WOUDA's KloosterAalsem Zeetijdingen Buitenland ingezonden stukken Parel-Tarwebioem Voor winkeliers bij Gross, v/da. M. DE HAAS, Alkmaar. naar hem was gekomen; hij deelde echter mede, dat hij a.s. Zondag mededeeling zal doen van den kansel. De vergadering was echter van oordeel, dat men niets onbeproefd moest laten om de ontsiering van het mooie gebouw te voorko- men cn zal, indien toch wordt doorgezet, sen lijst ter teekening aanbiedea en deze aanbieden aan't kerkbestuur. Zoo noodig zal sen deputatie naar den bisschop Callier van rlaarlem wordea afgevaardigd. Besloten werd de mededeeling van den kansel af te wachten. De V. V. V.-verloting. Onze correspondent schrijft: De verloting van de V. V. V. (Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer) heeft heel wat stof opgejaagd en beroering in onze gemeentc verwekt. De agitatie loopt niet zoozeer te- gen het bestuur van de V. V. V. in zijn ge- beel, als wel tegen de heeren T. Ko§telijk, secretaris der vereeniging, en J. van Geme ren, onbezoldigd administrateur der verlo ting, welke commissarissen zijn der N. V. Hotel-Onderneming en Concertzaal-Exploi- tatie „Heiloo Vooruit", alhier. Men verdenkt getioemde heeren de baten der verloting te willen gebruiken voor het bouwen van een concertzaal voor genoemde Naamlooze Vennootschap en dit duldt men niet, daar men overtuigd is, dat deze heeren, als aandeelhouders, belang bij deze exploita- tie hebben. Het belang bij de meergenoemde N. V. is voor de beide heeren niet zoo groot, daar zij, volgens de op 2 Juli 1.1. koninklijk goedge- keurde statuten, slechts 7 en 6 aandeelen hebben, elk groot 50. Een groote grief heeft men ook tegen den heer J. van Geme- ren, die alle uitgaande stukken en ook de loten teekende namens het bestuur. Men meent, dat hij daartoe het recht mist. We hebben een onderzoek ingesteld naar de macht van den heer J. van Geme- ren en of hier een onregelmatigheid plaats heeft gehad. Gebleken is van niet. In de vergadering van de V. V. V., gehou den October 1925, is op voorstel van de vergadering de heer J. van Gemeren belast met de administratie der verloting, wijl het bestuur erkende dat het daarvoor de admi- nistratieve bevoegdheid miste. De heer van Gemeren heeft dit aanvaard. Daarop heeft een bestuursvergadering plaats gehad en is hem de administratie op- gedragen. Door de heeren K. Veldkamp, T. Kostelijk, J. Akkerman en J. van Geme ren is daarna besloten de koninklijke bewilli- king op de te houden verloting te vragen en deze is verkregen met de bepaling dat de ba ten moesten dienen tot instandhouding van een gebouw voor Sport, en Kunst te Heiloo De vergunning tot het houden van een verloting is dus niet verleend aan de V. V. V., alhier, doch aan de vier genoemde heeren en de heer J. van Gemeren heeft dus het volste recht om te teekenen namens het bestuur. Hij zou zich eerst dan aan onregelmatig heid schuldig maken wanneer hij teekende namens de vereeniging. Uit de beste bron werd ons verzekerd, dat de algemeene vergadering het recht mist om te beslissen over de baten der verloting. Waren de genoemde heeren bekend met de macht hun bij koninklijk besluit verleend? De heer van Gemeren wel, want hij liet de oppositie in de op Vrijdag 12 November j.l. gehouden vergadering kalm langs zich heen- gaan, de critiek liet hem koud, doch van de andere heeren meenen we dit te betwijelen. Had de de algemeene vergadering, in Oc tober 1925, toen het besluit werd