegen achtte collec- tieve aansluiting gevaarlijk. met het oog op extra-uitvoeringen, om de dirigenten dan on- aangenaamheden te besparen en gaf daarom dan ook in overwegir.g nader met Bttrean- Loman in onderhandeling te treden De Voorzitter deed dienaangaande dan ook eenige toezegging. Nog wees de heer Jonker er op, dat een vereeniging de geheele zangersdag kan doen inislukken, indien deze niet is aangesloten bij Bureau-Loman. Breedvoerig werd daarop besproken de viering van het 20-jarig bestaan van den Bond, dat zal plaats hebben op 20 Januari aanstaande. De Voorzitter zeide, dat het H. B. nog geen definitieve plannen heeft. De heer Boon stelde voor een speciaal lied te laten componeeren en dat vervolgens den afdeelingen cadeau te doen. De heer v. d. Mey stelde voor een soireetje met afwisseling te geven en meende, dat iedere vereeniging zich dan door 2 afge- vardigden zou kunnen laten vertegenwoordi- gen. De heer Jonker sloot zich bij den vorigen spreker aan en stelde zich beschikbaar om dan met het Bergensch Ehibbel Mannen- kwartet te zingen. Ook dacht hij zich een re- ceptie van het Hoofdbestuur vooraf. De heer Geus stelde daarop voor een rege- lingsoommissie te benoemen Het Hoofdbestuur nam dit voorstel over, waarop een commissie werd benoemd, be- staande uit de heeren v. d. Mey (Helder), de Vries (Schagen), Jonker (Alkmaar) en F. Visser (Purmerend). Bij de bespreking ov het uifgeven van een lijst van goede zangnnnimers met opgave van mouilijkheidsgraad, ontspon zich een ge- animeerde gedaehtenwiss?ling. Het nut van deze lijst werd door verschil lende sprekers naar vorefl gebracht. O.m wees de secretaris erop. dat er dan geen kans meer bestaat, dat er onnut geld voor slechte muziek wordt uitgegeven De veraniwoorelelijkheid wordt bovendien niet door een persoon gedragen. Spr. las rfi dit verband eenige brieven voor, van musici die waren aangezocht tot medewerking van het tot stand komen van deze lijst. Daar echter de grootst inogvliike zuinigheid betracht moei worden. meende spi., dat het de aangewezen weg was, de kosfeo over 2 jaar te verdeelen en nauw. samenwerking te zoeken .net de bonden in Fpesland, Groningen en Drente, die hun medewerking hadden toegezegd. Het geld daaraan besteed, noemde spr. ver- kapitaliseerinj; van geestelijk goed in den Bond. De Voorzitter zeide. dat hef H. B. de zaak nader zal onderzoeken. De heer Jonker besprak nog het leden- aantal der beoordelingscommissie en meende dat, hoemeer personen hierin zitting haid^n, hoe meer dit de beoordeeling der composities ten goede komt E>e heer Boon wees er op, dat met onder- linge samenwerking veel te bereiken is en de kosten aanmerkelij'k gereduceerd zullen worden. Bij punt 10 aangaande collecdieve besten- diging van het abonr.ementen op het blad ..Etipbonia" werd besloten, dienovereenkom- stig te besluifen. Tot afgevaardigde naar het Friesche zan gersfeest 1927 werd gekozen den heer R "asburg, met als plaarsvervanger de heer de Groot, Barsingerhorn. Bij de rondvraag infornieerde de heer Jon ker, of reeds gelden waren beschikbaar ge steld voor de viering van het 20-jarig bestaan van den Bond of dat de onkosten hoofdflijk over de afdeelingen zouden worden omge- slagen Ook zag spr Alkmaar graag aangewezen als plaats, waar het feest herdacht wordt Officieus werd toezegging gedaan. Daar niets beiangrijks meer aan de orde kwam, sloot de voorzitter met een woord van dank deze 19e Algemeene Vergadeniig. UIT