Alkmaarsche Courant Een speelbalder fortuin. FEll 1LLETOM. henaerd Acht en Twlntlgsts Jaargang. M aan dag 15 November Siasfsgiie&aws Eet 25-jarig bestaan aid. Alkmaar S D. A. P. 3ema n namas 'de fefestcShnftis&Ie "de a&fi- wezigen en speciaal de partijgenooten uit an- dere plaatsen had welkotn geheeten en alien een gezelligen avond had gewenscht, werd op zijn verzoek staande de Internationale ge- zongen, waarbij de zaal in rood licht werd gehuM. Daarna nam de heer P. Dekker als voorz. der feestvierende afdeeling het woord, herinnerende dat het nu juist 25 jaar geleden was, dat vooruitstrevenden als Fenijn, Koot, de Vries, Zwart e. a., samen twintig, onder leiding van den te vroeg ontslapen partijse- cretaris Van Kuijkhof, den moed hadden een afdeeling der S. D. A. P. op te richten. Dat wilde toen heel wat zeggen, omdat diestijds de socialisten haast als misdadigers werden be- schouwd en broodToof e. d. dikwijls werden toegepast als straf. En juist omdat zij zich daardoor niet hadden laten weerhouden, bracht spr hulde aan de oprichters der afd. te Alkmaar. Voor de toekomst hoopte spr. dat die moed zal blijven bij alle aanwezigen, opdat ook nog vele buitenstaanders hunne gelederen zullen versterkein, waardoor het met eendrachtig samenwerken mogelijk zal zijn, dat de soc.-dem. fracties in Raden en S'laten sirak-s na de vjrkiezingen versterkt terug zullen komen. (Applaus.) Op dit oogenblik werd in de zaal lichte mandolinemuziek gehoord en direct daarna stapten met flinken veerkrachtigen tred de jongens en meisjes der A. J. C. binnen met roode wimpels en vlaggen, onder het zingen van de Internationale. Rondom hunne banieren namen zij plaats op het tooneel, waarop hun lei der het bestuur der jubilee- rende afdeeling S. D. A. P. namens hen met dit jybileum geluk wenschte. Hij memoreerde hoe de arbeidersjeugd 25 jaar geleden leef- de en werkte en toonde met voorbrelden aan, dat uitbuiting geen zeld'zaamheid was. Thans zijn er voorschriften betreffende de veilig- heid in fabriek en werkplaats, nopens de be- scherming van de jeugd tegen te langen werktij'd, we hebben voorts de leerplichtwet en andere sociale wetten, alles te danken aan den dageraad van het socialisme, welks voor- mannen jaren lang streden en vochten en waarvan de jeugd van thans profiteert. Nu staan wij klaar om, als gij den strijd moet staken, te vervolgen wat gij zijt begonnen, zei sprlaten wij hopen dat het ons met denzelfden moed en vo'harding, maar beter toegerust als wij zijn voor den strijd, moge gelukken een nieuwe maatschappij te vesti- gen, waarin vrede, geluk en welvaart heer- schen. (Applaus.) Deze toespraak werd1 door spr.'s club be- zegeld met het zingen van ,.Wij zijn de jonge garde van het proletarian!." De heer Jo Sternheiin, van Amster dam, droeg hie ma voor „Omhoog", het ge- dioht van Margot Vos, naar aanleiding van het 20-jarig bestaan van het N. V. V., maar dat, waar het spreekt van vroegere onder- drukking van de werkersklasse, ook toepas- selijk was op het feest van Zaterdagavond. De heer Sternheim heeft een flink stemor- gaan, dat hem moge'iik maakte zich tot in de verste hoeken van de voile zaal duidelijk te dcen verstaan, terwijl zijn manier van voor- dragen geroemd mag worden. Dat een da- verend handgeklap ziin loon was, is zeer na tuurlijk. Het proigramima werd vervolgd met viool- muziek door den heer A. Bleekrode, op de piano begeleid door den heer J o R o d r i- g u e s beiden van Amsterdam. Gegeven werden Poeme van Fibicz en Menuet v?r Mozart, twee stukken, die om de wijze van uitvoering door beide excecutanten de zaal in verrukking brachten. Hierna was't woord aan den heer D u y s, lid der Tweede Kamer, voor het houden van de