genomen om een verloting te houden, het doel „in stand houden van een Gebouw voor Sport en Kunst"? Deze vraag kan pertinent cntken- nend beantwoord worden, want het doel was stijving van kasmiddelen en het neven- doei het bouwen van een muziektent. Heeft het bestuur van V. V. V. gehandeld in den geest van de algemeene vergadering, om, teen voor het doel „stijving der kasmid delen" geen vergunning werd gegeven en all een voor instandhouding van een Ge bouw voor Sport en Kunst, de verloting toch te latcn doorgaan? Dit is te betwijfelen en getuigt in ieder geval niet van juist in- zicht, want vaststaat dat de algemeene ver gadering zich wel tweemaal bedacht zou hebben alvorens de goedkeuring te geven tot het doel, waarvoor thans de verloting wordt gehouden. Intusschen zal binnen korten tijd wederom een algemeene vergadering worden gehou den en zal het geheele bestuur enbloc aftre- den, tenzii de algemeene vergadering een zeer enrstige poging dcet om het bestuur te behouden. We hebben echter den indruk, dat het be stuur niet meer het vertrouwen der alge meene vergadering heeft en dit is te betreu- ren. want zonder twijfel heeft het bestuur een veelzijdig werk verricht in het belang van de V. V. V. en dus ook in het belang der gemeente. UIT SINT PANCRAS. Dinsdag 16 Nov. hield de IJsboeiervereeni- ging, onder leiding van den heer Hoogland een vergadering. De rekening van den penningmeester gaf, met inbegrip van het saldo 1925 een ont- vangst aan van 571.34, tegenover een uit- gaaf van 285.50. De contribute blijft bepaald op 5 ct. per 1000 K G. kool en 3 ct per hoop uien. Door het bestuur wordt voorgesteld het bodeloon vast te stellen op 25, terwijl voor elke keer. dat meer moet worden rondgegaan als 15 *eer, j.50 per g-gej- extra wordt vergoed. Aangenomen. Voorstel Jb. Kriek: vergoeding aan het be stuur werd aangehouden tot volgend jaar Verschillende voorstellen werden gedaan met betrekking tot het opemhouden van de vaar- geul. O.a. werd bepleit het aanschaffen van een motor daarvoor, welke kosten zullen war den onderzocht. Door den bode werd meer samenwerking verzocht vande heeren, hetwclk door den heer cfe Vries wer3 onderstreept. Hierna had een verloting plaats van fcool- manden, touw en dergelijke met, als altijd, een gezellig verloop. Daarop sluiting. UIT HOORN. De afdeeling Hoorn van de Vereen. voor Staatsburgeressen heeft in samenweiking met de afd. van den Vrijz. Dem. Eond een bijeenkomst belegd in cafe „De Witte Engel", waar Mr. G. van Dullemen te Amsterdam een rede hield over het onderwerp „De voor- uitgang in de huwelijkswetgeving". UIT OUDKARSPEL. Gisteravond had de eerste avond plaats van de door het Nutsdepartement uitgeschre- ven reciteer- en voordracht-wedstrijd, welke avond uitstekend bezocht was. Er waren 8 deelnemers, alien heercm, daar de tweede en laatste avond voor de dames- deeineeemsters is. De publiekprijs werd behaald door den heer H. Slikker, van Warmenhuizen, met „De mijnramp". Hij behaalde 50 stemmen tegen 43 voor den heer H. Sjoers, uit Alk maar, met „Het Zoutvat", en 30 stemmen voor den heer T. Kostelijk te Heiloo met „Een verhaal van een werkman". Het oordeel van de jury wordt den vol- genden avond bekend gemaakt. ZAKKENROLLERS EN POLITIE TE LEIPZIG. In een te Leipzig gevoerd proces tegen een bende zakkenrollers en een aantal agen- ten van politie, die de gauwd'ieven behulp- zaam zijn geweest, heeft een der zakkenrol lers verklaard, dat de