rraiLsie wocrn Uit de Peps ;en nron van kracht vcor kinderen die 's winters lucht i en zon derven. rijk en Belgie gezworven en is ten slotte te Rotterdam gekomen, waar hij beweert ge- werkt te hebben. Daarna is hij steeds noor- delijker getrokken en eindelijk was hij te Haarlem gekomen. De naam Bentveld had veel indruk op hem gemaakt. Ik dacht dade- lijk, zei hij: hier moet goud te vinden zijn. Zijn aandeel in bet goudbezit van de wereld moest hij daar vinden. Dinsdag omstreeks half twaalf gdng hij met de tram naar Bent veld en hij heeft daar, naar hij verklaarde, naar goud loopen zoeken. Ik heb, zoo ver- volgde hij zijn verhaal, steeds ondervonden: Zoolang iemand zoekt, vindt hij, en hot goud heb ik dan ook gevonden, al was het dan niet in Bentveld, dan toch dicht daarbij. Van de betichting, het goud gestolen te hebben, wil hij niets weten; niet gestolen, alleen afgehaald, is zijn uitlegging. De commissaris van politie te Zandvoort deelde ons het volgende mee: De aangehouden Duitscher is vandaag naar Zandvoort gebracht, omdat hij verdacht werd, drie weken geleden ook te hebben in- gebroken in de onbewoonde villa aan de Boulevard de Favauge. In een bed, waarin de inbreker dien nacbt blijkbaar rustig heeft geslapen, is een tramkaartje gevonden, dat verkocht is den avond voor de inbraak te Zandvoort aan een persoon, die 's avonds met de laatste tram van Haarlem naar Zand voort was gegaan. De afgifte van dit kaartje door den conducteur heeft plaats gehad in tegenwoordigheid van vier Zandvoorters. Al deze vijf personen hebben in den Duit scher den man herkend. die het kaartje dien avond heeft gekocht. De herkenning was daarom gemakkelijk, omdat op zijn jas 'n zil- veren speldje bevestigd was, voorstellende 'n zilveren1 baarsje, wat't insigne is van de Hen- gelaarsclub Tusschen het Riet. Ook dit speldje is drie weken geleden in het bewuste bed gevonden. De man heeft zeer waarschijnlijk eenige weken geleden ook inbraak gepleegd in een te Heemstede liggende motorboot. Daar is een insigne, voorstellende een zilveren baarsje, ontvreemd. Ook is daar gestolen een damesvest, en ditzelfde vest had de DuitscheT nu aan. De Duitscher ontkent inhisschen starrig, de inbraken te Zandvoort en te Heemstede te hebben gepleegd. DE MOORD IN DE ASTERSTRAAT. ZooaCs gemeld is, zegt de N. Rott. Crt., heeft zich Maandagavond op het politiebu- reau aan de Nassaukade een kantoorbediende vervoegd, die mededeelde, Zaterdagmiddag tijdens het schieten in de Asterstraat aldaar vrij dicht in de buurt te zijn geweest Hij is op het geluid afgegaan en heeft, in de As- terstraat gekomen, o. m. den man gesproken, die tegen verschiliende omstanders aanvan kelijk had beweerd, dat het maar een aardig- heid was en dat er maar met een bleek- poeiertje zou zijn geschoten. De kantooibe- diende heeft verklaard, dat deze man ook had gezegd, den dader wel te kennen, na welke mededeeling de politie alle mogelijke moeite heeft gedaan, aezen man op te spo- ren. Eenige getuigen, o. w. de genoemde kan toorbediende, konden een vrij nauwkeurig signalement van den gezochte opgeven en zoo meende men gisteren den man een ha venarbeider, op het spcor te zijn. Een bood schap werd naar zijn woning gestuurd, met het verzoek, of hij vanmorgen op het bu reau aan de Nassaukade wilde komen tot het geven van Michtingen. Vannacht, ongeveer half &n, werd de com missaris van politie in de vijfde afdeehng, de heer T. Alberda, die met den inspecteur van den justitieelen