Alkmaarsche Courant Een speelbal der fortuin. KEUII.LETON. Het communisfisch complot op Java. Don'jprdag 18 November Uit ©rr/e Staatamachine. 'M Bo. 272. 1926 Honden. Acht en Twintigsfa 'aargang. De Raad van State. Ieder wetsontwerp, dat bij de Tweede Kamer wordt ingedLnd, bevat dezen regel: gehoord den Raad van State. Uit deze zin- snede blijkt reeds, dat de Raad van State in ons staatkundig leven geen geringe beteeke- nis heeft. Het is over dit hooge college, dat we onze lezers nader willen inlichten. Het bestaan van dezen raad ligt vast in artikel 74 van onze Grondwet, dat zegt: Er is een Raad van State, welks samenstellingen bevoegdheid worden geregeld bij de wet. In December 186i verscheer de wet regelende de samenstellrag en de bevoegdheid van den Raad van State, we Ike wet nadien verschillen- de malen werd gewijzigd en aangevuld. Wan neer we een duidelijke definitie willen geven van dezen raad, dan zouden we dit willen seggen: hij is ae verantwoordelijke raad- gevet van de regeering. Toen de Koning nog persoonlij'k regeerde en er geen ministerieele verantwoordeiijkheid was, had de Raad van State een buitengewoon groote verantwoor deiijkheid en zeker veel meer invloed dan in den tegenwoordigen tijd. Hij was toen, wat men noemt, Kroonraad. Toen was ook het karakter van dit college een heel andere dan het tegenwoordig heeft. Men begrijpt, dat het bestaan naast elkaar van een onverantwoordelijk en verantwoor- delijk college niet bestaanbaar is. Immers de ministers vormen samtn een verantwoorde- lijk college. Daarom gaan de adviezen van den Raad van State niet naar de kroon alleen, maar naar de kroon en de ministers. De voorzitter van den Raad van State is de koning{in), maar het voorzitterschap wordt in de practijk waargenomen door den vioe-voorzitter, welke evenals de andere (veer- tien) leden door den koning(in) worden be- noemd, terwijl bovendien nog evenveel, n.l. vijftien, Staatsraden in buitengewonen dienst kunnen worden benoemd De voorwaarden, waaraan volgens de wet iemand voldoen moet om lid van den Raad van State te kun nen worden, zijn: Hij moet Nederlander wezen, minstens vijf en dertig jaar oud en in het voile bezit van burgerlijke en burger- schapsrtchten zijri. Maar men beseft, dat men ook nog wel aan andere eischen moet vol doen. De wet kent echter nog andere leden en wel: de Prins(es) van Oranje, die den acht- tienjarigen leeftijd heeft bereikt, heeft suo jure in den Raad zitting, bovendien kunnen ook andere prinsen van het Koninklijk Huis zitting in den Raad verkrijgen, maai daar- voor is noodig een Koninklijk besluit. Hun kan of een beslissende of een adviseerende stem worden toegekend Omtrent de Staatsraden in buitengewonen dienst wordt verder in de wet gezegd. dat ze gekozen worden uit degenen, die bewijzen hebben gegeven, hetzij van bekwaamheid in zaken van wetgeving of bestuur, hetzij van bijzondere bekendheid met de aangelegen- heden van de kolonien en bezittingen van den Staat in andere werelddeelen, Morr.eniee! zijn er vijf zulke Staatsraden in b d. Zij worden opgeroepen om deel te nemen aan bepaalde werkzaamheden van den Raad en hebben als- dan evenveel rechten als de gewone leden Het salaris van de gewone leden bedraagt: voor den vice-president f 13 500 en voor de leden f 8500, terwijl die leden, welke deel uitmaken van de cofninissie voor de geschil- len van bestuur. een extra toelage ontvan- gen van f 1500 De buitengewone leden ont- vangen geen salaris, eventueel alleen reis- en verblijfkosten Er zijn