m sfasyst 4fi ><y Ppovinciaal nieuws SHarktberichten Ingezonden stukken rug rheumatische pijnen Aspirin-Tabletten „<BayiH." in origineele verpakklng met den oranjen band. Masseert bovendien met Spirosal- DE STAKING DER BRITSCHE ji MIJNWERKERS. Het kolenuitvoerverbod. Dc Engelsche minister van mijnwezen zal een delegatie van mijneigenaars uit Wales ontvangen naar aanleiding van een verzoek om het kolenuitvoerverbod op te heffen. Te Cardiff is men van oordeel, dat d^ uit- voer waarschijnlijk weer spoedig wordt toe- gestaan. De stemmingen. De laatste berichten over de stemmingen van dem ijnwerkers in de districted zijn min der gunstig De Schotsche conferentie van mijnwerkers-gedelegcerden heeft naar ge- melci wordt met 57.000 tegen 12.000 stem- men, dus met vier tegen een, de voorstellen verworpen. De conference van delegeerden in Zuid Wales moet ze hebben verworpen metc-en merederheid van 79.000, dus met drie tegen een. In Northumberland moet bijna als een man tegen de vooistellen zijn gestemd Daarcn tegen is in Derbyshire een over- weldigende meerderheid vodr aanneming. In Lanchashire en Cheshire zijn 625 afdeelingen van def ederatie voor en 667 tegen de voor stellen. Intusschen hebben eergisteren 12.500 en gisteren 8500mijnweresr den arbeid hervat. DE AANSLAG OP PRIMO. De anarchist Domingo Masachs, de dader van den (mislukten) aanslag op Primo de Rivera, is tot 10 jaar gevangenisstraf ver- oordeeld. KRIJGT OOK PORTUGAL ZIJN MUSSOLINI? De Portugeesche premier, geneeraal Car- mona, is benoemd tot minister zonder porte- feuille en heeft de functie van hoofd van den staat op zich genoinen DE MILITAIRE CONTRoLE IN DUITSCHLAND. De besprekingen, welke op het oogenblik tuschcn Parijs, Londen en Berlijn worden gevoerd over Duitsehland's ontwapening, be- treffen hoofdzakelijk de maatregelen, welker uih'oerig als een voorname voorbereiding wordt beschouwd voor de terugtrekking deT intergealileerde controle-commissie. Er is evenwel reden aan te nemen, dat, voordat dit gebeurt, de Fransche regeering bet pan heeft besprekingen in het bijzonder met de Duit sche regeering te vceren, over den vorm van het Volkenbendstoezicht, dat deze contr61c zal vervangen. Bij de behandeling van de nog niet ten voile nagekomen punten van het program van DuitscbTnd's ontwapening, is, zooals men weet, ook ter sprake gekemen de nieu- we Duitsche HandCeiding voor het leger Uit den inhoud er van deelt de ..Daily Chro nicle" iets mede. De vroegere tegenstanders van Duitschland worden in dit boekie nog steeds den Feindbund bond van vijanden genoemd en een der .hoofdstukken beg in t met de volgend.e verklaring: Ofschoon Duitschland op het slagveld niet overwonnen werd, kon het den oorlog niet voortzetten, ten gevolge van de afval- ligheid ziiner geallieerden en vooral door de nithrngering van het vc>:k door een blokka- de, die in strijd was met alle internationale wetten. Den soldaat wordt voorts geleerd. dat Duitschland door de geallieerden bedrogen is en dat het dus het recht heeft herziening va nhet verdrag van Versailles te vragen, want Duitschland was gedwongen dit ver drag te aanvaarden. omdat het onmogelijk was zich te verdedigen tegen verdraaii'ng Als oorzank van den oorlog noemt bet boekje dan den Franschen wraaklust, de Russische zucht naar verovering en de Brit sche