dienst, den heer A. H W. Weekenstroo, het onderzoek leidde, thuis opgebeld door den dienstdoenden chef-agent van het bureau aan de Paul Krugerstraat, een onderafdeeling van het bureau aan de Nas saukade. Den heer Alberda werd toeu mede- gedeeld, dat op dit bureau op dat oogenblik een man was, die vertelde, dat hij den vol- genden morgen dus vandaag op het bureau van den commissaris moest komen, ora gehoord te worden inzake den moord op den 22-jarigen havenarbeider R. Reingoud; dat hij niet kon komen, omdat hij anders een heelen dag moest verletten, maar dat hij wel Wat kon zeggen. De commissaris vroeg daarop den man zelf aan het toestel te laten, waarna deze hem hetzelfde mecdeelde, met het verzoek in plaats van 's morgens, 's avonds te mogen komen. De commissaris verzocht den man evenwel, even op het bureau te wachten en spoedde zich naar de Paul Krugerstraat, waar hij weldra den man een verhoor kon af nemen. De man deelde daarbij het volgende mede: 'Zaterdagmiddag moest hij in de omgeving van de Asterstraat een boodschap doen. Hij was evenwel wat te vroeg en liep daarom een paar straatjes om. In de Violierstraat ontmoette hij den 36-jarigen cafehouder F. de R., van de Maashaven, dien hij wel kende Zij groetten elkaar en ieder ging zijns weegs. Toen de man even later 1angs de Asterstraat kwam, zag hij in deze straat den cafehouder De R. loopen, in gczelschap van een hem onbekenden jongen man. De R. liep op den rijweg, naast het voetpad, de ander liep op het voetpad. Zij hadden blijkbaar ruzie, en omdat hij toch niets om handen had op dat oogenblik, besloot hij het tweetal te volgen Weldra bleven zij staan en om hen onopval- lend te kuonen blijven gadeslaan, bleef de man vow een mnra staan, voorwenwnffe naar de uitstalling te kijken, maar in werke- lijkheid ed twee twistende mannen goed in 't oog houdende. Daardoor zag hij, dat de R. iets uit zijn achterzak haalde, en kort daarop hoorde hij eenige schoten. Gcen oogenblik kwam het denkbeeld bij hem op, dat het ernst was en dat er met scherp geschoten werd, te meer. omdat de R. zoo kalm bleef. Toen dan ook van alle kanten menschen kwamen toeloo- pen, heeft hij, om hen gerust te stellen, ge- foepen: och, het is maar Slauwe kul, het is maar en bleekpoeiertje. Toen oe jonge man evenwel bleef liggen, nadat de R. zich rustig had verwijderd, is hij eens dichterbij gaan kijken. Hij zag toen, dat er bloed vloeide uit den mond van den man en eerst toen begreep hij, wat er ge- beurd was. Omdat hij de R. goed kende, was hij1 za_r onder den indruk en dadelijk heeft hij de As terstraat verlaten, met het vaste besCuit, maar niets te zeggen. Bij zijn zwijgen is hij blijven volharden, totdat hij gisteravond, van zijn werk komend, van zijn vrouw hoorde, dat er een agent aan zijn wonig was geweest, met de boodschap, dat hij den volgenden morgen bij de politie mcest komen. Van dat oogenblik af had hij geen rust meer. Om kwart voor elf is hij ziin woning uitgeloopen, omdat hij niet langer in huis kon blijven, en hij is maar steeds blij ven rondlcopen. Hij werd hoe langer hoe zenuwrchtiger en wist niet, wat hij moest doen. Ten slotte is hij, omstreeks half een 11 aar lis t politiebureau aan de Paul Kruger straat gegaan, om daar te gaan vertel'.en dat hij den volgenden morgen niet zou kun- lien "komen en te vragen, het oogenblik. waarop hij gehoord zou worden, uit te stei len tot den volgenden avond. Toen bij een- maal op het bureau was, voelde hij, dat hij