HEILOO. Deer tusschenkomst der V. V. V. is hier gister een aantal pluimveefokkers uit Andijk, Wervershoof cn Onderdijk op excursie ge weest. Het was tot hun doorgedrongen, dat de pluimvcetcelt voor eierproductie hier noog peil stond, vandatar het bezoek. Hct gezelschap werd rondgeleid door het dagelijksch bestuur der hier gevestigde Pluimveevereeniging en achterenvolgens wer den bezocht de hoenderfokkers Schagen, Groot, Schotvanger en Hopmati. De heeren waren opgetogen over de practische huisves- tmg en voedering, terwijl een bekoring uit- ging van de mooie rassen. Ook werden aan- gekocht eenige fokhanen. Als bijzonderheid van die eierproductie zij vermeld hier zijn verschillende hoender fokkers, die hun dieren controleeren dat een wifte leghomkip van den heer Schotvan ger gister haar 288ste ei legde, tei"wijC de kip nog zoo in conditie was, dat nog meer dere cieren kunnen volgen. Verleden jaar legde een kip van den hec Hopman 293 eieren. Natuurliik worden van deze vruchtbare dieren broedeieren prcduc- ticf gemaakt. Gister geraakte de melkauto van C. de G. in brand Hoe het ongeval is ontstaan is onbekend. De "brand werd door enikele perso nen gebluscht. De N.V. Hotel-Onderneming en Con- certzaal-Exploitatie „Heiloo Vooruit" wil gaame, dat de aandeelen van bovengenoem de zaak in handen van burgers en vereenigin gen komen. Reden waarom de stortings-voor- waarden gemakkelijk worden gemaakt. Voor bii'zonderheden zie men de advertentie in d'it blad. Christus en dien gekruisigd. Aclitereenvol- T gens bepaalde spr. hieromtrent de aandacht der hoorders op 1. door de wereld verwor pen: 2. door de gemeente be^eerd; 3 in elke prediking vercischte. Na deze met aandacht gevolgde rede wer den de gcbruikelijke toespraken gehouden, o.m. tot de vooraanstaance personen in het burgerlijk levcnj catechisanten, kerkeraad en gemeente. Hierop werd door den bevestiger en de oudsie der ouderlingen een harteiijk welkomstwoord uitgesproken, waarop op ver- zoek de leeraar door de gemeente staande weed toegezongen Ps. 119 :9. UIT URSEM. Bij rechterlijke uitspraak is C. G uit deze gemeente voor het loopen over andermans grond veroordeeld tot bstaling van /0.5G boete, zoodat dians is uitgemaakt dat de heer K. B. het ongestoord bezit heeft van het overpad. Zaterdagavond reden de Gebr. de Graaf, vrachtrijders uit deze gemeente huis waarts, toen de vraefhtwagen, die nog ai zwaar beladen was. en' door ouderdom dien last moeilijk meer kon dragen, te Rustenburg bezweek. Door de N. V. Stoomzuivelfabriek „De Prinses" is aan den aannemer A. J. Hille, al hier opgedragen de vergrooting van de fa briek. Achter de bestaande fabriek zal de op slagplaats vergroot worden met een opper vlalcte van ongeveer 300 vierkante Meter. Eigenheimers 2.60. UIT SCHOORLDAM. Zaterdagavond j.l. heeft de Vereeniging „Nut en Genoegen" 't seizoen weer geop-ene door't geven van een gezelligen avond aan donateurs en genoodigden. Als gewoonlijk was de zaal van den heei ter Burg weder flink bezet, alhcewel we ach ter in't locaal thans misten de schare kinde- ren, welke zich altijd wel zeer amuseeren, iets wat echter de zoo noodige stilie gedurende de voordrachien niet altijd verhoogd. 