agenten tot 40 pet. van den buit kregen. Op de herfstmesse van 1924 waren te Leipzig niet minder dan 60 zakkenrollers werkzaam. Verscheidene hun- ner waren uit Berlijn overgekomen en had- den, voor zij aan het werk gingen, een ont- moeting met de agenten, zoodat deze de mannen alien kenden. In het geheel werden ruim 30 zakkenrollers gearresteerd, maar door de agenten, die met hen heulden, weder losgelaten. DE CHAOS IN CHINA. De zeeliedenstaking is geheel afgeloopen. De ontslagen zeelieden zijn vervangen. Op de zijden van enkele Engelsche schepen is de Union Jack geschilderd, opdat de militaris- ten geen verontschuldiging hebben om daar op te schieten of ze in beslag te nemen. ERNSTIGE SCHIPBREUK. Uit Bcekarest wordt gemeld,dat een stoomschip, dat de Russische vlag voerde, en op weg was naar Nikolajef, in de nabij- heid van Konstantinopel in brand is geraakt, tengevolge van een cntploffing. Talrijke rei- zigers trachtten zich te redden. De meesten hunner verdronken. 11 Personen konden door het Italiaansche stoomschip „Maria" worden gered. De overige 44 personen, die zich aan boord bevonder., zijn omgekomen. De „Scan- dinavia" zonk met haar lading. DRANKSMOKKELARIJ PER DUIKBOOT. De Canadeesche politie heeft op het Cham- plain-meer, op 300 meter buiten de Ameri- kaansche wateren, een duikboot bemachtigd, die speciaal geconstrueerd was voor het ver- voer van alcoholica. Het vaartuig bevatte op dat moment 4800 liter bier. DE GROOTE COALITIE IN DUITSCHLAND. Rijkskanselier Marx zal in den loop der volgende weken besprekingen voeren met de leiders der sociaal-democraten. Men ver- wacht van deze besprekingen de vorming van een kabinet der groote coalitie. De so ciaal-democraten zijn in principe niet onge- negen tot zulk een kabinet toe te treden, doch zij wenschen nog klaarheid ten aanzien van de houding der Duitsche Volkspartij. KONINGIN MARIA VERTREKT 11 DECEMBER UIT AMERIKA. De koningin van Roemenie heeft ingevolge een telegram van den koriing van Roemenie haar grooten tocht door het Zuiden der Ver- eenigde Staten afgelast en zal thans op 11 December inplaats van 24 December uit New-York vertrekken. Te Chicago bezocht de koningin gisteren de synagoge, die in stand gehouden wordt door uit Roemenie afkomstige Joden. Een harteijlk welkom viel haar in het kerkge- bouw ten deel. Buiten het gebouw moest de povitie echter ter handhaving van de orde verscheidene personen arresteeren, die strooi- biljetten uitdeelden, waarin de koningin en het Rcemeensche volk werden aangevallen. Te St. Louis heeft koningin Maira van Roemenie, aan het eind van haar toer door het grootste deel der Unie, verklaard, de Amerikaansche vrouwen te benijden. „Zij zijn", zei ze, de gelukkigste vrouwen op aarde. En haar geluk danken zij aan de volslagen vrijheid, die haar deel is; terwijl in sommige Europeesche landen EEN VERDUISTERINGSZAAK VAN 17 MILLIOEN. De bankier Antoine Simon uit Parijs, wiens verdijning en achtervolging begin 1924 zooveel sensatie verwekten, staat thans voor de „Parijsche „correctionelle" terecht gens verduistering van de 17 millioen francs zijner clienten, waarmee hij er destijds van- door ging. Dat was de bekroning van een ook overi- gens veelbewogen bestaan. Reeds in 1914 was hij wegens valschheid in geschriften tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeldwaar- bij in 1915 nog twee jaar kwam wegens mis- bruik van vertrouwen: In 1920 werd hij nog- maals veroordeeld. Zijn „grooten slag" prepareerde hij echter pas in 1923. Hij richtte toen het ..Credit de France" op, dat opera ties van elken aard uitvoerde. Simon nam waardepapieren in de- posito, waarover hij 2 a 3 procent rente per maand vergoedde; hij annonceerde „arbitra- ge-operaties" die ontwijfelbare winst moesten afwerpen; hij verzekerde industrieelen tegen koersrisico; hij stichtte, tegen storting van een deel van het kapitaal, studiesyndicaten voor de oprichting van N. V.'s enz. Zijn voor- naamste clienten waren kleine spaarders, ren- teniertjes en boeren uit de banieue. Plotseling op 8 Maart '24, verdween Simon spoorloos De kas van het „Credit de France" was vol- strekt leeg; alles was door den directeur op- gestreken en meegenomen. De experts schat- ten het fotaal aan verduister'de waarde op minstens 17 millioen francs. De justitieele poitie van zoowat alle Euro peesche landen ook de Neder'andsche re cherche kwam aan de achtervolging te pas. Eindelijk werd Simon te Boekarest gear resteerd en aan Frankrijk uitgeleverd. Tezelf- dertijd hield men te Parijs z'jn medewerkers Boc, De Lambert en Mangon aan, die thans tegelijk met hun voormaligen patroon te- rechtstaan. De eerste zitting heeft voomamHijk't ver- weer van Simon gebracht die betoogde, dat bij een rentevergoeding van gemiddeld 30 pCt. per jaar, er nauwelijks sprake kon zijn van deposito, maar alleen van aankoop der waardepapieren, ook al is het woord „koop" bij de transactie niet gebezigd. EITEL FRIEDRICH'S ECHT- SCHEIDING. Volgens het „Acht Uhr Abendblatt" loopt prins Eitel Friedrich, de tweede zoon van den ex-keizer en diens vertegenwoordiger te Ber lijn voor familie-aangelegenheden, gevaar afgezet te worden als grootmeester van de Duitsche»sectie der Maltezer Orde. .Een groot deel der Duitsche Maltezer rid- ders schijnt van oordeel, dat de echtscheiding van den prins, waarin hij de eenig-schuldige partij bleek, het hem onmogelijk maakt, aan het hoofd van een organisatie te blijven, die van haar leden het hoogste peil van moreei gedrag vergt. Er worden, zoo heet het ver- der, pogingen in het werk gesteld om den prins te bewegen, vrijwillig af te treden, ten- einde een afzetting te /ermijden. Wilhelm II geldt nog steeds als de hoogste beschermheer der Orde. DE HUISHOUDSTER VAN DEN PAUS. Theoiinda Banfi, de huishoudster van Pius XI, de eenige vrouw, die dienst deed bij den Paus, heeft thans ook het Vatikaan verlaten om haar verder leven te slijten in het klooster Santa Marta bij het Vatikaan. De monniken van de derde orde van St. Fran- ciscus nemen haar plaats in. Theoiinda Banfi is 40 jaar huishoudster der familie Ratti ge weest. Toen de tegenwoordige Paus be- noemd werd tot aartsbisschop van Milaan. werd zij zijn huishoudster. Kort na zijn ver- kiezing tot Paus ging Theoiinda Banfi met hem naar Rome. DE'DOCTOREN WETEN MET HET GEVAL GEJiN RAAD. Zooals bekend, hebben zwakzinnige per sonen vaak ten verwonderingwekkend ge- heugen, en zijn zij bovendien dikwijls reken- kunstenaars, al zijn zij dan ook In bijna alle andrre vakken achterlijk. Ook Munchen bergt zoo'n wondermensch. Het is Karl Seisler. Hij komt uit een geziene burgerfamilie, waarin zwakzinnigheid nooit voorkwam. Op zijn zesde jaar kreeg Karl hersenviiesontsteking, hetgeen ten gevolge had, dat zijn geestelijke ontwikkeiing verder stil bleef staan. Hij werd eenige jaren in een instituui bij Munchen opgenomer.. waar hij den bijnaam van „onzen kalenderjongen" kreeg. Dag