toch niet langer zou kronen zwijgen en hunt hij toen tegen den chef-agent gezegd, dat hij wel wat wist van den moord. Tot zoover het verhaal van dezen b-elang- rijken getuige in de moordzaak. Nadat proces-verbaal van zijn verklarin gen was opgemaakt, heeft de commissaris van poiltie terstond maatrcge>Ien genomen om over tc gaan tot de arrestatie van den ver- dachte Gelijk gemeld is, is de cafehouder F. de R. de eerste geweest, die is aangehouden Zaterdagavond is hij geconfronteerd met en- kel getuigen, r aar omdat men hein niet met beslistheid ken herkennen, is hij later op vrije voeten gesteld. F. de R. is dus vannacht omstreeks 3 uur in zijn woning aan de Maashaven aangehou den. Hij is overgebracht naar het po.itiebu- reau aan de Nasaukade, waar hij is cpgeslo- ten. Hij ontkent ten stelligste, zich aau den moord te hebben schuldig gemaakt De politie is er evenwel van overtuigd, in verband met de bezwarende verklaringen van den laatsten getuige en met enkele an der aanwijzingen, met de R. den dader in handen te hebben. De verdachte is een van de mannen, die reden te over had, wraak tegen het slacht- offer te koesteren, omdat ook zijn vrouw on- geoorloofde betrekkingen met Reingoud heeft onderhouden. Gistermiddag heeft de politie uit de Maas haven tegenover de woning van den ver dachte opgevischt een revolver, waarvan het kaliber overeenkomt met dat, waarmee de schoten op Reingoud zijn gelost. Het wapen is in besiag genomen. In den loop van den dag zijn eenige ooggetuigen met den verdachte geconfronteerd. Gjstermorgen is het stoffelijk oversell oi van het slachtoffer onder groote belangstel- ling op de algemeene begraafplaats Croos- wijk ter aarde besteld. De dader heeft bekend. Nader wordt gemeld: De cafehouder F. de Rvan de Maasha ven, die gisternacht van zijn bed is gelicht en naar het bureau aan de Nassaukade is overgebracht, waar hij is opgesloten, als ver dacht van den moord op den 22-jarigen ha venarbeider R. Reingoud in de Asterstraat alhier welke moord j.l. Zaterdag is gepleegd, heeft gisteravond een volledige bekentenis afgelegd. Gelijk is gemeld heeft hij aanvankelijk hardnekkig ontkend, maar toen in den loop van den dag de aanwijzingen tegen hem zich cpstapelden, heeft hij tenslotte toegegeven en is hij voor zijn daad uitgekomen. Hij heeft bij zijn bekentenis o. a. 't volgen de verteld: Zateragmiddag is hij in een cafe geweest, waar ook Reingoud vertoefde. Hij is v66r dezeij weggegaan, nlaar had toen nog niet het minste plan, hem te dooden, hoewel hij een ernstigen wrok tegen hem koesterde, in verband met de ongeoorloofde betrekkin- ken, welke Reingoud met zijn vrouw onder- hield en waarop R. zich in de buurt nogal liet voorstaan. L>e omgang tusschen de vrouw van den aangehoudene en R. dateerde al van twee jaar geleden. In dien tusschentijd had R. ook nog vele betrekkingen met andere, meest gehuwde of verloofde vrouwen aange- knoopt. Bii toeval, zoo deelde de R. voorts mede, is hij Reingoud in de Asterstraat tegengeko- men. Dat hij hem opgewacht zou hebben, ontkent de R. ten stelligste. De R. is naar Reingoud gegaan en heeft hem voor de zooveelsie maal verweten, dat hij 2ijn gegin ongelukkig had gemaakt. Rein goud trok zich hier niet veel van aan en liet zich zelfs eenigszins spottend over de zaak uit, waardoor de R opeens zoo driftig is geworden, dat hij zijn revolver trok en zes schoten op zijn tegenstander loste Op een vraag van den commissaris, tegen over wien de R. zijn