handelsbelangen. En er wordt dan verder gezegd: Een vrede d'e vier mil'ioen Dupitschers onder de heer- schaopij van Polen. Frankrijk, Denemarken en, Tsiecho-Slowakije nlaatsh vormt een schending van het zelfbeschikkingsnecht der Vol ken on bevnt het gif voor den oorlog. NAAR DE GROOTE COALITIE. Verschiilende Duitsche bladen beweren, dat de onderhandelingen tusschen de soc - dem. en de regeeringspartijen over een toe- treding der soc -dem. tot de coalitie reeds zijn oegonnen. Dit bericht is echter voorbarig. Naar het Hbl. verneemt, is er in de soc.- dem. riiksdagfractie een sterke strooming tegen de z.g. stille coalitie, welke het stand- Punt verteger.woordigt, dat men alles of mets moet hebben, m.a.w., dat de soc.-dem 700 zij niet in de a gee ring worden opgeno- men, weer in de opposilie diener; te gaan. De besprekingen tusschen de leiders der soc.- dem. en die der regeeringspartijen, weHicht ook met dr. Marx, zullen vermoedelijk eerst vandaag beginnen. DE ACHTURENDAG IN DUITSCHLAND. Het „Reiehsgericht" heeft een voor het geheele bedrijfsleven belangrijke beslissing genomen. rfet be;retr de foepassing van de verordenmg over den arbeidstijd van Dec. '23, welke den achturigen arbeid voorschiijft. De directeuren van het filiaal te Leipzig van een groote Bcrlijnsche bank waren wc- gens overtreding van die verordenmg aan- geklaagd, aangezien door hun toedoen 35 beambten in Jur.i '25 in overuren hadden ge- werkt. Hoi „Landsgericht" te Leipzig had de beklaagdcn vrijgesprokenhet nam aan, dat zij het overwent vrijwillig en onder „bij- zondcre omsiandigheden" hadden vcrricbt, hetgeen par. 11 van de verordenmg toestaat. Tegen die beslissing was het O. M. opge- komen, op grond, dat de beklaagden gewe- ten hadden, dat gegronde vrees voor de al- gemeene afvloeiing beslissenden invloed oefende op de beambten om den verlangden extra arbeid te verrichten. Di arbeid moet dus beschouwd worden verricht te zijn onder dwang. Het „Reichsgericht" heeft het vonnis van het „LandsgerichT' te niet gedaan en de zaak verwezen naar een ander college. EEN WEER GEelNDIGD INCIDENT. De Cubaansche gezant in Uruguay is 16 November teruggeroepen, waarschijnlijk we- gens de weigering van Uruguay om te ant- woorden op het verzoek van Cuba tot het ge- ven van ophelcering nopens een betoog, dat wo^dt toegeschreven aan den gedelegeer- de van Uruguay bij den Volkenbond, waarin hij vcrklaart dat de souvereiniteit van Cuba beperkt is uit hoofde van een permanent ver drag met de Vereenigde Stated. De gezant van Uruguay op Cuba bood excuses aan, die de regeering van Cuba als bevredigend aan- vaardde. Het incident is gesloten. De Cu baansche minster van Uruguay, die reeds op weg was naar Buenos Ares, cmtving instruc- ties om naar zijn post terug te keeren. DE BESPREKINGEN VAN ODESSA. Ruchdi Bey, de Trksche minister van bui- tenflandsche zaken, spreekt tegen, dat het te Odessa plaats gehad hebbend onderhoud met Tsjitserin, zijn Russischen collega, be- trekking- zou hebben gehad op een Aziati- schen Volkenbond. PANGALOS OVERGEBRACHT NAAR ATHENE. Gister is de vormalige Grieksche dictator, generaal Pangalos, onder escorts van het eiland Kreta naar Athene overgebracht, waar hij door het speciaie gerechtshof voor het onderzoek naar door nem tijdens zijn be- wind verrichte handelingen zal