DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 270 Oil nommer b«iaal M 2 Mad,,. Honderd acht en twinli»ste Jaargansr 1926 DINSDAG 16 NOVEMBER Buifeniand Radio-hoekje Dcze Conraoit wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Peestflagen, nitgegeven. ibonnemenfsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door bet gebeele Rijk /2.50. Afzonderluke en bewijsnummers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVER f ENTlfiNi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Qroote letten naar plaatsrnfmte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij r/b HERMs, COSTER ft iOOR* Voordam C 9. Directeurt O. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADfcMA. DE STAKING DER BRITSCHE MIJNWERKERS. De stemming in de districten De rapporten uit de mijndistricten over de ontvangst van het regeeringsvoorstel zijn over het geheel gunstig, ondanks de propa ganda, die de communisten voor de verwer- ping van het voorstel hebben gemaakt. Yorkshire heeft het met een overweldigende meerderheid aangenomen, maar in Durham is de toestand ongunstiger, daar hier een sterke strooming tegen langere werktijden is In Nottingham, waar 40.000 arbeiders zich aan de zijde van den geschorsten mijnwer- kersleider Spencer hebben geschaard, terwijl 20.000 arbeiders nog slechts tot de oorspron- kelijke Mijnwerkersvereeniging behooren, die de eigenaars hebben geweigerd te erkennen. is de toesitand ingewikkeld. In brandpunteri van onrust zooals de Rhonddavallei, in het Noorden, in Schotland en Northumberland overweegt men de aanneming van de voor- waarden. De mijnwerkersleider Cook moet op me disch voorschrift enkele dagen rust houden. De rechtsvervolging tegen Kirkwood De opening der instructie tegen het com- munistisch Lagerhuislid David Kirkwood, die zich in Renishaw, in Derbyshire, heeft sdhuldig gemaakt aan opruiing in een red? voering over het kolenconflict, heeft aanlei- ding gegeven tot ernstige ongeregeldheden. waarbij het communistische Lagerhuislid James Maxton wegens ordeverstoring uit de zaal werd gezet. Een aantal Lagerhttisleden van de Clydegroep en de Indier Saklatvala waren aanwezig en hielden later, toen de zaak voor een week was uitgesteld, toespra- ken tot de aanwezigen. Het begin van het einde. In Zuid-Wales hebben de afdeelingen van den mijnwerkersbond Blacnavon, Abertilly en Garndiffaith zich reeds uitgesproken voor aanneming van de door de regeering gedane en door het executief comite der mijnwerkers- federatie aanbevolen voorstellen. Verwacht wordit dat de andere districten in ieder geval met meerderheid van stemmen dit voorbeeld zullen volgen. HET CATALAANSCHE COMPLOT. Ricciotti Garibaldi en Macia werden Za- terdag, zooals aangekondigd, geconfronteerd Garibaldi verklaarde, dat hij door Scivoh van de Catalaaosche beweging had gehoord Hij ontmoette Macia omstreeks 5 October te Colombes en beloofde hem den moreelen steun der Garibaldianen. Macia had hem me- degedeeld, dat zijn actie een federalistische beweging betrof. Macia viel hem hier terstond in de rede en zeide integcndeel te hebben verklaard, dat het ging om een separatische beweging. Hij knoopte in Augustus 1.1. betrekkingen aati met Italiaansche kringen, o. a. met Rizzoli, wien hij verzocht om mannen, die machine - geweren konden bedienen. Uit Perpignan wordt aan het Journal" gemeld, dat een der Catalaansche samen- zweerders, die Zondag met 27 anderen per trein naar Parijs moest vertrekken, verdwe- nen is. Na het vertrek der 27 deleden men aan de 87 samenzweerders, die te Perpignan waren achfbrgebleven, mede, dat het slot zal zijn, dat zij zonder meer over de grens wor- den gezet. Zonder incidenten zijn de.27 Cataianen te Parijs aangekomen. Zij werden dadelijk naar het parket gebracht. Vijf van deze verdachten traden op als leden van den generalen