bekentenis heeft afge legd, waarom hij een automatisch pistool bij zich droeg, antwoordde de R., dat hij den laatsten tijd altijd gewapend liep, omdat hij zich wilde verdedigen, als hij werd aange- vallen. De laatste maanden had Reingoud, die sterk en gespierd was, hem al enkele ma- len lastig gevallen. Na R.'s dood heeft de R., naar hij beweert, gcen rustig oogenblik meer gehad. Het wa pen heeft hij in de Maashaven geworpen zooals gemeld is, is het automatisch pistool gistermiddag opgevischt en in besiag geno men. Na Zaterdag is de R. bijna voortdu- rend dronken geweest, om in een roes verge- telheid te vinden. De R. verklaarde ten slotte, dat zijn be kentenis hem had opgelucht en dat hij blij was, zijn daad bekend te hebben. Reparafies aan Vulpentiouders worden vakkundig verricht tegen uiterst lage prijzen. L. FRANKENBERG, Alkmaar. Naar men mededeelde, zal de R. ver- moedclijk wegens doodslag vervolgd worden. Waarschijnlijk zal hij Zaterdag ter beschik- king van den officiei" van justitie worden ge steld. SCHELPENVISSCHEN. Gister hebben voor de Reohtbank te's Gra- venhage terecht gestaan de schelpenvisschers H. v. d. M. en J. v. R., uit Katwijk aan Zee, beschuldigd van diefstal van schelpen van het Noordzeestrand. Verdachten bekenden, dat zij schelpen ge- vischt hebben. Zij doen dat al jaren en heb ben nooit anders geweten, dan dat dit modi en dat de schelpen niemands eigendom wa- ren. Het O. M., waargenomen door mr. Her mans, zeide, dat er al eerder soortgelijke za- ken zijn behandeld, en dat steeds vrijspraak is gevolgd. Spr. kon zich daarmee volkomen vereenigen en was ook van meening, dat de schelpen aan niemand toebehcoren. Hij con- cludeerde derhalve tot vrijspraak van de ver dachten. Uitspraak 25 dezer. ME VROUW THEO MANN- BOUWMEESTER. Voor een stamp /o'le schouwburgzaal en met vc^i bloemen en t«spraken is mevrouw Manr.-Bouwmecster na de vertocming van Het kind van de Liefde Woensdagavond te Zutphen gehulaigd I'ht naam van het ge-meentebestuur heef* de burgemeester Mr. J. Dijckmeester het woord gevoerd ender aanbieding van een groote bicemenmand; als voorzitter van het huldig'ngscomite overhandigde hij een envp Ioppc De tieer Schillemans bracht bloemen voor de afceeling Zuilphen van het Tooneel- verbond JUBI1 EUM ANNIE VAN EES. Er heelt z'ch te Amsterdam een comite ge vormd ter huldiging van Annie van Ees, ter gelegenheid van haar koperen tooneelfeest. Dinsdag 30 dezer zal de jubilaresse in den Stadsschouwburg met Leontienije van Felix Timmermans optreden. De bedoeling is, haar dan een blijvende herinnering te schenken uit naam van alle Amsterdammers, die zoo dik- v ijls van haar talent hebben genoten. HET SPOORWEGONGELUK BIJ DE ViNK. Bij het gistermorgen voortgezet verhoor in zake het spoorwegongeluk bij De Vink, ver klaarde, naar wij reeds in een deel van ons vorig nummer gemeld hebben, de vader van den leerlingmachinist Van Ettikhoven, dat deze meermalen heeft geklaagd over den toe- stand van het baanvak. De ingenieurs van tract'e E. Arnold en B Wourers zeiden, vooral nadat het basal Ibed pas was vernieuwd veel klachten te hebben ontvangen. Zij werden naar den wegingenieur doorge- zonclen, die ze echter niet ernstig achtte. Laatstgenoemde had den indruk, dat het basaltbed nog te versch was en het grint te grof van samenstelling. Enkele spoorwegbeambten verklaarden, dat het bewuste baanvak minder gunstig is dan de baanvakken op de Oostelijke lijnen. Machinist Mieremet achtte na vernieuwing den toestand in het algemeen verbeterd. DE MISLUKTE PROEF. Gisteren waren in de U. L. O.