't Was van het bestuur goed gezien dat er een leeftijds- grens was vastgesteld, en't gaf thans deze voldoening, dat de aandacht niet werd ver- stoord. Als gewoonlijk bestond het program- ma weder uit nummers van zeer uiteenloopen- den aard, waardoor ook nu weder voor „elck wat wils" viel te' genieten. Het gezelschap. dat het programma steeds verzorgt, bestond thans geheel uit heeren. Na de pauze een nieuwe, en een zeer goede kracht, n.l. de heer Frans van Warmenhuizen. Deze leverde goed werk, doch ook de overigen hebben ge- tracht, den avond zoo gezellig mogelijk te maken. Het bestuur van de Land- en Tuin- bouwtentoonstelcing (L. E. T. T.) stelt een bedrag ia geld beschikbaar vooor die vereeni ging, die iets wil doen ten algemeenen nutte. De bedoeling is het houden van een cur- sus, tentoonstelling of iets dergelijiks. Eeti sympathiek idee. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Nadat de gemeente 4 Y- jaar vacant is ge weest werd Zondagmorgen j.l. als herder en leeraar in de christel. gerf. kerk alhier be- vestigd de heer J. Drenth, cand. van Hoo- geveen. De bevestiger, ds. A. Gruppervan Zwaag- westeinde, had tot tekst 2 Tnim. 4 2a. Hier uit ontwikkelde spr. een drietal gedachten, n.l. de heiligheid, de heer'ijkheid en de ver- antwoordelijkheid van de bediening des woords. Hierna had de plechtigheid der be- vestiging plaats. Iq, den namiddagdienst deed ds. J. Drenth zijn intrede met een predikatie over 1 Cor. 1 2324. Hoofdcedachte was: fezus UIT SCHOORL. De tooneelvereeniging „Thalia" gaf Zon dag hare eerste uitvoer ng in 't wintersei- zien, in de tooneelzaal van den heer Jac Schuijt, aldaar. Een talrijk publiek volgde't spel met aandacht. Opgevoerd werd de comedie in 3 bedrijven ,,De Spaak in het Wiel". van Mevr. Jo van Ammers-Kuller. De inihoud van dit stuk is van dien aard, dat m ts de vertolking goed is, het den aanwezigen kan boeien en teko- ren. We maken kennis met een familie van den ouden slempel voor wie -werken en nog eens werken de eerste levenseisch is, daardoor worden de respectieve leden van deze familie Voick hoe gocdmoedig overigens, wat cngevoelig voor menschehjke, niet geldelijke idealen, waardoor 't kon gebeuren, dat het jonge vrouwtje, dat als tweede echtgenoote van een der breeders, haar entree in de fami lie doet, en feitelijk voor de 46-jarige man geen goede portij was meer verdriet dan plezier beleefde. De 18-jarige zoon Pirn, een onbegrepen idealist in den dop, maakt met de tweede moe- der gemeene zaak, en de vader, daarin zien- de iets wat misschien nimmer als kwaad was bedoeld, east zijn eigen kind beschouwen als de spaak in't wiel voor zijn zakenhuwelijk. De leden der club hadden met de uitbeel- ding der diverse personen vaak goede mo- men ten; echter is deze comedie een stuk dat niet altijd even gemakkelijk te vertolken is. De twee oude zusters wekten vaak den lach- lust op, terwijl de 16-jarige Wieos een goede opvatting van haar bakv schrolletie had. Door den heer Tacob Kuijper werd de fi- guur van Lucas Wijbo Valck goed uiteebeeld, al was hij nog wat jong voor een 46-jarige. UIT SCHAGEN. Op de landbouwhuishoudschool alhier zijn toegelaten A. Keppel, G. Koster en J. Geerligs, al ien te Anna Paulowna; J Korf, A. Honingh G. Vries, T. Speet, B. Zeilmaker, alien te Winkei; B. Kool te Kolhorn; J. Koorsma te Haringhuizen; A. Gorter, A.