Van recht en onrecht. Harde Baard PUROL Binnenland PEPERMPNT EEN MOORD IE BRUSSEL. Het echtpaar Geraerds, dat eea huis be- woont aan de Dageraadsstraat, was Maan- dag naar het centrum gegaan, om de aan kcmst van de Belgische kroonprinses bij te wonen. De dienstbode, Ch. Dumont, circa 30 jaar oud, bieef alieen thuis. Omstreeks twee uur des middags keerde't echtpaar naar huis terug, waar hun een af- grijselijk schouwspel wachtte. In een kamer geiijkvloers, die als bergplaats wordt ge- bniikt, lag het meisje, badende in haar bloed met gekioofden schedel. De ongelukkige was reeds stervende. De politie, die onmiddeEijk verwittigd word, liet het meisje naar het ziekenhuis overberngen, waar zij weldra overleed. In een hcek van de kamer vond de politie een beblocd bijl, waarmede de moordenaars op ongehoord wreedaardige wijze hun slachtof- fer hebben vermoord. Het parket verscheen al spoedig ter plaatse voor het eerste on- derzoek. Het is gebleken, dat diefsta! drijfveer voor de daad is geweest, dr voor een waarde van meer dan 120.000 irancs wordt vermist Men veronderstelt, dat er twee tia- ders bij dezen aanval betrokken zijn. EEN DRAMA IN DE LUCHT. Te Santa-Monica, het bekende kustplaatsja fcij Los Angelos in California, heeft zich de- zer dagen een schokkend drama in de lucht afgespeeld, dat gelukkig nog goed is afgeloo- pen. Mej. Bobby Qiase, die er haar werk van mean, met vliegtuigen als passagier mee te gaan en zich dan met een parachute te laten vallen, zou dat wer eens doen, maar zij bleet met ten van de touwen van haar parachute aan .i ct'c>r?t{l van het vliegtuig haken Daar hirtg zij hulpeloos te bengelen. Geluk kig was er een tweede vliegtuig in de buurt en de txviuurder van dit tweede toestel wist zoo diclit jr. de buurt van de hangende parti- chutiste te komen, dat een van de mannen in zijn vliegtuig het touw waaraan zij hing kon doorsnijden. Toen viel zij; de parachute opende zich en zij kwain veilig op den grond terecht. HET VORSTELIJK HUWELIJK. Gistermiddag 12 uur arriveerden te Brus- •el prins Eugenius van Zweden, de oom van prinses Astfld, de jongste broeder van den koning van Zweden, en de prinsen Gustaaf Adolf en Sigvard, zonen van den krooprins van Zweden, neven van de hertogin van Bra bant. Zij werden ontvangei, door den Zweed- schen gezant te Brussel. Verder zijn aangekomen koning Christiaan X en de koningin van Denemarken; prins Henri, de derde zoon van den koning van Engeland, die zijn vader bij het huwelijk zal vertegenwoordigen; de groothertogin van Luxemburg met haar gemaal, prins Felix van Bourbon. Allen kwamen incognito aan Gistermiddag 3 uur had een officieele re ceptie plaats ter eere der vorstelijke jongge huwden. Aan den ingang van het stadflhuis ontving burgemeester Max, omringd door het college der schepenen, prins Leopold en prinses Astrid. Een jong meisje bood prinses Astrid en den anderen prinsessen bij het betreden der zaal bloemen. In de gothische zaal heette Max in een lange rede prins Leopold en zijn jonge vrouw welkom. De Belgische kon ng en prins Carl van Zweden betuigden hem hun dank Daarna geleide de burgemeester de gasten naar het balkon aan de rechterzijde van he. stadhuis, waar een tribune is opgeslagen Vandaar waren de gasten getuigen van een ceremonie, die zoodra zij op het balkon ver schenen, begon Op het plqin stonden de ver eenigingen der stad, de militaire muziekcorp- sen en de schoolkinderen geschaard. De laat- sten zongen de Braban^onne, het Zweedsche volkslied, een voor deze gelegenheid gecom poneerde cantate en een Zweedsch lied, waar- bij de ihilitaire muziek accompagneerde Ter- volgens defileerden de vereenigingen, de mu- ziekcorpsen en de kinderen langshet balkon, waarbij zij den hertog en de hertogin van Brabant