staf van Macia, ter wijlzcs van hen leiders waren der Italiaan sche sectie. Onder deze zes Italianen bevindt zich het hoofd der Italiaansche sectie, Arturo Rizzoli, alsmede Tomasco Beltrani, die een wezen generaal der fascisten wordt genoemd. Te Barcelona zijn 15 syndiealisten en Ca talanisten gearresteerd, onder wie de syn- dicalistenleider Angel Pestana en de Catala- nist dr. Jacques Aguade, directeur der Ca talaansche verzameling van monografieen op medisch gebied. Deze arrestaties moeten in verband staan met het te Perpignan ontdekte complot. Na omtrent hun identiteit te zijn verhoord, zijn de te Parijs aangekomen separatisten adder slot en grendel gezet. Intusschen kon den zij zich met de journalisten onderhouden. Een van de voornaamste medestanders van kolonel Macia verklaarde dat de Cata ianen de poging zouder hernieuwen en dat hun eenig doel was de schepping van een vrije Catalaansche republiek, die aan Frank- rijks zijde een klein Beleie zou vormen. Hij verzekerde dat zij nooit geld van de Sovjets hadden ontvangen en voegde er aan toe dat ondanks alles wat hen overkomt, 'zij voor Frankrijk vriendschap zullen blijven koeste- ren. Over de grens gezet. Gistermiddag zijn twaalf Catalaansche samenzweerders uit Frankrijk gezet. Zij werden door politiebeambten naar de Bel- gische grens geleid. Hun kameraden, die zich nog in arrest bevinden, zullen aan den- zelfden maatregel worden onderworpen. Gistermiddag zijp twaalf Catalaansche samenzweerders uit Frankrijk gezel Zij wer den door politiebeambten naar de Belgiscbe grens geleid. Hun kameraden, die zich nog in arrest bevinden, zullen aan deozelfdlen maatregel worden onderworpen. DE ONTWAPENING VAN DUITSCHLAND. Gedurende den jongsten tijd heeft een uit- voerige gedachtenwisseling plaats gehad tuschen de geallieerde regeeringen ten aan- zien van Duitschland's ontwapening. Er zijn nog steeds enkele voorwaarden, waaraan DuitschCand nog niet geheel heeft voldaan. Deze punten zijn echter niet talrijk en in sommige gevallen hangt het verschil slechs af van de interpretatie van een be- paalde zinsnede. Deze verschillen zijn echter voldoende om in Frankrijk vrees te wekken, daar dit land het meest bij de ontwapening van zijn buurstaat is betrokken. De Duitsche regeering heeft den wensch te kennen gegeven de hangende kwesties zoo spoedig mogelijk te regelen, zoodat de beslis- sing om de controle-comimssie op te heffen, genomen kan worden tijdens de eerstkomende zitting van den Volkenbondsraad, die 6 De cember a.s. zal worden gehouden. Duiisch'.and heeft een bewijs van zijn goe- den wil gegeven door dr. Forster naar Parijs te zenden, die als een specialiteit in de ont- wapeningskwestie wordt beschouwd en hoopt daardoor een gunstige beslissing te verhaasten. Onder deze omstandigheden kan men een voor Duitschland bevredigenden afloop ver- wachten. De kwestie moet hoofdzakelijk be- slist worden tuscshen Duitschtand en Frank rijk. Generaal Walsh, de leider van de militaire controle-commissie, keert naar Berlijn terug om met de Duitsche regeering contact te hou den; 't staat echter nog niet vast, of en wan- neer de Gezantenraad in deze kwestie zal worden gemengd. EEN OPSTANDIGE BEWEGING IN MEXICO. In weerwil van nadrukkelijke officieele cmt- kenningen houden te Juarez geruchten aan, dat zich een ernstige revolutionnaire bewe ging in Chihuaha en langs de Noorde5ijke grens van Mexico ontwikkelt. Gemeld wordt, dat generaal Nicolaas Fernandez, een vroeger lid van den staf van generaal Pan- cho Villa, de leider is van een kleine bende rebellcn. Geloofd wordt dat Fernandez van plan is, zich de hulp van de vroegere volge- lingen van Villa voor zijn beweging te ver- schaffen. Er zijn nog steedls teekenen, die erop wij- zen, dat in Mexico een revolutie op komst is, hoewel de regeering beweert den toestand geheel