feestrede. Spr. begon met te zeggen, dat hij eigenlijk geen redenaar is voor feesten of partijen, hij houdt meer van propagandis- tische strijdredevoeringen dan van een tafel- redie en gaf met een paar voorbeelden aan hoe hij zich gewoonlijk van zulke toespraken weet af te maken. Maar Alkmaar heeft nog spr.'s oude liefde en daarom had hij nu niet wi'llen afwijzen. Niet dat spr. door Alkmaar was afgevaardigd naar de Tweede Kamer, maar hij was toch eens hier candidaat ge- steld, en, merkte hij lachend op, de socialisten hebben nog nooit zooveel stemmen verloren als toen. Vele herinneringen uit dien tijd wer den door spr. opgehaald, waarbij hij eenige debattrucjes verned en mededeelde, dat hij het debatteeren eigenlijk geleerd had op oe heeren Oosterbaan en andere a.-r. sprekers. Het was een prettige tijd en wij waren vol jeugdigen overmoed, zei spr., maar toch be- hoorde er voor 25 jaar moed toe, om lid der S. D. A. P. te zijn, ofschoon het toen al weer veel beter was dan nog eenige jaren vroeger. Sinds dien ging het steeds vooruit, zoodat onlangs partijgenoot Hermans tegen me zei, aldus spr.: Als je vroeger in Friesland ging debatteeren, logeerde je in de bajes en nu doe je dat in de pastorie. Spr. ging hierop na hoe als gavolg van de £ffofi<rA'HshVr2*en[rtg^ah f§®7, die fief He- zerscorps uitbreidde, het ministerie-Goeman Borgesius optrad, dat zieh wierp op cociale maatregelen. De woningwet, die toen kwam, was wel goed, maar doordat de uitvoering ervan aan de gemeenten werd opgedragen, werd het noodig dat de socialisten ook in de gmeenteraden doordrongen en in de Staten der provincies, omdat immers deze lichamen de raadsbesluiten weer konden afwijzen. Een leerplichtwet kwam toen ook, maar daar stemden de soc.-dem. tegen, op advies van den Bond van Ned Onderwijzers, omdat daarbij niet was voorzien in schodlvoed'ng en schoolkleeding. Ook kwam Goeman Borge sius met een ongevallenwet, maar toen was voor de conservatieven de maat vol. De chr. partijen onder aanvoering van dr. Kuyper en de Savornin Lohman en de werkgeversorga- nisahe, die een eigen blad stichtte (de Nieu we Crt. te den Haag) vqerden een geweldige hetze en de dominees klaagden over toene- mend ongeloof. Desondanks kwam in 1901 een rechts ministerie en spr. vroeg hoe het mogelijk is, dat de chnstelijke partijen den stembusstrijd wonnen als het ongeloof toe- r.eemt. Dit laatste moest dan onjuist zijn of het Christendom is ontaaul in een Mammon- dienst en dan is juist het optreden van een rechts nhnisterie in 1901 het bewijs geweest voor een foer nd ongeloof Een tijdper' ^-->n j,warf.= reactie brak aan, dr Kuvper zaa.ue gr^.'eu haat onder de ar- beiders, doordat hij wel geld c'urfde uitgeven voor sneivuurgeecliut maar r.iet voor sociale maatregelen en bov'ndicn 'van! met een tariefwet, z Uitvoerig stond sor sti: hi ci. spoorweg- staking van 1903, die hi] een les ncemde en een bevestiging van der soc. dem. overtui- ging, dat het economische en het politieke wapen samen moeten worden gehanteerd. Hij g:ng na hoe de regeering steeds de klach- ten van het personee! had afgewezen onder mededeeling, dat de spoorwegen particulier bedriif zijn Maar toen de mannen steeds weer ook door de directie werden afgewezen en eindelijk op 31 Jan. 1903 den arbeid neerkgden, heette het plotseling in het be- lang van het land dat de spoorwegdienst ge- regcld bleef doorgaan. En toen kwamen de bsruchte dwangwetten, die zooveel slachtof- fers maakten. Een dezer, de heer K. van 't Veer, die daarna in Alkmaar kwam, werd dcor spr. dankbaar herdacht als een helaas te vroeg gestorven strijder, een standvastig en moed'g en bovenal eer'ijk man. (Applaus Verder herinuerde de heer Duys aan het