toejuichten. Na de ceremonie teekenden het jonge paar en de prinsen het Gouden Boek, waarna zij naar het paleis terugkeerden. Gisteravond had in het koninklijk paleis benoon de liberaie unie, die ongeveer 130 ze- tels zal bezetten, terwijl de overige zetels ko men aan de democratische unie, de Agrariers, de onafhankelijke liberalen en aan de onaf- hankelijke afgevaardigden voor de vluchtelin- gen. Daar het aan de ministers uit Pangalos' kabinet verboden was zich candidaat te stel- len, hebben dezen vrienden of verwanten in hun kiesdistricten candidaat gesteld. Acht dezer candidaten zijn thans gekozen. Zes hunner zijn republikeinen, de twee ove- rigen anti-Venizelisten. De einduitslagen kun- nen wellicht nog een kleine wiiziging in de verhouding teweeg brengen, doch dat heeft geen invloed op het resultaat in het alge- meen. De uitslagen zijn reeds van beteekenis ten aanzien van het toekomstige regime van Grie- kenland, daar de republikeinen een meerder- heid hebben, al is die ook niet zeer groot. Bij de vorming, van een nieuw kabinet, worden moeilijkheden verwacht, omdat geen der par- tijen een volstreljte meerderheid in de Kamer heeft behaald, zoodat een regeering gevormd zal moeten worden door een coalitie van twee of meer partijen. Volgens de publieke opinie zou een coalitie van alle partijen het beste zijn, doch wonneer dit onmogelijk is, zal de waarschijnlijke cplossing zijn een samenwer- king tusschen de liberalen en de Metaxisten. De premier, generaal Kondilis, heeft ver- klaard, dat hij onverwijld zal aftreden. De president der republiek, Kondoeriotis, zal den leider der progressistische liberalen, Kafan- daris, met de vorming van eep nieuw kabinet belasten. HOOG WATER IN BELGIe. Maandagavond was de Sambre nog geste- gen en overstroomde Papignies, waar het wa ter 40 c.M. hoog in de strat&i staat. Het ge- meentebestuur heeft voor het verkeer voet- planken laten leggen. Te Namen was de Maas tot 2.25 meter boven het gewone peil gestegen. Het goede weer van gister zal ech- ter wel zijn invloed doen gelden. EEN OUDE MOORDZAAK. Ongeveer twee iaar geleden werd in een restaurant te Parijs de gedeiegeerde van het Italiaansche fascisms aldaar, Bonservizi, door een jongen Italialn verinoord. Volgens de .Quotidien" zou than aan den dag zijn ge- komen, dat deze moord georganiseerd was door den uit de MatteoHi-affaire bekenden fascist Dumini, die kort tevoren te Parijs ver- toefde. De fascisten zouden zich van Bonservizi ontd.'.an hebben, omdat zij hem als lastig en onbekwaam beschouwden te blijven", aldus riep Sanger uit. Ten slotte motiveerde de woordvoerder der communisten het voorstel zijner fractie be- treffende de uitwijzing van de leden der voormalige regeerende vorstenhuizen en de onteigening hunner bezittingen. De zitting van den Rjiksdag werd daarop tot heden verdaagd. DE KAMERDIENAAR ALS ONDER-KONING. Wijlen JLord Curzon, de vroegere Engel- sche minster van buitenlandsche zaken, had een karnerdienaar, die zoo sprekend op hem leek, dat heer en knecht vaak voor elkaar vycrden aangezien. Harris, zoo heette de be diende, liet ook meesta! degenen, die hem voor Lord Curzon hielden, in den droom hetgeen niet slechts hemzelf vroolijkc oogen- blikken bczorgde, maar ook zijn ministerte len dubbelganger. In zijn memoires, die pas verschenen zijn vertelt nu Lord Curzon, dat hij zich inder- daad1, toen hij onder-koning van Britsch Indie was, herhaaldelijk van zijn evenbeeld als van een plaatsvervanger heeft bediend Zoo b.v. als hij door persfotografen werd bestormd en (oevallig wel wat anders te doen had dan te poseeren. Dan moest Harris zic hin zijn plaats laten kieken. zoodat vele portretten, die in de gei'llustreerde pers zijn terechtgekomen, volstrekt niet Lord Curzon maar zijn