KWATTA5 J\ViVRrn> •nw KWATfA-SPEGULAAS Purol bij Huiduitslag en Huldverwonding i&ctentasschen. Er werden gisteren in het veen da mm en aangelegd, daar a riders het water loopen zou over een heel groot land. Wei stonden er weinig losloopende koeien en andere dieren op, maar het regende per slot ook nog en dat ver- grootte de ellende. 3. Wie kan van RIE KEES een dorpje in Zeeland inaken? 4. De helft van iets dat een vogel heeft, de helft van een ontkenning en driekwart van een stad in de Betuwe voimen samen een stad in Italie. Voor kleineren. 1. Op de zigzag-kruisjeslijn komt van bo- ven naar beneder. gelezen de naaxn van een dorp op de Veluwe. X 1° rij een vaartuig' X 2° een sappig vruchtje. X 3° een stroomend, klein X water. X 4° een scherp wapen. X j 5° laag water X 0° een voedzame' drank. X 7° eer. mooie bloem X 8° een dier, dat scherpe X pennen heeft. 9° een jon-gensnaam. 10° een rivier in Noord- Holland 2 Ik ben een visch. Plaats een letter vopr mij en ik word een rivier, die door ons land stroomt. Plaats nu nog een let ter voor mij en ik word een blijvende ziekte. 3. Mijn eer9te is een teeken in de muziek, mijn tweede een vruchtie en mijn ge- heel een vrucht, die aan een struik groeit. 4. Plaats in deze 16 vakjes 2A II lO 1U4K2N2R 1S2T zoo, dat je van links naar rechts en van boven naar beneden te lezen krijgt: 1° een tfloeistof, die je zoowel op school als in huis gebruikt. 2° een meisjesnaam. 3° een haudvatoei, knop of een voor- werp cm op te Jtten of op te steunen. 4C een anderen naam voor dashond. Provlnciaafi niouws U1T EGMOND AAN ZEE. Tot kapeiaaa der oud-katholieke gemeente alhier heeft de bisschop van Haarlem be- noemd de heer Th. Moleman te Amersfoort UIT HEILOO. Vrijdagavond werd een ledenvergadering in cafe van den heer Helder van de Vereeni- ging „Heiloo Vooruit", Ver. voor Vreemdelin- genverkeer. De vergadering werd geopend door den voorzitter den heer E. Veldkamp die alien welkom heette en teleurgesteld was dat de eere-voorzitter, Jhr. N. van Foreest, niet tegenwoordig was. Spr. wenschte hem spoedig geheel hersteld, in ons midden terug. (Instemming). Jammer vond spr. het dat ons bestuurslid H. Bakker, door drukke werkzaamheden had bedankt. Voor het vele wat hij in het belang der vereeniging had gedaan, werd hem dank gebracht. (Instemming). Na de notulen bracht de heer Kostelijk een keurig verzorgd jaarverslag uit We teekenen hieruit aan dat het ledental is geklommen tot 171, dat 6 bestuursvergaderingen zijn gehou- den en dat het aantal penion gelegenheden is verdubbeld. Aan de leden van het Zomer too- neel, Fanfare en de Zangver. Harmonie werd dank gebracht en aan alien die hebben mee- gewerkt om Heiloo meer bekend te maken werd dank gebracht. Het jaarverslag gaf den heer van de Vail gelegenheid tot het- stellen van vragen. Spr. constateerde dat er onrust was en spr. meen- de dat de jaarvergadering de gelegenheid gaf om het bestuur een rekening en verantwoor- ding te vragen en een bestuur van een orga- nisatie van deze moet niets liever doen dan antwoord geven. De volgende vragen werden gesteld 1Wil het bestuur mededeeling doen van de over- eenkomst met de tooneelisten van Zomertoo- neel? Leverde de kunstavond voor of nadeel op? 3. Werd het buffet verpacht en wat heeft de huur gekost van stoeTen bij de openlucht- uitvoering? Hoeveel is er over voor de mu- ziektent? 