ontwvrp-Speetwet. dat den nachtarbexi voor vrouwen in de haringzouterijen weer moge lijk zou maken, waartegen zoo'n ernstig ver- zet kwam, omdat dit een stap achterwaarts was. Hoewel dr. Kuyper indertijd had gezegd, dat de arbeiders niet konden wachten op sociale maatregelen, geen dag en geen nacht, hebben zij viermaal 365 dagen moeten wach ten en nog kregen zij ze niet. Wel kwam hij vlak voor de verkiezing met voorstellen voor dergelijke wetten maar dat warcn slechts hoopen papier, zoo zwaaf als twee regee- ring^varkens van minister Posthuma. Maar toch, zei spr., was het ook in dien tijd van reactie voor ons jonge socialisten een gezeliige boel, we maakten veel vertoon en deden alsof we over groote aantallen be- schikten. omdat wij bij de bourgeoisie den indruk wilden ve9tigen, aLof haast iedereen socialist was. Spr herinnerde aan de kleine gevoeligheid'jes der arbeiderskiesvereenigin- gen die door de soc.-dem. ontzien moesten worden en aan den naijver tusschen deze par tijen. In dit verband roemcle spr. den heer Uitenbosch, die hier in Allrmaar zoo bijzon- der goed werk verrichtte. De vruchten van het toen gestrooide zaad oogsten wij thans en aan het toen onder veelal moeilijke omstandigheden verrichte werk danken wij dat het hier te lande zoo veel beter is dan b.v. in Italie en Hongarije, waar honderden socialisten in den kerker zuchten alleen omdat zij socialist zijn, hunne woningen vernield werden en wat dies meer zij. Wat doet gij voor het socialistisch beg'm- sel? vroeg spr. nin hoore'ers, voelt gij niet hoe schandelijk gij uw plicht verwaarloost, gij die het zooveel gemakkelijker hebt dan de socialisten van voor 25 jaar? Spr. wees er op, dat men niet moet zeg gen: „het geeft toch niets, wij krijgen het ideaal toch nooit", maar dat men den tijd van nu moet vergelijken met dien van voor een kwarteeuw, en dan zal men moeten erkennen, een ongelooflijk grooten stap vooruit te zijn gekomen. te danken aan het groote machtsmiddel, zoolang gepropageerdalge- meen kiesrechb Spr. dacht aan de woning- toestanden van toen en aan het onderwijs en constateerdc grooten vooruitgang dank zij eendrachtigen strijd. Zonder het socialisme zou het leven van een overgroot deel der menschheid hopi-loos zwart zijn en van alles verstoken. Mo^dig moeten we voorwaarts om !To. 269. 1M® Een druk bezochte r eceptle. Veel bloemslukken. Een feest- avond. De afd. Alkmaar van de S. D A. P. be- stond Zaterdag 25 jaren. Natuurlijk werd dit feit feestelijk herdacht. Een zeer drukbezochfe receptie m den foyer, van de ^armor.ie" was het begin. Deze had 's middags om 3 uur plaats. Verschillende ve. eenigingen op het gebied van de moderne vakbeweging waren verte- genwooidigd, t. w. de volgende: Muziekvereeniging „ExcelsiO'r", Bond van Ned. Onderwijzers, Bond van Transportar- beiders, Alg. Bouwvakarbeiders, Ned. Schil- dersgezellenbond, Alg. Ned. Metaalbewer- kersbond, Alg. Meubelmakersbond, Alg. Ned. Bond Overheidspersoneel, Centr. Ned, Ambtenaarsbond, Bond van Sigarenmakers, Alkm. Bestuurdersbond, Alg. Ned. Bond van' SHandels- en Kantoorbedienden, Alg. Ned. Typografenbond, Soc. Dem. Vrouwenclub, iZangvereeniging „Stem des Volks", A. J. C., Instituut v. Arbeiderspartij, Ned. Bond van Personeel in Overheidsd enst, G"m. Fed. Noord-Holland Noord, de afdieelingen S. D. A. P. van Heiloo, Egmond aan Zee, Oud- karspel, Koed'jk, Bergen, Caslricum en Lan- gendijk I en II. Een ware bloementuin geleck de bestuurs- tafel. Totaal war-n gtschonken een 25-tal bloemstukken. Zij warcn afkomsiig van: de gewestelijke federatie Noord-Holland No'-rd van de«S. D. A. P., tooneelvereeniging Falk land", de afdeelingen van de S. D. A. P. van Castricum, Langendijk 1 en II, Bergen, Koe- dijk en Schoorl, A'.g. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, Transportarbeidersbond, Ned. Bond van bakkers enz., instituut van arbeidersontwikkeling, muziekvereeniging „Excelsior", A. J. C., A B B., Alg. Nea. Typografenbond, Stem des Volks, Bond van Ned. Onderwijzers, Soc. Dem. Vrouwenclub, Bond van Sii irenmakers, Alg Ned. Meu belmakersbond. Alg. Ned. Bond van Schil- dersgezellen, Centrale Ned. Ambtenaars bond, Metaal'bewerkersbond, Bouwarbeiders- bond en de directie van de „Harmonie". De heer P. Dekker, voorzitter van de afd. Alkmaar der S. D. A. P., sprak een woord van welkom tot de aanwezigen. Spr wierp een terugblik op het ontstaan van de afdeeling en hij ste'.de in't licht wat daarbij gefceurde In dit verband noemde spr de naam van de heeren Westerhof, Van Gel- der. Fenijn, Van den Tooren en Zwart. Spr. vervolgde daarna: In Juni 1901 werd Uitenbosch gekozen voor de arbeiders'kiesvereeniging met 419 van de 788 uitgebrachte stemmen, we'ke zetel bij de oprichting van de S D. A. P. naar haar ©verging. In hetzelfde jaar bij de Kamerverkiezmg kreeg de toenmalige candidaat der partijvan Kuijkhof, 232 stemmen. Bij een tusschen- tijdBche verkiezing voor de Kamer in 1903 behaalde van Kuijkhof 313 stemmen welke echter weer in 1905 Hi de Kamerverkiezing daalde met mr. M. Mendels tot 206 stem- men Bij de gemeenteraadsverkiezing in 1907 werd Uitenbosch bij enkele candidaatstelling gekozen en werd tevens onze partijgenoot ds. Melchers tegenover den R. K. Endel geko zen, zoodat wij toen 2 zetels in den raad be- zetten, welke echter in 1908 door vertrek van ds. Melchers weer verloren ging. In 1909 kreeg bij de Kamerverkiezing van Kuijkhoi 6lechts 140 van de 2671 uitgebrachte stem- men en was onze politieke macht tot beneden het vriespunt gedaald. Toen dan ook Uiten bosch in 1911 tot waagmeester werd be- noemd en hij als raadslid moest bedanken, ging ook deze zetel verloren doordat Verkerk toen slechts 126 stemmen behaalde. Twee jaar is toen de afd. niet in den raad verte- genwoordigd geweest. In 1914 gelukte het de afdeeling, door een drithoeksverkiezing in •herstemmng te komen en kwamen toen met de vrij zinu lgdem oc ra ten overeen om eerst hun candidaat in den raad te brengen, dan zouden zij een mandaat terug nemen en onze partij in de gelegcnheid steilen deze te bezet- ten ert werd dan ook onze partijgenoot Ver kerk gekozen. Nadien kregen de arbeiders weer meer vertrouwen in de partij, wat het eerst tot uiting kwam bij de Kamerverkiezing toen onze partijgenoot Gerhard 492 stemmen behaalde. In 1917 bij de gemeenteraedsver ■kiezing werd! onze partijgenoot Westerhof in district 2 gekozen en in district 3 slechts met Naar het Engelsch van Rafael Sabatini. Geautoriseerde vertaling van A. T. 40) „En hoe komt ge aan dit goud," vroeg zij tem met sombere kalmte. „Is dat uw zaak, juffrouw?" „Ik dacht, dat ge boven stelen verheven waarf'zei ze, met groote minachting. „Maar het schijnt, dat ik ook in dat opzicht bedro- gen in u ben, evenals in zooveel andere op- dchten." „Onbeschaamd wijf!" brulde hij in zijn voede, en zij werd er bleek van. „Jij vuile landlooper, is dat een uitdruk- fdng voor een eerlijke vrouw?" „Eerlijk! Noem jij je zelf eerlijk? Je schan- delijke rekening logenstraft dat. Zeg mij het rntaal dat ik de afzetterige som kan betalen, en het stof van je herberg van mijn voeten schudden." Dit was slechts het begin van era tooneel, waarvan ik u niet al de bijzonderheden wil feven. Sommige er van zijn niet te herhalen. laar stem werd gillend als van een visch- vrouw, en trok de aandacbt van de weinige personen, die in de gelagkamer waren, en deed Tim, den tapper, met schrik naar de deur van het kamertie komen. Wn Slelft