verschillendt functies, welke onvereenigbaar zijn met het lidmaat- schap, terwijl bepaeld is. dat de leden moe- ten woren in den Haag Merkwaardig is de bepaling, dat de vice-voorzitter de to'estem- mintr der Koningin vragen moet om zich uit den Haag te verwijderen, terwijl de leden die toestemming moeten vragen aan hun vice- voorzitter. terwijl voor een buitenlandsche reis de toestemming door alien aan de Koningin moet worden gevraagd en de bui- tengewone leden hetzelfde moeten doen, wan- neer ze langer dan veertien dagen buiten Nederland willen veitoeven. We gaan over tot een bespreking van de werkzaamheden van dit hooge college van staat De leden worden verdeeld over tien af- deelingen. negen daarvan loopen parallel met de negen departememten. terwijl de tiende „afdeeling voor geschilUn van bestuur" Caf deeling contentieux) genoemd wordt. Deze afdeeling bestaat uit den vice-voorzitter en vier andere leden De regeering moet het Naar het Engelsch van Rafael Sabatim. Geautoriseerde vertaling van A. T. 43' j-en weg, een eenvoudige en directe weg was er, dien hij lang geleden zou genomen hebben, als hij niet zoo lafhartig aandacht geschonken had aan de waarschuwing van Etheredge. In zekeren zin begunstig-de het sluiten van de schouwburgen dezen weg, en ontnam er eenige van de gevaren aan, geva- ren, die in geen geval zwaar gewogen zou den hebben bij zijn Genade van Buckingham, gewoon las hij was, te spotten over alle wet- ten, behalve die van zijn eigen wenschen. Hij nam eindelijk een besluit en zond om den slimmen Bates, die de majordomus van Wallingford House was. Hij gaf hem eenige bevelen waarvan Bates niet de geheele beteekenis begreep ten opzichte van een huis. Dat was de Maandag van de week, waarin Zaterdag de schouwburgen moesten gesloten worden. Het was dezelfde dag, dat Holies overhaast uit de Harp vcrtrok. Dinsdagmorgen kon de uitstekende en vin- dingrijke Bates zijn meester zeggen, dat hij juist zulk een huis gevonden had, als zijn Ge nade verlangde maar, waarom zijn Gena de het verlangde, kon Bates in het minst niet vermoeden Het was een vrij ruime en uit- muntend ingerichte woning in Knight Ryders advies van den Raad van State lnwnraen met betrekking tot alle wetsontwerf>en, welke uitgaan van de SL.ten-Generaal of van den Koning, tot alle algemeene nwatregelen van besruur, tot de weigering van goedkeurfug van provinciate verordeningen en ten slotte tot de vernietiging var besiujten der Provin cial of Gedeputeerde Staten of van plaatse- lijke verordeningen. Over alle andere aange- legenheden kan de regeering het advies van den Raad inwinnen. De adviezen worden voorloopig vastgesteld door iedere afdee ling, wie het aangaat, maar het slotadvies moet gegeven worden door den Raad als ge- heel, onder dit geheel wordt verstaan een vergaderin'g, waarin behalve de vice-voorzit ter nog acht leden aanwezig zijn. Maai niet alleen dat de Raad gevraagd, ook kan hij ohgevraagd advies verleenen. Volgens artikel 25 toch van de boven aange- haalde wet is hij bevoegd aan de kroon voor- drachten te doen omtrent onderwerpen van wetgeving of bestuur, waaromtrent hij het doen van voorstellen aan de Staten-Generaal of het uitvaardigen van algemeene maatrege- len van bestuur wenschelijk acht. Zoo ook kunnen de afdeelingen op zichzelf, wanneer een minister dat vraagt, dezen bewindsman van advies dienen in zaken van bestuur of wetgeving. Een bijzondere taak heeft deze Raad in ons regeerings-apparaat, wanneer het koninklijk gezag of de troonsopvolging niet