meester te zijn. De regeering ver- trouwt, dat zij de opstandige benden onscha- delijk zal maken voordat deze kwaad kun- nen stcihten. Een bende rebellen heeft op een klein plaatsje in Vera Cruz een aanval gedaan, waarbij twaalf man van het garnizoen wer den gedood. Een trocp van 500 Yaquis-Indianen met een aantal blanken, naar men gelooft Ame- rikanen, hebben Zaterdag j.J. een federaal detachement aangevallen in de buurt van Ortiz. De Indianen maakten daarbij gebruik van machlnegeweren en eerst nadat de fede rate soldaten versterking hadden gekregen trokken zij terug. Men vreest, dat vijfhonderd federale sol daten door de Yaquis in de pan zijn gehakt, daar men sedert hun vertrek, tien dagen ge- leden, naar de Yagui-vallei niets meer van deze soldaten heeft gehoord. De federale troepen, die kortgeleden zijn opgetrokken tegen de benden rebellen, die vanuit Texas Mexico binnentrokken, hebben thans Hidalgo-del Parral bereikt. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Op het oogenblik houdt men zich in China bezig met de vraag wat Tsjang Tso Lin, de Mandsjoeriische maarschalk, die officieel nog steeds de bondgenoot is van Woe Pei Foe, gaat doen. Kortgeleden nl. had Tsang het plan om zich tot president van China te doen verkiezen, doch volgens de jongste bench- ten, waarvan de ..Westminster Gazette" ge- wag maakt, trachteli zijn gematigde advi- seurs Tsjang er toe te bewegtn, atle betrek kingen met Peking te verbreken en een af- zonderlijk rijk te stichten naar het voorbeeld van een duizend jaar geleden, toen Mand- sjoerije werd veranderd in het koninkrijk Liad. Wat Tsjang ook gaat doen, in ieder ge val zou hij de neiging vertoonen om zich uit Zuid-China terug te trekken en aan Soen Tsjoean Fang, Woe Pei Foe en Tsjang Tsjoenc Tsjang verder de bestrijding van de Kantonneezen over te laten. Aan deze be- richten wordt relief gegeven door het feit van de aanw-zigheid te Mo^lcden van baron Okoera. den Japanschen financier, die on- derhandelingen zou voeren over een leening van Tsjang Tso -in ten bedrage van 20 mil- lioen dollar. Een commissie van zeven Can+on-autori- teiten, waarin o.a. de Camton-ministers van Buitenlandsche Zaken, Financien, Verkeers- weztn en Justitie behooren, vertrekt taorgen naar Hankau. Als reden van deze reis wordt opgegeven, dat de commissie de administratie over het nieuwe veroverde gebied zal organiseeren; men gelooft echter, dat de reis de overbren- ging van de nationale regeering naar Woet- sjang moet voorbereiden. Deze voorgenomen verplaatsing houdt ge- deeltelijk verband met de moeilijkheid om het pas veroverde gebied van Canton uit te be- heeren, terwijl de regeering missehien ook wil ontkomen aan den invloed van de Can- tonneesche communisten. De bevoiking van Hankau-is namelijk veel minder links georienteerd. Volgens een draadloos bericht zou Japan van plan zijn de Cantonregeering te erken nen. DE COMMUNISTEN KLA(jEN OVER WILHELM Jr! De communistische fractie van den Pruisi- schen Landdag heeft zich in verband met de verschillende incidenten, die de ex-kroonprins in den loop van den laatsten tijd te Berlijn heeft veroorzaakt, met een schriftelijke vraag tot de Pruisische regeering gewend'. In deze vraag wordt geklaagd over het feit, dat de auto van den ex-kroonprins her- haaldelij'k door de verkeerspolitie is doorge- laten, terwijl het andere verkeer moest stop- pen. De comimunistea verlangen, dat de ex- kroonprins wegens het verwekken van open- bare ergernis zal worden gearresteerd, in- dien zich voorvallen als die in het „Sportpa- last" en in de Friedfichstrasse, waar hij door het publiek werd uitgejouwd, mochten her- halen. SCHADELIJKE BRAME'N. De regeering van Nieuw-Zeeland heeft den oorlog verklaard aan de gewdne braam- bes, die een der schadelijkste woekerplanten op den Nieuw-Zeelandschen *bodem