worden ver- hoord. Pangalos verklaarde, dat hij te Tthene on- middellijk zijn invrijheidstelling zal verlan gen, daar zijn arrestatie niet op wettig? wijze is geschied, doch uitsluitend plaats vond onder persoonlijke verantwoordelijkhcid van den huidigen premier Kondilis. De ex- dictator voegde aan zijn verklaring toe, dat hij, indien hij niet in vrijheid mocht worden gesteld, weigeren.zou voor het speciaie ge rechtshof eenige verklaring af te leggen „!k wijk slechts voor geweld", nidus Pan galos. En hij voegde er aan toe: 'ldien ik slechts een tiental gewapende man-en tot mijn beschikking zou hebben gehad, dan zou ik destijds mijn escorte hebben aangevallen DE DUITSCHE NATIONALISTISCHE BONDEN. Nu het einde schnijt te naderen van de militaire controle en Duitschland den tijd gekemen acht, in de plaats daarvan, voor de „oncierzoeken" door een Volkenbondscommis sie, welke wijziging in dai toestand als lo- gisch en uitvloeiscl van de politiek van Lo carno en Thoiry en Duitsehland's toetreding als gelijke tot den Volkenbond, reeds in De cember tijdens de Raadszitting haar beslag zou moeten krijgen, doet het tiubbel vreemd aan, dat de Duitsche Volkspartij, d. i. Strese- mann's partij, de hand beschermend uitstrekt boven de nreest extremistische rechtsradicale bonden, „Wiking" en „01ympia", die geheel op militaire leest geschoeid zijn en politiek gericth cp omverwerping van den huidigen staatsvorm. In een „vraag" in den Pruisichen Landdag protesteert z ijn 1 tegen het regeeringsme- morandum, waarin voor het drijven van bei- de bonden de uoodige bewijzen worden aan- gevoerd. De „Frankf. Ztg." wijst er op, dat er tuschen de Duitsche Volkspartij en de mi litaire bonden nog altijd contact bestaat en he: vraagt „hoe het mogelijk is, dat de rijks- minister van buitenlandsche zaken zulk con tact van de partij, waartoe hij behoort, nog altijd kan verantwoorden, en of het Strese- mann niet dubbel noodzakelijk voorkomt dui- delij khet woord te spreken, hetwelk reeds lang ,ter wille van zijn buitenlandsche poli tiek, van hem verwacht wordt." Dat bevrijdene woord zal moeten worden gesproken en dienen te worden gevolgd door daden, indien men althans werkelijk een ein de wil maken aan het nog altijd bestaande buitenlandsche wantrouwen. MET ZWARE KOORTS VOOR DE RECHTBANK. Bij de behandeling van het tweede proces- Kutisker wegens overtreding van de devie- zenverordening, is ook Kutisker zelf gehoord Op een brancard werd hij de zittingszaal in- gebracht. Toen hij naast den voorzitter den- zelfden rechter zag zittcn, die ook in het eer- ste proces bijzitter was, ging hij heftig te keer en ricp, dat die rechter hem onschuldig tot zeven jaar tuchthuisstraf had vercor- deeld. Hij wond zich zoo op, dat hij met mceite tot kalmte was te brengen. Op de vraag van den voorzitter verklaarde de riokter der Charite-gevangenis, dat Ku tisker 38,5 graden koorts had en wel ver- hoord kon worden. Opgewonden riepen de vrouw en de zoon van bekfaagde, dat hij wel 40 graden koorts had De dokter verklaarde, temperatuur bleek dat beklaagde indcrda.id 40 graden koorts had. Ete dokter verlkaarde, dat Kutisker een middel had om kunstmatig zijn temperatuur te verhoogen. Hij was er echter met achter gekomen op welke wijze. Kutisker ging heftig te keer tegen de „Cha- rite". ,,Men vermoordt