4. Onder welke voorwaarden is verloting aangevraagd? Wat is het doel der verloting? Spr. gaf bij zijn vragen een uit voerige memorie van toelichting en andere vragen. De heer Groot vroeg of we twee concertza- len krijgen. Spr. leidde dit af van de loten Ook de N.V. bouwt een concertzaal. Over het doel en over de verloting ontstond dadelijk een onaangename discussie, die haar oorsprong vond in het feest, dat het bestuur den heer J van Gemeren als vertrouwensman als admin istrateur van de verloting had be- noemd. Het bestuur meende dat dit was in overeenstemming met het besluil der alge- meene vergadering. Jhr. H. van Foreest vroeg of het bestuur geen recht had personen e assumeeren. De heer Steen (Majoor der Rijksveld- wacht) had als lid recht van spreken. Spr. *wam tot geheel andere gedachten nu hij had "gehoord, uit de notulen, dat de heer van Gemeren inderdaad was benoemd als ver trouwensman van het bestuur. Hierover ontstond een discussie. De heer v. d. Vail meende uit de notulen niet te kun- nen optnaken dat het bestuur v. Gemeren met de verantwoording belastte. Spr. kende van Gemeren niet als bestuurslid en vond het jammer dat men over hem tot het bestuur moest spreken. De heer van Gemeren is zelf bij het de partment geweest, doch geen bezwaar is ar JTemaa'(t omdat hij geen bestuurslid was. Des ondanks hield men vol dat er al lien overleg met v. G. kon gepleegd worden, het bestuur ging niet vrij uit. De voorzitter stelde vast dat het bestuur Beter dan Goed: DE BESTE met de beste bedoeling had gehandeld en gesenizns zijn recht uit handen had gege- ven. Met het houden van een verloting is H. V. gediend, alles is in het belang der ge meente. Wij zijn de verantwoordelijke perso? nen. De heer v. d. Vail hield vol dat dit een macht was die het bestuur niet uit handen mocht geven, spr. herinnerde aan de verlo- t ing voor het Netrale Ziekenhuis. „Daar was een comite van organisatie, zoo had het ook hier gekund, het bestuur geeft allh macht aan den heer van Gemeren, in strijd met het besluit der algemeene vergadering. (Instem ming.) Het bestuur hield een bespreking en vroeg daarna of de vergadering prijs stelde op een comite van de heeren van Gemeren. Koste lijk en 3 andere heeren uit de zaaf. Wij wen- schen een goede oplossing. De heer Groot vroeg of het op de loten ver- melde doel goed was tot „instand van een gebouw voor sport en kunst". Wij hebben hier geen gebouw. De vraag is al gesteld doch is de N. V. tot Exploitatie van hotel onderne- ming en Concertza^l-exploitatie en Heiloo Vooruit een. De heer Vermeer vond het opmerkelijk dat de nieuwe N. V. ook onze naam heeft aange- nomen. Spr. vermoedde dat cnze vereeniging de vlag moest zijn die de lading moest dek- ken en daaraan deed spr. niet mee. De heer v. d. Vail vroeg met wel'k recht het besti.ar had besloten tot explottatie van een concertgebouw Niemand schijnt dit te weten. Voorzitter: Uit het recht ons door art. 2 verleend. Wij hebben gemeend hieraan goed te doen, spr. zegt: nogmaals hebben wij hieraan geen goed gedaan. Men zegge het. Uit de discussie blijkt, dat men eerst wil uitgemaakt zien of het bestuur in gebreke is, fraude is echter niet geconstafeerd. Het bestuur antwoordde, dat het bestuur hierir.ede accoord ging, een verband tus- schen de N. V. Heiloo Vooruit en onze ver eeniging besiaat niet. De heer v. d. Vail was overtuigd, dat als de vergadering besluit om de verloting te doen doorgaan, de Justitie dan ingrijpt. Spr. toonde dit nader aan. Jhr. H. van Foreest betwistte dit, er is niets gebeurd, dat onregelmatig is. De heer Van de Vail: Absoluut zeker grijpt de justitie in, daarom moeten we zelf de zaak stop zetten. Na eindelooze* discussie werd de beslis- sing genomen die we Zaterdag gemeld heb ben. De verdere vragen van den heer v. d. Vail werden hiema beantwoord. Het tekort bij de Openluchtspelen bedraagf 180.75, hieruit zij vermeld, dat bierbij is in- begrepen toomeel en verlichtmg, de uitvce- ring van de zangvereeniging en fanfare heeft een batig saldo opgeleverd van 30.5414 Van den bazar is niets over ten bate van de muziektent (dit is in ove-reenstemming met het besluit van de algemeene vergadering) en hte saldo zal voor reclame doeleinden ge bruikt worden. Het buffet bij Openluchtspelen is niet ver