Sprookje van Liefde. IB* vormd, gelijk er reeds, volgens den wenscn "an de C. I. C. I., in verschillende landen in let leven zijn geroepen, met het doel, het werk van de alternation ale commissie en van het onder toezicht hiervan werkende Institut international de cooperation intellectuelle te farijs, te steunen en te bevorderen en ander- *l]ds dat werk zooveel mogelijk aan de ver schillende landen ten goede te do en komen. Uit dte commissie heeft zich het volgende dagelijksch bestuur gevormd: prof. Van Wijk te Leiden, voorzitter; dr. Van Dorp te Bloe- mendaal, secretaris-penningmeester; prof. Francois Van Iterson en dr. Ter Meulen. HET PERSONEEL DER P. T. T. Het bestuur van de Bedrijfsorganisatie van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel be- sprak in zijne vergadering van 8 November j.l. te Amsterdam het perscommunique van de audientie vdh de deputatie uit de Com missie van Overleg bij den Minister van Wa- terstaat op 27 September 1926. Ten opzichte van de dlaarin voorkomende mededeeling, dat de vraag, of er voor het be- steKerscorps iets kon worden gedaan, eerst dan in behandeling kon komen., wanneer de Commissie van Overleg kon aamtoooen, dat de bestellers ten opzichte van een andere ca- tegorie onjuist waren ingedeeldi, meende het bestuur, dat, hie ook de verzamelde gege- vens mochten zijn, het een uitgemaakte zaak is, dat geen genoegen kan worden gencwnen met het aanbrengen van cnvoldoende verbc- teringen, en dat overkort vast wordt gehou- den aan een maximum safaris van 1S00. Elke andere eisch beteekent het loslaten van de reeds lang besiaande, om eindelijk genoegdoening te verkrijgen. De in de eerstkomende maanden te voeren actie staat dan ook in het teeken van 1800 als maximum-salaris voor het bestellend per- soneeil bij P. en T. MET LANDBO'UWBELEID DER REGEERING. Aan de Memorie van Antwoord in zake het Vde hoofdstuk der Staatsbegrooting-'26 (Binnenlandsche Zaken en Landbouw) ont- leenen wij o.a. het volgende: ten voorstel tot afschafiing van den zo- mertijd is van den minister niet te verwach- ten. De minister heeft bij zijn optreden als zoo- danig bedongen, dat hij weder zal worden Oenoemd tot secretaris-generaal van het de- partement en in algemeenen dienst, na zijn aftreden. Daarom dient het voor tractement en toelage uitgetrokken bedirag te worden ge- handhaafd, al wordt het natuurlijk niet be- steed, zoolang de huidige minister het de- partement beheert. Van dit kabinet kunnen kwalijk voorstellen tot afschaffing van het actieve en passieve vrouwenkiesTecht, alsmede tot opheffing van den stemplicht worden verwacht. Over hetgeen in het voorloopig verslag ten aanzien van oninbare gemeente-belastingpos- ten werd opgemerkt, is reeds overleg met den minister van Financien geopend1. Het denkbeeld om, in afwachting van het rapport van de Staatscommissie in zake de regeling van de financieele verhouding tus- schen Rijk en gemeente, aan de gemeenten een voorloopige uitkeering te verstrekken, acht de minister niet aannemelijk, omdat daarmede zou warden geprejudicieerd op de uitkomsten van het onderzoek dier commis sie. In overweging is verder, of, en zoo ja, op .welke wijze ware te bevorderen, dat in alle gemeenten op de verjaardagen van cje leden van het koninklijk huis althans van hetstad- huis worde gevlagd. De door hem ingewonnen berichten ver- sterken den minister in zijn meening, dat hef bevorderen van een algemeen verbod van het gebruik van den hond als trekdier niet geraden zou zijn. Wei is in voorbexeiding verscherping van de voorschriften tot uitvoe- ring van de Trekhondenwet. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN VR ACHT AUTO. Op den Veldenschen weg te Venlo heeft Dinsdagmiddag een botsing plaats gehad tussdhen een tram van den Maasbuurtspoor- weg en een vrachtauto, bestuurd door den chauffeur J. J. uit Blerick. De auto had ko- len geladen in een magazijn dat ongeveer 5 meter van de tramlijn verwijderd1 was en wilde deze oversteken toen juist de tram met matige snelheid aankwam. De auto werd gegrepen en ongeveer 15 meter meegesleurd. Hij werd grootendeels vemield; de assen braken en de carosserie werd ernstig be6cha- dligd. Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. HET TE GENT GESTOLEN SCHILDERIJ GEVONDEN. Men sdirijft dat'het schilderij van den Spaanschen schilder, Ribera, dat in de St. Michiels kerk te Gent was gestolen, te Brus- sel is teruggevondien. Het werd in een pas- sagierstrein van Gent naar Antwerpen ach- tergelaten. Een spoorwegbeambte vond het te Antwerpen in een pak en zond het op naar het bureau voor gevonden voorwerpen te Brussel, alwaar h'et bij het verschijnen der foto's in de bladen werd herkend. i PROPAGANDA VOOR MEER BROODCEBRUIK. Te Amsterdam is op initiatief van den Ne- derlandschen Bakkersbond een vergadering gehouden van afgevaardigden van dien bond, van den R.K. Bakkerbond Vereeniging van Werkgevers in het bakkersbedrijf, Vereeni ging van Meelfabrikanten, Vereeniging van Importeurs van Buitenlandsch Meel, van den Graan-, Meel.- en Zaadhandel, van de Nederl. Ver. van Meelagenten en enkele andere belanghebbenden om, in verband met het verminderd broodverbruik in Nederland middelen en maatregelen te beramen die kun nen leiden tot verhooging van de broodcon- sumptie. Door de aanwezigen werd een commissie fevormd, met als voorzitter de heer F. C. tahle, voorzitter Ned. Bakkersbond, secre- taris de heer G. Dekker, adj. directeur der Ned. Gist en Spiritusfabriek te Delft en pen- ningmeester de heer W. H. Wellensiek, voor zitter der Nederl. Ver. van Meelagenten. Dit bestuur zal naar aanleiding van het op de vergadering besprokene, plannen uitwerken om te komen tot een propaganda voor de be- Vordering van het broodverbruik. Het doel is, om door samenwerking van alle belanghebbenden, te komen tot een collectieve propaganda voor meer broodver bruik, welk verbruik sedert de oorlogsjaren procentsgewijze door verschillende oorzaken belangrijk is teruggeioopen. Dit verschijnsel mist zijn redelijken grond en men wil nu trachten door propaganda het Nederland- sche publiek, ook in zijn eigen belang, tot zijn vroegere levenswijze terug te doen keeren. Het secretariaat van de commissie is ge- vestigd te Delft, Nieuwe Plantage 54a. INSPECTIE OP HET MIDDELBAAR ONDERWIJS. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft, met intrekking van een beechikking van zijn toenmaligen ambtsvoor- ganger van 24 Mei 1924, bepaald: a. dat voor het toezicht op: lo.de hoogereburgerscholen met 5- of 4- jarigen cursus, hetzij zij uitsluitend opleiden voor het eind-examen ,bedoeld in artikel 57, onder b, der Middelbaar onderwijswet, het zij zij uitsluitend opleiden voor het eindexa- men, genoemd in het Koninklijk besluit van 21 December 1923 no. 16, hetzij zij opleiden voor beide eindexamens; 2o. de hoogereburgersdiolen met 3-jarigen cursus, met uitzondering van die, welke den onderbouw vormen van eene hoogerehandels- school 3o. de hoogereburgerscholen en de middel- bare scholen voor meisjes; 4o. de cursussen ter opleiding voor akten van bekwaamheid tot het geven