-school voor jongens aan de Prins Hendrikilaan te Rotter dam, het hoofd vao de school, M v. K. en Ac klasse-onderwijzer G. v. 't H. bezig met een natuurkundige proef te nemen. Zij wilden een Emser-pastille door middel van spiritus la- ten zwellen. Aanvankelijk gelukte dit niet, weshalve de onderwjjzer nog wat spiritus bijgoot. Door onbekende oorzaak vatte de spiritus vlam. Een groote vlam sloeg hoog op Waarschijnlijk tengevolge van den schrik, is er toen nog meer spiritus in het bakje bijgegoten, zoodat de vlammen nog feller oplaaiden. Het hoofd van de school en de onderwijzer, benevens drie van de leer- lingen, n.l. M. K., A. F. en J. de Z., alien 13 jaar, kregen brandwonden en moesten zich onder geneeskundige behandeling stellen. De politie stelt een onderzoek in. TYPHUS. Het aantal typhus-gevallen te Breda en omgeving neemt zeer snel af; het bedraagt te Breda nog 13 en te Princenhage nog 6 AANVARING. Donderdagavond zijn ter hoogte van Maas- sluis het uitgaande Grieksche stoomschip „Dimitris", dat bestemd was voor Buenos Ayres, en het inkomende Noorsche stoom schip „FaTgerbo", dat van Antwerpen kwam, met elkaar in aanvaring gekomen. De botsing was zoo hevig, dat een matroos, die op de brug van het Noorsche stoomschip stond, tengevolge van den schok het even- wicht verloor en op het dek vial. Bij aan- komst te Rotterdam bleek hij aan de gevol- gen te zijn overleden. Het lijk blijft voorloo- pig aan boord. Beide schepen bekwamen ernstige averij en zijn naar Rotterdam gesleept. De „Dimitris," heeft ligplaats gekregen aan den derden Ka- tendrechtschen dam, de „Farberbro" aan boei 18 in de rivier. KORTE BERICHTEN. Woensdagavond heeft in Den Haag voor de Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer prof. mr. iM. W. F. Treub gesproken over de beteeke- nis van het vreemdelingenverkeer voor onzen handel en industrie in hft algemeen en voor neringdoenden in het bijzonder en in verband daarmee over de noodzakelijkheid van samen- werking tusschen belanghebbenden en van cono-ntrafie der hotelhoudersorganiastie in Nederland. Te Hooghalen is de hulpbesteller der posterijen J. Wold, die per rijwiel de buiten- bestelling deed, door de duisternis misleid in het Oranjekanaal geraakt en verdronken. De wachter P. Hamelink uit Haarlem- mermeer. die Dinsdagavond aan de Zwetbrug onder Halfweg met een schildhuisje door een luxe auto omver gereden en daarbij zeer ernstig verwond werd is in het St. Elisa- beth-nasthuis te Haarlem aan de gcvolgen overleden. HET NEDERLANDSCH—BELGISCH VERDRAG AANGENOMEN. Onder het opschrift „De Beslissing" schrijft de N. R. Crt.: De motie-Marchant verworpen! Het tractaat met Belgie aangenomen Ziet daar de droevige beslissingen, waar- toe de Tweede Kamer ten slotte is gekomen. Daar lag een tractaat ter goedkeuring, ten opzichte waarvan de minister van buitenland- sche zaken zelf zich in een onbewaakt oogen blik had laten ontvallen, dat het ons tamelijk onverschillig kon zijn, daar het Nederland geen voordeel boodeen tractaat, dat in eene van zijn belangrijkste bepalingen (het kanaal AntwerpenMoerdijk) als tredend „op het gebied der fantasten" was afgeschilderd en dat, naar het tweede voorloopig verslag der Kamer,- dan ook rondweg „door geen der le- den wenschelijk" werd geacht; een tractaat, ten slotte, ten aanzien waarvan de Kamer „algemeen" de .loop had uitgesproken, „dat de regeering, om