pacht, wij hebben gemeend, dit te moeten geven als compensate voor de stoelen, die kostHoos gegeven zijn. Hierna kwam in behandeling de begroo- tiug en rekening en verantwoording. De heeren Vermeij, Rozing en ae Vroom hebben de rekening nagezien en rapporteurde gunstig. De rekening en verantwoording van de penningmeester J Akkerman geeft aanSaldo vorig jaar f 676,1814. contribute f 265, diversen 84.61. totaal 2050.72. Uitgaven: Wandelkaart f 433.88 advertenties 155, lezing f 103.30, het batig saldo f 11109, hieruit blijkt dat er 565 meer is uitgegeven d?n ontvangen. Bij de aangeboden begrooting voor 1926- 1927 blijkt dat er van de 5000 wandel'kaarten nog 4000 onbedrukt in voorraad zijn, het be stuur denkt die jaarlijks 1000 uit te geven. De heer Smits is teleurgesteld, dat er slechts 1000 wandeikaarten zijn uitgegeven. dit is niet in het belang der adverteerders, men had een ruime oplage laten drukken voor verspreiding. De heer v. d Vail zette uifeeen, dat hij een stukje had gelezen in de O. H C. Het oor- deel over de wandelkaart was funest. De voorzitter antwoordde, dat de versprei ding van 1000 stuks wel van belang was. Wat de fouten in de wandeikaarten betrof. deze waren na correctie goed, de eerst uit- gegevene (het waren er slechts 100 stuks bij gelegenheid Openluchtspelen) waren inder daad foutief. echter van geen beteekenis. Bestuursverkiezing vacature H. Bakker. Na stemming werd gekozen de heer J L. Groot. die bedankte, daarna Jac. van der Kemrner d:e de benoeming aanvahrdde Jhr H van Foreest kan de houding van de heer Groot ailerminst bewonderen. hij is de criticus en moet dan de gevolgen aanvaar- den. De heer v. d. Vafl zegt. dat dit ook hem bevreemd Spr zou. als het bestuur de porte- feuille-kwestie had gesteld, de gevolgen aan- vaard hebben. De bestuursverkiezing van Jhr. H van Foreest en J. Akkerman gaf de eerste opmer- king. dat hij zich niet mee: herkiesbaar stelde. Het gevallen besluit houdt in. dat men het bestuur verantwoordelijk stelt. Spr. zal zich daarvan niet onttrekken. doch wenscht niet aan te bliiven. De heer Akkerman sloot zich hierbij aan. Op voorstel van den heer v. d. Vail bleef het bestuur aan tot de zaak van de verloting in het reine is Door het vergevorderde uur werd de bestuursverkiezing aangehouden. Hiema begon de rondvraag, doch we von- den het welletjes en hebben ons verwijderd (Op verzoek van het bestuur, handelend in opdracht van de Algemeene vergadering. heeft het bestuur Zaterdagmorgen de be- scheiden van de te houden verloting in han den van de justibe gesteld. Gebleken is, dat de verloting beantwoordt aan de aanvxage, waarop de Koninklijke bewilliginig is ver leend. Tegen den heer J. van Gemeren, teekenend namens het bestuur, is geen enkel bezwaar gemaakt. Ook niet tegen het doel van de ver loting, zoodat deze doorg^at. Corr.) Zooals uit een advertentie in dit num- mer blijkt, geeft de rederijkerskamer ,,'t Ontluikende Roosje" op Dinsdag 23 en Woensdag 24 November een tweetal uitvoe- ringen in „De Rustende Jager" Door het groote- aantal kunstlievende leden heeft het bestuur besloten twee avonden een opvoering van het zeWde stuk te geven. Voor beid? avonden is nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar. Na afloop der uitvoeringen zal gelegenheid gegeven worden tot dansen. Er zullen geen uitvoeringen meer worden gegeven op Zondag, tegen entree, zooals ge- bruikelijk was. Zondag speelde de voetbalclub V. V. H. I. Heiloo tegen Vrone I, St. Pancras Uit- slag 0—1 in het voordeel van St. Pancras. Bij de Vrijdag gehouden verkiezing van de Ned. Herv. Gemeente is als notabel herkozen de heer P. Raat, als lid van het kiescoilege de heer R. Tromp en in de vaca ture C. Vecinik de heer J Strooker. UIT HOORN. Dr. W. C. L. BRONSVELD f Zondagmiddag, ongeveer 3 uur, is alhier plotseling