dienaar voorsteilen. Als beiden sa men op dc jacht gingen, kwam het meer dan eens voor, dat men Harris voor den onder koning hield, en niet Curzon. Harris kweet zich ook steeds op volmaakt coiyecte manier van zijn taak, zijn heer te vervangen, en met name dc inlanders waren telkens verrukt ovci' het beminnelijke optreden van den „onder- koning". Harris zelf, die nog leeft, vertelt dat hij in Indie met Lord Curzon aan tal van officieele expedites heeft deelgceiomen. „Menige ma haradja", zegt hij trotsch, „heeft politieke kwesties met mij besproken, zoodat ik bij slot van rekening nog een gewichtig aandeel heb gcncmen in de ontwikkeling van het Brit- sche Rijk." Bij het scheren van de meest harde en stugge baard geen last van stuk- gaan of schriinen der huid indien men voor hot inzeepen de baard- oppervlakte inwrijft met een weinig een galamaaltijd plaats Tot de hooge gasten, 230 in getal, behooren de gezant van Neder- land en mevrouw van Vredenburch. In ziin rede tijdens de maaltijd verklaarde koning Albert, dat hij zich buitengewoon ver- heugde over het huwelijk, dat zijn dierbaa?- ste wenschen in vervulling deed gaan. Hij gaf den ouders van de bruid de verzekering, da t hun doch ter in Belgie dezelfde genegen heid zal ondervinden, waarin zij zich in Zwe den te midden der haren mocht verheugen. De koning dronk daarop op de gezondheid en het geluk van prinses Astrid en prins Leo pold. Dhn geheelen avond was de stad in feest- stemming. Er hadden volksvermaken plaats gevolgd door een fakkeloptocht, waaraan de plaatselijke vereenigingen en de muziekcorp- sen van het garnizoen deelnamen. Om half 10 kwam de stoet voor het paleis aan De koning en de koningin der Belgen, het jonge (aar en de vorstelijke gasten verschenen on et balkon om den optocht te zien voorbijtrek- ken. Zij warden stormachtig toegejuicht. DE VERKIEZINGEN IN GRIEKEN- LAND. Een officieel communique meldt, dat de tot dusver binnengekomen verkiezingsuitslagen aar.toonen, dat op een totaal van 287 zetels in de Kamer, er 165 veroverd zijn door de democratische partijen, 65 door de Volkspar- hj, 47 door de Metaxisten, 8 door de commu nisten en 2 door de onafhankelijke anti-Veni- zelisten Tot de republikoinsche partijen. die wt totaal van 165 zetels hebben veroverd, EEN SCHANDAALPROCES TE PARIJS Voor een der Parijsche rechtbanken staan thans zestien ambtenaren terecht, onder be schuldiging, voor geld de naturalisatie van vreemdelingen te hebben bezorgd. Er zijn twee ex-kabinetschefs van justiTie bij, twee inspecteurs van politic vier hoofucommiezen van iustitie. twee adjunct-griffiers bii de recht- bank en twee sectie-secretarissen van het par ket van de Seine. Op den eersten zittingsdag is voornamelijk gebkken, dat deze weinig scrupuleuze staats functionaris®er.*zich 2000 tot 700.000 francs lieten betalen door buitenlanders, die zich van hun hulp bedienden om de Fransche na tionalitcit te verwerven. DE VERLIE7EN TENOEVOT GE VAN HET MITNCONFLICT. Bij de vergadering van het Lagerhuis was een van de eerste kwesties, welke aan de orde kwamen. de despreking van de verliezen wlke door de rmtie zijn gelden, als gevolg van het mifnconflict en de algemeene staking Sir Philip Cunliffe, minister van Handel zeide, dat de verliezen, welke de productie heeft geleden, geraamd worden op een be drag van 250 a 300 millioen t>d. Hierbii zijn nog niet gerekend de verliezen, die ontstaan zijn doordat de handel achterop is geraakt alsmede de orde.s en contracten welke niet konden worden uitgevoenl. Ook kan niet bij benadering gezegd worden, welke schadc op deze wijze is ontstaan. Colonel Lane Fox deelde nog mede, dat ongeveer tien en een half millioen ton steen- kool sinds Mei door de Britsche mijnen is op- gebracht. Ongeveer vijftien en een