mij daar!" riep hij. Na een korte beraadslaging werd de zitting geschorst en besloten, dat Kutisker tijdens het proces in de Moabit-gevangenis zou wor den cndergebracht. EEN WERVELSTORM IN DE VEREENIGDE STATEN. De oostelijke staten zijn geteisterd door een wervesltorm, die met een snelheid van 70 mijlcn passeerde, aanzienlijke schade aan de schecpvaart berokkende, de daken der huizen aan de kust afrukte. mijnen deed onderloo- DE YERSTANDI0E HUI8YROUW pen, het verkeer in de war stuurde en de tele- grafische communicaties, zoowel wat de landlijnen als de zeekabels betreft, verbrak. In het oostcn van Pennsylvania en in West-Virgini3, waar alle rivieren buiten haar overs zijn getreden, is de nood het hoogst. Spoorweg- en andere bruggen zijn weggesla- gen. In New Jersey heeft de wind de muren van een in aanbouw ziinden schouwburg met den grond gelijk gemaakt. In de stad New-York heeft het ook buiten- gewoon overvloedig geregend. Gemei'd wordt, dat tien personen gedood en vijf gewond zijn bij den storm. Een vaartuig met immigranten, op weg naar New-York, had zoozeer met wind en golven te kampen, dat het naar de aanleg- pier terugkeerde. EEN DUBBEL VERKEERSONGELUK. Ten gevolge van een botsing bij een spoorwegkruising bij Hendersonville tus schen den expresstrein van Cincinati naar New Orleans (in den Amerikaanschen staat Tennessee) en een automobiel werden zeven perscnen gedood en 25 gewond. Door de botsing zelf werden twee personen gedood en zes gewond en ontspoorde de trcin. Er werd ijlings hulp ontboden en spoOrweg- automobielen, die een ploeg arbeiders bevaf- ten tot't vrijmaken van den spoorweg en het verleenen van hulp, spoedden zich naar de plaais. Ddze automobieka kwamen echter in botsing; met hot gcvolg, dat vijf personen werden gedood en negentim gewond. KORTE BERICHTEN. De Britsche premier heeft in een scliriT telijk antwoord op een vraag in het. Lager- hius medegedeeld, dat hij, gezien de bezwa- ren, die er tegen zijn ingebracht, niet bereid is de kwestie van een Kanaaltunnel weer aan de orde te brengen. Een commissie, bestaande uit vijf libera- len, aanhangers van Lord Oxford, van Lloyd George en van hen, die in beiden geloovcn, is bezig een plan te ontwerpen dat tot ver- zoening van de beide fracties in de Engel sche liberate partij zal kunnen leiden Op grond van de nieuwep erswet is het Dutische b!ad „Der Handelskurier", het in Polen verschijnende orgaan der papier- en linnenindustrie, in verband met een artikel over de belastingpolitjek der regeering, in beslag genomen. Dgitsch-nationalen, socialisten en com- munisten zijn op verschillene punten van Berlijn slhags geraakt. Er heeft een aantal arrestees nlaafs gehad. -De legercommissie uit de Fransche Kamer besloot een missie naar het Rijnland te zenden om ter plaatse een onderzoek in te stelien naar de verschiilende militaire en po- litieke kwesties, verband houdende met de bezetting. De federatie Sokol deelt mede, dat het dit jaar te Praag gehouden congres, waar- aan 183.000 sokols deelnamen en dat bijge- woond werd door 718.000 toeschouwers, een actief van 6 millioen kronen heeft opgeleverd. Op 8 Nov. bedroeg het aantal werk- loozen in Engeland 1.563.000 of 3764 meer dan een week te voren. Op het station Faracani (Roemenie) heeft een botsing tusschen een personen- en een