van middel baar onderwijs (met uitzondering van die voor de akte teekenen en boetseeren M. O.); het Rijk zal verdeeld zijn in vier inspec tion; b. dat do eerste inspectie zal omvatten de provincien Noordbrabant, Utrecht en Lim- burg; de tweede inspectie de provincien Zuidhol- land en Zeeland; de derde inspectie de provincien Noordhol- land en Gelderland; de vierde inspectie de provincien Fries- land, Groningen, Drenthe en Overijssel; belast met het toezicht in: a. de eerste inspectie: den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. H. A. J. van Swaay; b. de tweede inspectie: den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. G. H. Coops; c. de derde inspectie: den inspecteur van het middelbaar onderWijs G. Bolkestein; d. de vierde inspectie: den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. E. Jensema; als standplaats aangewezen: a. aan den inspecteur van het middelbaar onderwijs in de eerste inspectie de gemeente Utrecht; b. aan den inspecteur van het middelbaar onderwijs in de tweede inspectie de gemeente 's-Gravenhage; c. aan den inspecteur van het middelbaar onderwijs in de derde inspectie der gemeente Amsterdam d. aan den inspecteur van het middelbaar onderwijs in de vierde inspectie de gemeente Groningen. UIT HET POLITIEBUREAU ONTVLUCHT. Uit een der politiebureaux te Amsterdam is gisteravond ontvlucht Johan C. Haleber, oud 53 jaar, koopman van beroep. Zijn signa- lement luidt als volgt: Lengte 1.74 M., blond haar, gedeeltelijk kaal, lichtblauwe oogen, vrij groote neus, tanden in de bovenkaak slecht. Hij was het laatst gekleed in bronskleprig colbertcostuum, blauwe broek, beige regen jas en bronskleurige gleufhoed. Verder droeg hij nog bruin-geruite stoffen pantof- feSs en af en toe en bril met ronde glazen en double haken. Hij had zich schuldig gc- maakt aan diefstal door insluiting. VLEESCHINVOER IN ENGELAND. Reuter meldt d.d. gisteren uit Londen het volgende aan de N. R. Ct.: De financieele secretaris van de schatkist heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij geen wijziging van belang, noch een intrek king kan overwegen van het verbod van den invoer van versch geslacht vleesch uit het vasteland van Europa. Het is onmogelijk om een vasten termijn te stellen voor den duur van het embargo. Sinds de invoering van het verbod waren de toestanden wat betreft het mond- en klauw- zeer veel ernstiger geworden. Tegen 7086 nieuwe gevallen in Mei in Frankrijk, Belgie en Nederland, waren er in September in die drie landen 38,548 geweest. Daartegenover had Engeland dank zij het invoerverbod in den afgeloopen drie weken slecbts een nieuw geval gehad. HET SPOORWEGONGELUK- BIJ DE VINK. Naar de Telg. uit Leiden verneemt is een der zwaar gewonden bij het spoorwegongeluk aan „De Vink", de heer Elgstrom uit Berlijn thans uit het Acaderaisch Ziekenhuis aldaar ontslagen en naar zijn woonplaats terugge- keerd. De heer Elgstrom had bijna al*zijn ribben gebroken. De toestand van de overige zwaar gewon den gaat langzaam vooruit. DE VERSMADE MINNAAR. De Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank behandelde gister een strafzaak tegen een 27-jarig vliegtuigmonteur, die te- rechtstond ter zake van bedreiging, tegen het leven gericht. Verd. had ruim 1 lA jaar verkeering gehad met een 20-jarig meisje. Deze verkeering was uitgeraakt, onidat het meisje niet meer van den jongeman hield. Noch tans bleef hij het meisje na dien tijd geregeld met aanzoeken lastig vallen. Op ze- keren dag ontving zij van hem een brief waarin hij