overleden de heer dr. W. C. L Bronsveld, directeur der R. H. B. S. alhier Dr. Bronsveld was in den middag naar hel gebouw der H B. S. gegaan, om, volgens ge- woonte, een inspectie te houden en eenigen arbeid te verrichten. Tocn hij tegen vier uur nog niet thuis was gekomen stelden zijn fa- miliefieden een oncUrzoek in en vonden zijn lijk in de directeui skamer. Men vermoedt, dat een hartverlamming de doodsoorzaak is geweest Dr. W. C. L. Bronsveld werd op 4 Decem ber 1874 te Utrecht geboren. Voordat de her Bronsveld het directeurs- ambte te Hoorn aanvaardde, dat hij rnim 25 jaar heeft vervuld, was hij te Haarlem leeraar in geschiedenis. Het plotseling overlijden maakte diepen indruk bij alien die den heer Bronsveld ken- den. Zondagavond trad in de Groote Park- zaa! alhier op het gezelschap van Frits en Adolf Bouwmeesler „De Optimisten", die met Maloitz en Dumas het „Vroolijke Too- neel" vormen. Nadat radiofonisch contact met het niet overtalrijk publiek was verkregen, publiceer- de de Omroeper het programma, dat uit ver- schillcnde eenacters en cabaretnummers be- stond. Onder deze waren zeer geestige, maar ook waren er die van een gehalte waren, dat niet precies den sm^ak trof van het publiek. Wij hebben het Bouwmeester-ensemb1e wel eens beter medegemaakt Mochten er nog leemten volgen, wat door de spelers wel eenigszins scheen te worden gevoeld', dan werden deze op zeer verdienstelijke wijze aangevuld door den gevierden humorist Alexander Dumas in zijn geestig en actueel repertoire. Een gezellig bal besloot dezen avond. UIT BERGEN. Een dezer -dagen vergaderde de afd. Ber gen van den Buitengewoon Vrijwilligen Landstorm. De vergadering werd door den oud-Burgemeester, den heer Jb. van Reenen met een toepasselijk woord geopend. In deze vergadering had de prijsuitreiking plaats van den onlangs gehouden plaatselijken schiet- wedstrijd. De prijzen werden behaald als volgt: le prijs J. Smit, 97 p.; 2e prijs A. Apeldoorn, 96 p.; 3e prijs Th. van der Steen, 95 p.; 4e pr. J. C. Punt, 94 p.; 5e prijs H. Hoogzand, 93 p.; 6e prijs P. Roozing, 93 p.; 7e prijs S. Roozendaal, 92 p.; 8e pr. L. Kle- verlaan, 91 p.; 9e pr. P. Winder, 90 p.; lOe prijs Th. Dingerdis, 87 p.; lie pr. Ant. Tel- leman, 87 p.; 12e pr. S. Schotten 86 p.; 13e pr. H. Burgering, 85 p.; 14e pr. N. Min, 85 p.; 15e pr. J. de Koning, 75 p.; 16e pr. C. Ellis, 67 p.; 17e pr. W. Ellis, 61 p. Een onderwerp van bespreking maakte uit de in 1927 te Alkmaar te houden Landdag, waarop ook schietoefeningen zullen worden gehouden. Deze Landdag zal waarschijnlijk ook door Generaal Snijders en andere hooge autoriteiten bijgewoond worden. Het deelne- men door de afd. Bergen aan dezen landdag zal verschillende kosten met zich medebren- gen. Tot delcking dezer kosten zal onder de ingezetenen een inteekenlijst circuleeren. Ten slotte werd mededeeling gedaan dat legitifna- tiebewijzen ingelev^rd kunnen worden bij den heer Jb. de Koning. BERGEN (October.) Geboren: Cornells Jozef, zoon van Ni- colaas Jozephus Min en Anthonia Dekker. Louisa Henriette, dochter van Henricus Marinus Toneman en Louisa Christina van Wachem, wonende te's Gravenhage. Ger- rit Petrus, zoon van Gerrit Jorna en Katari- na Bosch. Geertruida Petronella, dochter van Hendrik van Essen en Trijntje Rijswijlc. Ide, zoon van Johan van Wonderen en Maria Margaretha Min. Cornelia, dochter van Comelis Boon en Neeltje de Jong; O v e r 1 exl e n: Aaltje Butter, 41 jaar. G e h u w d: Martinus Cornelis Sterk te Alkmaar en Maria Cornelia Min. Chris- tiaan Hendricus Friedt te Alkmaar en Maria Beek. Johan Eduard Pauling te Alkmaar en Johanna Walser. Willem Pieter Besse en janna Cornelia Ligtermoet. Jozef Hen dricus Frederiks en Johanna Maria Glorie UIT CASTRICUM. Ziekenhuis en operatie verzekering Op uitnoodiging van den burgemeester kwamen Vrijdagavond