meer nor- maal is. Immers, wanneer bij het overlijden des kor.ings geen bevoegde opvolger naar de Grondwet bestaat, worden de Staten- Generaal binnen vier naanden na het over lijden bijeengeroepen tot regeling dezer aan- gelegenheid. Die bijeenroeping geschiedt door den Raad van State, welke ook in dien tijd het koninklijk gezag uitoefent. Eveneens treeut de Raad in een bijzondere functie, wanneer de koning buiten staat ge- raakt om de regeering waar te nemen, dan moet deze Raad. binnen een bepaalden tijd advies in deze aangelegenheid uitbrengen. Een bijzondere plaats bekleedt in dit col lege de afdeeling geschillen van bestuur. Deze afdeeling behandelt als een rechterlijk college de bij haar aanhangig gemaakte ge schillen van bestuur Daaronder worden verstaan: de gesch'Tlen over het ten uitvoer leggen van een wet tusschen twee autontei- ten of tusschen autoriteiten en particulieren. Het gaat hier dus om de juiste toepassing van een testuursmaatregel. Dan zijn er dus twee partijen, een die den maatregel toepast en een, die met deze toepassing het niet eens is. In dergelijke gevallen richt zich dan een van beide tot de kroon om een uitspraak, dat is de uiteindeliike instantie. Deze afdeeling geeft dan aan de kroon een advies, maar de beslissing berust bij den koning, die echter ook met deze afdeeling van gevoelen kan verschillen en in dat g^val niet alleen de be slissing maar ook het advies van den Raad van State in de Staatscourant en het Staats- blad plaatst. Er was natunrlijk meer over dit hoo°e college van staat te vermelden, zoo over de werkwijze enz. enz., we meenen echter vol- doende over het voornaamste onze lezers te hebben ingelicht en eindigen met de mededee- ling, dat in de ma and April van het vol^end jaar ook Prinses Juliana lid van dezen Raad wordt, wanneer ze den achttieniarigen leef tijd zal hebben bereikt. Alsdan zal de geheele koninkliike familie lid van den Raad van State wezen. Het is niet onwaarschrnliik, dat de Koningin de vergadering, waarin haar doch- ter geTnstalWrd worden zal tot lid, zal presi- dneren, geliik Zii dat ook gedaan heeft. toen ^e Prins "'einsta'leerd werd, hetgeen tot dusverre de eenige maai geweest is. dat ze haar voorzitterschap effectief heeft bekleed. Binnenfiand EEN VERZUIM? Men meldt aan de N. R. Ct. De reizigers, die Woensdagmorgeh om 11 uur 24 met den trein uit Nijmegen naar Maastricht vertrokken zijn, hebben eenige be- nauwde oogenblikken doorgemaakt. Even voor het station Reuver voelde men den trein, die in voile vaart reed, slingeren en schok- ken, zoodat men niet anders dan een ontspo- ring verwachtte. De trein kwam evenwel zonder ongelukken te Roermond aan; in den restauratiewagen was aanmerkelijke schade aangricht, en het personeel verkeerde in ze- nuwachtigen toestand. Wij vernemen, dat 10 K M. voor het stati on Reuver de trein op een zijspoor werd ge- lied, en dat verzuimd was, den machinist daar kennis van te geven, zoodat deze met voile vaart was doorgereden. Op de klachten van de passagiers bij den chef te Roermond werd geantwoord dat de zaak onderzocht zou worden. Nader meldt men: Een wisselwachter heeft, hoewel beide lij- Street, pas open gekomen, omdat de bewo- ner naar buiten was gegaan uit vrees voor de pest. De eigenaar was een zeker koop- man in Fenchurch Street, die zeer blij zou zijn het huis op gemakkelijke voorwaarden te verhuren, in aanmerking genomen, hoe on- mogelijk het juist nu was, huurders te vin- den voor huizen in de stad of haar rechtsge- bied. Bates had zijn