o.m. verklaarde, „dat nu de tijd aangebroken was om zich op haar te wreken, want hij verlangde naar wraak". Dit had hij nu eenmaal gezworen en dezen eed zou hij getrouw blijven. Hij zou haar van het leven berooven en samen met haar den dood in- gaan. De verdachte bekende dezen brief geschre ven te hebben. De bedreiging zou hij riiet ten uitvoer gebracht hebben als zij weer omgang met hem wilde hebben. Desgevraagd ver klaarde hij met een dolk in de buurt te hebben gezworven, doch deze was voor hemzelf be- stemd geweest. Het getuigenverhoor bevestigde de feiten. Verd. scheen sinds hij zonder werk was gexo men, zeer moedeloos en had geen lust iets an- ders te zoeken. De subst. officier van justitie, mr. Wolf son, eischte vijf weken gevangenisstraf. De verdediger mr. Huyer wees op het bian co strafregister van verd. en pleitte vrij spraak. KOLENDAMP-VERGIFTIGING. De heer Van Ledden Hulsebosch, Politie- scheiikundige te Amsterdam deelt ons het na volgende mede: Nu het winterseizoen weer gekomen is, ver- dient het wellicht aanbeveling. aan diegenen, welke onbewust aan gevaren voor een vergiftiging door kolendamp blootgesteld worden, eenige nuttige wenken te geven: 7r zijn verschillende kansen, waardoor be- doeld gevaar vergroot wordt, waaronder ik in de eerste plats de schuiven of sleutels noem, waarmede de doorlaatruimte der kachel pijp gehel of gedeeltelijk kan worden afge- sloten. Zulke dingen beschouw ik als verder- felijk. Wanneer de trek te groot is, kan men beter bovenin de kachel (of als er onderaan de kachelpijp, achter de kachel een kleine schuif aanwezig is,, aldaar!) even eene ope ning aanbrengen, mits de schoorsteen vol- doende blijft trelcken, om langs dezen weg mogelijk optredende schadelijke gassen mede weg te voeren. De scboorsten behoort warm te b 1 ij v en tijdens het stoken. Wanneer ik aan de woon- schuit denk, die in Maart van het vorig jaar ze slachtoffers tegelijk maakte met een ko- iendampatmosfeer, dan schrijf ik de daar op- getreden ramp uitsliutend toe aan de om standighei<l, aat achter de kachel de pijp di rect door den buitenwand lien en van daar kaarsrecht omhoog reikte. Als gevoig daar- van bleef het buiten de woning uitstekend stuk schoorsteen steeds koud en trok zoo goe dais niet. Indien men achter de kachel de afvoerpijp direct omhog geieid en bo- venaan door den wand naar buiten had ge- voerd, dan zoude het bianenshuis gelegen sbrk pijp voortdurend warm gebleven zijn en getrokken hebben. Men houde hiermede steeds rekening bij het plaatsen van kachel- pijpen in woonschepen, keten en dergelijke ruimten, waar men al te vaak de afvoerpijp, zoodra die van de stookiinrichting komt, door een gat naar buiten leidt, inplaats van eerst een stijgend deel binenshuis te leg- gen en ze daarna pas naar de buiten'ucht te voeren. De kans tot vorming van kolendamp is het grootst, wanneer een massa koude, frissche kolen op het vuur gestort worden. Dan wordt cte kolendamp het gemakkelijksf ge vormd. Steekt men dit hoogst vergiftige gas boven deze kolen aan, dan ziet men het met de bekende blauwe vlammetjes verbranden, waarbij het onschadelijk gemaakt wordt. Maarmen blijft niet altijd wachten tot het oogenblik, waarop genoeg kolendamp ge vormd werd en men steekt het in den re- gel niet aan. Juist daarom dient er voor ge- zorgd te worden, dat de trek in een schoor steen op dat oogenblik voldoende zij, om de ontwikkelde vergiftige gassen alle af te voe ren. Zit ongelukkigerwijs dan de schoorsteen verstopt, of is hij z66 koud, dat elke trek achterwege blijft, zoo