bijeen verschillende bestuursleden van het Burgerlijk Armbe- stuur, het R. K. Armbestuur, de Diaconie der Herv. kerk, het Witte Kruis, het Wit Gele Kruis en Onderlinge Hulp ten einde te be- spreken de noodzakelijkheid en de wensche- lijkheid van het oprichten van een vereeni ging welke ten doel heeft tegen cen geringe contributie per week zich te waarborgen te gen de kosten van ziekenhuisverplegmg en opera tiekost en. Nadat de burgemeester een en ander had uiteengezet en er op had gewzeen dat in an- dere plaatsen een dergelijke vereeniging al bestaat zooals Warmenhuizen en Zuidschar- woude, terwijl indien ieder toetreedt het ri- sico met 'n kleine wekelijksche hijdrage is te dragen, werd met algemeene instemming besloten alles in het work te stellen en een dergelijke vereeniging op te richten en in stand te houden. UIT URSEM. Een naaktlooper. Toen gistermiddag circa 4 uur twee meis- jes van circa 17 jaren per rijwiel den grooten weg nabij Rustenburg passeerden, werden zij door een individu dat langs den weg lag aangeroepen. Dat laagstaande mensch had den euvelen moed zich naakt te vertoonen., waarbij de meisjes ijlings het hazenpad ko- zen Onmiddellijk deden zij aangifte bij de politie. Door de groote bereidwilligheid van den burgemeester van Hoogkarspal, die even later den bewusten weg met zijn auto pas- seerde, was men in de gelegenheid den om- trek in den kortst mogelijken tijd af te zoe- ken, doch daar er te Rustenburg een kruis- punt van wegen is en men niet met zekerheid wist waar de bewuste persoon heengegaan was, leverde het onderzoek geen resultaat op. Des avonds werd door de gemeente- politie nog een spoor gevolgd in de richting van de gemeente Heerhugowaard. Naar wij vernemen is door den In- genieur van het Hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier overleg gepleegd met het gemeentebestuur van Ursem om ver schillende werkzaamheden aan de wegen in deze gemeente te doen uitvoeren door werk- looztn, mits de gemeente financieelen steun verleent Zijn wij goed ingelicht, dan zou zeer spoedig de weg aan de Noorderbuurt geheel in orde worden gemaakt en ligt het in de be doeling voor een behoorlijke afwatering in dat gcdeelte te zorgen. Wij hopen dat het gemeentebestuur deze gelegenheid om iets te doen voor de werkloozen in de maanden De cember en Januari niet ongebruikt voorbij laat gaan. UIT OBDAM. Donderdag j.l heeft ds. Baar van Alk maar, voor het Nut alhier een lezing gehou den, welke rede bedoeld was als propaganda tegen het katholicisme en voor de vereeniging „Protcstantsch Belang". Als uitgangspunt gebruikte bovengaioemde spreker het boek van Frederik van Eeden, „Het Godshuis in de Lichtstad", geschreven in 1921, in het zelfde jaar dat de schrijver overging tot het katholieke geloof. Aan het slot van zijn rede hield spreker een krachtige betooging voor het lidinaat- schap van de vereeniging „Protestantsch Belang". Na afloop der rede gaven enkele leden van het Nut nog eenige nummers ten beste. UIT SINT PANCRAS. Vrone I won Zondag tegen Heiloo I met den oneven goal. Vrone 11, op bezoek bij Ber gen II, verloor daar met 52. Als reclame bieden wij een prima lederen Actentasch aan voor slechts f 3.85. L. FRANKENBERG, ALKMAAR. Ingezonden stukken (Buiien verantwoordeli/kfieid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijsi geens- zins dat de redactie er mede instemt.) DE HEILOOSCHE GEMEENTEBEGROOTING. Onze vroede vader de heer van de Vail lieett onze gemeente vergeleken bij een jon- gen, die uit de korte broek begint te groeien, zoodat aan enzen Raad nu de taak is om de „jongen" van passende kleeding te voorzien voor de toekomst. Ondergeteekende spreekt de hoop uit, dat de „jongen" nog lang de korte broek mag dragen en zich geen groote man zal gaan gevoelen, want die kleeding past ailerminst aan een „dorpsjongen". Dezelfde vroede vader heeft van de daken verkondigd dat onze gemeente-financien kern gezond zijn en gaf een compliment aan B. en W. enaan den Raad (dus ook aan zichzelf). Uit dien hoek is er een bedenke- lijk luchtje aan de zaal We hebben dien zelfden heer wel eens een andere meening over het beleid van B. en W. hooren ver- kondigen en ik spreek slechts de hoop uit dat B. en W. niet te veel in het kiel van dat schip varen, want dan zijn de gemeentenaren duur uit! 