is. Er zal eenige jaren van regeeringswege een uit- roeii'ngsveldtocht gevoerd warden, waar- voor 2000 op de begrooting van landbouw van dit jaar uitgetrokken zijn. DE KOLENSMOKKEL OP NEDERLAND. De affaire der steenkoolsmokkelarij op ge- stolen uitvoercertificaten te Duisburg grijpt voortdurend verder om zich heen. Het aan tal arrestaties is in den loop der laatste da gen aanmerkelijk toegenomen. Op last van den Officier van Justitie zijn huiszoekingen verrieht in de bureaux der bij de affaire be trokken firma's, waarbij correspondentie en boeken in beslag werden genomen. Ook zijn huiszoekingen verrieht in de particuliere wo- ningen van de eigenaars dezer firma's, van de procuratiehouders en van het overige per- soneel. Volgens officieele berichten i$ daar bij belangrijk materiaal gevonden. Gisteren zijn verschillende geziene inwoners van Duisburg voor den rechter van instructie ge leid, die na hun verhoor een bevel tot arres- tatie tegen hen heeft uitgevaardigd. EEN STANDBEELD VOOR LEOPOLD II. Aan de onthulling van het monument ter nagedachtenis van koning Leopold II, welke gistermiddag plaats vond, is een herdenking van den slag aan den IJser voorafgegaan Voor het paleis des konings was een tribune opgesteld, waarlangs de 48 vlaggen der ont- bonden regimenten waren geschaard. Een de tachement grenadiers met muzielc bewees de eer. In de tribune namen oe Koning en de le den van zijn Militair Huis plaats, omringd door de meeste generaals, die aan den IJser het bevel hebben gevoerd. Naast de regi- mentsvlaggen stonden delegaties van de we- duwen en weezen der gesneuvelden en van oud-strijders. Nadat de Brabanconne had weerklonken en de koning met zijn gevolg de opgestelde regimemtsvlaggen in oogenschouw had geno men, trok de stoet der oud-soldaten en oud- officieren met kleurige vlaggen in rijen van vier man aan den koning voorbij. Daama volgden de oorlogsweezen en oorlogswedu- wen. Na afloop van de plechtigheid voor het paleis defileerden de oud-strijders voor het graf van den Onbekenden Soldaat. Op het Troonplein, waar het monument voor Leopold II is opgericht, waren vele tri bunes aangebracht, waar de genoodigden, onder wie de leden van het corps diplomati que, plaats namen. In de nabijheid stonden delegaties van burgerlijke vereenigingen met tallcoze kleurige vlaggen, dri'e militaire mu- ziekcorpsen en dan verderop honderd en meer militaire vaandels en wimpels van al de af deelingen van het leger, elk vergezeld van officieren. In verschillende groepen versche- nen do delegaties van patriottische vereeni gingen, de burgemeesters der Belgische ag- glomeratie, de militaire en civiele autoriteiten, de hoofdambtenaren, de leden der rechtban- ken, de leden der Kamers, alien in uniform of in rok. Dan volgden de aartsbisschop van Mechelen, de Opperrabbijn, het hoofd der Protestantsche kerken, de hoogwaardigheids- bekleeders van het hof en die van het oude hof van Leopold II. Daarna verschenen in staatsierijtuigen, de koning, de koningin, prins Karel, prinses Marie Jose, prinses Clementine van Belgie, dochter van Leopold II en weduwe van prins Victor Napoleon en haar kinderen. De eerste-minister Jaspar sprak een rede uit. Koning Albert antwoordde. Daarop werd het standbeeld onthuld. ITALIE EN JOEGOSLAVIE. De gebeurtenissen te Belgrado, welke ge leid hebben tot een groote spanning tus- schen Italie en Joego-Slavie hebben te Parijs de vol'le aandacht. Reeds meent men in diiplo- matieke kringen te weten, dat Frankrijk in dit conflict zal bemidde'en en de zaak voor den Volkenbond brengen, aleer het tot verde- re verwikkelingen aanleiding mocht geven. VANDERVELDE VOOR EEN KRACHTIGE" FRANSCH-BELGISCi IE BEWAPENING. In een interview met de „Avenir" heeft Vandervelde verklaard, dat hij Thoiryist was maar voegde hij er bij „indien men wil hebben dat onze