onderzoekingen met de noo- dige voorziehtigheid gedaan, zooals hij zijn Genade verzekerde, zonder te laten doorsche- meren, op wiens last hij handelde. Zijn Genade lachte hartelijk over die ver- zekering en over alles, wat Bates blijkbaar als zeker had aangenomen. „Je worcjt een zeer handige schelm in mijn dienst." Bates boog met iets van spotternij. „Ik ben blij, dat ik de goedkeuring van uw Ge nade verdien," zei hij droogweg- De kerel had een trek van grappige onbeschaamdheid, dien de Hertog verdroeg, misschien omdat niets anders mogelijk was tegenover iemand, die zoo intiem bekend was met zijn geweten. „Ja. Je bent een vertrouwbare schurk. Het huis is uitstekend, al had ik een minder volk- rijke buurt gewenscht." „A!s de zaken verder gaan zooals tot nu toe, zal uw Genade daarover niet te klagen hebben. De stad zal heel gauw de Ieegste plek van Engeland zijn. Reeds meer dan de helft van de huizen in Knight Ryder Street zijn leeg Ik vermoed dat uw Genade er niet over denkt, daar te gaan wonen." „Neen niet bepaald," zijn Genade fron- ste peinzend het voorhoofd. „Er is, hoop ik, ncn vrij warcn den trein over zijlijn ge- voerd; hij nad vergeten den wissel om te zetten. D trein had een vaart van ongtvter SO K M. OP EEN AUTO GESCHOTEN. Een nader onderzoek inzake den gesigna- leerden „aanval" te Arcen, op twee heeren uit Venlo, die gisternacht per auto den rijks- weg paseerden heeft aan het licht gebracht, dat de schoten gelost zijn door rijks-ambtena- ren, die controle hielden op frauduleus ver- voer. Toen de auto niet stopte bij het zwaaien van een roode vlag, werden twee schoten in de lucht gelpst. Van een overval of poging tot berooving is dus geen sprake. BRANDEN. Dinsdag is te Herpen (N.-Br.) de boeren- woning van den heer F. S. afgebrand. De oorzaak van den brand is onbe'kend. Verze- kering dekt de schade. Te Gulpen is gisternacht het huis van den heer E. tot den grond afgebrand. Te Gaanderen is Dinsdag de woning van. den land'bouwer E. geheel afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzeke- ring dekt de schade. EEN TEVEEL AAN GENEESHEEREN. De correspondent te Leiden der N. R. Ct. schrijft aan zijn blad: Reeds gedurende verscheidene jaren wiist prof. dr. P. C. T. van der Hoeven te Leiden op het feit, dat de steeds toenemende stroom van studenten in de medicijnen een te veel aan doktoren ten gevolge heeft. In den Geneeskundigen Gids van 21 De cember 1923 schreef deze hoogleeraar o.a., dat in het jaar 1891 op een bevolking van 5 millioen inwoners 19O0 medici gevestigd waren of wel 1 op 2630 inwoners. In 1921 waren in ons land met 6,778,500 inwoners 3463 huisartsen of wel 1 op 1950 inwoners. Tijdens een door prof. Van der hUeven een dezer dagen gegeven college, werd opnieuw de aandacht op het steeds toenemend aantal toekomstige medici gevestigd en de vraag werd gesteld, of er niets gedaan moest wor den, om dezen aanwas tegen te gaan. Bij het onderhoud, dat prof, van der Hoe ven zoo welwillend was ons toe te staan, wees deze er ons op, dat deze zelfde kwestie zich ook in het buitenland voordoet, in Duitschland, Rusland en Argentinie In het jaar 1900 waren in ons land met een bevo1- king van 5.100.000, 1837 artsen', van wie naar schatting 1500 practiseerend of wel 1 arts op 3400 patienten, in 1925 bij een be volking van 6,800.000 inwoners waren er 4032 artsen, wie ongeveer 3500 practisee- ren of wel 1 arts op 1942 patienten. Neemt men bij deze getallen in aanmerking dat er in 1900 849 vroedvrouwen waren en het aantal verlossingen 