ihhuJerheTd Eet fegeirovS' 3e a. t Wolzak moest verliezeni, zoodat wij toen weer 2 zetels bezetten. Dat onze partijgenooten Verkerk en Westerhof daar goed werk deden, en dit door de arbeiders werd begrepen, mocht blijken bij de Kamerverkiezing in 1918, toen onze partijgenoot Duys 861 stem- men behaalde. In 1919 bij de raadsverkie- zing waarbij voor het eerst de evenredige vertegenwoordiging was ingevoerd behaalde de lijst der S. D. A. P. 1091 stemmen en de lijst Club van Sociaaldemocraten 456 stem- men, te zamen 1547 stemmen van de 4980 uitgebrachte stemmen en bezetten zij tezamen 6 zetels. In 1922 behaalden wij bij de Ka merverkiezing 2655 stemmen. In 1923 bij de Gemeenteraadsverkiezing 3231 stemmen en in 1925 bij de Kamerverkiezing niet minder dan 3677 stemmen, zoodat wij uit deze cij- fers den groei van onze politieke machf zoo- wel in de Kamer als voor den Gemeenteraad kunnen vaststellen en wij thans in den raad 5 zetels bezetten waarvan 1 wethouderszetel. Spr. zeide verder dat de soc. dem. raads- fractie zocals ze nu is uitstekend werk ver- ric'ht, waarvoor hij een woord van dank bracht aan den heer Westerhof. (Applaus.) Spr. hoopte dat de afd. het voorbeeld1 van de Soc.-dem. Vrouwenclub zal volgen en eveneens haar ledental zal weten uit te brei- den. Daarom hoopte hij dat alien hun best zouden doen om de partij te versferken. (Applaus.) De heer T. B o n s e m a, secretaris, deed mededeelingen van de ingekomen gelukwen- schcn, zoowel per brief als per telegram Het Partijbcshiur zond een brief, waarin het zegt, in principe de viering van jubilea van afdeelingen niet meer bij te wonen. Het lelicifeerde 'echter de afd. Alkmaar. Mej. Lucie Baart te Bergen zond een tele gram van gelukwensch. Staande de vergade- ring werd onder applaus besloten haar een telegram van dank terug te zenden Hierop sprak de heer P. K. Peerlkamp, voorzitter van de Gewestelijke federatie der S. D. A. P. Noord-Holland Noord. Deze ging eveneens terug tot de oprichting van de afdeeling, waarbij hij den naam noemde van deri heer J. van den Tooren. Hij zeide verder, dat de oprichters met vol- doening op hun werk mogen terug zien. Alkmaar is een der beste afdeelingen ge- worden in dit gewest. Wij groeien hier zeide spr en ik kan dit zonder tegenspraak be- weren Spr memoreerde voorts dankbaar, dat de afd een wethouderszetel heeft bemachtigd. Spr eindigd©»met een krachtige opwekking om het aantal leden der afdeeling steeds hooger op te voeren (Applaus). Vervolgens werd het woord gevoerd na mens verschillende plaatselijke vereenigin- gen, aangesloten bij de S. D. A. P. en namens afdeelingen uit omliggende gemeenten. Er waren een 15-tal sprelcers. Hun namen en de vereenigingen namens welke zij spraken zijn de volgende: Holtes (A.B B J. Tomassen (inst voor arbeiders ontwikkeling). L. den Das (S D. A. P. Ber gen). P. Zeeman (S D. A P. Langendijk I en II), P Hart.-fS DAP. Koedijk), L. A Hart- man (S. D A P Eg-mond aan Zee), W. van de Vail (S. DAP. Heiloo en Falkland), mej P. DekkerOsinga (Soc -Dem. Vrou wenclub). PAG. Louws, (Sigarenmakers- bond), J. v. d Tooren (Ned. Typografen- Bor.d). J J. Schermer (Ned. B van Perso neel in Overheidsdienst). A. Arts Excelsior), A. Wiese (Alg Ned. Metaa^werkersbond). W J Bulens (A J C.). J. j. T. Kooy (Bond van Ned. Onderwijzers). De heeren Holtes en Van de Vail overhan- digden beiden een voorzittershamer. Tenslotte richtfe de heer J. Westerhof zich tot de aanwezigen, die de afdeeling com- plimenteerde met haar iubileum. Voorts hul- digde spr ook den heer Van den Tooren en verder den heer Dekker. die 24 jaar in het bestuur geweest is. (Applaus). Spr. wekte op tot onvermoeid verder strijden Alkmaar heeft zijn democratische