besprekingen met Duitsch land belangrijke resultaten hebben, moeten de Fransch-Belgische wapenen sterk blijven". EEN PROCES OVER DE GROOTTE VAN LETTERS. De burgerlijke rechtbank te Parijs heeft uit- spraak moeten doen over de vraag of een schouwburg of een musichall het recht had om op zijn aanplakbiljetten meer dan een ar tist of artiste met dezelfde groote letters op aarplakbiljet of programma aan te kondigen. De rechtbank heeft deze vraag ontkennend beantwoord. Het proces was de directie van de ..Moulin Rouge" aangedaan door de Dolly Sisters, die aanvoerden dat op grond van haar engagementscotvtract geen enkele naam even groot als de hare mocht voor- komen op affiche en programma. Zij klaagden erover dat de naam van Mile Mistinguett met te groote letters daarcp was atgedrukt. Zich hoxidend aan de letter van het contract heeft de rechtbank de zusters in het gelijk gesteld en de directie van de Moalin Rouge tot beta- ling van 550.000 francs veroordeeld. DE FAMILIE CHAMBERLAIN EN DE POLITIEK. Sir Austen Chamberlain, de minister van buitenlandsche zaken, die Lagerhuislid is voor West-Birmingham, zal vandaag de ge- lukwenschen van zijn kiezers ontvangen ter gelegenhcid van het feit, dat zijn familie 50 jaren achtereen in politick opzicht met Bir mingham is verbonden. Zijn vader, Joseph Chamberlain (de man uit den Boeren-oorlog van 1899), betrad het Lagerhuis voor het eesrt in 1876. Austen Chamberlains broer, Neville Chamberlain, vertegenwoordigt het Birminghamsche district Ladywood. DOOR WOLVEN GEBETEN. Te Krems aan de Donau maakten twee oppassers uit een circus een kooi schoon, waarin vier volwassen wolven waren opge- sloten. Plotseling yiel een wolf een hunner aan, waarop een andere wolf den hveeden oppasser in den voet beet. Deze wist echter het hok uit te komen. De vier wolven vielen toen alien op den overgebleven aan, die zich niet meer verweren kon en wien het vleesch van het lijf gerukt werd. Ten slotte kwatn de directeur op het lawaai toeloopen en begaf zich, alleen met een zweep en een in het voor- bijgaan opgeraapt bankje gewapend, in de kooi. Na een opuwinderid gevecht met de woeste dieren slaagde hij er in ze van hun slachtoffer te verjagen en in een hoek te drij- ven. De oppasser is met meer dan 20 ernstige beetwonden naar het ziekenhuis overge- bracht. STATIONSBRAND TE KONIGS- BERGEN. Op het Cranzer Bahnhof te Konigsbergen is gisteravond door tot dusverre onbekende oorzaak brand uitgebroken In korten tijd stonden de locomotievenloods en twee wa gons in brand. Het vuur greep zeer snel om zich heen, doch de brand'weer. die uit a!le macht water gaf was niet in staat de gebou- wen te redden. Er gingen 2 locomotieven, 10 wagons, tal van madiinerieen en een hoe- veelheid opgeslagen goederen verloren. KORTE BERICHTEN. De Saksische gemeenteraadsverkiezin- gen hadden, vooral in de gro'ote steden, een opschuiving naar links ten gevolge. Vooral de Volkischen leden zeer zware verliezen Ook in Baden gingen de burgerlijke partijen achteruit. Te Carmaux in Zuid-Frankrijk heeft brand gewoed in de electrische centrale. waardoor aan de machines daarvan groote Woensdag 17 November. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten 2.3.Kinderles Engelsch. 4.45—6.45 Concert door het H. D. O.-orkest. Andrine Savelli, coloraiuurzangeres. Operaprogram- ma. 6.457.15 Vervolgles Duitsch. 7 15 7.45 Conversatieles Duitsch. 7.45 Politiebe richten. 10.Persberichten. 8.10 Uitzending v. d. Evangelisatie-samenkomst van het co mite v. stadsevangelisatie te Deventer, van uit de Luthersche kerk aldaar. Mej. A. v. Essen, sopraan. A. J Mooy, orgel. Hr. J. B. v. Renssen en A. Mooy, viool. 1. Adagio, moderato op. 57 no. 1 f, Beriot (orgel en viool). 2. Zang: Ps. 89:1 en 7. 3. Lezen: Hebr. 11:1-10. 4. Gebed. 5. Ps. 116 van E. Weiss (sopraan). 