en uur van alle gebeurtenissen, die de inrichting betroffen, waren muurvast in zijn geheugen gegrift. Het bleek echter niet mogeli]k den knaap ook maar eer.ig begrip van lezen en schrijven bij te brengen. Waar in het ouderlijk huis teruggekeerd, maakte hij zich voor zijn vader onmisbaar, door als levend notitie-boekje op te treden. Met een nooit falende zekerheid gaf hij alle gewenschte inlichtingen uit het verleden. Vreemder is, oat Karl ook rekenkunsienaar is ofschoon feij in het geheel niet rekenen kan. Slechts enkele doodeenvoudige verme- nigvuldigingen kent hij, omdat hij ze van buiten heeft geleerd, maar van rekenen is geen sprake. Toch weet Karl Seisler te vertellen, op welke dagen de data van de jaren 1916 tot 1941) valler.. En hij geeft het antwoord op de vraag op welken dag bij v. 17 September 1938 £al valien onmiddellijk. zonder zich ooit te vergissen. Urenlang houdt hij het vol op dergelijke vragen te antwoorden, hij toont geen vermoeidheid maar schept groot ge- noegen in het spel. Nu is het natuurlijk inogelijk uit te reke nen op welken dag 17 September 1938 zal valien, maar daar is toch wat tijd voor noo dig. Karl Seisler antwoordt binnen de se- conde en kan, zooals gezegd, niet rekenen. Men neemt aan, adt Karl's onderbewustzijn werkt en dat dit de resultaten vasthoudt en dit alles op een ongekend snelle en accurate wijze. Want uit k a lenders kan h;" de data niet leeren. in de eerste plaats omdat hij niet lezen kan en in de tweede plaats, omdat er geen kalenders bestaan van alle jaren tot 1940. De doctoren weten met het geval geen raad. KANKER BIJ PLANTEN. Te Berlijn worden in het biologisch Rijks- instituut culturen gekweekt van „bacterium tumefaciens". Met die „kankerbacterien" worden onlangs door leutschlander en Kro- nenberger proeven genomen op planten en wel op pelargonia. Twintig vhn die planten werden met de kankerbacterien geinfecteerd, en elf ervan, dus 55 procent, werden ziek. De planten met tumors bleven in groei achter en stierven eerder dan de gezonde planten. Of de gezwellen der planten echter kanker zijn of slechts gewone woekeringen, kan nog niet worden vastgesteld. EEN GROT ONTDEKT. Te Jusseron in het aan Savoye grenzend departement van de Aim hebben vijf jongelie- den, nadat zij eerst met touwen waren afge- daad. in een diepen put zonder water en na dat zij beneden een lange nauwe gang van 120 M. waren doorgegaan, die met stalac- tieten was behangen, een grot ontdekt, be- staande uit vijf groote en hooge ruimten waar de stalactievorming zeer opmerkenswaar- dig was. Men zal de exploratie verder voort- zetten. Verwacht wordt, dat de gang nog naar verder gelegen ruimten zal voeren, die zich uitstrekken onder het op een hoogte ge legen oude kasteel van Jusseron.. UITBUITING VAN NATUUR- KRACHTEN. De Fransche geleerden George Claude en Boucheron hebben voor de physische afd. van de Academie van Wetenschappen te Parijs experimented aangetoond, dat het tempera- tuursverschil van boven en onderwater in tropische zeeen te benutten is als motorische kracht. Het lauwe-oppervlaktewater is onder lucht- drukvermindering tot koken te brengen. Door Helt Cij pijn in ■Tlljjf en lendenen verdrijft de pijn het toepassen der warmtegraadverschillen ontstaat een kracht waarmede turbines zijn aan te drijven. Het arbeidsvermogen van het aldus toegepaste zeewater komt overeen met de energie die er aan ontleend kan worden, wanneer dit water zou