goederentrein plaats gehad, waarbij drie locomotieven en verscheidene wagens ver- nield werden. Twintig personen werden ge wond. Blijkens een bericht uit Toulon, wordt het gerucht, als zou een aanslag beraamd worden op de Fransch-Italiaansche grens, tegengesproken. De Fransche Kamer heeft de landbouw- begrooting aangenomen. Met 330 tegen 136 stemmen sprak de Kamer haar vertrouwen in de regeering uit, door op verzoek van Poincare ec i amendement te verwerpen strek- kende tot het verhoogen van het crediet voor een bcoaald hoofdstuk der begrooting. Bij het nemen van een straatbocht is te Berlijn een tram door een transportautomo- biel aangereden, met het gevolg, dat 18 per sonen verwond werden, van wie 2 vrij ernstig. De verkiezingen voor het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden zullen worden ge houden van 8 tot 17 Dec., die voor het Hoo- gerhuis van 3 tot 10 Jan. a.s. Te Warsehau is een nieuwe nationale rechtsche partij opgericht. Zij heeft geen monarchistische strekking en zal de politiek van Pilsoedski steunen. Opnieuw zijn tv/aalf Catalan-en te Parijs aangekomen om naar de Belgische grens te worden geleid als ongewenschte vreemde- lingen na de arrestatie te Perpignan Gedu- rende de geheele week zal op deze wijze het over de grens zetten worden voortgezet. De bladen uit Madrid melden, dat in een bijeenkomst op het Spaansche ministerie van buitenlandsche zaken gehouden ter be- studeering van de opstellidg der aanstaande begrooting besloten werd de credieten voor het Spaansche Volkenbondsbureau bij het ministerie te Madrid te sehrappen. De Egyptische legatie te Konstantino- pel wordt door de Turken openlijjc beschul- digd, aan vrouwenhandel te doen, en voorts auto's en drank te smokkelen. Een Griekoche bediende aan de legatie moet deze dingen naar buiten hebben gebracht. De Turksche bladen wenschen ingrijpen der regeering. Gemeld wordt, dat de vertegenwoordi- ner van het Duitsche rijk in het Duitsch Engelsche gemengde scheidsgerecht dr. Ba- randon uit Kiel het aanbod van sir Eric Drummond, om als Duitsch vertegenwoor- diger in do juridische afdeeling van het Vol- kenbondssecretariaat zitting te nemen, heeft aangenomen. UIT SCHCORL. 't Is een goede gedachte gesveest van de Vcreeniging voor Vreemdelingenverkeer al- hier, om in een der wintcravonden zich te vergewissen van den bekenden cabaretier, den iieer Daan Pool. Wij krijgen in den loop van het winterseizoen in Schcorl doorgaans heel wat goeds te genieten, doch 't meet ons van het hart dat een cabaretavond van Daan Pool, zooals wij er Dinsdag een hadden in het lokaal van den heer Schuijt, niet tot do minste der genietingen behoort. 't Mag wel als een biizonderheid worden beschouwd, dat hij bijna nog nooit hier is op- getreden en zijn persoon, zoowel als zijn voordrachten waren voor velen dan ook iets nieuws. Het repertoire van Daan Pool is nogal veelzijdig. Levensliedjes van Clinge Dooren- bos of Kees Pruis worden afgewisseld door voordrachten in't Westfriesche dialect en zoo komt het, dat de talrijke aanwezigen van Dinsdag hdiben genoten. In het algemeen kan gezegd worden dat de aanwezigen hebben kennis gemaakt met iemand, die naast een uitstekend voordrager. ook tracht om het cabaret op een hoogstaand peil te brengen, iets wat hem gelukt. Toen hij dan ook bij zijn