stroomt het vergiftige sluipgift de kamer binnen. Ik spreek hier juist van sluipgift, omdat men vooral in den slaap er hoegenaamd niets van be- speurt en dan ongemerkt den eeuwigen slaap ingaat. Met het bovenstaande houden de meeste menschen geenerlei rekening. Hoevelen zijn er niet, die des nachts in woon- of slaapver- trek e envlukachel laten doorbranden. En de meesten hebben de onzalige gewoonte, kort voor het naar bed gaan, nog even naar de kachel te kijken, dteze bij te vullen, op „nachidienst" te stellen om dan naar kosi te trekken. Moge dat onder den invloed dezer waarschuwingen veranderen! r Wanneer de kachel geheel bijgevuld wordt, ontwikkelt zich zooals ik vertelde ge- makkelijk een stroom kolendamp. Zorg er dus voor, dat juist na het bijvullen, de kachel een oogenblik op „full-speed" gezet wordt, om de nieuw toegevoegde kolen vlug warm te hebben en de zich ontwikkelepde giftgassen vlug te kunnen wegtrekken. Zet dlaarna de kachel op nachtdienst. Men stelle het ver?orgen der ka'-hel, spe- ciaal het bijvullent toch niet uit tot het laat- ste moment, waarop men naar bed trekt, maar zorge een half uurtje eerder daarvoor. Dan is een groot gevaar weggenomen, waar- aan ve'.en zich thans nog onbewust dageiijks blootstellen. Het spreekt vanzelf, dat tot de maatregelen, die een goede cireulatie bevor deren moet, ook het schoonhouden van het rooster behoort. Ten slote deze wenk: waar een ijzeren af voerpijp aanwezig is. overtuige men zich periodiek van de deugdelijkheid der ^vanden. Een kachelpijp, waarin gaten geroest waren en die daardoorheen veel gemakkelijker lu^ht kon meezuigen dan via rooster, vuur- en ko- lenlagen, zoodat de zich ontwikkelende ko- lendam vrijelijk in het vertrek stroomde, bracht ook in een geval uit mijn practijk den dood over twee menschen. En juist bij woon schepen en keten is de kans voor het spoedig doorroesten der kachelpijpen dubbeu groot: de vele waterdamp dien de rookproducten meevoeren, condenseerfen zich in het koude stuk ijzeren pijp en vloeien als water om- laag. Geen wonder, dat het zich dan vormen- de roetwater een snel verterende werking op het ijzer uitoefenten juist onderaan de pijp, waar een gat zoo gemakkelijk leiden kan tot een doen verdwijnen van elken „trek" door de kachel heen! KORTE BERICHTEN. Het Poolsche stoomschip „Wisla", dat op 10 October Jl. bij stormweer bij Ter- scheF.ing strandde, werd gister door vier sleepbooten van de»firma E)ras *en Doeksen vlot gebracht en behouden in de haven van Terschelling gesleept. Verschenen is de memorie van an twoord op het voorloopige verslag van de TweecJe Kamer over de begrooting van binnenland sche zaken ea landbouw. Provinciaal nieuws UIT HEILOO. Door de politie zijn 110 processen-ver- baal opgemaakt tegen hen die nalatig blij ven zich aan te sluiten bij de waterleiding. Verschillenden van hen meenden, dat men er met een boete van 2 af was, doch tegen 1 Hen die verleden weeK zijn veiuoraceia, is wederom proces-verbaal opgemaakt. Enke len van hen hebben zich laten aansluiten en dit is de goede weg, daar men 6 jaar tijd heeft gehad zich te bedenken. De uitvoerder van den kerkbouw heeft een auto yoor transport in gebruik met mas- sieve widen, welke auto ledig 3100 Kg weegt. Hiermede worden transporten gedaan en dit zware gevaarte hobbelde den geheelen dag. over den Heerenweg. De politie heeft |iieraan een einde gemaakt. UIT KENNEMERLAND. Zachtjesaan verdwijnen de laatste herfst- grocnten en krijgt de markt haar winter beeld. Van sla, spinazie en postelein worden klei ne partijtjes aangevoerd; kwantiteit ed kwa- liteit houden gelijken tredi Er werd nog spinazie aangevoerd van pl.m. 2 per kist, doch de meeste aanvoer- aers kregen minder dan 1. 