half millioen ton kolen kwam de Britsche havens binncn. VORSTEN De regeeringspartijen gingen er gister, nadat haar voorstel tot schorsing der debai ten was verworpen, toe over, niet meer aan de stemmingc-n dcel te nemen, waarop d' sociaal-deniocratische voorsteilen werden aan genonien. Practische beteekenis hadden deze stemmingen evenwel niet De door de communisten tegen den minis ter van arbeid igediende motie van wantrou weh werd door den Rijksdag verworpen. Twee moties van wantrouwen. respectievelijk door de communisten en de Volkischen te gen het geheele kabinet ingediend, zullen in de zitting van heden worden behandeld, Nadat het ontwerp inzake de werkloozen- uitkeering was afgehandeld, leidde de mi nister van financien, Rcinhold, met een re- devoering de debatten in over de door hern bij den Rijksdag ingediende supplementairc begrooting. De minister betoogde, dat zijn in het voorjaar uitgesproken verwachtjpg niet in vervulling is gegaan. De financieele gestie van het rijk is echter, naar spreker mededeelde, solide. Vervolgens motiveerde de sociaal-democra- tische afgevaardigde Sanger het door zijn fractie bij den Rijksdag ingediende mitiatief- wetsontwerp, krachtens hetwelk aan den ex- keizer het betreden van het grondgebied van het Duitsche rijk wordt verbeden. Indien de ex-keizer een vijandelijke holding tegen het Rijk of de landen gerichte actie ondersteunt, zal volgens dit ontwerp de Purisische staat het recht hebben het vermcgen der Hohen- zollerns te confiskeeren. Spreker verklaarde, dat de Hohenzollcrus het staatburgersehap behoorden te verliezen, aangezien zij zich tegenover het vaderland aan trouweloosheid en gebrek aan plichtsbe sef hadden schuldig gemaakt." „Roemloozer en onkoninklijker is nog nimmer cen dynastie ten onder gegaan dan die der Hohenzollerns. Het Duitsche volk moet eindelijk tegenover zijn voormaligt vorsten het bevel uitspreken buiten het Rijk EEN PREEK VOOR VOETBALLERS. In de St. Pauls kerk te Kingston-hill werd Zondagmiddag een godsdienstoefening voor voetba.tclubs gehouden, waarbij de banken van de kerk versierd waren met voetballers- truien. De eerwaarde Wellesley Orr opende de godsdienstoefening door op een scheidsrech- tersfluitje te blazen. Aan de verbaasde ge meente vertedle hij darop, dat „dit de tekst van zijn preek was." „Dit fluitje", verklaarde hij, „verspreidt sehrik onder velen uwen, gelijk ik het kan zien uit de manier, waarop gij opgesprongen zijt Daarna vertelde hij, dat hij vroeger scheidsrechter geweest was in een graafschap in het Westen van Engeland. „Mijn scheids- rechteren scheen sommige spelers te hinde- ren Zij begonneci te vloeken. Ik gaf het daarorn op, daar het nergens toe dieni iemand op Zaterdagmiddag aan het vloeken te bren gen en je best te doen des Zondags een beet- je goed te stichten. -.God", zeide ds. Orr nog, „is de groote Scheidsrechter. Het is een geluk, dat hij met sommige rege!s geen rekening houdt, zooals bijvoorbeeld dat iemand maar eens gewaar- schuwd mag worden DE KERKBRAND IN QUEBEC. Voor de tweede maal in vier jaar tijds is de nasi lick van St. Anne de Beaupre vroeg door brand vernield. E)e inhoud van het gebouw, waaronder de beroemde reliquieen van St Anne en tal van andere voorwerpen van waarde werden een prooi der vlammen. De crasiliek was geheel van_ hout gebouwd. Het was een tijd'lijk gebouw ter vervanging van dat hetwelk vier jaar geleden door brand vernield werd. Aanvankelijk vroeg vreesde men dat het heele dorp St. Anne de Beaupre in de vlammen zou opgaan. De dorpelingen werden daarorn uit hun bedden gehaald om het vuur te bestrijden Volgens een Reuter-bericht uit Quebec wordt de schade op een half millioen dollar geraamd. KORTE BERICHTEN. Uit Virginie wordt gemeld, dat in een particuliere ..espreking is overeengekomen de mijnwerkersloonen in Virginie met ca. 30 pet te verhoogen. Briand onhing gistermiddag den Ita liaanschen ambassadeur te Parijs, met wies hij een onder^oud had nopens de Fransch- Italiaanscbe betrei\l:ingen. Te Parijs is een drietal personen gear- resteerd, onder wie een hoofdambtenaar aan een der departementen, die er van verdachc wordan aan vprsch'llende mannen aanbiedin- gen te hebben gedaan om hun voor een goede bt.ooning zdn riddermde te bezorgen. Eenigs ordeteckener. waren neds door hunne bemid- deling verkregen. De onderhandeiingen tusschen Estland en Rusland betreffende het sluiten van een non-agressiepact zijn om fechnische redenen tijdetijk "gestaakt, doch zullen zoo sppedig mcgelijk worden lifrvai Zij nemen een bevre digend verloop Vertegenwoordigers van een der medi- sche faculteiten in New York voeren bespre- kingeu met den B'ndsraad der Amerikaan sclie Kerken, als gevolg van door psychiaters, artsen en predikanten op eigen houtje ge- voerde debatten over de vraag, in hoever de medicus en de ziclverzorger elkander ter zijde kunnen staan in he^belang hunner patien- ten. Onder het 15.000 man tellende Cana- deesche speorwegpersoneel wordt een refe rendum gehouden over ten staking wegens de weigering om het verzoek om een loonsver hooging van 6 pet. in te willigen. Het bestuur van de organisatie van Franseh personeel van de P.-L.-M., welke deel uitmaakt van de C. G. T., heeft een pro test aangenomen, waarin van .de spoorweg- mantschappij en van de regeering wordt ge- tischt, dat zij den spoorwegarbeiders vol- doende bescherming verleenen. Te Glasgow is een auto met 50 icinde- ren tegen een muur gereden. Er werden 28 kinderen gewond. Te Bochum is een schooljotigen van 16 jaar gearresteerd wegens een poging tot moord om te stelen. De aangevallene was een weduwe van 59 jaar. De jongen had ge- poogd haar in haar woning te wurgen. Doos 30, Tube 80 ct. De Slowaaksche volkspartij heeft beslo- ten tot de Tsjechos 1 owaaksche regeeringscoa- litie toe te treden. De commuinistische fractie van den Duitschen rijksdag heeft de volgende motie van wantrouwen tegen de Rijksregeering in gediend: „De Rijksregeering dr. Marx bczit niet het vertrouwen van den Rijksdag". Uit Lissabon wordt gemeld, dat de in Noord-Amerika vertoevende Portugeezen, die of gedeserteerd of de militaire wetten hadden overtreden, aan de regeering van Portugal cen millioen pond sterling hebben aangebo- den, ingeval hun gegarandeerd wordt, dat zij bij terugkeer niet zullen worden gestraft. Een Britsch militair vliegtuig is btij- kens een bericht uit Londeti gister naar be neden gestort. Alle inzittenden verloren het leven. Gister is te Oxford het eere-doctoraat verlecnd in het civigle recht aan den arbci dersleider Thomas. In een daarbij door hem gehouden rede sprak hij over de beteekenis van de Universiteit voor alle klassen der maatsohrppij. Zaterdag zijn 4000 Amerikanen op 13 schepen uit New-York naar Europa vertrok ken. Zij zullen Kerstmis in Frankrijk. Enge land en andere Europeesche landen door brengen. t J Een Engelsche dame te Montreal heeft aan haar zuster. die te Londen woont, eeni- ge tonnen steenkool toegestuurd als huwe- lijkscadeau en „om haar te vrijwaren voor de gevolgen der mijnstaking". De plechtigheden ter gelegenheid van de onthulling van het monument ter eere van Chopin, de grootste componist van' Polen zullen Vrijdag to Warschau aanvangen en voortduren tot Zondag, op welken dag het monument zal worden onfliuId: XXVIII. (Nadruk verboden). Uitgaven door de gehuwde vrouw voor de huishouding. Het is wel e%i merkwaardig samentreffen Aan den eenen kant verdubbelen de feminis- ten zoowel in als bulten de Kamer hun po- gingen om te komen tot moderniseering