't Is teekenend dat hij die opmerking maak te als tegenwicht tegen de agitatie in de ge meente tegen het financieel beleid van den Raad. „Dit jaar zal er geen of slechts weinig belastingverhcoging gelieven worden" zegt de heer van de VaE. Hij gelooft niet wat' hij daar verkondigde en het feit dat de keizers het volgend jaar moeten oordeelen over de daden van den Raad heeft hem (waarschijnlijk) deze woor- den doen uiten. Is't boerenbedrog of wil de vroede vader die hier aan. 't woord was weer „ingehuurd" worden? Laat ik uw lezers, mijnheer de Redacteur, eens iets anders vertellen, wat nu, dank zij de behandeling van de begrooting in comite, niet naar buiten komt. De begrooting begint met een batig saldo van plm. 3000 een nadeelig saldo van ongeveer 7000, alzoo een verschil van plm 10.000. De begrooting was al in den „gictvorm" toen het besluit is gevallen van den bouw van het raadhuis. En nu meen ik dat, dat nadeelig saldo en de aflossing en rente voor het te bouwen Raadhuis toch ook ergens vandaan moeten komen. Men behoeft toch waarlijk geen profeet te zijn om te ver- kondigen, dat het volgend jaar zeker belas- tingverhooging in het zicht is. Is dit aan onzen vroeden vader ontgaan? Zee achterlijk is hij toch niet. M. i. geeft het te denken. De heer Vrijburg was het wat de ge- meentcfinancien betreft met den heer van de Val! eens. Zonder dat hij zulks mededeel- de, was dit wel bekend, doch er werd door hem en opmerking gemaakt over het request van den heer H Bakker c.s. in zake den raaahuisbouw en deze cijfers werden evenals de burgemeester dit op een ander tijdstip deed bestreden. Laat ik even aan genoemden woordvoerder mededeelen dat de daarin genoemde cijfers, aan officieele bron ontleencL, volkomen j u i s t waren, wat niet wegneemt, dat er ook bezittingen tegenover staan. De heer Opdam liet een ander geluid hoo ren en dit geluid was beter van toon. Laten wc geen dingen doep die we niet kunnen be- tailen zonder belastingverhooging en dat zal dan toch moeten gebeuren. Laten we onze aantrekkelijkheid (die der gemeente) niet alleen zoeken in het bosch, dock in de lage belasting en de heer Maas Geesteranus heeft het niet ontkend onze belasting is aiet veel lager dan in het naburige Alk maar. Laten we ons geen illusies maken over een rijwielpad naar zee of zooals de voorzit ter nog liever zag een rijweg. Komt die weg er niet door het particulier initiatief, dan maar geen zeeweg. In de algemeene beschouwingen is naar voren gekomen de grondaankoop van de ge meente. Gelukig zijn luchtkasteelen vrij van belasting en vermoedelijk zal het volgend jaar wel geen grond door de gemeente in erfpacht worden uitgegeven. Een sympathiek geluid was dat van den heer Vrijburg, dat liij de bedelarij de heer van de Vail sprak van groothandel in lucifers wil verbieden. Dit euvel neemt bedenkelijke afmetingen aan en hiertegen. moet worden opgekomen. Ot een rioleering noodig is, valt te bezien. Dat er een oplossing moet komen, staat wel vast. Het behoud van het Heilooer bosch is eea urgent vraagstuk. Ik ben het roerend met den heer van de Vail eens, dat Heiloo valt of staat met het bosch en zeer terecht mag wor den verondersteld, dat de overgoote meerder- heid der ingezetenen prijs stelt op 't behoud van het bosch. Als daarvoor een financieel offer werdgevraagd, zou het ongetwijfett verantwoord ziin. Dat de her-clasmficatie van onze gemeente noodig -is, zal wel niemand betwijfelen. Dat een sterkere progressie van inkomens boven de 4500 aanvaard kan worden, is zonder twijfel, nog beter was een heffing van 100 opcenten op de vermogensbelasting, doch de Raad zal daaraan wel geen gehoor geven. 