valien van een hoogte van 100 meter. Deze enorme energie is onge- limiteerd aan de zee te onttrekken en wel a raison van 400.000 Kilowat+s per 1000 kub. meter warm en koud zeewater. KORTE BERICHTEN. - In den Belgischen ministerraad van Maandagavond heeft de Belgische minister van de Schatkist, Francqui, zijn besluit mede- gedeeld. om gezondheidsredenen als zooda- nig af te treden. De Hongaarsche graaf Teleki heeft be sloten zich uit het politieke leven terug te trekken. In een afscheidsrede zeide hij, dat de regeering ongelijk heeft de valsche francs- affaire van zooveel belang te achten. De afgevaardigden van 48 Belgische m'ijnwerkersvereenigingen hidden Maandag «een vergadering te Jolimont. Er werd met al gemeene stemmen besloten geen verlengmg van den werkdag met een half uur te aan vaarden. Naar uit vertrouwbare bron verluidi zal de Mexicaansche regeering in antwoord op het protest der VereenDde Staten tegen de Mexicaansche olie- en landwetten voor stellen het geheele geschil aan het Haagsche Arbitragc-hof te onderwerpen. Uit Geneve wordt aan't „Berliner Ta- gcblatt" gemeld, dat verwacht wordt, dat de eccnomische wereldconferentie in Mei bijeet: geroepen zal worden. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaansche minister van financien, Mel lon, medegedeeld heeft, dat het begrootings- overschot in het volgende fiscale jaar ge- raamd wordt op meer dan 500 millioen dol lar. De inkomstenbelasting zou dan met 15 pet. kunnen wordm verlaagd. De Mexicaansche generaal Rasca is uit Europa teruggekeerd, waar hij speciale ma chines heeft gekocht voor de fabricage van wapens. Hierdoor zou Mexico voor zijn wa- pencn onafhankelijk worden van het buiten land. Door de instelling van een regelmatigen Duitsch-Italiaanschen vliegdienst in het ko- mende voorjaar hcopt men het traject Ber lijnRome biniren 14 uur af te leggen. (butien veruni woordeluktieid van de Ktduc- tie. De opname in deze rubriek bewijsl geens- zins dat de redactie er mede instemi.) DE FINANCIEELE GEZONDHE1D VAN HEILOO EN HET RAAD- HUISADRES. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het artikel van den heer Smits in Uw olad van 15 dezer, verzoek ik U mij eenige ruimte in Uwe courant te willen verstrekken. De mededeeling van den heer v. d. Vail, dat de financieele toestand onzer gemeente kerngezond is, had ook mijne aandacht ge- trokken De belastingbetalende inwoners van Heiloo zullen ongetwijfeldi deze mdeedeeling met groot genoegen gelezen hebben, want het is natuurlijk niet aan te nemen, da't de heer v. d. Vail een zoodemige uitlating zou doen, indien Z. E. niet overtuigd was, dat onze gemtente-financien inderuaad kernge zond zijn. De opmerking van den heer Opdam, dat we niettegenstaande de vergrooting van het zielenaantal met f 7500.zijn ach- teruitgegaan is zeker als een uitwas van die gezondheid te beschouwen. Hoe dit ook zij, er zal binnen niet al te langen tijd wel blijken hoe die gezondheids- toestand nu inderdaad is. Is de opvatting van den heer v. d. Vail juist, dan zal zeker voor de rente en aflossing van het nieuw te bouwen Raadhuis geen extra-beroep bij sup- pletoire begrooting op de belastingbetalers behoeven te worden gedaan en worden we wellieht het volgend jaar weer verblijd met de mededeeling, dat het vermenigvu'etigings- cijfer, dat in 1926 van 1,6 oip 1,8 werd ge bracht, weder op 1,6 kan worden terugge- bracht. Is dit echter niet mogelijk, dan geef ik maar liever de