afscheid, nog in zijn Westfriesche creatie, de menschen een tot weerziens toeriep, en dat hij dan weer wat „aars" zou geven, bleek wel uit het ap- plaus, dat Daan gerust weer in Schoorl kan komen. UIT HOORN. Op de 2e algemeene begraafplaats te Utrecht had gister de teraardcbestelling plaats van wijlen Dr. W. C. L. Bronsveld, directeur der R.H.B.S. te Hoorn. Vanaf het sterfhuis was de stoet langs de H.B.S. gere- den, waar namens de leerlingen, die daar en haie opgesteld stonden, 'n krans aan de lijk baar werd gehecht. Aan de gioeve, waar op uitdrukkelijken ■ken, stonden de meeste leeraren, vele oud-leer lingen en een deputatie van een viertal leer lingen geschaard, alsmede de inspecteur van het M. O. dr. Bolkesteyn. Prof, van Leeuwen schetste de ontslapene als een „stille werker" en dankte als zwagei van den overledene voor de betoonde belang- stelling. UIT BERGEN. Door het gemeentebestuur is bij den Mi nister van Waterstaat adhaesie betuigd aan het herhaa/'.d verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar aan gencemden Minister tot het brengen van at doende verbeteriog in den Rijksweg Haar lemAlkmaar, welke weg ook Voor Bergen een belangrijke communicatieweg mag hee- ten.- Door het bestuur der Berger School vereeniging is met ingang van 1 December a.s. tot onderwijzeres in de Engelsche taal aan die school! benoemd mej. A. M. Vogelen- zang te Oudkarspel. UIT VEENHUIZEN. Bij de Ned. Heiw. Gemeente alhier is mei algemeene stemmen als president-kerkvoogd herkozen, de heer D. Appel. UIT OUDORP. Gistermiddag kwam de heer Bak van Am sterdam per auto langs den Schermerdijk rij- den teneinde een bezoek te brengen aan den heer Blom alhier. Even voorbij den Omval raakte plotseling een der voorwieien defect, met het gevolg dat de bestuurder bij een snel heid van 40 K.M. het stuur niet meer mach- tig bleef en de auto bij den hoogen dijk neer- tuimelde. De heer Bak en diens mctgezel wer wen tijdens dien val uit den wagen geslin- gerd en kwamen er wonder boven wonder on- gedeerd af. De auto was belangrijk bescha- digd. ALXMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 17 November 1926. In de heden gehouden veilingen werd be taald voor: Bloemkool (per 100 st.) 4—/ 25; Roode kool per 100 K.G. f 0.80— f 3.60; Gele kool per 100 K.G. f 0.70— f 3.30; Wortelen per 100 bos 6.20f 7.10; Bieten per 100 K.G. f 2—f 3.40; Uien per 100 K.G. 2.40— 4.50; Wortelen per 100 K.G. 2.30—/ 3 80, Andijvie per 100 stuks f 0.50f 1.30; Boe- renkool per 100 stuks f 1.703.40; Kool- rapen per 100 K.G. 1.80— f 2.10; Kropsla per 100 stuks f 1.803.40; Pieterselie p 100 bos 3.704.60; Prei p. 100 bos f 2.80— f 5.40; Spinazie p. bakje (2Kg.) 0.84f 0.97Selderie p. 100 bos f 1.80 3.10. BEVERWIJK, 17 Nov. 1926. R. K. Coop. Tuindersveiling Kennemerland. Boerenkool 3565 ct.Bredasche Groene 0.55 1.05; Bloemendaalsche Gele 0.65 1.30; Andijvie 0.55—/ 1.25; alles per kist; Spruitkool 920 ct.; Schorseneeren 14 20 ct.Witlof 1630 ct.Appelen 11—34 ct.; Peren 1137 ct.alles per K.G.; Peen 15—26 ct.; Selderie 4—8 ct.Raapstelen 5 6 ct.; Prei 920 ct.; Chrysanthen 632 ct. per bos. BEVERWIJK, 17 November 1926. R.