van ae regeling in het Burgerlijk Wetboek van de rechten der gehuwde vrouw, waaronder na- tuurlijk verstaan wordt uitbreiding dfer rech ten. Maar aan den anderen kant stijgt met den dag het aantal vonnissen, waaruit blijkt, dat in een der weinige gevallen, dat onze wet aan de vrouw een zekere vrijheid geeft om over het gemeenschappelijk goed te beschik- ken, zij maar al te dikwijls toont die vrijheid niet op de juiste wijze te gebruiken. Zoowel de voor- als tegenstanders der modernisee ring zullen hier natuurlijk hun argumenten uit aanvullen. Immers met evenveel recht zal men kunnen beweren, dat aan uitbreiding van de rechten der gehuwde vrouw voorloo pig nog niet mag worden gedacht, als dat al te sterke intooming verzet wekt, dat tot ex- oessen leidt. Het bedoelde voorschrift is dat van art 164, waarin aan de in gemeenschap van goe- deren gehuwde vrouw (en het huwelijk in ge meenschap is de gewone toestand) het recht wordt gegeven om, wegens alles wat de ge wone en dagelijksche uitgaven der huishou ding betreft, handelingen en verbintenissen aan te gaan. De wet veronderstelt, da' zij daartoe de toestemming van den man beko- men heeft. Die bijvoeging heeft tengevolge, naar men aanneemt, dat de man ziji^ toe- stemming geheel naar eigen goedvinden kan intrekken, zonder aan iemand daarvan re- kenschap verschuldigd te zijn. Dit werkt dan echter alleen voor hetgeen zij daarna zou doen. Voor hetgeen vroeger is geschied, is het gemeenschappelijke vermogen, waarvan de man beheerder is, aansprakelijk. Na de in- trekking gemaakte sthulden zal de man ech ter mogen weigeren te betalen en degeen, die aan de vrouw crediet heeft gegeven, onbe- kend met de veranderde gezindheid van den man, wordt er naar alle waarschijnljjkheid de dupe van. Om die onbekendheia zooveel mogelijk te voorkomen eischt men publicatie van de intrekking en niet zeldzaam ziin de advertenties in de bladen, waarin een echtge- noot den winkeliers waarschuift aan vrouw- lief geen goederen op crediet te verstrekken. Een reden dus te meer voor dezen hun lijf- blad aandachtig te lezen. Een ander stuk van de wetsbepaling geeft echter nog meer aanleiding tot moeilijkheden. Ook zonder dat hij zijn toestemming heeft in- getrokken kan de man in sommige gevallen weigeren de handelingen zijner vrouw te ho- nareeren, rt.l. wanneer zij daarmede is ge gaan buiten de gewone dagelijksche uitgaven der huishouding. Zoo gauw een bepaalde be- stelling hem wat hoog toeschijnt en hij niet veel lust gevoelt of misschien wel geen kans ziet haar te betalen, kan hij beweren, dat de vrouw Tiaar bevoegcflieid heeft oversenreden. Dan ontspint zich tusschen hem en den win- kelier, die het tegenovergestelde volhoudi", een strijd, waarin men den rechter poogt te overtuigen, dat het al of niet een uitgave voor de huishouding was, of dat het voor de middelen of den levensstandaard van de echtgenooten een gewone, dan wel een ab normal uitgave moet worden genoemd. Als men al de voorwerpen bijeen had, waarover in de processen der laatste jaren gestreden is, zou men er een warenhuis mee kunnen vullen: kleedingstukken in alle mogelijke soorten, stofzuigers, piano's, gramofoons, tennisrackets en ballen, aardappelen bij 1400 kilo tegelijk enz. enz. Zelfs over tandheelkun- dige en medische hulp ging de strijd. In het algemeen kan men zeggen, dat de rechter zich tarnelijk vrijgevig betoont en de woorden der wet, zooals o#k met de geschie- denis van het voorschrift schijnt overeen te komen, nogal ruim opvat. De meening, dat alleen bedoeld zouden worden kleine regei- matig terugkomende uitgaven voor de gewo ne levensbehoeften, wordt weinig meer ge- huldigd. Het criterium wordt, zooals een hooggeleerde schrijver over dit onderwerp het uitdrukte, gezocht in de