voorkeur aan de financieele gezondheid onzer gemeente, zooals deze was voor de verhooging van het vermenigvuldi- gingscijfer, hoe kerngezond meneer v. d. Vail de hitidige situatie dan ook mag betite- ten. Na de rede van den heer v. d. Vail vond meneer Vrijburg 't, blijkens het raadsverslag in Uw blad van 4 dezer niet noodig bij de Begrooting een algemeene beschouwing te houden, maar toch zat er bij Z. E. nog iets en dat moest er uit. Het waren wel ouwe koeien, maar dat was zeker minder, het algemeen belang eischte schijnbaar. dat Z. E. sprak, dus naar voren er mee. Dat Raadhuis-adres zie je, dat was zeer oujuist. Het mitrailleurvuur dat bij de behande- ling van het bedoelde adres in den Raad was aangewend, was blijkbaar nog niet voldoen- de geweest, dus achtte meneer Vrijburg het zeker noodig nog enkele schoten uit een dikke Bertha tot besluit te geven. De secuurste weg is toch ook maar het beste Men kon anders nooit weten of bij de a.s. gemeenteraadsverkie- zing nog enkele fragmenten van dat gehate adres ronddwarrelden tot schade voor zijn zeteltje. De Grondwet kent aan iederen Staatsbur- ger het recht wel toe van petitionnement, maar wanneer men in Heiloo van dat recht wenscht gebruik te maken, is groote omzith- tigheid wel aanbevelingswaardig, want an ders schopt men licht tegen de bijenkorf. Ik kan meneer Vrijburg mededeelen, dat ik na behandeling van het adres in casu tot het Gemeentebestuur van Heiloo het verzoek gericht Neb, om mij op grond van het bepaal- de in art. 72 der Gemeente wet een afschrift van het betrefrkelijk Raa'cfsbesluit te verstreh- ken, alsmede copie van het dienaangaande uitgebrachte prae-advies. Toen ik mij daarna persoonlijk aan de gemeente-secretarie vervoegde om de ge- vraagde bescheiden in ontvangst te nemen, werd mij eerst door den heer Burgemeester en daarna door den heer Secretaris medege deeld, dat mijne aanvrage nog moest worden behandeld, doch dat mijc verzoek om af schrift van het prae-advies zeer waarschijn- lijk niet zou worden ingewilligd. Bij schrijven van 2 September j.l. deelde de heer Burgemeester op mijn verzoek 0. m. het voTgende mede: „In antwoord op Uw schrijven van 23 „Augustus j.l. heb ik deeer U te berichten, ,,dat artikel 72 der Gemecntewet alleen „van toepassing is op raadsbesluiten, zon- „der meer. Een prae-advies valt daar niet „onder, zoodat een afschrift van dat stuk „niet verkrijgbaar is." Hieruit blijkt dus wel voldoende, dat ons Gemeentebestuur in deze nog een geheel an- der standpunt inneemt, dan bijv. dat van Alkmaar, waar, naar ik meen, meermalen vo6r de behandeling in den Raad de prae- adviezen door middel van de plaatselijke bladen den ingezetenen worden bekend ge maakt. Op dit terrein houdt ons Gemeentebestuur zich blijkbaar nog bij zijn oude broekje en past nog niet de nieuwe kleedij toe, welke de heer v. d. Vail op zicht heeft gegeven. Bij het vorenbedoeld ondernoud deelde ik den heer Secretaris mede, dat ik het prae- advies verzocht omdat ik de juiste bewoor- dingen wilde kennen waarmede het Raad- huisadres was bestreden. Ik deelde daarbij toen tevens mede, dat de in het adres ge noemde schuldenlast ongewijzigd was over- genomen uit het Provincial Jaarboekje 1926 en indien deze cijfers als onjuist werden gekwalificeerd, ik mij ter zake zou wenden tot den heer Commissaris der Koningin in deze provincie daar dan n.m. die cijfers be- hoorden te worden gerectificeerd. De heer Secretaris anhvoordde m'q