het verdrag voor de Staten- Generaal aannemelijk te maken, met de Bel- gische regeering opnieuw in onderhandelin- gen zou tTeden"; en nu het erop aankomt, man voor man te staan voor zijn meening, nu krabbelt de helft van de Kamer terug, verwerpt zij de motie, die beoogde te verkrij- gen wat algemeen werd verlangd, endringt zij het kanaal op, dat door geen der leden wordt gewenscht. Wij zullen niet napleiten, en volstaan met onze verbazing en ergernis te uiten over de zen uitslag, waarmee, wat men er ook verder van zeggen wil, zeker niet is weergepeven wat in de massa van het volk in deze dagen is omgegaan, en dat zonder twirfel dan ook bitUre te'eurstelling zal verwekken. „Ik gelcof, sprak minister van Karne- beek verleden week dat. wanneer men on der den indruk van de factoren, die op het oogenblik de stemming beheerschen, het be- sluit zou nemen: neen, wij willen dit verdrag niet als uitkomst der herziening, neen wij wil len wat anders op essentieele punten. dan ben ik er niet zoo zeker van, dat men na de ge vallen beslissing geen spijt zou gevoelen." Wij weten niet, en zullen er ook niet naar gis- sen, onder den indruk van welke factoren" degenen, die nog verleden week tepenstan- ders van het tractaat waren, doch ten slotte er voor stemden, hebben gehandeld, maar dat dat er daaronder zijn, wier kans op spijt ach- teraf, nu het tc laat is, zeer proot is, lijkt ons wel zeker. Hun verantwoordelijkheid is ont- zettend, en zij zullen geen uitvluohten te baat kunnen nemen, om haar van zich af te schui- ven. Hun namen blijven in de geschiedboeken van ons parlement opgeteekenJ De beslissing is gevallen met klein stem- menverschil. Waren niet drie leden, door ziekte verhinderd, afwezig gebleven, van welke twee als besliste tegenstanders van het tractaat golden, dan zou het fatale besluit juist met de geringstmogelijke meerderheid zijn genomen. Het is eene bijkomstige omstan- digheid, die aan de zaak zelve niets veran- dert, doch overigens toch niet zonder beteek"- nis is, en niet zonder invloed kan blijven, wanneer straks het traktaat in de Eerste Ka mer aan de orde zal komen. Doch wij geraken hiermee op een terrein, waar wij later nog wel op zullen vertoeven Welke is de taak en de roeping van de Eerste Kamer ten aanzien van de ook van haar ver- eischte goedkeuring van traktaten? Welke in- zonderheid, indien zij zich bevindt tegenover een tractaat, dat voor ons land wordt geacht van overwtgende beteekenis en belang te zijn, doch in de Tweede Kamer maar z6o op het nippertje eene meerderheid wist te beha len? Het vraagstuk is moeiliik, en wij zullen ons er wel voor wachten onder den indruk en de emotie van eene juist gevdllen uitspraak, die wij bij uitstek betreuren, er een antwoord op te geven. Er is, ook in de diseussien, gesproken van een historisch moment, dat ons land zoude doorleven. Men kan niet anders zeggen, dan dat in de Kamer tie grootschheid van het oogenblik niet tot alle leden schijnt doorge- drongen te zijn en dat daardoor de1 stemtnin- gen. die over de toekomst van ons land moe- ten beslissen, van nietige overwegingen zijn afhankelijk eeworden. Eene eenigszins pijnliike beslissing ver- wachten wij, toen wij eenige weken geleden de balans opmaakten. Het is helaas eene zeer pijnlijke beslissing geworden, omdat zij me- nig vaderlander getroffen zal hebben in het hart. Aan wie er toe medewerkten, en die de toekomst van ons land eraan waagden, rest daartegenover slechts de mapere