6. Toespraak door P C. Tyssen, over: Geloofsbehoefte. 7. Zingen: Ps. 189:4. Toespraak door Ds. G. v. d Zaal, over: Geloofskracht. 9. Zingen: Ps. 27:7. 10. Toespraak van Ds. J. P. v. Heert. over: Geloofsstrijd. 11. Roep God aan, van P. J. Moeton (sopraan). 12. Zingen: Gez. 183:2 en 3 uit de Luth. Bund. 13. Dankgebed. 14. Adagio camtabile sostenuto. op. 57 no. 3, Be riot (orgel en viool). 15. Sluiting. 10.15 Dansmuziek door The Nassau dance orches- tre. Daventry, 1600 M. 11.20 Concert door het radiokwartet en solisten (contra-alt, te nor, piano). 1.202.20 Muziek van restau rant Frascati. 3.20 Schoollezing: Reading and writing. 4.20 Causerie: Merrie England. 4.35 Bespeling van het coneertorgel in de New Gallery Kinema. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek door de radio dansband. 7.10 Landbouwpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing: Sea cap tains and tl^e King. 7.50 Muziek. 8.Le zing: Our economic difficulties, door den eer- sten minister van Newfoundland. 8.20 S Nesbitt en H. Hunter met hun Ukulele. 8 40 2e acte van de opera Tannhauser. 9.35 Voor- lezing van Engelsche balladen, door Miss Townsend-Warner. 9.50 Pianoduetten. Wer ken van Schubert, door Miss Dixson en V. Hely-Hutchinson. 10.05 Lezing: Companio nable books: Pepy's diary. 10 20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 10.3511.20 Kamer- muziek door het Kutcher strijkkwartet (2 vio- len, viola, cello). Ch. Draper, clarinet. 10.5C 12.20 Dansmuziek. Parijs, Radio-Paris1750 M. 12 50 2.10 Concert. Hr. Bonafe, zang. Hr. Mag- niez, viool. Orkest. 5.05—5.55 Concert door de radio jazz symphonic 8.50—10.30 Gala- concert. Kom'gswustcrhausen, 1300 Af. en Berlijn 483.9 en 566 M. 7.50 Orkesteoncert. Cida Lau, sopraan. Orkest. H. Pfitzner, piano 9.50 Sluiten. Brussel, 265.5 M. en Antwerpen, 508.5 M. 8.20 De radio-courant. 8.509.50 Gala con cert. Orkest en solisten. 9.5010.50 Dans muziek. 10.50 Nieuwsberichfen. Miinster, 303 Af. 8.209.20 Orkesteon cert. 10.3511.20 „Der Ackermann aus Bohmen", tooneelspel. 11.20—12.20 Werken van Schubert voor viool en piano. 2.503 50 Lezingen. 3.504.50 Werken van Bach, door orkest, sopraan en ali. 4.505.20 Cau serie. 5.20—7.50 „Deutsches Requiem", van Brahms. 7.509.20 Gedichtenvoorlezing. schade is toegebracht. Daar de electrische stroom werd verbroken, moesten de rifijnwer- kers in de mijnen, nu de liften niet meer werk- ten, langs. ladders naar boven klimmen Een papierfabriek in de nabijheid van Goppingen (Wurtemberg) is tengevolge van een grooten brand grootendeels verwoest. De schade bedraagt naar raming 100 000 Mark., De commissie tot voorbereiding van een economische wereldconferentie is gister te Geneve bijeengekomen tot het voeren van langdurige besprekingen. Uit Melbourne meldt Reuter, dat de be voiking van Austra'.ie gedurende het op 30 September geeindigde*kwartaal door immi- gratie tot 12.801 zielen is gestegen. Vijf- en-tachtig proeent waren Engelschen. Het hof van gezworenen te Tarnopol heeft Bily, een lid van de West-Oekrainsche communistische partij, wegens hoogverraad en propaganda voor de afscheiding van Oost-Galicie van Polen, ter dood veroor deeld. Een draadloos bericht meldt, dat ten gevolge van het afschieten van een stuk vuurwerk, dat terechtkwam in het Ohio- stadion te Columbus, waar 6000 personen verzameld waren, 9 personen gewond wer den. Bij een brand in de statlen van een rid- dergoed bij Stralsund zijn 80 koeien en 100 varkens in de vlammen omgekomen. Voor de jury-rechtbank te Berlijn be- gon gister een der processen tegen Iwan Ku- tisker, n.l. dat betreffende overtreding der wettelijke bepa'ingen op de kapitaalvlucht en de buitenlandsche v/issels. Vandaag begird te Wladimir Wolynski een proces teg?n 151 Oekrainsche conunu- nisten. ALRMAARSCHE COURANT. I

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 1