958.000 bedroeg, dan komt men op een aantal verlossingen van 67 per verloskundigedoch 25 jaar la ter, in 1925, waren er 942 vroedvrouwen, 161,000 verlosingen, hetgeen neerkomt op 36 verlossingen per verloskundige. Een en an- der na berekening van het aantal specialis- ten uit bovengenoemde cijfers, die bij benad- ring genomen zijn. Naar aan'eiding van de opmerking op het college van prof. Van der Hoeyen, heeft de studentencommissie uit de medische fa- culteit, bestaande uit eenige hoogleeraren en eenige studenten deze kwestie nader onder het oog gezien en zullen binnenkort bespre- kingen worden gehouden of en hoe ook hier stappen genomen zullen worden om tot be- perking van het aantal aankomende medici over te gaan. Deze toeneming blijkt ook duidelijk uit het aantal medische studenten, dat in 1900 1287 bedroeg tegen 2256 in 1925. HET NEDERLANDSCH— BELGISCHE VERDRAG. In de algemeene vergadering van de pro- vinciale federatie Zuid-Holland van den Vrijzinnig-Democratischen Bond is met alge meene stemmen en onder applaus der verga dering de volgende mode aangenomen: De federatie Zuid-Holland, enz. kennis genomen hebbende van de behandeling van het Nederlandsch—Belgische tractaat in de Tweede Kamer; betreurt het ten sterkste, dat deze de motiet-Marchant niet aanvaard heeft; brengt een woord van dankbare hulde aan de vrijzinig-democratische Kamerfractie, speci- aal aan mr. Marchant; spreekt de stellige verwachting uit, dat de Eerste Kamer het verdrag zal verwerpen, en gaat over tot de orde van den dag. Adres van Leidsche studenten. 248 leden van het Leidsche Studentencorps hebben het volgende adres aan de Eerste Kamer verzonaen: De ondergeteekenden, alien oudere leden van het Leidsche Studentencorps, gevoelen zich gedrongen, aan u hun meening kenbaar te maken inzake het Nederlandsch-Belgisch verdrag. geen besmetting in de straat?" „Nog niet. Maar zij hebben er groote angst voor, zooals overal in de stad. Die koopman in Fenchurch Street deed geen moeite de ge- dachte te verbergen, dat ik gek was, om in de zen tijd een huis in Londen te zoeken." „Nu, nu!" Zijn Genade sloeg verachtelijk de gedachte aan vrees af. „Die burgers ma ken door hun angst, dat zij de pest krijgen. Het is juist van pas. Het zal maken dat de menschen zich niet met de zaken van hun bu- ren bezig houden. Ik verlang niet bespion- neerd te worden in Knight Ryder Street. Mor- gen, Bates, moet je naar dien koopman toe gaan en het huis huren en je moet het huurcontract op je eigen naam laten zetten. Je begrijpt het? Mijn naam moet niet ge noemd worden. Om vragen te vermijden, moet je hem dadelijk zes maanden huur voor- uit geven." Bates boog. „Uitstekend, uwe Genade." Zijn Genade leunde achterover in zijn groo- ten stoel, en keek zijn dienaar aan met half gesloten, half lachende oogen. „Je hebt natuurlijk geraden, met welk doel ik dat huis wil hebben." ,Ik zou nooit naar een doel van uw Genade durven raden." „Hetgeen beteekent, dat mijn doel je ver- baast. Dat is een bekentenis van domheid. Je herinnert je de kleine komedie, die we een maand geleden speelden ten behoeve van juf- frouw Farquharson? „Daar heb ik alle reden to£ M'n beenderen doen nog pijn van de slagen die ik kreeg. Het was zeer realistisch spel van de vervloekte Fransche lakeien van uw Genade." Zij hebben dit tot nu toe met gedaan, omdat zij overtuigd waren, dat nimmer de Neder- landsche volksvertegenwoordiging bereid zou zijn, een dergelijk tractaat goed te keuren. De goedkeuring door de Tweede Kamer geeft hun