hoop, dat nu de Belgen eindelijk tevreden mogen zijn Wel bekome het hun. Ppovmciaul ireieuws UfT HEILOO Donderdagavond werd een ledenvergade- ring gehouden van de pluimveevereeniging „Heilooin cafe Helder. De voorzitter de heer A N. K. Hopman opende de vergadering en heette alien wel- kom. Hierna warden 10 nieuwe leden aan de vergadering voorgesteld en z. h. at aange nomen. Mededeeling volgde van oprichting eener vereeniging voor pluimveehouders in Noord- Ho'land. De voorzitter leidde dit punt in, waarna de heer Dumans.verslag uitbracht. Uit dit verslag en de aanbeveling van het bestuur bleek dat reeds een bond bestond, de A. N. P V. genaamd. Het blijkt echter dat de A. N. P V. de oudste papieren heeft en een gevulde kas, zoodat men daarmede rekening moet houden. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur dacht, zich te moeten aansluiten en pleirte voor 'n Noord-Hoi'andschen bond, opdat T centralisatie komt. Allen waren hiervoor en de uitvoering ervan werd aan hot bestuur opgedragen. Inzake volstorting aandeelen N. V. Eierveiling te Alkmaar zette de voor zitter uiteen, dat deze van het overschot van het veilinpspercentage a 23, kan gebeuren. Ooedgekeurd. De leverancier der vereeniging gaf in over- weging spoedig eem<=npd graan en ochtend- voer in te slaan met het oog op de prijsstij- ging der granen. De heer P J Groot (bestuurslid) heeP wederom op z'ch genomen het overtollige pluimvee in Purmerend te markten. Verstopping of moeilijke en onregelmatige stoelgang regelt men vlug zonder kramp ol pijn met- Mijnhapdt's Laxeertabletten. Bij Apothekers en Drogisten. Doos60cent. Het bestuur oordeelde dit de beste markt voor goede prijzen. Van het bestuur van de L. E. T T. wa« bericbt ingekomen om voor het houden van een tentoonstelling een bedrag beschikbaar te stellen, daar een restant van de gelden van de verloting voor een doel ter algemeene nutte, kan worden beschikbaar gesteld. voor de te houden tenfoonstellrng in de zaal van de N. V. tot Exploitatie Hotelonderneming alhier, kosteloos disponibel. Het bestuur was niet optimistisch gestemd, verleden jaar is een clubtentoonstelling mis- lukt De heer Smits vond het beter een geweste- liike tentoonsielling te orpaniseeren of ear tertoonstelling Heiloo en Omstreken. De heer Schotvanger (bestuur) meende, dat keunrfesters fond°r den Raad v. Beh. er) 25 per dag ontvangen plus vergoeding voor reis- en verblijfkosten. Wel waren keur- mees'ers beschikbaar buiten den bond, doch dit was niet te oreUreeren wijl de bond de venen: ine kan uits'uiten B^s'o' n werd dat het bestuur zich in ver- bind'n-' sieflen met het bestuur L. E. T T. en een cir"uhiire zal richten tot hen. die kun nen inx;--'Uri doch h^t bestuur wilde eenige zekerhrid h been, dat een tentoonstell-iog slaagt. Daa-na de^d de voorzitter mededee^ng van de excursi= uit W°rvershoof e o doch door h't gevorderde uur men moest ook naar Bergen werden niet alle parken be- zoch* Bii de rondvraag stefde de heer Hoefnagel voor om wederom een screker te laten komen. Men orefereerde riiksnlu-'mvee-consulcnt. Ook werd een licMbeeldenavond aan-bevolen. H°t bestuur was hiervoor en zou de noodipe sfaopen' doen Na behandeling van eenige huishoud*'nke zaken volgde shifting. Hef bericht van eergister omtrent proces-verbaai voor niet-aanslurting bij de waterleiding is niet geheel juist. Er ziin 110 personen. die met hebben aan- gesloten en dezen z""en ren proces-verbaal kriipen doch verschilienden hebben toe ge zegd te zuller aansluiten zoodat aisdan pro ces-verbaal achterwege blijft. UIT L1MMEN. In de poldcrkamer werd Donderdagmorgen 11 uur een vergadering gehouden van den Groot-Limmer polder, onder presidium van dei. dijkgraaf, den heer C. Pepping. Na opening stelde de voorzitter aan de orde1 1 Goedkeuring van Ged. Staten om door de Schulpvaart een buis te leggen voor het P. W. Bedrijf naar Akersloot. 