1 Bloemkool was niet zoo gewild als de vo- rige week, hoewel de prijs* 15 a 24, voor lste soort, niet laag was. Roode, witte en gele kool wordt in groo- ter kwantums aangevoerd dan de vorige week, de prijs was ook vrij goed. We noteer- den voor roode kool /6a/ 10, voor witte kool 5 a 9 en voor gele kool 5.50 a 10 per 100 stuks; groene kool, die vfcel in bakkcn wordt aangevoerd, bracht 4 a 6 per 100 stuks op. Deze prijs is wel eens hooger geweest. Naar sprujten is nog steeds goede vraag, doch de prijs' is lager dan de vorige week en varieerde van /II tot 29 per 100 Kg De aanvoer van tomaten wordt klein en ge- *zien de kwailteit die bedenkelijk vermin- dert is de prijs, 20 a 28 per 100 Kg bijzonder hoog. Andijvie wordt in beduidende partijen aan gevoerd. Is de andijvie duur? Het antwoord .kan niet met zekerheid gegeven worden, want extra kwa'.iteit bracht nog 1.35, doch de grootste aanvoer bracht ongeveer 0.40 a 0.70 per kist op. Boerekool is nog al in trek. Er wordt mooie kwaifteit aangevoerd, welke 0.40 a 1 per kist opbrengt, de fijne kool is bijzon der gewild. Wortelen en prei wonden in beduidende kwantums aangevoerd en zijn gewild Wor telen brengen van 12 tot 31 op en prei 6.50 a 20, alles per 100 bos. Witlof wordt in kleine kwantums aange voerd en bracht 14 a 30 per Kg. op. Schorseneeren worden ook al aangevoerd in beduidende kwantums, waarin geen vlug ge handel viel te constateeren. De prijs vari eerde van 13 tot 15 per 100 Kg. Rapen en wortelen, als winterprovisie, wa ren nog al gewild, de eerste brachten 2.20 per H L. op en de laatste 1.30 per zak, keukenbieten 2.50 a 3 per 100 Kg. De hande lin aardappelen staat momenteel stil wat de* prijsverhooging betreftde prijs was echter overanderd en de vraag naar pri ma kwaliteit is goed. De aanvoer van vruchten was op de veilin- gen niet groot. Echter voorzien de grossiers in de behoefte en naar vruchten blijft goede vraag, de noteering voor appelen is 15 a 35 en voor peren 9 a 31 per 100 Kg. De overige aanvoer geeft geen reden tot afzonderlijke bespreking. In een ouden roman leefde eens een page: hij droeg een stijf-gepijpte halskraag en gele. kanten manchetten. Dergelijke pages heeten meestal in boeken Fridolin; ook in dezen ro man droeg hij dien naam. Hij moest de sleep der koningin dragen, als zij, de treden afdalende, naar het slotpark ging. En hem was gegund te zwijgen, als zij onder de berceaux doorschreed en als in de stilte haar barns teen-oorringen tinkelden. De koningin en hij waren tezamen oud ge worden, maar de blonde pruiken en de glo^i- ende schmink wilden dit niet verraden. Fri dolin vond, dat hij zijn gansche leven wel pa ge zou kunnen blijven. Hij dacht er niet aan, dat de dagen, die daarbuiten in het slotpark zonder ophouden in de fontein ondergingen de menschen doen veranderen, dat ze uit kna- pen zwijgzame zonderlingen maken, uit ko- ninginnen droevige vrouwenMaar met de jaren was slechts zijn mond zwijgend gewoi- den, nochtans niet zijn hart. In den winter, als des avonds in het dorp de honden bitten, in den zomer als hij met de koningin op de aibasten bank voor de fon tein zat, klopte dat hartstochtelijk luid. In het dienstboden- vertrek boven in het slot had hij dikwijls gegichel en onderdrukte grappema kerij vernomen, wanneer hij door het trappen- huis omhoog langs de deur sloop en luisterde Vaag had hij dan gevoeld, hoe