echter aanleiding, om hun meenimg te doen blijken, in de hoop, dat dit eenigszins zal mcgen bijdragen, om goedkeuring ook door de Eerste Kamer te voorkomen. Zij achten dit tractaat voor Nederland on- aannemelijk, omdat het voor Nederland groote politieke en economische nadeelen en gevaren, en zelfs vernederende bepalingen brengt, welke zij meenen hier niet nader te moeten uiteenzetten na de uitvoerige betoo- gen, die hieromtrent door anderen reeds zijn gehouden. Indien een goede verstandhouding tot Belgie, welke ook ondergeteekenden ten zeerste wenschen, concessies zou eischen, dan meenen zij toch, dat concessies, als in dit ver drag gedaan, veel te vergaan. Met nadruk willen ondergeteekenden erop wijzen, dat naar hun meening een goede ver standhouding tot Belgie door dit verdrag niet zal worden bevorderd. Immers meenen zij, dat de daarin vervatte onrechtvaardige bepalingen op den duur in Nederland wrok, in Belgie neiging tot nog verder gaande eischen zullen wekken. Hoe overigens de ont- wikkeling van het intemationale recht kan zijn gebaat door een tractaat, waarin de be- langen van een der partijen worden gene- geerd, kunnen zij niet inzien. Er is betoogd, dat verwerping van het ver drag een zeer ongunstigen, aanneming een zeer gunstigen invloed zou hebben. Onderge teekenden meenen echter, dat deze betoogen niet ter zake dienende zijn. Bij het treffen van een regeling, bestemd om in lengte van da gen te gelden, mag men de gevolgen van het feit der verwerping, respectievelijk aanne ming verwaarloozen. Deze gevolgen kunnen slechts korten tijd hun werking doen gevoe len, de gevolgen van het verdrag zelve zullen tot in lengte van dagen merkbaar zijn. Niettemin achten ondergeteekenden het ge wenscht, erop te wijzen dat de voorstanders van het verdrag zich van de gevolgen van aanneming of verwerping een geheel verkeer de voorstelling maken. Dat Belgie in aanneming een reden tot dankbaarheid zou zien gelooven zij niet, om dat men in Belgie, gelijk bekend is, het ver drag niet als een groot offer van Nederland beschouwt. En ondergeteekenden willen erop wijzen, dat men zich van ontstemmdng in Belgie over verwerping geen overdreven voorstelling moet maken, daar toch de be- langstelling voor dit verdrag in Belgie veel geringer is dan in Nederland. Op grond van wat zij na de beslissing der Tweede Kamer hebben waargenomen geloo ven ondergeteekenden, dat aanneming van het verdrag in Nederland slechts een opflik- kering van vijandschap tegen Belgie zou brengen. Zij meenen daarentegen, dat het Nederlandsche volk, door verwerping van het verdrag als het ware van een druk bevrijd, ten voile bereid zal zijn, tot Belgie toenade- ring te zoeken. Omdat zij van aanvaarding van dit trac taat niets anders dan nadeel verwachten, ver- zoeken ondergeteekenden u met den meesten nadruk, het wetsontwerp tot goedkeuring te verwerpen. Bij de toezending van dit adres meldt men aan de N. R. Crt., dat het werd samengesteld als een spontane reactie op de beslissing der Tweede Kamer. De handteekeningen werden van Vrijdagavoad tot Dinsdagmiddag ver- zameld op Societeit Minerva Indien alle leden (met uitzondering van de lste jaars), die plegen 'e societeit te bezoeken, het adres hadden geteekend, zouden er ongeveer 300 namen onder hebben kunnen staan. Een 20 a 30 tal leden weigerden echter, het stuk te tee- kenen, omdat zij zich onbevoegd ach'ten. Niet meer dan 5 tal verklaarde zich voorstanders van het tractaat. HERCLASSIFICATIE HULPPOST- EN TELEFOONKANTOREN. De