daar op, dat de cijfers als zoodanig wel juist wa ren, doch dat de cijfers in't adres weergaven den toestand op 1 Januari 1925, zonder het bezit te noemen en het prae-adVies aangaf den toestand op 1 Januari 1926. Dat ik mij van de cijfers op 1 Jan. 1925 moest bedienen was natuurlijk logisch, daar de toestand op 1 Jan. 1926 eerst op 1 Januari 1927 wordt gepubliceerd. Waar de heer Vrijburg nu andermaal komt vertellen, dat het adres zeer onjuist was, ver- meen ik goed te dtoen het vorenstaande ter kennis te brengen. In het tegenovergestelde geval had ik de kwestie laten rusten. Ik betuig U mijn beleefden dank. mdmheer de Redacteur, voor de verstrekte ruimte. Hoogachtend, Uw dw. H. BAKKER. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Batoe (uitr.) 16 Nov. te Sabang. Boeroe 15 Nov. v. Amst. te Hamburg. Riouw (thuisr.) 15 Nov. v. Colombo. KON. HOLL. LLOYD. Drechterland 15 Nov. v. Amst. te B.-AyreS Zeelandia (thuisr.) 15 Nov. v. Santos. KON. NED. STB. MIJ. KON. WEST IND. MA1LD. Astrea 13 Nov. v. New York n. Venezuela. Berenice 15 Nov. v. Cavalla n. Salonica. Erato, Stettin n. Ainst., 15 Nov. v. Brunshut- iel. Hebe 16 Nov. v. Hamburg te Amsterdam. Nero, Amst. n. Danzig. 15 Nov. v. Holtenau. Neptunus 15 Nov. v. Bari n. Cepholonia Orestes 15 Nov. v. Algiers te Smyrna. Perseus 15 Nov. v. Amst. te Kopenhagen. Saturnus 15 Nov. v. Bourgas te Varna Strabo 16 Nov. v. Kopenhauen te Amst. Van Rensselaer 13 Nov.. v. Cristobal n. Ptjer- to Colombia. - Eos 16 Nov. v. Amst. n. Barcelona. Iris 16 Nov. v. Amst. te Stettin. Margaretha, Stettin n. Amst., 16 Nov. v. Cut- haven. Stella 15 Nov. v. Villagarcia n. Vigo. Zeus 16 Nov. v. Malta n. Amst. ROTTERD. LLOYD. Insulinde (thuisr.) 15 Nov. v. Sabang. Sitoebondo (thuisr.) 16 Nov. v. Londen. Tjerimai (thuisr.) 16 Nov. v. Port Said. JAVA NEW YORK LIJN. Bintang 15 Nov. v. Java te New York. Veendijk New York n. Java, 15 Nov. v. Nor fclk. HOLLAND WEST AFRIKA LIJN. Haarlem 15 Nov. v Amst. te Hamburg. STOOMV. MIJ OCEAAN. Eurymedon v. Batavia n. Amst., 15 Nov. v. Port Said. KON. PAKETV. MIJ. Cremer v. Amst. n. Batavia, 15 Nov. te Port Said. Stagen 15 Nov. v. Bangkok te Batavia. HOLLAND AMERIKA LIJN. Beemsterdijk 16 Nov. v. Galveston te Roft. Drechtdijk Pacifickust n. Rott. 15 Nov. Los Angeles. Eemdijk Pacifickust n. Rott., 13 Nov. te Cristobal. Maasdam New Orleans n. Rott., 15 Nov. te Havana. Rijndam (ioeristenvaart) 13 Nov. v. Moji. Volendain 16 Nov. v. New York te Rotterdam. I.ochkatrine 15 Nov. v. Rott. te San Fran cisco. HOLLAND AFRIKA LIJN. Heemskerk (thuisr.) 14 Nov. te Genua. Java 13 Nov. v. Mosselbaai n. Port Elisabeth Nijkerk 13 Nov. v. Mozambique n. Dar-es- Saiaam. S.alabangka (thuisr.) 14 Nov. v. Mombassa n. Port Sudan. Jagersfontein (uitr.) 16 Nov. to Port Said Nias (uitT.) 16 Nov. v. Dar-es-Salaam. Randfontein (thuisr.) 16 Nov. te Cardiff. ROTTERD. ZU1D AMERIKA LIJN. Aldabi uitr.) 14 Nov. te Montevideo. EMZETCO LIJN. Jonge Jacobus, 14 Nov. v. Valencia n Car- thagena. HOLLAND BRITSCH INDIE LIJN. IJseldijk (thuisr.) 16 Nov. .te Antwerpen. Hoogkerk 14 Nov. v. Bombay te Karachi. Schiedijk (thuisr.) 15 Nov. v. Colombo. Sommelsdijk (uitr.) 14 Nov. v. Suez. HOLLAND AUSTRALIE LIJN. Abbekerk 15 Nov. v. Hamburg n. Rott. i—b—qpaaeawp—a— Blijfdaarmee loch niet loopen. Akci'i Kloosterbalscm zal Uw p!)n onmiddcll! U tot bedarcr. brengen, U snel behaaglijke verlichting, kalmte en rust bezorgen.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7