't Zou ook kunnen zijn, dat men „de kip slachtte die gouden eieren legde" en ook dit moet voorkomen worden. De post „subsidie Burgerwacht" geeft ge- woonlijk stof tot bespreking. Jammer is, oat een zoo emstig man als wethouder Maas Geesteranus dien post nog steeds verdedigt Het humoristische van het geval is, dat de le den hun eigen geweren niet kunnen schooamaken en de gemeente moet daar voor wel subsidie geven, omdat het Rijk dat de spuiten in bruikleen geeft dit op de gemeente kan verhalen. Waarom niet de spuiten weg! Natuurlijk verdedigen de r. k. raadsleden de subsidie voor de burgerwacht. Waar schijnlijk zien ze in die „actieve" burgerjon- gens nog wel uihnuntende beschermers. In ieder geval zijn de oefeningsavonden uit- muntende gelegenheden om zich in het pan- doer en te bekwamen. Komt er weer een boomplantdag? Volgens den heer van de Vail wel, doch Maandag- morgen dus na de raadszitting was er bij B. en W. nog niets van bekend. Komt deze dag toch, dan wil ik slechts den wensch uitspreken dat er zuiniger wordt gedaan dan in 1924. 't Is geld van de gemeente; een overvloed als in dat jaar is zeker overbodig. De verdediging van de subsidie voor ,,Her- wonnen Levenskracht" sneed weinig hout. M. i. was dit van den voorzitter geen geluk- kige verdediging. Zoo redeneerend, zou men wel 10 vereenigngen die de t.b.c.-bestrijding bevorderen, kunnen subsidieeren. 't Is een feit, dat „Herwonnen Levenskracht" overbo dig is. „Het Witte Kruis" verricht dezelfde bestrijding en burgers van alle gezindten zijn hiervan lid. Waarom dan twee vereeni- gingen te steunen? De Raadhuisweg eischt voorziening. 't Is de beste oplossing om maar weer te vragen aan de burgers of zij en dan liefst koste- loos daarvoor grond willen afstaan. Of't noodig is? M. i. niet, want pLm. 1 Meter kan er wel van den grasberm worden afgenomen. De heer van de Vail verdenkt de raadsle den van bezwaren tegen het instellen van een Arbeidsbeurs. „Als 't in comite behan- deld wordt, zullen de bezwaren zeker ko men", zegt genoemd raadslid en ik ben dit roerend met hem eens. 't Is zichtbaar dat't tegen de verkiezing loopt, want de heer Sengers ontpopte zich als een speciale beschermer van den arbei- der. Is dit boerenbedrog of oprecht ge meend? Is hij werkelijk zoo'n arbeiders- vriend, dan moest hij geprotesteerd hebben toen men den r. k. arbeidersafgevaardigde in den Raad dood drukte. Heeft de Malariabestrijding al haar „kruit" verschoten? En doet ze niets meer? De se- cretaris deelde namens B. en W. mede, dat zij voorstelden geen subsidie meer te geven, omdat het geeft practisch nut afwierp; alleen voor propaganda! De heer van de Valil oordeelde terecht noodig dat bij veelvuldig voorkomen dier ziekte in deze gemeente toch de bestrijding ter hand zal worden genomen. Is voorkomen met beter dan genezen? Het is de laatste maal dat de Raad in zijn tegenwoordige samenstelling de begrooting heeft behandeki en ook wel de laatste maal m net oude raadhuis. Ik spreek de hoop uit, dat de Raad zich bewust mag zijn, dat de ..jongen" nog lang de korte broek mag dra gen Dit is bevorderlijk voor de belangen der gemeente. Heiloo. g. SMITS. (Wij wijzen er nog even op, dat boven- staand artikel niet afkomstig is van onzen gewezen raadsverslaggever. De rubriek waarin dit artikel geplaatst wordt, is, zooals uit het opschrift kan blij- ken, die voor welker inhoud wij geen veran't woordelijkheid op zich nenren. Ked. Alkm. CrtA t

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7