Directeur-Generaal der posterijen- en Telegrafie heeft een regeling ontworpen, waarnaar de hulppost- en telefoonkanforen op het platteland, ingaande 1 Januari 1927, opnieuw zullen worden gerangsehikt naar den omvang van het verkeer. Naar aanleiding hiervan heeft den Neder- landschen Bond van Kantoorhouders bij den Post- en Telegraafdienst een uitvoerig gedo- cumenteerd adres aan Zijn H. E. G en de Commissie van Overleg voor het P. T. T. bedrijf gezonden. In dit adres wordt met erkenning van de voorgestelde ondergeschikte verbeteringen in het huidige class.'ficatiestelsei er op ge- wezen, dat de ontworpen regeling een indi- recte verkapte salarisverlaging is van ge- nr'ddeld minstens 1214 pCt.dat hierdoor de totale salarislast van de ruim 1000 kan- „Dat vond de dame niet. Ten minste het overtuigde haar niet. We moeten het dit maai beter doen." ,,Ja, uw Genade." Er klonk eenige onzeker- heid in den toon van den schurk. „We zullen een ernstiger klank in de kome die brengen. Wij zullen de dame ontvoeren. Dat is het doel, waarvoor ik dat huis noodig heb." „Haar ontvoeren?" zei Bates, en zijn ge- laat werd plotseling zeer ernstig. „Dat eisch ik van je, mijn goede Bates „Van mij?" Bates hijgde. Zijn gelaat werd lang, en zijn wolfsmond viel open. „Van mij, uw Genade?" Het was heel duidelijk, dat het vooruitzicht hem bang maakte. „Zeker. Verbaast je dat zoo?" „Maar, uw Genade. Hethet is heel gevaarlijk." „Ba!" zei zijn Genade. „Men... kan er voor opgehangen wor den. „Och, die vervloekte dwaasheid van je. Op gehangen, als ik achter je sta?" „Daarom juist. Zij zullen nooit uw Genade durven ophangen. Maar zij moeten een zon- debok hebben, als er moeilijkheid komt en zij zullen uw werktuigen ophangen, ten einde den eisch van het volk om gereditigheid te bevredigen." „Ben je heelemaal gek?" „Ik heb niet alleen mijn vcrstand, uw Genade; ik ben ook slim. En als ik het wa- gen mag, uw Genade te raden „Dat zou inderdaad aanmatigheid zijn, jij onbeschaamde schurk!" De stem van den Hertog verhief zich, zijn voorhoofd toonde GOEDE RAAD IS DUUR! ADVERTEERTIN DE ALKMAARSCHE COURANT aiill ■lid toorhouders in Nederland met meer dan 150000 per jaar in de toekomst verminderd zal worden. Zelfs hulpkantoren le klas zouden hier door tot de 3e en 4e klas teruggebracht wor den. Daar het de bedoeling van de Regeering niet kan zijn, na de algemeene salarisverla ging van 1925 op deze groep van platte- landsambtenaren nu weer een incidenteele salarisverlaging toe te passen, dringt deze organisatie er met klem op aan dit ontwerp niet ongewijzigd in te voeren. Uit Batavia wordt d.d. 17 November ge- meld: Jn den Volksraad heeft mr. Schrieke gezegd, dat de regeering zoodra zij over meer gegevens beschikt, niet zal nalaten, den Volksraad een omstandiger uiteenzetting van zaken te geven; de regeering grijpt deze ge- legenheid aan om uiting te geven aan haar innige deelneming met het lot van de geval len slachtoffers van misdadige aanslagen, en met dat van hun nagelaten betrekkingen. Mr. Schrieke voegde hieraan toe een woord van warme hulde voor alien, hoog en laag, die meer dan hun plicht hebben gedaan tot be- veiliging van de gemeenschap in deze moei- liijke, veeleischende dagen. Hij zeide over tuigd te zijn, met deze woorden de tolk te zijn niet alleen van de ingezetenen van West- Java, maar ook van de andere deelen van Indie, bij wie het vertrouwen bevestigd moge worden, dat pogingen tot gezagsaanranding, speciaal zooals gedaan in den nacht van 12 op 13 November, door groepen misdadi