-K. Coop. Tuindersv. „Kennemerland". Op de aardappelenveiling besteedde men voor le soort Duinaardappelen 6f 7 en voor id. klein f 4.755.50 per H.L. BOVENKARSPEL, 17 Nov. 1926. „De Tuinbouw." Heden besteedde men voor: B1 kool le s. 12.50-r/ 17.50; Bloemkool 2e s 69.60; Bloemkool 3e s. 0.75—/ 3.60; Roode Kool 1.80—/ 3.30; Witte Kool 1.60—/ 2.30; Gele Kool 1.50—/ 2; Uien 1.401.60; Drielingen 1.10—/ 1.25; Nep 1; Bieten 11—/ 12.80; Wortelen 1Spruitkool 2.60. PURMEREND, 17 Nov. 1926. „AfsIag- vereeniging Beemster, •Purmerend en Omstre- ken." Bloemkool 5.10—22.50 per 100- Roode Kool 1.80—/ 4 per 100; Witte Kool 2.90 per 100; Savoye kool 2—/ 4.10 per 100; Spruitkool 0.85—2.30 per 15 K.G Boerekool 2—/ 2.80 per 100 struiken; Andijvie 1.60—/ 4 per 100 krop; Raocn 4.10 per 100; Bieten 5.50—/ 11.50 per 1000; Wortelen 9,90—/ 11.90 per 100 bos; Uien f 0.16—/ 0.73 per 25 K.G.: Prei- f 2.205.50 per 100 bos; Appels: Bra- bantsche Bellefleur 21 ct.Bramley Seedling 17 ct.; Kandijzoet 26 ct.; Present van Enge land 2026 ct.Reinette, goud 2439 ct.; alles per K.G.; Peren:Besy von Schonauwen 11 ct. per K.G.; Beurre 2125 ct. per K G.; Boerengroen 12.70 per 100 K.G.Gieser Wildeman 12.60 per 100 K.G.; Nouveau Poiteau 1725 ct. per K.G.; Winterjan 7.5011.40 per 100 K.G. BROEK OP LANOENDIJK. 17 Nov. '26. 9000 stuks Bloemkool le soort f 15.10 f 18.30 p. 100 stuks; Bloemkool 2e soort f 2—f 5.80 p. 100 stuks; 3600 K.G. Worte len f 3.20—/ 3.50 46600 K.G. Roode kool le soort f 1.90f 3.70; Roode kool 2e soort f 0.10—f 1.40; 26500 K.G. Gele kool le soort 0.60—/ 2.10; 13500 Witte kool (vroege) 1.401.90; 46000 K.G. Deen- sche witte kool 1.10f 3.10; 6100 K.G. Uien f 3.303.70; Drielingen f 2.10 f 2.40; Nep f 1.90—/ 3; 2600 K.G, Bieten f 1—f 3; 1800 K.G. Rapen f 1, alles per 100 K.O. SCHAGEN, 18 November 1926. 4 Paarden 150—/ 350 4 Stieren 100— 180; 34 Geldekoeien (mag.) 140— f 280; 82 Geldekoeien (vette) 250—/ 390 20 Kalfkoeien 260350 60 Vaarzen f 120 tot 210; 58 Graskaiveren f 3080; 28 Nuchtere kalveren 1020; 419 Schapen (vette) 2737.50 350 Overhouders; 6 Bokktn cn Geiten 312; 25 Varkens (mag.) 2432; 266 Varkens (vette) per K.G. 0.64—0 70; 207 Biggen 12—/ 20; 50 Konijnen 0.503; 200 Kippen f 0.50 tot f 2 25 30 Eenden 0 60—2.75; Haan- ties 0.60-/ 2; 136 K.G. Boter 1.80— 2.-. NOORDSCHARWOUDE, 17 Nov. 1926. 1800 K.G. Uien 3.60; Drielingen 2.60; Nep f 33.20; Grove uien f 3.90; 51000 K.G. Roode kool 1.60—/ 3.60 33600 K.G. Gele kool f 1.10—/ 2.50; 38800 K.G. Witte koo 1.501.80; 58200 K.G. Deensche witte 2—f 3.20, alles p. 100 K G.; 9200 stuks Bloemkool, le soort 10.2014 2C p. 100 stuks, 2e soort 1.50—f 3.10 per 100 o'tuks. WARMENHUIZEN, 17 Nov. 1926. 13700 K.G. Roode kool, le soort 1.50 3, 2e soort 0.90, uitschot 0.6O—1.20; 4000 K.G. Gele kool, le soort 1.60—/ 2; uitschot 0.600.90; 41900 K.G. Witte kool. le soort l.oO1.85, 2e soort 0.65 tot 1.30; 350 9tuks Bloemkool, le soort f 9.40, 2e soort 2.80; 21900 K.G. Deen sche witte 2.302.80, uitschot 1.20 f 1.30; 500' K.G. Bieten 0 80—1 80 250G K.G. Uien 3.60f 3.70; Grove uien 3.70; 1000 K.G. Peen 2.703.10. (Buiiert verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) Zeer geachte Redactie. Door plaatsing van onderstaande rectifi- catie zult U mij ten zeerste verplichten. In Uw blad van Maandag 1.1. komt een verslagje voor van een lezing, door mij te Obdam voor het plaatselijk Nut aldaar ge houden over: Het Godshuis in de Lichtstad, van Fred, van Eeden. Uw correspondent zegt daarin, dat mijn rede bedoeld was