daarbinnen iets van liefde aanwezig moest zijn, iets, dat misschien door de oude Ursula in het bosch gevonden was en dat nu bij he( open haardvuur was aangelar.d, een woord, dat mogelijk in het vertrek was verzeild geraakr en niet meer naar buiten kon. Want dat deze menschen van de liefde iets zouden kunnen weten, geloofde hij niet. Had hij, die sedert vele iaren in het slot verlangend naar haar uitzag, haar wel ooit kunnen vinden? En hij had vlijtig gezocht. - In de hoektorentjes was hij geklommen, waar het maanLcht over de mat-zijden-geen- cadreerd penantspiegel glansde, en hij had jgeloerd, of op de straat ook de vreemde prin- ses met gevolg was komen aanrijden, van wie hij droomde. Of hij was a'fgedwaald naar het stedeke achter het dorp en had zich neergezet op het steer.lijf van een waterleeuw midden op het marktplein. Zijn moeder had hem eens een sprookje verteld, waarin jongens en meisjes des avonds bij de bron elkaar kusten. Maar als de meisje in 't donker water kwamen puttpn en den ouden Fridolin bij de bron ontaekten, fluisterden zij met elkaar en slopen weg. Eens,,in den zomer, toen hij in den tuin naar den tuinman omzag, overkwam hem iets, dat bijna een avontuur kon heeten. Ach ter het hek met de zilveren pijlers stond een dame, die hem riep. Zij zag er uit als een prinses met sprookjesoogen, die thuis kap en sleep vergeten had. Fridolin kwam op haar toe Hij nam zijn barret in de uitgeteerde handen en het avond- rood speelde over zijn geverfd gelaat. Zijn stem kionk heesch na lang zwijgen, toen hi| naar haar begeercn vroeg Zij vatte den gren- HYGBeNE- EN VEILIGHEIDSHOEKJE Gebruik geen rauwe melk, tenzij gij weet, dat ze afkomstig is van een mcdel-boerderij. Door uitsluitend ge- kookte melk te nuttigen, kunt gij ziekten als b.v. typhus voor komen. Denkt daar vooral ook bij uitstapjes en op reis aan. GEZONDHEIDSRAAD. del van het hek aan en trad het park bmnen; zij liepen tezarrten geruimen tijd langs de pa'- den tusschen de rozen. Plctseling bleef Fn dolin stilstaan en boog diep yoor de veemde- linge, precies zooals hij steeds voor zijn ko ningin boog. Zij had .iem gebracht wat hij sedert jaren tevergeefs in de zalen van he' slot zocht; waarop hij bij de bron gewacht had en dat nimmer tot hem was gekomen, de liefde, haar benauwenden angst zoowel als haar wondere bekoring Zij vertelde hem haar geschiedenis: dat zij was Angelika, doch ter van den rijken koop man en hoe Thu, de jonge Zigeuner, haar wilde schaken; hoe lief zij hem had en hem moest volgen over de heide en zijn vrouw worden. Fridoan moest hen toch helpen! Zij had hem menigmaal bij de bron gezien met de koningin en vertrouwen gekoesterd in zijn goede oogen. Daarom was zij nu tot hem ge komen, opdat hij hun vurig geluk en hun jon ge jeugd zou helpen Heden, na zonsonder- gang, moest hij het tuiunhek en de deur van het slot open houden en hun onderdak ver- schaffen gedurende eenen nacht en eenen dag, totdat men, na vergeefsch zoeken, afgema' huiswaarts zou zijn gekee'd; in het slot zou niemancb hen vermoeden. Den tweeden nachi echter zouden zij gelukzalig wegvluchten. Thu, de Zigeuner, en Angelika, zijn vouw Aldus sprak zijtot den page. Fridolin kuste haar handen; hevig klopte het bloed door zijn anderen, wat hij sedert ja ren niet had gevoeld. De liefde was tot hen* gekomen, bedelende Hem werd toegestaan haar de deur te openen, haar aan te raken met zijn verlangende handen, erbij te zijn als zij haar geheimzinnig web spon en ook als zij naar de heide vluchtte. In de nacht kwam de Zigeuner