2 Aansluitjng van het polderhuis met de waterleiding. 3. Wijziging van de goedkeuring in zake het houden van eenden in den polder. Hierin werd bepaald, dat niet mag wor den gejaagd. enz., waarover in de vorige ver gadering een heele discussie is ontstaan. Het iachtrecht in den polder is nog altijd het stokpaardje van de ino;eland.nmen is nog niet geheel overtuigd dat cr geen schade wordt gedam door de jagers, gevaar voor het vce is, enz Beslotcn werd onder beperkte voorwaarden aan den pachtheer concessie te verleenen tot 31 December 1927, onder bepaling, dat geen wild wordt uitgeplant en niet wordt gebroed Wordt deze b.paliag overtreden, dan houdt het recht op. Rioleering. Trots alle verscherpte con- trolc is de heer S. Wokke Wzn. nog altijd in gebreke gebleven zich aan de voorwaarden van den polder te onderwerpen. Besloten werd hem binnen 14 dagen te ge- lastcn rioleering aan te brengen, anders zal het bestuur dit laten uitvoeren en de kostea op hem verhalcn. Bij de rondvraag kwamen verschiliende klachten naar voren over dammen, pottcn, niet goed functionncerende rioolbuizen, enz. Hri bestuur zal deze klachten onderzoeken en waar noodig verbetering aanbrengen. Hierna werden verschiliende zaken in co mite behandeld, waarna sluiting. UIT HOORN. Alhier is overleden pastoor J. H. Saulenn, die, te Hoorn geboren, op 15 Aug. 1899 tot Pr ester werd gewijd. Vanaf 1919 was Z -Eerw. pastoor van Spaarnwoude, waar zijn pezondheidstoestand nem noopte ontslag te vragen uit'zijn pries- terlijke bediening. De Westfriesche Bond van Fanfare- corpsen en Harmoniegezelschappen heeft het voornemen om bij genoegzame deelneming een solisten- en quartettenwedstrijd onder de leden der aangesloten vereenigingen te hou den. Het Districts-Comite Hoorn ter bestrij- ding van de malaria heeft in de Doelen een vergadering gehouden, waar belangrijke be- sprekingen werden gevoerd in zake de mala- riabestrijding door de bevolking. De Vereeniging van Vrijzinnig Her- vormden heeft in het Park een druk bezochte bijeenokmst gehouden onder leiding van Ds Klaassen te Hoorn. Uitnoodigingen waren gezonden aan alle Vrijz. Herv. Predikanten, Kerkeraden en Kerkvoogdijen, besturen en afdcelingen Vrijz. Herv. Ned. Protest. Bond en V. C. J. B. in Westfriesland. Doqr den heer Ds. van Lunzen te Hoorn werd gesproken ever „Het ultdragen van het beginsel"; door Ds. van Wijhe over „De letter, die niet doodt". De voordrachten wer den luide toegejuicht. UIT NOORDSCHARWOUDE. Woensdagavond werd in „Concordia" een voordrachtavond gegeven door de leerlingen van Mej. B. Speets. Gegeven werden diverse nummers instrumentale muziek, n.l. viool, piano en harmonium. Een en ander kwam goed tot z'n recht. De opbomst van het publiek was vrij goed, zoodat deze avond in alle opzichten geslaagd UIT ZUIDSCH A RWOUDE B. en W. maken bekend dat voor straafven- terij etc in onze gemeente voor hun college vergunning moet worden verleend. Bij akt nakoming dezer aanvrage zal straf op deze gemeenteverqrdening volgen. <1

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 6