regeering. (Applaus). De heer Dekker sprak tenslotte nog era kort woord. Hij dankte voor de geschenken en voor de uitgesproken woorden. Spr. deed uitkomen in verband met hetgeen door den heer Wester hof gezegd was, dat hii in Maart a.s. 25 jaar voorzitter is. Verder bracht spr. tog een woord van hulde aan de Alkmaarsche Courant. die steeds objectieve verslagen van de partij in haar kolommen heeft opgenomen. Tijdens de receptie werden thee en gebak geserveerd en ten slotte werd nog een groep- foto gemaakt. De Feestavond Om 8 uur, den tijd van aanvaog, was de groote zaal van de Harmonie dicht bezet Het tooneel was met bloemen en planten rijk gesierd en langs de wanden der zaal h in gen roode wimpels Nadat de heer W. Woer- En ondanks al zijn toorn, begon kolonel Holies eenigszins ongerust te worden, want, zooals men weet, was zij geweten niet heele- maal zuiver, en de schijn kon gemakkelijk te gen hem gekeerd worden. „Jij stelende, onbeschaamde verrader," gil- de zij. „Denk je, dat je hier tegen me kunt komen aangaan, jij, die mijn fatsoenlijk loge- ment tot een hoi van verraders gemaakt hebt! Ik zal je manieren leer en, onbeschaamd gal- genaas. En toen zag zij Tim's verschrikt ge- zicht om de open deur kijken. „Tim, haal de politie," schreeuwde zij. „Mijnheer zal zijn kamers hier verwisseien voor Newgate, dat beter voor zijn soort past. Haal de politie, zeg ik je. Locfp hard, iongen." Tim vertrok. Dat <reed de kolonel ook, hij begreep op eens, dat het niet goed zou zijn, te blijven. Hij ledigde de helft van den inhoud van de beurs in zijn hand, en zooals Jupiter het hof maakte aan Danae maar zonder iets van Jupiter's verliefde bedoelingra, stortte hij die open om haar uit in een regen van goud. „Dat is om je schreeuwerigen, schelderigen mond te stoppen," riep hij. „Betaal je zelf daarmede, jij heks. En de duivel hale je!" Hij vloog weg in razende woede, bijna vlak achter Tim; en van het half dozijn mannen in de gelagkamer durfde niet een hem tegen- houden. Hij bereikte de straat, en was ver- dwenen, en liet stukken van zijn kleeddng achter als een herinnering aan zijn merk- waardig verblijf, en een waardin, die tranen stortte van toorniee uitputting. HOOFDSTUK XIV. Wan hoop. Drie weken lang wachtte kolonel Holies te vergeefs in de Harp in Wood Street op de beloofde boodschap van zijn Genade Buc kingham, en zijn onrust nam toe in dezelfde mate als zijn geldmiddelen verminderden. Want hij was niet zuinig geweest op zijn be- trekkelijk geringe fondsen. Hij was goed ge- huisvest, at en drong van het beste, kocht een paar mooie pakken bij tweede hands kleerma- kers in Birchin Lanehij vond dit voor- zichtiger en zuiniger dan naar de winkels in Paternoster Row terug te gaan en hij had zich zelfs overgegeven aan hetspel, wat een van zijn groote zonden was. Eindelijk werd hij boos over het voortdu- rende stilzwijgen van den Hertog, die hem zooveel hoop gegeven had. En hij koesterde nog een andere soort onrust. Er was, dat wist hij, een achtervolging tegen hem aan den gang tengevolge van de wraakgierige woede van juffrouw Quinn, en hij dankte het alleen aan het feit, dat zijn werkelijk verblijf haar onbekend was, dat hij aan gevangenneming was ontsnapt. Hij wist, dat er in de Bird in Had naar hem gezocht was, want hij had haar gezegd, dat hij plan had, daarheen te gaan. Hij durfde niet aan te nemen, dat de nasporingen opgegeven waren Ieder oogen blik kon hij onwekt en gepakt worden. Dat het onderzoek tot nu toe niet met meer kracht voortgezet was, kwam, vermoedde hii. omdat er andere gewichtige dingen waren, die de openbare aandacht bezig hielden. Want het waren opgewonden, onrustige dagen in Lon- den. Den eersten der maand waren