en droeg zijn jonge vrouw naar Fridolin's kamer De page lag beneden in h°t gras en zag omhoog naar jijn venster, die licht en droomerig 'ood waren als nog n'.mmer tevoren* Een drocfheid pijnigde hem en tranen wischten de verf al van zijn gezicht. Zijn oude begon langzaan te begrijpen, dat hij de Liefde gevonden had maar zij behoorde hem niet toe. Aan Thu he- hoorde zij, aan den jongen Zigeuner. die. haar wederom zou meenemen uit zijn kamer, weg, het leven in. Fridolin stond op en liep naar de fontein In het maanlicht zag hij aan den bronne rand de koningin zitten en hij schrok Ook de koningin zag hem en haar smartelijke oogen branden in het het duister. Eensklap werd het hem duidelijk, wat zij beiden in al deze jaren niet vermoeden: dat zij gezwegen hadden en dat hun jeugd lang I zaam, het jaar na het andere, in de bron was weggevloeid Nu, terwijl de Zigeuner in Fridolin's karag zijn vrouw met de sprookjes-oogen kuste, za- ten deze beiden naast elkander bij het wat r en wisten Hunne oogen vorschten in de diepte, maar daar lagen alleen maar steenen HISTORISCHE ANECDOiEN Beugeot, prefect onder het eerste Fransche keizerrijk, had met grcoten ijver een statis- tiek geschreven, want dat was het middel om den keizer, die in deze wetenschap at haat opkomen veel belang ste'.de, welgevallig te zijn. Eens voerde Napoleon's weg hem door het depanement van Beugeot. Men zeide d<n keizer dat hij dezen prefect niet in verlegen- heid zou.brengen. Wij zullen zicn, antwoordde Bonaparte en wendde zich eenigszins plaagachtig glim- lacucnd tot Beugeot met de vraag: Zeg eens, hoeveel trekvogels hebt ge dit jaar in uw departement gehad? Een adelaar, Sire! antwoordde de pre fer be .'flcig met e.n d'epe bulging. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Lan- gestraat en aidaar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 8 en 9 November 1926, glace handschoen, cigarettenkoker, taschje inh. sleutels, Lips- sleutel, kerkboekje, mantelmouwbont. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven op: 8 en 9 November 1926. Rijwielplaatje, J. C. Weel, Gr. Nieuw- Iand 12; zilverenring, paar bruine hand- schoenen, J. Langeveld, Kenn.straatweg 16; bal, B. Oortmever, Payglop; teekening, Ol denburg, Perronstr. 4a; porteiA. inh 2 sleu tels, Postkantoor; Koorstraat; kruisje van een rozenkrans, S.-Zuijdam, Wagenmakerstr. 5; rozenkrans in etui, M. Pool, Kennsingel 33; papierenzakje, inh. geld, C. Thoes, Wes- terlaantje 12 portem. inh. 1 ctJ. Olij Scher- merweg 30; double armbandhorloge en ring, H. J. Bieman, Uitenboschstr 42; belasting- plaatje, M. Koreman, Luttik Oudorp C 58. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- kennis te geven aan het Bureau van politie. I- Als jonge man was Bismarck een tijdlang griffier van een der gcrechtshoven. In die da< gen liet hij zich wel eens' door drift overmees» teren, maar bij zekere gelegenheid redde zijn snedigheid hem v n in ongenade te vallen. Dat was, toen een getuige, die om antwoord "w vraagd werd, een brutaal antwoord gaf, waarop Bismarck toornig uitriep: Als u niet beleefder bent zal ik u de ka» mer uitschoppen. Jongeman, zei de rechter, de ondervraghg storende, bedenk, dat het hier een achtbaar ge» rechtshof is en dat, als er uit de kamer ge« schopt moet worden, het Hof dat wel doen zaL U hoort het, wendde Bismarck zich weder tot den getuige, dat als u niet beleefder tegen mij bent, het Hof u de kamer zal uitschoppen. Wees dtis voorzichtig mijnheer, voorzichtig.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 8