gers, bij voorbaat tot mislukkig zijn ge- doemd, omdat het gezag over voldoende macntsmiddelen beschikt en deze op de juiste wijze hanteert, ten einde den toestand mees ter te blijven. Mr. Heijtzell de Wilde sloot zich uit naam van den Volksraad aan bij de hulde van de regeering over de lofwaardige houding van bestuur, politic en leger. Een beroep van de "regeering op steun en medewerking van den Volksraad zal niet tevergeefs gedaan worden. De Volksraad. Uit Batavia meldt men d.d. 17 November: In den Volksraad heeft mr. Schrieke bij het antwoord van de regeering op de alge meene beschouwingen gezegd, dat de regee ring elke aanleiding tot non-cd&peratie tracht weg te nemen. De kwestie van het vertrouwen van de bevolking is met wisselende inzich'ten van leden van den Volksraad niet van de baan, maar moet in een anderen vorm aan de orde komen, namelijk bij het beantwoorden van de vraag: hoe kweeken wij dat vertrou wen aan! De regeering beschouwt de ver- schillende klachten over het optreden van de politie Van zeer gewichtig belang. Binnen kort zal een nieuwe aanschrijving gericht worden, waarin het standpunt zal worden uiteengezet, dat landsdienaren tegenover in- landsche en Chineesche groepen van de be volking behooren in te nemen. De regeering zal meer dan thans geschiedt, gekend wor den in het instellen van politieke vervolgin- gen. De regeering stelt in uitzicht, dat eer- lang maatregekn genomen zullen worden tot bevordering van een nauw contact van het inlandsche bestuur met de bevolking, in het bijzonder met de bedoeling, de bestaande grieven beter te leeren kennen en begrijpen en ze, zoo mogelijk weg te nemen. De regee ring wenscht alle ambtenaren vrij te laten in hun politieke overtuiging en in hun poli- diepe rimpels. „Ik geloof, dat je vergeet, wie je bent." „Ik vraag uw Genade vergiffenis." Maar hij ging toch verder. ,Uw Genade weet mis schien niet, hoe groot de paniek in de stad is over de pest. Overal klinkt de kreet, dat het een bezoeking is, die door de zonden var. het Hof is uitgelokt. Dat hebben de htiichelende afgescheiden predikers rondverspreid. En als dit, wat uwe Genade van plan is „Bij God," donderde Buckingham. ,,Maar je schijnt me ondanks alles, toch raad te dur ven geven." Bates zweeg, maar uit zijn geheele uiter lijk sprak verzet, toen hij zijn meester aan keek. Rustiger ging Buckingham voort: „Luister eens, Bates. Zoo wij aan den eenei kant slecht gediend zijn door de pest, worden wij er aan den anderen kant goed door ge diend. Juffrouw Farquharson te ontvoeren. terwijl zij in den schouwburg speelt, zou da delijk een geroep van moord en brand geven, dat tot ontdekking zou kunnen leiden en on- aangename gevolgen zou kunnen hebben. Maar de "lord-mayor heeft bevolen, dat Za terdag alle schouwburgen gesloten moeten worden, en daarom moet het gedaan worden Zaterdag na den schouwburg, dan wordt juf frouw Farquharson niet gemist, en geeft haar verdwijning geen aanleiding tot opwinding vooral in een tijd dat juist deze vrees voor de pest den menschen genoeg te denken geeft." (Wonit vervolgd) WfJ echter kunnen U een goeden raad ge ven, die absoluut niet duur la. Wanneer gl| merkt, dat het aantal uwer klanten steeds gelijk blljtt, geen voor. ultgang vertoont, dan Is dat een bewljs, dat uw zaak niet bekend genoeg Is. U zult dus meer reclame moeten gaan maken. Regel* matlg adverteeren is dan ook een eerste verelschte en we kun nen U daarom slechts met klem advlseeren:

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 5