de men- schen in de. stad opgeschrikt door het verwij- derd geboem van kanonnen, dat den geheelen dag geduurd had, als een bewijs, dat de Hol- landsche en Engelsche vloten slaags geraakt waren en wel beangstigend dicht bij. Zooals men weet, was de slag dicht bij de kust in de buurt van Harwich, en eindigde hij met groot verlies voor de Hollanders, die zich naar Texel terugtrokken. Er werd natuurlijk aan beide zijden als gewoonlijk sterk overdre- ven, en de Engelschen zoowel als de Hollan ders maakten aanspraak op een volkomen overwinning en ontstaken vreugdevuren. Wij hebben echter niet te maken met het geen in Holland gebeurde. Van den 8sten Juni, toen de eersie tijding kwam van de vol- slagen nederlaag der Hollanders en de ver- woesting van de helft hunner schepen, tot den 20sten, die als een dag van dankzegging voor die groote overwinning was vastgesteld, waren er in Londen groote feesten, die hun toppunt bereikten te Whitehall op den 16den, om den Hertog van York als overwinnaar te verwelkomen, die zooals Pepys ons ver- telt van zee terugkeerde dik en verbrand en stevig, omdat hij steeds in de zon was ge weest. En het was goed of misschien ook niet dat er zooveel opwinding was, om de gedachten van het volk af te leiden van het geen in hun midden gebeurde, om hen blind he! ideaal !e bereiken. op'Hmis'h'scti' moeten we zijn, het socialisme is niet droefgeestig maar hoopvol. Het sociaiisme, 25 jaar gele den nog een utopic, een theorie, vraagt thans om daden, wij zijn niet meer op de ambachtsschool, maar we moeten reeds met- selen. Krachtig wekte cpr. alien op, om zich aan de beweging te ge'ven en zich niet te onthouden, omdat deze of gene, dien men niet aardig vindt, ook tot de partij behoort. Im mers het gaat niet om ae menschen, maar om de zaak. Dan bracht spr. de afdeeling Alkmaar zijr gelukwensch. Hij merkte op, dat ook bij haar niet altijd eensgezindheid had geheerscht, maar dat desondanks haar werk toch gezien mocht worden. Het ledenaantal is echter nog te klein, spr. berekende, dat in den loop van haar bestaan zich slechts gemiddeld tien leden per jaar bij de afdeeling aansloten. Dat is te weinig, want in de politick geldt boven al, dat de massa het goed moet maken. Mocht men al eens ontevreden zijn over het hoe, mocht men soms langs andere rich- ting willen, het rroote doel moet toch altijd zijn: de bevriiding der arbeidersklassc. De raadsfractie met aan het hoofd de heer Wes terhof doet wat zij kan. Spr. roemde het werk vooral van dezen, onder wiens wethouder- schap de school in het Rochdalekwartier tot stand kwam, waarvan spr. in de Alkmaarsche Courant zulk een mooie beschrijving had gelezen Hij noemde die school een monument voor het werken der socialisten, dat door zeer veel anderen, die nu nog afzijdig staan en alleen applaudisseeren, als het is afgeloo- pen, gesteund moet worden. Op dezen feestavond, zei spr., moet gij beseffen. dat ge mee moet werken, opdat ver- kregen worde in de eerste plaats het staats- pensioen, dat berust op de erkenning van den arbeid en dan voorts de ontwapening. Waar- schuwend merkte spr. op, dat de bourgeoisie niet voor de scherpste middelen zal terug deinzen om de ontwapening tegen te hou den. De groote meeting op Houtrust heet nu nog maar Zondagsontheiliging, maar straks zullen andere argumenten worden gebruikt om te komen tot een verbod van actie voor ontwapening. Zorg, dat ge dan gewapend zijt met het wapen der organisatie. Spr. besloot zijn toespraak met een opwek king om zich nog heden als lid der S. D. A. P. op te geven en het uitspreken van de hoop, dat hij alle'n over 25 jaar weer terug zou zien. Nadat het daverend applaus, dat volgde op de rede van den heer Duys, was