vraag of de vrouw gebleven is binnen de grenzen, welke de vervulling van haar taak, liet bestuur der huishouding, medebrengt. Elke huishouding zal haar eigen grens hebben en voor elk ge- val moet uit de omstandigheden bepaald worden, waar die loopt. Maar daarbij zijn weer twee opvattingen mogelijk, naar uit eeu onlangs gewezen arrest van een gerechtshof is gebleken. Dit hof wilde tot maatstaf ne men de uitgaven, zooals die voor een gezin met een inkomen als van dat waarover het ging, normaal zijn te noemen, een soort ge- middelde levensiandaard dus voor een be paald type van gezin. De rechtbank echter, wier vonnis vernietigd werd, had zich gericht naar de werkelijke verteringen die gemaakt werden, en den uiter- lijken staat, die gevoerd werd en welke boven de middelen scheen uit te gaan. Deze uiterlijke kenteeken zijn voor buitenstaanders, de credietgevers, waameembaar, de andere niet. Het schijnt daarorn, ter wil-le van de noodzakelijke bescherming hunner belangen, billijk, dat de rechter zich houde aan wat aan hem van de levensomstandigheden is ge bleken. HET BIJKANTOOR DER INTERN TRANSPORTARBEIDERS-FEDERATIE TE ROME VERWOEST. Namens de Intern. Transportarbeiders-Fe- deratie wordt geschreven: Volgens persberichten is in den nacht van 31 October op 1 November het bijkantoor der Internationale Transportarbeiders-Federatie te Rome door gewapende benden fascisten verwoest. In veiband hiermede heeft het secretariaat der I.T.F. te Amsterdam aan den Nederland- schen gezant te Rome verzocht een onderzoek te willen instellen naar den toestand der be zittingen van de I.T.F. en mede te deelen, op welke wijze vergoeding voor de geleden scha de van de Italiaansche regeering kan worden gevorderd alsmede waarborgen voor het on- gestoord functionneeren van het secretariaat te Rome. Dit laatste steunt meer op het feit dat van de oprichting van dit bijkantoor in het voor jaar van 1926 door het secretariaat van de I. T. F. officieel kennis werd gegeven aan de Italiaansche regeering en dat via den Itali- aanschen regeeringsvertegenwocrdiger in Amsterdam bericht werd terugontvangen, dat het bureau te Rome zijn volledig omschre- ven werkzaamheden vrij zou kunnen ver rich- ten mits het zich hield aan de Italiaansche wetgeving. Wat natuurlijk ook steeds is ge schied. EEN DUUR STUKJE GROND Met eerbiedige huivering heeft men wel eens van de grondprijzen vernomen, die voor perceelen aan de hoofdverkeersaders onzer groote steden worden betaald. Een unicum was, althans voor eenigen tijd, een prijs van 4000 gulden per vierk. meter, te Amsterdam voldaan. Een Engelsch expert op het gebied van den handel in onroerende goederen, mr. Ed- gson, heeft nu in eten lezing, waarin hij ver- relijkingen maakte tusschen grondprijzen te Mew York en te Londen, na de mededeeling dat deze in de Amerikaansche metropolis in doorsnee twee- tot driemaal zoo hoog zijn als in de Britsche, eenige interessante getallen ger.oemd. Speciaal imponeerend zijn die, wel ke hij over „Broadway down town" te New York verstrekte. Daar varieeren de prijzen tuschen 16.800 en 54.000 Hollandsche gul dens per strekkenden voet gevelbreedte. De laatstgenoemde prijs, neerkomende op 162.000 gulden voor een meter gevelbreedte, is aan Broadway zelf betaald! NEDERL. COMMISSIE VOOR INTEL- LECTUEELE SAMENWERKING Op aanstichting van prof. dr. H. A. Lo- rentsz, lid en thans yporzitter van de door den Volkenbond ingestelde commission inter- nationale de cooperation intellectuelie (C. I. C. I.), is hier te lande een nationale commis- sie voor intellectuecle samenwerking ge- -Wfl betoven me te trouwen T" ,>ie« maar ik tou wel e«n optie op it wiBea bebbee Kw het eind yac het •eizoen." (L<WtQO OlMMOD.1 I

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7