als pro paganda tegen het katholicisme. Dit laatste nu is onjuist, hetgeen ik duidelijk in mijn rede heb doen uitkemen, vooral daar deze fout telkens weer gemaakt wordt en tot allerlei misverstand en ongewenschte conclusies aan leiding geeft. Niet het katholicisme als ge- loofsuiting bestrijd ik, wel de roomsche kerk in haar ultramontaanschen vorm, die een ge- vaar is voor den modernqn staat en alles wat daarmede samenhangt. De strijd gaat dus niet tegen een bepaalde vroomheid, nog minder tegen bepaalde menschen, maar te gen een in mijn oog gevaailijk systeem. Me' beleefden dank. Hoogachtend, Uw dw., Ds. BAAR. Bakkum (N.-H.), 17 November 1926 Geachte Redactie, In het nummer van 16 November 1.1 uwer com ant is opgenomen een ingezonden stuk, getiteld. „Arbeids-geneeswijze in het Provin- ciaal Ziekenhuis te Bakkum (N.-H.)". Dit stuk zou verkeerde indrukken kunnen wekken en daarom is het gotd, daarop met cnkele woorden te reageeren. In navolging van wat in een paar Duitsche gestichten met groot gevolg is doorgevoerd, is in ens Ziekenhuis sedert ongeveer em week gcpcogd om zooveel mogelijk alien patien- ten bezigheid te verschaffen, m.a.w. om ook hen, die tot nu toe op grond van hun gees- testoestand als ongeschikt tot arbeid werden beschouwd, door het verschaffen van werk te cnttrekken aan hun ziekelijken gedachten- gang en daarmee samenhangende ziekelijke, en dikwijls zeer onmaatschappelijke, aandrif- ten cn neigingen. De grondgcdachte der methode is: aan- knooping zoeken aan het nog resteerende deel normaal gebleven geestesleven, dit zooveel mogelijk ontwikkelen en daardoor het zieke terugdringen. Ik kan daarop hier niet verder ingaan cn dit is ook niet noodig, wiji op denzclfdeu dag, waarop het bovenbedoelde ingezonden stuk verscheen, een der geneesheercn van ons Ziekenhuis in een voordracht voor het perso- neel zijn ervaringen, door hem opgedaan bij een bezoek aan een Duitsche inrichtiug, waar deze „acutieve therapie" reeds langer be staat, meedeelde, het doel daarvan en de op- vattingen, waarop zij berust, heeft uiteengc- zet. In een be^preking na de voordracht wer den door een der aanwezigen, bijna letterliik de woorden van het ingezonden stuk, bijna alle daarin voorkomende opmerkingen naar voren gebracht en aan het einde der be- spreking door denzelfden zijn dank betuigd voor de verhelderende gegevens, die hij had ontvangen. Op de details van het ingezenden stuk zal ik niet ingaan, idt zou te veel plaats eischen; slechts wil ik mededeelen, dat niemand in onmacht is gevallen en dat geen protest van dm C. N. A. B. of wien ook is noodig ge- weest om te bepalen, dat cocosmatten, welke ter uitpluizing worden uitgereikt, te voren ontsmet moeten zijn. A. G. BENDERS, Geneesheer-Directeur van „DuineflbascbM. w als GiJ vereuimt spit in den en if. genezen met oplossing het eenige w r i j f- m i d d e I. dat diep In de huid dringt. Want Aspirin en Snirosal-Genesen wil een zeepsoort gebruiken, wair- van zc zeker weet, dat deze van prima kwaliteit is, gefabriceerd van uilsluitend zuiver plant- aardige olien en vetten. Daaroni wil ze Dubbeltjes Zeep en Dubbeltjes Zeeppoeder. De vcr- meiding: Kwaliteit No. 1 is haar een waarborg, even- als de verpak- king: Blauw met roode streep. Wascholinefabritk Amersfoort.

Alkmaarsche Courant | 1926 | | pagina 7