bedaard, kwamen de heeren Bleekrode en Rodrigues weer ten tooneele. Zij gaven nu Romance van Beethoven en Hongaarsche dans van Brahms—Joachim zoodanig, dat het applaus, dat hen ten deel viel, welverdiend mocht heeten. De heer Sternheim droeg hierna voor het slot van het tweede bedrijf van Heijermans' „Het Pantser", een stuk, dat behoort tot de tendenz-stukken van dezen schrijver, zooals „Op hoop van Zegen" en ..Allerzielen". Van het stuk, dat geschreven werd in 1901, gaf de heer S. een mededeeling van den korten inhoud. en dan kregen wc de voordracht. Op meesterlijke wijze wist hij de personen in te voeren en de gesprekken weer te geven, zoo dat het was als woonde men zelf de scene bij. De voordracht werd daardopr geheel wat de schrijver met zijn stuk bedoeld heeft: een feEe veroordeeling van het militairisme en het met geweld van wapenen willen be- heernchen van efe'n staking. Na een pauze, gedurende welke de heer Woerdeman nog opwekte tot toetreding als lid bii de arbeiderszancvereeniging „De Stem des Volks". trad:n de heeren Bleekrode en Rodrigues en Sternheim alien nog twee keer op met groot sueces Dankbaar en bijzonsler langdurig was telkens het applaus. Een gezcllig dansje hield daarna de feestvergadering was om 12 uur afgeloopen velen der aanwezigen nog geruimen tijd bijeen. RIJKSWEGEN HAARLEM—ALKMAAR ALKMAAR—NIEUWEDIEP. Aan den minister van Waterstaat is het volgende adres gezonden: De Kamer van Kocphandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier, gevcstigd te Alkmaar, heeft de eer Uwc- Excellentie de goede ontvangst te berichten van Uw schrii- ven no. 291 do. 18 Sept. 1926. inzake de Rijkswegen Haarlem—Alkmaar en Alkmaar Nieuwediep. De beantwoording der vragen, welke door den heer Boissevain in de Tweede Kamer zijn gesteld, heeft zij'met volk belangstolling ge lezen, doch kan dit antwoord, tot haar ked~ wezen, niet erg bemoc-digend vinden, wijl daaruit blijkt, dat het in het voornemen ligt in het jaar 1927 nog niet tot een definitieve verbetering dezer wegen over te gaan. De Kamer vertrouwt, dat bet, bij nader inzien, mogelijk zal blijiken, in inec-rdere mate tegemoet te komen aan de verzoeken der aan- grenzende Gemeenten en de Kamers van Koophandel te Haarlem en Alkmaar, omdat deze wegen thans reeds in een zeer sleehten te maken voor de verbreiding van de pest, die, hoewel langzaam. toch gestadig voortging, een vijand, die zou blijken minder makkelijk verslagen te worden dan de Hollanders. Na de woeste openbare feftsteliikheden op den 20sten, scheen het volk plotseling tot het besef te komen van zijn gevaar. Het is moge lijk, dat het gevoel van gevaar en schrik zijn oorsprong in Whitehall had, dat nu met snel- heid minder bevolkt werd. Het Hof verhuisde naar de gezondere lucht van Salisbury, en den geheelen 21sten en 22sten was er een on- ophoudelijk westelijk trekkende stroom van koetsen en wagens langs Charing Cross, beladen met menschen, die de besmette stad verlieten om veiligheid buiten te zoeken. Die vlucht bracht schrik in de stad, wier inwoners het gevoel hadden, schepelingen te zijn aan boord van een schip, dat den ondergang nabij is. lets, dat op een paniek geleek, volgde door de bevelen uitgevaardigd door den Lord Mayor en de maatregelen die genomen wer den, om de gevreesde,ziekte te bestrijden. Sir John Lawrence was gedwongen, strenge ver- ordefiingen uit te vaardigen, onderzoekers aan te steilen, en maatregelen te nemen, om de besmette huizen te sluiten en te isoleeren maatregelen, zoo streng, dat zij voor goed de overblijfselen vernietigden van de behaag- lijke gedachte, dat er binnen de murra der stad geen besmetting was. 'Word! vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5