< Stammes te Barsingerhorn; L. de Pee te Haarlem, Tr. Ligthart te Schagerbrug; M. Grootes, G. Boo-ntjes, A. Boontjes, Tr. Nonnekes, alien te Schagen. Het aantal leerlingen bedraagt thans 86. Sparta I van hier speed-le Zondag hier een competitie tegen Hollandia 3 van Hoorn De uitslag. die met eenige spannig werd tegemoet gezien, was in het voordeel van Sparta 3—1. Daardoor wordt Sparta no. 1 op de ranglijst. Sparta 2 speelde tegen Wieringerwaard 1 en ver'oor met 60. Sparta 2 verkeert in eene vrijwel hopelooze positie. UIT VEEftHUIZEN. Bij de Ned. herv. gemeente alhier is herko- zen als notabele, de heer H. Scheer. UIT WIERINGEN. Succes I speelde Zondag te Julianadorp een competitiewedstrijd tege nj. V. C I. Eindstand 62 in het voordeel van J.V.C. UIT HOORN. We vernemen dat Burgemeester mr. G J. Bis9chop als een der ernstige candidaten ge noemd wordt voor het burgemeestersambt te Leiden. Het Hoomsche mandoline-orkest ,.Entre Nous" behaalde onder leiding van den heer Wassenaar op het mandoline-con- cours, utigeschreven door den Algem Bond van Mandolinegezelschappcn (district Noorcfholland) te Amsterdam in de 2e af- deeling een eersten prijs met 463 punten. De heer S. Boot, leeraar aan de Rijks- tuinbouwwinterschool hier ter stede zal een cursus geven over „De teelt van groenten in kassen en bakken". Niet minder dan 120 deelnemers hebben zich voor dezen cursus opgegeven. UIT SCHERMERHORN Za: dag avond opende de Rederijkerskamei „Ain:c:t;c-,'' de rij der winteramus^mer/en De zaal van den heer Schreuder was geheel be zet. Opgevoerd werden het blijspel „Een Kleine Vergissing", het tooneelspel „Een Kerstavond" en tot slot het blijspel „Jochem Pezel". De verschillende stukken werden goed weergegeven, wat wij van Amicitia wel gewoon zijn. In „Een Kerstavond" kwamen treffende, pakkende momenten voor, zoodat door me- nig bezoeker een traan werd weggepikt, in Jochem Pezel werden de lachspieren danig in fceweging gebracht. Ook het spel van een drietal jonge leden, die voor het eerst meespeelden, was heel go'xi en gaf blijk dat zij met flinke oefening onder goede leiding beste krachten van Amicitia kunnen worden. urr BERGEN. Onder het vee van dcu heer P. D. alhiei is mond- en klauwzeer geconstateerd. Deze gevxcesde zickte heeft hiermede haar intrede .n deze gemeente gedaan. Naar wij vernemen wordt door het Be stuur van den Damlanderpolder. electrische bemaling van dezen polder overwogen. Dezer dagen vergaderde de afd Bergen van den R.K. Voiksbond in het Vereenigings- gebouw aan de Dorpstraat. De opkomst was oevredigend, Wegens verhindering van den TOorzitter werd de vergadering geopend en geleid door den vice-voorzitter, den heer Smit. De voorzitter herinnerde er aan, dat't voor de leden van veel belang was zich zoo veel mogelijk te beijveren om bons voor brandstoffen te koopen. De notulen werden go.ezen en goedgekeurd. Een kleine doaatie werd toegezegd tenvbenoeve van de R.K. Ver- eenigng van Marinepersoneel. In behandeling kwaincn concept-statutcn en huishoudelijk reglement. De aandacht werd vooral geves- tigd op art. 8, alinea 6, behelzende het voor- schrift dat ieder lid verplicht is lid te zijn van zijn vak-organisatie en omgekeerd, tenzij er geen vakvercenigng in de gemeente aan- wezig mcclrt zijn en behoudens onthelfing Werkhc van iiet R.K. Werkliedenverbond. Als afge- vaardigdle naar de a.s. Centrale Raadsverga- dering werd de voorzitter aangewezen met vrij mandaaf. Hierna voilgde eenige bespre- kingen met betrekking tot het a.s. winterpro- gram. Op voorstel van het bestuur werd be- loten een St. Nicolaasfeest te organiseeren voor de schoolgaande kinderen der leden op nader te bcpai'.en dag. Voor dit feest, waar- voor bereids 25 uit de kas werd toege- staan, werd eene commissie van drie leden benoemd, welke met het bestuur het feest zal organiseeren. Op het winterprogramma staan vermeld: St. Nicolaasfeest der school gaande kinderen, een ouderavond en 4 U- turgische cursussen enz. De Eerw. adviseur drcng er ten zeerste op aan, om toch vooral op de cursus-avonden present te zijn. Voorts werden nog eenige discussies gevoerd met betrekking tot „Hulp in Nood". Bij de rondvraag verzocht de geestelijke adviseur om toch vooral op de eerste Vrijda- gen de H. Communie te ontvangen, wijl op die Vrijdagen expres voor de leaen van den Voiksbond reeds om 6 uur de H. Communie wordt uitgereikt. Ten slotte werd besloten voor het St. Ni- cclaasfeest en lijst bij de leden te doen dr- culecren. Direct stelde zich iemand beschik baar om de zorg hiervoor op zich te nemen. De vergadering werd ten slotte op de ge bruikelijike wijze gesioten. AKERSLOOT. (October). G e b o r e n Johannes Simon, z. van J. Overpe'.t en C. Admiraal. Cornelis, z. van J. Leijcn en A. Seijts. Johannes, z. van Boon en J. Kerssens. Guurtruida Doro- tliea. d. van C, A. Schoon en C. Groen. Aagje Johanna, d. van J F. de Goede en M. Heijne. Jacobus, z. van J. Kerssens cn C. M. Duin. G c t r o u w d Jacobus Kroni en Maria sephina Antonia Sernee. Albertus Cor nelis der Weduwe te Alkmaar en Jacoba Mo- knaar alhier. OUDORP. (October. G e b o r e n Petrus Antonius, z. van N. Bijman cn C. Commandeur. Haidiik, z. van H. Blcijendaal en A. C. M Ligthart. Maria Catharina, d. van W. Wijte en T. Du- dink. Ondertrouwd Pieter Fransen, weduwnaar van Wilhelmina Hcndrika de Boer, alhier, eh Lijsje Oukenhout, wed. van Abraham Rupke te Haarlemmermeer. Cornelis Johannes Wezelenburg te Zuid- en Noord-Schermer, en Geertruida Kramer al hier. Gctrouwd Gerrit Kindt en Maria Dekker. NOORDSCHARWOUDE. (October). G c b o r e n Stijntie, d. en Pieter, z. van Klaas Hemke en Wijntje Troosthdde. -f- PetroneEa, d. van Martinus Oom en Theo dora Margaretha Bos Hendrik, z. van Jan Jes en Antie Blokker. Overleden. Corneliske Wiersma, 68 iaiar, echtgen. van Reinder Wouda. Jacob Erix, 73 jaar, echtgen; van Bregtie Bruijn Corneils van Dijk, 60 jaar, echtgen. van Nceltie de Bo?r. "Oit Miislandl* i. De wederwaard:gheden van den partlculieren graanhandcl in Sovjet-Rnsland. De buitenlandsche handel is in Sovjet- Rusland genationaliseerd. Alleen de staat en eenige cooperaties, die daarvoor een speciale toestemming hebben verkregen, mo- gen handel drijven met het buitenland. De Russiscne uitvoer bestaat uit graan, hout en >cnige minder belangrijke producten. Om deze uitvoerwaren in voldoende hoeveelhe- den te bezitten organiseeren de organen van den staat en van de cooperaties aen inkoop van die producten. Van bijzonder belang is de aankoop van het graan, dat het belang- rijkste uitvcerartikel van Rusiand is De in koop van graan geschiedt echter niet door een organisatie, maar door verschillende bureaux, die een verwoede onderlinge con current* voeren, die vaak de prijzen opdrij- ven en de markt bedcrven. Over den onderlingen strijd van de ver schillende rijks- en cooperatiebureaux voor den aankoop van graan bestaat in Rusiand reeds een uitgebreide literatuurde feiten, Hissmyert !s four den voormaligen TiavencnjK tie romp gevonden van een schip. dat daar en- kele jaren geleden is gezo'nken, aith.tns een stuk van den romp, een ijzermassa van 150.000 K.G., die door twee bokken is gclieht en nu op land is gczet.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6